Čtvrtá průmyslová revoluce: Víc otázek než odpovědí

Featured Image

Vážení dfensáci a dfensačky. Po dlouhé době jsem se odhodlal napsat další článek. Od minulého srpna, kdy jsem zažil třetí mrtvici mám k přemýšlení víc času než by se mi líbilo. A tak se mi dostalo pod kůži téma Čtvrté Průmyslové revoluce.

Jistě se zde najde mnoho lidí, kterých se tato událost bude dotýkat jakožto majitelů či jako členů za všechno zodpovědného menežmentu. Jistě takoví lidé přispějí do diskuse s vlastními postřehy takzvaně od zdroje. Já osobně o této problematice nevím nic víc než se dá vytáhnout z internetu, YouTube a popřípadě z vyprávění lidí, kteří mi sdělili své vlastní postřehy a přípravy které jim leží v diáři a v plánech představenstva.

Co to vlastně má být ta čtvrtá průmyslová revoluce? Prý má jít o další zapojení automatizovaných tzv. kyberneticko-fyzikàlních celků do výrobního procesu. To prý má znamenat vyloučení lidí, kteří dnes fyzicky pracují na výrobě. To prý znamená, že vymizí frézaři, zámečníci a další podobné profese, lidé znalí kýžený výčet vědí přesněji. Obecně by měli tyto kyberneticko-fyzikàlní celky vytlačit všechny osoby vykonávající tuto náročnou a monotónní práci. To jsem na to zvědavý. Nebude to prý mít na počet dostupných pracovních míst vliv.

V jednom průmyslovém podniku tento kyberneticko-fyzikální celek nahradil tři lidi potřebné k obsluze CNC linky. Ovšem pro údržbu a servis tohoto celku dodavatel uvolnil tři vyškolené zaměstnance kteří se o tento celek starají. Výsledky tohoto celku jsou prý moc dobré, když funguje jak má. Skoro bych řekl, že to samé se dá prohlásit i o zaměstnancích. Pokud by to s každým takovým celkem bylo stejné, tak se opravdu lidé o práci bát nemusí.

S tím i souvisí další výzva do budoucna. Lidé prý budou potřeboval kontinuální výuku a další zdokonalování v jejich oboru. Lidé prý budou okolnostmi donuceni k tomu, aby rozvíjeli kreativitu, efektivitu a posilovali tzv. lidskou a sociální stránku svojí osobnosti. To celkem zní moc krásně. Lidské teplo nás všechny oblaží, potěší a budeme prý mít na tyto dovednosti fůru času. Prý by i lidé měli pobírat něco jako podmíněný příjem. Kde se budou brát zdroje na placení takových financí, to zatím není zcela jasné, soudím že nejspíš to ani není rozpracováno.

Tato událost prý nebude mít důsledek jen na výrobní sféru, ale na celou společnost jako takovou. Prý už nebudeme muset tolik cestovat do práce, budeme moci chodit po svých, tím posilovat kardiovaskulární systém a duševní zdraví. Vznikne prý cirkulární ekonomika a systém kapitalismu jako takového prý projde revizí. To mi připomíná Star-Trek. Tam prý také existuje blíže nespecifikovaný model společenského uspořádání, prý nemá jít o komunismus. Zkrátka něco jiného.

Často zaznívají prohlášení, že tyto kyberneticko-fyzikální celky budou lidé raději pronajímat než vlastnit a to prý má platit takřka o všem co dnesne vyhnutelně potřebujeme. Zda to sdílení platí i pro bydlení a oblečení a tělesné otvory, to jsem nezjistil. Nemohu se zbavit dojmu, že do toho zavádění elektromobilů pro bohatší lidi a kýžené omezování pohybu osobních automobilů celkem zapadá. Ale třeba je to celé jinak a něco mi uniká nebo to nechápu v celé šíři problematiky. Každopádně mi ty kýžené přínosy zní jako utopistické blouznění a všechno je to tak moc růžové, až si myslím že to je nějaká bouda nebo obyčejné fake News. Kýžené rozšíření prý nepřímo závisí na rozšíření a stabilitě 5g internetu, který umožní plnohodnotné fungování tzv. Internetu věcí a naprostou digitalizaci našich úřadů a institucí.

Pro plnou efektivitu je důležité, aby spolu komunikovaly úřady, výzkumné ústavy a výrobní sféra. To je mi úplně k smíchu. No, s tím mi také vyvstala na mysl jedna taková starost. Takový provázáný systém bude zákonitě velmi náchylný má kybernetické útoky či na přerušení dodávek elektřiny atd. Prý začne jistá decentralizace zdrojů a energií, doba drahých a mamutích elektráren a vodáren by měla skončit, protože cílová odběrová místa jsou příliš daleko a transport k odběratelům je náchylnější k výskytu obtíží a je to drahé a neefektivní.

Mě napadlo, že by se to mohlo částečně řešit tím, že vznikne řada samostatných zdrojů energie, které budou v bezprostřední blízkosti toho kterého odběrného místa. Například nemocnice, úřední budovy a důležité továrny by měly vlastní elektrárny, jednoduché a spolehlivé, aby se případné komplikace daly řešit operativně a místně. Kde ale vezmete ty potřebné, vyškolené zaměstnance a zdroje na takovou dalekosáhlou reformu fungování společnosti. To spíš bude Evropská uhnije pěstovat na měsíci rajčata než by se toto v Čechách zorganizovalo a uskutečnilo. S tím jde ruku v ruce také nutnost ostrahy takových objektů a kýžená legislativní opatření k ošetření takového stavu.

Pořád je prý na stole velká otázka, co s těmi lidmi, kteří budou takzvaně přebyteční a nebude pro ně použití. Toto se vždy řešilo nějakou válkou. Skoro bych si myslel, že bychom měli podstoupit kurz přežití a shromažďovat potraviny a palivo a zbraně a naučit se potřebovat stát či nejméně.

Celkově jsem k tomu všemu dost skeptický ale to neznamená že by to už nemohlo být v běhu s a nakonec se tomu zkrátka nevyhnneme, ať už by to finální provedení splňovalo definici pojmu průser a prasárna. Mě by velmi potěšilo, když byste všichni rozvířili plodnou a překotnou diskusi a dozvěděli bychom se něco nového.

Přeji Vám mnoho zdaru, pevné zdraví a zmrdům zmar.

 


20.01.2020 Adanedhel


Související články:


12345 (146x známkováno, průměr: 1,68 z 5)
15 998x přečteno
Updatováno: 19.1.2020 — 23:29
D-FENS © 2017