Češi a Moravané nebo Srbové a Chorvati? - zpět na článek

Počet komentářů: 252

  1. Zajímavý text. Já osobně se hlásím k příslušnosti k lidu popelnicových polí, o kterém píše Eduard Štorch na konci knihy Bronzový poklad. Lužická kultura. Vědci se stále přou o etnicitu dotyčného lidu, ale to mě ponechává chladným.

    1. Tak to jsme soukmenovci, taky mám pro lužickou kulturu slabost. Ale u mě je to složitější tím, žejsem ještě říznutý Vršovci.

      1. Moje nadsázka je jen poloviční. Právě tehdy, v době lužické kultury, to v našich končínách celé tak nějak začalo. První pokusy o jakousi civilizaci, první snahy o konkrétní územní útvary. Kdepak křesťanství, ten kult smrti a vraždění, odporný asiatský import odněkud z palestinské pouště.

  2. Hezká práce

    Nicméně na tomto poli si může každý vykonstruovat prakticky co chce. Zrovna jazyk je nejproměnlivější faktor, který se může změnit za jednu generaci. Stejně tak různé kulturní artefakty. Vykopají-li budoucí archeologové po světě zbytky džínsů mohou vytvořit teorii o tom jak lidé džínové kultury zpoza oceánu dobyli českou kotlinu a nahradili předchozí montérkovou kulturu.

    Nebo další příklad. Řídké česky mluvící osídlení v Sudetech přečíslili noví kolonisté z Flander a Saska. Noví obyvatelé si vytvoří ze svých německých nářečí společnou hatmatilku a česká minorita jí začně z praktických důvodů mluvit taky. A o pár set let později nosí všichni bílé podkolenky a volí Henleina (a příjmení mají všichni německá, bo ty se zavedly až za osvícenství). A včil etnografe mudruj o původu.

    1. Pokud vykopete ve východní evropě 5 000 let staré ostatky značně pokročilé kultury s patrovými domy, tak vám logicky musí padnout teorie, že tu pobíhali jen jacísi primitivní otrhanci v kůžích s pěstními klíny co si sotva dokázali postavit nějakou chatrč.

      Kdo chtěl přežít v tehdejších podmínkách drsné chladné evropy, ten musel být buď silné primitivní chlupaté zvíře jako neandrtálec, a nebo naopak musel ovládat docela pokročilé znalosti výroby přístřešků a domů, kvalitních oděvů a lovecké či zemědělské techniky.
      Jinak by mohl žít výhradně ve středomoří či jižním černomoří kde bylo teplo a úrodná půda.

      Totot ovšem jaksi neplatí v naší prolhané západní kultuře která metodou „elephant in room“ lže lidem do očí úplné bláboly v rozporu s realitou a nutí je tvářit se že to je pravda. Jinak inkvizice či vyobcování ze společnosti, čili „sociální smrt“ která v těžších dobách znamenala smrt i faktickou. Protože bez ostatních člověk prostě nepřežil.

      1. No to je dnes na variantu diktátu sociálního kreditu digitálního kreditu robotizace odosobnění a atomizace a co to mají k sakru robotizace? 15. minutových měst což v reálu budou osobní koridory na mozek v ruce nosičů už páté generace „automatizace?
        https://stop5g.cz/stop5g-videa/

    2. CITACE: Nicméně na tomto poli si může každý vykonstruovat prakticky co chce. Zrovna jazyk je nejproměnlivější faktor, který se může změnit za jednu generaci. Stejně tak různé kulturní artefakty. Vykopají-li budoucí archeologové po světě zbytky džínsů mohou vytvořit teorii o tom jak lidé džínové kultury zpoza oceánu dobyli českou kotlinu a nahradili předchozí montérkovou kulturu.

      Když to vezmete z pohledu kulturního, tak opravdu lidé džínové kultury nahradili kulturu montérkovou! Nenahradili nás fyzicky, ale přijali jsme tu jejich kulturu. Funguje to dnes, na podobných (byť v mnoha ohledech rozdílných) principech to fungovalo i dříve. Srovnávání dnešní situace ale s dneškem rozhodně tak jednoduše nejde – dneska neřešíme tradice a přisvojujeme si vše, co se nám líbí nebo hodí. Jenže ještě donedávna fungovala tradice úplně na jiných principech, například na tradicích. A z toho je třeba při interpretacích vykopávek vycházet. Příklad? Dejme tomu nálezy koňských ostruh jsou na našem území datovány s největší dávkou opatrnosti do 7. století, spíše až do 8. Do dřívější doby ne. Máme si tak myslet, že Slovani, kteří sem přicházeli v 6. století, neměli žádné jízdní bojovníky, na rozdíl od Keltů nebo Římanů? To asi ne. Spíš to bylo tak, že Slovani koně poháněli bičíky podobně jako Sarmati nebo Avaři, kteří je v mnoha směrech ovlivnili. U každého nálezu je třeba hledat celkový kontext a pak se můžeme alespoň přiblížit pravdě.

      1. oprava: Jenže ještě donedávna fungovala SPOLEČNOST úplně na jiných principech, například na tradicích.

        1. Vypadlo mi dokončení: Ostruhy jako odznak elitních jízdních bojovníků převzali Slovani až s přejímáním dalších kulturních výdobytků ze západu, jenom to chvíli trvalo.

          1. Nevěnoval jsem se tomu z pramenů jaksi oficiálních a vlastně vůbec ale jsou i mytologie s tartárií prý mazaných dějin a obecně ze světa tyto věci dobře zpracovával či dělá ing. Kedrousek (chytil jsem na TV Šalingrad) v cyklu videí utajená historie i s dobovými podklady. Ale narazil jsem i na zajímavost užívání éterických toroidů což je jako fantasmagorie k osvětlení měst a dokonce i prý existují dobové fotografie měst od moskvy po řím, pokud to tedy není fotoshop ale je to v tiskopisech té doby a jako Verne ten žánr určitě nedělali i když to byl vizionář až k nevíře toho co bude. Podvody jdou jistě udělat ale jsou i takřka nevyvratitelné skutečnosti událostí. A jako perličku jsem viděl i dobovou kresbu náměstí u nás kostela s třemi kupolemi na každé z dvou věží což by určitě nebyl architektonický počin ale technologická nutnost vzhledem k povaze zařízení poněkud až nebezpečné která se prý používala i k hloubení tunelů či kanálů od řek. Dokonce prý na karlově mostě byla socha co tam dělala osvětlení ale tam se nejednalo prý o éterický toroid který měl být o anihilaci hmoty ale u osvětlení prý stačilo elekřina ve vzduchu či étér? A původně tím prvkem začínala mendělevova tabulka která končila uranem a další byli prostě deriváty prvku. Odskočil jsem trošku do „beletrie ale kdo ví. .-)

    3. Ada: „lidé džínové kultury zpoza oceánu dobyli českou kotlinu a nahradili předchozí montérkovou kulturu“

      Mám takovou trochu mimoběžnou úvahu: vyjdu z toho, že já sám považuju džíny za druh montérek…
      Není přece možné, aby se všechny kulturní výdobytky pouze přejímaly mezi populacemi…
      Všechny ty nástroje a technologie (i ten pěstní klín na samém počátku) musel někdo vymyslet poprvé, až potom se mohly šířit a ti přejímatelé je v dalších fázích různě modifikovali…
      Ale předpokládám, že jde do jisté míry rozlišit, zda v jednotlivých případech docházelo k násilnému vnucení, či přímo likvidaci a nahrazení, podmanění, pronikání a splynutí nebo aktivnímu přijetí…

      1. Tak určitě to jde rozlišit. Máme třeba 30 hrnců a 15 mohyl které pokrývají období několika staletí.

        Jak píše Pratchet tuším že v „Dámy a Pánové“ (nemám citaci, jen paměť)

        Historik zrekonstruoval podobu panovnice tak, že extrapoloval ze známých údajů (=vymyslel si to) a čerpal z publikací jiných autorů (=četl, co si o tom vymysleli jiní)

      2. některé vynálezy přišly nezávisle na více místech na světě, typicky lukostřelba. dokonce se dá říci, že přijít musely, že byla na ně nějak „uzrálá doba“. ostatně moderní věda (mám na mysli tu z 17.-19. století, ze kdy máme psanou nespornou historii, a kdy ještě vynalézali jednotlivé izolované osobnosti a ne celé týmy) je plná příběhů, jak něco spadlo z nebe na více místech najednou.

  3. Parádní článek. Klobouk dolů.

  4. Pište, prosím, dál.

  5. Skvělý článek, díky a pište dál :)

  6. Pěkné počtení, díky.

    Zdá se ale, že ta tisícročná slovenská ríša tam nějak nepasuje. Sice jsou na tom Slováci pořád o kus líp než Ukrajinci, ale to poukazování na tu fiktivní historii je stejně legrační.

    A když bílá symbolizovala západ, mohli by být Bělorusové něco jako bílí/západní Rusové? Mně jeden Bělorus tvrdil, že Bělorusko byla ta část Ruska neobsazená Mongoly. Teorie s lehkým rasistickým podtónem, ale jen na dnešní poměry. :)

  7. Jen jsem to tak zběžně prolítnul, dál než k Torpenhow Hill jsem se nedostal. On totiž kopec jménem Torpenhow Hill neexistuje. Na mapě se sice dá najít místo, kde by tento údajný kopec měl být, ale vznik jeho jména tak, jak tvrdí autor, je pouze urban legend. Ve zbytku se nevyznám, akorát si říkám, jestli tam takových polopravd nebude víc…

    1. je tu poblíž potok, ale z i jara „divoká orlice“ kdy kajakář by nemohl. A na jedné mapě je holetínka a na jiné ležák podle rybníků. Jak je ctěná libost. A není to přepisovaná historie.

    2. Zdá se, že máte pravdu. Tuhle informaci jsem převzal od Dušana Třeštíka, který se dopustil několika drobných faktografických chyb. Nikdo není vševěd, nicméně neměl jsem jí tak důvěřovat a spíš se pokusit ji ověřit. Že ale dochází k vytváření názvů takovým způsobem, je fakt:
      https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tautological_place_names

      1. A on to zase převzal od někoho jiného a takhle se ty legendy šíří. :) V pohodě, věřím, že zbytek tématu je vám blíž a takových chyb je tam málo, pokud vůbec. Ten kopec mě bouchnul do očí, protože jsem před pár týdny náhodou narazil právě na příspěvek, který ten původ názvu vyvrací.

  8. Češi byli v raném středověku pouze jeden z kmenů v Bohemii, který žil kolem Prahy. Dalšími kmeny byli Doudlebové, Zličané, Charváti, Lučané, …
    https://www.facebook.com/ktvlive.zpravodajstvi/videos/3612947018977507/

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017