Češi a Moravané nebo Srbové a Chorvati? - zpět na článek

Počet komentářů: 252

 1. Čech a jeho bratr Lech byli vyhnáni z Chorvatska za vraždu.

  The first inhabitants of this Country that we haue notice of were the Bemi, whom Pomponius Mela placeth in this tract, & calleth Gens magna. To these in processe of time were added the Boij;* who being a people of Gallia Cisalpina, fled ouer the Alpes to avoid the bondage of the Romans, and seated them∣selues in Bavaria, by them called Boiaria. Then entred they this region, and mixing themselues with the Bemi, were ioyntly with them called Boibems, afterward Bothemi, and now Bohe∣mi. They continued a free nation til the comming in of the Cro∣atians, and Sclavonians, vnder the conduct of Zechius Ao 550, who with his brother Leches being banished Croatia for a mur∣ther: Leches seated himselfe in Polonia, and Zechius in this coū∣trey, the people whereof in their own language, call themselues Czechians. After the death of this Zechius, the state was of long time in a confused Anarchy, euen vntill the yeare 670: at what time not respecting the progeny of Zechius, the founder of their Commonwealth; they fastned on Crocus a man of good respect amongst them,* and elected him their Duke, Crocus vir iustus & magna apud Bohemos opinionis, princeps electus est, saith Berthol∣dus. Crocus being dead, the Bohemians elected Libussa, the yon∣gest of his three daughters: of whose female gouernment being soone weary, they elected Primistaus for their Duke, and made him husband to Libussa. The rest of the Dukes being 18 in nū∣ber, I willingly paste ouer, and come to Vratista•s, whom for his manifold deserts. Henry the 4th Emperour of Germany, created the first king of Bohemia Anno 1086,

  zdroj:
  Heylyn, Peter: Mikrokosmos A little description of the great world. Augmented and reuised, Second Edition, 1625, str. 298. Retrieved 5. February, 2018. https://quod.lib.umich.edu/e/eebo/A03149.0001.001/1:10.7.10?rgn=div3;view=fulltext

  1. @ Lovec Opic

   Tak jestli se nepletu, tohle tady ještě ve článku i diskusi nezaznělo. Slovo Zechius vykazuje velkou podobnost s různými biblickými jmény. A možnost jeho transformace na Cech, Čech, Cechi, Čechi, Česi, Češi je evidentní. Hlavně by mě zajímalo jak to okomentuje Scythian.

   1. Tenhle úryvek pokud se nepletu, vychází z takzvané Kroniky české, které napsal Aeneas Silvio Picolomini, jinak taky papež Pius II. v 15 století, který zažil konec husitství v Čechách a mimojiné se zúčastnil Basilejského koncilu, který některé požadavky husitského hnutí s velkou nechutí legalizoval. Jeho dílo ocituju odjinud: Piccolominiho kronika je tendenční (prokatolická), ale to ostatně každá jiná taky; čtenářsky je dnes zajímavá asi jen poslední kniha, v níž autor pojednává o událostech, které se staly za jeho života (už Palacký dokázal, že i v těch zkresluje skutečnost), a samozřejmě každého Čecha pobouří autorova nevybíravá hodnocení české povahy, zvyků a činů; z hlediska pramenného je kronika cenným, byť velmi nevěrohodným zdrojem, k němuž stále chybí moderní kritický aparát.

    Co se týče pověsti, je zcela zjevné, že měl přístup k Dalimilově kronice (počátek 14. století) nebo ke kronice Přibíka Pulkavy (Karel IV.), nebo mu ji někdo převyprávěl. Že si polatinštil jméno Čecha na Zechius nic nedokazuje.

    1. Vida ji tu mršku historii. Některý věci jsou přesně obráceně než to vypadá.

     Jak by řekly germánské bohyně matematiky a deskriptivní geometrie Anna a Lena Baerbock von Lusthaus: Je to votočený vo 360 stupňů.

 2. Nejednou jsme se zde rozcilovali nad zmrdskymi tzv. analytiky, kteri videli vitezstvi hrdinnych ukacek nejpozdeji zitra 🙂 Tento dnesni clanek stoji za precteni, autor zde trha na kusy zejmena meho „oblibeneho“ zmr. Visingra 🙂 https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/ukrajina-je-potreba-dodat-utocne-zbrane.A231115_170810_p_zahranici_nef

  1. Akorát že autor tvrdí, jak je to na západ od nás stejné. Což není pravda, takový festival jásavých blbů, takovou jednorozměrnost jako u nás tam nenajdete, aspoň v anglickojazyčných zdrojích ne. Francouzsky ani německy neumím.
   Ono se leccos dalo najít i v médiích posvěcené Ameriky, i tady se to objevovalo (Newsweek) jenže u nás to novináři nesměli/nechtěli napsat.

   1. Co ctu nemecke zdroje, tak tam je to o poznani vyvazenejsi, nez u nas. Na pocatku nebylo, ale ta evoluce je tam docela znat. Jasne, jedna vec je, o cem se pise a druha je, jak politici rozhoduji. Nicmene, v tomto smeru je vice veci v Nemecku k dohledani v oficialnich zdrojich. Na druhou stranu ale, srouby jsou utazeny v jinych oblastech. Teprve ted se zacinaji povolovat napriklad u policie, ktera konecne zverejnuje, ze pachatelem trestneho cinu byl imigrant. To jeste pred par mesici nebylo absolutne predstavitelne.

 3. Tak bychom si mohli na závěr společně zazpívat. https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/orlik/cech-14184

  1. @ Rob

   Zachspífáme si spolu s knýšetem, ať je mu semě lechká

   Kte domof múúúj… kte domof múúúj….Foda chušííí po lušináááách
   Bori schumí po skalináááách… Fsadě skfíííí se jara kfět
   Semskíííí rááááj to napochlet
   A to je ta kfásná semě… semě seská domof múúúúj

   1. :-)) Ne ne tam bylo zřetelné boryš u-umí-íí po ska-a li-i-nách

 4. Tak copaaak z toho vyleze…? Hoax, nebo skutečnost…?
  Naše česká média mlčí – jsou prozíravá a ověřují fakta, nebo snad jen čekají, jaký befél spadne shora…?

  https://www.gazeta.ru/army/2023/11/18/17888737.shtml

  .

  1. Jo a patrně jsou v africe zdatní montéři, měli by jste jim děkovat za likvidaci hromosvodu pyramidy hrůzy. Ale třeba ho zase 108.chunty komorníků znovu namontuje, není všem dnům konec i když tedy exploatovaných zařízli s nebývalými chutěmi inkvizice, takřka. Z kterých tyjí i z minulosti třeba poválečných generací co vše vytvořili pro děti a oni zdefraudovali trhu mamonu úžer zmar devast beznaděj, čerstvě s důchody.

 5. Nádherná práce, Scythiane. Nemohu vůbec hodnotit vaše závěry, ale šíře a množství citovaných zdrojů dalece přesahuje kteroukoli z tlustých historických knih v mé knihovně a nádherně dokresluje a poodhaluje toto historické období.

  Bylo mi potěšením vaši práci číst, a těším se na další.

  1. S dovolením se připojím. Taky se těším na pokračování.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017