Co potřebujete k získání zaměstnání ve veřejné správě

Featured Image

Jelikož web DF již nějakou dobu aktivně čtu, sympatizuji se zmrdobijci a mám prostudovanou analogii zmrdů by DF, rozhodl jsem se přidat i já svou osobní zkušenost s tím, jak se může takový zmrd bez odpovídajícího vzdělání, dostat na úřednickou pozici.

Celý tento příběh bych chtěl předeslat krátkou historií (kdo nechce číst, ať přejde rovnou k 5. odstavci), jak jsem se (nyní již budu používat pseudonym pro zmrda, např. Pepa) s Pepou vlastně setkal. Naše osudy tomu chtěly, abychom se setkali na jednom kolejním pokoji v prvním ročníku vysokoškolského studia, nezkušení mladíci, oba vystudovaní gymnazisté, takže „nic moc“, očekávající bujarý kolejní a studentský život. Měsíce ubíhaly a po roce nám bylo oběma jasné, že jsme dobří přátelé (tehdy jsem toho dojmu opravdu nabýval), že studium se podřizuje spíše bujarému studentskému životu a že systém „co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny volna“, není to pravé ořechové, osudnou se nám stala nakonec v druhém ročníku zkouška, kterou jsme měli oba opakovat z ročníku předešlého.

Už během studia, především po Pepovo rozkoukání se v terénu, jsem začal pozorovat jeho skryté schopnosti lézt lidem direkt do přízně, pravda, neslo to pro něj benefity, tu v podobě admina kolejní sítě, tu v podobě admina kolejního webu, tu v podobě člena kolejní rady (ačkoliv v době jeho zvolení mu bylo jasné, že v dohledné době ho ze školy opět vyhodí), očividně mu moc v jeho rukou dělala dobře, já jsem to jen pozoroval z povzdálí a kroutil hlavou. Nicméně naše cesty se po dvou letech rozešly, zprvu nám to oběma bylo líto, Pepa si stihl na poslední chvíli podat přihlášku na ten samý obor, já jsem to nestihl, dnes jsem za to upřímně rád a spokojeně studuji na jiné VŠ. Pro Pepu to znamenalo ještě více volného času, protože i přes neúspěch u jedné zkoušky jsme měli poměrně dost předmětů splněných, takže si je stačilo nechat uznat a samozřejmě s volným časem šel ruku v ruce a stoupal i jeho alpinistickorektální skill. Jeho další dvouletou neúspěšnou misi již tolik zdokumentovanou nemám, víceméně spíše od agentury JPP, ale důležité je, že Pepa opět zkapal na té samé zkoušce, takže jí neudělal, ani na 4*3 pokusy = 12. pokus, což už o něčem vypovídá.

Pepa se odebral do svého rodného města bez dalších ambicí studovat. Patrně neuměl využít svých schopností k přízni na své alma mater, neboť to už je level nejvyššího kalibru, nic pro stále ještě zmrda juniora, jeho majstrštyk měl teprve přijít.

A nyní přecházíme k hlavnímu příběhu. V nedávné době jsem se bavil s kamarádkou, (říkejme jí třeba Petra), čerstvou absolventkou s titulem Ing., jak to vidí s prací v oboru, který vystudovala a během hledání na internetu jsme našli poměrně vhodnou pozici na MěÚ Pepovo rodného města, cca 20km od krajského města, kde bydlíme my, pozice: referent odboru územního plánování, pro absolventa jako stvořené, v podmínkách pro přijetí:“ VŠ titul, alespoń v bakalářském studijním programu.“ Petra na vypsanou pozici odepsala, byla pozvána na výběrové řízení, o kterém mi po jeho absolvování vyprávěla. Bylo tam prý asi 15 lidí, tuto skupinu úředníci rozdělili na ty, kteří museli absolvovat vstupní test a na ty, kteří šli rovnou k pohovoru, ve druhé skupině byla s dalšími dvěma i Petra, Pepu nezná osobně, takže je možné, že tam s ní byl, ale žádné indicie k této skutečnosti jsem od ní nedostal. Petra poměrně spokojená přijela domů a čekala, až jí do 14ti dní přijde vyrozumění o přijetí / nepřijetí.

Během tohoto mezičasu mi napsal Pepa na sociální síti, ačkoliv spolu normálně nekomunikujeme, zda bych mu nemohl poskytnout nějaké materiály ke studiu programu ArcGIS a zároveň i nějaké vrstvy, se kterými by si mohl zkoušet, co to umí. Vzhledem k tomu, že jsem ve škole absolvoval předměty směřované na výuku tohoto programu, materiálů mám dost, a tak jsem Pepovi vyhověl. Pepa mi nadšeně zahýkal a já si jen říkal, k čemu by to sakra mohl potřebovat, když o tom stejně ví *****. Petře mezitím přišlo vyrozumění, že bohužel není přijata. Pár dní poté se na internetu opět objevila stejná pozice, ale pozor, zbystřete! V podmíkách přijetí již bylo uvedeno: “VŠ titul výhodou.“ Petra se rozhodla už štěstí nepokoušet a znovu se na výběrové řízení nepřihlásila.

Dny utíkaly a najednou se u Pepova profilu na sociální síti objevilo mezi zaměstnavateli „odbor územního plánování“, zpozorněl jsem a jal se kouknout na personální zastoupení odboru ÚP na MěÚ Pepova města a hle, Pepa v pozici referenta územního plánování. Pepa, který nikdy ani předmět GISů na předešlé VŠ nedodělal, Pepa, který má vzdělání s maturitou, a to gymnázium, takže u něj nelze očekávat ani špetku odbornosti, ale zároveň Pepa, který rozhodil sítě ve svém rodném městě během jeho období temna a Pepa, který byl, je a bude vždycky zmrd, jenže teď bude zmrd s úřednickým vlivem.

(Pozn. autora. Osobně neznám a neviděl jsem okolnosti jeho přijetí na tuto pozici, ale samo o sobě mi to celé přijde velmi podezřelé, jelikož čistě z hlediska odbornosti vezmu raději absolventa VŠ, jehož diplomová práce se i tématu územního a regionálního rozvoje týkala, takže se dá čekat, že nepůjde úplně do neznámých vod, a i když se to nedá brát jako dogma, to, že vystudoval veřejnou VŠ je stále alespoň trochu měřítko, oproti gymnazistovi. Následuje podezřelé dvojí vypsání výběrového řízení a především změna jeho podmínek v dohledné době po sobě a samozřejmě Pepovo známosti, o kterých nelze pochybovat.

Mne osobně zvedá ze židle to, že studuji obor, který pro výše zmíněnou pozici je velmi vhodný, jako absolvent v našem kraji seženu práci v oboru velmi těžko, a když se podobná pozice objeví, zabere jí zmrd Pepa, který se prostě a jednoduše jen zná s pár lidmi, předpokládám, také zmrdy. Úředníků na MěÚ se nikdo ptát nebude, proč vzali právě Pepu místo absolventa VŠ s adekvátním vzděláním nabízené pozici a proč změnili v průběhu výběrového řízení, jeho podmínky, i když už určitě vhodné adepty na tuto pozici měli, protože proč? Protože podobným „já na bráchu, brácha na mě“ stylem, to patrně funguje všude a nikde se nikdo blbě neptá, protože kdo se moc ptá, ten je podezřelý a státní správa je, zdá se, prales zmrdů, ať s vyšším či menším vlivem, ale vždy schopen mezi sebe přijmout i zmrda juniora, aby si ho vycepoval ve vlastních řadách. Suma sumárum, jediné co potřebujete k zaměstnání ve veřejné správě je, být ZMRD!


16.8.2010 El Autorcillo

12345 (55x známkováno, průměr: 4,93 z 5)
934x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58

Reklama

D-FENS © 2017