Bojíte se, že to bouchne?

Featured Image

Lord Mord mi předhodil tento článek z Novinek.

Je to velmi výživné sousto, pokud jste chabrus přes žaludek, tak to radši nečtěte.

Jakýsi nedefinovatelný sociologický vzorek vybraný z národa českého, pracovně nazývaný „většina“, souhlasí s fízlováním, protože to prý pomůže zamezit teroristickým útokům, kterých se obávají. Konstatuje tak průzkum CVVM.

Josef Goebbels je opět mezi námi a je formě, jako nikdy předtím.

Povšimněte si té manipulace. Terorismus je bezpochyby svinstvo, ale před pár lety byl té samé většině šuma fuk. Pravděpodobnost, že by přišel někdo k přímé újmě na zdraví nebo životě v důsledku teroristického aktu byla nula nula nic. Pak se cosi přihodilo, letecký den nad N.Y., pravděpodobnost o něco vzrostla na nula nula nic krát jedna celá nula něco, a nyní se teroristického útoku obává polovina téže většiny. Problém je snad jen v tom, že v Kocourkově se žádné teroristické činy nedějí, pokud ovšem nepokládáme za terorismus zhovadilé a zcela kriminální řádění zhovadilců, jako třeba sprejerů a jiných sociopatů, a vyřizování si účtů mezi mafiemi více či méně napojenými na státní správu. Člověk na rozdíl od zvířat má strach i z jevů, se kterými nebyl dosud konfrontován, takže oněch 38-50% občanů vystrašených terorismem lze příčíst zcela na vrub mediální manipulaci. Pochybuji, že 38-50% obyvatelstva bylo vůbec někdy konfrontováno s terorismem v jakékoli podobě, snad kromě vyplňování daňových přiznání a hlášení pro ČSÚ.

Mám dojem, že většina obyčejných lidí pojmem „terorismus“ vůbec nežije, a tak se zákonitě musím ptát, kde se ten průzkum prováděl. Před budovou Ministerstva vnitra? V blázinci, v oddělení pro těžké paranoiky? Stará Vovsová, která jistě odpověděla v anketě kladně, by se měla bát, aby jí cestou z jézédé potmě neznásilnil ožralej traktorista, protože pro Usámu Bin Ládina nemá žádnej význam dávat v Horní Polomi bombu do silážní jámy. Kolem každého z nás jsou spousty problémů ohrožujících naše duševní či tělesné zdraví mnohem významněji, než terorismus, měli bychom se tedy zaměřit na ně a hrozbě terorismu přikládat důležitost relevantní její závažnosti pro jednoho každého z nás, tzn. nula nula nic. Kdyby to tak bylo, znamenalo by to kromě vítězství zdravého rozumu také totální porážku teroristů, protože jejich hlavní zbraní nejsou bomby, ale paranoidní média šířící strach.

Neříkejte, že vás to přesto nesere. Kde je vlastně psáno, že jediným opatřením na boj s terorismem je posílení pravomocí bezpečnostních služeb a masívní zavádění opatření jako odposlechy a kontrola bankovních kont? Asi si to všichni tak dalece nemyslíme, to je nám jen tak předkládáno k uvěření. To jsou prostředky, které stát použije k tomu, aby kontroloval každodenní život většiny – nyní té skutečné většiny – obyvatel s cílem ovlivnit jejich myšlení, chování a jednání a dosáhnout nad nimi kontroly – a jako vedlejší produkt se tím jednou za čas odhalí nějaký úplně blbý terorista, který svému kamarádovi ultrapravicovému extrémistovi bude vykládat do mobilu, jak pomocí enormního množství exploziv promění Lidový doom na první sociálnědemokratickou orbitální stanici. Terorismus je jen záminka, a to sakra výhodná záminka, protože takové zásahy do individuálních svobod by jinou argumentací nešly zdůvodnit. Takže nejdřív zpracujeme tu vystrašenou smečku hovad, které se před volbami říká občané a po volbách veřejnost, probudíme v nich děs a hrůzu z Usámy bin Ládina a pak jim pořádně přitáhneme šroubek.

Existují opatření další, směrem k fenoménu „terorismus“ snad účinnější, ale na ta se CVVM nejspíš ani neptal. Co třeba takové omezení přílivu uprchlíků a přistěhovalců z rizikových zemí, třeba z Ruska, Běloruska a Ukrajiny?

V uvedených procentních vyjádřeních shledávám také jistou diskrepanci. Jestliže se terorismu bojí 38% mužů a 50% žen (tedy asi 42% obyvatel), proč potom 62% tázaných požaduje rozšíření pravomocí bezpečnostních služeb a 61% souhlasí s odposlechy telefonů, když se 20% v průniku obou množin, tedy  každý pátý z těchto dvou skupin, teroristů nebojí? Proč to tedy požadují, když jim to k ničemu není?

Také by mně zajímalo, jak dalece je průzkum CVVM reprezentativní. Podle mě mají všechny tyhle „průzkumy veřejného mínění“ hodnotu použitého toaletního papíru a využívají populárního poznatku, že průměrný Čech považuje za správné to, co dělá většina. Jak si vysvětlit, že anketa na Novinkách vykazuje diametrálně odlišné výsledky? Anketu jsem zkopíroval 10.12.2004.

Ať sondu CVVM zpochybňujeme jak chceme, asi bude nesporné, že mezi občany této země se hromadně vyskytují krátkozrací, pohodlní a submisivní jedinci, kteří se sice vyznačují určitou inteligencí, ale osobní svoboda je pro ně prioritou číslo 56. Oproti tomu je jejich prioritou č.1 vlastní (iluze) pohodlí a bezpečí, potažmo různé jiné benefity, které jim spadnou do klína, aniž by se museli jakkoli snažit. Zalezou si do svého 2+1 v paneláku a myslí si, že když nebudou dělat nic proti ničemu, jen lemtat pivo, čumět na bednu a sem tam jezdit felicií na chatu, že prožijí spokojený a nerušený život. Jsou to v podstatě lidé, kteří si nezaslouží ani svobodu, ani práva, jsou to jen blbé mátohy a polozvířata, kterými si levicové strany šíbují sem tam podle aktuální potřeby voličských preferencí. Z úst těchto boxovacích pytlů, politicky korektně řečeno státotvorných občanů, slyšíme často věty typu „můj telefon ať si odposlouchávají, já mám svědomí čisté“ nebo „moje bankovní konto ať si monitorují, já nevlastním žádné nelegální prostředky“. Napohled vysoce logické věty, které však představují škvíru ve dveřích, do kterých pak strčily dva prstíčky Jezinky v populární pohádce.

Normalizace může mít mnoho podob, nyní jsme konfrontováni s jednou z nich. Její hnací silou je právě ta „většina“ , nemyslící vystrašené stádo, které „chce mít svůj klid“. Možná žijeme v posledních dnech relativní svobody, kdy naše slova, kroky a peníze nejsou nikým zaznamenávány a vyhodnocovány. Zítra to už nemusí být, za relativní a celkem falešnou jistotu neměřitelného bezpečí před ojedinělými útoky anonymních teroristů zaplatíme neadekvátní cenu v podobě permanentní ztráty osobních svobod.


12.12.2004 D-FENS
 

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
397x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:08
D-FENS © 2017