Budějovické dopravní psycho

Featured Image

Sice jsem už před delší dobou prohlásil, že se dění v Thomadorfu nebudu věnovat, protože můj pohled na další rozvoj tohoto města se příliš odlišuje od většinového pohledu lidí, kteří chtějí, aby je reprezentovali lidé jako Thoma, Popelová a to jejich komické hnutí, případně místní ODS řízená z Hluboké z restaurace Hubert. Nicméně mi to nedá a seznámím budějovické ovčany s tím, co tahle partička chystá, nakonec je to i v republikovém měřítku naprostý unikát.

1. Obchvat města vedený městem

Evropská rarita v podání budějovických radních je tzv. Jižní spojka. Informace najdete zde na webu města, nicméně jejich prezentace není příliš transparentní – je třeba si stáhnout soubory zip o velikosti 120, 208 a 242 MB a skrývají řádově stovky PDF souborů. Tzv. Jižní spojka má propojit výpadovky na Český Krumlov a na Nové Hrady a odvést tak tranzitní dopravu z města, ale pozor, povede ji opět skrz město. Jedná se tedy o unikátní projekt obchvatu města městem. Komunikace by vedla z kruháku v Litvínovicích u Normy, který už teď způsobuje značné problémy, dál vedla kolem nemocnice ulicí L.B. Schneidera (což mi připadá jako úplně největší zvěrstvo), dále podél kolejí přes oblast zvanou „U Maláku“, která funguje jako oblíbený cíl procházek a v létě k pobytu u vody a na Novohradskou se napojí těsně za železničním přijezdem. Je naprosto iluzorní, že by tato stavba něco řešila, protože přivádí dopravu do míst, která už jsou dopravně přetížená. Novohradská v Mladém a Hodějovicích je dopravně odepsaná kvůli dvěma železničním přejezdům, z nichž jeden je používán k posunování na nákladovém nádraží. Ve špičkách tam stojí doprava v obou směrech, kolony jsou dlouhé stovky metrů. Stejně tak oblast kolem kruhového objezdu v Litvínovicích.  Sama myšlenka je nepochybně správná, ale takový obchvat by musel být „vysunut“ více jížním směrem, někam za Roudné. Spolupachatelem tohoto antiřešení je poradenská společnost Mott Mac Donald, kterou jsme zmiňovali v souvislosti se „zklidněním“ dopravy a umrtvením centra Strakonic. Připadá mi navíc, že je to celé vymyšlené tak, aby to bylo co nejdražší. Vedení města hájí tenhle zprasek pomocí demagogických argumentů a mám čím dál silnější dojem, že na tom leží něčí finanční zájem spojený s výkupem pozemků nebo zájmy developerů, kteří chtějí mít významnou komunikaci v místě jejich investic.

V červnu 2011 byla změna územního plánu představena veřejnosti architektem Žížalou. Prý to bylo k popukání, protože pan architekt nedovedl změnu srozumitelně vysvětlit. Celý projekt, mající jistý rozměr sabotáže a teroristického aktu, vyvolává odpor občanů a zdá se, že úspěšně, protože zmrdnice od tohoto záměru couvá. Odpor je velmi citelný a také přináší první výsledky. Podle posledního zápisu dopravní komise to jde do kopru. Snad to není jen zastírací manévr.

Celý problém ukazuje ještě jednu úroveň Thomadorfu, totiž nevěrohodnost tvrdých dat, které město předkládá občanům. V posledním zápisu z jednání dopravní komise se objevila věta, že cituji „matematický model ukázal, že Mánesově ulici most přes Malši u Malého jezu příliš neulehčí“, ale jednotliví zastupitelé, například Hajerová, dál prezentují tuto stavbu veřejnosti jako nezbytnou právě z tohoto důvodu a argumentují doporučeními firmy Mott Mac Diletant. Stejné je to i s Modrým mostem, který kvůli chybám města úspěšně zablokovali ekozmrdi. I tam je maximálně sporné, jestli vůbec k něčemu z dopravního hlediska byl.
 

2. Budete jezdit MHD, i kdybyste nechtěli

Město pojalo myšlenku, že musí donutit cestující, aby jezdili MHD a odsypávali městu korunky za předražené jízdné. Je jedno, zda MHD jezdit chtějí, nechtějí, mohou či nemohou, prostě budou, protože my jsme tady úředníci. Taky je v poslední době krutě in záležitost zvaná „mrtvé centrum“. Jak spojit nepříjemné s neužitečným? Preference MHD se to jmenuje. Město se rozhodlo preferovat nefunkční a tržně neživotnou MHD a současně různými cestami omezovat vjezd automobily do centra. Poradenská společnost Mott Mac Donald vypracovala sérii návrhů. A tak se začne po Budějovicích rodit systém preferenčních pruhů pro MHD.

Změny zahrnují:

– redukci počtu jízdních pruhů z křižovatky Husova-Dlouhá louka ve směru z centra ze dvou na jeden, ten druhý bude vyhrazen pro městskou hromadnou dopravu. Po většinu času bude tedy poloprázdný.
– na křižovatce Dlouhá Louka-Husova si budou moci autobusy vynutit zelenou a zastavit veškerý provoz v jiných směrech, tedy na E55 směřující od hranic. Dojde ke komické situaci, kdy mezinárodní dopravní tepna bude zastavovat kvůli trolejbusu přepravujícímu sedm důchodců na polikliniku a podobně.
– v ulici Husově dojde ke zrušení parkovacích míst po pravé straně podél chodníku směrem z centra, aby mohl být vytyčen další preferenční pruh
– v ulici Na Sadech dojde ke změně světelných křižovatek. Nebude možné odbočovat z ulice Na Sadech do ulice Rudolfovská a z ulice Na Sadech do ulice Husova. Kdo tedy například cestoval od nádraží na Máj nebo opačně, už nepojede přes Sady, ovšem jen když pojede osobním autem, a bude to muset objet. Dojde k nárůstu dopravy v ulicích Mánesova a Strakonická o 10%. Je to ta samá Mánesova, co kvůli jejímu přetížení chce město budovat ten obchvat města městem. Jen tak pro zajímavost, ve hře bylo i úplné uzavření ulice Na Sadech pro individuální automobilovou dopravu, tedy v podstatě odříznutí centra města od dopravy.
– další preferenční pruh se narodí na ulici Lidické, která byla dosud zásahů omezovačů, pardon, zklidňovačů dopravy ušetřena a proto se tam dá ještě pořád projet. I zde bude vytyčen preferenční pruh, který sníží počet parkovacích míst a bude po většinu denní i noční doby prázdný.
ulice Žižkova se v úseku Nádražní-U koníčka uzavře individuální automobilové dopravě. Dosažení Lannovy třídy autem tak bude podstatně ztíženo. Když jsme u Lannovy třídy, jedná se o velmi pěkný příklad toho, jak dovede vybydlet část města omezení individuální dopravy. Lannova třída by normálně byla něco jako Americká třída v Plzni, která spojuje historické centrum s hlavními dopravními uzly. Je to sice pěší zóna s cyklostezkou bez cyklistů, ale také je to špinavý koridor s vietnamskými obchody, do Prioru prakticky nemá význam chodit a rekonstrukce před nedávnem tam skrytě část individuální dopravy vrátila. Teď zase dojde ke kroku zpátky.
– dojde k reorganizaci prostoru před nádražím, kde si chodci pobíhají před zraky městské polcie přes víceproudou komunikaci. Tato jediná úprava dává alespoň v hrubých rysech smysl.

Obchody na Husově, Lidické, Lannově a Rudolfovské třídě se mohou pomalu připravit na pokles tržeb a stěhování na periférii. Kdo se chce dozvědět více o omezovacích, pardon, zklidňovacích aktivitách úředníků a lokálních politiků, tak to najde zde, zde, zde.

Budu citovat ing. Popelovou: … je důležité ve vnitřním městě uvolnit ruce pro autobusy a nabidnout občanům pohodlné a rychlé cestování prostředky veřejné dopravy, které nezatěžují okolí tak, jako osobní automobily (k tomu nebyla předložená žádná fakta D-F). Doprava má jezdit po městském okruhu a ne 100 metrů od centra města jako transit. Cílem opatření není vyhnat lidi z města, ale uvolnit místo pro veřejnou dopravu (pro tu, co s ní lidé nechtějí jezdit), omezit cestování lidí do práce osobním automobilem do centra města. Dále prohlásila tato dáma, že každý člověk, který nechá automobil doma a pojede MHD, je pro město důležitý. Aby ne. Odsype jízdné.

Jurajovi se to líbilo a kromě zastupitelů Rataje a Tekela se nenašel nikdo, kdo by kladl odpor. Oba pánové namítli, že taková opatření povedou pouze ke zhoršení situace, což je velmi přesný odhad. Lidé se zdráhají používat MHD nikoli proto, že by byla pomalá, ale proto, že je ohromně neflexibilní, je to takový dinosaurus, který v Thomadorfu přežívá se svými kloubovými trolejbusy a autobusy ještě z dob, kdy celé město jelo na šestou do práce a v půl třetí z práce.

3. Co s tím můžete dělat

Máme rok 2012 a volby už zase začínají být na dohled. Boj o koryta sice ještě nezačal, ale prasata už jsou ve střehu. Slyší nějaké kovové zvuky a nejsou si moc jistá, zda je to krmič přinášející extra porci žrádla do koryt nebo řezník, který staví hrnce na plotnu.

Zajímejte se o ta jejich jednání, choďte na zastupitelstvo, poslouchejte je. Zjistíte fascinující věci. Možná se budete divit, jací tupci a demagogové mohou také zastávat veřejné funkce. Oni sice důmyslným PR vytvářejí v médiích dojem, že občané ty jejich záměry vítají a souhlasí s nimi, ve skutečnosti to ale většinu lidí štve nebo je jim to buřt, protože to chápou jako přirozené nutné zlo. Těch, kdo tahle kvasiopatření schvalují, je skutečně minimum. Dopadá to pak tak, jako dopadlo zprovoznění první části zanádražní komunikace, tedy toho zoufalého slepého střeva z Vrbenské na Rudolfovskou. Po zapnutí světelné křižovatky zkolabovala doprava na Nádražní třídě a město muselo světelnou křižovatku vypnout, přičemž nikdo neví, co se stane, až jí zase zapne.
 


08.01.2012 D-FENS

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
445x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017