Blbonavirus - zpět na článek

Počet komentářů: 136

  1. Stejně jako u SARS nejspíš pandemie nehrozí. Ačkoli SARSu trvalo 750 obětí rok, tahle potvora má ofi „dušiček“ po 3 nedělích přes 300.

    Co však reálně hrozí je ekonomický kolaps nejen samotné Číny ale i kríze jako hrom pro zbytek světa.
    A že kríze zpravidla vyvolávají další maléry snad není pochyb…

    1. Ano, protože nafoukanej zbytek světa předal i klíčový výrobní sektory do čínských rukou. A bez pěti chybějících komponentů prostě to výsledné auto nesložíte a neprodáte. Diverzita výroby se už léta nenosí, protože úspory a pakování manažerů.

      1. Byl to od „vyspělého západu“ zajímavý plán. Rákosníci na nás budou makat za misku rejže a zisky potečou k nám a potom do pejzatých bank. Ten plán má ale jednu chybu. Že jednou musel přijít den, kdy ten rákosník přestane bejt tak blbej a bude chtít vydělávat sám.

      2. Zajímavý byl a fungoval spoustu let, dokud si to původní výrobci byli ochotni hlídat.
        V momentu, kdy je hlídat přestali, začaly Západem postavené linky chrlit na třetí směně neoznačený brand, který pak začal přímo cenově konkurovat původní značce. Málem na to samotnou existencí dojela například známá firma QSC.
        Původní myšlenku /třebas přísně patentovanou/ pana Quiltera okopírovalo tolik rejžových firem -a následně tím zcela zahltily trh- že původní firma i autor nápadu skončily krůček od bankrotu.
        Před bezhlavým kopírováním soudruhů prostě není absolutně žádné ochrany. A tak se paradoxně stalo, že na původní myšlence Američana Quiltera se napakovala např. i sídlem a vlastníkem původně německá firma pana Ulricha Behringera..
        A tak by se dalo pokračovat celej špalek – prostě Fairchild se neměl předávat do rejžových rukou atd. atd..
        Výrobci značkových procesorů by na toto téma mohli nechat natočit dramatickou a nekončící filmovou ságu.
        Už je bohužel pozdě. Závislost Evropy i Ameriky na prakticky ničím neomezených zdrojích lidské práce, je už tak silná, že to nepůjde bez dílčích katastrof vrátit.
        Můžeme si za to my sami, bohužel. Svou leností, nafoukaností a nenažraností.

        1. Jako Černobyl začátek konce těch sovětských?

        2. Ne, to spolu nesnese srovnání. Tohle celý bude průser několikanásobku Černobylů.
          Navíc si myslím, že havárie v elektrárně neměla příčinnou souvislost s rozpadem SSSR, ani jej neurychlila.
          Trochu objektivity by to chtělo.

          1. Vliv havárie byl obrovský, minimálně na posílení ukrajinského nacionalismu, zájmu o životní prostředí, narušení důvěry ve stranu a vládu a v jejich schopnosti a dobré úmysly.

            1. Jasně, byl to jeden velkej hřebík do rakve reálného socialismu. I když zdaleka ne jediný.

            2. Rozhodně ano! Sice na UV KSČ už ve zprávách o hospodaření za rok 1983 (tedy v roce 1984) měli jednoznačně uvedeno, že situace je naprosto neudržitelná, neřešitelná a je nutno zásadních ekonomických změn (proto také ty nové zákony o bankách a státním podniku apod. ještě dávno před listopadem 89; ostatně proto hlavně ta Andropovova perestrojka ’82), ale lidé ještě nebyli dost nasraní na to, aby šli a něco udělali. Někdy si dokonce nejsem jist, zda test v Černobylu nebyl plánovaný právě tak jak byl právě proto, aby skončil katastrofou. Je to zajisté neléčitelná paranoia nejvyššího stupně, která by měla být poukazem na hospitalizaci na příslušné oddělení pro léčby duševních poruch, ale jako pamětník musím konstatovat, že nebýt Černobylu, nebyla by v roce 1989 ta reakce lidí v Ostbloku zdaleka tak silná, dokonce by je možná museli soudruzi nutit, aby toho mrtvého koně marxismu-leninismu už vopravdu ale vážně přestali krmit. Protože, co si budeme povídat, většině společnosti ten reálný socialismus ve skutečnosti vyhovoval a jejich představy v roce 1989 o změně byly o změně formy a řízení toho socialismu, nikoli o fundamentální změně celého systému. Řeči nějakého Václava Klause o tom, že chceme hen ten kapitalismus většinu lidí pořádně vyděsila, protože kapitalismus podle mého názoru nejméně 70 % lidí vysloveně nechtělo (s výjimkou Východočeského kraje, kde to bylo 107 % :-). A nebýt Černobylu, tak by s Klausem zametli na to tata. Pouze ten pocit bezprostředního ohrožení života jim umožnil něco takového vůbec strávit. A dneska toho strachu litují a volí „staré struktury“ ve víře, že se reálný socialismus zase vrátí. Nechceme si to přiznat, ale pro hloupé a nechopné je jakákoli forma socialismu jen přínosem, a ta marxisticko-lenninská byla super v tom, že za sebou měla nevyčerpatelné surovinové zdroje tehdejšího SSSR (proto tam taky přežila tato zrůdnost 74 let, zatímco ani Mussolini, ani Hitler, stejně jako EU neměli z dlouhodobého pohledu nejmenší šanci).

      3. Jo, ono by stacilo, kdyby pinpongaci protahli ty svoje oslavy novyho roku tak o qartal. To by, panecku, bylo cejtit vsude po svete.

        1. Už by kurva mohli skončit, stojí mi tam zboží a ani nikdo není schopen napsat, kdy se to pohne. Se tam flákají den vod roku víc, teď už to je přes dva tejdny, kůže líný.

          1. Tak on ten svatek trva 40 dni, pokud vim. Obvzkle Cinani nemakaji 3 tydny. Pristi tyden v pondeli uz vetsina firem jede. Tedy… pokud vyresi ten kasilkovy problem.

            1. Se posrali v lese, ne, pomalu měsíc a půl?

    2. Co SARS, ale všechny ty ptakoprasečí chřipky a další hovna, to je tak v průměru co pět let něco, aby se plebs mohl bát a stády vynakládaly prachy na vakcíny. Kolik vakcín na tydle chřipky nakoupilo naše miniserstvo? A použitejch jich dodnes bylo přesně nula, že?

      1. To nevím, ty to víš?

        1. Mluvilo se o statisísích až milionech, kolik reálně dorazilo netušim, ale minimálně desítky tisíc v prvních vlnách pro papaláše, dráby a hasiče se záchrankou beztak skladem drží.

  2. Všichni jsou blbí, jen PAKO si přečetlo noviny a je chytré.

    1. A já vůl to taky četl….

  3. Aktuální data k půlnoci předchozího dne pro Čínu najdete na en.nhc.gov.cn
    Počty nemocných,mrtvých,vyléčených,ve vážném stavu…
    A opatření která dělají rozhodně nejsou nepřiměřená,nebýt jich, tak je nemocných možná už miliony, čili léčení desetitisíců ve vážném stavu by prakticky skončilo a úmrtnost by ze současných cca 2,2% skočila až do nebes. Stát se něco takového u nás, tak investice snů by bylo vlastnictví pozemku pro hromadný hrob-zákazníků hromady. Debaty, hlasování, komise – … A kdyby premiér nebo prezident vyvinuli lék, tak by půlka republiky co je nenávidí radši chcípla, než by si ho vzali.

    1. S Burešem by to bylo jak v tom filmu, teď se nepamatuju jak se to menuje, jak po globální pandemii nějaká firma vyrábí jedinej (drahej) lék, ale ten neléčí trvale, ale jen oddaluje nemoc, takže se musí brát furt, no klasická dystopie s totální kontrolou. Tuším to bylo tak že ve skutečnosti už jsou všichni uzdravení, jenom jim vznikla závislost na tom léku s absťákem podobným té nemoci, a kohokoli kdo na to příde zamordují. Nepamatuje se někdo jak se to menovalo?

      1. Myslím že takových příběhů je vícero. S trochou vzpomínání bysme každou katastrofu a svinstvo našli někde sepsaný nebo zfilmovaný.

        1. Tadle varianta se moc nikde neobjevovala. Věřej, mám nakoukáno dost (naštěstí už moc nečtu, to bych 48 hodin denně nedělal nic jinýho :D).

        1. Ale prdlajs, Absolon to je!

      2. Tak on Kodl Capkojc i tu Bilou nemoc mel tematicky „in“.

    2. Hlavne oni si dovolili za 10 dni v primem prenosu postavit ucelovou nemocnici. Si predstav to rizeni u nas, za 10 dnu se soudruzi nezvladnou ani domluvit, kdo vsechno dostane upletek!

      1. :-P

        Vonehdá sem jel dólu ze Střížkova do Vysočan. Sem si hned vzpomněl, jak tam hrabali rok a půl? Dva? Není tam udělaný ani hovno. Na povrchu se nehlo NIC, maximálně to začíná být nepatrně hrbatý (přetím eště celkem zánovní povrch). Pamatuje se eště někdo, jak se tuším v Japonsku propadl kus ulice že by tam vešel barák a za dva dni to bylo spravený tak, že nikdo nepozná, že se tam někdy něco stalo? Nejdýl zabraly kontroly a měření, znova otevřený to bylo za týden. Tady tak možná za deset let… https://www.theguardian.com/world/2016/nov/15/japan-fixes-vast-fukuoka-city-sinkhole-repaired-two-days

        1. Mati mi kdysi vypravela, jak vyrazili s ROH na zajezd do Mnichova v roce ’90, prijeli rano na plac a poznavaci znameni byla rozkopana ulice. Vecer pulka lidi v autobude chybela, protoze ta ulice mezitim uz byla zahrabana a zaasfaltovana.

      2. V krizový situaci by Češi ten polní lazaret taky postavili.

      3. Aha, oblíbená to zdejší disciplína – kálení do vlastního hnízda ..

        150x větší stát než my postavil za 10 dní špitál (tedy spíš internační tábor) pro 10000 nakažených a převel tam 1400 vojenských doktorů ..

        Troufám, si tvrdit že postavit „polní“ špitál pro 67 lidí a dodat tam 10 doktorů včetně veškerého vybavení by AČR zvládla do 36 hodin co by jí to pískli … :-)

          1. Neco jinyho je ji postavit a neco jinyho ji treba rok provozovat. To je celkem draha sranda, zvlast pokud ji pojmes jako vseobecnou nemocnici. Ale nedelam si iluze ze by za cinska nemocnice byl o moc vic nez sbernej tábor kam zavrou nemocný aby se nerozlejzali po okoli a nesirili nakazu. Maximalne tam bude nejaka ne moc kvalifikovana sestra rozdavat prasky a menit lajntuchy a par havranu co bude mrtvoly hazet do jamy a posejpat chlorovym vapnem.

  4. No, roušky samy o sobě jsou celkem positivní věc — pokud se jejich nošení rozšíří, nezanedbatelně to omezí šmírovací systémy založené na rozpoznávání obličejů.

    1. To se vyřeší malým zákazečkem…

    2. Eh, rousky se nosi ve vetsich asijskych mestech z duvodu spatne smogove situace. Velka cast tech mest je v profizlovane CIne. Ehm, to jen tak na okraj, ze to system pravdepodobne uz umi obejit.

    3. ocs: ani ne, moderní faceRecog měří mnohem více parametrů a klíčové jsou vzdálenosti mezi krajními body očí a právě uší; ústa jsou poměrně nepodstatná.

      Resp. jinak: zakrytí ani očí (brýle), ani úst (rouška) samo o sobě absolutně nedovede sabotovat rozpoznání obličejů, a dokonce ani zakrytí očí a úst dohromady dokáže zmást jen asi 60% faceRecog systémů.

      Nevyzkoušená otázka samozřejmě je, co by se stalo, kdyby si člověk navíc navlékl falešné silikonové uši…

  5. Po shlédnutí několika amatérských videí ze současné Číny lituji, že nemám filmové studio.
    Stačí na místě pár dnů sbírat materiály a mám skoro zadarmo (post)apo filmeček/hororek.

  6. hale PAKO, je to naopak, číná je nejlepší země kde to mohlo vzniknout, vzhledem k jejímu bohatsví a zároveň autoritářství, kdyby to bylo v USA nedejbože v Evrope, tak už je globální pandemie, máte asi o číně zastaralý představy.

  7. Když tak občas v diskuzích čtu, že je všechno v pohodě a mrtvých je jen pár, vzpomínám si na pár videí z povodní, kdy na začátku bylo plno vtípků o tom, jak je všechno v pohodě a končilo to záběry na barák, kterej odnáší voda, to už ovšem kameran tak v pohodě nebyl.
    Ale snad nás chtějí jenom postrašit a ta videa s rozlišením 80x 120 pixlů o lidech co padají jak mouchy, točí jen proto, abychom se radovali, až nám zakážou cestovat.

    1. Dekameron byl taky sepsaný za morové epidemie…

    2. To je prd. Lituji, že jsem si z počátku 80. let neschoval číslo časopisu 100+1, v němž byl článek o jakési tajmené, byť zcela nedůležité nemoci homosexuálů na čtyři písmenka. Šlo o totální selhání imunity, což byla do té doby nevídaná záležitost, jakýsi AIDS či co. Že by se to nějak rozšířilo, bylo tehdy samozřejmě naprosto vyloučené, vždyť šlo o nějaký zmutovaný virus přenesený z Kočkodana zeleného na několik jednotlivců na celé planetě…

  8. Denní kapacita 2000 testů, = 2000 nových potvrzených případů denně? To mi něco připomíná …

    3.6 Roentgen … not great, not terrible. :D

  9. 1.) Coronavirus existuje, původně zvířecí virus se přes nehygienický „řeznický“ trh dostal na člověka (SARS se dostal mezi lidskou populaci přes osobu co si udělala polívku z hada, kočky a psa, tohle prostě evropan nemá šanci pochopit, já bych to nežral)
    2.) Virus má úmrtnost kolem 1-2%, „obyčejná“ chřipka ca 3%, narozdíl od chřipky je infekční již v období bez příznaků
    3.) šíření probíhá tzv. kapénkovou infekcí tj. vykašlávaný aerosol
    4.) Vakcína potrvá i při 100% nasazení moderních technologií aktuálně cca 10-12 týdnů (16 týdnů od zahájení prací)
    5.) Čínská vláda má tisíc důvodů neinformovat o kompletních datech, od zabránění paniky po udržení důvěry, navíc pandemie se šíří rychleji (viz bod 2) než je možné počítat

    Co z toho plyne?
    1.) aktálně žádnou paniku nepodnikat2.) připravená osobní ochrana pokud jezdíte sockou nebo přicházíte do styku s hodně lidmi obsahuje brýle a dýchací maska ffp3 pokud možno s ventilem
    3.) zkušenosti s chřipkou, obdobně působící respiračními infekcemi je, že nejvíce postižení jsou jednak chroničtí pacienti a děti (zhoršení průběhu) a při těžkých formách mladí lidé 20-30let (silná reakce, často končí v kardiopulmonálním selhání na ECMO, není to prdel)
    4.) spoléhání na instituce nedoporučuji, na Bulovce bylo svého času jediné lůžko s ochranou 3.úrovně plus jeden transportní set pro celou Prahu, teoreticky se počítalo s transportem do Těchonína, kapacitně to je ale velmi poddimenzované, ergo české zdravotnictví je tak brutálně podfinancováno, že nemá šanci se v případě propuknutí nějakého průseru s tímto vyrovnat.

    Good luck and good night!

    1. Jinak k rouškám – běžná chirurgická rouška pro vlastní ochranu je v případě coronaviru nebo chřipky vcelku k hovnu, maximálně pro postiženého, aby nešířil svůj průser dál, potřebujete úroveň FFP3 a doporučuje se ten vydechovací ventil, aby tlakem vydechovaného vzduchu nedocházelo k oddělení masky od obličeje, optimum např. zde https://www.3m.com/3M/en_NG/company-mea/all-3m-products/~/3M-Aura-Disposable-Respirator-FFP3-Valved-9332-/?N=5002385+8709322+8711017+8711405+8720539+8720542+8720774+3294470274&rt=rud
      Nedílnou součástí jsou ochranné brýle, je prokázaný přenos přes oči (např. i u AIDS), tudíž cokoliv co chrání oči

      Disclaimer: nejsem jakkoliv spojený s firmou 3M, jen v práci podle pokynů hygienika fasuju jejich Dreck

      1. Do psí prdele, děláš, jak kdyby vole lidi doma neměli M10ku s atombordelem, ne?

        1. Připomíná mi to Vlákna – „Britské zdravotnictví, i kdyby zůstalo nedotčené, by si neporadilo ani s následky té jedné bomby, která spadla na Sheffield…“ (hodnocená situace je však po globální jaderné válce).

          1. A tak japonské si taky nějak poradilo.
            A to věděli úplný houno co a jak.
            A v Hirošimě byl personál ne decimován ale naopak, pouze desetina doktorů a sester přežila.

            1. Akorát bomby s Hirošimy a Nagasaki měly 13 a 21 kilotun, standardní MIRV měly o řád více.

      2. Sakra to si mam oholit plnovous abych pripadne mohl nosit polomasku?

        1. Aspoň nějakej důvod, ne? :D Vlastně dobrá otázka, jak to funguje, mohl bych to jít vyzkoušet. Jen musím nějaký ty M10ky najít, měl bych jednu pohotovostní mít i na skladodílně a asi nemám, nějak to tady flákám, co kdyby imperialista zaútočil…:D

    2. Víte, že body 2 a 3 vašeho příspěvku si odporují? Pokud se to má šířit kapénkami z kašle, tak jaksi zároveň nemůže jít o asymptomatické šíření, protože tedy nevím jak vy, ale já když nejsem nemocnej, tak jaksi nekašlu. WHO se k tomuto staví velmi zdrženlivě a já se jí nedivím. U toho německého případu, na základě kterýho to celý vzniklo, bych nedal moc zato, že ti tři chlapíci, co se nakazili, s tou paní dělali i jiný věci, než že byli jen na školení…

      Jo a mimochodem, zrovna děti těžké průběhy nemají skoro vůbec. Psali to v Lancetu.

      1. Kapénky sa celkom dobre šíria aj pri rozprávaní. Nie je treba kašľať.

        1. Čili virus je přítomen ve slinách ještě před projevem jakýchkoli příznaků, to je to, co chcete říci?

          1. Nekdo tu něco takovýho psal, že je člověk infekční už před vypuknutím příznaků…

            1. No on to psal New England Medicine Journal na základě informací o tom clusteru ve Webastu v Bavorsku. Jenže buhví jak to vlastně bylo, začíná se ukazovat, že ten závěr byl možná ukvapený https://www.sciencemag.org/news/2020/02/paper-non-symptomatic-patient-transmitting-coronavirus-wrong

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017