Cesta do hlubin Hraboshovy duše

Featured Image

Minulý týden se mi „poštěstilo“ narazit na diskusní web cyklistických aktivistů. Zaujalo mne to natolik, že jsem se rozhodl jej podrobit hlubšímu zkoumání. A nebyl jsem v tomto směru zklamán.

Zejména mne zaujaly texty jistého militantního cykloaktivisty Vojtěcha Hrabala (vulgo Hrabosh), který není čtenářům tohoto webu zcela neznám. V duchu nejlepších bretschneiderovských, kolaborantských a estébáckých tradic našeho národa participoval před lety na internetovém udavačském projektu, olepoval s matkami s trakaři na mláďata ve Vršovicích nikomu nepřekážející auta, a aktivně se účastnil honu na řidiče auta, kterému Bouchal nedal přednost v jízdě, čímž umožnil vznik ocenění, známého dále jako Bouchalův pohár.

Hrabosh jako strážce dodržování předpisů

Nedá mi nepodělit se o brilantní logiku cykloaktivistovu. Cykloaktivista Hrabosh nemá rád lidi, kteří porušují dopravní předpisy. Odůvodňuje to různě, často i velmi kreativně:

A proč to celé píšu- v dopravně civilizovaných zemích je „blokování“ nadlimitních řidičů poměrně běžná věc. A když se zeptáš proč to dělají, odpoví že je ten je ten řidič ohrožuje a že si přejí aby jel pomaleji (a to i na dálnicích mimo obce).

Pokud jedu maximální rychlostí a někdo chce jet rychleji, tak se mu na uhýbání vykašlu. Ať pukne vzteky, když jezdí jako prase.

Myšlenku dále rozvíjí:

Jo takže já mám zrychlovat, zpomalovat, uhýbat tam a zas zpátky, jen kvůli tomu že někdo kdo porušuje zákony, dal cihlu na plyn a chce jet plynule. Na to kašlu.
Nevím jak je možné blokovat dopravu, když člověk jede maximální povolenou rychlostí. Taky se nejsem ochoten spokojit s konstatováním, „že tohle se prostě nedělá“. Stejně můžu argumetovat proti rychlejezdícímu dobytku.
O trochu překročit rychlost- řekněme o 5% můžu- oproti vozidlu jedoucímu „přesně“ tím získám cca 1m/s. Abych ho při předjíždění neohrozil ani neomezil, měl bych se zařadit (na tom průmyslovém polookruhu) cca 40m před něj= 40s.
(zdroj)

Veselé na celé věci je, že tím, kdo výše zmíněnou činností porušuje dopravní předpisy, je zejména on sám. Zákon č. 361/2000 Sb. v platném znění k tomu říká:

§12 (2) V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu. Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě podle odstavce 3.

§17 (4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

Ještě jednoznačněji a pregnantněji se k celé věci vyjadřovala patrně nejlepší právní úprava provozu na pozemních komunikacích, jakou jsme kdy v našich zeměpisných šírkách kdy měli, vyhláška č. 100/1975 Sb.:

§ 4 (1) Řidič je povinen
c) neomezovat plynulost silničního provozu zejména bezdůvodně pomalou jízdou, nepřekážet v jízdě rychleji jedoucím vozidlům a umožnit jim předjetí
(zdroj)

Hrabosh je vůbec takový strážce dodržování dopravních předpisů:

Fakt miluju když jedu po zmoklé Bělehradské 40km/h (pro nepražáky zkopec a betonové tramvajové panely), kde je předepsáno 30km/h a za zadním kolem mám kreténa v autě a ještě se mě tam pokouší předjet protisměrem. (zdroj)

Až motoristé přesunou páchat přestupky, které mě ohrožují na životě, tak já přestanu páchat přestupky které mě chrání a motoristům znepříjemňují život. (zdroj)

(A až zloději přestanou krást a vrazi vraždit, tak Hrabosh taky třeba přestane krást a vraždit…)

Autem jezdím podle předpisů. (zdroj)

Za poslední dva roky jsem napáchal víc „bezpečnostních přestupků“ než za celý předchozí život. (zdroj)

Cyklistika je hlavně vo pohodě

a cykloaktivisté mají rádi náš web, zejména pak kolegu D-FENSe. Proto na závěr uvedu něco málo z vlhkých snů cyklokaktivistů ohledně toho, co by nám tihle tolerantní lidé rádi provedli. Neznají však příslušné identity, což není v daném případě štěstí těch, kterým by chtěli ublížit, ale spíše štěstí Hrabosh & company, protože pokud by se tito pokusili své vhlké sny realisovat, neskončilo by to pro ně dobře, organismus primátů (pro jistotu se v souvislosti s nimi vyhýbám slovu „lidský“, nechci totiž nikoho urážet) jaksi evoluce neuzpůsobila konsumaci rychle letících kousků olova.

Pokud by tomu tak bylo, vyhledal bych ho a rošlapal mu jeho blbej mozek na sračky !!!!! (zdroj)

Škoda. Připomněl jsi mi film Jay And Silent Bob Strikes Back. Podle jejich příkladu bychom si vzali biky, metrové duralové nákolíky (s logem!) a objeli všechny přispěvatele D-F :D (zdroj)

Nikoliv. My bychom akorát šli ztlouct všechny kdo se kdy na internetu ošklivě vyjádřili o cyklistech. A začali bychom u D-Fense. A nejdřív koukni na youtube na nějakou ukázku z filmu ať víš o čem píšu. (zdroj)

„D-fens je omylem přeživší potrat!“ (zdroj)

Na závěr však musím objektivně dodat, že cyklistická veřejnost se, alespoň v diskusích, na které jsem narazil, snaží své horké hlavy pacifikovat a že tihle aktivisté jsou i na svých serverech mnoha lidem pro smích. A to není úplně špatná zpráva.

12345 (15x známkováno, průměr: 2,07 z 5)
2 401x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017