Dacia Logan MCV verze Arctica ph2 1.6 16V po čtyřech letech a 60kkm

Featured Image

Před čtyřmi roky jsem na tomto webu prezentoval výše uvedené vozidlo těsně po jeho pořízení. Řada čtenářů se na mě obrátila s požadavkem o doplňující informace emailem a proto považuji za svou povinnost doplnit zkušenosti po čtyřech letech užívání.

Současný stav

Karoserie vozu je bez známek koroze, stejně tak podvozek. Na karoserii je pár šrámů a odřenin od nákupních vozíků a sem tam upadlého kusu muzikantské bižuterie. První STK po čtyřech letech proběhla bez jakýchkoliv problémů.

Ojedinělé počiny ohledně údržby se týkaly pouze výměny brzdových destiček na předních kolech, nových gumiček do stěračů a nových zimních pneumatik. Výměny provozních kapalin obstaral servis na servisních prohlídkách a jinak dolévám vodu do ostřikovačů a benzin.

Kromě dítětem ukopnutého spínače kontroly zavřených dveří vzadu vlevo, který je nešťastně umístěn tak, že ho dítě škrábající se do sedačky skutečně bez problémů ušlápne, nejsou na voze žádné jiné závady. Spínač jsem oddělal a zaizolova dráty ve stavu „zavřeno“ a je pokoj. Až bude nálada, spínač vyměním.

Vůz používám pro rodinné ježdění a stěhování muzikantské aparatury, kdy je využito celého úložného prostoru v konfiguraci „dodávka“ a dosaženo téměř maximální povolené hmotnosti. Díky tomu se nelze ubránit odřeninám na plastech v kufru a zadních dveřích.  Roční nájezd cca 15kkm.

Provoz

Motor se chová stejně jako po záběhu, taky ten nájezd není nikterak vysoký, řízení a tlumiče zůstali  bez zásahu a fungují standardně.

Spotřeba vozu se od jeho pořízení nezměnila, tedy myšleno dle stylu jízdy. Při katolickém ježdění se pohybuje kolem 7 litrů na 100 km kombinované spotřeby. Pokud se chcete trochu svézt, nebo auto naložíte na maximum, stoupne až na 8,2 litru. V průměru platí  7,5 litru na 100km. Údaje vycházejí z palubního počítače a z pečlivé evidence tankování.

Neustále platí můj názor na jízdní vlastnosti, které pro mě byly v době pořízení překvapením. Pokud se s vozem nepokoušíte přímo závodit, sedí, chová se předpověditelně jak za sucha tak za mokra nebo sněhu. Prudší manévry volantem a terenní nerovnosti zvládá bez ztráty kontroly nad řízením. ABS mi za ty čtyři roky pomohlo jen zřídka a to povětšinou v terénu. Prázdné auto je logicky trochu divočejší a náchylnější na boční vítr. Sněhové řetězy jsem na voze ještě nepoužil, všude vyjel „po svých“.

Problémem jsou brzdy při plném nákladu. Kupříkladu cesta z České Kamenice do Děčína nutí, při plném zatížení, k obezřetnému užívaní brzd a brzdění motorem až na trojku. Brzdy se rychle zahřejí a vadnou. Přeci jenom asi nejsou původně stavěné na téměř dvoutunové auto. Průprava z náklaďáku se tady hodí.

Závěrem

Na konci původního článku jsem vyjádřil obavu smíšenou s nadějí, že kombinace země původu a Renaultu nevyrobí zmetek. Po čtyřech letech mohu konstatovat, že investované prostředky se vyplatily a vozidlo mé požadavky téměř beze zbytku splnilo a splňuje. Přesto se těším, až za sedm měsíců nabídnu svého Logana prodejci k odkupu a pořídím si vůz nový. Už mám v merku Dacii Dokker, který je v pokračovatelem Logana MCV, ovšem v trochu bohatší výbavě, zejména co se týká pracoviště řidiče.

Máte li někdo nějaké dotazy, jsem Vám k dispozici na E-mailu ja(zavináč)belkajan.com.


10.01.2015 Jan Bělka

12345 (7x známkováno, průměr: 1,57 z 5)
1 296x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017