Den fyzika 6800 stop pod zemí, část 1. - zpět na článek

Počet komentářů: 110

  1. Dobrý. Těším se na pokračování. Kolik jich bude?

    1. Uvidíme, mám to rozepsaný a tak nějak považuju sám za sebe ideální délku kolem 1500 slov, takže podle toho to rozsekávám.

      1. ak si nebudete vediet rady s vyskumom, kontaktujte pana zrg1 :D

        1. Zrg vedce nenavidi. Utajujou co se da prece ;)

        2. Já si říkal, že si musí dělat prdel. Vyhřívaný kokpit pozná jak?:)))

          Připomnělo mi to scénku z Červeného trpaslíka – to všechno poznáš z jedné fotky?:)

          1. Já si říkal, že si musí dělat prdel. Vyhřívaný kokpit pozná jak?:)))

            Článek je stejně míněn napůl vážně a napůl jako trollování mainstreamových ufoskeptiků.

            1. zrg1:
              „… napůl vážně a napůl jako trollování mainstreamových ufoskeptiků“

              Jinými slovy – je to jen halda blitek…

              :O)))

              1. Tohle delal uz ZZR neblahé pameti. Napsal nějakou picovinu a kdyz mu to nekdo omlatil o cumak, tak zacal vykrikovat ze to byla „vějička na blbce“ :) nicmene jako vymluva to nefungovalo uz tenkrat.

            2. Ale kdyz jsme u toho vyhrivaneho kokpitu, tak to nemam z obrazku, ale z mapy. v Peru maji hory cca 7000 metru, pokud se tam chteli pohybovat, museli mit ten dostup, navic mi to vyslo i z nosne plochy, predpokladaneho tahu motoru a hmotnosti. CIli pokud tam meli sedet lidi, museli mit pretlakovou vyhrivanou kabinu, nebot v 7000m je -30 stupnu, plus minus.

              1. A CDčko s peruánskými flétničkami v kabině. Už dost.

              2. V 7 kilometrech minus třicet? To je moc složitá fyzika na zdejší otitulované dfensáky z VŠ technického směru. Docela to vypadá, že většina zdejších si to představuje jako scénky s Eso Rimmerem z Červeného trpaslíka :-D

                Ikdyž musím připustit, že ty tvoje výpočty s jadernýma reaktorama mi sedí spíš na automatické UAV bez posádky. Na té ranveji muselo být nemalé množství radioaktivního prachu (určitě neměli zázračné babišovo roušky ani ústenky, které zastaví bakterie, viry, radioaktivitu, letící kulku,…). Ti piloti by tam museli vlézat přes nějakou dekontaminační komoru.
                A stejně museli mít nějakou technologii na lehký neolověný štít proti radiaci, nebo znát nějaký fyzikální princip který tento dokáže nahradit.

                1. Nebo meli treba takovou biologii, ze je trochu zarenicka az tak nestvalo…

      2. Klidně deset dílů…! Takovýhle čtení je uplně luxusní, to bych i autorovi přispěl na doutníček a panáčka. 8-)

        BTW:
        Není v té 12metrové kouli trochu víc než jedna tuna vody? (trklo mě, že si půjčili tisíc tun a použili by jen jednu :-D )

        1. Opraveno, díky.

          1. @Redguy
            hurá konečně den fyzika klidně napsat dílů milion :D :D

            btw psát takle čísla to je jako čekat na malér si myslim protože každýmu kdo aspoň někdy trošku programoval/skriptoval mozek jakoby hnedka nahrazuje tamtu tečku desetinou čárkou noa nebejt tam třeba slovně napsaná ta tisícovka tun tak bych se tady jako teďko namísto tohodletoho komentu uplně upřímě ptala proč je nutný psát tu jednu tunu s přesností na tři desetiný místa :O :D :D ;D ;D

            1. Já mám rád oddělovač tisícovek, lépe se to pak čte. Obyčejně používám mezeru, ale to zas některé systémy jsou schopny rozhodit na dva řádky nebo to vypadá divně, takže tady používám tečku, ačkoliv přiznávám, že ani mně to úplně nesedí.

              1. Oddělovač tisícovek? To je nějaký kódový označení pro civilizovanej zápis např. 1,43×10^9?

                1. Laický zápis :)
                  Prostě se u 1443242429 musíte počítat počet číslic, zatímco 1.443.242.429 je hned vidět, že je to jedna miliarda.

      3. Možná to je náhoda, ale i podle nicků jsem narazil na lidi, který bych nečekal. Nejsi ten slovutný Redboy, člen SHŠ Rotyka? Pakliže tomu tak není, mou poznámku ignoruj. Šmiglo.

        1. Nene, já jsem jen slovutný Redguy, člen utlačované majority :)

  2. Zajimalo by me k vasemu cestovani (slovy redaktora z Tluchorovic) – a co na to rodina? Myslim tim stehovani do Kanady na pul roku. Ja se stehuji (v UK) snad kazdy rok z ruznuch duvodu (levnejsi najem/ univerzitni byty atd.) a je to priserna pakarna. Ted mame dve deti, dalsi na ceste, a ja musim zas posunout vedeckou karu dal, tentokrat do svycarska (coz si rodinka uzije, nikdo neumi nemecky :D).

    Predpokladam ze uz jste zamestnany na nejake permanenti posici. Nechal jste rodinu doma, nebo jeli vsichni s vami? Nejake deti skolou povinne? (to uz snad nejde vubec skombinovat).

    1. Jinak samozrejme super clanek

    2. Ve Svycarsku se da pohodlne domluvit francouzsky a nebo italsky. Co tam fakt moc nefrci, je anglictina, asi jako v kazde jine germanske zemi. Nemci i Svycari maji ten blbej zvyk mluvit jazykama zemi, se kterymi sousedi. Tady v Bavorsku se dokonce nemalo Nemcu uci na kursech cesky.

      1. V Ženevě jsem si s angličtinou vystačil, ale samozřejmě místní mezi sebou mluví francouzsky.

        1. Jojo, pokud chces mluvit, tak ve velkomestech je to ok. Blby je, kdyz si pujdes treba neco koupit a musis jen cist…

        2. Nevím jak to je třeba v Ženevě, ale je to kanton od kantonu, dost se ty jazyky propojují. Když někdy po revoluci přijel kamarádův bratránek z Curychu, mrskal to německy, francouzsky, italsky, angličtina pochopitelně. Jak já se tenkrát s ruštinou styděl.

          1. Švýcarsko je pokud jde o jazyky dost podivná země, teda na Evropu. Oni tam snad mají 3 úřední jazyky současně (němčina francouzština a italština), a nic jako „švýcarština“ neexistuje. (Jo před rozpadem ČSFR jsme na tom byli podobně, jenže my jsme byli uměle vytvořený stát ze dvou zemí.)

            1. Svycarstina samozrejme existuje, ale neni to ofiko jazyk. Svycara poznas, protoze mluvi blbe nemecky, blbe francouzsky a blbe italsky, leda ze by bydlel fakt blizko u hranice. Dalsi vec je, ze ty jednotlive kantony na sebe vzajemne nadavaj. Oni jsou taky umele poslepovany. Kazdej kanton si mysli, ze je ten nejdulezitejsi.

              1. To je jak ten jazyk v Blade Runnerovi: mix němčiny čínštiny španělštiny a kdovíčeho ještě…

    3. No já jsem ten nápad doma přednesl stylem Koukejte, jakou ptákovinu mi nabízejí, ale žena je dobrodruh a hned po tom skočila. Děti tenkrát ješte jen dvě, ve školce, takže z toho pohledu relativně v pohodě a taky si to užívaly, protože byly i v tamní školce v jedné třídě spolu a tolik sněhu v životě neviděly.
      Jinak mám asi 5-6 zahraničních cest ročně, většina tak týden a sám, ale když to jde, tak vemu rodinu s sebou. Třeba do Japonska se mnou letěla žena těhotná s třetím. Takže moje cestování nijak rodinou pohodu nenarušuje.

      To, co popisujete, jsem si zažil ještě jako mladý PhD student, 3 roky v Německu, rok v Chile atd. Ale to jsme s ženou jen chodili a neměli děti, teď by to byl určitě problém.

      1. Gratuluji k dobrodružné manželce. My se stěhovali dvakrát, naštěstí vždy jen o patro výš v rámci jednoho baráku, a vždycky to byl vopruz. Na druhou stranu to člověka motivuje nehromadit krámy. I když se třemi dětmi se tomu vyhnout nedá.

        1. No určitě bylo horší stěhování z bytu do baráku než stěhování do Kanady:) Tam jsme prostě měli limit 4 velký a 4 malý kufry do letadla a víc se nevešlo, ale dalo se to zvládnout.
          Manželka pracuje z domova už několik let, takže je prostě ráda za jakoukoliv možnost kamkoliv vypadnout.

          1. Ja ted posilal asi 22 krabic do CR, plny kramu ktery zbyly po stehovani. No a pri cene libra za kilo clovek musi vazit jestli to obleceni ze ktery vytloustl nebo nejaky detsky hracky maji vubec hodnototu ty vahy… Stehovat se jen letadlem zni jako super proces na redukci kramu :)

            1. No nejdřív byl plán poslat bednu tak metr krychlový, ale DHL mi to spočítala na skoro 60 tisíc jedna cesta, takže jsme prostě zabalili jen to nejnutnější a fakt nám ani nic moc nechybělo :)

              1. Posílat paletu letadlem je samozřejmě kravina, to se posílá v kontejneru, akorát teda musíš tak aspoň měsíc (spíš dva) před odletem vypravit. S velkým pikupem si pro ňu pak můžeš zajet do nějakýho většího města, kde vyloží ten konťák.

                1. No jenže právě věci, který nutně potřebuju i na 6 měsiční pobyt, nemůžu postrádat 4 měsíce někde na lodi :)

  3. Máte tam drobnou chybku, objem té koule je zhruba 900 m3, což při hmotnosti těžké vody dává právě těch půjčených 1000 tun a ne 1 tunu.

    1. Opraveno, což byl teda vomrd. Jestli vám přijde, že se df stránky špatně načítají a odeslat komentář je někdy skoro nemožné, tak editovat článek je očistec jak za časů dial-up internetu:))

      1. DF stranky se nacitaji tim stylem, ze obcas se na deset minut zamysli a pak zas bezi. V CR je to co chvili zasekle, z Nemecka se nactou pokazde hned. Nikdy jsem nad tim nepatral, proc, proste to neresim a pripojuju se pres Nemecko.

        1. koukám že stránkám chybí ssl certifikát (jakože takový to https před adresou) nóó a to zhledem k tomu co se tady řešívá to asi jako neni uplně dobře :O :O :O :O
          roadfens ssl má

  4. To by mohla být výborná inspirace pro natočení pár dalších dílů TBBT… ;-)

  5. Je to dobry clanek, akorat mi dost dlouho trvalo pochopit, ze ten pocitac neni personal computer, ale computer na neutrina.
    Tak jen preju autorovi, aby v tom horku v dole nechytl uzeh anebo s nim nespadl zebrik anebo nekde nezapomnel sve uzasne visacky.

    1. Ten počítač jsem myslel normální osobní počítač, kterým se ovládá a monitoruje detektor.

      1. Tak to uz se tesim n dalsi dil, doufam, ze se objasni, proc musi hora k mohamedovi a proc ten osobni pocitac musi byt fyzicky u detektoru a ne 2 km nahore v te budove na povrchu :)

        1. Někdo ten detektor musí postavit a udržovat a ufoni to bohužel nejsou:)

          1. Potvory se nekde flakaj :)

            1. Redguye teda na ignoru nemáš koukám :-) divný, ten je stejný core jako já, shane a další baníkáči. Ale snažíš se statečně. Možná ještě pokouřit :-)

              1. Baníkovci!
                Baníkáči fuckt ne.
                Jinak se připojuji a 1* pro oblíbeného autora s renesančním záběrem…

          2. @Redguy
            zrg1 asi jako myslel jestli se ty data z koule taky nějak netahaj nahoru kabelem/optikou jakože asi jo ;D

            1. To jo, dá se to samozřejmě i na dálku ovládat, ale často je prostě potřeba něco udělat rukama nebo se podívat, proč tlakové čidlo hlásí blbosti, jestli něco neteče, atd. Vlastně je tam téměř vždy alespoň jeden člověk.

  6. Jeste jeden postreh,

    horníci mají výrazně víc peněz než vědci.

    Kolikrat si rikam, ze kdybych se lepe ucil, mohl jsem delat treba pokryvace, zemedelce nebo instalatera misto IT.
    Takze asi v CR nejsme sami, kde to funguje podobne.
    Na druhou stranu, predpokladam, ze 2km pod povrchem maji vedci (narozdil od horniku) slusnou klimatizaci a ciste prostredi, nikoliv spinu, prach, horko a vlhko.
    Tak treba v pristim dilu, netreba predbihat…

    1. Jo, počkejte na druhý díl.

    2. 2km pod povrchem, vidím to minimálně na 30°C teplotu vzduchu a to jen pokud jede brutální klimatizace, jinak klidně 50°C.

      1. Jo, skála 50 a vzduch se honí přes haldy ledu, takže má jen 35 :)

        1. vzduch 35, to je Havaj :) K tomu termalni bazenek s tezkou vodou, takze se clovek ani neutopi, co vice si prat :D

            1. https://img.blesk.cz/img/1/full/2764641_.jpg
              Jeste borce, kteri ten CHallenger ponesou po tech zebricich 2 km dolu a pak ho nafouknou :D

  7. Já jezdím naštěstí jen po povrchových dolech, tak to není taková pakárna. Nejlepší bylo školení v Turecku. Dvacetiminutové video a pak test, kde nám napovídala anglicky nemluvící sekuriťačka, jelikož z té jejich angličtiny v testu nebylo vůbec jasné, na co že se to vlastně ptají.

  8. Tak trosku zavidim. Jako materialovy inzenyr jsem se chtel ucastnit prestavby LEP na LHC. Mel jsem zrovna po skole. Ani nevim proc me nechteli. Mozna chybejici francouzstina.

    Kazdopadne se tesim na dalsi clanky.

    1. Mně se nejvíc líbí malé kolaborace, řádově desítky členů, tak se aspoň k něčemu dostanete a Vaše práce je vidět. V CERNu jste mraveneček v obřím mraveništi.

      1. I maly mravenecek v CERNu se nekdy dostane k tomu, ze je vysledek jeho prace videt :D
        https://home.cern/news/press-release/cern/cern-releases-analysis-lhc-incident

        1. Zajimalo by me jestli u te nehody mluvili vysokyma hlaskama. :D

          1. Konkurentem SNO je japonský super-kamiokande, 40 m průměr a 11 tisíc fotonásobičů. A když napouštěli kouli vodou, tak jim jeden prdnul a tlaková vlnka způsobila prasknutí 7 tisíc dalších :) Se někdy holt daří.

            1. tak uz vim, odkud je ta fotka… fakt pekna koule.

      2. Tomu rozumim. Ale ktere ucho po vejsce by se nedalo zlakat CERNem? Jsme tam byli na konferenci a s tim souvisela i prohlidka a lakani ze strany CERNu. Jako mladoch v takovym zarizeni… Snad by ode me dostali i ledvinu, kdyby si rekli.

        1. Mladý ucho jo, dospělý člověk pak vidí, jaký typ lidí tahle obří korporace s velmi nadstandardními platy a prestiží láká;)

          1. CERN. IMHO se tam mota dost lidi, kteri si tam delaji placene korporatni kariery a veda je pro ne byproduct. Utratilo se 7 miliard EUR s tim, ze se neco nameri a nejaka teorie se potvrdi, anebo vyvrati. Pokud vim, tak se zatim nic ani nepotvrdilo, ani nevyvratilo, pricemz se fousati panove pohadali na vedeckych konferencich, co to vlastne namerili a pak se shodli, ze to chce dalsi miliardy EUR, aby dosahli vetsich energii a treba se neco prokaze po upgrade. Podle meho nazoru si vykopali past. CERN je typicky projekt TOO BIG TO FAIL. Ty miliardy je ted tlaci, ze NECO musi objevit, stuj co stuj, aby jejich kariery neutrpely bebinko. Mozna se casem ukaze, ze CERN je neco jako Hubble pred opravou, kde zrcadla tak trochu nepasovala k sobe. Tohle nastesti vyresili korekcni cockou a nakonec byl Hubble mega uspesny projekt, ale to bylo tim, ze u dalekohledu vime, kdy je zaostren a kdy ne. U collideru vime houby, co mame hledat a co mame merit a nikdo to vicemene neresi, protoze mame jednu teorii na kterou jsem vsadili vsecko a na kterou roubujeme fakta na hrane statisticke prukaznosti. Kdyby ta teorie padla, tak ma spousta vedcu problem a podle me ta teorie padne :D. Cili za me, korporatni veda trpi tim, ze to je dotacni byznys, ktery si zije podle vlastnich pravidel. Smula je, ze doma na kolene se vyzkum delat neda, protoze k objevum uz nestaci namotat si civku z medeneho dratu a poskladlit ji magnetem.

            1. +1, já si celou dobu říkal proč je kolem CERNu takový ticho a nikdo neprezentuje výsledky jak je to skvělé. A proto mě udivovalo, že chtějí postavit ještě větší urychlovač. Na druhou stranu jsem rád aby to nevyšlo, aby ti kokoti neotevřeli nějakou multidimenzionální bránu jak v Half-Life 1.

              1. CERN posunul aktivitu knížete Potěmkina na úplně jiný level. A finančně odhaduju tak o 5 řádů. Dost pochybuju, že za to kníže tehdy utratil 7mld rublů.
                Vždyť to je osvědčená taktika. Pokud způsobíš obrovský finanční průser tak musíš co nejhlasitěji začít řvát že se to stalo proto, že se do toho investovalo příliš málo peněz a začneš striktně požadovat znovu částku několikanásobně vyšší na ještě monstróznější a nesmyslnější projekt.

                To je klasické židovské letadlo. Ty banky co hazardovaly s důchodovými fondy si od ožebračených daňových poplatníku nakonec vynutily biliony dotací na svoji záchranu. Chucpe na druhou.
                A tohle je něco podobného.
                Myslím že na celém projektu CERN je úplně ze všeho nejzajímavější účetnictví. Tam by se podle mě objevily divy, ba přímo zázraky v podobě pohádkově zbohatlých lidí na tomto zainteresovaných.

  9. Velmi ma pobavila cast o bezpecnostnych skoleniach. V praci musime absolvovat raz za 3 roky nase vlastne a potom na kazdom pracovisku zakaznikove. Uz som sa nauci povedat si nieco typu“ ked su ochotni ma za toto platit, preco nie“

    1. Tak mě až tak moc nebavilo tam celý den sedět a na konci si být jistý, že bych se stejně zabil, protože jsem si nemohl nic vyzkoušet.

    2. Bezpečnostní školení jsou ještě pohoda – sice nuda, ale člověka to alespoň nevytáčí.

      Zato taková školení „Insider trading“, kde člověku lijí do hlavy, že bankéři sami sobě napsali takové zákony, že ať člověk udělá co udělá, řekne své rodině o svém povýšení nebo ho třeba i někdo zaslechne, jak se v metru baví o čemkoli ze své práce, a pak ten někdo jiný nakoupí akcie před výraznou změnou kurzu a oflaguje to nějaký AI software… Pokuta 5 milionů EUR/USD a 20 let natvrdo. A zjevně buď s presumpcí viny, nebo bez „in dubio pro reo“, protože jinak by nikdy nikomu nemohli dokázat, že „řekl/poradil/byl zaslechnut“… To mne každý rok spolehlivě vytočí do ruda.

      To pak člověk skoro začne chápat zpropadané bolševiky s tím jejich „věšením bankéřů na lucernách“. Až na to, že bolševici jsou ještě horší než bankéři…

      Ale to je jiný příběh. Jen mi to připomnělo, že zlatá nudná bezpečnostní školení o ničem.

      1. To mame samozrejme aj my. Ale to je online kurz obvykle raz do roka. Bezpecnostne skolenie je pri nastupe na kazde pracovisko. A niekedy to ide takmer az do extremov. Napriklad zaciatkom augusta som nakratko zastupil kolegu na stavbe na Bermudach. Hlavny kontraktor tam je albertska pobocka Aeconu, ktory je inak ontarijska firma. Tak som si musel urobit albertske skolenia ozbp, potom som musel absolvovat 4 hodinovu prednasku robenu miestnym bezpecakom a napokon pri prichode urobit test. Chlapek co mi ho opravoval hovori „you aced it“. Bodaj by aj nie, nie je to ani prvy ani druhy test tohoto roku. A nebol ani posledny, pretoze odvtedy som uz na dalsom pracovisku, kde opat zastupujem kolegu a spustam AnMBR. Pokial dobre viem, je to zatial jedina funkcna na svete. Kazdopadne som skolenie/test musel absolvovat aj tu. A ked vsetko pojde dobre, zaciatkom Oktobra by som mal ist naspat na St. Croix a kedze som bol mimo pracoviska niekolko mesiacov, budem musiet absolvovat bezpecnostne skolenie znova. Ale opakujem, ludia robia horsie veci kvoli peniazom ako pocuvat/citat nudne texty.

        1. Ja som schopný čítať zaujímavú knihu aj do tretej rána, ale jak otvorím nudný text tak zaspávam po druhej-tretej strane.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017