CZ 83 – moje první zbraň - zpět na článek

Počet komentářů: 270

  1. Určitě je to dobrej výběr a myslím, že Vám vydrží dlouho…Osobně bych asi po všech zkušenostech šel do CZ82 Makar(9×18) polygon…myslím, že na naše poměry je to ideální sebeobranná zbraň z kategorie „oldskůl“, ergonomie stejná, náboj silnej „tak akorát“ , levnej a dájí se s ním střílet i spékaný střely, kterých je mezi lidma stále tuny a bez rizika poškození laufu….ale i ta 7,65 bude sloužit dobře, jako mínus vidím jen menší stopefekt a pravděpodobnou mlsnost na krmivo.

    cokoliv v Lugeru mi vypadlo z oka od chvíle, když jsem pořídil .45ACP…příjemnej zpětnej ráz, nic uštěkanýho jako Luger… Jestli mohu doporučit tip na příští krochnu, tak pokud jste normální postavy – tedy asi 190 cm a 100kg – věřím, že si cokoliv této ráži zamilujete…a cena střeliva cca 8Kč není nic neřešitelného….osobní zkusenost mám v téhle ráži s CZ97 , TT45, Glock a nějaký prasečí kopyto alá 1911…tu ikonickou 1911 bych zavrhnul úplně, je to klump, ať mi kdokoliv tvrdí cokoliv…málo nábojů, mlsná, blbá ergonomie, těžká…tu bych hodnotil z té čtyřky jako nejhorší, pak bych asi zahodil Glocka, nevyhovuje mi ta jejich síla na spoušť a vůbec ten systém…jako dobrou bych označil CZ97, ale nevýhoda je váha a rozměrnost…nicméně klasická bambitka, prostě plnotučná pětasedma, žádnej ulejvák……no a vítěz kupodivu strakonická ČZ TT45 … plastový tělo, je i verze s railem pro příslušenství, plně naládovaná váží přesně jen jedno kilo a je menší než pětasedma…přesná a spolehlivá…laufy mají údajně Lothar-Walther(nepotvrzená informace) a prodávají se kolem osmičky(5.11.2016)…Toť můj tip

    1. O těch spékaných střelách jsem četl, ale do styku jsem s nimi nepřišel. Jen v Čestlicích (asi nejdražší střelnice kde jsem kdy byl) se mě ptali jestli to náhodou nemám, že prý je tam nechtějí, protože se hodně odráží.

      Díky za tipy, teď pokukuji spíše po malorážkovém revolveru, asi Alfa a pak taky po něčem na 7,62 Tokarev, ne zrovna po pistoli a to čistě sběratelsky, ze zájmu, třeba Sa. 26…

      Takže mě čeká ještě koupit skříň…

      1. Ta patrona je trochu potvora, jedná se vlastně o klon původního Makarova…rozměry jsou shodné, ale mají trochu jiné parametry. Původní náboj 9mm Makarov si češi předělali na 9×18(náboj vz.82)…střela je lehčí a rychlejší, ale není radno ji používat v klasických drážkovaných laufech…střela je ocelová, bezplášťová, lisovaná za tepla z ocelového prachu a tak nemá takový deformační potenciál v hlavni, jako střely s jádrem a kompozitním kovem(olovem) a tím pádem ničí profil drážek v hlavni. Z vlastní zkušenosti(a nejsem ani lampasák, bachař, či jiná státní verbež) můžu potvrdit, že přesnost náboje vz.82 je rozpoznatelně vyšší, než klasický Makar. Proto se dost netypicky použila hlaveň s polygonálním vývrtem….osobně jsem fanda tohoto řešení vývrtu hlavně.

        A pokud mohu sdělit zkušenost s krátkou malorážkou, tak bych revolvery vypustil úplně…a pokud Vás to napadne, tak určitě ne lacinné klumpy typu Holek a podobně…technicky je to vážně tragedie. Za sebe můžu z krátkých doporučit ve .22 Ruger MKII/III, nebo třeba Buckmark apod….čim delší a těžší lauf, tím líp….
        Pumpička v semiauto je krok úplně mimo…odhlédnu-li od techniky, tak budete mít problém si z toho vystřelit, protože spousta střelnic zakazuje používání 7,62×25…

        Ovšem vše co jsem napsal berte jen jako moji vlastní zkušenost, jiní mohou mít jiný názor a nemám s tím problém…v téhle problematice je to stejné, jako s milovníky aut, zahrádkaření, či filatelií…každý většinou nekriticky kope za svůj názor…radím Vám, vemte si peníze, zajděte si na střelnici, kde půjčují zbraně a pár si jich pujčte a vyzkoušejte…ušetříte si mnoho lítání po úřadech, prodejnách a inzerentech…
        A kritika od TonyTony ? neberte ji doslova, ve spoustě věcí má pravdu, v některých jen prezentuje pohled svojí vlastní optikou a někde je mimo, protože míchá techniku, taktiku a profesionální požadavky s dojmologií…….a to učitě nemyslím ve zlém….nicméně prohlásit o pistoli, že je morálně zastaralá? co to jako je? znám lidi, kteří běžně nosí P38, berou ji jako normální běžnou zbraň, vážně to s ní umí a neměnili by..a to je zbraň morálně zdevastovaná, když zabíjela jako jedna z nejpoužívanějších pistolí z trojlístku používaných wehrmachtem možná nejvíce ze všech pistolí všech dob…..a kontrukčně? dinosaurus….a přesto to těm majitelům nevadí a dělá jim radost….
        Nenechte se odradit, na naučení je 82/83 fajn…Sám jsem 83 měl, je to už leta a po řadě plastových omylů jsem si z ní nedávno bouchnul a začal jsem o ni znovu uvažovat….co se týče spolehlivosti, neměl jsem nikdy jediný problém, spouštěcí ozuby jsem si zaleštil sám a chodila jak po másle…jako upravu můžu doporučit dřevěné anatomické střenky, ty originální trochu kloužou….
        Na přebíjení v této ráži zapomeňte, je to docela věda a chce to opravdu hodně času a střílení, než se dostanete na parametry tovární munice…osobně si myslím, že přebíjení běžné pistolové munice je nesmyslné, ta ekonomika věci není natolik přínosná…je to takové sockaření…stalo se mi, že jsem musel okřikovat na střelnici v Ostroměři chlapa v montérkách, kterej se na mně nalepil jak klíště, protože jsem střílel .45ACP a on tam lovil hilzny…lezl mi i před lauf…Naopak u puškové munice je přebíjení od jistého požadavku na výsledek nezbytné…pokud se dostanete k puškám a přesnému střílení, tak tam bude asi vhodnej čas nastudovat a čuchat informace o přebíjení…

        1. Mě ta pumpička právě zaujala z toho technického pohledu, je to snad první bullpup na světě, jsou to takové trubky sesazené do sebe a přitom skvěle vymyšlené… Je to jako pořídit si tady někde zmiňovaného trabanta pro radost… I tu střelnici kde to půjde nemám daleko…

          Každopádně děkuji za odpověď, dřevěné anatomické střenky mám, podomácku dělané nicméně pěkné, ale potřebují ještě malinko dotáhnout – na vnitřní straně jsou v kolizi se spoušťovým mechanismem, když se hodně dotahnou šroubky.

        2. Na jedné střelnici,kam už ale nechodím se co půl hodiny zametaly hilsny a sypaly se do papírového pytle. Na můj dotaz co to jako je, mi bylo řečeno „ále,chodí si sem pro to jeden matěj, má doma asi tři tuny olova a bráchu nekde u munice, má doma na přebití celou dílnu aj se slévárnou“. Takže ono takových lidí, co se přebitím asi i živí bude víc. Nevím sice, jestli to na uživení být může, ale tak jestli má olovo i zápalky grátis, moc to neprasí a má odbyt, tak možná jo..
          Ale do některých zbraní se přece přebíjená munice, zvlášť ta výkonnější vůbec nemá cpát, nebo ano?

          1. Do kazde zbrane lze dat prebijene strelivo. Vykonnejsi muze byt i fabricke. Takove IMI jsou docela slusny zahul pro zbran.

            Cestina je trosku hloupa a nekteri lide slovo „prebijeny“ chapou jako neco, co je tam vice narvane, nez obvykle. To je samozrejme mylka. Anglicke „reloaded“ se asi vhodneji jednoslovne prelozit neda.

            1. Jo, čeština je dost záludná, zejména v (odborné) hantýrce.

              Neznamená přebíjení výměnu prázdného zásobníku za plný? (Nabíjí se zbraň jako celek.)
              Nábojnice se spíše plní(nějakou náplní)než nabíjí. A co nelze nabít, nemělo by jít ani přebít.

              Popsat znovu naplněnou nábojnici výrazem „přeplněná“ by ovšem mohlo být opravdu hodně zavádějící.

              Atd.

              1. „Neznamená přebíjení výměnu prázdného zásobníku za plný?“ – znamená, ve vztahu ke zbrani. Ve vztahu ke střelivu to znamená reloaded.

                1. Děkuji.
                  Jak jsem tušil již dříve, lze výrazem „reloaded“ popsat prakticky cokoliv.
                  Třeba překládku z kamionu na kamion – tuhle hantýrku znám přece jen trochu blíže.

                  1. Výrazem reloaded toho lze jistě popsat hodně, ale zůstáváme pořád u zbraňové problematiky, kde je to terminus technikus a já ho použil proto, že už ho objasnil někdo jiný.
                    http://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/strelecky-slovnik/word/1837

                    1. Ale já vám věřím – jenom jsem se nechal vlákat do otevřeného jazykového okénka…
                      (Ještě že tu není root, ten by mi hned dal banán.)

              2. A co pouzit ten eurohujersky vyraz „recyklovaná“ ? ;) jo aha…recyklace dnes znamena jen neco funkcniho draze znicit a jeste na to vyfasovat dotaci…hmmm tak to by neslo, soudruzi…navic by to lakalo jak magnet vsechny dotacni pijavice….mozna by byl vhodnejsi termin pyjavice…ale to už je jine tema ;)

          2. Jeste drobnost – pokud na vyrobu a prodej streliva nema licenci, tak prebijene strelivo prodavat nesmi, muze ho mit jen pro vlastni potrebu a musi mit B.

          3. Pokud je to raekce na mne, tak jen upozornim, ze o vykonnejsi munici jsem nic nepsal…a druha vec, nenapada me duvod, proc by se prebijena munice nesmela nekde pouzit…pokud se nic nezmenilo, tak omezeni je u noseni, kde pro noseni nemuzete pouzit holé olovo…vzdy celoplast a bez expanznich dutin…coz mi prijde kontraproduktivni u sebeobranneho vyuziti…ale hold urednik rozhodl, obcan uposlechl…

            Jinak k tem tlakum…vyssi tlaky se pouzivaji pri tormentacnim vystrelu a to by melo byt o cca 30% narust…vec je ovsem komplikovanejsi, treba americke zakony tormentacni vystrel v legislative nemaji, protoze zastavaji nazor, ze i ten jeden vystrel uz meni vlastnosti zbrane a muze ji poskodit…z toho duvodu je treba byt obezretny pri nakupu zbrane americke produkce, protoze u nas se tormentace provede, ale v konstrukcnim pozadavku pri navrhu zbrane se s ni nepocitalo…takze opravdu muze byt poskozena…jedinou informaci zevnitr mam u zbrojovky DanWesson, ktera je pod jednou nejmenovanou Ceskou zbrojovkou a to tu, ze v konstrukci produkce Dan Wesson se s tormentaci pocita zbran je dimenzovana i pro tento vystrel… o jinych nevim…

      2. Malorážkový revolver, k čemu? Velký těžký krám s legračním výkonem. Má omezené využití na srandazávody v mířence. Se vzduchovkou či airsoftkou si člověk užije víc legrace a ani nemusí na střelnici.

        Tokarev naopak doporučuji. Kdo se tím naučí střílet, umí střílet jakoukoliv pistolí :-)

    2. Tak jsem se na tu strakonickou trochu podíval a zaujala, vážně pouvažuji, vyzkouším a možná si nadělím k vánocům. Takhle z internetu vypadá dobře.

      1. Urcite ji vyzkousejte, byl jsem k ni trochu skepticky, ale po osobni zkusenosti jsem ji koupil byl jsem nadseny…docela se mi po ni styska…ale prevexloval jsem se spis do dlouhych a tak sla z domu….a je tu jeste jedna vec…jako jedna z mala zbrani s plastovym ramem se mi libi…design hodne do petasedmy a vrsek takovej masivni …neslunickovy…ale chapu, ze tohle je o vkusu kazdeho soudruha….

        1. Jak je to se spouští? Na webu výrobce jsem se dočetl, že prý DA, kohout zde tedy natahuji vždy spouští – jaký je chod spouště? Nevede to třeba ke strhávání, zvlášť při střelbě na vzdálenost 25 metrů? K vzhledu: Líbí se mi zvlášť jak je proveden závěr…

          1. U mojí zbraně spoušť chodila z nataženého stavu parádně, nebylo potřeba dalšího zásahu do spoušťáku…já to pro svoje potřeby charakterizoval termínem „medová“…asi jako když lžící rychle prohrábnete čestvě stočenej med….je to hodně i o mazání , používám nějakej hodně kluzkej olej, speciálně vyvinutej, vozí mi to kamarád z té ošklivé ameriky a mělo by to být něco vysokovizkózního, čemu se netrhá film na povrchu…jinak nejsem příznivce střelby při spuštěném kohoutu, takže jsem se ani na tuto možnost nezaměřoval, vím, že chodila bez zadrhávání a s minimální progresí…střílím prakticky vždy z natažené zbraně, kterou když nosím, nemívám ji nabitou, a v případě potřeby bych nabil a tedy i natáhnul….nevidím pro to důvod, nemyslím, že bych se do takové situace dostal, kdy by nezbýval čas na nabití…nyní…až přijde doba, kdy se tu bude střílet po ulicích, určitě tento postoj přehodnotím. Proto jsem se s tím nijak detailně nezabýval…IMHO je to spíš záležitost revolverů, u pistolí DA beru jen jako rozšířenou možnost…i proto mi nevyhovují zbraně se skrytým bicím ústrojím, nemluvě o Glocku, na kterém nevidím nic zajímavého…ten spoušťák je pro mne přímo tragickej…ale samozřejmě, něco co já nesnesu, jiný může velebit…jsem zastáncem klasiky, asi už jsem zestárnul a nové trendy mně míjejí…

            Jo a k té TT45, zbraň je možno zajistit i v nenataženém stavu a pojistka brání i nabití, tedy nedá se pohybovat závěrem…což beru jako fajn featuru, v situaci, kdy budu koukat do těch 11,47mm své zbraně naneštěstí držené cizí rukou a dá mi to čas na jednu, možná poslední reakci….ale to je také jen nepravděpodobná fantazie…

            V přední části závěru hned za muškou je vyfrézován obdélníkový otvor, o němž majitelé vedou plamennou diskusi…nikdo vlastně neví, k čemu tam je…osobně si myslím, že je to jen odlečení o pár gramů, maximálně designová záležitost…mě to bylo fuk, líbil se mi tam…

            Poměrně zvláštně a na můj vkus komplikovaně je řešeno vodítko vratné pružiny.

            Zásobník pasuje i do CZ97 a naopak…koupit ho není problém a stojí kolem sedmi stovek…často jsou nabízeny s více zásobníky, které byly v původním příslušenství…moje byla se dvěma.

            Mířidla mi přišla příjemná a rozměrově i tvarově optimální pro tento druh a kategorii zbraně…úpravou světlovodnými vlákny určitě nic nezkazíte…

            Uzamykání je realizováno nikoliv ozuby, ale zapadnutím do okénka, za hranu nábojové komory, která má hranatý profil s přesahem nad vnější průměr hlavně. Dle mého názoru příjemné zjednodušení výroby a konstrukce.

            Víc mě asi nenapadá, ale klidně se ptejte…

            1. Díky za odpověď. Na webu mají uvedeno režimy „DA“, pochopil jsem to tedy jako DAO, ale podle vašeho popisu je to SA/DA. Proto jsem se tak ptal na tu spoušť, pouze v DA režimu by to na mě bylo asi moc tuhé a šlo by o čistě obranou záležitost co by mě na střelnici asi moc nebavila….

  2. Já se Vás nechci dotknout, ale tak nějak nechápu, jestli si z nás děláte legraci a nebo to myslíte vážně… Jak sám píšete, navzdory tomu co Vám radili jiní (zkušenější) jste si koupil zbraň, pro jejíž koupi jste se rozhodl na základě toho, že se Vám líbí a že Vám padne do ruky… A o střelbě a o zbraních zcela zjevně nevíte vůbec nic, podle toho co píšete. Jinak byste si nekupoval CZ 83 a ještě se s tím nechlubil na Internetu. Nejenomže některé její nedostatky sám zmiňujete, dokonce některé z nich vydáváte za její přednost. Jenom pro shrnutí:

    1,- zbraň je morálně i konstrukčně naprosto zastaralá
    2,- zbraň je několik x let stará a tomu bude odpovídat i její stav…
    3,- zbraň má nevyhovující ergonomii navrženou na základě poznatků cca před padesáti lety
    4,- střelivo stojí podstaně víc než jiné běžnější druhy střeliva (např. 9 mm Luger)
    5,- minimální výběr střel a druhů nábojů na trhu (na rozdíl od 9 mm Luger, které existuje ve stovkách provedení). Jestli to není nuda, co Vás dohání k myšlenkám na přebíjení, tak je to právě tento důvod (a cena střeliva). Takže vlastně neušetříte vůbec nic, naopak budete mít další výdaje a o práci postaráno…
    6,- dnešní zbraně určené pro boj a sebeobranu a které profesionálové upřednostňují, nemají bobří ocasy (zeptejte si jich proč)
    7,- dnešní zbraně určené pro boj a sebeobranu a které profesionálové upřednostňují, nemají vnější kohout (zeptejte si jich proč)
    8,- zbraň je problematická a poruchová (zeptejte se těch kdo ji opravdu používají, např. příslušníků VSČR – ne těch co jí mají v šuplíku a vystřelí jednou za rok)
    9,- chod spouště opravdu není vhodný pro sebeobranu (držel jste vůbec některou z moderních zbraní v ruce? Proč by proboha měla mít v dnešní době zbraň dva různé odpory spouště? Aby se při prvním a při druhém výstřelu chovala úplně jinak?)
    10,- jednoduchá pro začátečníka? To máte na mysli např. to, že má dvakrát tolik dílů než např. Glock? Nebo to, že ji bez nástrojů nelze doma rozebrat?
    11,- víte třeba, že zbraň obsahuje několik šroubů? A víte proč se do dnešních zbraní šrouby nedávají? Protože mají jednu nepříjemnou vlastnot – povolují se, i když je zaklepnete a zalepíte. Proto se do moderních zbraní nepoužívají…
    12,- zastavovací účinek ráže zcela nevyhovuje současným standardům. Několikrát jsem byl u toho, když srnec po zásahu ráží .308 Win do komory (dvakrát i po přestřelní předního běhu) uběhl ještě několik desítek metrů. A Vy jste si zvolil ráži, která se s nadsázkou používá ve vzduchovkách a v airosftových pistolích. Zcela jasně platí, že čím větší ráže, tím větší pravděpodobnost, že zastavovací účinek nastane dříve. Ačkoliv jste to věděl, vydal jste se opačnou cestou.
    13,- na zbraň neseženete kvalitní pouzdro na skryté nošení (o dalších doplňcích ani nemluvě)
    14,- střílet na 100% neumíte, když jste se CZ 75 nenastřílel, ale s CZ 83 Vám to šlo. Ten kdo umí, nastřílí s čímkoliv co dostane do ruky. Znám takových nemálo. Jediný rozdíl je v tom, že z něčeho se mu střílí líp a z něčeho hůř (musel by si chvíli zvykat). V krizové situaci se nemíří, jenom ukáže a střílí, jo? To jako fakt? :-D Tu pudovou střelbu bych chtěl vážně vidět…

    Neberte předchozí řádky jako urážku nebo osobní útok. Na internetu jste zjevně hledal, o závadách jste se dočetl (je jich nepočítaně, opravdu nemá smysl je vyjmenovávat) a přesto jste si ji koupil.
    Ale člověk, který neumí střílet a nerozumí zbraním (ani jejich výběru), by si měl nechat poradit a vycházet ze zkušeností jiných. Nechápu, proč jste to udělal právě naopak.

    Zkuste se nad tím zamyslet. Kdyby to byla dobrá zbraň, nepřestala by se před cca dvěma lety vyrábět. Všichni by jí chtěli, všichni by jí používali, speciální jednotky by se předháněly, kdo jich nakoupí víc. Ve skutečnosti tuhle zbraň používá jenom Vězeňská služba (protože jim, chudákům, nic jiného nezbývá), a pár srdcařů a staromilců (případně patriotů, kteří si myslí, že když mají rádi svojí vlast, pomůžou jí tím, že si koupí šmejd z UH). Jo, málem bych zapomněl. Ještě je oblíbená mezi civilním obyvatelstvem v Latinské Americe a to kvůli tamní legislativě, které povoluje jako nejvyšší ráži 9 mm Makarov (9 mm Luger je jenom pro OS). Takže, ne proto, že by to tak chtěli, ale protože nemají na výběr.

    Jediný argument se kterým souhlasím je, že je to lepší voba než nenosit nic. Ale jinak je všechno úplně špatně.

    Jedna rada pro Vás – proberte se. Přestaňte žít ve světě vlastních fantazií. Všechno funguje a Vy jste spokojený jenom proto, že tu zbrań nikdy nepoužijete (ani na soutěži ani v sebeobraně). Ale je to jenom zdání, ve skutečnosti je všechno úplně špatně. Přišel byste na to až v okamžiku kdy byste musel zbraň použít. Pak by ty problémy vypluly na povrch. Doufám, že k tomu nedojde, nepřeju Vám nic špatného. Je to stejné, jako byste si koupil třicet let starého Trabanta a jezdil s ním jednou za měsíc po zahradě (obdoba občasného tréninku na střelnici) a pochvaloval si jaké skvělé máte auto. Teprve kdybyste s ním musel najet služebně 60.000 km za rok po Evropě, tak byste přišel na to co všechno je špatně. Jenomže to se nestane a tak budete navždy žít v iluzi, že máte dobré auto…

    Dělal jsem pár let v Brodě. Zajímavá zkušenost, ale dodnes mi z toho běhá mráz po zádech. Věřte mi, že vím o čem mluvím. A mimochodem, CZ 83 byla i moje první pistole…

    1. Víte, že působíte důvěryhodně? Občas se také mírně rozohním a vyjádřím se mírně nelítostně o něčem, o čem hodně vím (když jsem v tom dělal) a když o tom někdo bez znalosti blbě plká. Je to potřeba – otvírat si oči, navzájem. Od toho je net a možnost diskutovat. Děkuji.

    2. V pořádku, nedotkl jste se. Čekal jsem že se najde někdo s kritikou a na rozdíl od mých očekávání jste nebyl vulgární… Dovolím si mít pár drobných dotazů:

      Jelikož neznám žádné profesionály abych se jich se mohl zeptat, prosím vysvětlete mi následující:

      6,- dnešní zbraně určené pro boj a sebeobranu a které profesionálové upřednostňují, nemají bobří ocasy (zeptejte si jich proč)
      7,- dnešní zbraně určené pro boj a sebeobranu a které profesionálové upřednostňují, nemají vnější kohout (zeptejte si jich proč)

      Zde si dovolím odhadovat, že jde o zachycení se zbraně o oděv při tasení? Nad tímto jsem uvažoval a nakonec u mě vyhrál bobří ocas.

      8,- zbraň je problematická a poruchová (zeptejte se těch kdo ji opravdu používají, např. příslušníků VSČR – ne těch co jí mají v šuplíku a vystřelí jednou za rok)

      Můžete mi trochu přiblížit ty poruchy a problémy? Já jsem se dočetl o situacích, kdy nedošlo k výstřelu, což CZUB řešila prodloužením úderníku o 0,3mm a silnější pružinou kohoutu, ale zároveň se mi podařilo zjistit a po rozborce i dojít ke stejnému závěru, že to je vlivem nečistot, které se dostanou do úderníku a spoušťového mechanismu, či mezi střenky a táhlo obepínající zásobník. Vyšlo mi že tomu předejdu důslednou údržbou, což by podle mě mělo být dodržováno u každé zbraně – úchvatné jsou názory některých glockařů že mají zbraň rok bez vyčištění a pak jdou a střílí – s tímto se opravdu neztotožním.

      12,- víte třeba, že zbraň obsahuje několik šroubů? A víte proč se do dnešních zbraní šrouby nedávají? Protože mají jednu nepříjemnou vlastnot – povolují se, i když je zaklepnete a zalepíte. Proto se do moderních zbraní nepoužívají…

      Vím o šroubech ve střenkách a ano povolují se, ale nijak tragicky, kontrola dotažení při čištění zatím zdá se postačí. Zbytek by měl být na čepech, nebo víte o dalších šroubech?

      12,- zastavovací účinek ráže zcela nevyhovuje současným standardům. Několikrát jsem byl u toho, když srnec po zásahu ráží .308 Win do komory (dvakrát i po přestřelní předního běhu) uběhl ještě několik desítek metrů. A Vy jste si zvolil ráži, která se s nadsázkou používá ve vzduchovkách a v airosftových pistolích. Zcela jasně platí, že čím větší ráže, tím větší pravděpodobnost, že zastavovací účinek nastane dříve. Ačkoliv jste to věděl, vydal jste se opačnou cestou.

      Rád bych se konečně od někoho dozvěděl jak je možné že šlo o 100 let vyhovující zastavovací účinek a dnes tím po sobě v parku střílejí děti, protože airsoft je už moc nuda?

      Čistě ze zájmu a zvědavsti bych si rád přečetl o Vašich zkušenostech z Brodu, myslím že by to bylo zajímavé čtení a vydalo by to na celý článek…

      A ke koupi, sám jste v úvodu napsal, že jsem si zbraň koupil proto že se mi líbí – to samo o sobě mi stačí k tomu abych si něco koupil, však jsem také psal, že k tomu přistupuji jako ke koupi auta, předpokládám chybné rozhodnutí a neinvestuji tedy mnoho peněz.

      Nicméně za rozhodnutím si stojím a nákupu nelituji.

      Zajímalo by mě a to prosím nebrte jako osobní útok, jakou zbraň preferujete Vy a jakou by jste doporučil začátečníkovi? Osobně bych Vás tipl na majitele Glocka či jiné podobné zbraně s předepnutým mechanismem.

      1. *Zde si dovolím odhadovat, že jde o zachycení se zbraně o oděv při tasení? Nad tímto jsem uvažoval a nakonec u mě vyhrál bobří ocas. – PANE BOŽE!!!
        *Glocka jsem nečistil sedm let – proč? důsledná údržba je fajn? Neplánuješ koupit AR15 pro zábavu na dlouhý zimní večery? Čistit gas tube je uplnej orgazmus.
        *CZ dotáhla špatnej material, mizernou povrchovku a debilní spouštovej mechanismus na vlastní konstrukční školou. SA26, vz58, CZ83 cz550 všjo ravno.
        *cca 15 tisíc let měl výbornej zastavovací účinek luk a šíp. tak proč sem tahat nějaký pistole.

      2. Tvůj popis údržby je pro mě noční můrou. Zbraň na nošení se mi válí vedle klíčů, mobilu a peněženky na stole. Představa, že jí jednou za měsíc čistím a kontroluju utažení šroubů je skoro až děsivá. Zbraň denně nosím, neberu na ní ohledy a když se mi chce tak jdu na střelnici. A musí fungovat! Prostě musí to je bez debaty. Když si vezmu víc zbraní a moc z ní nenastřílím tak jí ani nečistím a při další návštěvě střelnice musí fungovat.

        Pokud něčemu svěřuju, život tak to sakra musí fungovat. Mít zbraň co požaduje častou údržbu a je náchylná na nečistoty si můžu pořídit do sbírky a na střelnici ne na sebeobranu.

        Můj kamarád řešil stejný problém jako ty, první zbraň a měla by být i na sebeobranu, pořídil Glock 19, má levné a dostupné střelivo. Spolehlivou zbraň, která moc neklesne na ceně, nemá problém sehnat pouzdro a může se na ní spolehnout. Až si vytříbí vkus tak si může pořizovat něco dalšího podle svých potřeb, ale teď má zbraň na kterou je spoleh.

      3. Zastavovací účinek 7,65 se mohl dlouhou dobu jevit dostatečným z několika důvodů:

        – mohl být dostatečný v 50-60 % střetů a to stačilo

        – ta ráže byla třeba většinově používána způsobem jiným než gunfight 1:1 nebo typická obrana. Pokud 4 gestapáci stříleli na 15 metrů po jednom odbojáři, tak ho sejmuli, mohli si ho odfajfkovat a zda ho zabili první či patnáctou ranou nikdo moc neřešil

        – před 100 lety asi nikdo moc nepočítal s tím, že se spořádaný občan bude na ulici bránit skupince zfetovaných šmejdů s baseballovými pálkami či palnými zbraněmi. K bezprostřednímu zastavení útoku tak stačilo o něco méně.

        Veselé historky z Brodu třeba zde: http://forum.mujglock.com/zavazne-informace-k-produkci-cz-ub-od-devadesatych-let-t12036.html

        Zajímavé je, že lidé, kteří tam pracovali, CZUB vesměs strašně chválí, jaká je to super firma apod. ačkoli když se člověk zeptá na konkrétní šílenost (nejen v článku popisované), tak je potvrdí a přidají klidně i historky vlastní.

    3. Moc pěkný komentář. Škoda že takové nejsou všechny. Děkuji.

      Mám jeden praktický komentář.

      Autorovi zbraň vyhovuje jak je, nějakým způsobem ji vybral a nemá zjevně problém s ní občas trénovat a nosit. Mohl by si sice koupit moderní zbraň v ráži třeba .45 ACP s dostatečným zastavovacím účinkem, ale asi by mu lezla na nervy a netrénoval by ani nenosil, protože by ho srala, mimoto je většinou velká a váží kilo dvacet. Ve finále je tedy na tom pořád lépe s ČZ83 se všemi chybami, které koncepčně půl století stará zbraň má.

      1. Glock 30, 10x.45acp váhá 900g

        Samozřejmě souhlasím, že je lepší nosit ČZ83 než nic.

        1. Glocka 30ku mam rad v gen3, gen4 me uplne nenadchla. Mozna jsem si zvykl na ty „podobane strenky“ v gen3.

          Taky se presne pozna, jak kdo umi strilet. Kamos na 15 metru netrefi pistolovy terc, ja s tim na 20 metru trefuju spolehlive pivni tacek a nekterym to na 20 metru chodi s rozptylem do 5 cm, v Lugeru takovou presnost z kompaktu nikdy nevytahnu.

          Skoda jenom, ze je Glock 30 tak tlusty. 2,5mm navic oproti Glocku 26ce a bezmala 4mm oproti SIGu se uz docela poznaji :(

        2. Některým lidem Glock nestřílí. Nevystřelí při prudkém pohybu. Zbraň držená směrem k cíli při propnutí loktu, nebo při běhu a prudkém zastavení. Některým nevyhovuje ta nevyváženost kovu a plastu. Na IPSC to mají Glokaři pořešené, ale v neobvyklé situaci to může nositele nemile překvapit. Já jsem zastánce celokovových zbraní které musí především vystřelit co nejrychleji a nesmí selhat. Každý úkon na víc (pojistky, závěr, rozepínací pouzdro) odsuzuji. Přesto Glockům a jim podobným výrobkům nakloněn nejsem a nepovažuji takové nosiče co plošně doporučují glocka na všechno za specialisty.

          1. No nevím – nepřebití vinou blbého držení jsem už u Glocka viděl. Asi dvakrát. Ale nevystřelit, resp. nespustit? To fakt ne, všechna selhání šla na vrub střeliva. A to jsem z toho viděl střílet spoustu lidí, od závodníků po svoji tchyni a maminku, které předtím nejspíš nedržely v ruce ani flusbrok.

            1. Bylo to myslím pokaždé přebíjeným střelivem a u neglockařů s půjčeným glockem (taková záhada) Dělalo to i nezkušeným ženským i mě (používám hodně měkký uchop jedním prstem) Je pravda že Sellier & Bellot vystřelí pokaždé ve všem. Glockaři se své zbrani přizpůsobí a ani to neví. Nemohou pak střílet jiném stilém nebo jinou zbraní.

            2. Bylo to myslím pokaždé přebíjeným střelivem a u neglockařů s půjčeným glockem (taková záhada) Dělalo to i nezkušeným ženským i mě (používám hodně měkký uchop jedním prstem) Je pravda že Sellier & Bellot vystřelí pokaždé ve všem. Glockaři se své zbrani přizpůsobí a ani to neví. Nemohou pak střílet jiným stillem nebo jinou zbraní.

            3. No když jsem tu čet snad loni o tom malým subkompaktu, jak ojebávají materiály a výroby, a že se to ze zkušeností šíří na celou výrobu, tak už bych to teda osobně ani nekoupil. Bůhví, jestli to právě taky nebyl jeden takovej zkostkatovanej případ.

  3. CZ83 je výběhovej krám a nemá smysl ho kupovat pokud nejsi zběratel, lampasák co s tím musel dvacet let střílet, nemáš tuny střeliva zadarmo nebo ti vysloveně sedne.

    9mm Luger je v Evropě nejrozšířenější náboj a není jedinej důvod si ten luxus nedopřát pokud vysloveně nestavíš nějakej special s tlumičem nebo perforovačku balistickejch vest. Uvědom si že balistický parametry jsou po 50m letu pistolový střely někde na polovině hodnot ústovejch.

    Koncept plny bojový pistole se už dvacet let bere jako standart od kterýho se odchylujou jen specialisti. Celá pistole není o moc mín nositelnější jak kompakt nebo subkompakt. Ale umožnuje lepší úchop, ovladatelnost a delší záměrnou která se na přestnosti projevuje asi nejvíc.

    Myšlenka „pro začátek tohle a pak tamto“ je blbost protože nejcenější jsou náviky. Je to škoda tréninkovejch hodin a peněz což je asi jediná zkušenost co tím získáš.

    Moderní pistole jsou materialově, povrchovou úpravou, bezpečností a životností uplně jinde. Pistole co rezne od potu a prokazatelně při pádu vystřelí je dnes fakt velký retro. Cenu 3000 vs 15000 má smysl řešit pokud plánuješ koupit 10ks. Předpokládám že náklady v řádu lednice a mikrovlnky si může dovolit každej.

    1. Perforovačka balistických vest – tady se mi vybaví Tokarev, ale ta se mi moc nelíbila a ač je náboj papírově zajímavý, na střelnicích jej neradi vidí a při použití v obrané situaci hrozí perforování více osob než bylo v plánu… Což u „devítky“ hrozí taky a pokud se nemýlím, proto vznikl .40SW

      Co mě ale na Vašem komentáři zaujalo je, že střílet z CZ83 považujete za škodu tréninkových hodin – mohl by jste to rozvést?

      Zkušenost co jsem získal, ale lze se o tom dočíst všude, je že je úplně jedno kolik stojí zbraň, cena střeliva je, pokud řešíte peníze, to důležité…

      1. mohl bych to rozvést ale myslim že IQ 60 a jakýkoliv zkušenosti s tréninkem čehokoliv stačí k tomu aby to zvládl rozvést i sám čtenář.

        1. Přesto s tím rozvedením mám problém, ale třeba na to přijdu časem :-)

          1. Tak pro začátek:
            1.Postav se před terč
            2.Zamiř
            3.zruš zamíření a zavři oči
            4.Zamiř na terč poslepu
            5.Otevři oči a zkontroluj jestli máš rovný mířidla a kde máš terč.

            Vyhodnocení:
            – pokud nemáš alespoň rovný mířidla (muška je uprostřed hledí) jsi uplně netrénovný matlák
            – až se to jednou naučíš a změníš zbraň budeš zase na začátku
            – opětovný natrénování s jinou zbraní trvá cca třikrát déle

            1. Ano, tento postup znám…

              Že budu pořád trénovat mi nevadí a to že prostřídám několik zbraní, s tím počítám.

              Však kdo koupil napoprvé a už u toho zůstal?

              1. Postup možná teoreticky znáš ale evidentně absolutně nechápeš.

    2. Nový pistole jsou úchvatný, áááno, proto novej Ruger LCP začal reznout eště v záruce, žejo. Vy budete taky ekspert. Že to je nový neznamená, že to je nějakej zázrak. Nebo že prostě určitou kombinací oblečení a potu to nebude mít lišku. V mezičase začali aspoň dělat nerezový závěry, takže dneska už je možný to za pár stovek vyřešit rovnou při nákupu. No, hlaveň teda může hnít dál…

      Na druhé straně souhlasím s tím, že mám lepší věci na práci, než abych každej tejden rozebíral a čistil kvér. V kapse se mi to zasere dost, ale jednou za tejden to tak vyfouknu. Rozdělávat maximálně párkrát do roka (po střelnici samozřejmě hned).

  4. Mám OT dotaz, dneska jsem trošku brouzdal po netu a porůznu se dostal až na info o tomhle dle mýho
    parádním stroji -> https://cs.wikipedia.org/wiki/MiG-25

    Zajímalo by mě co je pravdy na tomhle – „Díky použití vakuových elektronek má radar Smerč-A (kódové označení NATO „Foxfire“) MiGu-25P enormní výkon – pulz dosahuje až 500 kW – a, pokud je radar v činnosti na zemi, dokáže na vzdálenost několika set metrů zabít králíka.“

    Je to blbost, nebo ne?

    1. Slyšel jsem historky o zabíjení myší letištním radarem a také o provádění potratů touto technikou, ale vojenské historky jsou pochybným zdrojem infomací. Každopádně zdravé to nebude jistě.

    2. Mikrovlnka si s králíkem taky poradí a to jsou nanejvýše jednotky kW… Průchod tohoto pulsu skrz králíka nebude bezeztrát a když bude ztrátový výkon dost velký, králík dopadne jako párek v mikrovlnce…

    3. Nevim co je paradniho na dvou motorech obestavenych oceli a titanem co strasne zerou a rychle letaji, ale budiz.
      Jo, cetl jsem neco podobneho o tom radaru v nejake knizce jejiz obsahem bylo, kterak s tim nejaky soudruh placl na civilnim letisti v Hakodate v Japonsku v 1975 a zradil tim stranu, vladu i vlast. Jeste me zaujala obliba stroje u pozemniho personalu neb i normovana spotreba lihu byla znacna.
      Japonci umoznili Americanum si stroj prohlednout a ti byli prekvapeni nekterymi technickymi resenimi a nizkou urovni palubni elekroniky…

      1. MiG 25 bych neoznačil za parádní, ale považuju ho za pozoruhodný, stejně jako například AKM47, Sten nebo pulsní motor z V1. Jak se z pár nedbale splácaných kusů podřadného materiálu dá vyrobit něco, co v zásadě funguje… Vždyť to je skoro steampunk :-)

        1. Ok, pozoruhodný či fascinující(s lehkou nadsázkou)by bylo vhodnější…

      2. Tak parádní asi není to správný slovo, ale jinak je to víc než zajímavej stroj, co navíc přesně funguje na to, na co byl navržen. Zachytit rychle a vysoko letící cíle a povedlo se jim to i s na tu dobu obstarožní technologií. Tenkrát se špionáž satelity nekonala, takže se dělaly průzkumný lety. Po zkušenostech s Lockheed U2, který dobu beztrestně lítali bolševikům nad hlavou, je dost pochopitelný, že něco takovýho chtěli. Nemluvě o zachytávání strategickejch bombardérů. A ve finále se to dá použít jako dobrej přepadovej letoun. Zmizí stejně rychle jako se objeví a má silnej radar. Alespoň k tomuhle byla ta enormní velikost dobrá, do čumáku se vlezla pořádná mrcha. Tuším, že někdy počátkem devadesátek Rusáci hecovali Amíky na letecký show, aby poslali do vzduchu najednou Mig 31 a „neviditelnou“ F117. Byly přesvědčený, že ji Zaslon uvidí na hodně slušnou vzdálenost. Ten se do starejch pětadvacítek nedával, tou dobou vůbec neexistoval, ale velkej čumák má kromě velkýho cíle i svý výhody. Na provoz to byl drahej špás, ale s přihlédnutím k účelu i slušný letadlo, navíc levný na výrobu.

        1. Precetl jsem si ten clanek z technetu http://technet.idnes.cz/mig-25-viktor-belenko-ulet-do-japonska-ds3-/vojenstvi.aspx?c=A160904_140044_vojenstvi_erp a jen jsem si potvrdil, ze na LziDnesu sedi akorat tak politruci EU a totalni kokoti. Uplne jak za bolsevika, ale jenom naopak zamerene, drive psavali o fenomenalich ruskych vedcich, ted se pise o bezmezne zaostalosti SSSR a bezmeznemu technologickem naskoku USA. Ve skutecnosti do pekel zatracovane elektronky byly v te dobe jedinym resenim, jak udelat elektroniku jednak odolnou proti EMP pri jaderne valce (dementum z IDNESU asi nedochazi, ze to byla technika navrzena pro WW3) a jednak jak vyzarit ty kilowattove pulsy, bez kterych by radary v te dobe vzhledem k (ne) citlivosti prijimacu nic nevidely. A ta „primitivni“ ruska elektronika umela v realnem case identifikovat libovolny cil pomoci hlasice IFF (friend or foe), kteri meli rusove uplne na vsem, vcetne dopravnich letadel, takze v pripade WW3 by si nestrileli po vlastnch strojich (narozdil od NATO, ktere se k tomu dohrabalo az na konci 20. stoleti). Pisalci se smeji ocelovemu draku letadla a spotrebe lihu na cisteni, zatimco „elektronikou nadupana“ americka monstra Blackbird vyrobena sice z titanu, ale fusersky, svymi netesnicimi nadrzemi vypoustela palivo na podlahu hangaru po hektolitrech a svarovat titan na jadernych ponorkach neumi americani poradne dodnes. Jak rikam, dejte debilovi politicke instrukce a moznost psat do novin a on uz si svych pet centu vydela. Presstitutky jedny vymatlane.
          P.S. poplach v SSSR nevyvolala ani tak emigrace jednoho pilota, jako vyzrazeni funkce IFF, takze se musela zmenit technologie a prekodovat veskera letadla v cele zemi….

          1. Na sovětských dopravních letadlech,která opouštěla území SSSR vojenské IFF transpondery nebyly. Na tom, co létalo uvnitř Sojuzu bývaly, ale nevím, zda opravdu na všem. U některých letadel NATO existovala možnost transponder doinstalovat v případě potřeby, ale NATO hlavně mělo kvalitní systém řízení letového provozu – takže moc nehrozilo, že stíhač a dopravák si budou někde volně poletovat, náhodou se potkají a jeden nebude vědět, kdo je ten druhý. Kromě toho s ohledem na určení MiG 25 jako záchytného stíhače byl IFF podružný. S ohledem na letový profil B-70 nebo YF12/SR71 záměna s nějakým jiným cílem moc nehrozila a ta letadla by nejspíš zvládl identifikovat i mentálně zaostalý jedinec na radaru z druhé světové války.

            Ad super elektronková technologie – ano elektronky měly některé výhody, ale Rusové je tam dávali jako z nouze ctnost. Jejich avionika byla v době zavádění MiG 25 už beznadějně zaostalá. Američané už v té době měli v řadové službě F4-J, který zvládal look-down shoot-down, což se Rusům podařilo usokojivě uchodit až u MiG 23 v první polovině osmdesátých let.

            SR-71 byl navržen, jak byl navržen s ohledem na zahřívání a roztahování materiálu. Netěsnosti na zemi nebyly fušeřina, ale konstrukční vlastnost, se kterou se počítalo.

            Ano, Rusové umějí udělat titanový trup ponorky. Stejně tak umějí udělat skvělý drak letadla. Jenže od schopnosti vyrobit jeden skvělý díl k vysoké bojové hodnotě je strašně dlouhá cesta. K čemu je titanová ponorka, když dělá strašný kravál a je super-náročná na údržbu, takže na moři tráví jen minimum času? K čemu je skvělý drak a třeba i motor, když do toho nemáte rozumnou avioniku, vyžaduje to velmi vysokou úroveň pilotáže, takže pilot se vám v tom velmi rychle unaví? K čemu je skvělé celé letadlo, když potřebuje náhradní díl, který neschopná logistika není schopna včas dodat? atd. To je a vždy byl hlavní ruský problém. Proto Petr I valně neuspěl se svojí modernisací, proto taky ruští konstruktéři a technici dokážou daleko víc, když pracují mimo ruský systém.

            Zajímavé je, že u Rusů ten postup zaměřený na efektivitu a vyždímání maxima z horších technologií adorujete, ale v oblastech, kde ho kvůli efektivitě zvolili Američané, zase vynášíte do nebe použití nějaké špičkové technologie Ruskem resp. SSSR.

            1. Jak bych to jen rekl….

              Jak se do lesa krmi, tak se troll ozyva….

              1. já mu chtěl napsat něco ve stylu vem si prášek, ale pravdou je že krmit to nemá cenu

            2. no hlavne mi vadi ten farizejsky postoj ta LziDnes-Technetu. To neni novinarina, to je uz Goebbelsova propaganda. Atž radeji napisou , ze NATO je tak strasne moc technologicky v prevaze, ze americanum bouchaji rakety jak na bezicim pasu a realne nemohou do kosmu poslat lidi jinak, nez s „primitivnimi“ ruskymi motory RD 180, ktere jsou sice asi podle zapadnich standardu beznadejne zastarale, ale v podstate jedine realne nasaditelne na cele planete pro dany ucel s tim, ze USA mozna do 20let vyvinou jejich analog. Pak tu mame dalsi uzasne dukazy americke technologicke prevahy, napriklad F35, ktera neni dodnes nasaditelna, nebo F22, ktery sice je nasazen u armady, ale dosud nefunguji vsecky jeho palubni systemy, jak byly puvodne navrzeny a uz se ani nevyrabi, protoze ani „superbohate“ a po usi zadluzene USA si jej nemohou dovolit ani provozovat, natoz pokracovat ve vyrobe a dovyvinout veskere palubni systemy.

              Nebudu se hadat, je to jako porovnavat mezi sebou nuz, kladivo a sekyrku s tim, ze nejlepsi je sekyrka, protoze s ni zatlucete i hrebiky, i nastipete drevo na ohen a chleba muzete pro me za me trhat zubama primo z krajice.

              To dela IDNEs. Podle me to je dukaz, ze ti lidi jsou nejen kokoti, ale jeste jsou za to jeste i placeni.

              Samozrejme ze na hrebiky tu je kladivo, na sekani sekyra a na chleba nuz a ve skutecnosti ma Rusko v nekterych oblastech nad Zapadem 30 let naskok a v jinych je o 30 let pozadu. At tak nebo tak, podcenovat Rusko a zlehcovat jejich techniku je ubohe. Staci si porovnat „uspechy“ NATO v Afghanistanu a uspechy Ruska v Syrii…

          2. Myšlenku, že SR71 tekl pro neschopnost vyrobit těsnou nádrž, myslíte vážně? Proč tedy netekla jiná letadla a proč SR-71 nevybryndal palivo za letu?

            Odpovím si sám, soudruzi. Protože to mělo těsnit za letu za extrémních tepelných podmínek. Pár kýblů velmi špatně vznětlivého paliva na zemi nikoho nepálilo (doslova ani přeneseně).

            Jinak si představte, že lopatky prodového motoru Mig-23 se za studena klepou tak, že s nimi můžete viklat rukou! když se zhřejí, tak to kupodivu pomine, není to nějaké podobné. Vod těchnika.

            1. drahy LWG, kdyz neco svaris, nemusis delat dilatacni spary. Ye svarovani titanu je narocna operace a ze to americani neumi a resili to sparami je jen dusledek jejich technologicke zaostalosti. Concorde blahe pameti take dilatovat, dokonce o pul metru na delku, take se zahrival, ale kurva, palivo z neho po hektolitrech necakalo.

              1. drahy LWG, kdyz neco svaris, nemusis delat dilatacni spary

                Tak tuhle konstrukční školu neznám.
                Nevadí mi to, jsem jen postý vidlák, ale soused, který staví železniční mosty, by se ji jistě velmi rád naučil.

                Svařování titanu je jistě náročné a proto se z Ruska vyváží titanové sedlovky pokud možno bez svařovaných spojů a Italové vyrábí titanové rámy jízních kol svařované.
                Takže naučit se to svařování dá i mimo Rusko.

              2. proc, Ygorku vidlaku, kdyz jsi vidlak, komentujes temata , o kterych nic nevis ? Titan je drahy vidlaku Ygorku kupodivu pomerne krehky material, zvlaste, pokud to jsou urcite slitiny, treba ty pouzite na Blackbirdu. Pokud ho svaris blbe, tak dojde ke zkrehnuti, k mikroskopickym trhlinam naplnenych plynem, ktere se vibracemi a zmenami tlaku budou sirit az dojde k destrukci. Navic tam jsou extremni tepelne rozdily napric drakem letounu, nejen roztaznost letadla jako celku. Proto ho natreli na cerno, aby vyzaroval co nejvice tepla ven… Proto si to nelajzli svarit v kuse ale udelali to s dilatacnimi mezerami, ktere snizovaly pnuti a pohlcovaly vibrace. Rusove to samozrejme bey dilatacnich mezer umi, viz napriklad jejich strategicke bombardery Tu 160. A svarovat titan s kvalitou pro letecky prumysl fakt neni zadna prdel ani dneska, idealne se to dela pod cistym argonem a svaruje se laserem a kazdy svar se musi rentgenovat. Jak rusove mohli svarovat celotitanove jaderne ponorky a letadla uz v 70. letech je tak trochu mimo lidske chapani. Ale precti si IDNES-technet, tam ti jiste objasni, ze Rusove jsou zaostali a umi akorat chlastat vodku.

                1. No, první titanovou středovou osu (Super Record) italské firmy Campagnolo jsem měl prasklou v šuplíku v roce 1981, další dvě přibyly v roce 1982. Poté jsem se vrátil k oceli.
                  Takže s křehkostí titanu mám i jako vidlák tři velmi drahé zkušenosti a i proto dodnes používám sedlo s ližinami ocelovými a sedlovku hliníkovou (číslo slitiny v hlavě nenosím).

                  Až se v pátek před odletem zastaví kolega z moskevské kanceláře, tak se ho na vodku zeptám přímo, to, že ji chlastat umí, je zatím skutečně jen můj dojem.

                  Dilatační spáry a izolační spoje se podle mého mínění liší, dilatační spára zcela obecně vibrace netlumí, ale možná je to u titanu jinak.
                  Svary se dělají laserem a stoprocentně rentgenují běžně například i u ocelových trubek, takže to nelze zařadit do výčtu zvláštností titanu.

                  Proč bych měl číst nějaký IDNES nechápu, tady se pobavím dostatečně.

                  1. Ja mam titanovy snubni prsten a hodinky, casem pribude koleno a cep na zub, tak ja se pak pridam k jiste odborne diskusi co vsechno dokaze vyrobit z titanu rusky clovek.
                    Bohudik mam toho odbornika co Vas tady poucuje v ignore, ale tipl bych si, ze kdyz mu ukazete dve naprosto stejne krabicky sirek, tak ta ruska bude lepsi, spolehlivejsi a horet budou i pod vodou, ve vesmiru a kdovikdejeste… :-D
                    Kolo mam z karbonu. Uz treti, to prvni bylo uz v minulem stoleti, od firmy Kawahara.

                    1. To o těch sirkách mi připomnělo spisek Voják Maxim Korotvička (Standjuk, Ivan Fotievič, Naše vojsko, Praha, 1954).
                      Ale není to tak legrační četba, jako v tomto vlákně, to rozhodně ne.

                    2. Příhody Maxima Korotvičky ilustrují mírový výcvik Sovětské armády, „Větroplach“ Korotvička se zprvu snaží za každou cenu se vyznamenat, pozvolna však se z něho pedagogickým přispěním velitelů a kolektivní výchovou stává ukázněný voják, který svou horlivost dovede spojit s rozvahou. Na příběhu dvou přátel z jednoho kolchozu je zdůrazněn správný poměr mužstva a poddůstojníků, prostý falešného kamarádství.

                      Tak nějak … o čem to je? Hádám to nebude ted snadno k sehnání pro nahlédnutí.

                2. drayi trolove volove. Jestli vam to nedoslo, tak je asi principialni rozdil , jestli vyhodis stredovou osicku anebo prstynek a je rozdil, kdyz podelas svar na letadle anebo ponorce a v nejhorsim pripade to proste vezmes a cel hodis do srotu. Technologicka narocnost je asi kapku jinde, nez u zeleza a i dneska pri nejuzkostlivejsim dodrzovani technologicke kazne a peclive priprave ma cca 40% vzorku nejake kazy, ktere jsou mozna cajk na ramu od kola, ale kurva nejsou cajk na strategickem bombarderu….

                  1. Principiální rozdíl to právě není – to i ono vyhodím do šrotu. Rozdíl je pouze v ceně výrobku/dílu.

                    Kazy na rámu kola cajk nejsou, protože, i když zde jen hádám, tento je konstrukčně na hranici (co se využití vlastností materiálu týče) daleko spíš, než strategický bombardér.

                3. Výkony SR-71 resp. YF12 jsou dosud nepřekonány. Se s tim smiřte…

                  Tu 160 je „inspirován“ americkým B-1 do té míry, že snad ani Vy to nemůžete popřít. První vzlet 1981 vs 1974. Obě letadla ovšem létají výrazně pomaleji než SR-71 (kolem M 2, B-1 je snad o něco rychlejší) a na rozdíl od SR-71 nedokážou tu vysokou rychlost držet dlouhodobě. Concorde umí držet vysokou rychlost dlouhodobě, ale opět „jen“ kolem M 2 (Tu-144 na tom byl podobně).

                  A pokud Rusům to svařování titanu tak skvěle šlo, tak proč z něj postavili sotva osm ponorek (notoricky problematická třída Lira/Alpha a víceméně testovací K222) a pak se zase vrátili k oceli?

                  Ne každý Rus je zaostalý primitiv, co umí akorát chlastat vodku. Bohužel jejich uspořádání společnosti dává právě takovým lidem moc a příležitost kazit práci těch schopných v míře takové, jako asi žádný jiný. Prostě nejslabší článek řetězu je to, co se počítá.

                  1. a proc bych popiral, ze Tu 160 je inspirovan B-1 ? Su 27 je take inspirovano F15kou , raketoplan Buran byl inspirovan Space Shuttlem – ve vsem rusove americany obslehli a nasledne dalece predcili. B1 nema celotitanovy svarovany drak, jen tak pro priklad. SR 71 pouzil titan jen za cenu, ze netesnil a musel hned po startu dotankovat. MIG 25 jako zachytny stihac si tento luxus nemohl dovolit, tak ho udelali oceloveho a hle – dukaz ruske zaostalosti podle Technetu. To je prave to primitivni mysleni blbu na technetu – ruske = principialne spatne a pokud nahodou dobre, tak to stejne obslehli, takze nestoji za rec a pokud nahodou lepsi, tak to zbagatelizujeme. Ve svarovani titanu byli Rusi o 20 let napred pred Zapadem ? No a? Ja mam hodinky z titanu a Franta ma prstynek a osicku na kole, jeho deda stavel mosty, ten tomu rozumi, varit titan neni nic svetoborneho. Klidne srat na Putina. Americani musi litat do vesmiru s ruskymi motory? No a , psali to na Reuters a je to ve sprave americkeho Kongresu, to jsou jasni kremloboti. Nejmodernejsi ruska atomova ponorka Vladimir Monomach opousti titan a jde smerem k sendvicum, pohlcujicim zvuk, lepsim, jak umime na Zapade ? No vidite, jak jsou Rusi pitomi, vyvijeji picoviny, titanove ponorky. Tadyhle koukej na Muskovy zkrachovale solarni stanice, krachujici Teslu a vysoce nespolehlivy SpaceX, ktery ma 10% sanci na vybuch, to je neco. Technet to rikal, ze to je hrozne spolehlive a pokrokove. Porad nechapu to skalopevnou jistotu, ze Rusove jsou blbi muzici zaprazeni do nevolnicke otrociny metodou vodky a bice, KGB a gulagu, v rezimu ala Severni Korea. Ja byl v Rusku a videl jsem to dost jinak. Spoustu veci co u nas neumime Rusove zvladaji s prstem v nose. Pred 15 rokama jsme se smali z Cinanu a ted si bez cinske elektroniky a cinskych inzenyru cely svet ani neuprdne. S Rusama je to to pomalu same. Zapad vymysli solary, elektromobily, navratove prvni stupne a dalsi picoviny a sni svuj sen o globalni prevaze a o demokracii- nicim neopodstatneny. F35 nelita a F22 je k nicemu. Ekonomika Zapadu se rozpada, z vojenske prevahy je par blabolu novinaru typu Banik jedem pyco, dame jim kotel. Ale uz hrajem ve vojenstvi pomalu druhou ligu a na Krymu a v Syrii to bylo dost videt. Pomijim fakt, ze USA nas maji na haku a pokud se Putin fakt nasere a zavre kohouty se zemnim plynem, tak nemame nahradni plan B a proste tu pochcipame zimou, protoze americky vlhky sen o zasobovani Evropy zkapalnenym plynem pomoci lodi je asi tak stejne realny, jako ze se zotavi nase ekonomika a elektromobily nahradi auta na fosilni paliva a USA udelaji do vnitrozemskeho Beloruska namorni invazi, jak hrozila mluvci Bileho domu Psakiova. Jo, ta mimochodem i tvrdila, ze Evropa vyvazi plzn do Ruska. Takovi kokoti vymysleji v USA zahranicni politiku.

                    Na vsech clancich proti Rusku vidim jejich rukopis a diskutovat vidim jen naproste primitivy, kteri vi naproste hovno. Ti co neco o Rusku vedi radeji mlci, protoze to co by rekli by asi tak na 100% nesedelo s tim, co o Rusku rika mainstream. Jako sorry, ale lidi z Ruska neutikaji na Zapad, narozdil od Zapadu jsou ochotni jit za svym prezidentem, 90% z nich je ochotno padnout za vlast jako za Hitlera a diky debilite Obamy a spol. takto odhodlany narod urazime, provokujeme, stveme proti sobe, nutime ho ke strategicke alianci s Cinou a nasim jedinym argumentem je, ze je podcenujeme na zaklade pochybnych vykriku do tmy na zaklade prekroucenych faktu, navic 50 let starych, zatimco oni se na ferovku pripravuji na treti svetovou, ve ktere nam daji natuty na frak, protoze jim NATO stavi na jejich hranicich jednu jadernou zakladnu za druhou a oni uz nemaji kam couvnout.

                    Proste jsme kokoti a potrebujeme od Rusu dostat poradne pres drzku, kdyz se neumime chovat slusne. A jak tak pozoruju mistni uvazovani, tak dobre nam tak. Hitler nas malem nahnal do plynu a kamosime se s Merkelovou. Rusove nam zachranili kejhak a provokujeme je vojenskzmi manevry… co vice dodat.

                    1. Doufam, ze alespon dobre platej…:-D

                    2. Nejsmutnejsi by bylo (pro nej, prisaham ze nevim ktery z nich to je, jsem prihlasen na mobilu furt), kdyby to bylo zdarma…
                      Mam v praci podobneho, tam je to asi zdarma a je komicke, jak chytry chlap neprizna ani po vyargumentovane diskusi, ze se zprvu mylil. Pritom kdyz se diskuse vede o fotbale tak misty i uzna ze jeho milovana Sparta neni bez chyby…

                    3. Jo tak ted jsem v nahledu spatril pana koledu zrg1 jehoz nick je rozhodne mnohem duchaplnejsi nez ten muj…
                      Odhlasil jsem se na chlivku a precetl si par jeho poslednich prispevku. A neshledal duvod proc bych ho mel z ignore listu odstranit. A argumentovat se mi nechce. Pujdu radsi hrach na stenu hazet. A protoze nemnozko govorju po ruskomu jazyku, uz se tesim az s nim budu kolaborovat po nickem barsukmolodec… ;-)
                      Jaja, cesi jsou smejici se bestie jak uz odhalil jeden houslista, byvaly namornik a prilezitostny stihaci letec.

                    4. to: Dachsmeister
                      ne vsichni cesi jsou smejici se bestie, ty ses leda tak cesky fousek – „za misku vody za pár kostí pane hrabě hlídám vás“.
                      zrg1 samozrejme nema ve vsem pravdu co napsal, ale ty ses posmivajici se nula, jakmile ti dojdou argumenty.
                      Kdybych si mel vybrat ze dvou stejnych krabicek sirek, tak si taky vyberu tu ruskou, protoze nebudu posluhovat narodu zlocincu, to radsi chcipnu hrde jako Slovan, a ty
                      si zustan devkou, nebo ceskym fouskem.

                      Mej se: Putang ina! (at zije filipinsky president a jeho nazor na hlavu jednoho nejmenovaneho zmrdskeho statu)

                    5. Sunmoon
                      7.9.2016 v 19:32

                      Prosímtě, já tomu nějak s těma krabičkama moc nerozumím, ale mohl bys mi nějak osvětlit, proč velcí patrioti, slovani a hrdí rusové co si říkaj Noční vlci jezdí na Harleyích? Proč nejezdí na krásných silných strojích Made in Rossia a nebo Made in SSSR? Vážně by mě to zajímalo.

                    6. to: malleus

                      z uplne stejnych duvodu proc americti jezdci jezdi ruske stroje http://www.ural.cz/ , protoze muzou!
                      ale s mojima krabickama to nema vubec nic spolocne…

                    7. Vidím, že jste nic nepochopil. Proč se kdokoliv, kdo si ze dvou shodných krabiček vybere tu emerickou rázem stane slouhou zločinců? Vždy´t může. Sám to píšete.

                    8. malleus

                      proc?
                      protoze to ma nekdo v genech: http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx

                      Krom toho jsem nikde nepsal, ze si nemuzete vybrat to co vy chcete.

                    9. Ja uz divil, kde je ten druhej…
                      Pravda, mel by tu byt jeste treti, co by mel oponovat…priznam se, ze ten to dela asi nejlip, tam jeste porad nevim, kdo to presne je…

                    10. Hosi, vite, co mi tahle debata pripomona? Debatu fyziku o tom, ktery model atomu je ten nejlepsi. Do atomu nikdo z nich nevidi, ale kazdy si na to vytvoril nejaky svuj model a vagon hypotez a ted se malem servou, komu ze ty hypotezy lepe vychazeji.

                      Ja osobne sleduju propagandy obe. A serou mne lzi na obou stranach. Za totace mne vice sraly ruske lzi, dneska mne vice serou ty americke. Holt kasty chfilku tachat cirkularka. Ve finale mi vubec nejde o to, jestli maji pravdu Amici, nebo Rusove. Respektive – ne ti bezni lide, bo mam kamarady mezi temi i temi a neni mezi nimi rozdil. Bavim se o tech, kteri toci klikou sveta, cili jednech, kteri si mysli, ze s ni toci a druhych, kteri ji toci, ale nikde nejsou videt. A ti jsou tam i tam.

                      Nekolik let jsem se venoval investicim v komoditach. Zacal jsem davno pred prooserem 9/11, od ktereho je fura veci jinak. Nejprve jsem propadl pocitu vizionare pro kratke obchody, pak zase ze na to pujdu pres delsi investice, lital jsem v tom jako vitr v bedne. Penize sly nahoru, dolu, ve finale nejvice vydelal na komisich muj broker. Pak jsem se zklidnil a sel na to jinak.

                      Stejne je to s temito debatami. Zkuste trosku kompromis. Proste lzi jdou ze zapadu i proti zapadu, ale co je z toho dobre pro nas? Pro mne? Pro moji rodinu? To neni vychcanost, to je pud sebezachovy.

                      A pokud jde o to, kdo ma pravdu, nebo ne, to ukaze az vyvoj, rekneme tak za 20 let. Ja myslim, ze vice nebude treba. Jedni budou preqapeni a zrazeni, druzi pripraveni a na koni. To tak je vzdy. Spolehlive dnes nezjistite, ktery tabor vyhraje.

                      Ja nemam v umyslu umirat zbytecne, pro mne je alfa a omega moje rodina, moji pratele a moje zeme. Proste se mi odtud nechce a do prdele budu kopat jak Rusa, tak Amika, tak Germana, nebo Syrana ci Africana. Proto sleduju zpravy ty i ty. Jsme mala, zaflusana zeme, ktera nikoho nijak nezajima, mame tady kulovy hovno a o nas v zadnem pripade nejde. Tady uz je rozdeleno a vytezeno. My jsme uz jen za divaky. Taxi tady kurva nedelejme jeste zbytecne problemy hadkami mezi sebou.

                      Kdo ma pravdu, se (bohuzel) zanedlouho dozvime. Ja nerikam, ze tady do konce roky bude Sodoma&Gomora, ale tento stav relativniho blahobytu pujde do prdele. Ted s tim nic nenadelame. Muzeme si jen volit lidi do nasi vlady, aby nedelali picoviny vetsi, nez je nutne. A byt ve strehu. Ale hadat se kdo vejs a kdo dal… stejne se vzajemne nepresvedcite. Zkuste jiny tema.

                    11. Sysop:

                      ja s tebou souhlasim.
                      Akorat mne serou lidi, kteri nepamatuji dobu za rusa a nevidi paralelu s tim co se dneska deje.
                      A ze to speje mozna jeste do vecsi riti nez driv.

                    12. Re: Sunmoon
                      7.9.2016 v 22:09

                      Ono je to tezky, hodne veci se dneska dela jinak, nez to bylo i treba pred temi 30 lety. Prave nejhur jsou na tom ti, kteri se zasekli v nejake dobe. Treba po druhe valce, nebo v roce ’68, nebo v roce ’89. Dneska hodne veci funguje jinak. Agresori pouzivaji jine metody, ucinnejsi, sofistikovanejsi, drzejsi. Kdyz si promitnu treba jen politiku USA za poslednich 100 let, tak to je jizda na toboganu. Rusko jeste horsi. Nahoru, dolu, doleva, doprava,… Ja ty paralely hledam cim dal hure, protoze nektere stare modely proste dneska aplikovat nejde. Co asi aplikovat vzdy jde a pujde, je hledani cilu. Pokud clovek pochopi, co je momentalne cil a co je metoda k jeho dosazeni, pak je to lepsi, jak hledani historickych zkusenosti. Dneska se fakt zije rychle, nemuzeme vychazet z toho co drive, ze treba Habsburkove valcili porad stejne.

                      Souhlasim s tim, ze to speje do cim dal vetsiho rizika, ergo pripadne do cim dal vetsi riti. Lod se potapi, ale na palube se zpiva.

                      Pro mne osobne byl klicovy okamzik odtrzeni zlata od papirove meny (u dollaru tusim rok ’71?). Od tohoto okamziku zacala fura veci fungovat uplne jinak, nez to bylo drive.

                    13. Jenze ty jsi ukazem prave te omezenosti. Co zeme, kde americane rozpoutali peklo? Myslis, ze budou s laskou vzpominat na dobu „za americana“? Nebudou, ale to neznamena, ze nekdy v budoucnu nebude vyhodne s americany byt za dobre. Tak to proste je, jsou to velmoci a ne vsude se chovaji v rukavickach.
                      Co je ale fakt je ten, ze jednu z nich mame za hummy a tento fakt se zadnou revoluci nebo paktem nezmeni.
                      Ideologickym zaslepencum doporucuji navstivit USA, Rusko nebo treba Iran a presvedcit se na vlastni oci. Ano, jiz muzete, mate tu svobodu a demokracii! A mozna aspon trochu pochopite vnitrni problemy, ktere se promitaji do mezinarodni politiky a hlavne asi neuvidite to, co vam mainstream predklada. Jenze kterej Lojza tam byl a navic jeste se umel jazyk, aby se s domorodci domluvil, ze?
                      A nakonec muj osobni nazor je ten, ze nejlepsi je byt za dobre nejlepe s USA i Ruskem a snazit se, aby si svoje ucty nevyrizovali na uzemi Evropy kam to bohuzel speje viz Ukrajina.

                    14. Kdybych si mel vybrat ze dvou stejnych krabicek sirek, tak si taky vyberu tu ruskou, protoze nebudu posluhovat narodu zlocincu…

                      Takze lzete soudruhu, lzete. A ty geny, to je vtipne. Neco takoveho tvrdil soudruh Himmler o zidech ze?

                    15. malleus

                      Neumis psat, nebo cist, nebo chapat? nerozumim co to meles o tech krabickach…
                      O historii ameriky vis asi hodne malo, nebo si myslis, ze s Kolumbem pripluli „kolonizovat“ pravdolaskari? lol

                    16. Aha, takže ty soudruhu nechápeš vlastní myšlenku o krabičkách – jen jsem totiž zkopíroval citaci tvého příspěvku. Tím je myslím řečeno vše, odvádět diskusi ke Kolumbovi nehodlám ani nehodlám zjišťovat kolik diskusních faulů dokážete nacpat do jednho příspěvku.

                    17. Ty naprosto stejne krabicky sirek jsou z filmu Pelisky.
                      Projet na zkopirovanem BMW U.S.A. musi byt slusny masochismus, ale dle vkusu kazdeho soudruha.
                      Ja mam jeste lepsi napad, dojet na stroji Ural v nejakem kroji, treba svycarskem maskovacim M83 z Berlina na Ural. To by se ovsem nekteri asi posrali.

                    18. to: Dachsmeister
                      nvm proc se obtezujes odepisovat kdyz me mas v ignore, ale kdyz uz ses obtezoval-
                      Pelisky jsem videl nejmin 20x, je to muj oblibeny film, protoze ukazuje skutecnou povahu ceskeho naroda, nadherne vam nastavuje zrcadlo. Krabicky mi proto nemusis vysvetlovat.
                      Slusny masochismus je s tebou diskutovat, protoze misto vecne argumentace zesmesnujes oponenta – uroven decka nebo retarda.
                      Jestli nekdo jezdi na kopii neceho nebo ne, je mi uplne jedno, kazdy jezdi v cem chce, protoze muze. Ve finale ses taky kopie, a to ti nevadi, vid?
                      Jestli si pucis Ural a navleknes se do ceho chces a dojedes na Ural, je mi taky srdecne jedno, uzij si vylet a neboj, nikdo tady ani v Rusku se z tebe neposere.
                      Vis proc? Protoze jsi nikdo.

                    19. Vitejte v klubu ignore pane kolego, to je takovy muj gulag pro Vas, kteri se radeji budou se stranou ci zboznovanou zemi mylit nez by pouzili kriticke mysleni, pleveli zdejsi diskusi blaboly ci moudry vyctenymi z obskurnich webu nebo primo zaslanymi ridicimi dustojniky. A argumentuji stylem a vy zase bijete cernochy. Hrach na stenu, perly svinim.

                    20. Dachsmeistere, odpovez si sam, proc jsou vsichni rusofobove vymatlani kripli, jako je treba Lojza ?
                      Proc si sam se svym pitomym nickem hrajes na buhvijakeho protiruskeho haura a tim konci tvoje mentalni kapacita ? Zadny argument, zadna logika, proste jsi, jak ty nase vymatlane slepice, ktere sice maji siroke slovanske prdele, ze malem neprojdou futrama, ale furt si namlouvaji, ze v kostymku od Versaceho vypadaji buhvijak cool, pricemz se osklibaji nad kyjovskym krojem po sve babce, ktery by jim slusel asi tak 100x vic. Sory kamo, my jsme Slovani, budem Slovani, mame k Rusum 100x blize nez ke Germanum a Anglanum, dejinama, mentalitou a vsim moznym a cim vic polezeme do prdele USA, tim vice s nama budou zachazet jako hadr na podlahu. Ve finale dopadnem jak Ukrajinci, kteri si hrali na Zapad a ted jsou v totalni riti, ze ani za Janukovyce ve vetsi riti nebyli. Zapomen, ze by se Zapad za nas obětoval. Nikdy to neudělal, zradili nas při Mnichovu 1938, zradili nas v roce 1968, jsou to zbabělé vychcané prospecharske skety, které akorat všude berou a nic za to nedávají. Přečti si historii koloniálních válek, kterou vedla například Anglie proti Číně, Indii a Japonsku, jak se svými koloniemi zacházeli. Přesně to samé udělají i nám, jakmile to Západ dotáhne k třetí světové s Putinem. Aktuálně mi za oknem řve jedna stíhačka za druhou, protože borci z JúEsEj nacvičují navádění bombardérů ze země na nepřátelské cíle. Proč to kurva nacvičují na území ČR, proč si to nenacvičují v Texasu ? Jo aha, na území USA se neválčilo od roku 1865 a pokud začne třetí světová, tak se to budou snažit udržet v Evropě, ať se tu s Rusama pozabíjíme, jedni podřadní Slovani s druhýma podřadnýma Slovanama a oni se tomu budou jen blbě chechtat a dodávat tu zbraně a bohatnout na tom. Stejně, jako rozmrdali celý arabský svět a dosáhli toho, že se Arabi mezi sebou úspěšně mydlí navzájem dobrých 50 let a Američani akorát shrabují zisky z jejich ropy. tak si vytáhni laskavě hlavu z prdele a rozhlídni se kolem.

                    21. Proč myslíte, že každý, kdo ukáže na nějaké ruské problémy je nutně rusofob? Jak jsem psal jinde, podobně se vyjadřuje i nemálo Rusů (kromě zmíněného bývalého kolegy například moje kamarádka, která pochází z Ruska a učí ruštinu na universitě). Bohužel jich není dost.

                      Ruské tradice a mentalita jsou nám ještě více cizí než ty západní – se západem přece jen nějaké vztahy existovaly dlouhodobě, zatímco tyhle bláboly o spřízněnosti s Ruskem jsou jen zbožná přání blbějších obrozenců (protože ti chytřejší nic takového nehlásali, jako např. Palacký, nebo z toho byli velmi rychle vyléčeni jako např. Havlíček). Jako Češi máme nejblíž k Rakousku, jižní části Polska, Slovinsku a Bavorsku. Dnes dejme tomu už i těm Horním Uhrám.

                      Ukrajinci naposledy nebyli ve jmenované části těla v roce 1918 – a to ještě jen ti v Haliči, kteří patřili pod Rakousko.

                      Ustupovat Hitlerovi byla neskutečná blbost, ale v roce 1938 technicky vzato nikdo nikoho nezradil – Anglie, Francie a Itálie v Mnichově udělaly jen to, na co měly právo podle smluv, uzavřených po konci první světové války a s čím byl E. Beneš od začátku srozuměn, byť se tím samozřejmě nechlubil. Odkazy na konkrétní články konkrétních smluv jsem tu uváděl už několikrát.

                      V roce 1968 měla ČSSR nějakou smlouvu nebo požádala západ o pomoc? Kdyby západní státy na pomoc přišly, byl byste nejspíš jeden z prvních, kdo by řval o provokování Ruska, jeho ohrožování a tomu, že si z nás západní státy dělají bojiště…

                      Na území USA se samozřejmě válčilo i ve druhé světové válce.

                    22. To mate tak. Ja se treba s JJ a jeho vyklady smluv ze Saint Germain a Versailles neshodnu. I v pohledu na zalar narodu. Ale vzajemne se respektujeme, nepiseme si jaky ten druhy neni FJfob nebo TGMfob. JJ prispevky i kdyz s nimi nesouhlasim maji hlavu, patu a obcas jemnou ironii.
                      A co se tyce ochoty nejak pomoci pred 78 lety Ceskoslovensku, tak vojaci v tom meli jasno uz minimalne pul roku dopredu soude dle konzultaci s Francouzy a Rusy. Snad jen Rumuni by v ramci moznosti necim pomohli.
                      A nemusim guglit, ze JJ ma na mysli treba Attu a Kiska a Pearl a taky par balonu doletelo az na zapadni pobrezi.

                    23. Smím se zeptat, jaká alternativní vyvětlení máte pro „stát československý … přijímá ustanovení, která tyto mocnosti budou pokládati za nutná k ochraně zájmů těch obyvatelů v Česko-Slovensku, kteří se od většiny obyvatelstva liší rasou, jazykem neb náboženstvím.“

                      Mně zejména smlouva ze St. Germain opravdu přijde jako prázdný šek vypsaný „Čelným mocnostem“. A to nejen ve vztahu k ČSR, ale i k ostatním státům. Např. čl. 59 – Rakousko se teď vzdává území, která budou později mocnostmi určena, článek 60. zase zavazuje Rumunsko k tomu samému, co čl. 57 Československo…

                      S tou ochotou pomoci si nejsem jistý – i v té Francii bylo dost lidí, kteří ochotu bojovat projevovali, i když můžeme spekulovat zda jim šlo přímo o Československo, nebo „jen“ chtěli zastavit Hitlera.

                    24. Ja tady uz tu smlouvu linkoval pred pul rokem, dokonce jsem ji i studoval v minulem stoleti v ramci jednoho semestru. Vy to chapete jako bianco sek, ja jako neco co v 1938 bylo davno vyhasle. Co delaly Celne mocnosti v breznu 1938 pri Anslusu?

                      Generalni staby spolu nekomunikovaly, nebyly ani stabni cviceni, nedejboze nejaky Stit 1937. Ani palivo do francouzskych nebo ruskych letadel bo BiBoli. Atd., atp., jiste par stovek ci tisic dobrovolniku by se asi naslo.

                      Ja mam ostatne skodolibou radost z toho jak dopadli o rok pozdeji Polaci a o 8 mesicu pozdeji Francouzi. Zejmena z toho, jak se Pz 35(t) osvedcily…

                    25. Aha. Přiznám se, že ten koncept „vyhasnutí“ zákona či smlouvy nějak nechápu, i když jsem se o pochopení snažil když to tenkrát někdo vytáhl v kontextu Benešových dekretů. Smlouva nebyla časově omezena, nebyla vypovězena či zrušena, jak tedy nastalo to vyhasnutí? Tím, že se to Benešovi nehodilo do krámu?

                      Při anschlussu Čelné mocnosti nedělaly nic – ale pokud si ty smlouvy dobře pamatuju, tak ony nikomu nic nezaručovaly. Tj. není to IMHO v rozporu s mým vnímáním těch smluv jako bianco šeku. Prostě když mocnosti chtěly, tak mohly konat a ostatní se předem zavázali, že se podřídí. A když mocnosti konat nechtěly, tak prostě nekonaly.

                      Co se týče techniky, tak já jsem vždy předpokládal, že za války by byl k disposici klasický čistý benzin. Někde jsem četl o tom, že letectvo ho za mobilisace vyfasovalo a motory u B-534 se na něj přenastavovaly.

                    26. To jsem se nedocetl, ale pry existovalo na vychodnim Slovensku letiste s vysokooktanovym benzinem pro pripadne ruske letouny.
                      Jeste v 44 za SNP La 5 letaly na BiBoLi…

                      Smlouva, ktera se tyka statu ktery prestane existovat je tedy stale platna v ostatnich castech?

                      A k dodrzovani kazde smlouvy jsou treba dve strany…

                    27. Uff, s tou smlouvou se nějak ztrácím – signatáři smlouvy v St. Germain byly čelné mocnosti plus (v kontextu Mnichova) Republika československá. Všechny tyto strany v září 1938 ještě existovaly.

                      Máte-li na mysli Benešovy dekrety, tak ok, to bych pochopil. Zanikl stát, přestala platit smlouva či zákon. Ale současná ČR přece vyhlásila právní kontinuitu s Československem, ne? Včetně té praštěné teorie o neplatnosti Benešovy abdikace a kontinuální existenci ČS(S)R v letech 1918-1992… Takže bych to chápal tak, že platí všechny zákony, které nebyly explicitně zrušeny (případně byly na dobu určitou a ta vypršela).

                      O BiBoLi v SNP jsem také vlastně něco četl…

                    28. Trochu si nerozumime. Smlouva SG resi Rakousko v desitkach clanku az do nechutnych detailu. Frajtr AH to vyresil za par dnu s jiste skvelym pravnikem Schuschniggem. Podobne jako o dva roky drive s dvemi prapory vyresil klicove (pro Francii) ustanoveni smlouvy z Versailles.
                      Takove smlouvy jsou pak carem papiru de facto, i kdyz de iure to muze byt jinak. Viz Vami zminovana fantasmagoricka konstrukce o kontinuite Ceskoslovenska od 29.9.1938 do 1945. Stejne jako trvani na nulite ci neplatnosti od pocatku Mnichovske dohody.

                    29. Obamovu administrativu ani současné vedení EU hájit rozhodně nehodlám, byť moje výhrady vůči nim asi budou jiného rázu, než ty Vaše.

                      Já jsem do Ruska jezdíval docela dost, dokonce i jazyk ještě jakž takž ovládám, byť to bývalo lepší. Té země je mi velice líto, protože má skoro vše, potřebné k úspěchu a tomu, aby se tam dobře žilo – prostor, suroviny, chytré lidi. Jenže tam dlouhodobě panuje takový bordel, který všechny tyto věci sráží a ten úspěch činí nemožným*. Příčin je spousta, bylo by to na dlouhou diskusi. Každopádně můj dojem z Ruska je takový, že než aby se ty příčiny pokoušeli racionálně odstraňovat, tak se jako stát pořád plácají v těch feudálně-pravoslavně-bolševických s prominutím sračkách a komplexech.

                      Mimochodem, právě ta Vámi vyzdvihovaná stádnost a ochota rýt držkou v bahně, jen když se před matičkou Rusí bude svět třást strachy, je jedním ze základních problémů a asi i příčin toho stavu. Ruské vedení to ví a tuhle kartu vytahuje vždy, když je Rusko v nějakém průseru.

                      K technickým detailům:
                      – opět a znovu: SR-71 byl konstruován tak, aby létal rychlostmi mnohem většími a po mnohem delší dobu než libovolné jiné letadlo. V té době to bez crčících nádrží nikdo neuměl, tak prostě utilitaristicky to letadlo postavili, jak ho postavili. Ruský postup je zdánlivě podobný, ale přece je tam rozdíl: v době, kdy Rusové cpali do MiG 25 elektronky, už USA běžně používaly polovodiče a jejich radary měly užitné vlastnosti mnohem lepší. Takže zatíco Američané přišli jako první s řešením do té doby nevyřešeného problému, Rusové jen kompensovali svoji technologickou zaostalost.

                      – „s prstem v nose“ Rusové zvládají zpravidla věci, které my vůbec zvládat nepotřebujeme, protože jejich problémy buď nemáme, nebo je řešíme principiálně jinak. To je jako posuzovat obranyschopnost země podle kvality olympijského lukostřeleckého teamu. Já třeba nepochybuju o tom, že průměrný černoch někde v subsaharské Africe dokáže rozlousknout kokosový ořech daleko rychleji a efektivněji než dnešní průměrný Evropan. A?

                      – F-35 nelétá? Tak to asi v Leeuwaardenu řádili nějací letečtí modeláři. Ale měli to fakt moc pěkně udělané.

                      – F-22 je k ničemu? Zajímavé, tak proč je speciáním zákonem zakázán vývoz i pro nejbližší spojence a proč se mluví o obnovení výroby?

                      – Vladimir Monomach je standardní Borej. Zvuk pohlcující pláště ponorek máme někdy od druhé světové války (měly to nějaké U-Booty XXIII). Že by Rusové vyvinuli nějaký geniální materiál pro tento účel? Tomu absolutně nemám problém věřit. Že by to zvládli dotáhnout až do úplného konce a vyrobili ponorku, výrazně tišší než západní ekvivalenty? To už mi přijde méně pravděpodobné, ale pořád ještě vzdáleně možné. Ale že by tu ponorku dokázali dlouhdobě provozovat na slušné úrovni a v praxi to celé fungovalo jako při zkouškách? Tomu nevěřím vůbec. Mimochodem, ona celá třída Borej existuje víceméně jen proto, že Akula/Typhoon je na stavbu i provoz neskutečně drahá kráva. Kromě toho i Borej je co se týče nesené výzbroje méně efektivní než staré a menší ponorky třídy Ohio…
                      ___
                      * Podobně i bývalý kolega, jehož tatínek byl za SSSR poměrně vysoké zvíře ve VMF a on sám je pořád ještě v záloze u ponorkového námořnictva: „Skoro všechny jednotlivé věci máme nejlepší, ale nakonec to vždycky nějak pos..eme“.

                    30. meles blbosti a zbytek je tvoje dojmologie.

                      Chyba v programovém zabezpečení stíhačky páté generace Lockheed Martin F35 Lightning Joint Strike Fighter vyvolává poruchy fungování radaru AN/APG-81 AESA, oznámil vydání Jane’s generálmajor Jeffrey Harrigan, vedoucí programu integrace stíhačky do ozbrojených sil.

                      F-35 © Foto: Lockheed Martin The Daily Beast: Vojenské letectvo USA uznalo, že F-35 se nehodí pro vzdušný boj Podle jeho názoru, teď mohou být termíny uvedení F-35 do provozu „podstatně odsunuty“.

                      Zprava z brezna 2016

                    31. a co se tyce Ukrajiny, meli po roce 89 a rozpadu SSSR uplne stejnou startovaci caru. Rusko, ktere podle tebe ryje drzkou v bahne, podle mne Putin vede tim jedinym spravnym smerem, vykopal zidovske oligarchy a korupcniky typu Abramovice, vykazal americke neziskovky a barevne revolucionare, splatili pujcky u MMF, ktere nadelal ozrala Jelcin a zacal spolupracovat s Cinou.

                      Zatimco Ukrajinci se predhaneji , kdo je vetsi korupcnik, Tymosenkova je psychopatka, ktera si muze podat ruce s Hillary Clinton, takze nejvetsi ikona Zapadu, spolu s prezidentem Waltzmannem – Porosenkem, ktery nevahal poslat bombardery nad milionovy Doneck. Rusko podle tebe ryje drzkou v bahne a od rozpadu SSSR ztrojnasobili HDP, jen co se zbavili ozraleho Jelcina, milacka Zapadu. Ukrajina nedosahuje ani HDP z dob rozpadu SSSR, ale valecny zlocinec Porosenko se olizuje s Merkelovou a Hollandem a Obabombou 3x do tydne. Tak se laskave probud a zkus rozlisovat, kdo neco dela pro svou zemi a kdo akorat dela po svete bordel a vede valky proti vsem.

                    32. Takže F-35 má problémy s avionikou, ale létá. Rozhodně lépe než třeba ruská střela Bulava* ;-) Já nejsem žádným extra zastáncem F-35 (a zejména představy, že nahradí absolutně všechno od A-10 po F-15 nebo Super Horneta), ale je to to samé, co jsem psal u Blackbirda. Američané se pokoušejí udělat to, co se zatím nikomu jinému nepovedlo. Rusové vinou toho dementního systému často selhávají i při pouhém dohánění toho, co někdo jiný dávno má.

                      Já jsem nepsal, že Rusové momentálně ryjí držkou v zemi – napsal jsem, že příliš velká část z nich tomu dá za určitých podmínek přednost a že v tom vidím jednu z hlavních příčin toho, že Rusko stále vypadá, jak vypadá. Co se týče Putina, tak v něm nevidím ďábla, dost možná je to nejméně špatná ze současných reálných alternativ**. Nicméně pojem „jediným správným směrem“ bych používal velmi opatrně a jsem přesvědčen o tom, že zejména to paktování se s Čínou se Rusku hodně nevyplatí.

                      Ruský HDP (ne jen jeho růst) připomíná ze všeho nejvíc sinusoidu s meziročními výkyvy v desítkách procent. I kdyby Putin byl kdo ví jaký hospodářský génius, což IMHO není, tak celá ta jejich ekonomika prostě nemá pořádné základy, takže po jeho odchodu se to zase celé zhroutí.

                      Ad Porošenko, Ukrajina apod. – nevím, proč to sem taháte, já jsem se Ukrajiny a jejího vedení snad nikdy nezastával, nebo ano? Ukrajina je pro mě úplně stejný postsovětský bordel jako Rusko.
                      ___
                      * Mimochodem, opět typický příklad toho, co jsem psal – ta střela podle všeho není navržená špatně, ale vinou mizerné technologické kázně občas nebylo poznat, zda testují SLBM nebo pořádají ohňostroj. A tak je to v Rusku s drtivou většinou věcí.

                      ** Dost mých ruských známých to ovšem právě takto vidí – Putina nikdo nevolí, při volbách jen podvádí, stačilo by aby vypadl a měli bychom se skvěle…

                    33. Ještě k té F-35, dohledal jsem si ten článek na Sputniku a jeho zdroj. Tam se nepíše nic jiného, než že to letadlo nemá potřebné vlastnosti pro klasický manévrový boj. Nemá, no a co? Taky neumí přistávat na voděJen blbec vytahuje nůž tam, kde se bude střílet a většina dnešních soubojů probíhá na hranici viditelnosti či za ní. Sovětské MiGy 21 byly také lépe manévrovatelné než americké Phantomy. Ale nezdá se, že by jim to třeba nad Israelem bylo mnoho platné.

                      Pokud byste se chtěl u F-35 otírat o něco reálně problematického, tak se kromě protahování vývoje a bobtnání rozpočtu (nic specifického pro USA) nabízí například její (ne)vhodnost pro CAS.

                    34. Muj obdiv JJ, ze tam vubec kliknete.
                      Ale za perestrojky jsem taky cetl ruske noviny…

                    35. Jak asi F35 uplatni svoji stealth technologii, kdyz ma „drobne a nepodstatne“ problemy s avionikou, ktere spocivaji v tom, ze cely hlavni elektronicky blok znamy jako Block 3F software package, ktery na tom letadle ridi uplne vsecko, neustale produkuje chybove hlasky, zamrzava a dokonce se kvuli toho musi v nahodnych intervalech restartovat radar ?

                      To jsou totiz ty velkohube kecy Americanu. V listopadu 205 prohlasil FED, ze zvysuje urokove sazby kvuli „ozdraveni“ americke ekonomiky. A ze jich udela dalsich 8 v roce 2016. Mame zari 2016 a kolikrat FED zvedl urokove sazby ? Ani jednou. Rikal jsem to v breznu a mam tu k tomu clanky, rac si je dohledat.

                      F35 je vubec humoristicky projekt. 2 dubna 2016 ten krap mel konecne obdrzet IOC, Initial Operational Capability. Puvodne ji mel dostat 2011, ale pet let tam, pet let sem. Pri tech testech se v breznu jen tak by the way zjistilo, ze se tomu zablokovava radar, coz je kurva na stealth univerzalnim stihaci, ktery ma nahradit cca 90% stavajicich stihacu v celem NATO docela problemek. Jeffrey Harrigan, to je ten typek Pentagonu, ktery zodpovida za uvedeni F35 do provozu se nechal slyset, ze to je brnkacka, ze to do konce brezna opravi. Ted je zari 2016 a IOC neni na obzoru, podle vyvojaru se neceka, ze by se problemy v modulu 3F podarily odstarnit do leta-podzimu 2017.

                      Stejne tak je to i s americkym kosmickym programem. Musk uz chce litat na Mars, ale ve skutecnosti 100% zaviseji na ruskych motorech, protoze Muskoviny maji stalou a nezlepsujici se pravdepodobnost vybuchu 10% a na pilotovane lety potrebujete asi tak 0,000000001 %, protoze ztrata satelitu je jedna vec a ztrata posadky je uplne jina vec, viz mezinarodni ohlas po katastrofe Chalengeru a Columbie.

                      Cimy jen opet konstatuju, ze meles blbosti a zbytek je tvoje dojmologie.

                    36. “I am proud to announce this powerful new weapons system has achieved initial combat capability,” – Gen. Hawk Carlisle, the commander of Air Combat Command, Aug 2

                      Takže asi tolik k vašemu teď je září 2016 a IOC není na obzoru.

                    37. Proud to announce – tak tohle jsme slyseli i v cervenci 2015, kdy americke namorni sily deklarovaly sve F35b jako IOC a kdyz se jich novinari ptali, jestli je nasadi v Syrii, tak rekli , ze ne, ze potrebuji „momentum“. To momentum uz trva rok a dva mesice.

                      Takze proud prohlaseni generalu pentagonu do tisku maji pro me nulovou vypovidajici hodnotu pokud odporuji s realitou a a prohlasenim techniku, ze software je nefunkcni a potrva rok o opravit, minimalne.

                      19.5.2015
                      The U.S. Marine Corps will declare its vertical-flight Joint Strike Fighter ready for war in July, but a top general says it’s unlikely the jets will head to Iraq any time soon.

                      http://www.popularmechanics.com/military/weapons/a22530/pentagon-tester-f-35-combat-testing-delays/

                    38. take je hrozbe zajimave, ze v cervenci 2015 byla F35b prohlasena IOC a v breznu 2016 se jina verze F35 potyka s fatalnimi softwarovymi problemy, ktere jsou mozna neresitelne, coy by i odpovidalo tomu, ze F35 jeste nebyla v Syrii k videni, zatimco rusove tam poslali svoje Su35 uz letos tusim v unoru. A pokud chteji Americani odlozit F35 o dalsi rok, tak je docela mozne, ze Rusi uz budou mit tou dobou nasaditelnou Pak FA a za dalsi rok Cinani svoji J 20, proti kterym se obavam bude F35 uz vyvojove pozadu.

                    39. No když to říkáte, tak to tak asi bude.

                      Jen mne trochu máte, že USAF na jednu stranu deklaruje, že přesouvá na svoji základnu první letku připravenou k boji, a na druhou stranu, podle vašeho „odborného“ názoru, je to úplně jinak.

                    40. to an-cek na presun stihace z vycvikoveho prostoru na letiste a zpatky a hrdinne prohlaseni generalu, ye yavrsili IOC nemusi v letadle fungovat o moc vice systemu nez v prvnim prototypu, coz je IMHO skutecny stav celeho slavneho projektu F35. Americani zase kecaji, jako s F35b loni a letadlo nasaditelne na 100% neni. Rusove v mezicase vybombardovali Erdousovi tisice kamionu s ropou, z ISIS v Syrii nadelali sekanou a par mesicu nazpet Americanum smazli vycikovy tabor i s „umirnenou opozici“ a jen taktak u toho nepribrali britske instruktory a pro americany to neni dostatecne „momentum“ vytasit svoje rok IOC deklarovane F35b ? Ha ha ha ha ha ha ha.
                      Klidne se vsadim, ze to „momentum“ nez se „neviditelna“ F35 stane viditelnou a nekde realne bojove nasazenou ubehne dalsi roku minimalne. Protoze jim ten krap narozsil od Rusu proste nelita…

                    41. Vojenská a nejen vojenská elektronika momentálně naráží na technologické limity submikronové technologie. Něco málo o výrobě polovodičů vím a tak je mi jasné, že supervýkonný palubní počítač může a bude fungovat ve všemožně na zemi simulovaných podmínkách /rozsah pracovních teplot, vibrace, napájení, chlazení etc./, ale v „ostrém“ nasazení tomu vždycky bude jinak. Pokud určitá instituce bude mít jen omezený objem financí na „ostré“ testování, bude to holt trvat déle. Mnozí z Vás nemají ani potuchy o tom, co dnes vícejádrové procesory uvnitř obsahují a jak je to vyrobeno. Je to technologie, vyvíjená bohužel téměř výhradně se zaměřením na „pozemní“ aplikace a to, že to někdo, třeba i pečlivě otestuje na MIL standardy ještě vůbec neznamená, že to bude takto fungovat a mít stejné parametry i v mnohem náročnějších podmínkách. Jak jsem psal, submikronová technologie, kde má p-n přechod velikost okolo 1,5-3um, je tam až osmnáct maskových propojovacích vrstev, kde má jednotlivý „spoj“ šířku 0,25um asi bude mít problém pracovat jednak ve vibracích a jednak v rozsahu teplot -50 až +100°C. Je dobré si uvědomit, že ať použijete jakoukoli technologii, kde je základem legovaný Si jako takový, tak už při 100°C je činnost klasického pn přechodu limitována na cca 8-10% jmenovitého zatížení při +20°C, při 150°C už nelze přechod zatížit vůbec /ale nepoškodí se/ a při 220°C pohyb elektronů, nebo děr zcela ustává. Je nutné uvažovat tak, že ve struktuře mohou být a jsou tzv. „hotspots“, jejichž teplota může díky zatížení být lokálně mnohem vyšší, než průměrná teplota celého čipu. Díky omezení v několika místech pak ustává činnost zbytku, který takovou teplotu ještě nemá a mohl by pracovat dál. Momentálně se ubírá vývoj jiným směrem – paralelní vrstvení jednodušších čipů, vytvořených „tlustovrstvou“ technologií, která ta omezení submikronové technologie nemá, můžete si to představit tak, jao byste dva či tři klasické „šváby“ posadili na sebe a jejich vývody propojili paralelně – s tím rozdílem, že u složitých procesorů nepůjde o shodné struktury, ale samostatné „tlustovrstvé“ funkční bloky. Cesta submikronové technologie, použité na jednom celém čipu zůstane zachována jen pro „civilní“ použití, v military provedení bude procesor téhož výpočetního výkonu realizován technologií, popsanou výše. Mohl bych dát k dobrému úsměvnou aféru s ruskou verzí procesoru řady 8800, který se zbytku RVHP nějak nedařilo plnohodnotně obšlehnout. Ale to je na delší vyprávění, snad bych jen mohl naznačit, že rožnováci poté, co se do nevzhledného ruského švába velikosti DIL64 podívali rentgenem a po rozkuchání elektronovým u-skopem, tak padali na prdele, ale ne smíchy.

                    42. Jenze oni maji servisdoku problem se softwarem, ne s pocitacovym hardwarem. Podle toho, jak se vymnoukli do novin z vyvojovych tymu co delaly F35, tak zvolili metodu vyvoje, ze vsichni delaji vsecko naraz, nikdo na nikoho neceka, konkurencni prostredi nas stimuluje a pak to dame dokupy a jen tak to lehce doladime. Dusledek je, ze nic s nicim nepasuje, radar se nebavi se zbranovymi systemy, helma nevejde do prekrytu kokpitu, katapult zabije pilota, cele to trvalo 2x dele, nez by trval postupny vyvoj po etapach a prubeznych zkouskach, stalo to o polovinu vic penez a vysledek je, jako kdyz pejsek s kocickou varili dort, takze tragedie. Jako mezi nama, vyvinout hned naraz 3 uplne odlisne varianty nevyzkousene konfigurace za pouziti relativne novych technologii a jeste zkombinovat vsecky mozne druhy stihacu do jednoho je celkem challenge a oni si na tom na ferovku vylamali zuby, protoze jsou to kokoti a precenili sve sily a technicke moznosti. Ted to kamufluji, ale ve vysledku Ruska PakFa a Cinska J20 budou driv v provozu, jak F35, ktera byla ve fazi prototypu kdyz Cinani teprve zacinali vymyslet koncepci. A co horsiho, PakFa bude manevrovatelna, Cinan bude mit obrovsky dolet a nosnost, ale F35 nebude v nicem vyjimecna. Pomala, neobratna, s malym doletem, podmotorovana, s malou nesenou kapacitou vyzbroje, coz je dan za jeji stealth a jednomotorovou koncepci. Umi od kazdeho trochu, ale nic poradne. Je narvana az po strechu nejmodernejsimi technologiemi, ktere se ale spolu nebavi. Bude tak akorat na urovni s ruskou Su 35, ale Su 35 je vysledek modernizacniho programu a F35 bylo letadlo delane od nuly. Jeste ji ani poradne nelita a uz je koncepcne zastarale, snad krom varianty B, ktera ma jedina IMHO nejaky vyraznejsi bojovy potencial…
                      Vsechny stihacky NATO spolehaly, ze je nahradi superstroj F35 a jejich modernizace se de facto zastavily a ted se to ukazalo v plne nahote v Syrii, kde poprve nema NATO prevahu ve vzduchu.
                      A stalo se jim to presne proto, ze to jsou namachrovani kokoti, kteri se nachazeji v upadku, akorat ze o tom krom Trumpa jeste ani nevi a musi jim to teprve dojit. System se jim rozpada a mozky, ktere se stahovaly do USA z celeho sveta, se vraceji zpet domu, do Ciny, do Ruska , do Indie, takze v USA nemaji pomalu nikoho schopneho, kdo by tak narocne projekty jednak uridil a jednak nemaji tak brilantni inzenyry, kteri by ty veci umeli navrhnout, odladit a naprogramovat. V Cine a v Rusku ty lidi kupodivu maji a za zlomek nakladu. Cim to asi tak bude.

                  2. Jestliže mají problém se sw, tak maximálně takového rázu, že je sw napsaný tak blbě, že má přehnané nároky na aktuální výkon hw – jinak by jim to nezamrzalo, nebylo by třeba restartů apod. Působí to až směšně, jak může kurva zamrznout palubní komp v krámu v 10km, letící rychlostí třeba 1M, kdy pilot ztratí informace prakticky o všem důležitém a je defacto celou dobu restartu slepý, fungují mu třeba jen zčásti autonomní systémy jako výškoměr, horizont..
                    Pokud ve vývoji levá neví, co dělá pravá, je to při tomto objemu vložených financí imho průser toho, kdo má v pracovních povinnostech koordinaci toho všeho – toho by měli vykopat jako prvního, či ne?
                    Taky je mi divné, že se nikdo z vývoje té potvory úplně selsky rozumně nepozastaví nad tím, že například v obrovských dopravních letadlech avionika /až na výjimky/ dělá, to co má, mluví to spolu navzájem a i se zemí – i když třeba avionika dopraváku nemusí obsluhovat zbraňové systémy a všechno to, co má bojové éro, tak ale zase musí obsluhovat spoustu jiných podřízených komplexů, které v dopraváku jsou /a rozsáhlejší a většího rozsahu/ a ve stíhači ne.

                    1. imho podle toho co vim, tak avionika ve vojenskych letadlech se ukrutne zkomplikovala od doby, co maji stealth design kombinovany s inherent instability a integrovane zbranove systemy podle pozadavku na situation awareness, kde de facto vsecko komunikuje v realnem case se vsim, AWACSY, satelity, pozemni vojska, letectvo… coz klade strasne naroky na SW.

                      Zrovna na f35 si uz mysleli jak to maji vsecko zmakle a pak rozflakali jeden ranny prototyp hned po startu, protoze elektronicky stabilizacni asistent pretahl vyskovku, museli to skoro na rok zastavit a predelat SW, pak se jim zas prehrival motor, nebyli schopni rozchodit helmu, v mezicase jim jeste ukradli Cinani dokumentaci a pouzili na J20… proste si to Amici vyzrali do dna. Neco malo o tom je tu. Ale je to jen spicka ledovce. Spatna organizace projekcnich praci tomu vsemu nasadila korunu.
                      https://www.youtube.com/watch?v=cj4XCzorZ1E

                      Jakoze nejsem expert na stihacky, tak to ve mne vzbuzuje dojem, ze to letadlo zmrsili hned zkraje a udelali ho moc kratke, moc male a prilis nestabilni a s nedostatecnym vykonem motoru ve prospech stealth a pak uz to bylo pozde zahodit celou koncepci, tak to proste jenom hasili a jen co uhasili jeden problem, tak jim naskocily dva dalsi.
                      Jeste si vybudovali chimeru nadrazenosti F35 a ted ho nemuzou v tomto stavu nasadit, protoze by jim ho nedejboze Rusove sundali na prvni bojove misi a opakoval by se osud stealth bombarderu Lockheed F-117A Nighthawk, ktereho Srbove sundali ukrutne zastaralou S-125 Něva upravenou na dlouhe vlny, prestoze Americani tvrdili, ze je neviditelny a par let potom ho museli potupně potichoucku vyřadit z výzbroje, protože se trosky dostaly do rukou Rusum a Čiňanum a byl už nanic. Pokud by USA ztratili F35 a cinani a Rusove by to cele obslehli, tak si to cele NATO muze rovnou hodit.

          3. Problém je, že i kdyby chtěli, tak tam nic modernějšího dát nemohli, protože nic neměli. S Avionikou byly Rusové o několik let pozadu. Tím argument o účelnosti elektronek padá. Viděl jsem dost dokumentů, většina byla ruský výroby. Celkově v těch ruskejch bylo, možná pro někoho překvapivě, míň bullshitu, než v těch americkejch. To, co se např. točilo pro History Channel byly spíš takový pohádky pro trochu větší děti. Ale i rusové přiznávali, že tenkrát nic lepšího neměli. Mimochodem Mig 25 nikdy neměl ve výzbroji atomový pumy. Bombardovací verze sice vznikla, ale byly to klasický konvenční bomby. Potřeba elektronek je tedy přinejmenším sporná, a jak jsem už uvedl, tak nic lepšího stejně neměli.

            SR71 je čistě průzkumnej letoun, kterej nemůže nýst výzbroj, srovnání tedy není na místě. Mimochodem co se týče rychlosti a dostupu je dodnes nepokořen. Netěsnost musela být otázka jednoho kusu nebo závada. Taková závada by byla za letu fatální a měla by za příčinu explozi letadla. Je tedy zřejmý, že to nebyla konstrukční vada a pokud ano, tak musela být rychle vyřešena, protože ty letadla prostě lítaly. Bolesti samozřejmě má každý. U tohohle Migu např. dlouho nemohli přijít na to, proč za určitých podmínek ztratí pilot nad letounem jakoukoliv kontrolu. Několik testovacích pilotů to stálo život, jeden to dokonce poslal mezi baráky. Naštěstí se obětoval a do poslední chvíle se strojem bojoval. Díky tomu nikdo kromě něj nezemřel a až díky jeho pádu se přišlo na to, kde je problém. Ale to určitě víte. A pokud je mi známo, funkční IFF měli Amíci už někdy v 60. letech.

            Děláte dost okatým způsobem to samý, co ten váš „LziDnes“. Jen když se kope za Rusko, tak je to asi ok? Mimochodem mám ruský letadla i vrtulníky rád, v mnoha ohledech jsou mi sympatičtější než ty americký a sere mě, jak okatým způsobem si NATO přikrášluje statistiky. Ale tohle je bs.

            1. no a americani jsou tedka tak dopredu s raketovymi motory, ze i kdyz vyvolali studenou valku v.2 a uvalili na Rusko sankce, , tak v cervnu Pentagon objednal dalsich 6 kusu RD 180 …. krom toho, v Syrii rusaci americanum vytreli s jejich elektronickymi rusickami zrak. Zabery nizko pri zemi naletavajicich Mil Mi 24, kterym se veskere MANAPADy vyhybaji obloukem musi presvedcit i nejvetsiho zaslepence. Sorry, jestli byli soudruzi v SSSSR pozadu s elektronikou v 90. letech minuleho stoleti, coz je navic dost diskutabilni, protoze tezko rict, jak by si polovodice vedly oproti elektronkam v pripade jaderne valk, tak ted se soudruhum z USA karta obratila. V oblasti jammeru jsou za Ruskem evidentne o 20 let pozadu.

              1. Abyste se furt s těma stovosumdesátkama neposral. Jednak s tím nemá Pentagon nic společnýho, když něco, tak si je kupuje ULA. A to je jenom jedna z firem v US co vynáší satelity. Přičemž stovosumdesátky používá jenom Atlas, Delta má americký RS-68.

                1. Lžeš anebo nevíš? Každopádně sebejistota ti ukapává z uší. tady nejsi u kokotu na idnesu kámo…

                  http://www.reuters.com/article/us-usa-space-russia-idUSKCN0X600H

                  U.S. needs up to 18 more Russian rocket engines: Pentagon

                  Jedná se o americké vojenské satelity pro pentagon.

                  1. Reuters je fakt odbornej zdroj, to je hned poznat.

                    Pentagon žádný nosiče nemá. Nakupuje si vynášení jako službu jinde. Jestli nebude lítat Atlas, potažmo celá ULA, tak bude lítat Space-X a nově SPARK, byť ten je zatím jenom malej a lítá jen na SSO.

                    1. no Musk je ted tak daleko, ze mu jeho rakety vybuchuji jeste pred startem, pri statickych zkouskach, coz pomalu nema historicky obdobu.
                      Navic pri tech zkouskach meli nalozeny satelit, protoze setrime naklady, ze jo. Stejne jako setri naklady s navracenim srotu na plovouci plosiny.
                      Ani ti kokoti netusi, proc jim to bouchlo.
                      Tohle se nestava ani Kim Cong Unovi v Koreji, tomu ty jeho rakety odvozene od ruskych z 50 let minuleho stoleti letaji o poznani spolehliveji a kdyz uz bouchnou, tak aspon nekde na obezne draze.

                    2. Jojo, hlavně když ty spolehlivý ruský NK-33 prásknout šest sekund po startu, tak to je taky úchvatný.

                      Space-X má zatím dvě kompletní selhání na 28 startů, to je celkem slušný skóre.

                    3. zalezi, jak se to vezme s tou spolehlivosti. motor RD180 a jeho vyvojovi predchudci maji za sebou tisice startu a selhaly mozna 5x v cele historii od 80tych let minuleho stoleti, kde se zacalo s RD 170kama. Space X se jednou , mozna dvakrat vratil na zem podle planu a jinak co let, to nejaky (obcas i fatalni) problem. Pokud jde o let na geostacionarni drahu, kam Pentagon umistuje drtivou vetsinu svych satelitu, tak tam ta posahana Muskovina nedopravi tolik nakladu, co rusky motor, protoze Muskovina sebou vlaci palivo na „navrat“, ktery se ovsem vicemene nedari a pokud se podari, tak to co se vrati jde stejne do srotu. Pokud by tim chteli borci z NASA posilat na obeznou drahu lidi, tak do roka jsou Americani bez astronautu, s touhle „vysokou“ spolehlivosti a navic bez penez,protoze ta kokotina je oproti vsem slibum mnohonasobne drazsi, nez ruske motory v Atlasu.

                    4. :-D :-D :-D :-D
                      Jeste prosiiiim :-D
                      To se tak legracni, jak jses blbej, az se tu valim smichy po zemi :-D :-D :-D

                    5. Lojzo ty ses lojza…ruske raketove motory kupuji i soudruzi z USA a spolehlivejsi vyrobek aktualne asi neni…co je na tom legracniho mi jasne neni.

                    6. Uprimne, smeji se necemu uplne jinemu…

              2. Jsme v diskuzi pod článkem s pistolí, někdo sem jako OT zanese MIG 25 a teď budeme řešit převahu Rusů, protože mají lepší raketový motory? :D Mig 25 má s devadesátými léty společnýho asi stejně, jako soudruh Stalin. A Mil 24 je výbornej stroj, leč k čemu je mu EMP, když pod ním začnou běhat hačímádové se Stingery, který na nějaký EMP z vysoka serou. Hodnej strýček Sam už tyhle dárečky nejednou rozdával :) Sírie je pro MI 24 parádní hřiště. Dole běhá spousta měkkých cílů a pro jejich pancíř je nějaký obstarožní ZSU-23 hozený na korbu Hiluxu sotva problém. Kór když za tím sedí Al Alibaba. Je to nádhernej stroj a když dojde na up close and personal, patří pořád mezi špičku. Ale to je další OT. Mimochodem když byla řeč o devadesátkách, tak bych zmínil cvičení Red October. Tenkrát z toho Rusové vyšli se ctí, protože devětadvacítka byla super stroj a navíc měla smrtelnou kombinaci Archeru a zaměřovače na přilbě. Ale cokoliv BVR bylo naopak ve prospěch Hornetu. Není třeba mít mindráky, občas se bolševikům taky něco povedlo. Sem tam se našel nějakej chytrej vědec, kterej neskončil v Gulagu a kterej si svůj vynález uměl prosadit, než mu ho někdo straničtější ukradl a prohlásil za svůj :)

                1. Ale kurva fuj. Sírie… Odcházím klečet do kouta na hrášek.

                  1. odpověz si sám. F35 mají co cvíli zákaz lítat , F22 nemají peníze na údržbu, americký kosmický program stojí a padá s ruskými raketovými motory, čína si v jihočínském moři staví umělé ostrovy, ukrajina není schopna pořešit ani pár rebelů z Doněcka, ale ukazujeme hrdě svaly, děláme cvičení 50 kilometrů od Petrohradu, taháme do Rumunska raketové základny a poučujeme Putina jak malého smrada, co může a nemůže, přičemž průběžně přechází Turecko (člen NATO) pomalu ale jistě na stranu Ruska, Řecko bankrotuje, EU je zaplavena připrchlencema, GB hodila flintu do žita a opustila spolek neúspěšných kokotů s Merkelovou a Hollandem v čele, kteří jsou oba ve svých zemích oblíbení asi jako osina v prdeli a mají tak 15% preferencí, pokud se sfalšují průzkumy a volby. Ještě tu pohádku o gulazích a ruských vědcích a články na technetu plné blábolů a hanopisů na ruskou techniku a je to komplet.

                    1. https://www.youtube.com/watch?v=fGwye0MQCtU

                      posledni muj komentar. pulka sveta si uvedomuje, ze smerujeme k WW3 v Evrope. V CR momentalne probihaji bezprecedentni war-games NATO. A cesti diskuzni idioti, kteri 100% zarvou v prvni minute WW3 resi svoje mindraky z Breznevovy ery, misto aby protestovsli proti NATO a zasobovali sve domaci protiatomove bunkry potravinami a vodou, jak uz ostatne poradila Merkelova nemeckemu obyvatelstvu.

                    2. Čím jsou bezprecedentní? Obě strany si pořádají velká vojenská cvičení co oba bloky jsou na světě. V minulosti se při nich byť výjimečně odpalovala i ostrá jaderná munice, takže v čem je ta bezprecedentnost?

                    3. To zalezi na tom, kdo to plati… (tu diskuzi)

                    4. Re: Lojza
                      7.9.2016 v 21:28

                      Uplne stejnou diskusi rozjedes v kdejake hospode. Kdo myslis, ze to plati? Nehledej za vsim hned nejakeho „boha“. Hovno. Mnozi lidi nejsou uplne blbi a vlastni nazor si umi vytvorit sami, byt muze byt zcela opacny, nez je ten tvuj. Kdo plati tebe?

                      Tohle „nalepkovani“ je vyraz bezmoci. Tak, jako ve stredoveku, kdyz nekde jebnul blesk, lidi si to neumelivysvetlit nejak jednoduse a logicky, tak za tim videli boha nebo dabla.

                      Ted, kdyz nekdo neco rekne a nazor se nam nelibi, tak ho onalepkujeme „rusofil, rusofob, xenofob, slunickar,…“ a jako vinika hned mame jasno: nekdo ho plati. Neni prece mozne, aby nekdo mel nejaky nazor, ktery neni shodny s nasim nazorem a jeste to delal zadara!

                      Hovno, Lozo. Hovno. Opravdu placeneho agitatora lze odhalit. Treba i proto, ze nikdo nebude vyhazovat penize za propagandu, ktera nema efekt. Vsimni si, ze tady obvykle nikdo nikoho nazorove nepresvedci. Nekdo nekomu preda furu informaci, nekdo treba upravi svuj nazor, ktery mel puvodne treba blby. Ale globalne presvedcit banikare na viktorku? Ma to tady smysl? Aha, toho banikare prece nekdo plati, no Banik, samozrejme! :-)

                    5. U tebe si nejsem zcela jistej, ale pravda uz delsi dobu si myslim, ze jses jenom proste obycejnej kokot…

                    6. Re: Lojza
                      7.9.2016 v 22:19

                      To si muzes myslet klidne az do konce sveho zivota ;-)

                    7. Bezprecedentní? Co třeba Vltava 1966? Šumava 1968? Štít 1972?

                    8. @ZRG+ a jeho umreme prvni

                      hehe, vlhke sny, baby. Obcane CR umrou az jako jedni z poslednich. Vis proc? Protoze nase uzemi nema vyznamu vojenskeho, nema vyznamu strategickeho a nema vyznamu ekonomickeho(paklize se bavime o WW3 tak, jak jsem ji pochopil). PRes nas ty atom rakety budou jenom litat a umreme na hezkou nemoc z ozareni. Tady bych doporucil Threads, neni to zpracovany spatne :)
                      (krome nuklearni zimy, vedci se nyni kloni k nazory, ze pokud by nuklearni zima nastala, tak uz bude Zeme natolik znicena, ze nebude zivot, kteremu by vadila, ale jako kazda teorie, muze a nemusi byt; odkaz nemuzu vyhrabat a cert vi k cemu se kloni dneska :D)

    4. Ano, je to blbost. Já to četl o vzdálenosti 50 metrů, ne několik set. Ale i to je nesmysl. 500 kW je opravdu jen maximální výkon v pulsu, průměrný bude třeba jen ve stovkách Wattů. Není to ionisující záření, takže to může působit maximálně jako klasická mikrovlnka. Intensita pole samozřejmě klesá se druhou mocninou vzdálenosti, takže sakra rychle. Pro negativní účinky na zdraví se u frekvencí mezi 2 a 10 GHz udává hodnota kolem 5 W na kg hmotnosti. Tak si to dopočítej… Asi by se to dalo použít na uvaření králíka, pokud bys ho chytil a pár minut podržel před tou anténou.

      Zákaz zapínání na zemi měl daleko spíš původ v problémech s chlazením toho werku a snahou o ochranu elektronických systémů letiště. Omezení používání radarů na základnách platí třeba i u námořnictva – kde se maximální pulsní výkony pohybují v řádu megawattů. (První SPY-1 měl tuším kolem 5, kolik má SMART-L je tajné, ale dosah má více než dvojnásobný.)

      Oblíbenou zábavou obsluhy výkonnějších vysílačů u ČSLA bývalo třeba bezdrátové rozsvěcení žárovek. Ale i to fungovalo jen na velmi krátké vzdálenosti.

      1. Ad ČSLA: Mohu potvrdit. Pokud se dá za výkonnější vysílač považovat R-140 /1kW na KV v A3, PA 2xGU81/, pak ano. S dobře doladěným dipólovým drátem, ještě 20-25m od auta svítily NAPLNO žárovky 220V/40W, chycené vojákem v impregnovaných kanadách jen za závit. Zářivková trubice 20W, vyndaná ze stropního světla v autě, svítila ještě 100m a dál jasem, dostatečným pro pohyb v lese v noci :-) Při provozu s plným výkonem nebyl v poloměru tak kilometr ani jeden komár, mouchy či podobná havěť. Ale vždy bylo nutné dotáhnout anténu na PSV aspoň 1,2, jinak přívody k dipólu temně rudě žhnuly těmi odrazy.
        Výkonnější „klasický“ KV či VKV vysílač jsem na vojně nepotkal. Umělo to pěkné věci. V přístrojích, kde byly kontrolky spínané nějakým kontaktem, tak se při ladění antén k R-140 náhodně rozsvěcovaly, aniž by měly v tu dobu svítit:-), o doutnavkách nemluvě. Zajímavým faktem bylo, že přímo ve skříni vlastní R-140 se žádná neplecha neděla.

        1. R-140 to mohla být. Známý o tom vyprávěl někdy v letech 1985-1987 a pokud se dobře pamatuju, byl to radiovůz na V3S, což by odpovídalo. Mluvili o tom i vojáci z letiště v Hradci (o pár let později), netuším s čím to dělali tam.

          1. V Hradci se ty zástavby musely montovat, protože jsem tam jako vojcl nějakou dobu byl. Já jsem tam makal na využití těchto vozů v trošku jiné úpravě, mimo dálnopisu tam byla děrovačka a čtečka děrné pásky, osmijehličková tiskárna, kazetopásková paměťová jednotka, dvě šachty s osmipalcovými floppy a docela nadupaný šestnáctibit. Též hardwareový utajovač pro přenos dat. Já jsem dělal operační systém. Tyhle vozy mohly být kdekoliv a domluvily se spolu. Byl to, prosím, internet. ČSLA měla svůj internet a dokázalo to číst cokoliv v jakémkoliv formátu a jako výstup ti to dalo cokoliv v jakémkoliv formátu. V Hradci jsme si to ošahali, navrhli nějaký hardware, většinou rozhraní pro periferie, a pak na tom makali ve dne v noci jen u compu. Chodilo to jako z praku.

            1. To je dobry… ja jsem v Plzni na vrakaci tuhle boudu z Vejdy koupil chlapum na stavbu jako maringotku a dva dny trvalo, nez zbytky haraburdi vykuchali ven. Ve finale tam vlezly dve palandy, lednice a kamna. Z predsinky si udelali kuchyn. Ty brutalni drzaky anten i s izolatory jsou na strese doted. Ja netusil, co puvodne bylo uvnitr za poklady…

            2. Nepochybuju,že to byla skříň R3A, R3AT, R4AT. Pokud máš v místě, kde se skříň na pravé straně napojovala na boudu auta, přivařenou asi 12cm tlustou rouru délky asi 1,8m, jako držák teleskopického stožáru pro vkv anténu a zároveň držák lana pro anténu KV, na střeše skříně, blíže k boudě řidiče symetricky přišroubované dva pružné patní držáky s keramickými izolátory /pro prutové antény na provoz s nižším dosahem, ale za jízdy/, tak je to bezpochyby ono. Bylo pár variant, třeba u R4AT ty bylo trošku jinak, byla modernější, měla kapku jiné dvě z rdst, ale anténní vybavení prakticky stejné. R3AT byl spojovací/štábní vůz na úrovni divize, bylo jich spolehlivě nejvíc, jenom my v žižkárně v ČB jako servis velitelství divize jsme jich měli přes dvacet. V těch, co mají příponu T je digitální utajovač analogových signálů-signál z hovorové soupravy šel přes křížové spojovací pole na zesílení,prošel utajovačem a teprve „sešrotovaný“ signál moduloval libovolnou rdst ze čtyř,co ve voze byly. Konkrétně v naprosto nejpoužívanější variantě R3AT byla KV R130/100W, vkv R112/100W, vkv R129/50W pro tankové pásma a R107/5W, vozidlová obdoba R105 pro spojení s kanonenfutterem,co se dala zesílit na 100W koncem z R112.Byl to naprosto skvělý, spolehlivý spojovací vůz,po všech stránkách blbovzdorný a zcela soběstačný kdekoli,dokud byl k sehnání benzín,nafta či možnost připojit se kamkoli na 28V či 230V. Za přepážkou a oknem odděleným oddílem radistů-obsluhy byla jakoby kratší štábní nástavba, klasická pracovní plocha přs celou šířku skříně, dva TP25 a jeden „civilní“ MB přístroj, reproduktor a mikrofon s PTT tlačítkem pro komfortní hlasitou komunikaci, ventilátor, kombinovaná světla-20W zářivka s měničem + 21W žárovka a další ptákovinky pro polní pohodlí velitelů. Vše vytápěno poměrně výkonným, ale dost nespolehlivým „bufíkem“ české výroby. Během pár týdnů jsem přišel na to,proč je to tak nespolehlivé a během pár dalších týdnů už měl celý útvar bufíky upravené k naprosté spolehlivosti:-)Je to jedna z nejpotřebnějších věcí v tom autě..O rdst nebylo třeba se nějak moc starat, občas přeměřit katodové proudy elektronek modulátorů a PA a vyměnit GU32 a GU50, kterých se všude válely mraky, byl to spotřební materiál jako třeba žárovky či pojistky. Dnes se GU50 opravdu SOVĚTSKÉ, ne novodobé ruské výroby platí zlatem, podobně jako ostatní, vyrobené do roku cca 1988. Rusové totiž nedělali ve výrobě rozdíl mezi civilní a průmyslovou/vojenskou verzí. Vyráběli jen jeden druh, který byl prostě udělaný už v základu tak dobře, jako všude jinde speciální longlife verze. Nemuseli tak nic třídit či souběžně vyrábět několik verzí. Potvrzují to elektronky, vytažené z ruských TV po ukončení jejich provozu. Byly po 12-15 letech chodu ve stavu, který odpovídá 95-98% emisní schopnosti elektronek naší výroby. Konkrétně typy 6N1P,6N2P,6N3P,6N6P,6P3S,celá pentodová řada 6Žxx a další. Sám mám těchhle špičkových dvojtriod, jako je 6N1P/6N2P schovaných možná několik stovek, protože jsou to charakteristikou stejné typy, jako 12AX7 a 12AU7, jen kvalitou zpracování /mikrofonie,šum/ a životností /tloušťka emisní vrstvy a vakuum/ někde úúplně jinde. Jediný jejich „problém“ je, že jsou určeny jen pro žhavení 6,3V a ne jako 12AX7 pro 12,6/6,3V, mají tedy poněkud jinak zapojené kolíky žhavení a přímá záměna za americký typ je možná jen někde. Rusové to takto prostě dělali běžně. Vzali osvědčenou konstrukci systému, použili kvalitní suroviny a na katodu narvali tolik emisní suspenze, jako by flaška měla vydržet do soudného dne a zatavili to zase do nestandardní baňky a jinak zapojili vývody. Nebyl to tedy přímý ekvivalent něčeho zvenku, i když SSSR typ měl elektrické vlastnosti shodné/lepší. Prostě vždycky dělali něco extra a po svém, táhne se to celou dobu až doteď, kdy i vlastní ruské IO nemají žádný přímý ekvivalent ze západu, ačkoli funkčně je to naprosto stejné, jako třeba nějaké TDAčko. Ale holt má dva-tři vývody zapojené jinak:-)Dělali to tak vždycky a dělat budou. V kombinací s tajením úplně všeho je SSSR/ruská elektronická sféra pořád ještě hodně tajemným a neprobádaným územím. Koncem 70.let to šlo až tak daleko, že i když se jejich polovodiče běžně přes pult daly koupit, tak k nim nebylo možné sehnat „datasheet“, vůbec nic a bylo nutné různě pátrat po servisech, kde ruské věci opravovali, jestli náhodou nějaké parametry nemají. Když se to našlo, tak se ukázalo, že nejde o nic světoborného, že to má dokonce lepší čs. ekvivalent a že to vůbec nestálo za nějaké tajení. Ale byl to a bude jejich principiální postoj a nejspíš se to nezmění – i když se RF otvírá světu víc, než dost. Ruských výrobců elektronek je už jako máku a nejméně tři z nich jsou stejně dobří, jako původní SSSR výroba. Dá se na ruských bastl-fórech sehnat už i docela dost datasheetů původně dost tajeného materiálu /já bych taky v roce 1975 určitě tajil např. 100W křemíkový výkoňák, schopný těch 100W dávat ještě na 350MHz!/.
              Co se týče radarů:
              Hoši, jakékoliv výkonnější radary nad 1kW/2us se ani dnes bez vakuových prvků principiálně neobejdou! Zkuste někteří nastudovat, jaké možnosti mají polovodiče na centimetrových a milimetrových délkách a jeké má vakuová technika, která je už z principu konstrukčně symetrická/koaxiální. Výkonový zisk na těchto kmitočtech mají klystrony a magnetrony nesrovnatelné a přepínání anténního systému puls/příjem nedokážete nijak jinak, než vakuovou přepínací iontovkou. Podotýkám pro zajímavost, že všechny tyto komponenty až do roku asi 1967 vyráběl pro armádu Rožnov/Vršovice, byly běžně uváděné v dostupných přehledových katalozích a byly vyráběné třebaže na koleně, ale v takové kvalitě, že některé přístroje ve sbírkách s nimi chodí dodnes.

              1. Vedle vchodovych dveri je vpravo ventilator, vlevo (tusim vlevo) je objimka na nejaky sloupek, nahore nad dverma jakysi jekl, co z nej leze ocelove lanko a to je prichycene doleva na stenu boudy pres jakysi pruzny clen. To jsme neocesali, bo to nezavazelo.

                Ruske IO, to by byla story sama pro sebe. Jednak znaceni, ve kterem se prase vyznalo a pak ruzna preqapka. Napriklad jsem dostal do ruky pazmeti, ktere byly v keramickych pouzdrech (rusove milovali keramiku misto plastu), rusky popsane, ale kdyz se to acetonem setrelo, vykouklo logo NEC vcetne originalnich cisel… nu vot posmotri.

                Ruske bipolarni tranzistory byly v tak brutalne velkych pouzdrech, ze by snad prezily i jadernou valku. A vypinace… tak to byla taky parada. Mam dodnes doma jeden packovy, na 30 A, pricemz pokud chci nahodit „vkljucit“, tak ho musim nasroubovat na nejaky panel, plivnout si do dlane, poradne se zaprit a nahodit. Podotykam, ze je velky ani ne 4×4 cm skrinka a packa ma tak 3 cm. Predstava, ze bych jich takto nahazoval/shazovat tak deset v rade, tak to je primo na posilovnu.

                Nojo, ale to byla 80. leta.

                Dneska je to tak, ze pokud ve firme potrebujeme neco fortelneho a pritom presne zpracovaneho CNC, tak bez obav muzeme poptat v RF. Naprosto precizni prace. Cinani nedodrzi tolerance, Nemci ceny, Rusove dodrzi oboje.

      2. :) jo tak nějak sem si to taky představoval, díky…

  5. Dojdi si vyzkoušet Ruger LC9s Pro. :) Na skryté nošení mi přijde ideální, sám bez něj neodcházím z domu. (Pokud ti nevyhovuje strike striker-fire můžeš zvolit verzi bez „s“) Zbraň je to moderní, mohl by si sní hodit o zeď a stejně nevystřelí.

  6. Skalik píše: „Zbraň je hodně úzká, takže moc problémy nedělala.“ Mně dělá 1911 problémy (do ruky, na nošení je fajn) právě tou placatostí…
    zrg1 píše: „A krom toho je Glock dost tlusty.“ Také jsem dost tlustý a mám rád bachraté pistole…
    Dokonce mi (kdysi dávno) mnohem víc sedly dvouřadé klony 1911, ale do norníka ani tehdy ještě astry jsem nešel a Para-Ordnance byla tehdy za horizontem mých finančních možností…

    1. Já mám asi nějakou standardizovanou ruku, mě se střílí dobře se vším. Nejlepší nástřel z krátké mám samozřejmě z 1911

  7. Blahopřeji k nákupu zbraně a k zařazení se do rodiny střelců.

    Střílejte, co to půjde. Kdysi jsem střílel celkem často, ale pak bylo málo času a tak to trochu upadlo. V současné době se snažím, abych alespoň 1x týdně na tu střelnici zašel. Na druhou stranu, trénovat nasucho se dá i doma. Na trénování úchopu a míření mám takovou fintu, že se podívám na terč, zavřu oči a teprve pak sahám po zbrani a se zavřenýma očima se na ten terč snažím zamířit. Když je vše, jak má být, otevřete oči a koukáte na terč přímo skrz mířidla. U mě je to složitější, protože střídám dvě zbraně (různý úchop, jiná spoušť). Natrénovat to jde. Lidský mozek je počítač. Co do něj naprogramujete, to tam zůstane.

    Přiznám se, že k výběru zbraně nemohu mít poznámek. Trénujte s tím, co Vám sedne. Časem stejně ten arzenál rozšíříte a přijdete na to, že ta zbraň je v podstatě takové kladivo. Zkrátka jen nástroj, který má odvést nějakou práci a nastřílíte pak s čímkoli.

    Přebíjení. Střílíte-li dost, jděte do toho. ARES tuším dělá střely i pro 9 mm Makarov. Uvidíte, že Vám to přebíjení bude dělat radost neméně, než ta střelba . Alespoň u mě to tak funguje a vždy si u toho odpočinu. A nakonec, vidět pak vyskládané ty cvalíky na stole – no, je v tom něco uklidňujícího.
    I když s tím leckdo nebude souhlasit. Přebíjením vyrobíte mnohem lepší střelivo, než jaké koupíte v obchodě a navíc si jej můžete přizpůsobit, aby přesně sedlo Vaší zbrani, takže nakonec nastřílíte přesněji než se střelivem továrním. Výběrem komponentů budete muset proplout sám. Co se prachu týká, já např. skončil u VihtaVuori. Jsou drazí jako šlak, ale prach je kvalitní, konstantně má téměř totožné vlastnosti napříč různými šaržemi a hoří velice čistě. Olověné, či poplastované střely Vám navíc zvednou životnost hlavně o pěkných pár tisíc výstřelů.
    Co se týká výuky, na Youtube je dost videí (bohužel ne vždy úplně správných), ale nejideálnější je, kdybyste znal někoho, kdo přebíjí, abyste k němu zašel a pod jeho dohledem jste Vy sám vyrobil prvních pár desítek kousků. Tak jsem se tou učil já. Koupil jsem lis a vše, co bylo třeba a vyrobil prvních pár nábojů u kamaráda, který mi říkal, co a jak.

    K technice střelby bych doporučil dvě knihy od pana Pavla Černého – Manuál obranné střelby I. a II. díl. Druhý díl jsou již útočné pušky a brokovnice, ale získanými vědomostmi o nich nic nezkazíte. Je tam spousta tipů i poznámek, na co si dát bacha. Jsou tam nějaké techniky, které dělám trochu jinak, ale jako základ si myslím obě knihy opravdu hodně, hodně pomohou.
    Nechci dělat reklamu, ale pan Černý pořádá i kurzy střelby. Bohužel zatím se mi k němu nepodařilo protlačit, protože do těch pokročilejších již bere celé skupiny, které mezi sebou většinou nikoho neberou. Kdyby se tu ale našla skupinka, která by chtěla podobný kurz absolvovat, rád bych se připojil :-).

    1. Opravdu je u krátké zbraně a dynamičtější střelby rozdíl v přesnosti mezi tovární a přebíjenou munici znát? Že to platí u mířené střelby z dlouhých, o tom není sporu (resp. tovární střelivo srovnatelné kvality se možná najde, ale bude stát mnohonásobek). Ale u těch krátkých? Na vzdálenosti, na které se běžně střílí, u zbraní s pohyblivým uložením hlavně, při rychlé střelbě…

      1. Ja jeste kdyz jsem byl mladej a krasnej a delal IPSC, tak moje strelivo bylo poladene tak, ze pro double tap mi petasedma min kopala a prokazatelne se trefovalo lepe.

      2. Je to přesně o tom, co píše pan Sysop. U klonů 1911 je ještě výhoda, že se dá poladit celá zbraň. Zbraň se pak při střelbě chová mnohem kultivovaněji.

    2. Bohužel neznám nikoho kdo by přebíjel, ale začetl jsem se do knížky… Má před sebou několik nákupů – skříň na zbraně, ještě jednu krátkou a jednu dlouhou zbraň a pak náčiní na přebíjení, tak uvidím jestli to do konce roku stihnu…

      1. Nejsem žádný expert, ale s pistolovými náboji (puškové se teprve učím) bych Vám poradit mohl. Kdybyste něco potřeboval vědět, ptejte se: lastcrusaderczprotonmailch

        1. Nějak mi to zmrvilo e-mail. Ještě jeden pokus:

          last.crusader.cz(at)protonmail(dot)ch

  8. Kdyby někdo vymyslel, jak se dostat na kurs k panu Černému, taky se připojuji. Třeba by se nás našlo dost na to, abychom vytvořili skupinu, že by se mu to už oplatilo.

    1. Já jsem kdysi uvažoval o tom, uspořádat kurs sebeobranné střelby pro čtenáře D-F. Odradilo mě, že by nebyl dostatečný zájem, ale když čtu tuhle diskusi, tak bych se k tomu možná vrátil. Byl by zájem?

      1. Pokud by to bylo dostupné i pro ty, co teprve uvažují nad zbrojákem a nemají ani vlastní zbraň, pak já bych zájem měl…

        1. Vlastní zbraň a střelivo je u těchto podmínkou, ale vzhledem k tomu, že spousta držitelů má doma více než jeden kousek, mohlo by to po domluvě s někým být řešitelné. Zkrátka neexistují potíže, které by se nedaly vyřešit.

          Chlapi, hlaste se, takovou příležitost nedostanete za lásku ani nekoupíte za peníze. Lepšího instruktora u nás zkrátka těžko seženeme.

      2. Zcela určitě i já a přinesu i nějaké slušné střelivo.

      3. Poslušně se hlásim.

      4. To by šlo. Po cestě bych mohl naložit do kufru nějakého čmouda.

      5. Za sebe mohu říci, že jsme aspoň tři. Hledáme kvalitní kurs, ovšem tam, kde nám to připadá zajímavé, mají beznadějně plno.

        Knihy Pavla Černého mám a postupuji (snažím se postupovat) dle nich, ale naživo by to bylo něco jiného.

        Cena není nerozhodující.

      6. Pokud by to bylo mozne, rad bych se pripojil

      7. Také bych měl zájem

      8. Počítejte se mnou. Většinou jsem na tom sice s časem absolutně příšerně, ale na tohle bych si udělal čas, i kdyby hrom bil.

      9. Hlasim zajem :-)

      10. Zájem bych podminil nějakou zálohou. Sám se rád zúčastním, rozhodující je asi místo konání. Když se na to nekdo přihlásí a následně vy-ere, jeho záloha to aspoň umožní absolvovat ostatním. (K zapůjčení neozbrojenym mám akorát pistoli v 22LR.

      11. taky bych se přidal, bylo-li by to možné.

      12. Rád se zúčastním. Mám jich už sice za sebou dost, ale tréninku není nikdy dost :-)

  9. Docela mne zaujalo toto video, kde je prustrel balgelu magnumem (mozna 357, ale to je fuck):

    https://youtu.be/rPjbWcNxG_Y

    Zajimalo by mne, co to je za vohnicek pote, co se kanal v gelu po pruletu strelou smrsti?? Strela vleti ciste dovnitr, gel se splaskne, udela ohnicek a paxi upsoukne ven dym… co je to? Balgel zahorel? Uf?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017