BMW 330e xDrive Touring - zpět na článek

Počet komentářů: 214

Přidat komentář
  1. Pěkná recenze, sysope. Ač jsem tradicionalista, pro kterého je zlatým hřebem automobilismu nepřímé vstřikování a žádné serepetičky nechci – dokážu pochopit, co na tom lidi vidí. Něco z toho vypadá i jako komfortní funkce pro lidi, nejen úlitba byrokratům.

    1. Rozumis, mus svaty gral stoji ve stodole a jmenuje se UAZ469. To je proste zlata technika, zadny plasty, zadna elektronika, v nouzi natocis i klikou a jede to i bez rozdelovace klidne na smes nafty a benzinu. Jenze… to fakt neni na spolehlivy jeti nekam za praci.

      Ja to vidim v Rude, kdyz si tam rano koupim parek v rohliku a ted tam stavi chlapi, co jedou v modrakach nekam do Nemecka na stavbu, ze behem roku treba i dvakrat meni auto, protoze nejakej vehikl, co nekde sehnali za par babek, je nechal nekde ve stychu a Nemec pak zrejme nadava. A i jen za tech par let, co do Nemecka jezdim, vidim, ze pendleri proste kupujou lepsi auta a neni to kvuli prestizi. Ve finale je drtiva vetsina z nich stredni trida, takze kazdy euro radeji prinesou domu. Ale proste se potrebujou do te prace fakt spolehlive dostat, protoze nekteri ani neumi poradne nemecky a ztrata zamestnavatele muze pro ne byt fatalni.

      Ja jsem plnou vybavu chtel jednak pro pohodli, proste v tom kramu travim fakt hodne casu, kdyz uz a pak take proto, ze mi neni dvacet a chci svoji telesnou schranku spolehlive dopravit tam i z5. K tomu ti asaci jsou a musim rict, ze funguji dobre.

      Domu bych si to nikdy nekoupil. Pro mne drahy pro privat a pak servis by mne sezral zaziva. Doba, kdy jsem se pod auty valel skoro obden, je pryc.

      1. Jde vůbec dneska na těch novejch autech něco opravit?Bratránek měl už kdysi audinu a když jsem chtěl vidět motor, tak tam byl jen velkej černej plech se čtyřma kruhama.

        1. No jak co, samozrejme. Mechanicky dily jo. Problem ale je, ze u elektroaut je tech mechanickejch cim dal tim min a naopak pribyva dilu, ktere umi opravit malokdo.

          Jednou jsem kamaradovi opravoval palubku na Volvu, taky hodne vyfikundaci, ale bez te palubky to normalne jelo. To by asi u tohoto BMW neproslo. Bohuzel.

        2. Opravovat něco na BMW od generace F je jako osina v prdeli. Pro mě ta značka už definitivně skončila, jako auta dobrý, ale po 200 tisících km vyhodit. Bohužel.

          1. Nemci jsou stejneho nazoru. Sto tisic a sup s tim pryc. Domnivam se ale, ze tohle si necham dyl. Prachy za udrzbu nejsou moje, ale pokud budu casem nekde casto viset, tak holt budu muset poridit neco jinyho. A to jsem zvedav, co tou dobou jeste bude dovoleno. Mozna slapaci auticka.

            1. Já měl strašnej vojeb s 540i E60. Auto, který nešlo opravit. S těžkým srdcem jsem ho prodal, ať se s ním patlá někdo jinej. Zhruba po roce od prodeje jsem zjišťoval, jestli už to jezdí. Ulevilo se mi, když mi řekl, že ne :)

              1. Kamos mel takto Audinu, vylozene v ni strasilo. Narval do ni dve kila a furt nic.

                1. Wagengeist?

                2. To znám, hovno wagengeist. Opotřebovaný nástroj na zavírání zámků konektorů faston.
                  Stačilo pořádně zadupat na podlahu a rozblikalo se to, jak diskotéka. Byl to rendlík, tuším 21, do kterého jim dělali kabelové formy Rumuni.
                  Musel se sehnat podrobný plán celé instalace a celé auto projít, konektory povytahovat z kostek (z některých ten drát šel vytáhnout, konektor přitom zůstal v kostce) a zalisovat ručně kleštěmi, co používali v PALu, tuším to dělala Tona. Některé už byly přechoďákem tak osmahnuté, že se musely vyměnit, ale polypropylénové kostky kupodivu držely. Strávili jsme na tom dva lidi celou sobotu. Od té doby bylo po strašení.
                  U jiných aut to bude podobné. K tomu se přidávají různé „vychytávky“, jako třeba přímé řadové konektory, nasunuté v palubkách, nebo i v jiných komponentech, na údajně pozlacené okraje desek. Nojo, okraje desek možná pozlatili, ale pera v té řadové samici už ne..A pérový fosforbronz, to už je dneska luxusní záležitost, je to občas vidět jen v průmyslových věcech, ve spotřebce nikdy. A auta jsou dneska spotřebka…

                  1. U toho mého BMW se zkoušelo všechno možné. Motor byl rozebraný (mechanicky OK), dráty prozkoušené při zátěži, elektronika, časování ventilů – taktéž OK, řídicí jednotky vyměněné. Dělali na tom čtyři mechanici a servisy. Na nic nepřišli. Vždycky to měsíc jezdilo a potom se objevila stejná závada – motor běžel na 7 válců. Diagnostiky hlásily pokaždé jinou závadu. Dokonce když svítila kontolka motoru, auto jelo normálně, když zhasla, nejelo to. Zakletej krám.

                    1. Ve vedlejsim tymu je kolega, starsi pan, ktery delal v BMW na vyvoji kabelovych svazku. Pak mu zemrel otec ve Svycarsku, on po nem zdedil par milionu Franku, za neco nakoupil akcie nasi fabriky a chodi sem rekreacne pracovat. A ten by mohl dlouze vypravet, jak se honi dusi treba pri ruzne tepelne roztaznosti materialu pouzder, co umi vlhkost na spotrebnich kontaktech, atd., atp…

                      Ted zrovna u nas resime jeden zapeklitej problem z jinyho soudku – jeden vyrobek po dodani k zakaznikum se obcas nechce zapnout. Cip, kterej hlida napajeci napeti a dela reset, je v poradku, procesor je v poradku a presto pri trefeni 92 % hodnoty napajeciho napeti si procesor smaze nektere bity v zakladnich registrech. BOD v poradku, delky reset signalu v poradku,… ale ve finale to stoji za hovno. A takhle vznikaji ti dusi. Pred peti lety to ten stejny procak a ten stejny reset cip nedelaly. Ale holt, vyrobce nekde neco optimalizoval, takze datovy list sice beze zmen, ale prakticky v tom nejake zmeny jsou a obcas se projevi.

                    2. To mě připomíná jak mě kdysi padalo auto do nouzáku.
                      Prvně to spadlo do nouzáku když jsem jel za Třeboní po té čtyřproudovce směr Jindřichův Hradec. Už si nepamatuju co to zalogovalo za chybu.
                      Pak jsem najezdil skoro tisícovku km bez chyby, načež pár týdnů od té prví chyby jedu zase po té samé silnici ve stejném směru a na naprosto stejném místě s přesností na metry nouzák. Opět snad tisíc dalších kiláků bez problému, zkouším všechny možný jízdní režimy a nic. Auto jezdí jak má. Pak jedu potřetí tím samým místem a co? No samozřejmě nouzák opět s přesností na pár metrů na tom samém místě.

                    3. Cert vi, mohla to byt kombinace naklon/rychlost/kdovico. Ten kopec, co mas na mysli, jezdivam hodne rychle. Ledva se dole odpoji vsichni, kdo chteji na dalnici, je to peknej volnej ficak do kopce, nez to skonci tou padesatkou a debilni krizovatkou. Uz aby tam byl ten obchvat.

                    4. Kua… ja pisu o Budejcich smer Trebon, jsem to ale kokot, hlava derava. Tys myslel tu z Trebone, ale ta je na rovine. Inu, tezko rict… smerem na Buchlov je kopec ‚magnetak‘, mistni znaji. Tam se taky autum deji divny veci. Ale prej za to muze magnetovec.

                    5. Jojo. Na druhou stranu, jak je ta čtyproudovka přes louku se seníkama. Ale nouzák nastával jen ve směru JH. Obráceně ne. Bylo to vždy na tom mostku co je zhruba uprostřed. Ale není tam žádný hup, ani třeba el. vedený.

                      Mezi těma nouzákama bylo vždycky tak 1tkm nejmíň a zkoušel jsem všemožný jízdní režimy a vyvolat nešel. Nastával prostě jen na tom konkrétním místě. Prostě duchařina.

                    6. Je to samozrejme jen moje blba hypoteza, ale kdyby v tom miste v telese te komunikace byl silnejsi magnetovec, pak pri prejezdu autem pres by se ledaskde indukovalo ledasco. Netusim, jestli na bazinatem Trebonsku, plne pisku a ruly se magnetovec nachazi, ale takhle nejak funguje.

                    7. Nasiel som na nete chlapa ktoremu uz niekolkokrat za sebou odislo servo autopilota, v lietadle, nad jednym miestom vo Francuzsku. Okrem toho, ze sa po rokoch ukazalo, ze tam FRA armada ma nejaku antenu tak dokladne rozpitval to servo a prisiel na to, ze vyrobok svetoznamej firmy stoji navrhom za staru belu ale samozrejme sa predava za tazke peniaze.

                    8. Tomu verim. Servo miva vlastni elektroniku a pokud je nekde nejaka draha na PCB s blbou delkou a ta antena jede v pasmu podobnych vln lambda ctvrt, tak proc by se to neidukovalo.

                      Hygienicke predpisy pro vysilani stanovuji vykon ERP, jenze na ten elektronika nehraje. Pokud prijde dostatecne silny puls, tak proste neco dokurvi a je fuk, ze pak nasleduje treba desetkrat delsi pauza.

                      Ostatne to, jestli lidske telo neni citlive podobne, neni solidne prozkoumane. Nedivil bych se, kdyby za furou rakovin stalo prave nejruznejsi zareni. Kdyz te mrdnu po hlave kladivem a pak 59 sekund nic, muzu smele tvrdit, ze ERP bylo, jako bych te minutu klepal do hlavy prstem.

                    9. Statické elmg. pole Země (od magnetovce) a s proměnnou intenzitou (tedy při pohybu vozu) spíš do vinutí cívek s neuzavřeným jádrem, než do jakkoli dlouhých antén. Stačí si vzpomenout, jak selhávaly klasické zapalovací systémy, bez jakékoli elektroniky, jen se zapalovacími cívkami. Právě ty mají neuzavřený magnetický obvod. Nikdy se to nestalo u motocyklů, nebo starých aut se zapalováním typu „magneto“, kde je mg. obvod cívek střídavě uzavírán právě permanentními magnety. Ať už vnitřními, nebo vnějšími, v principu je to furt alternátor.

          2. To už není pravda, že šestivály bavoráky, nalítají půl mega a žerou krom oleje a benzínu, jenom spotřebák?
            Tady jezdí jeden podobný exemplář. Je to starý, klasický pětidveřový „kombík“ asi 325d, či tak něco – dostala to „dělnická“ rodina, kdysi dávno v 80.letech jako „dárek od tetičky“ z Rakouska. Na počitadle to má přes 700.000 a všecko v českých podmínkách. Kastle prý je jedenkrát zespoda opravovaná a při té příležitosti nechal na spodek i do dutin cosi nastříkat, teď si nevzpomenu na název. Od té doby to prý nehnije.
            No ale motor je původní, sakumprdum.
            Majitel říká, že s tím jezdil na všecky druhy nafty, co se v ČSSR vyskytovaly, včetně vojenské a zemědělské, že jsou měněné jen gumy, destičky, náplně, filtry a asi tak polovina z celkového počtu žárovek. Druhá polovina a celá palubka je stále originál, podle ostatních všecko Osram, z výroby. Dostávalo to pravidelně slušný olej a občas to někdo sešteloval.
            To bývaly bavoráky dřív. Dneska už to tak není? A zaslechl jsem, že začali pěkně kurvit i Volvo?

            1. servisdok:
              „..„kombík“ asi 325d, či tak něco – dostala to „dělnická“ rodina, kdysi dávno v 80.letech..“
              – – –
              Nejspíš 324d nebo 324td modelu E30. Šestiválec, Opel ho dával do Omegy.
              E30 (1981-94) bylo jedno z nejlepších aut na světě – jednoduché, lehké, bez hromady zbytečností.
              U BMW se vývoj odklonil špatným směrem koncem 90. let.

              .

              1. Ano ano, je to 32xd, tu poslední číslici si nepamatuju přesně. Naftový šestivál, se zátahem jak Crystal 120 :D

            2. Muj spoluzak z VS dela v BMW vyvojare palubni elektroniky. Do prace jezdi s BMW z roku ’94. Dle jeho slov ‚posledni BMW se slusnou elektronikou‘. Jestli je to tak i s ostatnimi dily, pak…

              1. To mercedasáci mi na dotaz, jakou si koupit hvězdu, odpověděli, že W124. Potom už nic.
                Snad zbývá už jedině Lexus. O systematických problémech s elektrikou – u hybridu asi i docela komplikovanou – jsem neslyšel ani od zasvěcených exkolegů. Navíc takový LS600h s 440PS letí jak dělová koule. Ještě že na D11 neměřili :)

                1. Mam 2 oba 250k km a marginalni problemy

                2. kamarád od vrtulí dycky říkal, že bavoráky v očích „klubáků“ procházejí transformací z „moderní mrdky“ na „poslední pořádnou generaci“ přesně v tu chvíli, kdy se nejutrápenější kusy v bazarech dostanou pod 200 litrů :-)

        3. Forge: to je jen protihlukový štít, to je v pohodě. Odděláš ty šrouby a pod tím je normálně motor.

          Co je mechanické, to se furt samodomo opravit dá, pokud jsou náhradní díly (což začíná být problém – prostě se jich nedělá tolik, co dřív). Problémy rostou s tím, jak jsou věci řízené počítačem, takže bez diagnostiky ani ránu. A nejhorší je, když je něco v ŘJ která se třeba odmítá naučit nebo zadaptovat na náhradní díl. S tím prostě nic neuděláš, pokud neumíš přeprogramovat ŘJ. Což neumí skoro nikdo. Já jsem IT a stejně je to mimo moji ligu.

          Další problém je redundance. Když máš jednu trubku sání, diagnostikuješ závadu snadno. Jenže v dnešních autech máš 3 trubky – k turbu, od turba z čisté strany, a od turba ze špinavé strany do EGR. A včil mudruj, kde je díra! Totéž chlazení. Jeden chladič chladící kapaliny, druhý chladič intercooler turba, třetí chladič EGR, k tomu tepelný výměník klimatizace…

          A navíc to znamená, že ve výsledku je v motorovém prostoru tolik trubek a hadic namotaných přes sebe, že se tam k ničemu nedostaneš aniž bys vyndal půlku všeho spodem a půlku horem a pak to všechno odvzdušňoval :P Hnus, velebnosti. Nejdřív tohle měly diesely, pak se z vůle naší milované EU tyhle prasárny nacpaly i do benzinů.

          Proto za mě –
          1) nepřímý vstřik (narozdíl od karbece není problém s tryskami a gumou, narozdíl od přímovstřiku není problém s čerpadlem, tryskami a karbonizací),
          2) bez turba,
          3) bez EGR,
          4) bez DPF,
          5) bez řetězu (dnes vydrží jen o trochu víc, než řemen, ale mění se násobně hůř a dráž),
          6) ideálně i bez variabilního zdvihu ventilů (VANOS/VVT) a rozhodně bez bez elektronického řízení ventilů (šílenci s BMW a Peugeotu a jejich Valvetronic)
          7) s manuální ruční brzdou a ne elektronickou
          8) s vodní pumpou poháněnou od rozvodů a ne elektromotorkem (opět šílenci v BMW v e60, jaké hovado tohle vůbec napadne?!)
          9) bez asistentů schopných zasahovat do řízení – do volantu a do brzd, což znamená žádné automatické parkování apod.

          Dají se taková auta sehnat ještě i dnes. Ale aby to nedopadlo přesně, jak píše Sysop, je nutný Kubánský model – nasypat do toho dvojnásobek kupní ceny za generálku a repasi. Ideálně to chce v pravý okamžiku vyměnit i všechny gumové hadičky a trubky, což je ovšem právě ten problém, jestli ještě vůbec jsou skladem.

          Žádné představy o autě na mnoho let bez investic za 20 tisíc. To je historie.

          1. Jo a taky
            10) bez proměnlivé délky sání,
            11) bez vířivých klapek

            Ale to už se dostáváme do říše fantazie, pokud to má plnit EURO4.

            Dále
            12) bez telemetriky a bez SIM karty, bez připojení auta na internet
            13) bez dvouhmotového setrvačníku,
            14) bez dvojspojky

            Zapomněl jsem ještě na něco?

            1. Jan Mrcasik: auto na mnoho let bez investic je koupě nového, nevím, co je na tom za problém?

              Pokud jde o ojetiny, tak provozuji jeden skoroveterán z devadesátek, z elektroniky to má jen vstřikování, posilovač řízení, stahování okýnek a rádio. Nemá to ani ABS, ani klimatizaci. EGR ventil to má, resp. mělo. Že bych to považoval z pohledu běžného uživatele za nějakou výhru, to říct nemůžu. Je to super jako víkendovka plus na takové to běžné ježdění, když je pěkně a cesta do práce má být zábavná. Ale na delší cestu jsem rád za úplně jiná auta, ideálně, pokud jdou asistenti buď vypnout trvale v menu nebo, pokud nejdou trvale, tak jsou na tlačítku.

              Vaše nároky jsou zcela mimo běžné lidi, osobně nejsem příznivcem ani turba, ani asistentů, ale třeba dvouhmotu neřeším vůbec, dtto proměnlivou délku sání. Řetěz a variabilní časování ventilů mám naopak velmi rád.

              1. Ono je rozumne mit doma aut nekolik. Neni proste mozne rozdilne pozadavky narvat do jednoho auta. A pokud jde o auto do prace, pak mam na nej pozadavky celkem jednoduche:

                – nesmi se srat, hrabat se v tom nebudu. Chci jen telefon na asistenci a pripadne ekvivalentni auto po dobu opravy
                – musi jezdit zadarmo
                – musi projet za vsech povetrnostnich podminek v horach a uvnitr musi byt prijemne
                – musi mi poskytnout maximalni servis, aby se mi jelo a ridilo pohodlne a bezpecne
                – vubec mne nezajima, co je pod haupnou, chci jen slapat na plyn a brzdu

                Cili, neco dost jineho, nez chci od manzelcinyho auta, nebo rodinneho auta, nebo auta, ve kterem vozim psy a bordel, nebo 4×4 ofroutu do lesa.

              2. Můj příspěvek je z hlediska spolehlivosti. VVT i variabilní délku sání také mám, ale obávám se jich.

                Za mě nejlepší technické inovace v motorech aut byly nepřímé vstřikování a hydroštely ventilů. Všechno předtím i potom bylo náročnější na údržbu, tohle byly nesmrtelné blbuvzdorné motory, pokud konstruktéři neudělali fatální chybu.

                Ještě to VVT šlo, pokud to konstruktéři naddimenzovali jako BMW v M54. To byl snad nejlepší motor, jaký kdy BMW postavilo. Ale většina to takhle nenaddimenzovala, a tak jako tak je tam prostě navíc řídící logika, senzory, solenoid co to VVT ovládá olejem, spousta možností závady a nutnosti údržby navíc.

                Motor s nepřímým vstřikem a hydroštely bez ničeho dalšího je prostě geniální.

              3. @fadtwi
                jo to tu má každý vlhký sen šestiválec z devadesátek, takovej ten poctivej a na plyn Máňo ať nás to nesežere. :-(
                Většina nových popelnic vydrží do první STK a pak se nákupní cyklus může opakovat. Díky inflaci a nedostatku ojetin tak poslední 3 roky ani pokles hovnoty popelnice není tak dramatický, ovšem ceny nových pravda také poněkud rostou. Počínaje Dacia, která mě vůbec neuráží přes produkty mých rýžodárců přes fšecky francouze fčetně Oplu a japonce, např. oldschool Mazdu až po koncernové 2.0 turba IMHO není problém si vybrat.
                I ta elektromrdka Tesla za míč a kousek už není taková raketa.

                1. Telemetrika, Over-the-air nevypnutelné „updaty“ a s tím ruku v ruce i nevýhodné podřízené právní postavení a bezmoc, Ecall štěnice, Asistenty zasahující do řízení, „eko-plynový pedál“, přímovstřik a EGR. Plus většinou (snad s výjimkou asiatů) odpudivý hranatý design.

                  Proto nemohu nové auto* a protože lepší auta už kvůli EU a digitálním dementům nebudou, nezbývá mi, než vybírat „staré auto na věčné časy“ a provozovat kubánský model. Z našeho korporátku prostě dobře vím, co jsou zač IT štěnice a auto s telemetrikou a internetem nechci a mít nebudu.

                  *zřejmě jediná výjimka, co by ještě ušlo v roce 2023, je Subaru tuším Levorg.

                  1. @JM
                    To že jste paranoidní ještě neznamená, že po Vás nejdou… ;-)
                    Podotýkám, že mně osobně vadí i automatická převodovka ať už měnič, dvojspojka či variátor.
                    Ten mě v Subaru vysloveně sral.
                    Nicméně, Ladou Niva bych už asi jezdit nechtěl.
                    A to jsem se v ní asi dva roky vozil a nejvíc mě sral smrad z plastů a mizerný výkon světlometů i po výměně žárovek, jinak snesitelné a mimo silnice dostačující pro mé tehdejší potřeby.
                    A to jsem předtím jezdil LR Disco II.
                    LR Defem taky, to byl ultimátní stroj do terénu.
                    Atmo 100k 4WD japonca z roku 2006 jsme donedávna měli jako domácího mazlíka, i s tím hrozným VVT.
                    Jeho nástupce lépe svítí, méně žere a asi i při případné nehodě dává posádce větší šance přežít.
                    A to jsem koketoval i s koupí Lady Niva, ale byla drahá a spotřeba dvojnásobná a naše terenní potřeby násobně překračovala.

                    1. Automobilky a státy se naprosto netají tím, že telemetriku z aut hodlají využívat k „převýchově“ řidičů. Nebere mi hlava, jaký blbec může sám na sebe nasadit štěnici, aby na něj práskala represivním složkám.

                      A to nemluvím o tom, že algoritmy pro hodnotící kritéria samozřejmě psali úplní dementi – např. u Hyundai USA je prudká akcelerace nebo decelarace = špatné, potrestat a převychovat. Máš jezdit jako stréc klobouk s feldou a nikdy krizově nebrzdit. Wtf?

                      Big Data šmíráci jdou po všech datech jako slepice po flusu, a teď s imperativem „učit“ ty stupidní rádoby „AI“ tím více. Krádež století – doslova veškerá tržní hodnota všech těchto IT firem je 100% založena na krádeži a zpeněžení soukromých dat a obsahu vytvořeného soukromými osobami. Ne nadarmo jsou všichni ředitelé těchto IT firem anarchokapitalisté či libertariáni vehementně neuznávající žádné duševní vlastnictví – samozřejmě vyjma toho svého. Tradiční narudlé „co je tvoje, to je moje, a co je moje, na to mi nešahej.“

                      Vím o čem mluvím, můj IT korporátek to sice nedělá ani na to neprodává nástroje, ale někteřé naši zákazníci to jedou ve velkém. Třeba právě sledování a komerční prodej polohy řidičů a jejich „patterns of life“ z jejich chytrých map.

            2. Stran toho programovani diagnostiky… starsi typy mely na desce externi EEPROM a tam se data cpala. Tam jeste je sance to SO8 vyletovat, nacist a hacknout. Tedy, pokud jde problem resit upravou registru. Pokud by to melo byt programovani jako takove, tak to v podstate nejde, protoze dneska se to uz v assembleru nepise a z5ny debug je uplne o nicem. To by se mozna vyplatilo CIA, ale ne Lojzovi z garaze.

              Takhle jsem hackoval napriklad jednotky u francouzskych aut. Kdyz clovek vedel, kam sahnout a co udelat, tak to bylo jen o vercajku a chuti do prace.

              V okamziku, kdy je RJ resela PLC, PLA, nebo nejlepe fabrickym hybridem, tak samozrejme smolik.

            3. Jo, chybi tam nastrik kastle a dutin.
              K cemu je generalka a repase kde ceho, kdyz tomu ta ceska presolena brecka sezere kastli tak, ze ji clovek po par zimach proderavi sroubovakem.

      2. když to říšskej zaměstanavatel zacáluje, tak si klidně lítej v enterprise žejo…problém nastává, když i ten už musí šetřit a má akorát na nějaou tu jebku

        já už vodmítám do těch novejch sraček i sedat, pže nejsu zvědavej se něgde nechávat vytírat, protože zkurvená plečka si rozmyslí, že musí strhnout volat tudle do svodidel, támdle do protisměru před kamion, nebo to zašlápnout, aby to zezádu srolovala naložená tatrofka, protože proto

        jak ukázal vonehdá koncern, pár lidí to tu i loni psalo z vlastní zkušenosti, samo si to ze dne na den nainstaluje jiný softwéry (nebo to tam nalejou v ser-vícu) a ze dne na den je z toho sebevražednej kšunt

        prostě kurva NE, auto vovládám JÁ, ne vobráceně, a až nebudu schopnej se vo sebe rozumně postarat, což zahrnuje i todle se vodvézt, tak radši pudu někam do lesa zdechnout, než spolíhat na tydle kurvárny

        1. A co chudáci piloti?Lanka a kladky už od kniplu dávno vedou.Musej tomu prostě věřit.

          1. nevedou:-)

        2. Coz o to, muj zamestnavatel si zatim stoji dobre, cas ukaze. Co je fakt trosku nevychytany, je sledovani jizdnich pruhu. V Cesku je takovy fenomen, ze pri sfaltovani a opravach se jednotlive pasy uprostred slepi tak vtipne, ze tam nekdy vznika takovy cerny klikaty pruh. Pri slunicku to automatika rada identifikuje jako stredovy pruh a pak se s volantem obcas deji veci. Nastesti to udela jen jednou a pak se funkce na nejakou dobu vypne, nez se znovu nahodi. Ale sere to. Pritom normalne to nevypinam, protoze pod 70 km/h se to beztak vypne samo a pokud jedu rychleji, tak mi to aspon hlida krajnici. Jsem prase a nedrzim se pruhu. Jedu, jak mi to vyhovuje, no…

  2. Jsem překvapený,že lze najít v nabídce evropských automobilek ještě použitelné vozidlo i když je prošpikovaný pomahačskýma serepetičkama.Rozumím tomu,že ve služebáku,který používáš denně je zapotřebí jistá úroveň pohodlí,mám to stejně když lítám přes celou ČR. O to víc se děsím co mi firma nabídne až dojezdím nynější Vitaru,protože to co fasují někteří podkolegové je za řidičský trest.
    Jinak jsem rád,že se na DF vrátil zdravý duch ze Šumavy,zase jsem budu na stránky chodit s větší zvědavostí.

    1. Ony ty serepeticky jdou povypinat. Sice mi pak auto nada a misto zeleneho krouzku okolo symbolu auticka bude oranzovy, nebo i cerveny, ale to zily netrha. Jen mam tu zkusenost, ze asaci pomahaji. Napriklad reakce na dite vbehnouci z boku do silnice je skutecne rychlejsi, nez moje. Uz vyzkouseno.

      1. Vycouvávání z parkovacího místa, kdy přes okolní VANy nebo SUV nevidím, taky dobrý.

        1. Pravda, to mne nenapadlo.

          Je tam i option, ze si muzu zapnout hlidani zadku pri couvani, ze treba nekdo profrci za moji prdeli, kdyz vyparkovavam. Mam to zaply, reaguje rychleji na ruzne debily u nakupaku a tak. Kdo nechce, aby to zahamovalo kvuli kazdymu nakupnimu kosiku, muze si to vypnout.

      2. Povypínat pomahače šlo i v Octavii IV. Na zpomaleném tabletu, na čtyři zmáčknutí na různých místech displeje, po tom co člověk chvíli počká než naskočí plaubní systém.

      3. íkól de vypnót? fak? uka!

    1. Tohle je myslím pyrátovina. Je vidět, že Bartoš je kokot, kterýmu je realita komeční sféry na hony vzdálená. je to jen komouš co reálně žádný hodnoty nikdy nevytvářel a ví hovno.

      Nechápu, co je státu do toho, jak drahý auto si může firma koupit a co ještě s generováním zisku souvisí a co ne. Proč by jako mělo byjt daňově uznatelný jen první dva miliony?

      Proč by kurva ředitel firmy nemohl potřebovat k plnění pracovních povinností auto za > 2M? Někdo si na to prostě potrpí a když ho zákazník uvidí v „socka autě“ pod 2mega, tak s ním třeba neuzavře obchod.
      Tak to kurva je. Třeba asiati si na tu okázalost potrpí. Firma jako partner nemůže pro asiata vypadat jako socka, jinak nebude obchod Tak to prostě je.

      Stejně tak líp placený lidi prostě očekávaj auto k pozici. Když to firma nenabídne, nezíská ho.

      A napadne mě spousta dalších případů.

      1. Někde byl popsán případ, kdy firma s obratem 300 tis. Kč koupila Ferrari za 6 mega a chtěla zpět 1 milion na DPH.
        Desítky firem vykazují nižší obraty, než je cena vlastněných vozů, třetina z nich nevykazuje zisk nebo je ve ztrátě.

        1. No jo.
          Ale to zase s vaničkou vylejeme i dítě. Co na tom, že „desítky firem…“, když třeba stovky a tisíce firem ten nesmysl postihne neprávem.

          Jen tak mimochodem nejsem teda účetní, ale nějak nechápu, jak si firma s obratem 300 tisíc může koupit Ferrari za 6 mega.
          Třeba jako laik něco přehlíží, ale… Ta firma musela tomu salonu za to auto snad zaplatit ne? A kde ty peníze vzala?
          Buď si je musela vydělat předtím a tím pádem tomu předcházela nějaká podnikatelská činnost, která tu sumu nastřádala.
          Nebo musel někdo ty peníze do firmy vložit a tím pádem byly opět „vydělány“ a nejspíš zdaněny.

          Pokud ty peníze pocházej z nějaký trestný činnosti, tak má být řešena ta a ne takhle.

          Ještě mě napadá, že je to fingovaný nákup, jede v tom prodejce – třeba jako že si to přeprodá někdo mezi svejma firmama, ale to jsou snad všechno věci co jsou prokázat a opět se to řeší na špatný úrovni.

          1. Muze si koupit cokoli. Spolecnik udela vklad 6 mega. Koupi auto, jehoz naklady jdou za firmou. Odpocitava si DPH jak na aute, tak na udrzbe a spotrebaku. Auto normalne odepisuje, takze dalsi naklady a ten svuj vklad ma jako pujcku firme, kde si pocita uroky. Pokud neni blbej, tak celkem hrave takhle muze efektivne proprat a vydelat.

            1. Přesně. Jen teda to, že takové auta mají v majetku malé firmy bez obratu, nemusí být způsobeno z důvodu „daňové optimalizace“, ale může to být ochrana majetku. Takže tak trochu beru zpět to rýpnutí.
              – Úspěšný podnikatel třeba podniká v riskantním prostředí, kde jsou velké výkyvy. Takže třeba v jednu chvíli nadělá randál peněz, koupí třeba Ferrari a pak mu spadne velká investice a o všechno přijde i o toho mazlíka. No tak je pro něj lepší to auto zapsat na firmičku, která neručí za závazky z jeho hlavního podnikání.
              – Black list automobilky. Dotyčnému by auto neprodali, tak tam přijde právník s malou firmičkou, koupí ho a pak převede firmičku na skutečného majitele.
              „My na státu nebohatnem.“ Taková firma napojená na státní cecek nechce mít v majetku luxusní sporťák, protože novináři…

              Na druhou stranu existuje hodně podvodů (na DPH) u luxusních aut, která prý přecházejí z jednoho státu do druhého a tam vždy vyberou DPH a „jednou“ dál.

      2. A proč řešit jenom auta? Co třeba mobily…
        Daňově uznatelný náklad na mobil max. 10 000 jednou za 5 let…
        A samozřejmě jenom nějaký základní tarif…
        Jo a u těch aut povinně paušál na provoz…
        Jé, takových nápadů by bylo…

        1. Úspěšná firma tohle neřeší.Klacky pod nohama buď obejde, anebo s rachotem přejde.Živnostníci samo jedou v jiným režimu.

  3. Já mám teď novou Suzuki S-cross. Čekací lhůta 12 měsíců, dodáno o tři měsíce dřív.
    Jednou větou. Auto pro doochodce.
    Největší mínus – odhlučnění. „Šetříme! Vadí Vám aerodynamický hluk? Pusťte si rádio, které mimochodem stojí u suzuki za hovno.“
    Největší plus – tlačítky vypínatelný asistenti. Když je vypnu, zůstanou vypnutý i na další jízdy.
    Zajímavost – Idle Stop (Start stop), který je díky hybridu plynulý a nerušivý, počítá i kolik uspořil paliva. A tuhle jsem koukal (nájezd přes 4000 km), že Start-Stop spočítal, že motor už díky systému neběžel v součtu víc jak 2 hodiny a úspora paliva byla celkem 0,971 litru. To fakt zachraňujem planetu!

    1. Jojo, asaci se ukladaji podle ridice. A ten se identifikuje bezkontaktne podle karty, nebo klicenky. Takze ja muzu mit jinak nastaveny asaky, nez manzelka. A pri nastoupeni se mne hned zepta, jestli chci nastaveni ponechat beze zmen. Pokud neodpovim, natahne se minuly nastaveni.

      Bezkontaktni ID funguje dobre, jen treba pri otevirani zadnich dveri nohou je nutne mit kartu nebo klicenku v kapse. Jinak holt otevirat tlacitkem (klika).

    2. Vcera jsem v aute vysaval, tentokrat hodne dukladne a zjistil, ze basaky jsou pod sedadly v podlaze. Jsem zvedav, jak dlouho budou basovat pod nanosem susenek a dalsiho bordelu od potomstva.

      1. Buď v klidu.Basy se šíří konstrukcí.Jen to nesmí někdo prokopnout.Sušenky požitek neohrozí.Maximálně to bude trošku drnčet…

    3. Hele co se týče odhlučnění – to neměly asijské auta snad nikdy nic extra. I jedničková Fabie je odhlučněná líp než Prius. Mám dost zkušeností zrovna s Japonci a prostě u všech to odhlučnění bylo tragické – resp. nebylo vůbec žádné.

    4. Má hybridní Corolla za posledních 12 měsíců, 216 hodin a 11000 km měla vypnutý motor 49% času a 33% ujeté vzdálenosti a to má baterku kapacity (ne výkonu) hodnoty lepšího elektrokola. On ten hybrid pokud se navrhne dobře má smysl. Pokud se ale hybrid vyrobí „jen“ nabastlením elektromotoru ke spalovacímu tak výsledek je rozpačitý a spíše papírový.

      1. Ten můj je jen asi 9 kW pomocný motorgenerátor, na elektriku to nejezdí. Ale ten SnS je plynulý, protože to nastartuje ten mororgen a 12V baterka tak v tu chvíli řeší jen zapalování.
        Jinak teď jsem koukal na aktuální data. Najeto 4602km, vypnutý motor na semaforech atp. už dělá 2:55 hod a úspora paliva za tu dobu 1365 ml. To ten system na 100 000km neušetří ani jednu blbou nádrž. Takhle tu planetu nezachránime. A to mám ještě 50 let starou Rivieru, co papá 20 na sto.

        1. Toho dne byl Stierlitz tak blízko prozrazení, jako ještě nikdy…

          Pozor s těmi zkorelovatelnými údaji. Jsou tu zvrácené mysli, které neváhají ten čas a námahu do toho vrazit :P

  4. Zrovna v nové 330e jsem se nedávno projížděl, sic ne jako řidič, ale jako spolujezdec, ale nijak mě to ani nelákalo. Jako jo, dobrý, všemožný kraviny, dostat to auto nový tak mi to nevadí, ale že bych si něco takového koupil… No nevím.
    Ve firmě máme 320d taky funglovky, a už ani ty si firma nenechává, po skončení operáku jdou do světa. F30tky bez AdBlue (B47 před Technical Update) si ještě firma po skončení vykupovala a nechávala, novější kousky už se ale vrací.

    1. Ta G21 se docela podarila, nemuzu si stezovat. Ale jaxem psal – za svy bych si to domu nekoupil. Tady byl casovej tlak a prece jen, pro vozeni prakticky vyhradne vlastni prdele, je to dostatecny. Listenpreis byla 92000€, to je dvakrat vic, nez rikam, ze bych byl ochoten dat za auto z vlastni kapsy.

      1. Ta cena je šílená, to si prostě běžný smrtelník snad ani nemá šanci koupit. Tolik peněz jsem ani za dosavadní život nevydělal (a ani nepotřebuju), a i přesto mám víc aut než průměrná rodina :D

        1. No prave.

  5. Svetla.

    Svetla nad 2000 lumenov musia mat ostrekovače.
    Pokiaľ svetla nemajú ostrekovače, majú menej ako 2000 lm.
    Teda ich výkon je na úrovni podladenych xenónov z Rapidu.
    Možno lepší dojem je vďaka vykryvaniu ale výkon je jednoducho pod 2000 lm

    1. Svetelny tok se pocita v prostorovem uhlu, ergo staci vetsi vyzarovaci plocha pri stejnem vyzarovacim uhlu a hned mame jiny tok. Ta laserova svetla jsou dost velka, respektive vyzarovaci plocha je dost velka. Xenony jsem mel na Outlanderu a zena je ma na Grand Cherokee. Najezdil jsem s obojim docela dost a to 330e sviti urcite lip. Netusim ale, jaky svetelny tok mely ty xenony. Dalsi vec je smerovost. Protoze svetelny tok je vniman subjektivne ‚oslnuje mne to‘ na plose oka, tak take zalezi, jak se se svetelnym kuzelem hospodari. Pokud se svetlo ruzne rozptyluje, pak je potreba vetsi svetelny tok, byt je mene efektivni.

      1. U těch laserů by měla být prodleva ve vykrytí minimální.Doufám, že to mají výrobci ošetřené.Aby jsme se za pár let nedočkali laserů ve feldách, oktávkách nebo golfech, kdy to svítí jak prase a o funkci neoslňovat nezájem.

        1. Vetsinou, co tak sleduju, oslnuji rozesrany svetla. Nekdo buchne cumak, Franta to v garazi nejak vyklepe, na STK to optikou jen tak ‚prejedou‘ a sere pes. Nebo ruzni tunningari, co si koupi modry lampy, aby ‚to bylo voe studenejsi a lip svitilo, voe‘, ktery ale maji treba posunuty ohnisko a voila! uz to sviti nekam do prdele.

          V Nemecku je velika obliba mlhovek. Furt zaply. Staci, aby bylo trosku sero a uz mlhovky, mlhovky, mlhovky. V Cesku zase vidam dobastleny denni sviceni, ktery sviti s potkavackama a protoze je to kdesi dole jaxi primontovany, v zime se to vezme o hroudu snehu, nebo se to na parkovisti polozi na obrubnik a nasledne pri vycouvani ohne nahoru.

          1. Těžiště je u nás v tom bastlení.Výsledkem jsou „bomby“.To samý s muzikou.Čím větší bordel, tím líp.Ale to mi nevadí.Serou mě ty světla, anžto nevídím ani na krajnici.Co jsem málem sejmul chodce, tak musím vždy skoro zabrzdit, když mě míjí čuráček.

            1. Stačí blbec, co nepochopí, že když naloží kufr, měl by čudlíkem nastavit naklopení světel. Od toho tam ten čudl přece je.

          2. Co sleduji já, nejhůře oslňují LEDky na nových škodovkách. Nejen SUV, ale i Superby. To nemůže být rozštelované, mám pocit, že je to naschvál. Sociální status – hele jak vás oslňuju, mám LEDky! Kupodivu VW to má docela neškodné.

            Druhé nejhorší jsou některá BMW. Nevím jestli oslňují LEDkami na potkávačky nebo jim nezhasínají dálkové, ale zejména v prudkých zatáčkách ve městě, ale i v serpentinách v kopcích druzí nejčastější oslňovači.

    2. To je zajimave, ale paradoxne od doby LED svetlometu ostrikovace svetel nejak vymizely, pripadne jsou za priplatek. A rozhodne ta svetla nesviti jako low xenony v Rapidu.

      1. Muze to byt i prostou fyzikou. Svetelny tok odpovida vykonu ve Wattech. Jenze LED ma pri stejne svitivosti zanedbatelny prikon.

        1. Podle všeho ten limit 2000 lm je na jednoltivý zdroj světla, ne na celý světlomet. A jelikož LED (modulů) je ve světlometu více a každý z nich má pod 2000 lm, tak nutnost ostřikovačů padá.

          1. Podle EHK48/6.2.9: „Potkávací světlomety se zdrojem světla nebo LED modulem (moduly), vytvářejícím(i) hlavní potkávací světlo a majícím(i) celkový skutečný světelný tok přesahující 2 000 lm, jsou přípustné pouze ve spojení s montáží zařízení pro čištění světlometů podle předpisu č. 45“

            Mozna diky lepsi smerovosti LED modulu (uzsi vyzarovaci kuzel) se da dosahnout stejnyho nebo lepsiho osvetleni (lx) mensim celkovym svetelnym tokem (lm) zdroje, takze se vejdou pod 2000 lm, ale varim z vody. Navic se predpis nevztahuje na dalkovy svetla…

            1. Asi to bude, co jsem psal vyse. Svitivost se resi v prostorovem uhlu, takze lepsi smerovost muze mit vetsi svitivost pri stejnem svetelnem toku.

              1. což vodpovídá i na votázku proč to nepálí plným tokem neustále (plus to chlazení a celková omezená životnost i polovodičů skrz difůzu a vypálení luminoforu)

                stejně absolutně nechápu ty kokotiny kdy do provozu schvalujou stále větší vypalováky, ale starý auta kurva nemůžou dostat nový světlomety s vyšší tokem, jako proč?!?

                1. Homologace? Tyhle papirovy tanecky stojej fabriku ranec, takze je samozrejme zajem, aby se to vratilo. A pri dnesnich marzich automotive, diky platbam vypalneho a investic do elektrosrotu si fabrika nemuze dovolit jen tak prodavat neco vyvojove drahyho do staryho auta.

                  1. fabrika co dělá áftermarket na to stejně nejaký lejstra mit musí ne? a nejaký ty čočkový výbojky co se dávajou namísto celé žárofkové patice přece výrobca zhomobuznuje jednou na všecky auta né?

  6. Zdar vole, gratuluju k nejlepšímu hodnocení článku v historii. Je fakt lepší jezdit BMW na golf než Golfem do práce!

    1. Ty vole, ty jeste zijes? :-) Hele, u nas cely vedeni chodi na golf, ja jsem je s tim poslal do prdele a rekl, at radeji prijdou k nam na strelnici. A bylo po golfu, mel jsem je tady uz 3x…

      1. Chválihodné. Já Skopčáky na střelnici sice vylákal ale odmítli střílet. Prej to mají zakázaný.

        1. To nesmis brat pametniky HJ :-). V Nemecku je na hlavu vic zbrani, nez v Cesku. Jen, holt, je nesmeji nosit a v podstate ani pouzit na obranu. Takze se vali ruzne po klubech a nejaky dlouhy maji myslivci. Strelnice samozrejme maji, jak trap a skeet, tak i jine sportovni kulove, ale rezim je tam spis polovojensky, zadna radost.

          V Cesku udrzujeme Ordnung a mame ze strelby radost.

          1. Ještě k vozidlu. Za ty peníze už se dá uvažovat o Panameře 4 Sport Turismo. Porsche ceny nezvedlo a dává slevu milion když si vemeš elektropolomrdku.

  7. Tomuto nerozumiem: „poměrně rychlé přehřátí a omezení výkonu elektromotorů při jízdě nad 130 nebo s přívěsem, mizerný rozjezd v zátěži od nuly (tahat někoho ze škarpy se ukázalo být nad schopnosti auta)“.
    1/ nema Outlander nad 130 km/h jeden prevod medzi benzinovym motorom a napravou, prave preto, aby sa na dialnici vyuzil rychlejsi benzinovy motor?
    2/ elektromotor s obrovskym krutiacim momentom od nuly a nevie sa rozbehnut v zatazi? Ved elektromotor sa prave moze kratkodobo pretazit.

    1. 1) Ne, nema. Motory se prehrejou celkem rychle a auto omezi vykon. A to dost brutalne.
      2) Taky jsem se divil, ze BLDC japonsti soudruzi nejak nezvladli a kroutak on nuly prakticky neni. Poprve jsem si toho vsiml, kdyz jsem se potreboval rozjet v blate do kopce. Bez poradneho ‚plynu‘ ani tuk a pak rovnou velkej start. A pak jsem tahal chlapka ze skarpy, slapal na plyn a vono hovno. Vytahla ho Skoda s 1,6 motorem jako nic.

      1. von točivej moment asi je, ale nejspíš malej a protože se nehejbeš, tak máš tendencu tvrdit, že je takřka nulovej :D

        1. Normalne slapes na plyn, kola se netocej a auto se nehejbe. Tenhle fenomen bez elektroauta nepoznas.

      2. 1/ To sa mi nechce verit, ze by existovalo viac verzii?
        https://auto.pravda.sk/testy/clanok/328176-test-mitsubishi-outlander-phev-drahy-dotyk-s-buducnostou/
        „Aj keď Outlander PHEV poháňajú prioritne elektromotory, existuje predsa len mechanické prepojenie medzi benzínovým motorom a prednou nápravou. Toto spojenie však prichádza k slovu až pri vysokých rýchlostiach (nad 120 km/h). To zároveň znamená, že Outlander PHEV nepotrebuje viacstupňovú prevodovku. Vystačí si s jediným prevodom, ktorý zodpovedá zaradenému šiestemu prevodovému stupňu.“

        2/ Tak tomu uz vobec nerozumiem, nie je to nejaka chyba v programe, chyba toho auta, ci nejaka „ochrana“ proti pretazeniu? Prave elektropohon by mal vediet doslova odkrokovat (presne davkovat) krutiaci moment pre uplne jemne rozbehnutie.

        1. 1) Vim zcela urcite, ze u meho Outlanderu 2019 zadny mechanicky spoj nebyl. Jedine, co se v rychlosti nad 120 km/h stalo bylo, ze se nastartoval spalovak, protoze baterie nebyla schopna dodavat potrebny vykon. Bavil jsem se o tom primo se servisakama, co mi to tehda opravovali po sejmuti srny. Davali spalovak ven a rikali, ze to neni zadny problem, protoze tam jsou jen kabely.

          2) Ano, podle mne spatne udelane rizeni BLDC. Protoze jak pises, krokovy motor ma nejvetsi kroutak od nulovych otacek. Proste jsem slapal na plyn a nic. Vypnul jsem protikluz a druhe nic. Pokud jsem proste z nuly potreboval velky kroutak, tak jsem ho nedostal. Navic, ten Outlander lehce bzucel jak trolejbus, ty frekvencni menice byly nejak podivne udelany. V BMW je ticho. Uplny.

          1. Takze, odvolavam, co jsem neodvolal. Nelenil jsem a zavolal cloveku, co to auto fakt dobre zna a umi ho rozdelat a obcas i slozit.

            Na rozdil od MB, kde napriklad je primo hridel mezi spalovakem a predni napravou, Outlander PHEV ma jen spojku, ktera je uvitr motorgeneratoru. Pri vysokych otackach predni napravy (65+ mph) se sepne tato spojka a prenasi cast vykonu motoru na predni napravu. Je to ale jen mala cast, tusim rikal snad 35 koni, nebo tak? Uz nevim.

            Protoze tam neni mechanicka prevodovka, tak se toto sepnuti dela jen ve vysoke rychlosti, aby se pomohlo tem dvema motorum, ktere pak uz nezvladaji. Jenze, tento rezim nestaci na dlouhodobou jizdu. Ja mam zkusenost, ze 150 to jelo asi jen tri minuty.

            1. @Sysop
              Takže to bylo i safety. ;-)
              Ess kommt der tag.
              No už pochopili, že Euro 7 by je zabilo, čekám kdy pochopí, že jen elektro od 2035 wir schaffen das nicht.

              1. Problem je, ze to chapou bezni Nemci, chapou to technici i vedatori, ale nechteji to pochopit spravci Uhnije. No a ti bezni Nemci, technici i vedatori je tupe poslouchaji.

                1. To neni uplne pravda. Beznej Nemec je presvedcenej, ze prechodem vsech osobnich aut na elektro a vytapeni vsech domu na elektro (tepelne cerpadlo) zachrani planetu. A taky schvaluje vypnuti jaderek, protoze elektricke energie je dost. A kdyby nebylo, do ruku 2025 povinne nainstalovane smart-elektromery umozni na dalku vypinat elektriku domacnostem, ktere uz spotrebovaly „moc“. Takze kdyz nefouka a nesviti, udela se proste rizeny blackout.

                  Epicentrum celosvetove zelene debility je Nemecko, epicentrum celonemecke zelene debility je Baden-Wuerttemberg, kde maji zeleni 30% hlasu. Mozna je na tom Bavorsko lip, ale dost pochybuju.

                  1. Ne, neni presvedcenej. Jeste pred ctyrmi lety byli Nemci napumpovani propagandou, jenze ted uz tam fura tech elektrokramu jezdi a tak vidi realitu. V zime uplne nahovno. Pokud je do dediny slabsi pripojka, tak sorryjako a pred HDO jim nabijecku odpojej. Do toho jim ted zakazou plynovy kotle a jeste se i uvazuje nad zakazem dreva. To uz probudi i uplnyho debila. Podle poslednich pruzkumu Zeleni tezce ztraceji. A do toho ted ekoteroristum chce vlada vycistit pokladnu.

  8. Daj se jeste nakonfigurovat tyhle budiky (dva oddeleny lcd)? Ted tam davaj v zakla du ten jeden velikanskej prohnutej lcd pas a to je des.

    1. Ja mam dva samostatny LCD, jeden za volantem a jeden uprostred.

      Ten za volantem ma vlevo fix tacho. S tim se nic konfigurovat neda. Vpravo ma otackomer a v nem je prostor, kde se da konfigurovat, co tam chces. Obrazky z radia, mereni 2D pretizeni, ukazatel okamziteho vykonu, dojezd, odo a co ja vim, co jeste. Uprostred mezi temi budiky se zobrazuje cernobile detail navigace, cili prujezd nejblizsi krizovatkou, tvar silnice a tak, ve smeru jizdy. Pod touto mapkou pak je nazev ulice, po ktere jedu, maximalni dovolena rychlost, platny zakaz predjizdeni, kolik metru zbyva do konce nejakeho zakazu, nebo omezeni, pripadne se tam pise, jaka je vzdalenost k nehode a tak. Nastaveni rychlostniho limitu, nebo tempomatu se zobrazi jako zelene info v rychlomeru (leva cast tohoto LCD). Pokud je aktivni ExtraBoost, pak nektere prvky zcervenaji.

      Ten LCD uprostred auta je asi o 2 cm vyssi, nez vrsek palubni desky, takze pokud si clovek nahodi neco jebne – bryle, tydlifon, diar,…, tak to nema tendence spadnout dolu. Nicmene v tom miste jsou dva z tech 16 repraku, co jsou v aute, takze lze si tim ‚ucpat‘ ty dva repraky vpredu.
      Tento LCD je plne konfigovatelny na prani.Muzes si ho rozdelit na dve poloviny, nebo polovinu a dve ctvrtiny pod sebou, nebo cert vi, jak jeste. A do tech okynek si naseres, co te zajima. Treba do toho velkyho kus navigace a do tech dvou info z radia a pod to treba pocasi. Pocasi v cili, nebo pocasi kdekoli jinde. Tyto blbiny lze bud nastavovat rucne, nebo staci rict virtualnimu asistentovi a ten to nasklada, jak chces. A nebo spusti nejakou appku, ktera poskytne vic informaci pro nejaky detail. Treba chces znat pocasi na cele trase, tak to nacuca z netu a nasklada tam, pripadne i precte.
      Navigace umi satelitni snimek pri vetsim oddaleni, v detailu je to kresba. Umi 3D, pokud to ma nekdo rad.Zde lze orientaci udelat bud ve smeru jizdy, nebo sever nahore. Obecne plati, ze virtualni ovladaci prvky jsou po stranach a zarolovavaji se, pokud si to tak nastavis. Jakmile klepnes prstem na LCD, nebo priblizis dlan k touchpadu na MegaCudlu, tak se ty prvky vyroluji.
      Navigace se i ukazuje na HUD, tam je, na rozdil od ‚podvolantove navigace‘ barevna a ukazuje se pouze ve smeru jizdy, zpravidla detaily prujezdu slozitejsimi krizovatkami, nebo razeni do pruhu a tak. Kazdopadne navigace mi reaguje rychleji nez WhatsApp, kde se mi na kruhacich stavalo, ze jsem prejel vyjezd a teprve mi WA ukazal, ze jsem mel odbocit. Jasne, kdo si spocita kolikaty vyjezd to je, pak cajk, ale v Anglii, nebo Madarsku jsou kruhace nekdy tak brutalni vytvory, ze pocitani nestaci, pokud to tam fakt neznas.

      Kazdopadne, jsou to dva zcela oddeleny LCD.

      1. No ja jsem konzerva. Radsi klasicky budiky a kdyz uz LCD, tak at to vypada jak klasicky. Nebo aspon at je ten LCD zapusteny misto budiku. Ty obri televize posazene hakoby na palubce se me hnusi. Ty dva oddelene LCD vypadaji jeste jaks takz normalne. Jenze kdyz ted dam trojku do konfiguratoru, tak uz v zakladu jeste nez tam cokoliv prihodim je tam ten jeden obromnej prohnutej LCD co se tahne v kuse od leva az do stredu. A neprisel jsem na to, zda se daj dat ty klasictejsi.

        Funkcnost co vsechno se na to da dat atd je podruznejsi. To radsi ozelim funkce, nez se koukat na ten hnus.

        1. jo ty vomalovánkový kurvárny…to bude hroznýho divení, hlavně ve všech těch předraženejch vochcávkách poskládanejch z naprosto podřadnýho šmejdu, až se to bude všecko srát a výměna za pade, případně k nesehnání tvl…zlatý budíky, maximálně se vymění bowden

          1. Presne tak. Od ty doby, co je misto kliky elektrickej starter, to vsechno stoji za peknej prd.

            1. Zlaty vokna na klicku. A nebo bez klicky, jako v UAZu. No, co nadelame.

        2. Nevim, jestli se nabizi uz jen jeden LCD, ale pokud ano, paxe asi BMW shlidl nejspis u Audi, kde kupujici prave nad timto chrochtaji blahem uz leta. Tam kdyz si das detail navigace, tak ho mas pres pul auta. Pokud to lidi chteji, vyrobce reaguje. Co mu zbejva.

Napsat komentář

D-FENS © 2017