Blbost pirátů je nekonečná. Tentokrát v oblasti školství. - zpět na článek

Počet komentářů: 321

  1. Jisté řešení vidím – a všichni ministři školství jednotně pracují na jeho co nejrychlejší implementaci. Soukromé školství. Jednoduše dáte dítě na školu která bude učit to co si myslíte, že je správné. Budoucnost ukáže, jestli to byla dobrá volba :-)

  2. Nemám o konkrétním návrhu pirátů přehled (kdo by taky ty jejich nesmysly studoval), ale nějaký podobný hybrid o kterém se článek zmiňuje by v některých oborech nebyl od věci. Nemusí se všechno parafrázovat na pekaře, co si rád čte Vergilia

    Zcela konkrétně stavárna. Na budoucí inženýry se hlásí průmyslováci a gymnazisti. Ti první vědí, že nejdřív tuhne a potom tvrdne, znají elementární pravidla výstavby, ti druzí zas umí počítat, umí anglicky a obecně jsou zvyklí se učit.
    Jenže v prdeli jsou všichni svorně, první jsou defakto fachidioti, kterým unikají širší souvislosti, nepřečtou si podklady v jiném jazyce než českém (a ani té češtině moc nedají) a mají problém pochopit teoretický princip, protože znají jen skvělé poučky, které platí sice v 95% případů, ale to je málo. No a ti druzí vědí o stavění úplné hovno a mají tendenci vynalézat znova kolo.

    Takže nějaký gympl s pár odbornými předměty by se hodil. Při pohledu do osnov by se jistě našlo něco, čemu by se dala věnovat menší pozornost. (K čemu Ruchovci a Lumírovci? Proč se učit integrovat a derivovat, když vás to na vejšce stejně budou znova učit? Průmysl jižní ameriky je taky důležitý, ale prakticky by se dal shrnout do poznatku, že tam taky nějaký je a víc bych se jím nezabýval)

    Ale to je jen jeden obor. Jak je to jinde moc nevím.

    Jinak praktické obory by se měly učit. Je úžasné, kolik lidí probíralo newtonovy, keplerovy a ohmovy zákony, ale aby někdo někoho naučil, jak funguje proudový chránič, kde v zásuvce hledat fázi a jak si nevyhazovat pojistky, to pro většinu populace zůstane tajemstvím.

    1. Nevím, jestli je to rozdělení gymnazistů a průmyslováků tak ostré. Na vlastní oči jsem viděl elektro průmyslováka, který v úloze spočítal vstupní proud do operačního zesilovače 2500 A, výsledek dvakrát podtrhl a očekával pochvalu :-) Ještě během letu se obhajoval, že postup byl ale správně.

      1. Páni! To bylo prosím v kterém ročníku průmky? Jednotky mu nepřišly divný? :D
        Já osobně na průmce stihl jen precizní průmyslový, uvnitř ale diskrétní operační zesilovač VÚST AS-101 (byl to takový blackbox s 12-pin řadovým minikonektorem), který byl přednostně určen pro průmyslové MaR. I sálová výpočetka tehdy klasické OZ neměla, měla diskrétní moduly, úzce přizpůsobené požadované funkci. Ten AS-101 měl už tehdy všecko to, co běžný OZ, tedy identické ± bipolární vstupy, symetrické napájení až ±30V, třípólovou kmitočtovou kompenzaci a výstup téměř rail-to rail.
        Texasácká uA709, ani její předchůdci tehdy ještě nebyli na pořadu dne, resp. venku už dávno byly, ale bohužel ne v učivu SPŠE. O jejich existenci, včetně fyzické ukázky a předvedení možností, jsme se dověděli jen díky agilnímu profesorovi, který pár kusů 709 někde od amatérů-překupníků za těžký peníze vyšmelil, aby nám mohl ukázat aspoň část toho, co se děje jinde.
        Elektroakustika a celkově nf modulační obvodová technika, se tehdy bez OZ ještě musela chvíli obejít, u nás pak zcela určitě. I firmy na Západě, jako např. Studer, Neve, Dynacord, Studiomaster, Soundcraft a další, řešily potřebu symetriky, vysokého zesílení či komparaci jednoúčelovými moduly z diskrétních součástek.

        1. pzkudk, nedá mi to, nezeptat se:
          Jak, z čeho a s čí pomocí, dělají ročníkové a maturitní práce ti, kterým se nějakým způsobem podaří ty čtyři roky nějak dát? A co maturity takových lidí?
          Nám to profesor elektroniky řekl už v prváku jasně:
          „Opovažte se zkoušet, udělat jako ročníkovou a pokud prolezete, tak jako maturitní práci něco, co někde slepě opajcujete! Dokud tady budu učit, tak vám nic takového neprojde!“

        2. To byl absolvent na přijímacím pohovoru na pozici elektronik – vývojář :-) Ale vzorečky znal, všechny a nazpaměť :D

          1. (čímž zároveň odpovídám na otázku, jak mohl udělat závěrečnou zkoušku – vzorečky a řešení modelových příkladů nazpaměť) :-)

            1. A chyba spočívala v tom, že místo násobení dělil (nebo naopak, už si přesně nepamatuju), ale věděl, že je řeč o integráči na plošňáku.

              1. Aha, takže věděl, že jde o integráč na plošňáku – a nepřišlo mu vůbec divných 2500A.
                Elektronik vývojář pravíš. Kde se takoví potom uchytí, jestli vůbec?

                1. servisdok:
                  Bohužel se chytí někde kolem elektromobility.

                  1. Fajn, takovych lidi potrebujeme v elektrodebilite co nejvice, aspon se drive narazi do zdi.

                    1. Sysop:
                      Bylo by dobře, kdyby to co nejdřív zařízli – ČR je trochu pozadu a tím má šanci utrpět menší ztráty. Jenže tohle si žádná strana do programu nedá.

          2. Chyba. ‚Vzorecky netreba znat vsecky. Schopny clovek si vzorecek dle potreby odvodi‘ ((c) Profesor matematicke analyzy Zapletal, FE VUT) Tehdy jsem myslel, ze se poseru. Dneska na to rad vzpominam a casto vzorce odvozuju. Zrovna dneska jsem po cca 30 letech potreboval derivaci druheho radu polynomu ctvrteho stupne v matici. Tuzka, papir, deset minut a bylo to.

      2. pzkudk: No pokud to byl nějaký zesilovací obvod ruské výroby pro lokomotivu T679.1, známou v našich končinách jako sergej, tak tomu bych i věřil. V té lokomotivě se na nějaké desítky nebo stovky ampér moc nehrálo, vot éto balšája mašína i ampéry balšije :). Ale u normálního operáku by to trklo i mne, a to jsem nebyl na výpočty žádný lumen.

        1. Čo ja viem, existuje vôbec nejaký polovodičový prvok, cez ktorý môže tiecť taký prúd? Ja sa silnoprúdu exkremento rozumiem, tak neviem… ale som si istý, že Sergej nič také nikdy nevidel.

          1. Právě že polovodiče pro vlaky jo, snesou stovky ampér při stovkách voltů-jednotkách kV. Jedním tranzistorem pak můžou týct klidně desítky až stovky kW výkonu. Samozřejmě aby to bylo robustní tak je tam takovejch bazmegů i tak moře paralelně na bohatejch chladičích.

          2. IGBT si dovedu představit takhle protitankové – tramvaje/šaliny běžně používají IGBT prvky pro spínání stovek ampérů. IGBT tranzistory kombinují klasický bipolární tranzistor a MOSFETové izolované hradlo.

  3. Co člověk, to jiná preference. Vytvářet jakousi školu pro velkou část populace je nesmysl, protože ani pokud bude ministrem ten nejchytřejší člověk, kterej to navíc myslí opravdu dobře, tak nevymyslí řešení pro všechny. Naopak vzdělání je třeba rozdělit na jednotlivé obory ještě víc. Tak jako znalost jazyka lze rozdělit do nějakých úrovní (A1, A2, B1 …), tak i matematika, eletkrotechnika a další předmět by šli rozdělit na úrovně. Jedno může podmiňovat druhé. A pokud nějaký „vyučený elektrikář bude chtít maturitu třeba z latiny, nechť ji jde studovat. Jinej zase bude chtít dělat účetnictví kvůli podnikání, tak si zvolí to, atd. Pak by byla otázka, kolik těch oborů by bylo zdarma nebo jak by se to platilo.

  4. Pochopil jsem clanek spravne tak, ze pokud nekdo vymysli neco, co se mi nelibi, a co je mozna obecne docela blbost, tak je spravne mu dat za to pres drzku?
    Jako ja jsem pro, v podstate by se do poslanecke snemovny mohlo dostat 200 takovych Volnych a byla by zabava :-D
    Ale obavam se, ze takto to autor nemyslel…

  5. Jsem gymplák a musel jsem si v roce 87 zapsat povinně elektrotechniku. Kromě toho, že ty předměty byly v pondělí do 16.45 mě to nijak negativně nepostihlo a přečkal jsem to ve zdraví. O 30 let později mi to pomohlo v nouzi opravit palivové čerpadlo na motorce a nahradit v něm opakovaně odcházející relé MOSFET tranzistorem. Podle návodu, ale přece. Ani maturita z literatury mě nezabila. Ale nedá se to vysvětlit někomu kdo čte max televizní program nebo content na webu. Ať už jsou jakkoliv kvalitní.

    1. Literatura je důležitá pro obecný kulturní přehled. Aby, až se člověk bude s někým bavit, nepůsobil jako nevzdělanec. Mně se v práci nehodí spousta věcí, které jsem se učil ve škole, ale občas se i někdo usměje, když při nějaké příhodné situaci cituju Cimrmany.

      1. Cimrmani se ovšem u maturity ani v povinný četbě nevyskytujou. Aspoň za mě to tak bylo. Ještě tak Čapek, Neruda, Wolker, Kafka nebo Havel. Potažmo soudruh Jirásko. Samý trháky.

        1. To je sice pravda, i když u mé maturity na to řeč náhodou přišla, ale taky se to bere jako součást kulturního přehledu. Ale dobře, klidně se můžeme bavit třeba o prokletých básnících, nebo si osvěžit Villona, případně si popovídat o Kafkově Procesu. Zrovna Kafku jsem nedávno s někým detailně probíral.

          1. Znalostí nějakého literáta člověk sice občas ohromí (do teď si pamatuji CELÁ jména francouzských básníků), ale asi bych byl ve škole více uvítal nauku na téma správní řád, rozborka a čištění karburátoru, pájení, finance, pracovní právo, vaření… jako fakt. Klidně bych obětoval znalosti díla Charlese-Louise de Secondat Barona de La Bré et de Montesquieu za to, aby mě byl býval někdo rok učil vařit. Pojmy jako endoplazmatické retikulum, nebo choriogonadotropní hromon bych vyměnil za pár hodin pájení. Jako díky bohu za Youtube a tutoriály, ale fakt by se byl bával hodil člověk, který by řekl držíš to blbě a nejdřív si to popatlej tady tou věcí, co vypadá jak smůla.

            1. Tak správní řád na střední škole budeš těžko probírat, rozborku a čištění karburátoru možná na průmyslovce a vaření jsme zrovna základce měli v rámci praktických činností (taky jsme mohli chodit na vyšívání), i když jenom jeden rok. Jinak vaření není naprosto žádná věda. A pokud jde o to jídlo nespálit a nepřesolit, tak to tě stejně nikdo nenaučí.

              1. Pajeni taky neni zadna veda. Svarovani taky neni zadna veda. Vlastne ani ty instalaterina taky neni zadna veda. Nu, klempirina taky ne… stolarina… tesarina… hmmm…

                1. Jenže tohle se fakt musíš učit. Přece jen udělat si novou kuchyni je něco jiného než uvařit svíčkovou s knedlíkem.

                  1. Opravdu dobrou svickovou na smetane umim a ucil jsem se ji od svoji mamky. Jo, v zasade je to jednoduchy, ale vyrobit korpus kuchyne a navesit na to dvirka a pracovni desku, je technologicky nastejno. Musis jen znat postup a nebejt levej, nic vic. Ted jsem dodelal kuchyn, 8 bm plus ostruvek. Svickova na smetane bude v sobotu, zitra pecu kolena.

                    1. Já právě levej jsem, tak jsem si na tu kuchyň zavolal řemeslníka. Nejdřív objednal blbou desku, pak jí blbě uřízl, pak zjistil, že do skříňky nedostane novej dřez. Prostě když jsem to viděl, utvrdilo mě to v tom, že pokud to člověk nikdy nedělal, tak to sám nezvládne ani náhodou. Některé věci navíc dokáže zprasit i profík.

                      Je ale fakt, že nějaké dílny by byly fajn i na základce a na střední škole (nejen na učňácích).

                      Tu svíčkovou zvládnu taky. Pokud znáš postup, tak to nejde udělat blbě. Ledaže bys to fakt přesolil nebo něco.

                    2. Vaření docela věda je. Já vařím rád a zjistil jsem, že prostě potřebuju znát nějaké teoretické principy, pokud se nechci celý život plácat metodou pokus-omyl. Třeba vaření masa – jiný postup je vaření na jídlo, jiný na vývar. Nebo solení. Pokud přidáš sůl na začátku vaření tak je efekt jiný než když solíš až na konci. Nebo vlastnosti máš z různých částí téhož zvířete. Když to neznáš, tak pak skončíš u kuřecích prsních nudliček v omáčce a budeš dumat, proč jsou ty mrchy furt suchý a tuhý, když si je přece pomalu dusil tři hodiny. Atakdál.

                2. Bavíme sa o spájkovaní nejakých súčiastok, alebo o nejakých rotoroch kde sa vinutia pájkujú výkonovou pájkovačkou? Tvrdá či mäkká pájka? Aké materiály?
                  Akurát včera som kukal nejaké videá na youtube čo tam chlapík ukazoval základy zvárania hliníka či nereze (nemal som čas hľadať či zvára aj titán) a mal tam aj svoje videá čo opravoval napr. hliníkovú prírubu na výfuk motorky kde chýbalo asi 20% tej príruby a on to dovaril, opracoval, vybrúsil. Ja mám ku zváraniu nereze veľmi blízko (vyrábame nerezové mašiny) a čo to času som aj investoval do teoretického pochopenia čo, s čím ako a prečo a aj sám niečo pre seba „zlepím“ TIG-om, ale toto čo tam ukazoval ten chlap to bola ozaj paráda. A nielen ten jeden. Tých videí je tam fúra.
                  Ak sa bavíme o tlakovom rozvode vody doma v plasto-hliníku do priemeru 25-30mm tak to ozaj nieje raketová veda. Ak máš vercajg (aspoň ručné lisovačky, kliešte, tvarovač trubiek či ohýbacie pero) a nie si ľavý jak turecká šabľa tak to ide. Ale navrhnúť nejaký rozvod, kde by kúrenie išlo samotiažou tak to by sme zhoreli jak fakľa.

                3. Sysop: jenže tohle se pořádně naučíš jen tím, že to okoukáš u někoho kdo to má v malíku. Mj. proto, že sám můžeš udělat řadu fatálních chyb, před kterými učebnici/příručku ani nenapadne varovat.

                  Například když jsem poprvé držel v ruce momentový klíč, myslel jsem si, že funguje tak, že po dosažení zvoleného momentu začne přeskakovat jako ráčna v protisměru. To příručku k němu fakt nenapadlo.

                  1. U nas v praci jsme ted prijali na moje doporuceni mladyho kluka, kterej je sice technik, ale nezna nase vyrobky. Ma za ukol delat blondynu a proste ty vyrobky testovat zpusobem, kterej doposud nikoho nenapadl.

              2. A proč ne? Ono by stačilo probrat základy práva – tzn. právní principy jako „konkrétnější přebíjí obecnější“, sílu právních norem (Ústava>ústavní zákony>zákony>podzákonné normy jako vyhlášky), princip proporcionality, neminem laedere, logickou skladbu – kde mají odstavce a čárky význam AND a kde OR či XOR.

                Potom by ten správní řád šel úplně snadno.

                A bylo by to oboje asi tak 1000x důležitější a užitečnější, než nějaké ideologické blbiny které se v občance nebo ZSV jak tomu říkají probírají dnes.

                1. Ono by se měly v ON či ZSV především probrat aspoň nejzákladnější ustanovení pracovního, rodinného a trestního/přestupkového práva (hlavně práva a povinnosti z nich plynoucí)…
                  Ale to by asi sprostý lid byl už příliš vzdělaný a moc by si vyskakoval…

                  1. jizlivec 21.9.2021 v 7:28

                    Přesně.
                    Občanskou nauku jsem sice absolvoval, leč její smysl nikdy nepochopil.
                    Vzhledem k tomu, kolik právního balastu produkuje tuzemský zákonodárný sbor, je vámi požadované minimum životně důležité.
                    Při projevech některých poslanců nabývám dojmu, že ti lidé nejen že nemají právní vědomí, oni snad nemají ani právní povědomí.

                    1. občanskou nauku jsem absolvoval ve dvou fázích (páč „se to plyšově votočilo“ když jsem byl v druháku na gymplu). první fáze byla blablabla úvod do marxleninismu, po převratu se občanské nauky ujali v improvizačním modu a bylo to letem světem vysvětlení systému vlády a státní správy (u nás a ve vybraných světových státech), úvod do teorie práva (římského, tuzemského, anglosaského), úvod do filosofie atakdále. to bylo populární natolik, že z toho někteří spolužáci chtěli maturovat (jestli jim to bylo umožněno, to si už nepamatuju).

          2. Ano, dilo Borivoje Kafky jsem cetl cele a presto se o nem ve skole nikdo nezminil.

            1. Bretislav, kurva, Bretislav… sorry napoveda napicu. Vzdycky ten kram vypnu a on se mi po upgrade zase zapne… :-Z

              1. No vidíš. A znáš i Blaženu Němcovou, Johnnyho Wolkera nebo Bohumila Smetanu?

          3. Jenže taková literatura je jen povrchní pokrytectví asi jako v USA Reader’s Digest.

            (Nemá to nic společného se stejnojmenným českým časopisem. Jakýsi Čech vyprávěl, jak přijel do USA a u sváteční tabule se všichni zasvěceně bavili o nejnovější krásné literatuře – a on si připadal jako neználek a nekulturní barbar. Necháapl, kde na to ti Američané berou čas, číst tolik románů. Až když šel na toaletu, našel tam výtisk RD. V tom byly redakčně extrémně krácené romány i s celými pasážemi k citacím. Přečetl pár zkrácených „digestů“ románů a po návratu k tabuli již mohl oslňovat svou sečtělostí také.)

            1. To není nic nového. Nevím už který z filozofů doporučoval si přečíst začátek, konec a jednu dvě kapitoly z prostředka a na podobné konverzace to bohatě stačí. Blbý je, když narazíš na nadšence. I když ten si to často odmluví sám.

              1. Složitý. U starších zahraničních děl stačí anglická wiki. Obsah je tam detailně rozepsanej a ještě můžeš machrovat, žes to čet v originále a že překlad nestojí za nic.
                Česká wiki je naprd, s tou se kouzlo nepodaří.

          4. Na středoškolský (a základoškolský tuplem) byl problém, že se probíhala a povinně četla literatura, kterou jsme v tom věku nebyli schopni pochopit, protože nebyla určena pro děti a mládež, ale pro dospělé, co už mají něco odžito. Takže nám to vesměs přišlo jako nudné píčoviny. Když jsem něco z toho čet v pozdějším věku, vnímal jsem to jinak.
            Typický příklad je Švejk. Když jsem jo čet jako puboš, přišlo mi to dobrý. Různý hlášky, fórky, srandičky. Docela dobrá humorie a tak. Když jsem to čet jako třicátník, tak mi došlo, že to vůbec není veselá knížka. Že pod těma vtípkama a srandičkama je ještě jeden proud, černej jak uhlí a že tam občas prosvítá čirá hrůza a došlo mi proč je ten román tak uznávanej i ve světě.
            Mimochodem, ty Steklého filmy s Hrušínským knize udělaly akorát medvědí službu, protože je to mizerná adaptace, co si z knihy vzala akorát ty srandičky.

      2. Mr. Mr.:
        „…Literatura je důležitá pro obecný kulturní přehled…“
        – – –
        Ani trochu není důležitá. Nikdy jsem ani náznakem nepotřeboval cokoli z toho, co jsem se v ní musel učit.
        Naopak, na SŠ tenhle předmět zbytečně užíral prostředky na úkor skutečně důležitých předmětů.

        1. Ono taky záleží, co děláš (mimopracovně) a s kým se stýkáš. Jinak, čtení je velmi důležitá věc. Člověk tím zaměstnává mozek.

          1. Mr.Mr.:
            Děkuji za odpověď, zajisté jsem pologramot.
            *
            Číst a tiskace psát jsem uměl koncem MŠ, přečetl jsem cokoli, co mi přišlo do ruky, noviny jsem četl cca od 4. třídy celé krom sportu na posledních dvou stranách.
            Bídníci od V. Hugo jsem sjel v 7. třídě, náhodně mi přišli do ruky. A na Tichý Don jsem se vyflákl ryze z odporu k nařízené četbě, ovšem před několika lety jsem jel projel – občas s otevřenou 3D mapou na google, k tomu jsem zkouknul i 4 filmové verze. Ale nejsem na kvantitu, nedávno mi někdo musel vysvětlit, že Pán prstenů a Harry Potter jsou rozdílná díla.

            Setkávám se pracovně i mimopracovně s kdekým. Fakt jsem ještě nic z literatury., co jsem se ve školičkách učil, nikdy nepotřeboval…

            .

            1. Hele, fakt v tom nehledej nic, co v tom není. Prostě jsem chtěl akorát říct, že je fajn potkat někoho, kdo má všeobecný přehled a dá se s ním bavit i o něčem jiným, než jenom o jeho úzké profesní specializaci. To je všechno. A literatura byla jenom zástupný příklad. Existuje i spousta jiných zajímavých věcí, o kterých se dá diskutovat. A tím bych asi skončil.

              1. Mr.Mr.:
                „…spousta jiných zajímavých věcí, o kterých se dá diskutovat…“
                – – –
                Fajn. Otázka je níže, 20.9.2021 v 20:54

                .

      3. No ja teda nevim. Bavim se denne s kolegy, vysokoskolsky vzdelanymi lidmi a Nemcova, Wolker, Neumann nebo Kcharl-Heinz Macha jim vubec nic nerikaji. Presto mame vzdy dost akademickych debat k diskusi.

        1. Tak zkus říct Oscar Wilde, Jack London, Johann Wolgang von Goethe nebo William Shakespeare a třeba se někdo chytí. Literatura není navíc jediná věc, o které se dá mluvit. To byl jen příklad. Zrovna tak se dá mluvit o třicetileté válce nebo o monolitech na Velikonočním ostrově nebo o tom, proč za polárním kruhem trvá den i noc půl roku.

          1. Mr.Mr.:
            „…Literatura není navíc jediná věc, o které se dá mluvit…“
            – – –
            Souhlasím.
            Jednu otázku:

            Poslední dobou mě nebaví čučet na TV program a vyhledávám filmy na youtube. Zaujaly mě nedávno z jistého státu; za vlády KSČ bylo zcela vyloučeno, aby se sem dostaly.
            Ve filmu je hlavní hrdina starý jako já, také musel v 80. letech na povinnou vojnu. Tam první den promluvil rodnou angličtinou a dostal hned důrazné upozornění, že takhle ne – „budeš mluvit po našem“. Po několika měsících šel do války, kde obě strany válčily konvenčními zbraněmi – tanky, děla, OT, letouny včetně nadzvukových. Táhla se řadu let. Do té války hlavní hrdina nejel přes moře. Celá jeho jednotka v níž sloužil byli lidé, vypadající stejně, jako my – žádní Asiati, Indiáni, Arabáši či čmoudi.

            Co je to za stát…?

            1. Fakt nevím. Přemýšlel jsem, ale nevím.

              Jestli byla jeho rodným jazykem angličtina a zároveň sloužil s lidma, jako jsme my, a ti nemluvili anglicky a jestli nejel do války přes moře, nemohlo to být asi jinde než v Evropě. Ale nepřišel jsem na to, jaká válka to měla být, pokud začala v 80. letech a trvala řadu let. Ledaže to byla nějaká fikce a to pak může být opravdu cokoliv. Dám se podat.

              1. Mr.Mr.:
                Fikcí absolutně pohrdám.
                Jeho rodný jazyk byla angličtina. Do války necestoval přes moře. Válka se táhla řadu let, skončila v 80. letech.

                Podat se je brzo…

                1. Já jsem to pochopil tak, že v 80. letech začala. Ok, mohla to být válka v Argentině, která skončila v roce 1983. Možná taky sovětská válka v Afghánistánu, která trvala až do roku 1989. Vážně nevím. Ale zajímal by mě ten film.

                  1. Předpokládám, že sice necestoval do války přes moře, ale mohl cestovat přes moře před tím, než šel na vojnu. Jestli ne, tak to mohla být jenom Amerika. Protože Británie či Austrálie jsou vlastně ostrovy.

                    1. Mr.Mr.:
                      – na počátku 80. letech už válka běžela, on necestoval ani se před tím nestěhoval přes moře,
                      – válka o Falklandy se netáhla několik let,
                      – ve válce v Afghanistánu by byl těžko nasazen voják základní služby, jehož rodný jazyk by byla angličtina…

                    2. Já jsem nemluvil o válce o Falklandy ale o špinavé válce. Co já vím, co všechno bylo možný v sovětský armádě. Ale jak píše níže SatanOkkY, mohla být jeho domovskou zemí třeba Jižní Afrika nebo Indie. Pak to tedy mohl být nějaký konflikt v Africe nebo Asii, ale to opravdu nevím jaký, jestli bojoval s bělochy v jednotce, kteří nemluvili anglicky.

                    3. Mr.Mr.:
                      „Já jsem nemluvil o válce o Falklandy ale o špinavé válce.“
                      – – –
                      OK, to jsem chybně vyhodnotil, avšak tzv. „špinavá válka“ nebyl konflikt vedený všemi druhy konvenčních zbraní včetně nadzvukových letadel na obou stranách konfliktu.

                      V sovětských jednotkách by se neobjevil voják základní služby s angličtinou jakožto rodným jazykem.

                      Ale dobře, ještě kousek…

                      *
                      Otázku jsem za několik měsíců položil zhruba dvaceti lidem s různým stupněm vzdělání včetně VŠ, správně odpověděl jen jeden, zhruba během 2 – 3 minut.

                    4. Máš pravdu. Špinavá válka nebyla válka se vším všudy.

                    5. No – i v SA se mohl objevit rodilý anglojazyčně mluvící.

                      Traduje se, že některé americké zajatce z Korejské války si Sověti odvezli k sobě a už je nikdy nepustili. Tzn. dopadli zhruba jako němečtí zajatci po WW2 – ti, kteří přežili, se tak nějak naturalizovali. A jejich potomci by počítám mohli být odvedeni.

                  2. Angličtina teoreticky ako rodný jazyk – India, Malajzia, Hong Kong, Južná Afrika, Austrália (bola tam nejaká vojna?),

                    1. Dobrý postřeh. Austrálie to ale být nemohla. Za prvé je obehnaná mořem a za druhé se tam žádná válka nikdy nebyla, s výjimkou občasného řezání s aboriginees a s výjimkou bombardování Darwinu ve druhé světové. Navíc nevím, v jaké jednotce by byli běloši nemluvící anglicky.

                    2. Jižní Afrika.
                      O anglo-afrikánském špičkování je na trubce pěkné video:
                      https://www.youtube.com/watch?v=SsbR0o5dbYs

                    3. Jihoafrická republika a válka v Zambii, zvaná též Jihoafrická pohraniční válka. Vedla se někdy od šedesátých let do konce osmdesátek.
                      Potažmo občanská válka v Angole, ale ta skončila až někdy kolem roku 2000.
                      Ale netřeba chodit až do Afriky, kolik Čechů ví něco o balkánských válkách na začátku 20. století? Nebo o Čínsko-Indické válce 1960. Ta byla i docela velká.

                    4. Nambii, ne Zambii, kua.

            2. Izrael?

            3. Vojna v 80. rokoch tiahnuca sa roky? a nesiel bojovat cez more?> Keby rodna rec toho manika nebola anglictina, tipoval by som ZSSR a vojnu v Afganistane.
              Poznal som nejakych chlapkov v Uzgorode co robili vsetko mozne aby sa povinnej vojencine vyhli. Nikto nemal chut ist do Afganistanu.

            4. Napovím – pěkné video:
              https://www.youtube.com/watch?v=eke3l8Tmqdc

              1. Takže Južná Afrika zatiahnutá v spore medzi Angolou a terajšou Namíbiou.
                To je také kokotovské teda coronovské. Niekde niečo vyšmíruje a potom tu stým onanuje.

                1. SatanOkkY:
                  Namibie neměla spor s Angolou.
                  *
                  Jsi primitivní zmetek.

                  1. Zase porušujem svoje predsavzatie, ale:
                    ANGOLA AND SOUTH WEST AFRICA: A FORGOTTEN WAR (1975-89)

                    1. SatanOkkY:
                      „…Južná Afrika zatiahnutá v spore medzi Angolou a terajšou Namíbiou….“
                      – to je hodně nesprávná formulace, protože JAR nebyla zatažená do sporu mezi Angolou a Namibií, ale držela proti rozhodnutí OSN Jihozápadní Afriku a sama vstoupila na území Angoly až do hloubky přes 200 km. Namibie byla vyhlášená až poté, co byla JAR donucena odejít, ta s Angolou spor neměla.

                      Označení primitivního zmetka nemáš za tu chybnou formulaci, ale za přiblblé narážky o šmírování.

                      :OD

                2. Náhodou – já jsem to uhodl na první dobrou bez Googlu.

                  V Angole měli tryskáče kubánští „poradci“ a prý i sovětští. Plus ta averze k Britům – Búrové učinili s Brity tragickou zkušenost, ostatně právě Britové jim tam zatáhli černochy, kteří předtím na většině rozlohy JAR téměř nebyli ale časem pak milé Búry vystěhovali. Málo známá historie.

                  Nejprve jsem tedy také tipoval nějakého Ira odvedeného do Falklandů, ale to jen než jsem se dočetl k větě že nešel přes moře.

                  Nicméně – vím to proto, že jsem kdysi náhodou narazil na román Vortex od Larryho Bonda, který se právě na pozadí konfliktů JAR-okolní komunističtí černoušci odehrával a který však patří do Coronou absolutně nenáviděného žánru technotrillerů, tzn. v Coronových očích idiotských pisálků kteří nerozumí vojenské technice a přesto o ní drze píší smyšlenky.

                  1. Jan Mrcasik:
                    „…V Angole měli tryskáče kubánští „poradci“ a prý i sovětští…“
                    – – –
                    Angola měla MiG-21 ve výzbroji i s vlastními již vycvičenými piloty. Kuba nasadila i MiG-23, krom sovětských vojenských poradců v zemi působili i příslušníci NVA z bývalé NDR (bohužel o těch není dost informací).

                    Tzv. technotriller je informační odpad, pro někoho asi zábavný. U mě patří mezi ufounské hámotiny a podobnou bludařinu.

                    Ale dobře, máš nějaké povědomí, „motorkáři“…

                    :O)))

                    1. Pamatuji si na knihu Angolská anabáze, dobré čtení. Český cukrovar v Angole a jeho zaměstnanci i s rodinami z ČSSR…

                    2. Jj, UNITA. V Angole se to kydlilo po dekády.

                    3. Hele Corono, klasické sci-fi – Philip Dick, Asimov, Bradbury, Clarke, nebo třeba taková ta sbírka sovětských scifi jak v ní byla povídka o Olgoji Chorchojovi – to je ut tebe taky „ufonská hámotina a podobné bludařiny“?

                    4. Klidně. Někoho to prostě nebaví. Mě zase naprosto nic neříká Tolkien. Hobit je zajímavej, ale dětsky psanej. LOTR je zdlouhavej a roztahanej a zbytek, včetně Silmarillionu, je strašlivá nuda. A to mám fantasy celkem rád a filmovej LOTR mě bavil a celkem i Hobit.

                    5. ale to trochu motáme dva pojmy, a to spotřební čtivo a knihy. 98% všeho toho scifi a fantasy je brak, variace na harlekýny, rodokapsové westerny a detektivky (a ještě dřív na krvavé loupežnické romány a všeliké robinsonády). samozřejmě z toho občas vykoukne nějaký kvítek (jak pan Mrcasník jmenoval), ale tam je to scifi a fantasy jen tak kulisou pro skutečnou literaturu, od psychologického románu po moralitní bajku.

                    6. pane M., odpusťe mi prosím tu zkomoleninu.

                    7. Bych nesouhlasil s tou kulisou. Autor prostě jenom umí dobře psát a má nápady. I žánrovka může být zajímavé dílo o více vrstvách. Ty slavné obvykle jsou, možná s výjimkou počátku žánru (R. E. Howard, třeba. Conanovky nejsou literárně nic moc, ale stály u zrodu žánru. Za mě teda i ten Tolkien).

                    8. A ja si naopak myslím, že filmový LOTR by ako samostatné dielo dobrodružne-akčno-bojového žánru ušiel, ale ako adaptácia kníh je dosť slabý.

                      Tolkienove diela sú o niečom inom ako akcii, a v mainstreamovom komerčnom filme sa to len ťažko dá zobraziť. Ale filozofické témy sa dajú zhovadiť aj oveľa viac, trebárs Kroniky Narnie, kde vo filme je smrť Aslana totálne nepochopiteľná.

                    9. Kroniky Narnie jsou špatnej přepis. Tam je těžiště ta bitva, co se v knize odbyde na půl stránky.

                    10. IMHO je problém, že Tolkien měl sice velkou fantazii, ale s literárním talentem to bylo k dost horší.
                      Viz Hobit. Ta kniha je v podstatě úžasná. Je nabitá dějem, je tam osudovost, morální poselství, dějové zvraty, tajemství, napětí, akce, humor, pokání… Dokonce i postavy procházejí nějakým vývojem. Mohla z toho bejt úžasná sága. A co udělá Tolkien? Napíše to infantilním jazykem knížek pro děti a každou událost odbyde tak na tři stránky.

                    11. Ale Hobit byla knížka pro děti. A pro by děti neměli číst dobré příběhy?
                      Ostatně tak začali JRRT i CSL psát – protože příběhy, které by chtěli číst, nebyly k sehnání, tak si pomohli sami.

                    12. Ale fuj, neměly.

                    13. Jan Mrcasik:
                      „…Bradbury,…“
                      – – –
                      Asi tak v 6. třídě jsem něco od něj přečetl. Pravda, Bradbury má nějakou myšlenku. A ve 4. Běhounkovu Akci L.
                      Noční orel – taky úlet, spapal Agravin a lítal luftem, jak chtěl.
                      Boží pěst – tu jsem strávil, nikdy se k ní vracet nebudu, není proč…

                    14. Corona: já mám třeba velmi rád Philippa Dicka, protože na pozadí scifi kulis má velmi zajímavé sondy do myšlení a fungování lidí a společnosti, technokracie, vládců apod.

                      Proto mne zajímalo, zda kvůli kulisám nebo technicky nerealistickým popisům zavrhneš celou knihu, nebo záleží co kniha přináší nad rámec technicky nerealistického popisu, na který jsi vysazený.

                      Mmch. některé technothrillery psali bývalí dost kvalifikovaní vojáci, třeba Larry Bond měl za sebou úctyhodnou kariéru u námořnictva. Samozřejmě ale nemohl rozumět letectvu nebo armádě tak moc, jako svým ponorkám. To je asi jako kdyby ses ty snažil napsat román, kde budou kromě PVO vystupovat i ponorky.

                    15. Jan Mrcasik:
                      Nějak jsem časem došel k tomu, že na fikce škoda času. Braku je poměrně čím dál víc, ve všech směrech (Leo Kessler a jeho esesáci nebo ten náš blb Angel/Bednář s Afghanistánem.
                      Taky zjišťuju, že u lidí, které zajímá spíš reál, že při různé složitější činnosti menší pravděpodobnost nějakého selhání z důvodu hloupého nápadu.

                      Podívám se, co ten Dick je zač…

                    16. Kessler? Ten píše někdy od šedesátých let. Je to ročník 1926 a mimochodem druhoválečný veterán. Sice píše dost sračky, ale nic novodobého to není. Takovej britskej Sven Hassel, akorát na rozdíl od Hassela nebyl esesák a kolaborant.

                    17. Pardon, ne esesák, ale Hilfspolizei. Kolaborant a zrádce.

                    18. Od Dicka doporučuji sbírku „Zlatý muž“. Některé z těch povídek velmi realisticky dovádí až k dystopickým koncům ideologie a názory, které se v reálném světe rozmáhají, a krásně ilustruje jejich vyšinutou podstatu a pseudologiku…

                      Zejména povídka Před-lidé šíleně vytočila levičáky – slavná feministka Joana Russová vzkázala Dickovi, že ani není člověk a by ho bez milosti nechala zastřelit. A povídka Styl Yancy.

                      Dick také napsal „The man in the high castle“, úvahu jak by fungovaly a vypadaly USA, kdyby druhou válku vyhráli Japonci s Nácky a rozdělily si USA na své protektoráty.

                  2. Až na to, že válka v Angole skončila mnohem později. V osmdesátých letech skončila válka o nezávislost Namibie.

                    1. Ono se to tam řezalo všechno a furt – asi jako dnešní GWOT. Komunističtí černoušci s pomocí SSSR podporovali teroristické skupiny v JAR a JAR na oplátku prováděla trestné výpravy do okolních komunistických afrostátů.

                    2. Jo, ty postkoloniálni války jsou jeden velkej bordel. Různě se to prolíná a větví a komplikuje. Navíc se do toho sral snad každej, kdo šel kolem.

  6. Odjakziva plati to ze zmeny v oboru by mel delat jenom expert Z OBORU.
    Kdyz tomu nerozumis tak proste drz picu nebo pridej nazor jen k te casti o ktere neco vis.
    Ze splestes racku z hovna behem sekundy a behem dalsi sekundy ji vyblejes jako hotovej napad – tomu se v jakymkoliv jazyku, kulture, zemi, rika debilita a nerozvaznost.

  7. OT – V Austrálii je to zřejmě fakt dost drsný… zřejmě je to takovej test, co až lidi snesou, nebo nevim…je mi z toho zle.

    https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/australie-covidova-tyranie.A210919_205205_p_zahranici_wag

    1. Tušil sem, že ta zem de do pěknejch sraček už před lety na základě celkem malýho množství indicií. Na jedné straně sice nemůžu tvrdit, že to jako celek dopadlo úplně dobře, na druhé straně kdybych tam skončil, už nejmíň sedím v kriminále, takže…hm… :-/

      1. Těch indicií byla dávno spousta; namátkou třeba (zdaleka nejen)

        https://www.smh.com.au/technology/travellers-to-be-searched-for-porn-20100520-vh09.html
        https://www.reformy.cz/australani-celi-obrovskym-pokutam-za-zlocin-nelichotiveho-projevu-o-uhlikovych-danich/

        Nicméně jakkoli to tam stojí za neuvěřitelné ekskremento a z hlediska platných zákonů tam je daleko hůř než třeba u nás, většina Austrálie má jedno velké positivum: nejbližší úředník je mnohem dál, než nejbližší ptakopysk (podobnou výhodu, až na odlišné zvíře, má řada míst třeba v Kanadě).

        1. Na to, ze civilisty prakticky odzbrojili, ale ted diky novemu paktu z Australie delaji terc pro cinskou strelnici, to uz davno neni zeme, ve ktere by melo smysl zit. Spoluzacka manzelky tam zila 25 let, vzala si tam Nemce. Od letosniho jara jsou v Nemecku. Prej zadna extra vyhra, ale porad lepsi, nez soucasna Australie.

        2. V Australii jsem nikdy nebyl, nicmene ohledne Kanady to neni pravda. Government je tam rozlezlej vsude a public servants jsou loyalni a naprosto neustupni v aplikaci pravidel. Je to stejny ve vsech obyvatelnejch uzemich. Urcite bys mohl nekam zmizet do lesu a zit jako poustevnik, how long you’d last, c’est une bonne question.

        3. Když člověk bydlí někde v prdeli.

          Jenže v úvahu bylo jenom Sydney, a tam sou ouřadníků a jinejch opicajtů tisíce blíž, než jeden jedinej ptakopysk.

    2. @shithead

      https://fortune.com/2015/10/26/australia-test-products/

      Australia has apparently been a testing ground for new shit forever, so it makes sense that they’d roll out the bullshit there.

    3. Místňáci vysvětlovali, že Austrálie je země bývalých trestanců a dozorců a v jejich mentalitě je to pořád hluboce zakotvené – že policajti se poslouchají na slovo, zákony se nezpochybňují atd.

      Taková ochutnávka hnutí Přísaha…

      1. Zes ty Mrdko dnes mela k snidani vtipnou kasi, vole?

        Uz jsi nekdy videl vole trestance kterej by nezpochybnoval zakony a poslouchal na slovo? Cha cha cha …

        Nejaky residuum faktu ze Australia skutecny byla zeme trestancu mozna existuje, ale nezpochybnovani zakonu a poslouchani na slovo je charakteristika ktera se vicemene uplatnuje vsude v anglosaskem svete. Policajti se poslouchaji a policajti se s nikym nedohadujou. Ve srovnani s benevolenci v jinejch zemich, asi vcetne CR, by se dalo s uspechem argumentovat ze the Five Eyes jsou policejni staty jako prase.

  8. Je ti z toho zle ? Lol … a to je moc dobre . Az Vas bude vic , tak se vahadlo preklopi a mozna se nam jako lidstvu podari zvratit to co je pro nas pripravene .
    Kazda civilizace co tu byla koncila masivnim zabijenim / obetovanim lidi .
    Covid scam neni nicim jinym .
    There is bug in the system jak se rika konspiracni hantyrkou a to vice nez 4 tisice let . Bug neni videt v rovine nasi reality , nicmene se k nemu da dostat pomoci psychedelik .
    Australie je test ground , NZ je utociste tech kteri jsou zapojeni namatkou Larry Page zktery si nedavno koupil NZ citizenship . ( predevcirem mu shorel dum v Palo Alto kde bylo tajne podzemni ustredi google , hadam ze asi chyba v pozarnim systemu nebo cigareta v posteli :) a desitky jinych .
    Myslim ale ze z Australii maji podobne plany , vylidnit a pouzit .

    Konspiracni teorie maji v posledni dobe expiraci 6 mesicu , najednou se nam pred ocima meni v pravdu .
    Ta je nam pomalu odhalovana po kapkach . Ale it tak vetsina lidi dal zije v iluzi a pluje v oblacich .
    Kdyby se dozvedeli pravdu co se DOOPRAVDY DEJE , hrbitovy a pece by se naplninly rychleji nez po koktejlu z fajzru .

    https://youtu.be/3lLQzJU9I_0

    Tady je link na posledni podcast Alexe Jonese o kterem vetsina lidi rika ze je blazen . Tedy rikavala , protoze 99 % veci obkterych mluvi jsou najednou realita .
    David Icke to same . Pokud to vydrzis slechnout , ver ze o cem mluvi , je realita nam stovky let ukryta . Nicmene to vyzaduje roky studii .
    Jak jsem osobne parkrat zminil , mam letitou zkusenost s vetsinou psychedelik a drog ktere na svete jsou .
    Sam i s native Curranderos , Navajo i Apachee shamany . Ano 80 % z nich jsou dark , narcisticti psychopate kteri leci pro zisk a osobni energetickou moci nad jinymi . Oststne jako vetsina politiku hercu , CEO a cult leaders a tak .
    Parkrat jsem se byl podivat na druhe strane . Videl veci o kterych ani mluvit nejde protoze jsem za blazna

    O cem AJ mluvi je pro vetsinu fantasmagorie nicmene roste
    Pocet lidi kteri si uvedomuji ze vse je real .
    Kdyz trump jednou mluvil ze vedeme valku s invisible enemy , rozhodne nemyslel coronu .

    Elity jsou v tlaku cas bezi a ukol prinest celosvetove co nejvice obeti je potreba splnit . Entity z nizsich realmu cekaji , obchody byly dohodnuty a je treba je splnit .

    Proto tak tlaci na pilu a uz nic nezkryvaji .

    Project Veritas dnes leaknul prvniho vladniho insidera.
    Bude jich ted vic .
    Okolo 15 teho pristiho mesice prijde celosvetovy emocionalni sok ze zprav ktere se vyliji . Lidi to budou velice tezko travit .

    Za pozornost stoji Telgram kanal Johna McAffe kde zacinaji poustet fotky z Epsteinova raje , z podzemnich ukrytu s detmi , a vubec speky okolo vladnich cinitelu .

    Na Bitchute pak Cliff High a jeho serie
    WOO ,
    Ceka nas husta zima ktera se bude krajet az za rybnik Brcalnik :)

    1. Yep …

      Na to jestli se lidstvu neco podari jsem teda zvedavej. Jak to tak vidim tak to relativne maly procento lidi v tradicnim Zapadnim svete zmuze hovno. V postkomunistickym svete – kde by jeden prepokladal ze lidi se budou bourit proti znovunastoleni totality – se dementi hadaj vo cyklozmrdech, secondary education, a ruznejm dalsim peachovinam, a zbytek sveta je bud v prdeli nebo sheeple par excellence already.

      Were the shit that’s going down not so FUCKED UP and I mean UTTERLY FUCKING FUCKED UP, it would be fascinating to watch. Actually, it is fascinating to watch. The fucking world is imploding, collapsing, going down fast and hard, while genuine retards are getting hot under the collar about absolute NON-ISSUES, bait thrown at them to keep them busy running at the mouth about horseshit.

      1. Dnes ráno jsem jel opět arrivou – ten samej průvodčí co jsem ho tu minule vzpomínal tam griloval ještě s jedním zmrdem kluka bez roušky „jste sobec, s takovou to v tomhle státě nevytrhnem..! Neuposlechl jste mého napomenutí měl jsem Vás vyloučit z přepravy..“ ten druhej mu tam něco mlel o ventilátorech a že má zdravotní školu.. Na mne se tentokrát vysral zrovna jsem nastoupil ukázal mu jízdenku a on se vrátil k jebání toho kluka.. Nejkomičtější bylo že na něj řval a celou dobu měl respík pod bradou, asi aby ho bylo lépe slyšet… Zbytek vlaku zase jen tupě čuměl v konspirátorech na držce, jak jsem vysedal tak se tam k průvodčímu jeden vohnout asi přidal něčemu se společně smáli… Je to totál v prdeli…

        1. -izolovat se od téhle zdegenerované společnosti
          -nechat je ať se mezi sebou pomlátí a požerou
          -a pak vylézt z úkrytů a venkovských chalup a založit novou společnost v české kotlině

          Tady nemá cenu zachraňovat ty co propadli zlu. Jen by vás stáhli sebou.

    2. Už prestaňte veriť na tých bubákov, lebo ich ozaj uvidíte :)

        1. Yep. Evergrand is big news.

      1. Ja je prave obcas vidam kdyz jsem na druhe strane .. muzes se podivat na Nemesovy stranky na FB kdyz mi neveris
        https://eraoflight.com/2018/06/24/scientist-claims-his-new-technology-visualizes-multidimensional-beings/

        1. Hm, UFO, Asstrology…
          Fakt hodnověrný zdroj informací.

          :O)))

          1. Evidentne to neni informace pro Tebe . Proc to komentujes ? Proc do toho davas energii kdyz uz jsi predem nastaveny a naprogramovany neverit ? Kdybych ti v roce 2015 rekl co nastane v roce 2020 veril bys ? ne … a prece mam audionahravku z channelingu z akashic recordu .
            A protoze jsem je poslechl a tesne pred udalostmi jsem vse prodal a vymenil
            za crypta a stribro , prestal pracovat a muzu se ted valet do konce zivota na plazi a smat se Vam ostatnim jak se v tom marastu budete koupat .
            Coz nedelam , davame zde dohromady komunitu lidi , v planu jsou nakupy pozemku co jsou jeste k prodeji a vyroba bio jidla nezavisle na systemu .
            Jak jsi na tom ty s budoucnosti ?
            Potichu cekat az se to prezene . Tak nejsk po cesku jak vzdycky ?

    3. „Okolo 15 teho pristiho mesice prijde celosvetovy emocionalni sok ze zprav ktere se vyliji . Lidi to budou velice tezko travit .“

      Dávám si do kalendáře – ověříme si. Pokud ne, očekávám argumenty, věštče….

    4. @5MeoDMT21.9.2021 v 8:05
      Ty exote obskurní, jestli tvoje zaručené předpovědi ohledně 15tého příštího měsíce budou stejně spolehlivé a zaručené, jako „zcela jasná výhra Trumpa“ ve volbách tebou opakovaná v této diskuzi furt dokolečka, tak jsem ohledně 15tého jakéhokoliv z nadcházejících měsíců až do smrti smrťoucí v těžké pohodě! :-P
      Kdo se bojí, sere v koutě… jak říkávala moje babička. Tak se tam uveleb a doufej, že přečkáš tu hustou zimu.

      1. Tvoje debilni ja si plete strach s obezretnosti. Jinak rec je o nadchazejici zime, ne vo Trumpovi. Indicii ze v zime by se toho mohlo celkem dost posrat je vic nez dost.

        That being said, you’re welcome to stick your fingers in your ears and sing la la la … Alternatively, you can shove your halfwit head in sand and stick up your ass to make it easier for the PTB to fuck you over.

        1. @Jacq
          Chtěl jsi mi ty srandovní kašpárku tou svojí hatmatilkou sdělit, že tvé stavy úzkosti a obav tvoje současná medikace nedokáže eliminovat? Bobánku, to je mi tě tuze líto! Zkus se domluvit s 5MeoDMT na nějakém uklidňujícím lízátku a určitě se pro tebe ještě nějaký volný kout najde ;-)

        2. Nerozciluj se bratre :)
          Pust neco do crypta a AG pokud jsi tak jeste neucinil bude se hodit

          Jinak ty datumy neberte presne na den , data presne neukazi hodinu a den . Tu sopku na kanarech ohlasili na 21 a ozvala se 19 . Ale mozna se jeste probudi

          Zdravim z jine sopky 🙏🏻 Aloha

          1. Klidně tu můžete prezentovat i ty „šílené věci kterým by nikdo nevěřil“. Ti zde co jsou nevědomí a hloupí vás mají za blázna už teď. A mě osobně a určitě i pár dalších lidí by ty „šílené věci“ hodně zajímaly. Už z toho důvodu že nejsem typ co by experimentoval s halucinogeny, takže se k těmhle informacím nedostanu.

            Jen to vidím skeptičtěji než vy. Podle mě tahle civilizace končí. USA se snaží utopit v syntetických opiátech. Nás se snaží zlikvidovat ekonomicky. A nebo tu v zimě umrznem, bo nasraný Putin nám zdraží plyn na několikanásobek.
            Podle mě se zachrání jen ti co jsou vědomí a nebo ještě pokročilejší jako vy. Zbytek se mezi sebou porve o poslední ohlodanou kost. Takže civilizace jako taková je už pasé.

            Otázka tedy není jak přesvědčit ty hloupé a nevědomé. Na to už je pozdě. Ale jak se aspoň my můžeme zachránit. Česká kotlina má prý slušnou energetickou ochranu. Takže jen vykopat satanisty typu Bartoš, Babiš, a mohla by to být docela pohodová keltská kotlinka jako kdysi.

            1. Není třeba drogy, možná vám něco k té české kotlince napoví texty skutečného duchovního mistra.. ale nevím, jak dalece jsme schopni tomu vůbec porozumět bez hlubšího proniknutí do těchto nauk… http://www.kagyupa.com/czech/czech/vyvolenynarod/default.html a http://www.kagyupa.com/czech/czech/byt_ci_nebyt/default.html

              1. Esoterické čvochtání, nic víc.

              2. No 0ne 21.9.2021 v 21:13

                „…a naplnily se dnové národa tohoto…“ Kterého národa? No přece Čechů. A pochopil to ten národ? Tak jako Hebrejové nepochopili před 2000 léty, nepochopil to ani tento národ, neboť jeho mysl a duch byly zamlženy mamonem, závistí, nenávistí, velikášstvím bláznů a poživačností…“

                Skvělý úvod!
                Před dvěma tisíci let Hebrejové nepochopili, že se naplnili dnové národa jejich a ve sladké nevědomosti dál válčí s Palestinci, Araby, Peršany a vyvíjejí technologie, které Evropané kopírují.

                Splnila se a plní dávná proroctví, že zde, ve středu Evropy, na padesáté rovnoběžce, se narodí nový Kristus. To jen ti staří proroci si nemohli dovodit, že to bude Buddha. To jméno se u nás v oněch dobách neznalo. Kristus byl pro ně to nejvyšší a nejdokonalejší, co si uměli představit. Proto toho, od věků očekávaného, takto nazvali.
                Autorovi se povedlo dokonalé zmatení.
                Ale připomněl mi pěknou písničku Boba Geldofa vydanu v roce 1990, jejíž refrén si dovolím citovat:
                This is the end
                The end of the world
                For five thousand years
                You must surely have heard
                Nostradamus and Jesus and Buddah and Me
                We said it was coming
                Now just wait and see

                1. Ten link nedávám jen tak co jsem zrovna vygůglil, zajímám se o tuto duchovní nauku delší dobu a jsem si téměř jist, že toto nepsal člověk na úrovni guru Jára, a nejde tedy jen o nějaké čvochtání, ale uplně jiný level. Dopadla tak Palestina, dopadl tak Tibet – náhoda, nebo jen vyšší zákon, který my nechápeme..? „Ale tito lidé nebyli jen představiteli tohoto národa, oni zde stáli jako představitelé lidstva proti Buddhovi, schopnému nasměrovat karmu světa k dobru všech bytostí. Nedovolili mu, aby tuto práci mohl provést. Proto karma, od potopy světa střádaná, dopadne plnou silou zpětného působení zla. Jak mohou působit duchovní síly, máme před očima v Tibetu. Po devíti stech letech zde v Čechách vypučela tato vzácná květina. Když Květoslav pochopil, co uskutečnil, prohlásil: „Protože si Tibet nechal tuto nauku vzít (totiž posloupnost), bude trpět.“ Jak dalece se jeho slova splnila, vidíme všichni. Jenže oproti Tibeťanům byli Češi ochotni svého gurua zničit, neboť nevědomost zde vládne nesmírná. Obdoba národa Hebrejů před 2000 lety. Dopadne to s tímto národem také tak?

                  Jenže zde, na rozhraní věků, nejde jen o tento nárůdek hašteřivých lidí, jde o lidstvo v globálu. Lidé mají v rukou dosud nevídané možnosti jak zničit celý svět a již dávno propásli možnost, jak zabránit dopadu karmy – zpětného působení, tj. odrazu svých obludných činů. Jsou lidé schopni karmickým následkům svých činů vzdorovat? Jistě ne. Vždyť jsou to jen loutky v rukou mocných a neuznávají zákony Universa. Křesťanství dominující v minulém věku Ryb zklamalo a stalo se velmi rychle naukou nevědomců, čili nástrojem Márovým (zlo ve svém principu). Nesčetné generace dobrých lidí musí nahromadit svojí touhou po pravdě energii, aby mohl vzniknout jeden Buddha, jedinec z jejich středu, který je schopen ukázat novou cestu k pravému poznání. A Buddha se rodí ve světě lidí, jen když má svět velký svátek. Ten JEDEN tady byl, a nikdo nepoznal a stále nepoznává, že i předurčení národa Čechů se naplnilo.

                  To ovšem neznamená, že nauka dokonalých zmizí jednáním nevědomých a nedokonalých lidí. Jestliže bohové rozhodli o výběru místa a národa, zůstává dílo Dokonalého pod ochranou a přetrvá tudíž živé a bude přeneseno.

                  Splnila se a plní dávná proroctví, že zde, ve středu Evropy, na padesáté rovnoběžce, se narodí nový Kristus. To jen ti staří proroci si nemohli dovodit, že to bude Buddha. To jméno se u nás v oněch dobách neznalo. Kristus byl pro ně to nejvyšší a nejdokonalejší, co si uměli představit. Proto toho, od věků očekávaného, takto nazvali.

                  Věřme, že naprostá neznalost kněží všech církví a hlouposti politiků nepřinesou zkázu příliš velikou.“

                  1. No 0ne 22.9.2021 v 7:04

                    Zajímalo by mě zpracování faktu, že v době vzniku starověkých proroctví byla Země plochá a systém rovnoběžek a poledníků nebyl zaveden. Jistě, padesátka je hezké číslo, ale závisí na tvůrci systému a metrické soustavě, ne?
                    V době vzniku starověkých proroctví Češi velmi pravděpodobně jako národ neexistovali a stejně pravděpodobně se nenacházeli na padesáté rovnoběžce.
                    Hranice Evropy jsou smluvní, její střed proto je pohyblivý, závislý na politickém rozhodnutí. Dnes například leží v Evropě Azerbajdžán a počítá se do ní v případě potřeby i Izrael.

              3. Urcite . Ale je to dlouha cesta a ja to diky detstvi vzal zkratkou . Je tu nspr neco cemu rikaji kundalini awakening. Da se k tomu dojit specialni yogou a dychanim . Ale to je roky cviceni .
                Me se to povedlo haluzi kdy jsem po 3 dennim experimentu s ibogou uzil DMT a stalo se neco o cem jsem pozdeji zjistil ze bylo prave to probuzeni .
                Nicmene kazdy klient s kterym pracuji je jiny . Nekdo zkusi kambo , nekdo ayu , nekdo bufo . A nekdo chce dojit k poznani jen tak . Trva to dele ale taky to jde . Zalezi na hloubce traumatu .

                1. 5MeoDMT21.9.2021 v 22:40
                  jinak autor zmiňuje tuto knihu, kterou si chci přečíst a kde některé zkušenosti se možná potkávají s tvými https://www.databazeknih.cz/knihy/neviditelna-krajina-mysl-halucinogeny-a-i-ting-31182:

                  “ Změna na Zemi vlastně nastane tím způsobem, který líčí bratři McKennové ve své publikaci Neviditelná krajina. Bude ale dokonalejší než si snad dokáže někdo vůbec představit, a bude i dokonalejší, než si představovali bratři McKennové. Bude se týkat úrovně až na hranici atomů …“

                  ve svém článku – Blíží se můj závěr, čili vize 2012 – http://www.kagyupa.com/czech/czech/Pokracovani_Nauky/default.html v posledních dnech před svou smrtí…

                  1. No 0ne:
                    „… úrovně až na hranici atomů …“
                    – – –
                    Už jen tenhle výrok dává jasně znát, že jd eo esoterický blábol.
                    Nebo se pletu a ty mi vysvělíš, kterak se ta změna má týkat atomů…?

                    :OD

                    1. Neodpovím, ale hledal jsem a našel tu knihu o které autor píše: https://ia801709.us.archive.org/23/items/mckenna-terence-dennis-mc-kenna-the-invisible-landscape-mind-hallucinogens-and-t/MCKENNA,%20Terence%20&%20Dennis%20McKenna%20-%20The%20Invisible%20Landscape_%20Mind,%20Hallucinogens,%20and%20the%20I%20Ching-HarperOne%20(1994).pdf

                      Myslím, že může klást člověku zajímavé otázky, rozšířit obzory a otevřít dveře o kterých neměl třeba ani tušení… Jen namátkou z jedné stránky –

                      Toward a Holographic Theory of Mind
                      A philosophy of life comprises the philosophy of the organism and the philosophy of mind. This is itself a first proposition of the philosophy of life, in fact
                      its hypothesis, which it must make good in the course of its execution. For the
                      statement of scope expresses no less than the contention that the organic even
                      in its lowest form prefigures mind, and that mind even on its highest reaches
                      remains part of the organic. (Jonas 1966, p. 1)
                      The central, in some ways the final, question in any philosophy of organisms, which seeks to be complete, is the question of mind. Any thorough ‚
                      explication of the phenomenon of life must face squarely the problem of
                      the existence of mind and must explain its qualities adequately in terms
                      that do not beg the question; that is, it cannot seek to understand the
                      nature of mind in physicochemical, reductionist terms. The insufficiency of such an approach will inevitably betray itself, for just as the operations
                      of organisms cannot be reduced to the physicochemical properties of the
                      matter that composes them because they impose boundary conditions on
                      the incorporated matter in such a way that the operation of the material
                      organic system as a whole transcends the boundaries of physics and chemistry, so the same holds for mind on the next hierarchical level of organization. It exhibits qualities peculiar to itself, such that it is not simply
                      reducible to events occurring in the organic matrix from which it arises, although it certainly includes those events in the conditions of its organization and functioning. This amounts to saying that mind is more than the
                      sum of its parts, just as the fact of a living organism is more than the sum
                      of its atoms and molecules and their interactions; in each case, an adequate
                      explanation must have recourse to a more comprehensive hierarchical level
                      of organization than the physicochemical level, in the case of organism,
                      and than the organic level, in the case of mind. The existence of an organism or of a mind imposes boundary conditions on the next lower level of
                      organization. Organisms and minds incorporate and yet transcend such
                      lower levels (M. Polanyi 1968).
                      The hierarchical structuring of organisms and minds implies that mind
                      cannot be totally explained through organic structure, having as it does
                      principles of organization that transcend the organic level; still, a problem
                      remains to be dealt with, that of the nature of the relationship between
                      mind and its physical matrix, a brain. That the organization of the mind
                      does partially reflect the physical organization of the brain can be seen by
                      anyone willing to accept the evidence of experimental neurophysiology.
                      The questions still to be answered are: What is the nature of the physical
                      interface of brain and mind? Where is this interface found in the neural
                      structure? and How does the organization of the brain reflect the organization of the mind? ….

                    2. No 0ne:
                      Tak ono není co odpovědět, protože změny až na hranici atomů se konat nebudou…

                      :OD

                  2. Dik za tip , Terrence je jeden z mych nejoblibenejsich psychonautu .
                    Dennis jezdi k Vam do cr obcas pokud me pamet neklame . Jo a Terrence umrel prave tady na Hawaii , ma tu botanickou zahradu na Big island .

            2. Souhlasim stoprocentne .
              Ano Usa je pod utokem . Roky . Jako ostatne vetsina zapadnich statu . A ano tento typ civilizace je na konci . Ale porad verim ze jsme schopni to zvratit .
              Porad tu jsou indicie ze v pozadi se deji veci o kterych nemame tuseni . Volby u vas myslim dopadnou stejne jsko tady , ted v californii, kanade . Volby nic nezmuzou . Masy jsou v transu , apaticke vuci vsemu . Ovladane strachem . A prece se svet dostava do varu jak je videt . Australie se vzpira , ale nejvic se ceka co nastsne tady . Nejsem prorokem vim stejne hovno co vetsina . Ale cestuju , mluvim s lidmi , citim . Verim .
              Zmenu jsem zacal u sebe . Nic jineho moc nepomuze . A diky ze do me nepoustis s inzultacemi jako ostatni .
              Docela nechapu proc bych nemohl mit nazory jake mam od toho prece tady ta diskuse je ne ?

              1. High five, chlape …

                Bohuzel lidi jako ty jsou few and far between …

  9. Hmmmm, mě by třeba zajímalo, i když je mi to MC Putna :), čistě ze zvědavosti, jestli Ovarovou hlavu ještě reanimují nebo už ho balzamují a bude to tajemství do voleb.

    1. Miloše už tolikrát pohřbívali, že to doklepe až do konce volebního období.

    2. To skoro vypadá, že jim došli i fungující Nývlti… :-P

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017