Brzdná dráha automobilu (na letních a zimních pneu)

Featured Image

aneb jezdíte „v zimě“ hezky na „zimních“ pneumatikách a nebo jste vrazi nevinných dětí a žerete psy a nevracíte obojky?!

Mám nějaký skluz v psaní příspěvků, už je půlka prosince… Ke konci října se v médiích posledních několik let objevuje převratná zpráva: zima se blíží. Stejně tomu bylo i letos a opět jsem zaznamenal spousty rad jak správně/bezpečně jezdit v zimě a jak že je důležité obout plechovým miláčkům zimní botičky.
Abych byl přesnější, většinou jsou taková hlášení podávána tónem, že kdo nepřezuje včas, mohlo by se mu stát, že po ránu budou třeba jenom 4 stupně nad nulou, a on se dopustí extrémně nebezpečného činu, totiž jízdy na letních pneumatikách v zimě! To je skoro stejné, jako kdyby svým dětem namísto mateřského mléka dával heroin a nebo kdyby v sousedství záhadně mizeli hafani. Vlastně je to možná ještě horší – co kdyby tím někoho zranil nebo nedejbože zabil? Třeba nějaké děcko na tříkolce krásnou čtyř stupňovou ranní mlhu si užívající.

Definice slov „zima“ a „zimní“ pneumatika

„Zima“ píšu proto, že stupně nejsou to jediné, které určí, jestli je zima či nikoliv, to už si všiml snad každý. „Zimní“ pneumatiky píšu proto, že tento termín je opředen pavučinou podivnosti. Podívejme se na značení pneu: M+S, MUD+SNOW – (bláto+sníh) pneu určená pro zimní provoz. Bláto+sníh není totéž co zima. Ano jistě, je to častý projev zimy, ale není to totéž. Anglická wikipedie na první stránce o pneu v části Mud and Snow píše spoustu věcí, ze kterých mi vyplývá, že v označení je galimatijáš, ale ty „zimní“ pneu jsou vždy konstruovány pro snazší provoz ve sněhu. Při kliknutí na samostatný článek o „zimních pneu“ se opět dočteme , že se jedná o pneu určené pro provoz v zimních podmínkách, jako například na sněhu nebo ledu. Jsou zimní pneu tedy opravdu zimní a nebo jsou sněžné?

Netvrdím, že zimní pneu jsou nesmysl – už nějaký pátek je mám na autě obuté taky. Jenom mě neskutečně rozčiluje mediální masírka na téma „Ty ještě nemáš zimní? Vrahu! Co kdyby ráno bylo k nule?“ A pak je mi smutno, když slyším lidi okolo sebe diskutovat v podobném duchu. Holt média jsou silná věc. Když to říkali v telce, tak to musí být pravda.

Zločin na letních pneumatikách

Každý rok se nám před očima opakují články o tom, jak od x stupňů Celsia dolů letní pneumatiky prudce ztrácí přilnavost a tudíž přestávají býti použitelné. Za x většinou články dosazují číslo 7, někde 4: zde, zde, zde, zde, zde, zde a určitě na mnoha jiných místech. V anglické literatuře se dozvídám totéž.

Letos jsem zahlédl jeden článek v novinách, který mě zaujal víc než ostatní. Byl o srovnání brzdných drah na letních a zimních pneu za různých podmínek. A bylo v něm něco o tom, že při 7mi stupních nad nulou už se začne projevovat nižší přilnavost letních pneu a zastavíte na nich z 50 km/h na suchu o 4 metry dál. Ten novinový článek bohužel nemám a vygůglit se mi jej nepovedlo. Existuje ale řada podobných (např. od policie), jen nejsou tak striktní.

Důležité je, že mě ten ztracený článek inspiroval k provedení testu. Vrtalo mi to hlavou, 4 metry v 50ce to je spousta zlámaných nohou. Můj pocit mi říká, že na letních to auto není tak mizerné, ani v říjnu, když je k nule, kdežto na zimních je mizerné i ve větší zimě. Ale pocity se často mýlí a tak jsem provedl test.

Test brzdné dráhy

Všimli jste si také, že v žádném z těch článků o srovnání letních a zimních pneu se pořádně nedozvíme, kolik vlastně ta brzdná dráha je? Na tom obrázku od policie to vypadá, že z 50ky zabrzdíme na nějakých 40-50 metrech, to je dost, ne? Proto jsem gůglil separátní téma: jaká je brzdná dráha osobního vozidla jedoucího 50 km/h? Všechny bambiliony článků a tabulek, které jsem prošel, ukazují totéž, krásně to ilustruje Besip (musíte rozkliknout řádek „Fyzikální zákony obejít nelze“). Brzdná dráha osobáku v 50ce je 14 metrů. Tak pravil Zaratuštra. Budiž toto číslo etalonem. Nikde ani slovo o tom, o jaký se jednalo automobil, jaké pneu, jaký náklad, … Inu poslal jsem na Besip dotaz, bez odpovědi několik týdnů. Mezitím se změnil design jejich stránek, tabulka se 14ti metry se přesunula jinam, ale údaje jsou pořád stejné.

Nyní k samotnému testu, který jsem provedl ve spolupráci s manželkou. Otestovali jsme brzdnou dráhu našeho vozidla na letních, než jsme je sundali, a potom na zimních. Počasí bylo milosrdné a zůstalo stejné.

Metodika testu:
Prázdná silnice, na níže je čára od překopu, to byla naše „startovní“ čára. Rafičku máme těsně nad 50kou, jedeme tedy něco jako 50 km/h. Měření pomocí GPSky a značek na zemi. Přesnost nic moc, ale ono to stačí. Pokusů bylo mnoho a výsledky byly pořád stejné, +- maximálně metr.

Vozidlo:
model: Škoda Fabia 1,4 16V, 63 kW, r.v. 2010
najeto: ~ 40 tis. km
stav vozidla: jako ze škatulky, jak jinak po 40 tkm
stav brzdné soustavy: jakbysmet
náklad: já a manželka (oba jako proutek), autosedačka bez dítěte, v kufru rezerva, cajky, limča do ostřikovače

Brzdění na letních pneu:
typ: Dunlop SP Sport
rozměr: 195/55/R15
r.v.: snad 2010, kód jsem neověřoval
vzorek: 5-6 mm
huštění: co já vím, chystal jsem se to přezout
teplota: už hodnou chvíli jezdily, studené nebyly
datum a čas testu: 18.11.2012 19:45
počasí: sucho, 7°C, bezvětří, tma
brzdná dráha: 8,2 metru

Brzdění na zimních pneu:
typ: Fulda Kristall Montero 3
rozměr: 185/60/R14
r.v. snad 2010, kód jsem neověřoval
vzorek: 6-7 mm
huštění: jak má být, právě jsem to obul
teplota: už hodnou chvíli jezdily, studené nebyly
datum a čas testu: 21.11.2012 21:00
počasí: sucho, 7°C, bezvětří, tma
brzdná dráha: 7,4 metru

Závěrem
Zhodnocení výsledků: Když vezmeme v potaz chyby měření (člověk nezačne brzdit pokaždé na stejném místě, nejede stejně rychle, nebrzdí stejně silně), vyleze nám z toho to, že brzdná dráha byla úplně stejná. Subjektivní pocit z chování automobilu byl také stejný a v obou případech dobrý. Snad někdy příště se mi naskytne možnost změřit brzdnou dráhu na letních třeba ve 3 stupních nad nulou – zatím nevěřím tomu, že bude delší.

Proč nám všude tvrdí, že máme na zimní přezout už ve 4 stupních, pak v 7, příště v 11 nebo je tam rovnou nechat pořád? Nenapadá mě jiná odpověď než proto, že čím tepleji, tím rychleji se zimní sjíždí a tím častěji si kupujeme nové.

Stále mi vrtá hlavou těch 8 naměřených metrů oproti těm 14ti slibovaným. Nebude to náhodou nějaké měření provedené v roce 19xx, které jenom všichni kopírují pořád dokola?

Lidi, jezděte na zimních tehdy, když to dává smysl. Jezděte v klidu a nenechte se vystresovat tím, že máte ještě pořád letní, protože pneuservis má plno až do příštího týdne a ono je k nule – čim víc budete v klidu, tím méně se toho stane. Lidi, používejte mozky a nenechte se oblbovat.


7.12.2012 XZCHT
Článek byl převzat z autorova blogu na moji výslovnou žádost a s jeho laskavým svolením.
Doporučuji také články „Zimní hrátky s čísly
a „Co je rovnoprávnost?
D-F

12345 (4x známkováno, průměr: 1,50 z 5)
1 304x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017