Bezpečnost domácnosti - zpět na článek

Počet komentářů: 399

  1. My o vlku a vlk… Předevčírem du přiložit kolem oběda do kamen, kamna vyhaslý ale hukot jako když jsou plně nafedrovaný. Asi půl minuty sem dumal než mi došlo, že chytnul komín. Takže telefon sousedovi profi-hasičovi, pak žebřík ke střeše, pak udělat schody povytažením tašek, pak se tam proplazit s třema kyblýkama písku a to všechno s mojí závratí co už přestává být ftipná. Naštěstí písek pomoh, komín dohořel, a odpoledne namísto nějakých plánů jsem kydal písek z komína a vymetal atd. Docela zajímavá zkušenost, ale popravdě bych to ani neopakoval.

    1. zajímavé. čím topíte? vymetáte? (ne, neptám se jako debil, jestli máte revizi a jestli vymetal kominík s papírem).
      když vymetám dvakrát ročně, tak je z celého komína hromádka, co sotva zakryje dno kýble. ale pravda je, že furt jen dřevo a briket ročně tak čtyři balíčky, a je to stará kachlová lokomotiva na nožičkách s přebytkem vzduchu.

      1. Topím dřevem, tvrdé měkké tak napůl, na vymetání jsem se vykašlal minulý rok, takž někdy podzim 2019. Komín je nevyvložkovaná 15ka, když vymetám po sezoně tak je tam jak píšete asi tolik sazí. Soused hasič mi povidal že nevymetenej komín co rád chytne vypadá tak že je tam třeba uprostřed 5 cm průduch v těch sazích. U nás to je vdycky jenom tak max 1 cm tlustej film na povrchu ale ne po celé ploše. Jinak mám kachlový sporák s výměníkem.

        1. nevyvložkované komíny jsou průšvih, ty ani pořádně vymést nejdou, a když ta kamna máte předimenzovaná a žudláte je naložená na malý výkon, tak se celé komínové těleso nacucává dehtem, který nakonec hoří. sazí na požár v komíně musí být, jak říkáte, docela vrstva, ale celé těleso nacucané jak knot blafne v cukuletu.
          ne že bych bazíroval na nějakých předpisech a revizích, ale kombinace moderních kamen s dvojím/trojím spalováním a regulací s nevyvložkovaným komínem je docela divočina.

          1. Nepřipadá mi to nějak předimenzované ty kamna, mám ještě jedny vedle bechyňské bezroštové a tam už se kamnář kroutil, když jsem mu, řek že tam je nevyvložkovaná patnácka. Ale tam je trochu jiný styl spalování než v tom sporáku. Tam je topeniště tvořené litinovým výměníkem, nad tím plotna a pak už jenom cesta kobkou kolem trouby. Rozhodně se tam topí s přebytkem vzduchu přotože se na nich i většinu topné sezóny i vaří. Za 10 let provozu tam nikdy problém nebyl a to dokonce jsem po předchozím majiteli z komína vytáhl 7 kýblů sazí a popela.

          2. PS: kominíka jsem měl párkrát, vezmě úplně stejnou štětku jednou projede z půdy nahoru a dolu, pak sleze napíše papír a skasíruje 600 kč za 20 minut práce. Takže si to dělám pár posledních let sám protože já tam tu štětku pošlu minimálěn 5x než se mi to zdá dokonale čisté. A pak vybrat zespodu saze to stějně musim dělat sám tak i tak, takže za mě kominík je naprosto zbytečný. Samozřejmě když nepočítám ten přblblej papír.

          3. Dělám si to sám. Včetně čištění plynového kotle. Kominíka jsem ukecal na 4 kila s tím, že tam nemusí lézt. Plynařovi stačily fotky vyčištěných hořáků a výměníku, přišel jen s měřákem zkontrolovat těsnost přívodu plynu, taktéž za 4 kila.

          4. Mam tady zplynovaci kotel 25 kW. Strcil jsem ho do klasickyho hranatyho komina, 18×18 cm dira. Hrubym vypoctem mi vyslo, ze plocha pruduchu sedi na vykon kotle. Vyska komina 11 metru se taky jevila ok. Puvodne je to kominovy blok, kde tri jsou kominy a ctvrty je odvetrani kuchyne. Chalupa mela lokaly.

            No,… taxem tehdy mrknul do komina baterkou, zdal se byt ok, nikde jsem zvenci praskliny nevidel, u obou dvirek (dole v pate i tesne pod hrebenem) jsem vo komine nejaky megananosy nevidel, takze jsem k tomu ten kotel narouboval. Pri prvnim najizdeni jsem jeste nemel grif na spravny okamzik prehozeni proudeni v kotli, takze mi to zacalo ruzne lapat luft a detonovat, coz vedlo k tomu, ze se v komine uvolnily ty stary saze a pak chytly. Nic hroznyho se nestalo, byla tam toho trocha, horelo to ani ne pul minuty.

            Od te doby to uz sest let slape jako vino, jednou rocne vymetam. Diky tomu zplynovaku prakticky saze nejsou. Jen ten sedej suchej pudr, kterej proste diky tahu se dostane az do komina. Tenhle kotel je ve treti tride, takze i kdyby mne stat donutil casem ke koupi neceho jinyho, tak tenhle kotel tady proste zustane. Slape, nedela problemy a nehuli ani pri najizdeni, coz rozhodne nemuze rict fura mych sousedu, kteri maji kotle vymenene, zadotovane. Pred dvema tydny jsem zrovna poslal do prdele souseda ob jedno pode mnou, protoze ten picus zatapi petkrat za den a vzdycky mu to smrdi jak kremacka. Samozrejme automat na uhli, prej IV. trida, na vsechno papir. At s tim krapem jde do prdele a tim papirem at si ji vytre. Nezajimaji mne papiry, zajima mne, ze huli a smrdi nekolikrat denne minimalne pul hodiny, nez se mu ta sracka zahreje. V noci si chci vyvetrat a akorat naberu ten jeho smrad. Pomerne jasne jsem mu naznacil, ze mi to vadi a ze mu udelam ze zivota peklo. Vzhledem k tomu, ze uz se mnou jednu zkusenost ma, tak ten kotel prej da synovi a poridi neco jinyho. Doporucil jsem mu, at se nejprve zastavi se zamerem, usetri prachy sobe a nervy nam obema.

            1. Hele a čistě technická, mělo by cenu do řadový bytovky na kraji Plzně dávat kotel na tuhý paliva, nebo jedině na plyn? Když je to ve městě? (Plzeň – Doubravka je to) Budu to muset asi časem vyřešit, ale je to hudba budoucnosti. Ale napadlo mě to. A co je vlastně výhodnější na provoz?

              1. Vyhodnost je relativni pojem. Alfa a omega byvaji skladovaci prostory. Pokud je nemas, nemas ani co resit a jdes do plynu. Pokud je mas, pak muzes jit do peletovyho automatu (porad jsi na tom cenove lip, jak s plynem a kdyz se neco posere, ty polinka tam taky stopis) a nebo holt ruco fuco zplynovak s akumulackou. Ja treba ted v tomto obdobi zatapim v pet odpo, pak nic, ted pred spanim jdu dolozit a tim to hasne. Spalim sakumprask jedno kolecko drivi, vytapim ted cca 200 m2, pres den na 21, v noci cca 19. Prepocteno na penize protopim ya sezonu drevo za cca 6000 kdyz ho koupim suchy ve dvoumetrech. Zpracovani je zabava.

                Soused ma brachu, kterej bydli v bytovce a sem si jezdi vzdycky zpracovat drevo, pak si to odvozi na vozejku zpracovany na 45 cm domu. Kam to tam sype, nevim.

                Hodne hraje roli, jestli se bavime o nizko- nebo vysokoteplotnim vytapeni. Ja osobne nejsem fanda nizkoteplotniho topeni kvuli casovym odezvam. Ale to ma cenu resit pri novostavbe nebo rekonstrukci, jinak jsou karty rozdany.

                1. já vůl sem napsal řadový bytovky, ale myslel jsem „řadovku“, tzn. řadovej domek. Takže tam je mini dvůr a mini zahrádka, sklep …s prostorem není problém.

              2. čistě technická – dřevo a plynokotle budou zanedlouho zatíženy takovou daní, že se nevyplatí užívat ani jedno.

                1. Takže ty budeš v horizontu dalších 10 let překopávat barák na co přesně?

                  1. Asi na hrob, aby čeka neměla moc práce je vodvážet.

                    Uhlí zakážou tak napřesrok, dřevo a plyn pude potom a eletrika pude na dvojnásobek každej rok. Vítejte ve světlejch byoeko zítřcích, soudruzi!

                2. Tak na to jsem fakt napjate zvedavej. Lesa mam dost.

                3. h72 – a co se vyplatí? nenapínej…

    2. Ja jsem byl u lapnuteho kominu 2x a vzdy stacilo hodit nahore prkno na komin a pockat, az dojde luft (samozrejme dole se to ucpalo prvne). Ale kdyz chce nekdo udelat z komina presypacky… proc ne.

      1. No ten písek prý strhne ty hořící saze ze stěn.

        1. Ale jo, pisek a nasledne postupne cisteni je cesta vedouci prakticky jiste ke spravnemu vysledku. Ale pokud ti z komina nesleha dvoumetrovy plamen, tak zatim vzdy zabralo jednodussi reseni.

          1. Tak jako maly kluci byla velka zabava na komin kovarovi tabulku skla.. :))
            Ty woe, ja pamatuju jeste klasickyho vesnickyho kovare, kovarnu.. to sem rad pozoroval jak pracuje..

            1. Můj spolužák ze ZŠ je kovář. Živí ho hlavně brány a ploty, ale rád dělá meče a nože. Jenže lidi nejsou ochotní zaplatit za kvalitní nůž.

              1. Rad chodim na knife.cz, par peknych mam.. je to radost videt co zrucnej kovar umi.. a nejen kovar, je tam kluk co delal skvosty zaviraky v panelaku na balkone

              2. Ale jsou. Já bych ty mjfoxovo keramický v baráku nestrpěl. Jedině kvalitní ocel, žádná kýblštal.

                1. Já davám přednost neolitické hi-tec technologii. Takže keramiku upřednostňuju. Jen se mi nepodařilo doposud najít způsob jak jej naostřit do továrního stavu. Na rozdíl od těch kovových.
                  Jsou lidi co to prý umí i karborundem. Já mám nějaký diamantový bazmek a stejně mi to nejde.

                2. Moje příbuzná hodně stará pani, když začly keramické nože tak jeden dostala a vod tý doby nechce krájet sádlo ničim jinym. Tak možná na sádlo asi dobrý. Osobně s tím nemám zkušenost.

                  1. Jediný problém tam je s tloušťkou čepele a právě s tím ostřením. Jinak v pohodě. A člověk z toho má takový správný neolitický pocit pohody z dob kdy člověk svobodně pobíhal po evropských lesích.
                    Což se změnilo s počátkem používaní kovu a toho zatraceného železa.
                    Tam pak nastoupily velké otrokářské říše a vyvrcholilo to v minulém století německou nacistickou mašinerií. To vše by bez železa nebylo možné.
                    Kdepak železo, raději dál od něj.
                    :-)

                    1. Tak dostat ji sipem
                      s hrotem z pazourku, doktor bez noze..
                      Clovek si nevybere.. ;))

                    2. Pazourkový hroty prej byly celkem v pohodě. Co bylo prej na hovno byly domorodý hroty pilovaný z páskovýho železa. Že prej jak narazily na kost,tak se deformovaly a blbě a bolestivě se vyndávaly.

                    3. Pazourkovej se zalamoval a to už nechceš tuplem, aby ti ve femuru zůstal zaseklej šutrák. Spousta koster má v sobě úlomky pazourkovejch hrotů.

                    4. To byl zanedbatelný problém, šíp v kosti. Kostra průměrného „neoliťana“ vypadala jako by si prošel mučírnou gestapa po akci Anthropoid. Hromady více čí méně nakřivo srostlých zlomenin.
                      Tomu se dnes dokážou vyrovnat jen vrcholoví sportovci co mají počet zlomenin rovnající se jejich věku.

                    5. A co myslíte že najdou jednou na mý kostře? Nebyli by mi ani schopný udělat ten jejich covidtest.

                    6. S tou historií jsi obecně dost na štíru, současný keramický nůž toho s neolitickou keramikou nemá zrovna moc společného 😉

                    7. K těm zlomeninám ještě připočítej stopy po zánětech a hnisavejch ložiskách a různý kosterní změny způsobený nepravidelnou výživou a různejma nemocema. Mýtus o šťastném divochovi je jen romantická iluze. Život byl tvrdej, krátkej a nepohodlnej.

                    8. Ve skutečnosti to vyvrcholilo komunistickou mašinérií, ale chápu, že zrovna tobě se otroci, kterým se dneska říká “političtí vězni”, zrovna nehodí do světonázoru.

                3. Keramickej je fajn, pokud je nekde bezpecnostni ram…

              3. A to já bych i dal. Za kvalitní nůž – jenže oni mi vždycky nabízejí „pěkný nůž“. Tedy, k poptávce jsem se zatím dostal jen dvakrát, ale to do mě hustili damašek a šest druhů nerezi a unikátní tvar a rukojeť z exotického dřeva o kterém jsem ani nikdy neslyšel nebo z parohů jednorožce… A když jsem řekl, že sháním bowie z pořádné oceli, asi tak 60 HRC a rukojeť co se hlavně dobře drží v ruce ale ať je klidně z plastu, tak že prý takovouhle obyčejnou konfekci nedělají :-) Při tom se to normálně nedá koupit, všechno je jen nerezivějící blátokov.

                1. Přesně, to je ten skutečnej problém s nožema, prémiovej je stejnej shit jako ten od vietnamce.

                  1. Tak v kramu.. u dobreho nozire si vyberes a kdyz nevyberes udela na zakazku..
                    Staci zajit na jejich sraz do hospody, nebo nejakou vystavu..
                    A mas nuz na celej zivot, kterej si posles jednou za rok na prelesteni a treba dobrouseni.. vyberes si vse, vcerne vybrusu, kvality oceli..
                    Je to v podstate sperk na kazdodenni pouziti..

                    1. Před lety jsem si náhodou koupil v Mičurinu (dnes Carevo) „Nož sportivěn“ z továrny ve Velkém Tarnovu. Nerezová čepel, strakaté plastové střenky. Při porovnání s tehdejšími loveckými noži Mikov to byl kulturní šok – nic lepšího jsem od té doby neměl. Dobře se drží v ruce, drží ostří. Páčit bych si s ním samozřejmě netroufal, na sekání je lehký.
                      Protože už nesportuji, žena používá nůž v kuchyni na krájení masa a sádla.

                    2. Žena ať si ho používá na co chce, hlavně když se k němu chová jako člověk. Já s nima dělam například ryby nebo porcuju NZety.

                    3. moje milující a milovaná (jedná se o stejnou osobu) vezme rajče, položí na talíř, vezme kudlu, kterou jsem den před tím nabrousil jak břitvu (a naboural s tím ovci nebo pokrájel dvě kila cibule), zatlačí na kudlu, a udělá to „cink“ a na ostří je zrcátko.
                      ne nechci šperk ke každodennímu použití. obyčejná konfekce, kterou před použitím na něco zajímavějšího nabrousím (ech, předvčírem jsem se chystal krájet cibuli, pošlechtil jsem tedy jednu z kudel, a když nezbedné dítko vběhlo do kuchyně, tak jsem si vyrušen čistě ufikl půlmilimetrovou špičku palce na levé ruce). ze šperku a rajčat na talířku bych se velmi rychle buď zcvoknul nebo šel bručet, a to nemám zapotřebí.

                    4. mimochodem, laciné nerezové nože jsou jaksi z podstaty použitého materiálu k ničemu. staré nože z uhlíkové oceli (a klidně jakékoli mrchy z vyklízení pozůstalosti nebo z vetešnictví) udělají mnohem lepší práci – tedy máte-li doma brousek a víte co s ním. ale uhlídat je před nafedrováním do myčky je nadlidský úkol.

                    5. Lukas B.

                      Mám po dědovi několik nožů, z toho dva vypadají, že je vyrobil kladívkem na babce. ale krájet s nimi cokoliv je radost.

                    6. Nemůže současně krájet na porculánu a být moje milovaná, nejdražší možná jo, ale milovaná rozhodně ne!

                    7. ideál neexistuje. ostatně já zase špatně meju nádobí (to byla jedna z nejlepších rad do života od mého táty, „při první návštěvě v domácnosti dívky, se kterou to myslíš jen trochu vážně, se ochotně hrň k mytí nádobí, a šikouně nějaký vzácný kousek rozbij a všechno pořádně upatlej“)

                    8. Tak rozflákat při utírání prachu porculán po babibčce je myslim naprosto základní minimum. Kdo tohle nezvládne, do roka kojí!

                    9. Arnold J Rimmer 7.3.2021 v 16:17

                      Lukas B. to níže popsal přesně. I moje žena se k noži občas chová jako žena, i když je dcerou kováře.
                      Prostě mi potom oznámí, že nůž je tupý.
                      Stejně jako já jí oznamuji, že v košili je nějaká díra.
                      Tak to chodí.

                    10. @Ygorek:

                      Nejenže nadává kde se tam ta díra vzala, ještě ke všemu tu košili velmi často vyhodí! :( (Že tu nejoblíbenější snad ani není třeba říkat)

                    11. Arnold J Rimmer 7.3.2021 v 17:31

                      Vrtá mi hlavou, odkud ji znáš. I když jsi ji zjevně dlouho neviděl, na nadávání rezignovala již počátkem tisíciletí.

                    12. ano, napohled podivné sovětské a ruské výrobky někdy dovedou překvapit prostým a robustnám dizajnem a solidním materiálem, asi kradli materiál v bajkonuru či co. výborná hračka je třeba „pila karmannaja“, čili řetězová pila bez motoru k ručnímu tahání. pro domkáře ideální k likvidaci pařezů ovocných dřevin.

                    13. Mam doma zepar sovetskych veci, ktere jsem si tam kdysi nakoupil. Co byl total vopruz, to byly napajeci kabely. To fakt soudruzi nedavali a pri trosku chladnejsich teplotach nebylo mozne je ohnout, natoz smotat, coz specialne u sovetskeho werku jsem nikdy nepochopil. Jinak, po strance mechanicke, neni co vytknout. Strikaci pistole (transformatorova), vrtacka, sada hodinarskych sroubovacku, sveho casu i kufrikovy zvetsovaci pristroj, navijecka prize pro manzelku (+ elektricka cesacka), atd. atp… celkove jsou to veci konstruovane na vecnost. Pochopitelne se pak nelze divit, ze jim spotreba sla kam? No do prdele, Halik.

                    14. V centrálně plánovaným hospodářství byla nějaká spotřeba každýmu u prdele. A že by to co se v 70. letech dělalo v rusku bylo kvalitnější než to, co se v 70. letech dělalo v německu nebo v usa, to snad nemyslíš ani vážně ne?

                    15. shifty 7.3.2021 v 18:57

                      Nikoliv. Na základě plánované či odhadované spotřeby se plánovaly výrobní kapacity a zdroje.
                      Co se týče sovětských výrobků, kromě jiného si pamatuji slova prodejce speciálních výrobků jednoho monopolního výrobce z USA: „Je to takový ten sovětský styl. Brutálně předimenzované.“ Ono je to, dodávám, v některých případech významný klad.

                    16. SSSR bejvala země neuvěřitelně nápaditejch a erudovanejch inženýrů s poměrně kvalitní kvalifikací a současně totálně demotivovanejch ožralejch vhonoutů ve výrobě.

                      A výstupy týhle kombinaci imho celkem odpovídají. Nu vot.

                      Situaci myslím dokonale ilustuje starej sovětskej vtip, jak fabrika splnila plán výroby hřebíků tím, že vyrobila jeden hřebík, ovšem vážící padesát tun, protože plán byl v tunách hřebíků.

                    17. Myslí to vážně a já sám mám podobné zkušenosti.
                      Západ musel materiály i náklady na výrobu optimalizovat. Rusové, resp. Sověti nic z toho nemuseli.
                      Když se rozhodli vyrábět například lehkou, přitom mužikům poměrně odolnou ruční vrtačku, tak nebyla ani z bakelitu či plastů, ale byla komplet z elektronu a hlavička té vrtačky, včetně utahovacího klíče byla z materiálu, nejspíš podobného čepům pásů z T-34.

                      Totéž například s elektronkami a později i polovodiči.
                      Elektronky ze Západu, měly na katodách jenom tolik a takovou tloušťku emisní hmoty, kolik bylo nezbytně zapotřebí – pro dosažení nějaké „přiměřené“ životnosti, odpovídající přibližně inovačnímu cyklu a nevycházelo to draho.
                      Rus ale mohl, v mnoha elektronkových fabrikách přehazovat baryum, thorium a jiné podobné vzácnosti, doslova lopatama. Případně tím sypat náledí u dílen, který pak někdy potmě světélkovalo.
                      Někdy mi přišlo, že v každé běžné sovětské elektronce, naprosto kterékoliv, ta lopata emisního materiálu byla a je. Dělají to tak víceméně dodnes.
                      Několik ruských fabrik vyrábí muzikantské, ale i studiové elektronky bez potisku. Ten si potom vyhlášené firmy Marshall, Fender, Mesa Boogie, ElektroHarmonix a další doplní sami. Vysolíte za ně potom třeba trojnásobek ceny jakože „neznačkových“ Svetlan, VakuTechů a SovTeků, byť jde o naprosto totéž, vyrobené stejným postupem i přístupem.

                      Kusy, pocházející ze 60.let, které předtím natočily vyšší tisíce hodin v sovětských Rubínech 102, 106, v modelech Volna, Temp a v dalších, mají po likvidaci zbytku těch televizorů stále emisní schopnost od 80 do 100% – jsou schopny dalšího, naprosto plnohodnotného provozu další desítky let.
                      Podotýkám přitom, že jde o typy elektronek pro „spotřebku“, tedy vůbec nic speciálního.
                      Jiným způsobem totiž nelze vysvětlit, že sovětská verze některého evropského/amerického modelu běžně „natočí“ asi osmi- až desetinásobek provozní doby, co je schopen s rozumnou emisní schopností „natočit“ ten evropský/americký předobraz, někdy Sověty upravený k jejich obrazu, vesměs v pozitivním směru.

                      Oni Sověti prostě nemuseli nikdy ničím šetřit, dokonce ani lidma a nic cenově optimalizovat, to je celý. Nic jiného v tom nikdo nehledejte.
                      Jako doplňující četbu k tématu, doporučuji Zvláštní zprávu č.4 cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, kde to je rozvedeno do detailů.

                    18. složitější sovětské (ruské) výrobky byly strašlivé (auty počínaje a televizory konče). sraly se. blbě se ovládaly. holt nezvládli optimalizovat životnost tak, aby se to stalo všechno najednou. ale byly nabité součástkami brutálně předimenzovanými s prakticky neomezenou životností. poskytovalo to mimořádný prostor k bastlení. a u jednodušších výrobků se to někdy šťastně sešlo, všechno bylo předimenzované a fungovalo.
                      ostatně, hlas ameriky a svobodnou evropu jsme doma poslouchali na rádiu sovětské výroby se skvělým příjmem krátkých vln, stálo v gagře pětadvacet rublů.

                    19. Hlas ameriky, svobodka a laxík se doma poslouchaly na elektronkové radio. Děda u toho měl ucho čtyřicet let. Tak dlouho čekal, až to praskne, vždy tomu dával tak rok, dva …. jednotka dočasnosti se holt furt měnila.

                    20. Ještě si vzpomínám na Volá Londýn. Jinak jak píše servisdok níže, ty vytuněný ruský příjímače byly excelentní, myslím tak min. pět pásem KV. Vždy když říkali, přelaďte na frekvenci …. nebyl problém. Jestli se nepletu, tak u Českého Brodu byly dvě dost výkonné rušičky.
                      To samé ZDF, v Chlumci nad Cidlinou vysílal na stejné frekvenci vysílač, který v podstatě rušil možnost příjmu, tuším 28 kanál.

                    21. To poslední potvrzuju taky.
                      Naši soudruzi, při svém vlezdoprdelismu Moskvě, sem nechali dovážet skvosty jako třeba Rigu 103 se šesti, nebo z řady VEF typ VEF206, s pěti KV rozprostřenými pásmy a fantastickou selektivitou. Té nedosahoval ani vyhlášený „všepásmový“ world receiver Grundig Satellit.
                      Vlastně si sem naši soudruzi nechali dovážet vynikající zbraně pro své ideologické nepřátele, protože nic nedokázalo tak skvěle, právě tou selektivitou, odladit rušičky RFE a VOA, jako právě sovětské přijímače – včetně těch jednodušších Sokolů a Meridianů.
                      Vnitřek – všecko opravdu brutálně předimenzované, na nf koncovém stupni s výkonem 1,5W byly osazeny koncové tranzistory s dovolenou ztrátou 10W, ve vf obvodech byly použity tranzistory, běžně schopné pracovat na kmitočtech tehdejšího UHF TV pásma.
                      Na kontaktních perech a dotecích legendárních otočných karuselů, kterými se přepínaly vlnové rozsahy, bylo tolik stříbra, že kdybyste jej z nějakého důvodu chtěli dostat dolů, tak byste museli vzít 300 smirek. Proto bylo možné kontaktní pera občas přečistit dost drsnými metodami – a stříbra neubývalo.. Ty doteky na karuselu, na které byly vyvedeny cívkové sady pro jednotlivé rozsahy, pak byly pro jistotu ze stříbra celé – pecka stříbra, velká asi jako hlavička šroubku M2 s půlkulatou hlavou.
                      Zbytek materiálu zhruba stejně tak, s výjimkou elektrolytů – ty se Sovětům do spotřebky nikdy moc nedařily, gumové těsnicí zátky nebyly vyrobené přesně a proto elektrolyty zhruba za 15-20 let provozu přijímače vyschly..

                      Dneska tyhle přijímače pořád chodí s původními polovodiči, s původními citlivými reproduktory, kterým vůbec nezeslábly magnety, už tehdy s příměsí Nd.
                      Je zpravidla nutné jen vyměnit asi 15-30 elektrolytů /podle velikosti přijímače/ v ceně zhruba 100-150Kč, vyčistit potenciometry /nezničitelné, netěsné proti prachu, ale pohodlně rozebratelné a čistitelné/, vyčistit pera, karusely a můžete zase srozumitelně poslouchat třeba revoluční vysílání libyjské armády, nebo ruský Buzzer UVB-76 na 4.625kHz..

                    22. Zase ten socialistickej chlív docela podporoval invenci. Právě díky tomu nedostatku a nutnosti šťastnýho bastlení.

                    23. Ale ja jsem v 70. letech nenakupoval v Nemecku, nebo USA. Zato kdyz dneska koupim neco v Nemecku, tak pokud chci, aby to vydrzelo alespon tak dlouho, jako to ruske, tak v prepoctu na prumerny plat v Nemecku ted a na rusky plat tehdy jsou ty ruske veci porad docela levne.

                    24. …bylo na Shiftyho.

                    25. Mimochodem, s Rusama komunikuju casto, protoze jako jedinej u nas ve fabrice se domluvim (ukrajinskou uklizecku nepocitam) a Rusove radeji rusky, nez anglicky. Dneska jsou nekde uplne jinde, nez za SSSR a kuriozni je, ze ale to konstruktersky mysleni jim dost zustalo, tedy aspon u tech firem, se kteryma komunikuju. Zadni blbci. Ozralej muzik v RF je neco jako sfetovanej cernoch v USA. Najdes, ale musis hledat. Ne, ze se valeji uplne vsude.

                    26. Třeba spotřební elektronika šla úplně do kopru, mám doma ještě z devadesátek receiver, gramo, CD přehrávač a tape deck, vše made in Japan (teda jestli tomu můžu věřit). Nicméně i téměř po 30 letech to funguje. Samozřejmě, že je problém s konektivitou, ale v té době měl CD přehrávač optický vstup.

    3. Komín umí chytnout tak pěkně, že vybuchne, roztrhne vám to těleso komína a vevalí se vám to třeba do vobejvačky. Nezbejvá pak nežli ho celej pokorně vybourat, vyndat z baráku, cihlu po cihle a vestavět do vyndanýho místa komín novej. Překvapivě to nejni moc složitý a pracný a rozhodně to stojí za to. Anebo ten starej nějak vymlátit dokulata řetězem, svrchu, a vyvložkovat ho nerezem, vyvalený kusy dozdít. Jsem pro první řešení.

  2. Zkuste se pozeptat ve svém okolí, z jakého materiálu že je vyrobená vana. Spousta lidí si myslí, že z kovu (litiny) a že do ní může bez obav vyhodit hořící předmět. Bohužel realita je plast v polystyrénovém loži, katastrofa.

    1. To snad každej ví, z čeho má vanu, ni? Já měl v životě všechno, to běžné. Litinu, smaltovaný masiv, samostatně stojící, na nožkách. Smaltovaný plech tlustý, samostatně stojící na nožkách. Smaltovaný plech tenký podezděný, zabudovaný. Dnes mám akrylát. Vana je masivní, velmi tuhá a tlustá, vyztužená sklem, jasně, podezděná Ytongem. Dobře se to dělá, dobře se to chová, má to nezměrnou životnost (desítky let minimálně). Projektoval jsem i vany z umělého mramoru, z pryskyřice, ty jsou také perfektní, ovšem trošku dražší.

      1. Právě že neví. Něco v bytě blafne, lidi to hodí do vany, protože mají představu, že kachličky a železo nehoří. Pak bývají někdy dost překvapení.

      2. Lidi, co bydlí různě po pronájmech, to zpravidla nevědí. Nemají důvod se o to zajímat, dokud to nějak funguje.
        Dtto s elektrikou, plynem i topením.

      3. To je teda životnost. Onehdá sem akvizoval litinovou vanu, co sloužila na zahradě už několik desetiletí, opět ven na zahradu. Ta věc je tak někdy z doby eště před válkou, odhaduju. Někdo to teda patlal jakousi barvou, která je snad i hnusnější, než ty řasy, co v tom v sezóně narostou, nicméně jinak je v supr stavu.

        Ocel je ocel vy akryláti vyztužení sklem. Jo a su zvědavej, kdo bude ty vaše vopíchaný vláknama armovaný akryláty a jiný pryskyřice likvidovat, není to vo moc míň odolný, jak vrtule větrníků.

        1. A koupal ses v tom nekdy? Je to studeny, priserny..

        2. Litinovou vanu jsem našel u baráku v kopřivách, tož byla postavena na cihelné nožky, tedy podezděna, byla k ní zavedena voda hadicej (ponorné čerpadlo v studni) a připraven vedle otop. Kdo se chce vykoupat, v zejmě, pustí čerpadlo, rozdělá oheň pod vanou, chvíli počká ….. naakumuluje uhlíky, vytvoří žároviště pod vanou …. A pak se může koupat uprostřed zahrady, vůkol sněhová nadílka, oblaka páry z něj i vany, občas si skočí do závěje, vrátí se do vany …. Hezké je to.

  3. Ví někdo jak rozumně pracovat s lidma v krizi? „Zámrzka“ je dobrá, protože se degraduje na předmět, který je možné odtáhnout kam je potřeba atp. Není to ideál, ale rozhodně lepší než panikář. To je moje žena. 10x ji můžu říci, co má dělat, ať už je to aktivní činnost či pasivní (běž pryč a starej se o děcko), ale většinou stejně začne dělat chaos a okrádat mne o čas, kterej v danej moment nemám(stupidní aktivitou, generováním nesmyslných nápadů, překážením, neustálým žvaněním typu: „To hoří? — co budeme dělat? — Jakože ono to fakt hoří[vidouc metrovej plamen]“).

    Ví někdo, jak se s spanikařenejma lidma pracuje?

    1. Na mou zenu staci zarvat. Uplne ji to prepne do jineho modu. Sice remca, ale prestane zavazet.

    2. blbě. nejlepší je zařvat a nepomůže-li to, tak nabídnou a třeba i dát pár facek. ale na manželku je to cesta do pekla.

    3. @Alfonz
      Nic, je neřiditelná, vymkla se kontrole. Ignorujte ji, odfiltrujte, případně lehce propleskněte. Tohle jde odstranit jedině vojenským drilem.

      Teoreticky by měla mít ve vás takovou důvěru, že se uklidní už proto že tam jste. Ale některý zhysterčí fakt nezvladatelně.

      1. @Arnold J Rimmer — řvaní jsem zkoušel, facky moc taky nepudou, urážky jsem sice nechtěl zkoušet, ale dal jsem je stejně, a za to dostanu akorát kecy ex-post. Problém je v tom, že žena má nezlomnou představu, že všemu rozumí, a pokud jí něco selže (80%) je to náhoda, a pokud já něco dám (90%) je to taky náhoda.

        Problém je v tom, že já to nedávám. Kdybych mohl fungovat stylem: „ty stojíš tady, ty děláš toto, ty držíš hubu“, tak jsem v pohodě. Ale když jsem třeba ošetřoval děcko s popáleninou, děcko odmítalo poslouchat, neposlouchalo, běhalo v kruhu, a ti kteří měli pomáhat (z důvodů větších znalostí) seděli a jen měli blbý kecy, a další lidi měli kecy — tak mě to strašně zahlcuje a nemůžu se soustředit. Místo abych řešil triviální problém, tak mám 75% mozku vyplácanýho na řev, bordel, rebelii a sabotáž lidí, kteří se řešení problému nijak (pozitivně) nepodílí. A pak mi to trvá dýl a dělám chyby. Ale vím, že „už nic neříkej, je to blbost a nebude fungovat, ruší mě to, bež vedle a nech mne“ absolutně nefunguje.

        1. to je hodně komplikovaná situace, nicméně já bych řval jako lev…

        2. @Alfonz19, no jak to tak čtu, tak takovouhle soudružku je nejlepší poslat do světa, ať se s tim otavuje pro změnu někdo jinej. Protože tohle vám musí dělat nejenom když hoří barák, ale taknějak furt. Jak se s váma začne přetahovat o krizový velení, tak ve vás nevidí chlapa. To neznamená třeba že nejste, může to mít jenom takhle v hlavě poskládaný. Já bych tohle fakt nesnes, bez urážky. Jednou – dvakrát, výstraha, výstražnej výstřel – a šla by k čertu.

          1. @Arnold J Rimmer — s babama je to blbý. Najít soudružku, která je OK, je problém. Vaše analýza je velmi pravděpodobně správná. Je tu ještě malá část, kde se můžeme vymluvit na feminismus a to, že tam odkud pochází byla zvyklá ostatní znalostmi převyšovat. Ale že měla dostat nějakýho většího bouchače je určitě pravda. Ale s tím už nic neuděláme, teda doufám, že to nějak ustojím. A posílat ji do světa, jen abych si vylosoval nějakou jinou kombinaci pozoruhodných vlastností, tak o to 2x taky nestojím. Ryb je v rybníku spousta, ale když vidím jaké ryby z něj někteří vytahují …

            1. Jen taková drobná poznámka k tomu, že tam, odkud pochází, byla zvyklá…

              Každý ženský, se kterou jsem byl, jsem zbořil její po celý život stavěný vidění světa. Každý. Třeba jeden stereotyp měly všechny a býval jedním z prvních zbořených a pro mě to je naprosto nepochopitelný, jak na to přišly. Bylo to, že každá měla potřebu se o jídlo dělit půl na půl. Já figurou robustnější postavy, na výšku 190cm (tedy žádná klátící se špejle) a proti tomu obyčejná ženská. Těm bystřejším to došlo buď po důrazným vysvětlení, že vrabčí porce mi nestačí, těm hloupějším po tom, co během 2 týdnů skokově ztloustly.

              1. Ženská ale potřebuje často jíst víc, protože má makovici plnou kravin, který jí tam furt šrotujou a neustále se měněj. Má plno podnětů a furt něco řeší. Takže spaluje. Pak sou ale zase baby napojený na nějakou volnou energii, skoro nežerou, třeba jen dvě kafe a čvereček čokolády za den, max. půl jablíčka nebo malé avokádo, stejně ale na zimu přiberou, při této stravě. Vono se to nedá paušalizovat. Já byl měsíc doma, nemocnej, měsíc jsem nejedl, really. Půl malé misky polévky, jeden rohlík, kousek ztvrdlého chleba, toto bylo mé jídlo na tři dny …. Přibral jsem tři kila. Teď žeru jako nezavřenej a sundal jsem ty tři kila dolů, na původní váhu.

                1. Až bude mít 60kg ženská metabolismus jako metrákovej chlap, tak zmizí sportovní kategorie dle pohlaví a akční hrdinky budou mít reálné předobrazy. Pak uvěřím, že se nedá paušalizovat..

                2. Dík za skvostné probuzení. Už dlouho jsem se tak nerezal…

            2. @Alfons19: Feminismus? Who cares?

              My chlapi si umíme neuvěřitelně komplikovat život jenom proto, že na ně neumíme zatlačit. Jsou si pak moc jistý samy sebou a to je chyba. Nebojte se věci vyhrotit, buďto povolí, nebo to pude doprdele, no tak co. Ale musí vědět že jedno z toho se prostě stane, protože vy nepovolíte a strach máte jenom z pánaboha.

              Je to v principu stejný jako s divokým koněm. Když dojde na lámání chleba, jeden z nás dvou se poddá a já to teda nebudu. To radši tady v tý ohradě chcípnu.

              Uvidíte že to s nima blbý neni, vůbec to blbý neni, prima bab jsou mraky, tohle všechno máte jenom ve svý hlavě. Ženský nejsou naši nepřátelé. Jenom hrajou tvrdou hru.

              1. To máte sice pravdu. Těžko něco namítat. Ale ne každý má chuť se stát celoživotním krotitelem dravé zvěře a být neustále ve střehu, jestli už vám zase pomalu nepřerostla přes hlavu a je tak čas ji zase trochu zpacifikovat a ukázat kdo je tu pán.
                To není vztah mezi dvěma lidmi, ale vztah jak ve psí smečce.

                A stejně pak musíte doufat že vás nepostihne nějaká nemoc, úraz a s tím spojená ztráta zaměstnání. Protože tím pádem jako alfasamec končíte.
                Stačí se zeptat libovolného bezdomovce, kde má svoji milující ženušku. Tedy milující než došly prachy a servis co jí poskytoval.

                1. To je všechno klidně možný ale byla to prima jízda ne?

                  Psí smečku ponechte klidně stranou, každej vztah je vždy obchod a boj o nadvládu a zaujetí rolí. Je úplně fuk do jakých sentimentálních romantických kravin to zabalíte a jak moc civilizovaně se chcete tvářit. Biologická podstata je vždy tatáž a neuniknete jí.

                  1. Holt třeba já radši „krotím dravou zvěř“ a kaBrnak radši pere, žehlí, vaří a šůruje :-)

                    1. Jedem das seine! :)

                  2. Takových siláckých řečí jsem se za život naposlouchal dost.
                    A ve všech případech dotyčnému vydržely přesně do chvíle, kdy sám začal tahat za kratší konec provazu.

                    Málokterá žena je tak blbá aby zařízla slepici co jí snáší zlatá vejce. Respektive DOKUD jí snáší zlatá vejce.
                    Jakmile přestane nést, tak šup s ní do polívky.

                    Většina chlapů si o sobě naivně myslí že jsou ti alfa samci ve smečce, a přitom jsou jen slepice, dočasně tolerované dokud nesou vejce.

                    Tolik k té osobní vztahové rovině.

                    A co se týče roviny společenské, tak tam se pak všichni strašně diví že se k moci dostal Bureš a řádí tu hůř než Heydrich.
                    Což je naprosto neodvratný výsledek 30 let celospolečenského praktikování filozofie „silnější pes mrdá“.
                    Tak vás teď, vážení, ten nejsilnější pes zmrdal tak, že musíte povinně nosit náhubky, nechat si šťourat v mozku a píchat do sebe toxické svinstva. A nechat si brát žrádlo z vaší misky (ekonomický bankrot). A ještě vás má na vodítku o velikosti okresu.

                    Takže vám pomalu ale jistě vám začíná docházet že nejste těmi nejsilnějšími psy, ale jen roztřesenými zakrslými čivavami. Pokud vůbec.

                    1. Von ale néni silňéší pes.
                      Je pes z věčí smečky. Jednotlivec proti smečce je bez šance.

                    2. Super, tak jsem se dozvěděl jakej je váš problém, teda kromě tý depopulace.

              2. @Arnold J Rimmer — „neumíme“ zatlačit. Jo, pravda. Ale v binárním světě. Jsou borci, kteří zatlačit umí, a umí si prosadit co chtějí. Znám je. Buď bude po mým, nebo si dělej co chceš a třeba zdechni. Pokud si najdou dostatečně tvárnou babu, a sami mají nějaký rozumný hodnotový systém, mohou ji překovat dost k lepšímu. O tom žádná, pár dobrejch výsledků jsem viděl. Problém je ale v tom, že ten borec by si měl být sakra jist, že jeho hodnotový systém je OK, a že to co s tou babou udělá bude dobrý i pro tu babu, protože jinak jí může docela dobře zničit/poškodit život. Viděl jsem i hodně podobných špatných výsledků. — Who cares?! Jo určitě, ale pak už se nebavíme o partnerství, ale o sobectví/dominanci a životních principech ručníkářů. Znám pár lidí, pro který jsou ženský něco jako trencle; mají specifický účel, a je-li naplněn či začnou zapáchat, jdou do špíny či popelnice. Toto chování maximalizuje benefit borce, je rozhodně snadné takto zatlačit, ale pro mě toto není správná cesta, i když budu mít horší výsledky a nejspíše je bude mít i partnerka(slovo nejspíše je velmi podstatné).

                1. @Alfonz19
                  Neni nutný to vidět úplně binárně, to je taky extrém. To už se to točí někam, kde to bejt nemá, asi i vlivem kabrňákovo blouznění. Nejde o přeprogramovávání, ale o učitý (řekněme) mantinely.

              3. Ženský sou fajn. Od rozvodu jsem jich vystřídal dvacet a všechny byly fajn. Je fakt, že určité druhy blbnutí mají společné. Ale to chlapi taky.

                1. Nj, tak holt vesmír funguje. Jsou zase lidi, který se to snažej mermomocí přeprat.

    4. Některé vyšilující jedince stačí urazit. Začnou se věnovat té urážce a opustí původní problém.

      U manželky také problematické.

    5. Prý pomůže na takového člověka mluvit, ale nevydávat zvuky, prostě jen pantomima. Oční kontakt je nutností. Ono ho to dokáže zarazit, protože začne dumat, proč vás neslyší.

      1. To ale ve stresu jen tak někdo nezvládne. Podle mě je buď zařvat jako chlap a pokud není hlas či hlasivky(trénink třeba z chození na hokej či fotbal se hodí, chce to prostě hodně nahlas), tak facka. Né bomba, ale facka, rychlá, svižná. To přeruší jakýkoliv myšlenkový pochody komukoliv.

        1. hlavně pokud mám krizovou situaci k řešení (někoho ošetřuju, hasím oheň, …) nemám 2x moc času hrát pantomimu. Potřebuju makat na 100% a bylo by fér, kdyby i ostatní jeli na 100% a ideálně „stejným směrem“. Panikáře řešit pantomimou znamená, že oba děláme 0%, což je ještě horší, než když makám na 50% a zbytek řeším nějakýho kokota.

    6. @alfonz19
      takovejm lidem se právě má dát nějakej jasnej jednoduchej (aktivní) úkol kterej aspoň jakoby nějak navoko souvisí s tou krizovou situací :O :O
      ‚běž pryč a starej se vo děcko‘ KAM pryč a JAK starat se?? a PROČ jako pryč toje ta situace tak vážná že se musí utýct?? :O ;D

      krizová komunikace musí prej bejt jasná srozumitelná stručná k tématu bez emocí + je dobrý říct první kroky k řešení. taky je prej jako uplná pitomina hádat se/urážet/nadávat protože to jakoby akorát vygraduje emoce panikařící vosoby ;D

      btw takže kromě šití/rozvážení roušek úúúúúúúplně přesnej vopak krizový komunikace čechijský vlády vokolo koronavirusu ;D ;D

  4. Když přijde vyúčtování za energie, tak se mne přítelkyně opakovaně ptá, kde je ten plynoměr, elektroměr, vodoměr, … napočítám do deseti a znovu ukáži.

  5. Podle mě je nejhorší plynový sporák. Manželka vykecávající se na druhém konci bytu do mobilu kamarádce, zatímco plyn ze zhaslélo sporáku se šíří bytem…

    Bral bych čidlo metanu které kromě spuštění alarmu automaticky vypne elektromagnetický ventil přívodu plynu.

    1. to máte zřejmě nějaký postarší typ sporáku. inovujte.

      1. Jo, kdyz jsem jeste bydlel na byte se spolubydlicima, tak tam byl kouzelnej plynovej sporak. Druhej kohout se musel zavirat opatrne, protoze pruzil a kdyz byl zavren rychlym, rekneme beznym, zpusobem, tak se vratil do polohy jedna. A kouzelne na tom bylo, ze spolubydla si tam dotahl zenckou s velkejma kozama a absolutni neschopnosti pochopit, ze se to deje. Tak dvakrat za mesic se byt vetral. Doslo ji to v listopadu, kdyz ji u vetrani zacalo bejt zima.

        Soudruzka majitelka odmitala jakoukoliv investici, ze je to budouci bezpecnostni pruser ji bylo jedno.

        1. Tak samozřejmě, vyměnit po 30 letech sporák za 6 000 je strašlivá investice která dotyčnou držgrešli co z bytu má za 10 let vývar 2 mega prakticky může zruinovat.

          Ale viděl jsem horší případy. Pražský standard je poválečná elektrika fbakelitu, pomalu dráty s voskovaným opletem. Dvouplotýnkový vařič v „kuchyňce“ byl na hranici únosnosti, občas vyhazoval pojistky.

          Známý se takhle raději odstěhoval z bytu kde byla prastará netáhnoucí karma, kterou držgrešle majitelka taky odmítala vyměnit. Otrava nájemníka CO byla pro ni přijatelným rizikem.
          Ve 2+kk za 13 000/měs

          1. Pche, v komunistickým paneláku postaveným někdy za Svobody jsem našel nejen jiskkřící elektriku v hliníku, ale i krabice v kovovejch futrech.

            1. Jiskřící elektrika v hliníku je nadstandard 1.kategorie. pokud je to v paneláku dostatečně dimenzované. Což v cihlácích z 50. let není ani omylem.

              Pokud ten „tekoucí“ hliník pravidelně dotahujete šroubovákem, tak je to v cajku.
              Na použití hliníku v rozvodech není nic špatného. Problém nastává v zásuvkách, vypínačích a v rozvaděči, s přechodovým odporem, které tomu nejsou přizpůsobené. Proč 70 let nejsou schopní vyrobit něco s odpruženými svorkami nebo aspoň s místem na nějakou pérovou podložku?

              1. Nehodlal jsem nad tim hloubat, všechno jsem to vytrhal, natahal novou měď a kovový krabice ve futrech zrušil. Takovej já sem domácí!

          2. Myslis jistice z 50. leT? Ze nesmi jet soucasne pracka a jine vice odberove zarizeni? :) (otestovano na troube, kulme, fenu, mikrovlnce a hernim PC) Jako ja chapu, ze nechce menit sporak, ale vymenit elektroinstalaci v byte, kde pronajima 3 pokoje s jisticema, ktery to nezvladnou…. :D Ono by to mozna fungovalo lip, kdyby z nejakyho duvodu nebyly na jednom orkuhu 3 mistnosti a na druhym jedna(3. byly svetla). Jako aby byly zasuvky v kuchyni, obyvaku a loznici na jednom okruhu a detsky pokoj na zvlastnim, to bylo fakt neco. Milej zazitek.

            1. Takhle to v pohodě fungovalo třeba 50 let, dokud se neobjevili současní žrouti.
              Do té doby, byla největším žroutem v běžné domácnosti elektrická trouba /pokud ji měli/, která ale neměla 2kW jako dnes, ale polovinu a měla dva třístupňové přepínače – plný příkon brala jen krátce při nahřívání a pak se na pečení přepla na dvojky, nebo jedničky, takže řádově stovky wattů.
              Druhý největší žrout byly potom nejrozšířenější dvouplotýnkový vařiče, zpravidla 400+600W. Pak už jenom občas 300, nebo větší 400W Remoska, maximálně 300-400W žehlička, anebo 450W vysavač.
              Nikdy to neběželo všechno naráz, kromě toho vysavače nárazové zapínací proudy nulové. Ostatně, i ten 450W vysavač měl zapínací proud směšný oproti dnešním 1,6kW vysavačům, ve kterých sériový motory, vyrobený na hraně konstrukčních a tepelných možností, roztáčejí hmotu třeba osmistupňové turbíny.
              Ostatně, i první rychlovarný konvice mívaly příkon do 500W, než se objevily nerezky a jiné odolnější konstrukce s 1,5kW až 2kW tělesem. Mikrovlnky dtto – ty první menší mívaly do 500-600W, až později se objevily kombinované s IR tělesy, co si dokázaly vzít i 1,8kW a měly při zapínání strašnou pecku do sítě, díky přesycenému vn trafu, konstruovanému na aktivní chlazení větrákem a provoz do desítky minut, při rozmrazování impulsní a nižší.
              Ani běžný PC nemívaly ani takový příkony, ani takový proudový nárazy při zapínání, protože ty zdroje byly slušněji konstruovaný. Kdo už měl PC s 350W zdrojem, tak to obvykle byla nadupaná mašina na pařby, nebo něco s výkonnou grafikou, případně muzikantským sw, ty žraly fakt hodně.
              Dneska se počítá s mnoha samostatnými okruhy, často i osmi v jednom 3+1 a počítá se s tím, že je jednak všecko v mědi, zásuvky všechno 2,5mm2 a 16A jističe.
              Holt kdo chce moderně „elektrizovat“ byt původně ze začátku 60.let, nebo starší, tak musí všecko ven a úplně znova, včetně přípojky od stoupačky, nebo od venkovní konzole.
              Barák mých prarodičů měl původně jen 1F přívod ze sloupu, od konzole k elměrové desce šly dva dráty 4mm2. Na elměrové desce 3 pojistky: jedna hlavní zaplombovaná před elměrem, za elměrem jedna zásuvková 10A a jedna světelná 6A. Toť vše. V každé místnosti bylo po jedné zásuvce a jednom světelném vývodu, přízemí s dílnou a sklepy dtto.
              Všechny zásuvky tam byly tažené dvěma vodiči BGC 1,5. To je ten pocínovaný, měděný drát v gumě, nahoře opletený jutovým vláknem a napuštěný buď dehtem /smrděly, černá barva/, nebo méně častěji parafínem s voskem /nesmrděly a byly šedivé barvy/.
              Všechny světelné vývody byly tažené tímtéž vodičem, ale 1mm2 a v plášťových krabicích průměru 6cm to bylo pospojované tzv. Weco svorkami. To jsou ty třmenové, kde se oholené konce vložily do proříznutého M6 šroubu a v tom prořezu jezdil současně s izolační matkou tlačný třmen, který konce vodičů tlačil velmi velkým tlakem k sobě – velmi spolehlivé spoje, nikdy jsem je neviděl vyhořelé. Chudší instalace, kterých byla většina, měly tzv. Kroutilovy svorky a izolačku.
              Všecko to pamatuju, i zapomenuté pojistky v nulákách. Tyhle instalace až do r. 1949 nemusely mít třetí ochranný vodič, pokud zásuvky vůbec měly zemnicí kolík, spojoval se s nulákem, jako to později dělali při šetření bolševici v soustavě TNC a tzv. ochraně nulováním.
              Instalace v domku mých prarodičů, bezchybně fungovala od začátku 30.let až do půlky let 80., kdy umřel i děda. A protože děda domek daroval mně, tak jsem tam začal stěhovat kvanta sbírkových přístrojů, z nichž některé /ústředny a výkonový rámy/ měly jak velký počáteční odběry, tak i velký zapínací rázy. Ale bylo potřeba jen vyměnit instalační přístroje-zásuvky a samozřejmě pojistky. Původní 1,5mm2 měď jsem tam nechal, protože to je účelné. Mírný odpor toho 1,5 drátu totiž sám a účinně omezuje zapínací rázy 1kW až 2,5kW zesilovačů.
              A taky nepamatuju, že by tam moje prarodiče někdy něco „koplo“, nebo dokonce něco vyhořelo – nikdy. Ale oni měli k elektřině přirozený respekt. Děda okamžitě vyhodil třeba roztrojku ze 40.let v ložnici /pro rádio a dvě lampičky/, když spadla na zem a měla prasklý kryt.
              A samozřejmě nepoužívali žádný „žrouty“. Byla tam jen 400+400W elektrická trouba, dvouvařič, Remoska a žehlička. V kuchyni byla 60W žárovka, aby babička dobře viděla, v ložnici lustr 3x25W, chodby po 25W, sklep 25W. Všecko to zvládala jednofázová přípojka, jedna keramická, poctivě konstruovaná zásuvka s podobně poctivou roztrojkou a slušně udělaná instalace místním, vyhlášeným mistrem, co byl pověstný tím, že nikdy nic neodflákl a nikdy nepoužíval Kroutilovy svorky, nebo ty nejlacinější instalační přístroje – všechno včetně objímek zásadně keramika a mosaz. Instalace toho pána tu běhaly běžně 80 let..
              Zažil a viděl jsem toho hodně.
              Lidi z městečka věděli, že ten mladej servisdok umí spravit a udělat skoro kdeco, tak byla občas honička i před 15. rokem a třeba v neděli, když se někde něco posralo.
              Nebo když bylo potřeba fakt rychle sehnat – udělat prodlužovací kabel i s koncovkami třeba k motoru mlátičky, míchaček, cirkulí, anebo někde záhadně „lítaly pojistky“ a nevědělo se proč.

              1. Pokládám za důležité, zdůraznit na tomto místě, že ty staré instalace, s 1mm2 a 1,5mm2 drátem nebyly nijak odfušované, nebo špatné. Ale odpovídaly tehdejšímu stupni elektrizace domácností a tehdy obvyklým příkonům spotřebičů – to je vše. Fungovaly za tohoto stavu spolehlivě 50+ let.

                Ale pokud někdo na takovouto instalaci ze 30.let navěsí současné spotřebiče a někde začne něco vypadávat či hořet, nemůže za to sama ta původní instalace, ale tupá palice toho šetřílka, který si řekne „když to vydrželo šedesát let, tak dalších deset to dá taky“ – no a pak se nestačí divit.
                Do toho připočítejme různé amatérské flikování – protože chceme ušetřit na kvalifikovaném elektrikáři – a maléry jsou na světě.
                Za to ale ty původní, poctivý instalace nemůžou.
                Dokazují to ostatně jejich světelné části, kde se příkony svítidel za 70 let až tolik nezměnily. Světelné okruhy tak fungovaly až do posledních chvil těchto instalací – pokud tedy předtím náhodou neselhaly mechanicky opotřebovaný vypínače.
                Ale i ty starší vypínače a zásuvky byly dobře vymyšlený a poctivě vyrobený, takže ještě dneska ledaskde najdete plně funkční, otočné vypínače a keramicko-bakelitové zásuvky s fosforbronzovými pery, z počátků 50.let. Třeba ty otočné vypínače a zásuvky s víčkem do vlhka – ze systému, zvaného obecně „Acidur“. Mnohde kompletní instalace přístroji této řady a tímto systémem, zapojované kabely CYKY, které byly upevněny v souběžných řadách na omítce, na plechových lištách NIDAX a na lištách upevněny speciálními příchytkami, fungují dodnes a spolehlivě.
                Stejně tak „bruselské“, bachraté kolébkové vypínače černé a béžové barvy z roku 1958. Mnohde ty kolébky cvakají dodnes a není důvod je měnit, pokud nevadí design.
                Já jsem v dědově baráku z nostalgie ty původní vypínače světel nechal. Vymontoval, vymyl benzínem od prachu, znovu namáznul mechanismus a protože se tam nemá co zlomit, budou fungovat, dokud tu budu..
                S původními zásuvkami to bylo horší. Byly atestovány ESČ na 10A a tomu odpovídají i pružná pera dutinek. Vyšší dlouhodobý odběr, nad těch 10A, vyžaduje větší přítlak per i větší kontaktní plochu, lepší obejmutí kolíků zástrčky těmi pery – a toho u starších typů zásuvek nelze dosáhnout. Takže ony sice nárazově 16A spolehlivě přenesou, ale už ne dlouhodobě.

                Panelákové instalace hliníkem, byly oproti těm prvorepublikovým otřesně ojebané.
                Ve svorkách tekoucí hliník, nepružící svorky věnečků v krabicích. V zásuvkách místo fosforbronzu a pérové mosazi většinou jen poniklované železo. Svorky dutinek žádná postříbřená kostka mosazi, jako ze 30.let, ale kus pozinkovaného železa, kde zinek za rok zkřídovatěl a začal přechoďákem hořet.
                Mosazný byly v panelákových zásuvkách jenom PE zemnicí kolíky a PE zemnicí šroubek.
                Takže klídek, ne číňan, ale náš bolševik začal ojebávat jako první – tomu číňanovi jsme to jenom ukázali a naučili ho ojebávat. A on si to ještě zdokonalil..

                1. Rodiče bydleli v domě kde elektřina byla ze dvacátých let, takže sice v mědi, ale jen asi ten 1 mm v kabelu opleteném s dehtem a rozvodem v podlaze půdy. Původně i včetně pojistek i na nuláku (po revoluci zrušeno). Postupně se doplňovaly zásuvky a spotřebiče, ale kabely na půdě a z půdy byly stále původní. Výsledek byl že v letech cca 1990-2005 každý rok či dva nějaký spoj vyhořel a vyhodil jistič. Je velká zábava hledat na půdě pod půdovkama kde je která krabice a která vyhořela zvláště když je celý byt na jednom okruhu. Naštěstí škvára nehoří, takže dům nevyhořel. Pak konečně otec uznal že to tak dál nejde a kabely vyměnil za nové. Nicméně poslední zapomenutý spoj byl objeven (po zkratu) až po roce 2005, takže sloužil cca 80 let přestože byl vytvořen pouze zkoucením kabelů k sobě, takže vlastně úctyhodný výkon.

                  Musím uznat že se mě opravdu líbilo prvorepublikové řešení kabelů vedoucích přimo po dřevěném krovu. Celý kabel by opláštěný olovem, takže i kdyby kabel zahořel, tak neprohoří. Muselo to být dost drahé, ale rozhodně funkční. I po 90letech provozu na půdě byly dráty pod tím olovem stále pružné včetně té vrstvy dehtu. To ty volné dráty v trubkách byly ztvrdlé a izolace se drolila na prach.

            2. Měl jsem možnost navštívit před pár lety jednu studentskou „kolej Yesterday“ , ikdyž dle data výstavby a původního retro vybavení spíš „kolej Rudý říjen“ tedy ještě předpanelákovou.

              Ze zvědavosti jsem nakoukl do pootevřené rozvodné skříně a s údivem zjistil že 3 pokoje dohromady mají jeden jistič 10A. Plus tuším 5A na osvětlení.
              Tam když si někdo zapne fén a vysavač tak vyletí pojistky.
              Toliko k těm 50. letům.

              Co se týče kompletní výměny elektroinstalace v bytě, tak to vyjde možná i na desítky tisíc. Kdoví jestli jsou tam vůbec natahané husí krky nebo jestli je to plácnuté na hulváta do omítky.

              Ale to je věc zákonů. Mělo by být zakázané pronajímat byt který je co do bezpečnosti a výbavy na úrovni 50. let. Prostě buď to bude splňovat normy řekněme z 80. let nebo pokuta.
              To prostě není možné aby se v roce 2020 děly ještě takové prasárny.

              Lidi co hledí trochu na cenu a chcou bydlet v Praze v cihle, se většinou s tímto musí smířit.
              Zlatý panelový standard.

              1. kaBrnaku,
                zásuvky těch tří pokojů na jednom 10A jističi, by byly v pohodě, dokud se tam používaly fény s příkonem 300W /ETA Diola, nebo známá ETA typ 521 třeba/ a vysavač 400W – jak by odpovídalo době výstavby té koleje.
                Pak by všechny 3 pokoje mohly klidně fénovat i vysávat naráz a 10A jistič by to s naprostým přehledem udržel. Ten ze socialismu asi nejznámější, černý páčkový jistič IJV 10A, má vybavovací proud 13A do půlhodiny, nebo 15A s vybavením do 10 minut – ani ony staré IJV, ani ty nejmodernější jističe nikdy nevypínají přesně na 10A, nebo na 10,5A a šmitec.
                Je tam v charakteristikách přesně daná vybavovací doba pro konkrétní hodnotu proudu. Takže třeba 12A by mohlo 10A jističem švihat i hodinu, než by ho pomalinku tepelná ztráta na vybavovací cívce nahřála natolik, že by vypnul. Hodinu nikdo nefénuje, ani neluxuje :D
                Světla dtto – světlo v pokoji koleje dejme tomu DO 100W, málokdy víc, takže 5-6A jistič na 3 pokoje je cajk. Jistěže, nepříjemný je, když odejde na jednom pokoji žárovka a obloukem v ní vzniklým to shodí jistič pro 3 pokoje. Měli jsme to na intru dokonce po čtyřech pokojích, na chodbě jich bylo celkem 12 a vzpomínám si na ten řev „kerá píča zase“ :D

                Ale můj intr už byl stavěný v půli, nebo spíš koncem 60.let. Na pokojích pro 4 lidi už byly 4 zásuvky, takže každý pokoj měl v rozvaděči svůj 10A jistič. Náš jistič jsme potajmu vyměnili za 16A, ale vrátili na něj štítek 10A – aby na pokoji šly při bastlení zapínat naše první, ultravýkonný zesilovače. Měly často až 800VA trafa s velkým zapínacím proudem a sekundárech ještě navěšený vyšší desítky tisíc uF filtračních kapacit :D Někdy to neustál ani ten 16A, protože jsme se nějakými softstarty tehdy nezabývali. Důležitý bylo VVV – výkon, váha, velikost. Všecky ostatní kudrlinky byly v dobách bigbítu nepodstatný :D

                1. Za ty tapety se omlouvám – ale tajně doufám, že v nich aspoň někdo najde něco, co je pro něj zajímavé, nebo co nevěděl.

                  1. Ono je docela zajímavé číst příspěvky někoho kdo má až muzeální rozsah znalostí elektrotechniky snad od Edisona až po nejmodernější techniku.

                    Svěrákovské „kdo tam dá hřebíky, vyhoří a začne od píky“ tak pro mě dostalo úplně jiný rozměr.

                    Snad jen jeden detail, s těmi dráty v gumě a voskovaném opletu jsem se setkal. Jenže nebyly fmědi ale fhliníku.
                    Zřejmě nějaká poválečná anomálie, kdy se na prvorepublikových znárodněných mašinách vyměnila měď za hliník a výroba jela dál.

                    Ono je vůbec zvláštní jak komouši šetřili mědí a dalšími barevnými kovy. To co bylo dřív mosazné nahradili ocelí. A nerez se nepoužil ani tam kde by to dávalo smysl. I ty nábojnice byly „ekologické“ z lakované oceli.
                    Dnes máte naopak z nerezu úplně vše. A s nějakou povrchovou úpravou železa už se dnes nikomu nechce srát.
                    Že by tehdá východnímu bloku chyběly měděné doly situované většinou v Africe nebo latinské americe ?

                    1. Nejstarší rozvody se kterými jsem se setkal byly rozvody na rolničkách, prostě izolátorky přišroubované na zdi přes špalíky a na nich zkoucená dvojice opředených měděných drátů, přístroje z porcelánu přišroubované na dřevěné podložce,viděl jsem to funkční ještě někdy v polovině 80 let na jedné faře.

                      První republika – měděné opředené dráty s izolací na vodiči z gumy průřez 1 mm světla 1,5 mm zásuvky, natahané v plášťových trubkách vnitřní vrsta asfaltový papír, plášť ocelový poolověný plech.

                      Začátek války nahražení mědi hliníkem na drátu voskovaný lojový? papír + opředení ze začátku i se shodnými průřezy dráty jako u mědi, hliník krásně vláčný. s postupem války degradace hliníku zinkem zvýšení průřezu na 1,5 a 2,5, trubky už jenom asfaltový papír. konec války zinkové dráty, někdy i pozinkované železné izolace papír, trubky nahrazeny obalením vodičů starými novinami. S těmi zinkovými to byla později katastrofa dráty totálně zkřehly a lámaly se, při jakékoli opravě se k nim musel člověk chovat jak kdyby byly skleněné.

                      Krátké poválečné období, návrat k mědi izolace guma a opředení, po převratu ve 48 opět nastupuje hliník. Následně velká změna AGY můstkové vodiče vnitřní izolace guma vnější plášť PVC konec trubkování. Později vodiče s celoplastovou PVC izolací jako dnes.

                      Zajímavostí byly rozvody v chemicky agresivním prostředí kdy měděné izolované vodiče byly separátně tahané ve skleněných trubkách zalévaných na koncích asfaltem a uložených pod omítkou.

                      Za socialismu se opravdu šetřilo mědí důsledně ani armáda neměla rozvody v mědi. Měděné byly jen rozvody měření a regulace.

                    2. Samozřejmě, měď šla jenom do stádních složek a jinejch VIP, plebs neměl nárok. Sovětský doly to nestíhaly, Kanada a jiný imperialistický byly nemyslitelný a africký chtěly doláry.

                    3. Měď nešla ani do státního, jen tam kde to bylo technologicky nutné. Bylo to moje velké překvapení když jsem za minulého zřízení nastoupil do stavební firmy a dělal na vojenských ministerských a podobných objektech. Doma jsme měly rozvody už v 70 letech v mědi a třídrátové, všechny melouchy jsme dělaly s tátou v mědi a ve státním hlína.
                      V mědi se daly koupit v běžném elektru dráty, kabely byla těžká podpultovka, takže jsme trubkovali a protahovali vodiče.
                      Ale to asi bylo tím že otec co by revizák dělal i soudního znalce v elektru a tvrdil že hlína patří jenom do země.

                      Měď se vozila také z Čile, viz Rukojmí v Bela Vista z nejmenovaného seriálu.

                    4. jenda
                      6.3.2021 v 10:58

                      Ne všude. Co dělám areál bejvalejch PS, tak tam je měď leckde, kde ve vedlejším baráku je hlína.

                    5. Tak to bylo fakt zoufalství s těma barevnýma kovama za socíku.
                      Jen by mě zajímalo proč váš otec soudní znalec elektro, tvrdil toto o hliníkových drátech.

                      Bylo to kvůlivá tomu tečení hliníku a tím způsobeným přechodovým odporům, často způsobujícím požáry? Nebo kvůli něčemu jinému ?

                    6. kaBrnak
                      6.3.2021 v 14:23

                      Nikde nic neteče ty trubko. Velká teplotní roztažnost, tím vznikají ty poruchy pod šroubama. A k tomu špatný mechanický vlastnosti. Stačí to při holení naříznout a zlomí se raz dva. A po pár ohybech taky vzniknou tak drastický změny uvnitř materiálu, že se to eště nemusí ani zlomit, aby se to tam přehřívalo.

                    7. „Měď se vozila také z Čile, viz Rukojmí v Bela Vista z nejmenovaného seriálu.“
                      Přesně tak. Až do začátku 70.let byli v Chile komouši, jmenovitě Salvador Allende. Díky němu měl socblok včetně nás přísun mědi za dobrých cenových podmínek a všichni počítali s tím, že to bude na věčné časy a nikdy jinak. Jenomže pak přišel Pinochet, komouše vypráskal a socbloku tím pádem vyschl jeden zdroj mědi. V elektroinstalacích se začalo opět vesele hliníkovat a nově zřizované elektrizace železničních tratí tehdejší ČSD byly budované na napětí 25 kV 50 Hz AC. Od těch dob je republika po stránce elektrické trakce na železnici rozdělena horizontálně na sever s trakcí 3 kV DC a jih se střídavou trakcí 25 kV 50Hz. Důvod? Střídavá trakce si vystačí s menším průřezem trolejového lana, neboť střídavý proud teče převážně po povrchu vodiče (tzv. „skinefekt“).

                    8. hlavně výkon rovná se proud krát napětí, takže pro 3 megawaty příkonu mašiny ESO na 3000 V trolejí teče 1000 A zatímco u 25 kV jen 120 A takže průřezy mohou být podstatně menší.

                  2. Kdybys ty technikálie proložil příběhama, mohl z toho bejt fajn článek.

                    1. Jejda, příběhů je k tomuhle tolik…Jenže spoustě z nich, by mladší kolegové diskutéři prostě neuvěřili, že se vůbec mohly stát :D
                      Zvláště s těmi amatérsko-kutilskými zásahy, no to byly fakt chuťovky, mnohdy opepřené tím, že se k nim ani provozovatel, ani nikdo jiný nechtěl přiznat.

                    2. servisdok:
                      Pěkná vilka ohozená brizolem, přízemí, patro + půda. Dvě barvy dlaždiček kol oken, všade trávníčky, kytičky i keříky.
                      Za domem kolna, celkem dobře stavěná, ale elektrika do ní přivedená luftem z půdy vilky jednodrátově. Nulák bral plíživcem odněkud ze studny.
                      (léto 1993)

                    3. Takhle to měl strýc ve včelínu: dotažený jenom jeden drát s fází a světlo s 15 W žárovkou se rozsvěcelo pomocí dřevěné násady opatřené na jednom konci objímkou s žárovkou s přivedeným vodičem a na druhém kovovým trnem kdy rozsvítil jeho zaražením do vlhké půdy. Hloubka zaražení regulovala svit.

                      On byl vůbec specialista: třífázovou brusku měl napojenou třívodičovým přívodem u kterého páčkovým dvoupolovým spýnačem vypínal jen dvě fáze, do motoru šla jedna fáze trvale a kostra motoru nebyla zanulována neb čtvrtá žíla nebyla

                    4. Pěkné :-) Některé lidi je holt nemožné přesvědčit, že když to funguje tak to ještě neznamená, že je to udělané dobře.

              2. „Ale to je věc zákonů. Mělo by být zakázané pronajímat byt který je co do bezpečnosti a výbavy na úrovni 50. let. Prostě buď to bude splňovat normy řekněme z 80. let nebo pokuta.“
                ntvl

              3. Mezi elektroinstalací z 50 let a 80 let není podstatný bezpečnostní rozdíl. Jen v padesátých letech a byly světelné okruhy jištěny 6 A a zásuvky 10 A. V 80 letech už byly jističe 10 A světla a zásuvky tahané 2×4 mm2 hlínou 16 A.
                Sám považuji instalaci z 50 let nezasaženou kutilem za kvalitnější než z osmdesátych let a to hlavně z hlediska použitých materiálů – objímky byly celokeramické i celá svítidla byly kombinace keramika sklo kov, zásuvky a vypínače měly strojky s keramickými nosnými prvky, kryty byly z termosetů vypínače byly vybavené střadači. V 80tých letech už se masivně aplikovaly termoplasty a termosety i tam, kde byly tepelně zatíženy, klasicky objímky, celá svítidla. Ve druhé polovině 80 let nastal i masivní nástup termoplastů a instalce obvykle už není odolná první poruše.
                Kvalitativní posun přišel až v polovině 90 let s nástupem pětivodičové soustavy a proudových chráničů bohužel odolnost přístrojů i svítidel je stále nízká vzhledem k používání termoplastů

                1. Tady na chalupe mam jeste porad pulku baraku v puvodnich rozvodech, padesata leta. Keramika, prkynka pod kabely, utopeny otocny vypinace, zasuvky se zemnicim kolikem dole, bakelit, kovovy krabice, oplitany medeny draty… jo, panecku, to je kus historie. A rozvadec, to je vubec neco.

              4. Tady v Pze kompletka desítky tisíc, no, ty největší desítky :D Teda s materiálem, že, a větší instalace. Teď finišuju větší byt převzatej po nějakejch umělcích s částí původní instalace, neska sem si kreslil co šlo, do dokundamentace…26 vokruhů v bytě a navíc 14 v extra místnostech (2. byt nebo kancly).

                Dohromady to bude něco do pade, ale to už bylo v podstatě všechno roztahaný, sem maximálně něco posunul nebo přidal.

  6. jo a výborná legrace je skladování propanbutanových bomb ve sklepech nebo v montážních jámách garáží. ostatně nevětrané montážní jámy garáží, to je zdroj mnoha smutných historek. jakož i všeliké senkrouny, studně, krechty.

    1. Tam nemusí v takový montážní jámě bombu ani skladovat. Ta unikající svině je tam schopná natéct.

    2. Většině lidí nepříde divný topit PB bombou ve sklepě, asi tak. Ani když za zdí je HUP a celý rozvody.

  7. Nejhorší jsou schody. Neni otázkou zda, ale kdy se na nich někdo potluče.

  8. Redguyova čerstvá rada pro bezpečnost domácnosti – schovejte si náhradní klíče od baráku někam na zahradu. Zrovna jsem musel fičet z práce dom, protože volala manželka, že se jí zamklo auto s ročním prckem uvnitř, spolu s klíčema od auta i od baráku, takže si ani nemohla vzít náhradní z trezoru.
    Snažil jsem se to doma zopakovat, protože Dodgka má bezklíčový přístup a s klíčema uvnitř se odmítá zamknout, ale marně. Pak jsem na to asi přišel :D
    https://postimg.cc/w1ywc4Tv

    1. Dávat pasažérům k dispozici ovládací prvky je prostě nerozum. A vozit prcka na předním sedadle taky.

      1. No obvykle to bývá buď jen u řidiče nebo někde na palubce, vlastní zamykání u pasažéra jsem jinde neviděl.
        U prcka na předním sedadle nevidím problém, lepší než se neustále otáčet dozadu.

        1. Já vidím, třeba zamkne auto. Isofix tam taky není a když si někdo neuvědomí, že hejbne sedačkou a tím povolí pásy, tak je na průser zaděláno.

          A rozptyluje, je na něj vidět a tak obzvlášť ženská místo na cestu čumí na dítě. Koukat na dítě dozadu, to je vysloveně auto bez řidiče.

          1. no naopak. u nás doma jsme dítě (následně děti) dávali zásadně dozadu, neboť otočit hlavu o 160°, to fakt pud sebezáchovy nedá ani nejpečlivější matce/nejsnaživějšímu fotrovi. naproti tomu místo na cestu čumět na dítě vedle sebe je zatraceně snadné.

            1. Přesně tak a psa až do kufru. Je leckdy vidět, jak má řidič raťafáka na klíně.

            2. Jenže tomu malýmu je neustále potřeba něco upadlýho podávat nebo řešit, proč brečí, takže nejde jen o koukání, ale i tam dosáhnout, což je dozadu na prd.

              1. Mám dvouletýho kluka a nic z toho vesměs potřeba nebylo. Možná je to tím, že jsme ho od narození zvykali na ježdění autem (příbuzná má osmiletou dceru a ty ujedou tak max 35km v kuse, což je prostě peklo), nebo tím, že je to kliďas a ne hysterka.

                A stejně si pořád myslím, že řidič má řídit a ne furt řešit pláč, vyplivlý dudlíky, upadlý hračky, co 5 minut dávat napít atd.

                1. Tak já bych taky rád neřešil, ale dětský pláč mi aktivuje nějaký nervový centrum v mozku, kdy mám chuť to napálit do nejbližšího stromu:))
                  Ale ne, první i druhý jsme taky vozili jen vzadu, ale už tam není moc místa a prostě je to vepředu pro nás praktičtější.

                  1. Mimo tema, nebyly nahodou megaopravy (vymena zrcadla) tocene na tom samem miste?

                    1. Nerozumím.

                  2. My jsme potomstvo vozili ve vaju vpredu, pak starsi normalne vzadu. Fungovalo to urcite lip, nez kdyby nervni manzelka nekde na dalnici zastavovala jen proto, ze dite vzadu se treba dusi.

                    A jestli obsluhuje matlaci infotainment, nebo dite vedle na sedadle, je fakt fuk. Kdyz jsem ridil ja a venoval se za jizdy jejimu rotkroku, taky jsme quli tomu nehavarovali. Ja myslim, ze debil nezvladne ridit ani auto dobre, normalni clovek, pokud nejede jako blbec, nebo ve slozite dopravni situaci, zvladne v pohode vic veci zaraz.

                    Je to kazdeho vec a nikomu nic nezakazuju, ani ho nezesmesnuju.

                    1. První dítě bylo i s manželkou vzadu. Druhý dítě pak ve vajíčku vepředu u spolujezdce a starší dítě v sedačce za ním a manželka vzadu za mnou, takže mohlav případě potřeby obhospodařit obě. Teďka už klasika, obě děti vzadu.

  9. Jsem tu jediný,kdo opravdu vyhořel, do základů, přesně ví proč, ví dalších deset proč (jak plyn, karma, jak elektrika, jak domácí dílna, jak továrna, které také ano – opravdu tolikrát a na tolika místech a z tolika příčin), a přesto nebude házet hrách na stěnu a nosit dříví do lesa a radit lidem co jo a co ne a co pak, aby? Nemá to cenu. Holt se stane. Buďte připraveni nikoliv na požár, výbuch, zkrat, úraz. Tomu nezabráníte, neb jste (jsme) blbci. Všichni. Vždy to nastane. Je jen otázkou co a kdy. Buďte připraveni ne na to, že se se to může stát, ale připravujte si své reakce. Vy tomu nemůžete předejít. Ale zcela úplně můžete ovlivnit své reakce a důsledky celé věci.

    1. Znám jenom jednoho, co vyhořel. Ale ten si to zapálil sám a strávil pak půl roku na cvokárně.

    2. Ono třeba stačí nebýt úplný idiot, neskladovat kromadu hořlavých věcí na jednom místě, nechtít ušetřit pár stovek na hlásičích, pár tisícovek na kvalitním hasičáku, a v neposlední řadě na kvalitním pojištění.

      To je jako ušetřit dvacku na prcgumě a pak 20 let platit alimenty :-D

      1. Hm. Pyrotechniku skladuju ve stodole spolu s kanystrama benzinu a hromadou sena a slamy. Zadny svoje nemovitosti jsem nikdy nepojistoval. Ja vim, ja vim, muze se stat, ze…

        1. To jsi takový škudlil na pojištění ? :)
          Barák je věc která za pojištění opravdu stojí. Ikdyž vyhořená stodola ani tak nevadí. Furt lepší než ty hořlaviny skladovat přímo v domě.

          Další věc je, pokud dotyčný, půjčivše si od souseda krumpáč, vejde do doutnajícího požářiště, vylomí ohořelý trezor ze zdi a vezme si odtud pár zlatých cihel a zadá firmě aby mu postavila nový dům na klíč.
          Ale i tak podle mě investice 10k ročně do pojištění furt vyjde líp.

          Nicméně jsem měl spíš na mysli vohnouta s 3 dětma co ho ukazovali na Nóvě, co si za 10 let horko těžko nastřádal 300k na novou střechu. Přičemž mu celý barák shořel i s těmi 300k co měl doma ve strožoku.

          Proč si takoví lidi neplatí aspoň nejlevnější základní pojištění, to nechápu.

          1. NU, prý vyhořelá stodola nevadí …. Běžná stodola na vsi je větší než obytný dům (jaksi z principu věci – musela mít, historicky, větší užitnou hodnotu). Pod 1,5 mega ji nepostavíš. Shořelá stodola tedy není nijak malá škoda.

            1. U stodoly byl hlavní průser v tom, co shořelo uvnitř. Stodola je sice velká, ale je to dost jednoduchá stavba. Podlaha udusaná hlína, hrubá omítka, pokud vůbec, žádný stropy, jen krov a žádný okna, jen průduchy. To se s domem nedá srovnat.

          2. No, jeden dovod by som vedel. Poistovna je dobra ked treba brat peniaze, ked platit uz pomenej. Neodmietali nahodou poistovne po povodniach na Morave tusim roku 1997 odmietat platit skodu lebo majitelia domov neboli poisteni na 100 rocnu vodu?

          3. Pojisteni se mi proste nevyplati. Je to kazdeho vec, jestli vsadi do loterie, nebo do pojisteni. Oboji je na stejnym principu.

            Ja nemam zadny dluhy a kdyby mi nejakej barak shorel, tak to samozrejme nasere, ale existencne mne to nepolozi. Moje zena jeden cas sefovala na pobocce CP, takze mela moznost supa dupa pojisteni a kdyz jsem si tu castku vynasobil triceti, coz beru jako takove numero vycucane z prstu postavene na cca polovinu zivotnosti tech festovnejsich veci v baraku, tak bych za tu pojistku mel novou strechu. Z toho jsem usoudil, ze se mi nevyplati.

            Ano, pokud shori celej barak, taxem kunda, ze jsem si neudelal dostatecny protipozarni opatreni. Jinak ale baraky jsem vzdy stavel mimo zaplavove oblasti, mimo ruzne moznosti sesuvy pudy, zaplaveni piskem, ornici,… proste minimalizoval jsem rizika. Nemuzu vyloucit katastrofu, ale minimalizoval jsem jeji pravdepodobnost tak, ze se mi pojistka nevyplati. To radeji mohu ve srovnatelne vysi ty penize sporit a nasledne je vrazit do rekonstrukce.

            1. Ano plně souhlasím, mám to také tak, žádné zbytečné pojistné smlouvy, takže mám jen POV na vozidla a odpovědnost za škody v rámci podnikání.
              Na bydlení mám také míst dost.
              Je dobrý když zavolá nějaký pojištovací agent a říká že se mnou chce probrat mé pojistky, a já mu odpovídám že žádné životní, úrazové, penzijní, havarijní pojištění nemám. Na jeho dotaz co budu dělat kdyby se mi něco stalo odpovídám že v nejhorším budu mrtvý a to už mi bude všechno jedno.
              Na dotaz proč nemám úrazově pojištěné děti, je moje odpověď že nehodlám spekulovat na zranění svých dětí a že kdyby byly slušně pojišté už by mě to stálo na pojistkách cca 200 000 Kč.
              Před vánoci jsem kupoval auto za něco přes půl milionu, prodejce byl dost překvapený že havarijně ho pojišťovat nebudu, vysvětlil jsem mu, že když o něj přijdu tam mě to nepoloží.
              Co se týká POV tak vzhledem k flotile aut motorek a pod u jedné pojišťovny jsem se dostal na 1600 kč za pojištění auta s 6.0 l a 311 k,

    3. Eslis nas to měl tendle názor celou dobu, taks vyhořel právě proto.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017