Czexit contingency plan: Jak vystoupit, aby nás to nezničilo? - zpět na článek

Počet komentářů: 194

  1. Buď jak buď, společnost je tak daleko, že rozpad eseseser bude asi to, co můžeme všichni očekávat. Plus miliony muslomigrantů bez dávek. Dobro došli.

    1. Jsme v prdeli. Zpátky na chaty, ke koníčkům a doufat, že se to přežene.
      https://www.youtube.com/watch?v=Y_J4YCjNLB8

      1. A s motykou a sazenicemi v podpaží. Jízda začala. http://www.kupredudominulosti.cz

        1. Pane Tůma, nezmínil jste další důležité „želízko“, které by v ohni EU mohlo hodně pomoci. Visegrádská čtyřka. Pokud by se Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko dohodli na společném postupu „Visegexitu“, byla by to vcelku silná parta a nedalo by se s ní tak radno mávat jako s každou zemí jednotlivě. Tady vidím obrovský potenciál.

          1. Ta diskuze je tak krasne naivni, skoro jako hlavni clanek…
            Už vidím Tůmu, jak vyjednává s USA lepší podmínky, než máme teď, v rámci EU. A jak překecává celý Visegrád na jednotném postupu, když Slováci se nesnáší s Maďary a pambíčkáři Poláci jsou v EU zdaleka největší pobírači dotací, což jim nebrání valit sem shnilé potraviny a ohrožovat nás americkými vojenskými základnami, které se samozřejmě stanou prvními cíli Ruských raket při SHTF scénáři.
            Vite vy vubec, jak funguje politika na lokalni urovni, nedejboze ne republikove nedejboze na urovni V4, nedejboze celoevropske ? Patrne ne.
            Jsou to miliony, desitky milionu, stovky milionu a miliardy na kampane a tisice hodin prace, bez toho neni sance na (znovu)zvoleni.
            Podivejte se na Francii, na zavedenou obchodni znacku Le Pen, proti které tamní kavárna poslala veškeré kandidáty, které schrastila, stejně jako je poslala u nás proti Zemanovi a totéž se stalo na na Slovensku, spočítejte si, kolik peněz a času byste do toho museli vrazit jako nový politik, abyste toho vystajlovaného Macrona-Drahoše-Čurníkovou s týmem imagologů, PR teamem, teamem lektorů a nevím kolika desítkami dalších lidí, kteří na jejich kampani a mediálním obraze makají dnem a nocí a bdí nad tím, aby se ten panák správně usmíval, dělal správna gesta, měl správnou artikulaci a melodii hlasu, uměl „pohotově“ reagovat na předpřipravené otázky novinářů, měl správné proslovy, zaměřené na ty správné cílové skupiny, které vypadly z průzkumů (necinknutých) jako rozhodující pro volby atd…

            Jako koho zaujme plešatý ztroskotanec Matějka s referendem o vystoupení z EU? Ženy ? Důchodce ? Inteligenci ? Pobírače dávek ? Ne, ne, ne a ne. Dopadne to jak posledně, získá par tisíc hlasů, stejně jako plejáda pravicových euroskeptických stran, které ani jedna nepřesáhla 3 procenta a úspěšně se navzájem vybili odčerpali hlasy euroskeptickému Okamurovi a spol. a přihráli je kavárně. Přesně, jak jsem predikoval.

            Nechcu vám kazit radost, ale pokud nevíte, co se svými hlasy, tak už je lepší volba to hodit Andrejkovi, který alespoň prokazuje jistou rezistenci vůči EU, teda alespoň v teoretické rovině. Ne, že by se bil za to, aby nám nesebrali legální zbraně. To už je bohužel hotová věc, není síla, která by tomu zabránila, leda dáte na modlení.
            Jo, neměli jsme do toho Sojuzu lézt. Hlavně ne po té bolestné zkušenosti s prvním Sojuzem. Teď už je na nápravu pozdě, protože tak jak to v politice chodí, tak nikdo do toho tu miliardu euro nenasype, nesestaví ten správný team s nadějí na úspěch a neosloví ty správné skupiny tím správným způsobem a nepřeválcuje profi politiky stylu Merkelova, aby v konečném důsledku nějaký Lojza Voháňka mohl doma hýčkat svoje vykastrované omlácené SA-58 za 4 tácy z Beareky. To už prostě v současném zkorumpovaném systému nehrozí, na to už jsme v příliš velkých sračkách.
            Ale nebojte, nejsme v tom sami, Američani trpí tou samou deziluzí z Trumpa a Francouzi už třeba chápou, že jsou cizinci ve vlastní zemi, což my budeme zanedlouho zřejmě také.

            1. technická poznámka:
              Poláci nám sem nic nevalí. Hitlermarket zadá cenovku 30 kč aby to pak mohl prodávat českým vohnoutům za 80 kč. A polský dodavatel cenu dodrží. Že se to nedá žrát je pak na snadě, když poživatelný produkt lze vyrobit od 50 kč výše. To by ale hitlermarket neměl marži přes 50%.

              Takže za to nemůže polák, ale marže nenažraných zahraničních řetězců s potravinami.
              A celá aféra ukazuje jak jsou lidi tupí když jsou nasraní na své polské sousedy, místo na zmrdimarkety z británie a USA.
              Už ten německý Lidl dodává žratelnější potraviny, „kupodivu“ z Polska.

              1. To je jako diskutovat, co bylo driv, slepice, nebo vejce.
                Polak sem vali levnej sunt, protoze tak ma nastavene vykupni ceny a kdyby dodaval kvalitu, zkrachuje. Pritom se snazi sidit to co nejmin a aby to aspon troche chutnalo jako jidlo. Babis to dela principialne stejne, akorat mele do tech svojich chemickych koktejlu tez nejlevnejsi bordel, chutna to jak biologicky odpad, nicmene EU normama to projde a nikdo z toho zda se neonemocnel. Polaci tolik stesti nemaji. V tom tkvi ten rozdil. Kdo je horsi ? Vyrobce, distributor nebo spotrebitel ?

                Apropo, kdyz jsem u tech prirovnani. Muzeme to vztahnout na Boeing a Airbus, to je uplne ta sama story. Airbus oznamil novou verzi, nadratoval na to vetsi, tezsi a uspornejsi motory a litalo to o fous usporneji nez Boeing. Ten fous uspory je z hlediska aerolinek rozdil mezi ziskem a ztratou , takze Boeing nelenil, vzal 737ku z 60 tych let, jinak genialni konstrukci a aby Airbus vysplouchl, namontoval na to jeste vetsi a tezsi a uspornejsi motory i kdyz inzenyri tisickrat rikali, ze ty motory jsou moc velke a tezke a budou skrtat o ranvej a posunou teziste.

                Nuz coz, CEO rozhodl od zeleneho stolu namontovat, podvozky natahnout neslo, tak holt, misto aby sla hora k Mohamedovi, tak sel Mohamed k hore a soupnuli motory nahoru a dopredu, cimz zcela zkurvili obtekani kridla a posunuli teziste, ale normami a certifikacemi to proslo. Zfejkovanymi a asi i uplacenymi, ale dukazy na to se pravdepodobne nikdy nenajdou. Pak se to dostalo na trh a rok to litalo, nez se tomu podelalo jedno jedine cidlo, ktere ridilo to nove pridane elektronicke kurvitko, bez ktereho by to neproslo tou zfejkovanou certifikaci….
                Boeing se brani, ze u neho je vse cajk, ze sem tam nejaka mrtvola za tech 5 procent usetreneho paliva stala a ze to kurvitko, ktere z bezmala 60 lety tvrdeho provozu proverene konstrukce udelalo letajici rakev, je cajk, jako projev dobre vule byli ochotni uplacat SW ptch. Pasazeri a air traffic industry to vidi kapku jinak a zada minimalne dve, ale radeji tri cidla, zasadni predelani systemu MCAS a preskoleni posadek.

                V konecnem dusledku jackpot shrabne srac Airbus, I kdyz konstrukcne o tolik lepsi nez Boeing neni, protoze holt za Boeingem jsou ty mrtvoly a celosvetova uzemnena flotila vsech 737 MAX, jeden ten srac stoji circa 100milionu dolaru, ktere ted neproduktivne hniji v hangarech, zatimco naskakuji servisni a parkovaci poplatky a splatky za leasing, zatimco cestujici jsou nasrani kvuli zrusenym letum…

                1. To je ukrutně zajímavé. Ale já se vyznám jen ve vírnících – gyroplánech. Tam se systematicky cpou výhradně tlačné zadní vrtule, z podstaty nebezpečné (zvlášť pro nezkušené piloty ultralightů) a těžiště se cpe vysoko k vrtuli aby to mělo cool manévrovací fičuru.
                  Tak jsou z toho létající rakve horší než klasický „zabiják podnikatelů“ ultralight.

                  Bezpečnou konstrukci s tažnou vrtulí (dokud se ta točí tak je skoro nemožné se s tím vysekat) jsem u současného vírníku nikde neviděl.

                  1. Je to v prvni rade nesutecne hrabive chovani ze strany Boeingu. Stejne, jako ty Babisovy parky slozene z ecek, sojovych nahrazek a nahrazek sojovych nahrazek z palmoveho oleje.
                    Nicmene podle norem FAA 737MAX certifikacemi prosel. To elektronicke kurvitko bylo nezbytne, protoze bez nej vykazoval 737MAX v letovem rezimu s velkym uhlem nabehu v malych rychlostech na hranici padove rychlosti nepripustnou podelnou nestabilitu, danou prave zhorsenym obtekanim kridla a posunem teziste. Jinymi slovy mel tendency nerizene stoupat, ztratit rychlost a dostat se do letoveho rezimu zvaneho stall.
                    Nejrychlejsi reseni bylo rozsirit uz existujici system augmentace VOP a vytvorit MCAS, ktery mel korigovat nestabilitu razantnim potlacenim, nezavisle na tom, co dela pilot.
                    Vyvoj byl uspechany, vychylky produkovane MCAS byly namkonec 6x vetsi, nez byly v puvodni specifikaci, vse se bagatelizovalo tim, ze piloti se do takoveho letoveho rezimu prakticky nikdy nedostanou, nebyli ani o pritomnosti MCAS informovani, protoze by to znamenalo preskoleni pilotu a par hodin v trenazeru, coz jsou dalsi penize pro aerolinky.

                    Praxe ukazala, ze MCAS bezva funguje jako prevence ztraty vztlaku pri letu v malych rychlostech a s vysokym uhlem nabehu, neb zadny 737MAX nespadl v takovem letovem rezimu.
                    Nicmene dusledkem vyreseni tohoto jednoho maleho a relativne drobneho aerodynamickeho problemu, jak to pozadovala certifikace, jsou dve smrtelne nehody, kdy se posralo jedno jedine cidlo nabehu, ktere MCAS ridi, ten mylne vyhodnotil situaci jako kritickou a zasahl v nejhorsim moznem momentu, napriklad kratce po startu u Ethiopian Air. Navic je to udelano tak, ze pokud pilot pohne rizenim, MCAS se resetuje a aktivuje se opakovane.

                    Ted se Boeing tvari ublizenecky a snazi se to hodit na piloty, ale piloti uz maji pravdepodobne dost medialni baraze a lobbingu, kdy se kazde selhani techniky automaticky kfalifikuje jako selhani pilota a vraceji uder.

                    Sli s tim na trenazer, nasimulovali zavady z Ethiopan Air a po stovkach hodin dosli k zaveru, ze havarie nesla odvratit.
                    Nejnadejnejsi metodou bylo vypnout MCAS (to piloti Ethiopian Air udelali) a nasledne aplikovat metodu RollerCoster (horska draha), ktera spociva v tom, ze se uvolni rizeni, necha se letoun divoce klesat, pritom se co nejrychleji rucnim trimem prestavuje VOP pro stoupani.
                    Nasledne se razantne pritahne rizeni se snahou dostat letoun do co nejvetsiho stoupani. Cela procedura se opakuje.
                    Smysl metody spociva v tom, ze vzhledem k absenci hydraulickeho posilovace na rucnim trimu se s tim neda pohnout, pokud pilot neuvolni rizeni.
                    Elektricky trim se neda zapnout, protoze je nadratovan na stejny system, ktery aktivuje MCAS.
                    Pri simulacich ztratili piloti vice, nez 8000 stop vysky, nez letadlo dostali pod kontrolu, to je mnohem vice, nez mel Ethiopian Air k dispozici.

                    Ja jen cekam, kdy se Boeing vytasi s tim, ze to byla jasna chyba pilotu z toho titulu, ze je nenapadlo preklopit se na zada.
                    To, ze katovali kosty, nadratovali MCAS na jedno jedine cidlo a vytvorili neco, co se v industry definuje jako single point of failure jim pravdepodobne vubec zily netrha.

    1. No boooze, driv jsme meli Ein Kessel Buntes, dnes mame Eurovision Song Contest. Oboje stejne debilni maskarada.

      1. Maškaráda? Pokud vím tak ty kozy Conchity Wurst byly pravý, poctivě hormonama vyhnaný. Žádná maškaráda ani silikon. :-)))
        A aspoň jsme jim ukázali v podání Kabátů, co je to pořádný agrometal.
        Ikdyž Ortela bych tam viděl raději.

  2. Tak hned na začátku je faul.
    Počítám se třeba mezi lidi, kteří mají prospěch z volného pohybu zboží, služeb a kapitálu, a to jak na straně konzumentské, tak i té poskytovatelské.
    O dotace jsem nezavadil, i když jsem, pravda, mohl.

  3. Moc složitě pojato, a realistické asi tak jako uvažovat v 1988 jak vystoupit z RVHP :-) Opět budeme muset čekat na přirozený rozpad – vyhnití toho nynějšího Sojuzu. A spoléhat na nenadálé události – i když ty mají nevýhodu v tom že jejich vedlejší efekty často nadělají mnoho škod. Déjiny nemají žádné nevyhnutelné trendy, třeba jakože zlí nacisté museli prohrát válku. Nemuseli. Možná stačilo kdyby se nohsledi nebáli Adu probudit a on by dal rozkaz dvěma tankovým divizím kterými si vyhradil osobně disponovat, že mají včas zaútočit na začínající vyloďováni v Normandii. Mohli to dokázat, zahnat amíky do moře a získali by tak nejméně rok času. Čili atomovka – když né německá, tak by USA tu svou hodili na Německo. Masívní nasazení nových špičkových ponorek, protiletadlových raket, stealth samokřídel Horten, apod. – a to jmenuji jen to co je jisté že měli, bůhví co mohli mít supertajné. CCCP – Černobyl byla rána do vazu, sežralo to několik procent národního důchodu a ukázalo zastaralost jejich zřízení. Nebýt toho, mohli mít pár let k dobru. Tato analýza či úvaha vychází z předpokladu, že na Eurosojuz nepřijde žádná „černá labuť“. Ale ta přijít může. Máme tu Trumpa, který se může pustit do Iránu. Máme tu na hraně nože držící se Sísího režim v Egyptě, který kdyby padl, je tam z toho Lýbie na n-tou – a milióny slimáků směr sem. Atd. Takže toto je takové myšlenkové cvičení. Mající asi takovou cenu jako analýzy CIA o budoucnu CCCP. Rozpad nepředvídala ani jedna.

    1. re: hulvat

      Emil, omynence. I kdyby došlo v Normandii k masovému tankovému útoku, tak za podmínek totální vzdušné nadvlády spojenců a za situace víceméně rozvráceného systému komunikace (vždyť oni jakou dobu hledali, kde je vlastně těžiště spojeneckého útoku) zřejmě nevedl k porážce invaze v celém rozsahu. Ale i kdyby, tak by to nic neměnilo na bojích v Itálii, neměnilo by to nic na bombardování Říše a především by to nestabilizovalo východní frontu. I kdyby potom všechno sbalili na vlaky a vyložili na východě, tak si nedovedu představit zastavení Bagrationu a pokud ano, tak rozhodně ne dlouhodobou stabilizaci fronty.

      Německá jaderná bomba by ztěží byla 1945 k dispozici, masové nasazení protivzdušných raket také nehrozilo ještě dlouhou, Horteny nebyly v praxi žádný zázrak a nevím, jak by měla naskočit jejich masová produkce. Problém skutečně mohly být nové ponorky, které představovaly kvalitativní skok, ale opět – kde by se vzaly prostředky pro jejich masovou výrobu v roce 45, tak, aby byly schopny zlomit produkci liberty ships?

      Souhlasit lze v tom, že by Němci obdrželi jaderné bomby vzduchem.

      Takže okamžikem napadení SSSR (nebo řekněme v prvních týdnech po něm, když se Barbarosa dostal do skluzu) bylo na prohru ve válce zaděláno, vstupem USA do války to bylo potvzeno a potom už ani světcená voda by nempomohla. Ani jaderný úder na Londýn nebo dva proti sovětské frontě, prostě výrobní kapacity USA a SSSR byly mimo dosah a tak obrovské a geograficky členěné, že i pro jadernou Říši nevyřaditelné.

      1. Přesně tak, v roce 1944 bylo pozdě. Věci zašly příliš daleko, žádná domluva už nebyla možná.
        Na prohru ve válce bylo zaděláno hlavně zbytečným vyhlášením války USA v prosinci 1941, kdy udělali práci za Roosevelta. Dále vyhlásit totální válku až únoru 1943, kdy už bylo naprosto pozdě. Kdyby vrchol německé válečné výroby nepřišel v roce 1944, ale 1942, vypadalo by to hodně jinak.

    2. hulvath:
      „…stealth samokřídel Horten…“
      – – –
      Seš malý děcko, že…? :OD

    3. To jsou ty sci-fi alternativní historie.
      Ad Říše:
      Snad ani není třeba spekulovat nad tím, jestli by ty tanky něco zvrátili nebo že Američani s Brity v té době už byli i v Římě;
      Z poměru sil na východní frontě je jasné, že v červnu 1944 Němci neměli šanci ani kdyby se stal zázrak a Britové s Američany souhlasili s okamžitým příměřím.

      Krom toho, žádná skutečná Wunderwaffe neexistovala (ve smyslu zbraně, která reálně mohla změnit výsledek války).
      Německý projekt A-bomby v r. 1944 fakticky neexistoval, odpískali to už někdy v r. 1942 s tím, že vývoj bomby v dohledné době je mimo jejich možnosti.

      Ad SSSR:
      Jedna havárie typu Černobyl pro režim nemohla být zásadní problém.
      Srovnejte, co se v SSSR dělo jinak, když zůstaneme u jaderných havárií, tak třeba Majak (co do samotné havárie to nebyl takový rozsah jako Černobyl, ale co do přístupu vlády to -možná právě proto- bylo mnohem horší).
      Ostatně, pro režim schopný vyhladit miliony lidí na Ukrajině, je nějaký Černobyl jen menší lapálie.

      Hlavní problém SSSR byla jednak celková devastace ekonomiky socialismem a jednak to, že režim ztratil „vůli k životu“, komunisti už nevěděli jak dál.
      Navíc většina Východního bloku v něm nebyla tak úplně dobrovolně, takže se to zhroutilo jakmile se ukázalo, že Moskva už nemá na to to dál držet pohromadě silou.

    4. V roce 1944 už bylo pro němce pozdě. Poslední šance na nějakou „remízu“ padla na jaře a v létě 1943.

  4. Czexit jako samostatny krok povazuju za vrcholne nerealny a to z jedineho duvodu – v setrvani Ceska v Unii je prilis mnoho zajmu na obou stranach a to hlavne ze strany tech, kteri tahaji loutkami na scene – kdovi, jestli nakonec cela komedie kolem Brexitu neni jen sehrane divadlo usporadane v City, aby se dalo nakonec setrvani obhajit (snaz ho obhajite v pripade pending doom-brexitu bez dohody, navic natahovaneho jako nudle v nose predskolaka). Spis opravdu se ta vec musi rozpadnout – nebo rozjet novy otevreny konflikt vychod-zapad, treba na pudorysu V4 vs. Nemecko, aby se neco realneho stalo…

    Btw. ve vyctu ctyr skupin nemohu najit sebe, treba patrim do nejake pate – pro mne je EU jakozto politicky projekt snazici se o socialni inzenyrstvi a nastoleni socialistickeho raje pro „vsechny“ holy nesmysl a poradna pretvarka, jakozto ekonomicky projekt otevreneho obchodu a platformy pro zjednoduseni vzajemnych dohod na spolupraci ve vetsich projektech zejmena ve vyzkumu mi to zas neprijde jako uplne nerozumne… pata skupina skeptiku, co by ocenila navrat pred Maastrichtske dohody?

    1. Na to Vám Merkelice řekne, že si nejde vyzobávat hrozinky, protože by to pak chtěl každý :-)
      Ale ono to tak je, myslím, že si řada Britů myslela, že není rozumný důvod proti tomu mít volný obchod bez bruselské buzerace. Jenže to by se zjistilo, že by celá EU i s komisí a většinou úředníků je zcela zbytečná.

      1. EU hlavně nikdy neměla být o žádném „volném obchodu“ – ten je jen prostředkem ke konceptu „jednotného vnitřního trhu“.

        EU prokazatelně vznikla na troskách Společnosti národu s cílem centralizovat výkon moci pryč od „zlých národních států“ na nadnárodní level a o všem rozhodovat moudrými elitami „o nich bez nich“.

        Nesmírně podrobně to dozdrojovává kniha „Skryté dějiny evropské integrace“, která tím zároveň vyvrací konspirační teorie jakože „EU byla nacistický projekt“ (nebyla, ikdyž ideologové za konceptem budoucí EU se posléze inspirovali některými aspekty nacistické centrálně řízené ekonomiky).

  5. To je ale dlouhatanska snuska blabolu.

    Jako bych slysel Borise „national buffoon“ Johnssona, zrejme byl inspiratorem pro tento blabol.

    Co se tyce „trestani za brexit“, realita je takova, ze nic takoveho neexistuje. V realu v roce 2017, kdyz UK nebyla schopna se vyzvejknout co chce, Barnier nabidl celkem 7 realne moznych variant dohody. UK si nevybrala nic, jenom blaboly o uzavreni hranic z duvodu kontroly migrace a zaroven mit otevrenou jedinou hranici s EU v Severnim Irsku…
    Nikdy jsem nevidel JEDINY priklad, jak ze tedy EU UK tresta.
    Blabol o „docesnem bezcelnim rezimu“ jakoze pry prosazovany EU prumyslem, je pro me naproste novum a to sleduju bexit comedy podrobne. Zrejme si to autor vymyslel, aby mel cim podlozit sva tvrzeni. V realu je CU UK samozrejme nabizena, ostatne EU souhlasila uplne z pozastavenim brexitu na UK zadost, uz meli odejit 29.3.

    Blaboleni o nemeckych investicich v CR je zjevnou parafrazi na Johnssonuv blabol, ze „german carmakers and italian prosecco producers will make EU reasonable“ tak prosim, v tomto punktu se posleze novinari ptali primo tech carmakeru s odpovedi, ze tito budou nasledovat prani fuerherin Andely.

    Pak masleduje komicky blok kontingencniho planu, ten nabyva uz rovnou dadaistickych forem, autor zrejme hodne na pocitaci hraje Civilizaci, tam pajdulaci pekne plni zadani, ktere si naklika. Dale se mu zrejme zamlouva severokorejska ideologie 100% sobestatcosti Cu-Cche.

    V sekci zemedelstvi zminena repka babiska, jakozto priklad eurozla. Je velice zajimave, ze zatimco pri prujezdu nemeckem moc repky nevidno, u nas sire zlute lany k obzoru, s Anofertem, co ma neochvejnou podporu volicu, to samozrejme nic do cineni nema… A ze u nas v parlamentu nejde snizit repkopodpora, na mnohem vyssi vysi nez EU pozaduje, stejne jako kdysi u solarnich baronu, to s tim taky nic spolecneho mit nebude.
    Pak nasleduje uz uplne komedialni teze o zemedelsky clech a trestnych proticlech. Autor vubec nema tuseni o smlouve WTO, kam by CR vuci EU po czexitu spadla… Blabol, a jako ze totalni. Zeme WTO nesmi selektivne urcovat cla ruzne pro ruzne zeme. Po czexitu nastane prosta situace, cesky zemwdelec bude postaven na uroven africkeho, cla si CR muze nastavit jak chce a aplikovat na veskery import.
    Zde se autor odchyluje od brexit mantry a vysledek je jeste debilnejsi. Brexit ekonomicky guru, Patrick Minford, naopak navrhuje odstranit veskera zemedelska cla s cilem ziskat levnejsi potraviny na svetovem trhu. UK zemedelstvi sice bude kompletne zniceno, lec toto bude nahrazeno shiftem ke znalostni ekonomice typu Hong Kong.

    Dalsi odstavec je opet blabol typu „prosecco producers“

    Nasleduje blaboliva odbocka o strategickych surovinach Tady v mire magoreni autor prekonava brexit vzory, zadny brexitar nepredpoklada jakousi obdobu namorni blokady.
    A vysledkem.je nutnost exitu cele.V4 ve stylu nutnosti svetove proletarske revoluce V. I. Lenina. To cele za ucelem dostat na svetove trhy ceskou produkci, ktera je vesmes subdodavkami pro nemecke vyrobky..

    Nasleduje letma zminka, ze po czexitu bude nutno znovy vyrobit par mezinarodnich smluv. Buhehe, zde je autor opatrny, prave zde totiz lezi jadro brexit shitstormu, Doveho predikce o „the easiest FTA in history“ se nejak nenaplnila. Realita je takova, ze UK ma predjednanou smlouvu se Svycarskem a este s nejakou afrikou, konec. Smlouva s Indii stoji, Indie odmita dat UK stejne podminky jako ma pres EU nyni a pozaduje mmj. pristup na UK pracovni trh uvolnenim viz.
    Smlouva s Japonskem stoji, protoze Japonsko odmita dat UK stejne podminky jako EU se zduvodnenim, ze UK je mnohem mensi ekonomika nez EU a pro japonske ustupky neni duvod. Coz je mimochodem duvodem odchodu japonskych automobilek z EU, EU-Jap FTA jim zarucuje od roku 21 nulove clo na auta, UK nema vyjednano nic.
    A to mluvime o UK, 5. nejvetsi ekonomice sveta. S CR si kazdy tak leda vytre prdel.

    Pak krivacke blaboleni o „zelizkach v ohni“, nejaka pekna sabotazicka plynovodu ze by pry pomohla. Zde se autor inspiroval zrejme pokusy brexitaru vydirat EU skrzeva prava 3 milionu obcanu EU v UK. EU zareagovala promptne, prislusne pravni zakotveni prav obcanu EU v UK se stalo prerekvizitou pro jakekoliv dalsi jednani, vyreseno k oboustranne spokojenosti pres tzv. „settled status“ pro obcany EU.

    Dal je zbytecne se v hovnu rypat.

    Cely clanek je snuska fantasmagorii, ekonomicke negramotnosti, proste stupidity a krivactvi.
    Nechybi ani klasicke brexitove detske vyhrozovani, ze si po obede nedam virzinko, neplacte, muzete si za to sami. V brexit terminologii „cut off the nose in spite of the face“

    Akorat v pripade UK.to snad mohlo mit nejaky apelujici vliv.
    V pripade CR se na nas zbytek EU zkratka vysere.

    1. +bambilion

      Jeste bych pridal takovy detail jako je treba lez o Tuskove vyroku. Tusk neposlal do pekla (vsechny) brexitare (kvuli tomu ze chteli Brexit). Ale brexitare, kteri prodavali Brexit bez planu jak ho provest. Coz uz je mirne jina story, ktera se autorovi nehodi do kramu.

    2. Trestání za brexit neexistuje? Ano, oficiálně ne, ale v modu dáme Vám to sežrat hajzlové, o tom nelze pochybovat. Tím spíš, když i UK má svou prounijní pátou kolonu. Stačí projít titulky zpětně a máš to tam.

      Dál jsem nečetl, nejspíš budeš trol, škoda času.

      1. „Necetl jsem to, ale mas to spatne.“
        Tvl. :-D

        1. Jsem rád, že jsem tě pobavil. Správný překlad ale zní: co jsem četl, máš špatně a proto dál nečtu. Jen taková drobnost…

      2. To jsou jen takovy exitarsky kecy, aby neztratili tvar, jakmile se ukazalo ze Britanie taha za kratsi konec provazu a opravdu to neni tak ze si UK nadiktuje a EU si sedne na zadek. Proste neni realne mozne, aby mel neclen vyhodnejsi podminky nez clen nějakého spolku. A Britanie mela navic tolik vyhod a vyjimek, ze mela vyhodnejsi clenske podminky než prumerna členská zeme v EU.

          1. A to s tim co jsem napsal souvisi jak? Britanii v EU nekdo drzi? Byla to Britanie kdo opakovane zebral o odklad lhuty a kdo si odhlasoval ze brexit bez dohody nikdy.

            1. Protože britská elita, nebo alespoň její většina, brexit nechtěla. Ono je to jako s těmi lidmi, kteří jsou nespokojeni v manželství nebo v zaměstnání, když se láme chleba, najednou zacouvají. Anebo ti němečtí generálové, kteří jeli do Vlčího doupěte, že to führerovi pořádně vytmaví, že je všechno v háji, a zpátky jeli s tím, že situace není tak zlá a že to zkusí vybojovat…

              Obhajoba našeho setrvání v Unii až příliš připomíná protektorátní politiku a ono !když nemůžeme zpívat s anděly, musíme výt s vlky“.

              1. Kdybysme aspon vyli. Akorat natahujem ruku a kdyz prijde na zavazky, tak drzkujeme. Bejt chamtivej kverulant neni dobra vyjednavaci pozice, v zivote je vzdycky neco za neco.

                1. Je závazek a závazek. Kdyby Itálie a Řecko chtěly policajty nebo střelivo na ochranu hranic, nikdo by nekveruloval. O masovém stěhování negrů a muslimáků nebyla před patnácti lety řeč.

                  1. Ono toho je mnohem vic. Ceska zahranicni politika stala vzdycky za hovno, uz od roku 1918.

                    1. Spíš od roku 1618 :-)

                    2. Tak s vyjimkou stavu (ktere posraly co mohly) ta zahranicni politika az do roku 1914 v podstate nase nebyla, i kdyz se na ni „cesti“ slechtici a politici taky spolupodileli.

                    3. Narážel jsem spíš na náš moudrý bojkot říšské rady.
                      A kolik toho vůbec naše reprezentace dokázala vybojovat. Maďarům okupovali 3/4 území Turci, pořád samá protihabsburská povstání, v roce 1849 si s nimi poradila až stotisícová ruská armáda, u Hradce Králové bojovala maďarská legie, a stejně dostali dualismus.

                    4. Jo, to ano. To se nam povedlo. (Vono i to stavovské povstani byl majstrstyk aspirujici na medaily v Mistrovstvi sveta ve srani si do bot)

              2. Pověstné „vytí s vlky“ ovšem nebylo mottem k protektorátu, leč k druhé republice.

                1. Jasně. Ale třeba Goebbels argumentoval podobně:
                  “ Národy, které se do tohoto procesu pořádku zapojily nebo ještě zapojí, stojí nyní před otázkou, zda v tomto procesu zapojování budou spolupracovat rády a z plného srdce, tak říkajíc z loajality, nebo zda se mu vnitřně budou vzpírat. Na skutečnostech samotných to nezmění nic. Mohou být přesvědčeny, že mocnosti Osy poté, co Anglie bude sražena k zemi, na velmocenskopolitických skutečnostech nové organizace Evropy podle velkých politických, ekonomických a sociálních hledisek nepřipustí nic změnit. Když na tom Anglie nic nezmůže, nehne s tím tady ani český národ. Pokud jste se poučili z dějin nejmladší doby, pak budete vědět, že na dnešním mocenskopolitickém stavu se již nic nemůže změnit a také se nic nezmění.

                  Proto, pánové – a nyní mluvím naprosto reálně politicky, bez jakéhokoliv dovolávání se citů: Jestliže s tímto stavem budete souhlasit, či nebudete, je lhostejné; jestliže ho pozdravíte od srdce, nebo ne, je nepodstatné; na samotném stavu nezměníte nic. Jsem nyní toho názoru: když na nějakém stavu nic nemohu změnit a musím stejně brát v úvahu nevýhody tohoto stavu, které tu jistě jsou, pak by bylo pošetilé, kdybych si nezajistil také jeho výhody. Jestliže jste se tak jako tak stali součástí Říše, pak nevidím důvod, proč by se český národ stavěl do vnitřní opozice proti Říši a proč by neměl raději pro sebe využívat výhod Říše.

                  Museli jste jistě učinit řadu politických prohlášení. Vím, že to pro vás nemuselo být příjemné, nikdo tomu nemůže lépe rozumět než já. Vím, že jste se museli zříci jistých věcí, které jste v minulosti měli rádi a oceňovali, a vím, že se takovému tak novému stavu nemůžeme přizpůsobit ze dne na den, tak říkajíc přes noc. Jsou tu jisté třecí plochy, na něž se na místě samém díváme ostřeji a s větší tvrdostí, než je tomu z perspektivy Říše.

                  Avšak ještě jednou: Když jste již jednou museli vzít v úvahu nevýhody, pak si myslím, že byste měli využít i výhod.“

                  1. Jihocech Honza: „Náš vojenský atašé z Prahy objasňuje situaci. Češi mají strach. Ale věří v Londýn a Paříž. Hodža sází více na usmíření, ale Beneš je naším fanatickým protivníkem. Formát, ten nemá. Jinak by od roku 1933 buď proti nám vyprovokoval intervenční válku nebo se pokusil o dohodu. Přinejmenším by to měl udělat nyní. Ale díkybohu mu k tomu chybí velikost i úsudek. A tak Praha kráčí svému nevyhnutelnému osudu vstříc. Náš vojenský atašé líčí život v Praze strašně. Téměř samí Židé. Totální odpor budící směsice. Češi nemají žádný konstruktivní organizační talent. Mimo to jsou bez státotvorné síly. Hudebníci, umělečtí kašpaři a vaganti, ale žádní konstruktivní lidé..“ (17. června 1937, Joseph Goebbels)

    3. On i ten navrh abysme se v nasi unijni politici stali vazaly zemi V4 je vyborny. Autor nejspis rozviji tu mimonskou czexitarskou predstavu, ze V4 je tu proto, aby prosazovala ceske zajmy a PL, SK a HU jen hori nadšením qby mohli skakat jak CR piska.
      A to pominu, ze zbytek V4 rozhodne nehodla z EU vystoupit, a to ani ten blbej Orban, protoze vi, ze tan ekonomicky propad by ani na Sorose hodit nemoh.
      Krom toho, vyhrozovani odchoddm je vyborna strategie, Britove na tom v minulych desetiletich vytriskali vyjimky snad na vsechno, ale obavam se, ze mezinarodni politicke a ekonomicke postaveni CR ani v ramci EU jaksi nedosahuje toho britskeho.

      1. shane, ty seš tak provařená probruselská mrdka, že tobě nevěřím ani kdybys napsal: „dobrý den“

        1. Neboj, tobe bych nic takovyho nenapsal.

    4. No, jenze ty automobilky odchazi z EU jako takove. Predne jak jsi napsal, tak ta dohoda jim umoznuje vyrabet doma a potom take je tu fakt, ze EU nasazuje na nas trh silene restrikce, ktere ty automobilky nemusi resit v US a Asii. Mam takovej pocit, ze zrovna Honda rekla, ze trh EU je rozmazleny a ze se jim nevyplati se na nej jakkoliv vyrazne soustredit. IMO Brexit byl posledni kapkou a dost mozna by se cast techto presunu konala i bez nej.

  6. Autor si s tím dal práci, je povzbuzující, že se někdo vůbec zabývá tzv. plánem „B“. Je pozdě. Nástup globalizace změnil úplně celý svět, politiku a ekonomiku. ČR nyní spadá pod tzv. rozvojové země, nemá žádnou silnou průmyslovou základnu, pokud by nastal Czexit, spadla by ještě níže do zóny tzv. málo rozvinutých zemí. Proběhla masivní privatizace ve všech státech EU (jejímž průkopníkem byla M. Thatcherová v 80. letech v Británii). U nás zůstala zastaralá infrastruktura. Došlo k tunelování aktiv. Nefunguje plánovaná ekonomika, funguje svobodný trh, ekonomika funguje na některých principech tzv. keynesiánské ekonomiky – rozpočtové deficity apod. Vše řídí ECB (Evropská centrální banka) a spravuje devizové rezervy zúčastněných států a podporuje fungování jejich platebních systémů. Přechod kreditní a debetní karty, budoucnost – zrušení keš. Mohu ještě pokračovat, ale bylo by to dlouhé a pro někoho únavné, za sebe nedoporučuji vystupovat z EU, přesto, že jsem člověk, který pro vstup do EU nehlasoval.

    1. CR nez diskuze patri mezi vyspele rozvinute zeme (developed countries)* a prumyslovou zakladnu ma vynikajici, v prepoctu na hlavu jsme dnes nejprumyslovejsi zeme v EU. Bohuzel pro nas jedeme vetsinou v subdodavkach a tam jsou pomerne male marze, rozhodne mnohem mensi nez na finalnu vyrobek.
      Jinak ano, z mezinarodniho hlediska jsme zcela bezvyznamna zeme a nase vaha a vliv je zanedbatelny. To uz jsou ja tom lip Polaci, protoze jich je hodne, prestoze ekonomicky jsou dost za nama.

      *nesmis papouskovat to, ze nejaka banka nam pred casem snizila rating pro uvery ci co to bylo na uroven rozvojovych zemi. Jednak to neudelaly vsechny a jednak to nic neznamena

      1. Vy nemáte vůbec nic. Co ještě napůl máte je MHD, železnice, IZS plus armádu, zbytek ve většině vlastní nadnárodní korporace.

      2. Jo, a politiky máte. Ti Vám ještě někteří i patří, tělem nevím, ale duší snad.

      3. bohuzel ekonomove nas stale radi mezi rozvijejici se zeme (rozvojove zeme) resp. jako emerging market

        https://en.wikipedia.org/wiki/Emerging_market

        1. Developed market neni developed country. Ono tech tabulek je spousta, podle MMF patrime mezi Advanced country, v seznamech developed countries jsme taky. Human development index mame nejvyssi – Very High.

          1. V advanced economies jsme taky.

          2. Rozvojovost/pokročilost země se pokud vím měří podle infrastruktury pro podnikání – jak těžké je postavit fabriku, resp. R&D centrum a vozit zboží sem a tam, resp. být připojený ke světové TelCo síti.

            „Rozvojová“ země je pak ta, kde se infrastruktura teprve staví, kdežto „rozvinutá“ tam kde existuje a stačí se na ni napojit.

            Rozvinutost ekonomiky je něco úplně jiného a v tom se nevyznám.

      4. Dva idioti v jedné diskuzi, no a pak se mi divíte, že osočuju Urzu, že tady testuje generátory náhodných slov.

        Co takové Švýcarsko? Jak je na tom špatně? Lidé tam hladoví, mají jen 300g jídla na denní příděl, nemají čistou vodu, koupou se v řece kam průmysl vypouští jedovaté chemikálie a žijí v primitivních obydlích jejichž konstrukce jsou schopní Bobr či Ondatra. Ti šťastnější v tlupách obývají jeskyní systémy v horách a loví kamzíky. Přitom vláda na lidi kašle a staví si amrádu, bunkry, vyzbrojuje občany proti neexistujícím nepřátelům !!!

        Fůj!! Hnusné Švýcársko !!! Fůj !!! Diktatura !!! Hnus!!! Je tam porušována demokracie a svoboda slova !!! Protestujme proti švýcarsku….

        To byla jen ironie, švýcaři se udělali pro sebe a mí se v pohodě, proto bych chtěl aby se ČR udělala taky pro sebe a využřívala svého postavení v srdci evropy. Aby jsme nebyli prodejný děvky, ale aby jsme hezky postavili dálnice a pak kasírovali veškerý tranzit. A kamiony převáželi vlakama.

        1. Svycarsko neni dobry priklad, jedna ze zemi s nejvyssi zivotni urovni obyvatel nemela EU zapotrebi, jejich ekonomika take stoji na jinych pilirich nez nase. Stejne tak neni dobrym prikladem Norsko (ropa)

          1. Zapotrebi to asi mela, kdyz ma asociacni dohodu „o nas bez nas“.

            1. tak asociacni dohody ma vice zemi, proste so dojednali co ze sveho pohledu povazuji za pro ne vyznamne

              https://www.euroskop.cz/203/sekce/smluvni-vztahy-eu-a-tretich-zemi/

              Ke specifikům Švýcarska patří i oblast ekonomiky. Všeobecným
              předpokladem bývá, že Švýcarsko nemá dostatečně otevřenou ekonomiku,
              která by v případě intenzivnější integrace mohla dosahovat lepších výsledků.
              Ve skutečnosti však tato země byla z důvodů své malé rozlohy a nedostatku
              surovin již v historii odkázána na provázání své ekonomiky s mezinárodními
              aktéry . Švýcarsko tedy patří mezi ekonomicky nejvíce
              integrované země Evropy a konkrétně s EU je silně ekonomicky provázáno.
              Podle výsledků z roku 2013 putovalo do EU 55 % švýcarského exportu a
              naopak 73 % importovaného zboží pocházelo z území EU. Tímto se stalo
              Švýcarsko druhým nejvýznamnějším partnerem EU v oblasti vývozu

              Důvodem výjimečnosti švýcarské ekonomiky ve vztahu k evropské
              integraci je zejména vysoké množství mezinárodních firem, které ve Švýcarsku
              sídlí. Tyto společnosti si vybrali Švýcarsko jako místo pro své podnikání
              zejména z důvodu tamních odlišných pravidel, která jim dávají jakousi ochranu
              a diskrétnost. Přítomnost těchto podniků velkou měrou přispívá k prosperitě
              Švýcarské ekonomiky, a proto nejsou ochotni ohrozit tuto výsadu intenzivní
              integrací na všech úrovních

              Členstvím by byly pravděpodobně nejvíce ovlivněny Švýcarské
              principy přímé demokracie a federalismu. Implikování nařízení a směrnic EU
              do švýcarského práva by omezilo práva kantonů a lidu se na tomto procesu
              podílet. V souvislosti s komplikacemi, které by mohly nastat v souvislosti
              s lidovými iniciativami, by Švýcarsko dokonce mohlo zvažovat vystoupení
              z EU, jelikož by se zájmy lidu střetly s evropskými nařízeními. V případě
              federalismu by Švýcarsko muselo provést značné institucionální reformy a
              mělo by brát v potaz, že se část kompetencí z místní i státní úrovně přesune
              na nadnárodní instituci.

              Z ekonomického hlediska by plnohodnotné členství přineslo Švýcarsku
              bezesporu mnoho výhod, jako např. snížení překážek pro přeshraniční
              transakce nebo administrativní zjednodušení dopravy s ostatními členskými
              státy . Ve Švýcarsku je však
              často poukazováno na negativní důsledky členství, které souvisí zejména
              s potencionálními poplatky, které by Švýcarsko muselo odvádět do
              evropského rozpočtu. Podle odhadu instituce EDA by roční poplatek činil
              zhruba 4 až 5 miliard franků, čímž by se Švýcarsko stalo nejvíce přispívající
              členskou zemí na obyvatele

              Nejvíce ekonomicky ohroženou skupinu představují zemědělci, pro které by
              zahraniční konkurence v podobě levnějších výrobků byla značnou hrozbou
              pro jejich fungování.

              Pozoruhodný je zde zejména přístup
              dobrovolného následování, jelikož se ve švýcarské legislativní praxi objevuje
              již od roku 1988 v podobě konceptu euro-kompatibility. Každý právní návrh
              musel obsahovat Evropskou kapitolu, která byla povinna zohledňovat vztah
              nového opatření s těmi evropskými. Švýcaři tedy už nečekaně dlouhou dobu
              přizpůsobují své zákony evropským pravidlům, což není u nečlenských států
              obvyklé.

              1. Tak samozrejme ze ekonomicky nesahame svycarsku ani po paty, je to jedna z nejbohatsich zemi vubec. Jediny co mame spolecnyho se Svycarskem je podobna rozloha a pocet obyvatel. Ale i ekonomika velikosti Svycarska je nucena delat ustupky za cenu clenstvi v EU.

          2. Ale to nebylo odjakživa. Ještě v devatenáctém století to byla chudičká zemědělská země. Ale měli štěstí na liberální vlády po revolučním roce 1848. Ono to byla trochu z nouze ctnost, protože právě v této době proběhla poslední občanská válka mezi kantony a výsledkem byl v zásadě dnešní systém omezené centrální vlády a hospodářský rozvoj.

            1. Jo. A jejich hodinarske prumysl zacal vyrobou lacinych padelku anglickych hodinek.

          3. Navíc vztah Švycarska a EHS se začal utvářet ve chvíli, kdy původní šestice zemí musela řešit tranzit (zejména DEIT) svého zboží pravě přes Konfederaci, neboť Rakousko bylo až do r. 1955 okupovanou zemí. Jinými slovy, CH mělo EHS co nabídnout, CZ je z tohoto pohledu v podstatně horší pozici.

        2. Tak napriklad takove Svycarsko ma s EU celkem 200 bilateralnich smluv, jejichz celkovy efektivni dusledek je priblizne stejny, jako v pripade Norska.
          Tedy napriklad volny pohyb osob pro obcany EU, kteri se Svycarsku muzou usadit, Schengen apod.
          Svycarsky Frank je napevno navazan na Euro.
          Svycarske bankovni tajemstvi uz bylo zruseno na zaklade pozadavku EU, EU se muze ve svycarskych kontech hrabat dle libosti.

          V realu je Svycarsko v defacto v pozici clena EU, ale bez prav spolurozhodovat o pravidlech EU.

          Ale, veru nevim, proc se ze mluvi o Svycarsku, o zemi, kde si obcane v referendu zvolili rovne dane, odmitli minimalni mzdu a v domacnostech maji v trezorech vojenske utocne pusky.
          Zde je rec o zemi, kde vladu zvolenou kvuli 30 Kc u doktora vystridala vlada StB mafiana, na hrad byla zvolena ozrala ruska loutka.

          1. ad Tedy napriklad volny pohyb osob pro obcany EU, kteri se Svycarsku muzou usadit

            V roce 2014 proběhlo ve
            Švýcarsku kontroverzní hlasování o masové imigraci a zavedení imigračních
            kvót, kdy opět pouze těsně s 50,3 % hlasů tento návrh prošel. Hlavní příčinou
            tohoto výsledku je rozsáhlý euroskepticismus švýcarských obyvatel, zejména
            těch německy mluvících. Schválením imigračních kvót se Švýcarsko dostalo
            do významného sporu o platnost dohody Schengen/Dublin.

            nevim jestli se od te doby neco zmenilo

            1. Navrh prosel, EU rekla ze ne a Svycarsko 0d té doby dělá, ze zadne referendum nebylo.
              O neco podobneho se pokoušela Britanie, ale EU opet rekla ze bud vsechno – tj. volny pohyb osob, zbozi, sluzeb a kapitalu nebo nic. Ze volny pohyb zbozi, sluzeb a kapitalu nejde bez volneho pohybu osob.

              1. Což je mimořádná ničemnost. Protože selským rozumem k tomu není žádný důvod a na to spoléhali Britové při brexitu.

                1. Důvod k tomu samozrejme je, EU tyhle ctyri svobody prohlasuje za nedelitelne uz od pocatku a UK tu doltrinu pomahala 40 let vytvaret.
                  Krom toho, jakmile ustoupis jedny zemi ohledne pohybu osob, dalsi bude chtit vyjimku z pohybu zbozi, dalsi vyjimku z pohybu osob a sluzeb a cela koncepce jde do hajzlu. Jsou veci, se kterejma se sice dejme tpmu nemuselo začínat, ale kdyz uz se s nima zacalo, tak se holt musej dodrzovat.

                  1. Až do sebezničení. Pro mne je pořád lepší mít alespoň něco. Pokud Češi (Poláci) míří do Británie v mnohanásobně větším měřítku než Britové k nám, nedivím se, že jsou místní naštvaní. A pokud se jim politici vysmějí, že s tím kvůli EU nejde nic dělat, spousta si musela říct raději pryč.

                    1. To sice jo, ale EU nema duvod. Problemy tim vznikle by byly mnohem horsi nez odchod Britanie, zvlast kdyz bude muset Britanie stejne nejaky dohody uzavrit a navrch pri vyjednavani mit nebude.

                    2. Ona by UK měla sakra problém, kdyby se odstěholali občané těch zemí, které do EU vstoupili v květnu 2004. Obvykle totiž dělají práce, které typický Brit není ochoten dělat, nicméně není schopen se bez nich obejít (typicky sociální a služby, údržba a opravy).

                    3. To samé u nás „Obvykle totiž dělají práce, které typický Čech není ochoten dělat, nicméně není schopen se bez nich obejít (typicky sociální a služby, údržba a opravy, úklid, stavební práce apod.).“ Dosaďte libovolně, protože to platí pro více zemí v EU.

                    4. Ono je to trochu složitější, protoze tihle gastarbeitri jsou ochotni delat za mzdu, jakou si mistni nemuze dovolit. Mistni clovek totiz obvykle chce slusne zit, zalozit rodinu, vychovat deti a to neco stoji. Gastarbeiter je ochoten zit po deseti v jedny cimre, zrat suchy rohliky a makat dvanact hodin denne s tim, ze tenhle rezim vydrzi v nejhorsim par let a s nasetrenejma penezma pak odejde domu do laciny prdele kde stravi zbytek zivota.
                      Takze oni ti gastarbeitri opravdu snizuji cenu prace, coz se obvykle tyka mene kvalifikovanych a remeslnych profesi. Vysoce kvalifikovane profese s tim obvykle problem nemaji.

          2. Tak mluvme o Svycarsku a jejich utocnych puskach, coz?

            Swiss voters have agreed by a nearly two-to-one margin to adopt tighter gun controls in line with changes to European Union rules, heading off a clash with Brussels.
            https://www.theguardian.com/world/2019/may/19/switzerland-votes-in-referendum-on-tighter-gun-laws

            Mno.

        3. Za idiota budete Vy, skřete. Protože země, které nemají vlastní silný bohatý průmysl se řadí mezi rozvojové a země, které jsou odkázány jen na zemědělskou produkci, mají málo kvalitního zdravotnického personálu, zvyšuje se úmrtnost obyvatelstva, prohlubuje se tam propast mezi chudými a bohatými apod. se řadí mezi tzv. málo rozvinuté země.
          A Švýcarsko zbohatlo jedině na tom, že bylo známým centrem pojišťovnictví a bankovnictví a že se v té zemi dodržovalo striktně bankovní tajemství, což dávalo jasnou záruku všem i zahraničním střadatelům, byť jejich nabyté majetky nebyly košer. Co ještě měli (nebo mají dobrý?) je výroba hodinek, čokolády a sýrů. Jinak bylo Švýcarsko předpotopní, protože volební právo žen tam bylo zavedeno až v roce 1971, což je nemyslitelná ostuda jak prase, když i v komunismu měly ženy volební právo.

          1. A k čemu jim to volební právo bylo?
            Ono to Švýcarsko bylo takový relikt Evropy před první světovou válkou. Stát toho dělal tak málo, že nebyl důvod o volební právo nějak usilovat. nehledě k tomu, že tak tomu bylo jen v některých kantonech.

            1. Nezastávejte se gerontokratického myšlení, od Vás by to člověk zrovna nečekal.

          2. Coz se nas ovsem netyka, dobu doziti, dostupnost a kvalitu zdravotne pece a bezpečnost mame jednu z nejlepsich na svete a propast mezi bohatejma a chudejma je snad vubec nejnizsi na celym svete. Jsme v prvni desitce nejbezpecnejsich zemi sveta a index HDI mame Velmi vysoky. A v dobe globalizace uz prakticky velke narodni prumyslove podniky neexistuji.
            Kdyz uz si vymyslis nejaky kriteria co maj podporit tvoji tvrzeni, tak si to aspon vymysli tak, aby to ty tvoje tvrzeni naopak nevyvracelo.

            1. shane: Jen si to nalhávejte, já Vám říkám, jak to je. Jsme rozvojová země, doktoři melou z posledního, pár vyhlášených nemocnic má kapacity, venkov dojíždí za Cvachem v lepším případě narazí na Štrosmajera, protože populace doktorů stárne a nových kvalitních je málo, veškerý další zdravotní personál už lovíme jinde, bezpečnost ještě zatím jakžtakž funguje, ale už i u nás máte lokality, kam večer nebo v noci dobrovolně nepůjdete leda s boxerem v kapse nebo s kvérem, pokud se nenavýší kamerový systém, časem Vám těch „nekompatibilních“ lokalit bude přibývat, propast mezi bohatými a chudými máme největší v historii ČR – látáme to peněžními půjčkami čímž ty méně finančně gramotné vrháme hlouběji do chudoby, látáme to sociálními dávkami, které jsou nadužívány a zneužívány a pak sbíráme víčka na operaci nějakého dítěte. V globalizaci fungují průmyslové monopoly lépe než kdy jindy a můžou Vás kdykoliv odstřihnout od čeho jen budou chtít.

  7. Blázni ! To nevědí, co dělají ?
    Sedmero hadů rozbije jejich svět na padrť ! A až bude po všem, rozšíří se jejich zlo po všech známých rozměrech !
    Nikdo nebude ušetřen !
    Může je zastavit jen jediná síla. Ta, která je uvěznila. Ta, která je stvořila.
    Ale kde je ta síla ?

    http://www.multiversitycomics.com/reviews/visitor-1/

  8. A já myslel, že po Brexitu už došlo každému, že vystoupení z EU je možné jen za cenu totální likvidace vystupující země. Autor evidentně netuší, na jak chatrných nožkách ty „zahraniční investice“ stojí a jak snadné bude pro eurokorporace se přemístit jinam, třeba do Bulharska či Rumunska. Už dávno nejsme v době, kdy naši středoškolští konstruktéři za půl platu plat nekvalifikovaného německého dělníka zvládali návrhy technicky a technologií místo předražených německých inženýrů. To už je dávno pryč a opakovat se to nebude, druhou šanci na 90. léta už prostě nemáme.
    Probuďte se, vše z toho, co je v článku napsáno jsou účty bez hostinského. Můžete si malovat, jak mu to hnusný pivo nezaplatíte, ale až na to přijde, zacvakáte a ještě necháte dýško. Dneska je snad každému s IQ nad 80 jasné, že z EU se vystoupit v případě malé, bezvýznamné a nesoběstačné průmyslové země orientované výhradně na export prostě nedá. Jediná šance je EU rozložit, rozbít, zničit, urychlit její konec a být na něj připraven. Tedy v první řadě vytvořit „úřad pro fejkování dotačních programů“, která bude cíleně zpracovávat dotační projekty, vytahovat z EU dotace na libovolné nesmysly, ale z určených peněz na ony nesmysly půjde jen menší část a větší část bude povinně využita na národní inrastrukturu (dostaneš padesát mega na hotel, postavíš ho za deset a za čtyřicet uděláš kus silnice podle schváleného plánu). Stačí jen zajistit, aby se odpověné svině přestaly chovat jako svině a prostě to neřešily. Je to velmi jednoduché a autor může začí tady a hned, těch sviní jsou řádově stovky kusů, není to půl národa. Nemusíme rovnou z EU složitě vystupovat. Prozatím postačí jenom tato „drobnost“. A vsadím krk na to, že to autor i přes svá silácká slova a počty nikdy nedá!

    1. Jo, von totiz to cerpani dotaci nikdo v EU nekontroluje, zejo.

      1. Kontroluje se hlavně to, jestli je všechno formálně správně a jestli jsou vyvěšené vlaječky :-)
        Hlubší kontrola přijde je u těch, kteří začnou zlobit.

        1. tak to odklaneni casti dotaci na jine (pro zemi prospesnejsi ) projekty je znacne naivni . U nas v malem rybniku se nic neutaji a slouzilo by to jako „afery cerpani k jinym ucelum“ v ramci vnitropolitickeho boje …

          1. Tak ona uz jen predstava ze si zridime nejake ministerstvo nebo urad co by melo defraudovat fondy EU a nikdo v EU si toho nevšimne a nic s tim neudela je takova… ehm.. naivni.

          2. No tak vidíte. A to je to proti nějakému vystupování z EU drobnost, a ještě dokonce propěšná.
            Nějaké vystupování z EU je prostě nesmysl.

    2. Zbytkovy alkohol ze vcerejska?
      Navrh vytvoreni systemu statnich dotacnich podvodu je pekny, to se musi nechat.

      Akorat zde si trochu zasyckuju, pro pristi budget obdobi se navrhuje, ze se posouvaji vahy, pro urcovani miry odvodu/dotaci se ponizuje vaha HDP a naopak se povysuje vaha nezamestnanosti.
      A pri soucasne nezamestnanocti 2.8% a rustu HDP to vypada, ze se CR stane nekdy kolem roku 22 cistym platcem do EU, zatimco napr Italie se stane cistym recipientem.

      Ne ze by tech 1,23% ceskeho HDP, co dostane CR v dotacich, neco krucialniho menilo. Osobne jsem za odstraneni dotaci, popr omezeni na infrastrukturni investice.
      Ale cekam, ze CR se bude za dotace bit jak lev, Andrejko z nich zije.

      Pro zvidave:
      https://en.wikipedia.org/wiki/Budget_of_the_European_Union#Budget_setting_procedure

      1. Infrastrukturní investice Česko mohlo čerpat mnohem víc a na zásadnější a užitečnější projekty, kdyby ovšem jistý Vít Bárta za mohutného potlesku zdejšího obyvatelstva jejich přípravu nezastavil. Místo důležitých tranzitních spojů tak máme perony na Pacifiku v Davli, a to se vyplatí.

        1. Bárta nebyl ministrem doprav ani rok, před osmi lety. Spousta času na nápravu.

    3. My musime vytahnout Nemeckou s sebou. Ostatne Marku muze Nemecko obnovit celkem rychle, oni ji tam zase az tak vazne nerusili :)

    4. Kamo, kdyz te ctu, nechces koupit hrad? Dam ho levne a je kousek za Prahou. Muzes si ho jit obhlidnout, najdes ho lehce, dej si do vyhledavace Karlstejn.

    5. No. Dfens pár let zpět napsal článek o tom, jak těžké je pro Automotive sehnat jiného subdodavatele např. forem pro vstřikování plastů, protože to vyžaduje netriviální strojní vybavení a kvalifikovaný personál:
      http://dfens-cz.com/parta-pravniku-pres-plasty/

      Fabriky si Němci samozřejmě přesunout mohou, ale najít si během týdnů či měsíců nové subdodavatele schopné v jiném státě dodávat díly v patřičné kvalitě, kvantitě a konsistenci parametrů? Nejsem z Automotive, ale jak čtu páně D-F článek, vyvozuji z toho, že pokud Němcům nepatří celá česká fabrika včetně všeho strojního vybavení a zároveň nemají personální zálohu schopnou to provozovat, než se to místňáci bez zkušeností naučí dělat v požadované kvalitě, taková sranda to asi nebude.

      1. Sranda to neni. Ale je to otazka ceny. Bavime se o oboru kde i uspora v radu haliru na soucastku je brana jako dobrej deal. Proto by nam nabidli nejakou formu norskeho modelu, misto aby nas s rozbehem kopli do prdele a pak se s popcornem v hube koukali jak se v tom placame. Je to byznys, ne charita a fabriky se stehujou celkem bezne.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017