Bajka psaná na lavičce aneb nepolitická politika mezi námi - zpět na článek

Počet komentářů: 267

Přidat komentář
  1. Jaký je rozdíl ve slibech a programech versus realitu – mezi politickými stranami a hnutími? Podle mě žádný.

    Nikdy jsem nevybíral ve volbách podle slibů nebo programu. Vybíral jsem na základě minulých činů politiků a stran, a odhadu motivací a osobností jejich představitelů. Versus očekávané události, problémy, které k nám přijdou. V zásadě jsem nikdy nebyl zklamán.

    Pokud je někdo, včetně autora článku, dětinský v tom, že si vybírá podle slibů – pak je naivní jako 16letá dívenka.

    1. Nikde v článku nevidím, že by si autor vybíral volenou stranu podle toho, co mu nezávazně naslibovali.

      Tím samozřejmě nezpochybňuji tezi, že jsme již dávno ve fázi přezmrdování firmy/státu. To bude mít své nezvratné důsledky. Systém je neopravitelný a jde neochvějně do prdele. Věřit tomu nemusí ani zmrdi ani vohnouti, ale tím na tom nic nezmění.

      1. Já jsem hlavně napsal, že vybírat si podle slibů / programů – a vůbec to akcentovat, je dětinské. Kolik stran / hnutí to dodrželo?

        Sliby a programy se píší pro blbce a naivy. To si sedne PR tým a vymyslí, na co se dají lidi utáhnout. Pak napíší program, aniž by to mělo jakoukoli spojitost s realitou politické strany. Často se i lídr strany diví, co mají v programu – ale slovutná agentura to doporučuje, no tak tedy jo.

        1. Alan.Cox 15.7.2024 v 1:28

          – – –
          Proto vždy volím nejmenší zlo pro sebe. Vycházím z toho, co který politik či partaj dosud předvedli a je mi fuk, co kdo mele v kampani.

          Před vstupem do EU jsem viděl výrazně manipulativní charakter kampaně (ANO se sluníčkem místo O), hlasoval jsem proti. Přes držku jsem dostal okamžitě po vstupu.

          .

          1. corona: Volíte zlo a ještě se tím veřejně chlubíte? Tedy zrovna v mých očích je každý, kdo volí zlo, zlý člověk. Jste zřejmě Politicky Přesvědčdený. VWXYZ.

            1. Hlasovat proti vstupu do EU bylo zlo? Tak to jsem také zlý člověk…

            2. zzw30 16.7.2024 v 11:18

              – – –

              Nejmenší zlo PRO SEBE.
              Kam si mě ty zařadíš je mi fuk; prezentoval ses dost.

              .

    2. Chyba je v tom, jak je cela ta radobydemokracie nastavena v praxi. Partaj vyhlasi program, probehnou volby a partaj dostane mandat na ten program. Pokud ho neplni, ma jit od valu. Ne v ramci snemovny nejake testovani duvery. Opozice samozrejme vlade neveri, tam neni co testovat. Pokud ma vlada vetsinu, tak ma takove hlasovani v kapse a je to ztrata draheho casu a penez danovych poplatniku.

      Zkratka, kdo neplni program, mel by okamzite letet. A ne, ze „nese politickou zodpovednost“ a tedy „v pristich volbach musi obhajit“. Hovno. Do te doby nadela takovou paseku, ze to nikdo neda dohromady.

      To vidim jako jednu ze zasadnich chyb. Kdyby tohle fungovalo, tak by partaje ty svoje pindy zredukovaly na obhajitelne minimum.

      1. Sysop: To je utopie. Může se stát, že podmínky nedovolí program realizovat. Nebo že se podmínky změní natolik, že je vhodné pro stát i pro lidi od programu ustoupit pro změnu situace.

        Hlavní problém je, že máš vládu, která nerespektuje ani základní hranice dané Ústavou České republiky. Pak můžeš nastavovat pravidla jak chceš, není to k ničemu.

        1. Jiste. Ale o tom to je, aby program byl mene populisticky a o to vice realisticky volen. Plus, pokud se za behu objevi necekane problemy, tak to na ferovku rict a ne vsechno svadet na Babise/Kalouska/kohokoli a nebo to vymlcet.

          Nekolikrat jsem si poslechl Putina. Nema problem rict, ze proste se nedari to a ono. Ze chtel dosahnout neceho, ale posralo se to, ale udelaji vse pro napravu. Jasne, kolikrat neudelaji, protoze nemuzou, zapomenou, vyserou se na to, ale zda se, ze vetsinove tahnou spravnym smerem a beznej muzik to vidi. Prave proto ma Putin tak velkou podporu. Chtit ho porazit plivanim pres plot je utopie.

          Nami voleni zastupci by meli byt odvolatelni. Ab sofort. Volba je forma predani plne moci. Take muzu nekomu sebrat plnou moc, pokud kurvi to, k cemu jsem ho zplnomocnil. „Pane, ja jsem vas pravni zastupce, dal jste mi plnou moc, takze ted drzte hubu a koukejte, jak vasi rodinu privedu na buben. Za ctyri roky si muzete zplnomocnit nekoho jineho“ – no, nevim, jestli by se to lidem libilo.

          1. Jo, ale Čech vnímá černobíle. Buď slyší samá pozitiva nebo považuje politika za outsidera.

            Už jsem tisíckrát v životě použil větu na obranu druhých: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. To při špičkování někoho, že ten dělal to a to, a nepovedlo se mu to. Vždycky byl na druhé straně výraz, jako kdybych mluvil svalhilsky.

            V Česku kohokoli zlikviduješ tím, že na něho najdeš kompro, i slabé.

            Souhlasím s tím, že volení zástupci by měli být odvolatelní. Drobná otázka je, kdo o tom odvolání bude rozhodovat. Aneb klasický problém: Kdo ohlídá hlídače?

            1. Kdyz mohli vymyslet korespondencni volbu, jiste vymysli volby treba pres DS i pro odvolani. Pak to muze byt rychlejsi, nez by jeden stihl rict „a doprdele“.

              1. Stále je ještě ve hře snížení věku pro právo volit. Proč by nemohli volit třeba 12letí?

                1. Jiste. V podstate volit by mohl plod po prokazani srdecni cinnosti. Podle pohybu koncetin by se urcovala jeho vule.

        2. Souhlas. Prvořadé je aby stát byl opravdu právním a demokratickým. A jak není, tak je možné všechno a jakékoliv zákony jsou jen cár papíru. Vidíme to dnes na vlastní bulvy co předvádí pětikatastrofa.

          1. …jenze soucasny stat neslouzi plebsu. Slouzi bohatym k ovladani a vyuzivani plebsu. Zakony jsou pak jen divadlo.

          2. S tou demokracií bych šetřil, protože ta je příčinou toho jako to vypadá. Stačí, když je vhodná rovnováha moci a je fuk jestli se hlídají soud,sněmovna a vláda nebo stavy,panovník a církev.
            Parlament původně sloužil jako kontrola panovníka(vlády) a samospráva jako protitlak vůči centrálním orgánům. Dnes jsou to tři hlavy jedné hydry a čtvrtá je ještě v bruselu mimo dosah cepů a vidlí v jednotlivých zemích.

            1. Jaké si to lidi udělali, takové to mají! Určitě je spousta těch co hýkali nadšením, že se podařilo konečně rozložit a zničit tu zlou ošklivou opoziční ČSSD, a teď už nám „uvědomělým“ „zodpovědným“ voličům ODS nic nebude bránit v prosazování těch správných věcí, které povedou k lepším zítřkům. Kde se stala chybička?
              Jak se říká: cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

              1. Sam nevim, kdo tam kradl vis, jestli ODS, nebo CSSD. Musel bych si to sepsat.

                1. Zlodějny ODS nic netrumfne. Například megazlodějna „církevní restituce“.

                  1. To nepopiram, on rozdil mezi ODS a CSSD byl v tom, ve kterych kapsach ty prachy taky koncily. ODS je rozkradly do soukromych kamaradsoftu, CSSD to projebala i do socialni sfery, ale blbe. Ve finale po obou zustala spalena zem.

      2. Tohle fungovat nemůže z principu poměrného zastoupení. Protože i když jdete do voleb a priori s tím, že je vyhrajete, nikdy nevíte předem, s kým budete muset lepit koalici a jak velkej výběh vlastně budete mít.

        Fungovat by to mohlo pouze v případě modelu „vítěz bere vše“. Pak by bylo možné chtít předem konkrétní plán včetně plánu hospodaření a kontrolovat ho klidně na měsíční bázi „jako firmu“. Jenže to je utopie.

        1. Koaly bych zakazal. Tim bych zacal. At se sjednotej do jedny partaje.

          1. …pouze pred volbama, samozrejme.

            1. Já myslel po volbách. Když se rozhoduje, kdo s kým bude hlasovat, aby měl většinu.

              1. Kua, no jasne, napsal jsem to umgekehrt.

  2. Zajímavý článek. Ovšem nesouhlasím s D-fensem v tom, že Havel a jeho nepolitická politika vlastně vyhrála. Nikoliv, jen a pouze se nám politika vyprázdnila. To, že volí lidé Turka a podobné, je dáno právě tím, že dokáží prezentovat alespoň jakýsi názor a obhájit si ho, což ovšem Turkovi proti naprosto hrozivé Nerudové nečinilo a ani nemohlo činit problémy. A teď, kdo je populista. Populista je pro mě člověk, který hlásá to, co se masám zrovna líbí. Kdyby byl v kurzu havlovský liberalismus, tak by například Babiš byl tím největším liberálem, jakého si dovedeme jen představit. Že je v módě spíše lehké národovectví, tak je tentýž Babiš národovcem. Populisté jsou pro mě nevolitelní právě proto, že prezentují jen to, co se masám líbí. Já bych strašně rád volil politiky, kteří mají jasné názory bez toho, aby se v rámci módních trendů měnily. Problém ČR je paradoxně ne ve vládě, ale v parlamentní opozici. V opozici jsou hnutí ANO a SPD. Obě tyto hnutí jsou hnutími jednoho muže. Pokud by Babiš například zemřel, tak by se to jeho ANO rozpadlo jak domeček s karet. To stejné platí o Okamurově SPD. Na neparlamentní scéně sice vidím určitý potenciál, ovšem otázkou je, jak se neparlamentní subjekty dokáží prezentovat. Co se vlády týče, tak tam se ODS rozhodla pro v dané chvíli jediné racionální řešení, aby Babiše porazila, totiž spojit se do koalice Spolu. To se spojily tradiční strany, na které můžeme mít různé náhledy, ale nějaká ideologie tam přece je, byť se zrovna ODS od své původní ideologie dost odvrátila. Hnutí StaN je přesně ten problém, který D-fens popisuje. Piráti jsou tou jedinou stranou, u níž hrají ideologie a určité názory roli. S Piráty můžeme nesouhlasit, můžou se nám nelíbit, ale dá se s nimi diskutovat na určité názorové bázi. Problém Pirátů je ten, že vlastní názory zahodili ve prospěch účasti ve vládě, což jim opravdu neprospívá. Jejich čtyři poslanci by v opozici sice nebyli moc slyšet, ale u určité části voličstva by si zasloužili uznání za zásadovost.

    1. Proč je problém mít politickou stranu nebo hnutí jednoho muže? Je to naopak daleko přirozenější, protože obvykle lidstvo má co svět světem stojí spíše lídry a osobnosti než výrazné spolky. Pokud by lídr zemřel a strana zanikla – je to život, děje se to neustále, že něco vzniká a zaniká.

      1. No nase partaje se toho boji jak cikan prace, protoze nemaji ty velke vudce. S gustem se takto nadava na Putina, ale pritom on je pro line Rusaky doslova pozehnanim. Pokud tu svoji zemi chteji vytahnout z padesatych let, tak musi volit typy, jako je Putin, nebo Medvedev, protoze nic jineho na ne samotne neplati a nikoho jineho se nepratele Ruska bat nebudou. Milacek davu Jelcin byl presne prototyp cloveka, ktery by si do Langley jezdil pro noty jako Koudelka, ale pro narod by udelal presne, to same, co Koudelka.

        Pro nas je blby to, ze nejsme v ruske ekonomicke zone, chteli jsme byt s rozvinutym zapadem a ne soucasti stredoveku. Jako jo, jasne, v devadesatkach se nebylo o cem bavit. Taky jsem byl pro. Ale dneska se my tady dohadujeme, nejsme schopni vybrat silneho vudce nasi zeme, do EU volime svine a zlodeje a jedine, cim se chlacholime je, ze Putin ma nemanzelske deti a kdesi nejakou mega drahou dacu. No kurva at si Rusko ukradne treba cely, vsak to nejsou moje prachy a je ciste veci Rusu, jestli mu to tolerujou. A jak vidno, tolerujou. Asi to maji jinak nastaveny.

        My financujeme politiky, kteri nam kradou pred ocima, ty svoje mega drahy daci maji taky, jen lip zasity a kdyz nahodou prosakne, jake mzdy ma treba Jourova za to, co proti nam dela, tak se nam jen toci hlava.

        My potrebujeme prave takoveho Putina, ktery by hajil nase, cesky zajmy a ne nas nechal rozemlet do smesky evropske pastiky narodu, okorenenou cim dal vetsim podilem Asiatu. Putin s Asiaty sousedi, obcas i valci, snazi se je mit pod kontrolou. EU s nimi nesousedi, zato se snazi si jich sem co nejvic nasrat a jeste to doplnit Africany. Vole to nevymyslis.

        Ergo, nikdo neni dokonalej a Putin ma chyb milion a jednu. Ale porad je o parnik dal, nez to, co si volime my. Takze vlada jednoho muze muze byt lepsi, nez vlada dohadujici se skupiny. Putin urci smer a jde se. A treba se i ukaze, ze to bylo spatne, udela se pouceni, korekce a jde se dal. U nas se pretahuji, dohaduji, kurvi to, co se predchozim podarilo a jen se sekaji dluhy. Presne podle hesla „jel na zelve a byl tam driv nez ti, co se dohadovali, ktereho vzit kone“.

        Toto je ale napriklad ten rozdil mezi Cechy a Nemci. Nemec si celkem dlouho necha srat na hlavu. Ale v necekanem okamziku se zvedne a nahazi to jednomu vudci. Asi je to tim, ze jim tady kdysi zustalo dost Rimanu, ci co. To Cech bude porad mudrovat, nadavat, hledat viniky vsude jen ne u sebe a nikdy si nebude akceptovat kandidata nekoho jineho, kdo je chytrejsi, nez on sam. Cech totiz neuznava autoritu. Autority jsou prece blbci, ja vim vsechno nejlip.

        1. Sysope, v podstatě souhlas. Jen drobná připomínka. To, že se sere na autority, je dílem vohnoutská příčina a dílem nekompetentních autorit. Pak se tomu zase nelze tolik divit. Když obyč, ale pečlivý zamík musí trpět pod neschponým vedením, pak respekt k autoritám znatelně klesá.

          Takže když autorita, tak především přirozená, ne vynucená. A to je zase personální problém. A řekl bych, že i toto je v článku zmíněno.

          Celkově jsem se dostali jako společnost do blbého stavu, kdy proti egu pitomců nemá oponent žádnou podporu a ještě musí počítat s protiútokem zvrácené ideologie. Proto zdravý rozum šel srát. Mládež to vidí, ale díky digitalizaci svého myšlení je de facto minimálně politicky a občasnky impotentní.

          Protože jedině defektní jedinec může o sobě tvrdit, že vše dělá dobře. A je jedno, zda je psychicky nemocný nebo jen prostě vědomě lže.

          Pamatuješ, jak se počátkem devadesátek každá prasárna omlouvala: „Máme přeci demo, ne.“ To byl počátek konce základní slušnosti mezi prostým lidem. A nakonec. Pokud společnost obsahuje max. 10 až 20 % zmetků, tak proč jsme celkem v prdeli?

          1. Asi tady funguje neco, jako ovladani davu. Tusim Goebbels, nebo kdo rikal, ze pro ovladnuti davu je potreba 8-15 % spravne vycvicenych. Jak se zda, funguje to i v nasem state. Podivej se treba, kde jsou nalezli lidi od WEF a Aspenu. Oni nejsou blbi, vedi, kde jsou klicova mista a kde se klikou toci. A ti jedou pro cizi zajmy, ne pro ty nase. Pritom jich staci pomerne male mnozstvi.

            1. No jasně, to je ono. Jak jsem na to mohl jenom zapomenout. Však jsme se učili v dějepisu k VŘSR klíčové body. Obsadit telefonní ústředny, nádraží apod. Všechno bylo již vymyšleno.

          2. Strasidlo
            Bohužel podíl zmetků (nebo spíš zmetkovitě se chovajících lidí) postupně roste, protože bejt zmetkem mezi nezmetkama je výhodný. Paradox obecní pastviny.
            Trvá to tak dlouho, dokud jim to nezmetkové tolerujou. Vždycky jednou za čas to pročistí nějakej Velkej Průser.
            Mládež bych vynechal úplně, ta nemá informace a je totál zmasírovaná. Je to jedno z těch klíčovejch míst, o kterejch píše Sysop, akorát si myslím, že úspěch těch plánů povede k Velkýmu Průseru, o kterým píšu zas já.
            BTW současný mladý jsou vůči vládnoucí moci nejkonformnější generace za dobu, kterou jsem schopnej obsáhnout.

        2. Putin je hlavně typický ruský vůdce se vším, co s tím souvisí. Výhoda Putina je v tom, že jej Rusové chtějí/musejí tupě poslouchat, proto nemá problém se žádným svým rozhodnutím, ale že by bylo zrovna Rusko etalonem efektivního státu, tak o tom si dovolím silně pochybovat. Země, která má tak obrovské zdroje, má ekonomiku na úrovni Itálie. Země, která má všechny možnosti, jak být světovým tygrem, je tak maximálně čínským protektorátem, který vůbec může být rád, že mu Čína neháže klacky pod nohy. Že nejsme v ruské ekonomické sféře, za to jsem naopak velmi rád, protože bychom se právě dostali do toho středověku znova. Putin, na co v posledních letech sáhl, to zbabral. Švédové a Finové se dlouho bránili vstupu do NATO, až válka na Ukrajině je donutila přehodnotit své úmysly, což Rusům dělá vrásky na čele, protože jsou v Baltu uvěznění v Kaliningradu a Pitěru. Rusko si chtělo nechat ekonomicky otevřené dveře do Evropy, podařil se mu však pravý opak. Putin byl pro Rusko dobrý tak do roku 2020, poté se však i on vyčerpal a jeho rozhodnutí stávají se čím dál víc pro Rusko nepotřebná. Putinova éra pomalu končí, přece jenom, je to ročník 1952, avšak poté v Rusku nastane tradiční problém, kdo po něm. On ruský vůdce vždy v historii tak dokonale potřel všechny okolo, že není kdo by jej nahradil. Jediné období, kdy to v Rusku jakž takž fungovalo, bylo období 19. století, kdy nastupovali caři podle práva primogenitury. Naopak, daleko efektivněji se mi jeví Čína, kde mají také silné vůdce, ovšem vždy si dokázali pohlídat následnictví. Čína, i když se taky potýká s problémy, má daleko větší tah na branku. Další podobnou zemí je Saúdská Arábie, ovšem tam se teprve uvidí.

          1. Taková starost o Rusko! Někdy mám dojem, že Rusko roste, protože se všichni starají o to, jaké je a co potřebuje. Rusové musí být dojato, že máte o něho takový zájem.

            Jakpak nám to klape v České republice? Jakpak si zametáme před vlastním českým prahem? Co česká ekonomika, co?

            Finové se bránili a brání vstupu do NATO, až USA je násilím donutili vstoupit do NATO. Finsko za to těžce zaplatí, škoda že se nepoučili ze své historie a ze současnosti prozápadních děvek jako je Ukrajina, Arménie, nebo pobaltské státy.

            Rusko nepotřebuje nechat otevřené dveře do Evropy. Evropané sami budou klepat Rusku na dveře, tak po dvou třech zimách a energetické chudobě.

            1. Tolik Putinovy propagandy v jednom příspěvku, to už jsem dlouho neviděl. Možná proto, že na podobné diskuse nechodím, ale dobře, pojďme si to rozebrat. Starost o Rusko to není, je to starost o nás. Rusko, byť má všechny výše popsané problémy, je stále tou Horní Voltou s raketami, a proto představuje pro náš prostor nebezpečí. Oni by vám to Litevci nebo Poláci vysvětlili, sami s nimi totiž měli zkušeností více než by jim milo bylo. Arménie není už vůbec žádnou prozápadní děvkou, tu Rusko v konfliktu o Karabach normálně hodilo přes palubu, nic nepřekvapivého mimochodem. Arménie se tak snaží najít spojence, kde se dá. Arménie je mimochodem strašně smutná země, která si za posledních více jak 100 let zažila jen a pouze tvrdé kopance. Jestli má některý národ u mě sympatie, tak jsou to právě Arméni, národ, který si vytrpěl Golgotu od Turků, pak sovětizaci, aby je následně Rusové hodili přes palubu. Co se ČR týče, tak ta je v pozici, kdy jiné lepší spojence, než ty západní, prostě nemá. Pořád je s námi spojuje nejen ekonomika, ale i kultura a tisíc let společného života jak v tom lepším, tak v tom horším. Těch 44 let mezi léty 1945 a 1989 byl historický omyl, kterého následky si poneseme ještě hodně dlouho.

              1. Takhle vypreparovat z minulosti budoucnost je sice ohromující, ale na překonání našeho nejvjetšího vjedce pana Cimrmana to pravděpodobně nemusí stačit. Jste připraven překonat jeho genialitu při spolupráci s inženýrem Ajfelem na stavbě Ajfelofky?

                1. Proti vire nemuzes argumentovat. Vzdej to.

                  1. Kde má na vrch ideologická zaslepenost nemají fakta šanci. Ideologicky zaslepený jedinec si „fakta“ tvoří sám.

              2. Rusko mě ani nás nijak neohrožuje a neohrožovalo. Ani to nemělo v plánu.

                Polsko a Litevsko jsou váleční štváči, a posledních x století vždycky byli. Na jejich válkychtivost se lze absolutně spolehnout. Proto také historicky Polsko-Litevská unie bylo společnými silami okolních zemí zlikvidováno ve trojím dělení. Polsko zaniklo roku 1795 a bylo obnoveno až 1918 trochu podvodem po 1. světové válce.

                Arménie se rozhodla na radu Západu přerušit styky s Ruskem, které ho v podstatě chránilo. Arménie se historicky nedávno udělala agresí vůči Ázerbajdžánu. Jenže za pár desetiletí měl Ázerbajdžán mnohem rychlejší rozvoj a porodnost, takže se síly obrátily. Arménský lídr měl vykráglovaný mozek, a jeho přerušení vztahů s Ruskem a započetí vztahů s EU způsobily, že si Arménii podal Ázerbajdžán jako jednohubku. Rusko nepřišlo na pomoc, když bylo předtím odkopnuto, zcela normální počínání. Rusové je nehodili přes palubu, Arménie hodila Rusy přes palubu a nastolila evropské hodnoty. A ty zafungovaly.

                Prostě jen lžete a lžete a kecáte nesmysly.

                1. Obávám se, že lžete tak akorát vy a kecáte nesmysly. Litevci opravdu žádní váleční štváči nejsou. Ti nemají žádné územní nebo jiné ambice, které by někoho ohrožovaly. Polsko by se sice rádo šířilo, jenže nemůže. Ale platí, co jsem napsal výše, Poláci a Litevci mají s Rusy tolik zkušeností, že by vám to rádi vysvětlili. Co se Arménie týče, tak to jsou nesmysly na druhou. Arménie byla členem té ruské obdoby NATO až do té doby, než je Rusko hodilo přes palubu. Rusko jim v konfliktu s Ázerbájdžánem vůbec nepomohlo, přičemž bylo vázáno smlouvou o ochraně členů té jejich organizace. Je pak jasné, že se Arméni na Rusáky vysrali, udělal bych totéž takovému „spojenci“. Rusové to sice těžko kousali, ale nechali Arménii jít, protože nyní mají svých starostí dost.

                  1. Jenže ta spojenecká smlouva se výslovně nevztahovala na Karabach. Ostatně Arcach neuznala ani Arménie samotná, celé to bylo ve vzduchu, založené na vítězství v devadesátých letech.

                  2. mickey86 16.7.2024 v 9:18
                    Takže Arménie se považovala dejme tomu v srpnu 2023 za spojence Ruska? Ano/ne, díky předem.

                    1. Do srpna 2023 měla Arménie k Rusku spíše pozitivní vztah. Pokud to takto můžu říct, tak ano, považovala se za ruského spojence na Kavkaze. Ono problém Arcachu/Karabachu je starší a může za něj SSSR. Ten, kdo vytvářel hranice Arménie a Ázerbájdžánu, byl totiž absolutně všehoschopný. Takhle debilní hranice, to aby jeden pohledal. Armény osídlený Arcach vstrčit Ázerbájdžáncům, to mohl jen člověk, co opravdu Armény nesnášel. Já vím, ono to do roku 1988 nevadilo, ale všechny problémy jednoho nehezkého dne vybublají na povrch.
                      A co se Poláků a Litevců týče, tak po třetím dělení Polska se stalo toto území součástí přímo ruské říše. Poláci a Litevci jsou však narozdíl od Rusů myšlením Evropani, takže na ruský způsob vlády nebyli absolutně zařízení. Vždyť v Rusku bylo nevolnictví zrušeno až roku 1861, ovšem to nebylo nevolnictví v evropském slova smyslu. To bylo otrokářství bez přívlastků. S čím však měli v Polsku a na Litvě větší problémy, byl fakt, že v Rusku bylo vše podřízeno carovi. Místní pánové neměli žádnou autonomii v rozhodování o svých panstvích. Car se dokonce snažil Poláky a Litevce překřtít na pravoslavné, když se mu to nepodařilo, tak se aspoň snažil, aby nad katolickou církví měl kontrolu on, nikoliv Řím. Bolševický vpád do Polska v letech 1919 a 1920 byl taky něco, nač Poláci neradi vzpomínají. A Stalinovy prasárny snad nikomu nemusím připomínat, snad jen to, že se v Pobaltí vyřádil opravdu hodně. Po těchto zkušenostech se vůbec nedivím, že Poláci a národy v Pobaltí Rusáky nesnáší z celého srdce.
                      Mimochodem, když už jsme tak u toho Stalina, tak my jsme jediná vítězná země 2. světové války, která ztratila území. Ztratila ho právě kvůli Stalinovy, který si ukradl Podkarpatskou Rus.

                    2. Však taky za trojí dělení Polska Pánbůh Rusko i Prusko náležitě potrestal, sice s odstupem, ale víme, jak ty mlýny melou….
                      Co se týče vpádu do Polska, Poláci na něj vzpomínají s hrdostí, jak je na Visle odrazili. Na co radši moc nevzpomínají epředchozí vpád na Ukrajinu a na osud zajatců z Rudé armády.

                      A malovat hranice na Kavkaze je zhruba stejně komplikované jako na Balkáně, ať povedou kudykoli, vždycky bude někdo nespokojen, ať etnicky, nebo historicky, či strategicky. I když zrovna tady to udělali naschvál.

                    3. Do druhého řádku je to čistě k věci, do šestého celkem k věci. Dál už to je jen odvádění tématu.

                      Vyhrožovat prezidentovi země, kterou považuju za svého spojence, zatčením, je teda fakt diplomatický majstrštyk.
                      https://www.securitymagazin.cz/security/i-spojenci-proti-putinovi-armenie-durazne-varuje-ruskeho-prezidenta-radeji-k-nam-neprijizdej-nebo-te-zatkneme-1404070469.html

                      Gruzínci je nemusejí. Azerové je nesnášejí a jsou s nimi de facto ve válce ud roku 1990. Turci se je před sto lety pokusili vyhladit (genocida na úrovni holocaustu) a furt je nemají v lásce. Hranice s Íránem je krátká a samotnému Íránu jsou Arméni jako křesťani celkem jedno.
                      Takže jediný stát, který má v oblasti reálný vliv a přitom k Arménům cítí jisté sympatie, je Rusko. A Arménii nenapadne nic lepšího, než vládce toho jediného státu prohlásí za zločince a chtějí ho zatknout. Fakt by mne zajímalo, čeho tím Arménie chtěla dosáhnout.

                    4. mickey86
                      16.7.2024 v 12:32

                      spíše pozitivní vztah, ty kokote, ty seš blbej až to vratama tříská

                      přes dekádu byla snaha toho keténa dotlačit ke spolupráci na vybudování tlusté dopravní trasy, která by propojila Černý, Kaspický moře a Perskej záliv a to všecko s ruskou pevninou/odbočkou z magistrály, páč je zájem tama tahat desítky milionů tun zboží ročně; nakonec se na kreténa vysrali a domluvili se na (zatím silničním) koridoru ARAZ, kterej arménce úplně vyšachuje :) esli se nevzpamatuje, tak podobnou trasou udělají ai dráhu a arménci fak můžou jako chudí pastevci ten svůj středověk tak jako poslední zhasnout tvl

                  3. kokote blbej, začli se rvát amerikáncům do prdele, a dyž to ruplo, tak ti žvanili negde ve wašinktne a než se dožvanili, tak tou dobou už je azerbajdžánci smetli jak uragán :D

                2. Alan.Cox 16.7.2024 v 1:33
                  To je omyl, Rusko na pomoc přišlo – bez jejich mírotvorných sil by dopadlo obyvatelstvo Karabachu mnohem hůř. Ruská armáda za to zaplatila několika životy, mimochodem.
                  A nemuseli to udělat, protože s Republikou Arcach žádnou dohodu nemají, ani ji nikdy neuznali.
                  Ona je otázka, zda by ještě Arménie existovala, nebýt tam ruská základna.

              3. To by mne zajímalo, jaké špatné zkušenosti má Polsko a Litva s Ruskem.
                Arménie si za to může sama jak píše Alan.Cox. Vybrala si západní hovnoty tak ať se teď nediví.

                1. Tak, Arménci posrali co mohli a pokud nedojdou s prosíkem, nakonec jako žebrákov můžou zcela zaniknout. Celej Kavkaz aktuálně vyhání zápaďácký předmostí písmenkovejch agentur do prdele a čile se domlouvá na obchodní spolupráci a další integraci ať už v té rejžácké inicitavitě pro Asii, nebo přímo v BRICSu. Jenom Arménci lezou do prdele UŠAndům, keří jim tam ovšem nalejou prachy tak maximálně do ziskovej, co rozvrátí napřed školství, a pak celou společnost, protlačováním buzerantskejch sraček, jak to známe vocáď, zatímco ten žebrákov bude dál upadat ve své zaostalosti. Ostatní budujou technický univerzity a podporujou moderní technologie, těžbu a průmysl a staví tlustý dopravní trasy přes (doteď) skoro neprostupný hory, aby jim tam mohlo proudit zboží. Pže jenom tam, kde může proudit zboží a lidi, může ekonomika růst. Pže ostatní nechcou zůstat zavostalejma horskejma žebrákovama jak Afghánistán, kde doteď není ani elektrika tvl.

                  1. Celej Kavkaz se hlavně pod svá křídla snaží dostat Turecko, které si tím chce zajistit hegemonii v oblasti. Uvidíme, jak bude Rusko na tuhle snahu reagovat. Aktivity Turecka v tomto prostoru by mohly pro Rusko představovat ohrožení.

                    1. Tak Arméni se přece s Ruskem nechtěj bavit. RuSSSSSSáci, zločinec Putin a tak. Copak by Turecko, členský stát NATO, pro ně nebylo lepší?

                      Připomínám, že řeč je z mé strany o Arménii, ne o tom, že „hlavně že ruSSSSSáky to naštve, kiš kiš“.

                    2. Turecko se samo snaží, co může, ale RF s rejžákovem jsou přece jenom větší psi. Každopádně tratní na tom rozhodně nebudou. To my, my vyvážíme akorát hovnoty vožralýho brabenca, kterejch mají všici plný zuby a okázale to dávají najevo.

            2. fyjalystánská ekonomika to, že už další roky přinejlepším stagnuje, spíš dál klesá, oficiálně už 2 roky po sobě probíhá deindustrializace a letos to nebude jiný

          2. mickey86
            No to jsou výplody! Ano, Rusko chtělo obchodovat s EU a s každým, to ale ohrožovalo postavení USA jako nejmocnějšího hráče a světového četníka. Tak přijalo opatření jak Rusku zaškodit.
            Ale Rusko Evropu nepotřebuje na rozdíl od Evropy, která potřebuje levné, dostupné Ruské zdroje.

            1. Rusko s EU obchoduje dal, jen to jde pres USA firmy a to je v pohode. Rusum je to fuk, Amici vydelaji, tak kde je problem? Jo aha, EU to poklada. No, ale koho to zajima, ne?

            2. Evropa se hlavně potřebuje vzpamatovat z nesmyslu zvaného green deal v tom smyslu, že potřebuje postavit průmysl na nohy. Pokud nebude evropský průmysl funkční a v evropských rukou, tak nebude Evropa bezpečná. Evropa se potřebuje hlavně zbavit strategické závislosti na Číně, protože představuje potenciální riziko a na nespolehlivých státech nebo na státech, které představují pro Evropu současné ohrožení.

              1. No a proč to Evropa nedělá (vzpamatovat z nesmyslu zvaného green deal v tom smyslu, že potřebuje postavit průmysl na nohy) ale škodí sama sobě vedením války proti Rusku protože to prospívá USA??
                Čína pro Evropu žádné riziko nepředstavuje, tím rizikem jsou jen USA a poslušní evropští lokajové mající potřebu vyvolávat po světě konflikty ve jménu šíření demokracie a boje proti zlu. Tím zlem je ale naopak USA se svými evropskými koloniemi.

              2. @ Miky86

                Ty seš nějakej novinář ze Seznamu nebo ČT? Ty bláboly by odpovídaly.

                „Strategická závislost Evropy na Číně…“… WTF? Děláš si srandu? PRC je sice dodavatel řady jinak obtížně dostupných hi-tec surovin, ale ochotně je dodává. Tomu říkáš strategická závislost? Debilní mobily a spotřební plastové cetky nejsou strategické.

                A jako supa dupa řešení vymyslíš odstřižení jedinýho náhradního dodavatele, jímž je Rusko? Které také jako absolutně spolehlivý opravdu strategický dodavatel od 60.let, umožnilo vytvořit svou levnou ropou a plynem dřívější ekonomický úspěch západní a střední Evropy?

                A to ani nemluvím o tvé další zoufalé terminologii. Co to meleš o Evropanech, to jsou například i Rusové a Turci.

                1. Rusko a Turecko jsou země Euroasie, když už tak.
                  Co se Číny týče, tak právě na ten high tech jsem narážel, závislost Evropy, zejména pak EU, na Číně je sebevražda, protože až se to Číně hodit nebude, tak nám tyto technologie dodávat nebude. Číňany to bolet v tu chvíli zas až tak nebude, protože mají své strategické zájmy, kterým pokud nebudeme vyhovovat, tak nás klidně oželí. USA jsou naopak našimi spojenci, nikoliv že bychom byli jejich koloniemi. Od USA, pokud se to tam nerozloží definitivně, což může taky nastat, nám nebezpečí nehrozí. EU by do svých řad měla okamžitě přijmout všechny země západního Balkánu, protože zde nám vzniká na našem zadním dvorku problém. Vučić leze Číňanům až tam hluboko, Černohorci jsou u nich zadlužení jak carští oficíři, rozmršená Bosna neví, kudy kam, Makedonie a Albánie sice vypadají o trochu lépe, ale také jsou v zájmové sféře Číny. S Tureckem bychom měli mít korektní vztahy, ovšem nepřipouštět si jej příliš k tělu. Turecko je země, která má svoje ambice na blízkém východě, na Kavkaze a částečně na Balkáně, a tudíž bychom k němu jako k takovému měli přistupovat. O korektní vztahy s Ruskem se EU pokoušela dlouho, dokonce i po té nezákonné anexi Krymu, jenže Rusové žádné smlouvy nedodržují. Rusko je bohužel nespolehlivý partner, který kdy může, tak udělá nějakou nepředloženost. Před Ruskem bychom se tak měli mít hodně na pozoru, představuje pro Evropu existenční ohrožení, po kolikáté už to píšu.

                  1. mickey86:

                    1) Selský rozum říká, že jediné, co je jakž takž bezpečné je soběstačnost a diverzifikace. Cokoli jiného je jen vlhká fantazie progresivních hlupáků.

                    2) Od USA nám hrozí sankce a nedodávky mnohem víc než od Ruska nebo Číny. Celý svět to ví. Proto také nastává celosvětové hnutí – být nezávislý na rozmarech USA. Celá ta dedolarizace, BRICS, SCO, vytváření technologických systémů nezávislých na Západu – je jen důsledkem toho, že celý svět pochopil, že není nic horšího a nebezpečnějšího než být závislý na USA (či jeho vazalech).

                  2. mickey: v tej číne sa veľmi mýliš. Čína si nepostrážila žiadne nástupníctvo. kult osobnosti, aký vytvoril Xi, na to sa Putin nehrabe. Okolo Xi nie je nikto, kto by ho mohol nahradiť, nie je tam nikto kto mu by mu ani len doniesol správy, ani dobré, ani zlé, žiadne. Je tam absolútne vákuum. Američania to otvorene hovoria. Oni všetkých odpočúvajú. Vedia, kde Putin ráno serie a s kým sa pri tom o čom baví. Ale pri Xi nepočujú nič. Tam sa nič nedeje. A vďaka politike jedného dieťaťa im za chvíľu odídu produktívne generácie a nastane absolútny ekonomický rozvrat, lebo tam nemá kto robiť. Čína bude do 10 rokov ekonomicky mŕtva. Toho sa dožijeme ešte aj my. Rovnako, ako sa dožijeme ekonomického kolapsu nemecka, kde tiež nemá kto robiť a „fyzici a chemici“ to nezachránia.

                    1. Mao taky vytvořil kult osobnosti a Čína se z něj po jeho smrti vzpamatovala, o to tam nemám strach. S tou politikou jednoho dítěte souhlas, to je ohromný problém, který Čína má, ovšem nemyslím si, že by byla do pár let ekonomicky mrtvá. Čína si obmotala okolo prstu téměř všechny africké země, které jsou bohaté na suroviny. Čína nebude mít problém si z těchto zemí vytáhnout novodobé otroky do svých robotáren. Co horšího, Čína si obmotala i Rusko, které je dnes čínským protektorátem, kterému Čína toleruje jeho excesy, protože se to hodí Pekingu do krámu podle hesla, když se dva perou, třetí se směje. Čína proto pro západní svět představuje strategické nebezpečí, které nelze brát na lehkou váhu.

                    2. mickey86:
                      Jevíš se přemýšlivím.
                      Proto je k zamyšlení, žes ještě nezamyslels ses o zdejších myslitelích.
                      To, co píšeš jim a oni tobě, každý přeci ví.
                      Ale to puzení to přesto napsat je asi silnější než ty.

                    3. Ano je, když tady totiž kolikrát čtu ty kraviny, nebo co hůř, Putinovu propagandu, tak mě to prostě něco napsat nutí. Nedělám to často, ale občas ano. Člověk si ale u toho tříbí názory, protože každý, kdo k tématu něco řekne, může říct něco, nad čím se dá přemýšlet. Na ruské propagandě mě fascinuje, že i když je neustále stejná a evidentně nesmyslná, lidé ji žerou. O to víc mě to fascinuje, že jsme jediná vítězná země 2. světové války, které SSSR sebral kus území, jako bychom byli poražení. Polsku sice taky sebral kresy, ale posunul jej na západ na úkor Německa. Nám nedal za Podkarpatskou Rus nic. Od Stalina bych ale ani plechový nočník nechtěl.

                    4. Re: mickey86 18.7.2024 v 14:41
                      Myslis tu Podkarpatskou Rus, na ktere byla vetsina Madaru? Jsme rovnou mohli mit italskou vlajku, po druhe valce. Jen bychom ji veseli svisle. Cerveny Cechy vlevo, nemastny neslany Slovensko uprostred a zeleny Madary vpravo.

                    5. @ Miky86

                      Tvoje komenty jsou i na liberální standard značně fascinující. Hlavně ty poslední dva viz výše. Skoro jako by jsi byl proti globalizaci. Já jako dezolát smím být proti globalizaci, ale myslíš, že si to jako uvědomnělý liberál můžeš dovolit i ty? Bez následků mezi svými soudruhy?

                      O temném podezření z obhajování dvojího metru například v právu, či v mezinárodní politice, snad ani nebudeme mluvit, moje vrozené gentlemanství mi velí předstírat, že jsem to neviděl.

                      Srhnul bych to takto: Myslí ti to politicky, máš před sebou oslnivou kariéru v neziskovém sektoru, státní službě, politice či méééédyjích. Jako redaktora Seznam si tě umím představit okamžitě. Nebo experta na geopolitiku v naší vaší ČT.

                      Takže piště dál, opakování je prej matka moudrosti.

                    6. @ Forge :-D)))))))

                      Jevýš se ftipným mislitelem…

                    7. Pfesně tak, výme…

                    8. mickey86: jen technická – v Číně politika jednoho dítěte už od 2015 není.

                    9. Číst to tady sám Si, tak dostane depku. Zřejmě čtete poctivě Peking Today v mandarínštině.

                      Politika jednoho dítěte byla od 1979 do 2015. A stále mají 1,4 miliardy lidí.

                      Pracovníků má Čína dostatek. Proto také jedou jako fretky a prodávají dost levně, aby uživili celou svou populaci, což není sranda. Uvědomují si, že všichni musejí pracovat a uživit se.

              3. Zbavit se zavislosti na Cine je asi tak podobne, jako se zbavit zavislosti na ruskem plynu a rope. Ne, ze by to neslo, ale proexportni Evropa muze stanek sbalit a zhasnout. Vyroba pro vnitrni trh nestaci pro udrzeni zivotni urovne.

                1. Sysop: Já si ale myslím, že Praha a české vláda by měli jít příkladem. V úředních prostorách by se mělo topit pouze sušenými lejny. Svítit by se mělo jen svíčkami. Každý úředník by měl mít namísto židle šlapací kolo, které by šlapáním pohánělo počítač, na kterém úředník pracuje. Politici a úředníci by měli mít k obědu pouze veganské jídlo, případně hmyzí maso. Prostě měli by jít příkladem.

                  1. Jim se nejen nedari cokoli ridit, jim se nedari ani jit prikladem. Svoje mzdy, ani pocet uredniku nemaji pod kontrolou a oboji jim, k jejich vlastnimu zdeseni, neutesene roste.

                    1. Nejsem si jist, zda je to opravdu děsí. Někam ty absolventy upíchnout musej, a do průmyslu to s Bc. z mezinárodních vztahů asi nepůjde.

                2. Pak je otázkou, na jakou životní úroveň by Evropa bez Číny měla. Např. na životní úroveň roku 2000 monžná ano (tlačítkové mobily, většina populace auta na úrovni roku 1995, velmi pomalý internet…, na druhou stranu ani to by dnes nestálo tolik, co tenkrát).

                  Tedy otázka zní, kam bychom se museli vrátit (zřejmě to nelze říci jedním rokem, protože někde už jsou dnes nedávné technologie výběhové a za babku, např. energie jsou pořád balík a budou)?

                  1. Docela daleko, tipuju, protoze nejde jen o vyrobky, jde taky o polotovary a nakonec i materialy a chemii. Muj soukromy tip je, ze uplne bez Ciny (tedy ze by se sem jejich produkty nedostaly ani oklikou) by to bylo -40 let, s hodne velkym stestim tak -30 let. Plus, navrat k olovu, rtuti, atd.

                    1. re: Sysop

                      To by si tu nešlo vyrobit ani čipy, které by umožnily řekněme ranné digitální mobilní telefony a jednoduché řídící jednotky? (-40 let je zpět do roku 1983, čili před favorit a k analogovým ústřednám), před DIDAKTIK GAMA, atd.

                      Neříkám hned, ale zda by to v zásadě nešlo.

                    2. Pro ty cipy je potreba kremikovy monochroustal. Kdopa nam ho vyrobi, kdopa kdopa? Kdepasou ty fabriky, co todlencto umej?

                    3. A nikde jinde nejsou, nebo jinak, je to technologie, kterou nikdo jiný nezvládá? Jde mi o to, kdybychom se poptali jinde, nebo takovou fabriku chtěli postavit, tak to by to zdejší (nebo třeba německý) průmysl nedá? (Teď se nebavím o ceně, řekněme, že by písíčko bylo zase za deset výplat, ale teď mi jde o to, aby vůbec bylo).

                    4. Mala napoveda: vzpomen si, jaka byla mela behem kovitu, kdyz USA skoupily rezy monochroustalu (ony wafery) a najednou nikde ve svete nebyly. Bidet paxnima maval u kecpultu, jakej ze je frajer.

                      Inu, problem je v tom, ze v urcite cistote a velikosti, je delaji jen Asiate. Je to narocne technologicky, energeticky, i casove. Vyroba byla holt presunuta…

                      Je to podobne, jako treba vyroba vyrobku z olova. Olovo u nas sice jeste zpracovavaji Kovohute Pribram, ale jinak ti z nich uz zadna fabrika nic nevyrobi. Pokud chces treba ochrannou zed proti gamazareni, musis olovo nakoupit v Cine. Nejsou to totiz desky, alebrz takove trubicky jak plastve a to ti v Pribrami neudelaji.

                      A znovu postavit fabriky na stary technologie… jasne. Mozna, snad. Pokud se vysereme na GD, RoHS a POP a dalsi kokotiny, ale nemas dneska lidi. Mladi se uz toto neuci a stari jsou v doochode. Stredni vrstva… snad, nevim.

                    5. Muzeme zkusit jiny obor – textil. Myslis, ze jeste umime kompletne u nas zpracovavat umela vlakna az po finalni vyrobek? Nebo treba barveni textilii? Co se pamatuju, tak Jitka v JH byla zlikvidovana, brnenske textilni fabriky take (zustal tusim jeden ucnak s nejakou srandavyrobou), Tepna v Nachode, liberecke podniky…

                      Nebo muzeme se treba kouknout na takove galvanicke upravy kovu. Kolik fabrik to dneska dela? Minimum, protoze chemie a ta neni eko…

                      Atd…

                    6. 1) Základem technologií jsou levné energie a suroviny za rozumnou cenu.

                      2) Jakmile se stát / národ bude 40 let život aktivismem, genderovými vědami, prodáváním pojištění a přeprodáváním věcí z Číny, spolu s odborníky do získávání dotací EU – tak takový národ technologicky ztratil možnost cokoli vyrobit kromě pazourků.

                      3) Továrny nelze vybudovat rychle, a zase chtějí to know how nebo prachy.

                      Znalosti a technologické know how se nedají naučit v měsíčním kurzu. Jakmile se v národě ztratí, je to na dlouho konečná. Těch pár jedinců, co ty znalosti bude mít, pak rádo emigruje za pohádkové podmínky tam, kde si toho – na rozdíl od České republiky – budou vážit.

                    7. Ono je to dneska videt v jine dimenzi na te valce na UA. Harampadi se nakoupi, vyrobi, priveze… ale jaksi chybi lidi, co by s tim umeli. A nez se to nauci, bude po valce.

                      Jsou proste veci, ktery se prachama nevyresi, ani kdybys jich mel neurekom.

                    8. Sysop: Ono je také dnes zvykem vyrábět věci složité na obsluhu, to si také přiznejme. A v odvětvích jako je zbrojní průmysl, kde se točí dotace, to platí stonásob.

                    9. @ Alan, Sysop

                      No k tomu je potřeba dodat, že aby bylo možno takováto rozhodnutí činit, tedy co vyrábět a co nevyrábět, musí existovat nějaká státní/národní suverenita a vlastní hospodářská/průmyslová politika a kontrola nad úvěrováním průmyslu vlastními bankami.

                      Nic z toho tady není, tak je ta debata zbytečná. Hospodářství ČR, včetně úvěrování, už neřídí ČR, ale je koloniálně řízeno ze zahraničí.

                    10. ModrýKlokan: Jenomže národní suverenita nebude, protože:

                      a) Příliš mnoho lidí chce být otroky USA, Německa nebo EU v mnohem větší míře než je nutné.

                      b) Příliš mnoho pravičáků chce předat veškerou moc a řízení do nadnárodních korporací – a zároveň oslabit a zničit stát jak nejvíce to jde.

                    11. AC: Přesně. Lidi to chtěj, tak to budou mít. Co bych jim radil, stejně nejsem odsud. Můj úkol je pouze pozorovat a plnit dodávky konzerv.

                  2. Off topic
                    Znám dost lidí, kteří by auta na úrovni roku 1995 brali. „Nejlepší auta už byla vyrobena“ je názor nejednoho automobilového fandy.
                    Jo, vím, že nemají dost infotainmentu a volant z nějakého nepochopitelného důvodu používají k řízení. Ale z hlediska jízdy mají něco do sebe :o)

                    Chápu, co chcete říct, ale nejsem přesvědčen o tom, že by pomalejší vývoj byla taková tragédie, ani o tom, že VŠECHNO nutně musí mít displej a že když všechno displej já, je to automaticky lepší a životní úroveň vzrostla o 100 %. Ovšem to je otázka vkusu, jiní si myslí opak.

                    1. Hoho, v BMW ’95 jezdi muj kamarada, vyvojar fw palubnich desek BMW. Prej posledni model, kterej sw/hw za neco stal…

                    2. Hroch_bahenni: všechno je relativní. Jako člověk, který si může vybrat, jezdím delší trasy téměř výhradně autem celkem novým a to z devadesátek, které „má z hlediska jízdy něco do sebe“ používám jen když se chci pobavit. Na dálnici mě ticho, kvalitní stereo, tempomat, klima, hands free a větrané sedačky nijak neuráží, naopak.

                    3. Nejde o urážení, neberu to ideologicky, ať si každej jezdí, čím chce :-)
                      Jinak ticho, kvalitní stereo a klimatizaci měla i auta z těch ’90. Tempomat nevím. Hands free nepoužívám, při jízdě nepracuju, ale nikomu neberu, že on zas jo.

                    4. Re: Hroch_bahenni 18.7.2024 v 20:24
                      Tempomat jsem mel v Taunusu ’88. Supr stereo s neukradnutelnym (brutalne velkym a skaredym) radiem jsem mel ve Firebirdu ’92. Klima taky. Dokonce klima byla i v litrovym Geo Metro trivalci s automatem z roku ’95, co jsem prismykal moji mati na skakani po meste.

                    5. Re: Hroch_bahenni 18.7.2024 v 20:24
                      Ja handsfree pouzivam hodne, protoze kdyz vypadnu z prace, tak cestou domu jeste poresim porady, nebo obtelefonuju ty, na ktery jsem pres den sral. Prijde mi to jako usetrenej cas.

                      Ty porady v aute jsou supr, protoze mam dobry audio a displej si prepnu na Teams, takze tam pripadne vidim prezentaci. Pokud je potreba neco dyl resit, zastavim si. Vyhoda je, ze auto ma vlastni WiFi a lepsi antenu, nez mam na matlafounu, takze pokud volam pres Internet, pak mam porad spojeni. Pokud mi nekdo normalne vola pres GSM, pak to na nemecke strane pravidelne vypadava. Uz znam mista, kde je to hluchy, takze pritele na tydlifenu musim pravidelne informovat, ze mne treba znova uslysi az za dve minuty. Neco, jako kosmonaut pri obletu Mesice.

                    6. Sysop 18.7.2024 v 20:37
                      Jasný, já moc pracovních telefonátů nemám, jinej druh práce. Ale dost času trávím klofáním do PC a kreslením, což v autě při řízení jaksi nee.

                    7. Hroch_bahenni: a ta auta v těch devadesátkách byla stejně dostupná? Kamarád měl BMW 5, to bylo skutečně tiché a hezky to jezdilo, klima v tom byla a audio hrálo slušně. Jenže peníze, které to stálo, byly úplně mimo mísu, takže já tím třeba nejezdil. Auto s větranými sedačkami? Kdo to tehdy měl?
                      Auto, které bylo dostupné, mělo s bídou klimu manuální a ticho na dálnici v tom fakt nebylo a nemyslím teď nutně Felicii.

                      Dnes něco takového není problém v autě, které si může koupit i normální člověk. Plus to má spoustu příjemných věcí navíc, například to o dost líp svítí (v tomto jsou stará auta úsměvná, i to pětkové BMW). A často to taky podstatně líp hraje, co byla tehdy špička je dnes obyč (mám v autě tuším nějakých 11 repro, nehraje to jako něco s 15-20, což jsem taky měl, ale pořád je to nebe a dudy od čehokoliv ze srovnatelné třídy před 30 lety).

                      Mimochodem, dodnes si pamatuju slintání testera v časáku nad prémiovým audiosystémem Bose v jednom sedanu střední třídy. Tehdá to byla bomba, dnes to vzbudí schovívavý úsměv. Proto říkám, že vše je relativní – dnes bych to fakt nechtěl. Opět vím, o čem mluvím, v tom devadesátkovém autě byly originální repráky celkem 2, ve dveřích, malé papírové, no sranda.

                      HF používám často, nejen pracovně, ale i soukromě.

                    8. fatdwi 18.7.2024 v 20:56
                      O tom jsem vůbec nediskutoval. Prostě jsem poznamenal, že znám dost lidí, kterejm se devadesátkový auta líběj.
                      Taky znám lidi, kterejm se líběj auta z 30. let, což neznamená, že by chtěli mít jeden záchod na pavlači pro deset partají. S politikou to už vůbec nesouviselo :o)

                    9. Kluk z myho tymu jede zitra na dovcu. Do Blavy na ejsidysi, pak dal pres Madarsko kajsik k moru a pak okruhem zase dom. V cem? BMW kabrio 3er, 1995…

                    10. Sysop: já mu fandím, proč ne. Taky jsem svého času jezdil kabriem stovky km, byla to zábava, ale jaksi už mi není dvacet let a dokonce ani dvacet pět, takže priority jsou jinde. Bych ti řekl, že tě tím devadesátkovým svezu, ať si to připomeneš, ale fakt se mi tím z Brna na Šumavu nechce:-)

                      Ne, že bych si to nemuměl užít, občas i k té Praze s tím jedu, ale to se musí sejít čas, nálada a počasí, pak je to super (samozřejmě mimo dálnici).

                    11. Já přes léto provozuju roadster z roku 1996, normální MPi benzín, bez všelijakých vyfikundací a maximální spokojenost. Taky motorku z roku 1993, ta má ještě karburátory a taky pohoda.

                    12. Re: Foundryman 18.7.2024 v 21:12
                      Na karbecech v masinach jsem odkojenej (prvni, na cem jsem hopsal, byl Stadec), ale vyhoda spitzky mi docvakla pri zdolavani Kaiser Franz Josefs Höhe, kdy proste karbec byl na plnej heft, aby to nahore jeste jelo.

                      Ale v Cesku no problem, samozrejme.

                    13. …vyhoda Spritzky… sorry jako.

                    14. Já tam mám ty karbecy pro jistotu 4 :-)

                    15. Tak jasne, ten kluk je petadvacetiletej a jede s novou pritulkyni. To bych jel i zebrinakem…

                    16. Já už od svých deseti občas jedu na tomhle, halt nostalgie a stará láska, která zatím nezrezivěla.
                      https://www.jawa-50.cz/clanek/jawa-50-typ-550-pionyr-parez-informace-a-vyvoj-prototypy-export.html

                    17. Já si na poskoky hejčkám Babettu 210 :-)

                    18. Mel jsem Mustanga 21, s vetsi predni rozetou, prvni motorka, se kterou jsem smel na silnici (ne, ze bych se Stadecem na silnici nejezdil, ale to je jina story…), pak Jawa 125, Jawa 250, Jawa 350 a uz to slo…

                      Ten Mustafa byl vymazlenej, chytal na prvni slapnuti, byl po stryci, ve ctrnacti jsem ho do sroubku rozebral, zrenovoval, prelakoval, nechal si pokadmiovat srouby a v patnacti s ridicakem slavnostne vyjel…

                    19. Občas vyjedeme na veteránech a musím říct, že Mustang a Pionýr 05/20 jsou nejstrašlivější zločiny proti lidskosti. Jednak rána do píšťaly, když kopla startpáka a pak utrpení během jízdy, protože na tom sedadle si připadám, jako bych seděl na cihle na kant.
                      Dát startpáku opačně, to mohlo napadnout jen Slováky.

                    20. Foundryman 19.7.2024 v 21:03

                      – – –
                      Mustang (kořeny má v Itálii) bylo jednoduché a lehké vozidlo, snadno udržovatelné. Dost mi vyhovovalo frčet po dálnici a vyjet si z ní, kde jsem chtěl. Šlo tlačit hocikde po chodníku, přehodit přes příkop, vytáhnout hupcukem ke stropu a uložit na galerku. Za vlhka se rafička chvěla kolem osmdesátky, dal se zajet solidní průměr…

                      .

                    21. S Mustangem na dálnici? To je hodně odvážnej počin :-) Vše napsané je pravda, ovšem ten posez je příšernej a omlácený holeně si pamatuju dodnes.

                    22. Foundryman 19.7.2024 v 21:20

                      – – –
                      Ano, i na dálnici. To ještě platila min. konstrukční rychlost 50. A taky nebyly ploty, o kamerách a dalších sračkách nemluvě…

                      .

          3. tvl strč si už ty propagandistický kydy do prdele ty kokote, RF už přeskakuje rajch a pokud vývoj půjde dál tímdle směrem, tak v dohledné době přeskočí žaponce

      2. Problém je to právě proto, že tím trpí demokracie. Pokud někdo preferuje autoritářskou vládu, pak chápu, že se mu hnutí jednoho muže líbí, ale pro mě, který preferuje demokratickou diskusi, tato hnutí opravdu nejsou. Diskuse může být vedena jen ve stranách, které fungují na klasickém principu. Diskuse také nutí lidi přemýšlet nad diskutovanými tématy a tříbit si názory. Poslouchání rozkazů vůdce je tupé a vede právě k tomu středověku. Evropa se rozvinula právě proto, že bylo povoleno kritické myšlení, které dnes trpí, protože trpí i vzdělanost národů vezdejších.

        1. Demokracie je diktatura vetsiny. Podle toho pak vypada i demokraticka diskuse.

          1. Neziskovky to přepnou na diktaturu menšin.

          2. Demokracie je diktatura médií!

          3. Když se zeptáte v jižní Africe běžného člověka černé barvy, co si myslí o demokracii, odpoví vám: Demokracie je pouze pro bohaté. Když jsme měli apartheid, měli jsme práci, všude bylo bezpečí a čisto. Žilo se nám líp.

        2. mickey86: Já se čerta starého starám, jaká je ideologie či termín. Když to funguje a stát vkvétá, je to dobře vedeno – ať se to nazývá demokracie, diktatura, komunismus, kapitalismus, nebo nevěstinec. Já na ty termity moc nejsem a jsou mi u zadele.

    2. Tradiční strany se rozhodly pro výhru pro řešení „Al Capone“. Nechaly si cinknout volební systém pomocí Rychetského, jinak by to „jediné racionální řešení“ za zákonných podmínek nemohlo fungovat. Teď opět dělají „jediné racionální řešení“ ciknout volby pomocí korespondenčních voleb. Prostě smrad, špína, temnota.

    3. Neumim si predstavit, ze bych volil nekoho, jehoz nazory se mi sice nelibi, ale prave proto se mi libi, ze neni populista.

      1. Sysop: Aspoň vidíš, jak je svět dnes nenormální. Předřečník napíše, že je špatné volit politiky, jejichž názory se líbí lidem / masám. Já jsem žil kdysi dávno v přesvědčení, že toto je přesně podstata demokracie. Že je to přímo definice a základní rys demokracie.

        Ale ne, člověk má správně volit, jak jsem se dozvěděl, politiky s názory, které nechci a jejichž práce mi udělá peklo ze života.

        Nějak mám dojem, že ten progresivismus dělá z lidí hlupáky.

        Brzy bude člověk nálepkován nebo dokonce zavřen natvrdo do vězení za to, že si vybral ženu, která se mu líbí. A ne obludu, která odpuzuje na 10 km. Nebo že jí jídlo, které mu chutná, a ne mixovaná lejna ze žumpy.

        Psychologicky by mě zajímalo, jak se stane člověk tím, kdo tyto názory prezentuje jako správné. Fakt by mě to zajímalo. Předpokládám, že jsou tu masochistické nebo flagelantské rysy.

        1. Mozna je to obracene – hlupaci vytvareji progresivismus.

          1. Progresivismus rozhodně nestvořil hlupák. Je to sakra chytře vymyšlený způsob kolonizace a ovládnutí společnosti. To nevzniklo někde u píva nebo mezi intoši u laté. To přichází z hodně vysokých sfér.

            On je logický rozum dost ošemetný nástroj. Dělá závěry jen tak kvalitní, jako jsou kvalitní předpoklady. Logický rozum udělá správné závěry jen při pravdivých výchozích myšlenkách. Principem progresivismu je, že do člověka nasereš šum a exkrementy coby předpoklady v tak obrovském množství – že závěry toho člověka už jsou také jen exkrementy.

            Příklad: Vlastenectví je špatné. Národ je špatný. Bránit sebe a rodinu je špatné. Logický závěr je: Pojďme se nechat odrbat a okrást zahraničím, to musí být príma a nejlepší počínání! Pojďme si nechat srát na hlavu, to je jedině dobré!

            1. Progresívci mieria hlavne na mladú generáciu. Netreba mať znalosti, byť odborník, stačí nejaká idea, prázdne reči, veď odborníkov máme v Bruseli, oni sa tam o nás postarajú a oni vedia čo je pre nás najlepšie. Stačí byť gay, lesba alebo sa môžeš cítiť ako traktor s vlečkou, si náš človek.

              1. Jako jo, proc ne, ale rad bych vedel, co a jak budeme presne delat, az to ta soucasna agenda uplne polozi. Nejake reseni. Amerika nas tam dovede a Rusko nas z toho tahat nebude. Sami nebudeme mit kadry se z toho vyhrabat.

                1. Ľudia musia padnúť na hubu. Ale úplne. Dobrým príkladom môžu byť Nemci po 2.svetovej vojne. Oni sa z toho vtedy vyhrabali, prestali veriť vodcom.

                  1. Nojo, ale nutno nezapomenout, ze po druhe valce sice doslo k rozdeleni IG Farben AG, ale jinak ostatni fabriky zustaly byt a neco jeste Amici dokoupili. Takze byl predevsim zajem Amiku nove okupovane uzemi postavit na nohy a zhodnotit. Tehda to fungovalo jinak. Dneska by se na nejake Cesko kazdy z vysoka vysral, ani tu slusnou cernozem pro BlackRock nemame. A fura prumyslu je rozkradena uz ted i bez valky.

                    Tim chci jen rict, ze nebude stacit nejakej Adenauer a Mashalluv plan, aby to po peti letech frcelo.

                    1. Sysop: Kanibalismus vyřeší nedostatek potravin.

                    2. Masové lidské konzervy jdou na Osho na dračku.

                    3. Modrý klokan: NATO se bude muset spojit proti Osho hrozbě!

                    4. NATO udela na Osho oranzovou revoluci a soupne tam rakety pro zastrasovani Ruska.

                    5. Nemáme šanci, Oshousti se strašně rychle množej.

                    6. Hupert: Pak si bude muset každý nechat píchnout vakcínu proti Ošoustům.

                    7. Moderna ti pichne vakcinu proti cemukoli, i spatnymu pocasi.

                    8. Sysop: Náš zákazník, náš pán! Tak je to správně!

                    9. Máš štěstí, že mám dneska dobrou náladu. Jinak by s tebou byl amen.

                      Nejlepší lidský konzervy děláme z veganů a vegetariánů. Všechny inteligentní civilizace, který zatím známe, jsou masožravé. Jejich maso není tak lahodné, jako od býložravců a k jejich konzumaci jsou občas i nějaké etické výhrady.

                      Proto maso lidských všežravců dodáváme pouze na Beheheho domovskou planetu v Galaxii Arkana. Žlutopásí krátkosrstí Behehemoti sežerou všechno.

                    10. Vegan nemuze bejt z masa. Neverim.

                    11. Vegan nemůže být bez masa, proto skončí buď v masovém hrobě nebo alespoň v masově vyráběné lančmítové konzervě.

                    12. Alan.Cox
                      16.7.2024 v 1:44

                      klid, to jenom si tady pan NARKOMAN rve do chobotu fet po kilech :o)

                    13. @ Behehe

                      Nezlob Pupíku. Víš jak jsi minule dopadl.

        2. V obdobi puberty se hodne lidi hleda. Ty vudci typy maji uz hodne veci jasnych, ty slabsi kusy v tom litaji. Drive od toho byla cirkev, aby zmatene dusi urcila smer, dnes je to progresivismus. Smejeme se Nemcum, ze chteji patrit k nejakemu stadu a ze jak uvidi nejakej mundur, uz ho maji na sobe, i kdyby to byl jen ajznbahnak. My jsme tak opatrni, aby se nam toto nestalo, ze pak podlehneme importovane vire progresivistickych cirkvi.

          1. Dříve hlavně byli rodiče, tradice, škola, církev, kontakt s realitou, a nutnost makat. Každý člověk musel umět vyhrávat i prohrávat, a něco dělat rukama či hlavou. Cenil se výsledek.

            Dnes můžeš uletět 10 miliard světelných let od reality, a funguje ti to. Můžeš žít ve virtuální realitě internetu, mobilu, televize, filmů, médií – a netušit ani, že ráno přichází slunce nebo voda je mokrá. Pak můžeš být klidně totální blb, a na rozdíl od dřívějška nejen neumřít hlady, nebýt terčem posměchu, ale můžeš se klidně cítit jako lepší člověk vyvolený směrovat druhé co je správné.

            1. Hned jsem si vzpomněl na legendární výrok: na televizi se můžeme dívat při svíčkách…

              1. mmch. to je reálný výrok?

                1. Jojo, někdo ze Zelených.

                2. jasné, nejaká slepica vod zelenéch mozků (asi zelená plíseň

                  nejaká podobná mislytelka jak tehdá katka byjomasa :)

              2. Je to nejbezpecnejsi zpusob. O neco lepsi je, sehnat starou lampovku a tu predelat na aqarko. To neublizi a porad se tam deje neco ze zivota.

                1. Když pustíš do těch lamp proud, bude to ohřívat vodu i těm rybičkám.

                  1. ty už budou dávno plavat břuchama hore

          2. Hezký „vůdčí typ co v tom má jasno“ byl Sysope vyobrazený ve Starcích na chmelu.
            Čili měl brzy vyjasněné před kým se hrbit, kde lézt systému do análu a po kom naopak beztrestně šlapat.

            Taky jsme měli na střední takového typa. S odřenýma ušima mu to vycházelo do okamžiku, kdy mu do firmy nastoupila nová rozmazlená generace, která po sobě nenechala šlapat jak ti starší.
            Umí toho třetinu, plat chtějí dvojnásobný.
            Tak z toho měl hlavu v pejru až musel zdvojnásobit spotřebu v koksu.
            A teď je úplně v perdéli, bo tu jeho mízkoúrovňovou softwarovou firmičku brzy převálcuje AI.

      2. Problém volby někoho, kdo mění názory s masou, je právě to, že takový volič od takového člověka může čekat naprosto vše, včetně toho, že to, s čím byl zvolen, pošle absolutně k šípku.

    4. @mickey86
      trefné.
      Stran Pirátů, kdo způsobil, že sám pan přeceda podává tak zvrácené výkony?
      Jinak je to roztodivná čeládka, která se v poslední době učí zejména prohrávat.
      ODS je jedno velké zklamání už po desetiletí.
      Paradoxně Topolánek byl poslední, co vydojil 35% ač to stačilo jen na pat.
      Pád etablovaných socanů z Paroubkových 32% na Hamáčkovy 4.65% je také pozoruhodný.
      Lidovci už jsou mrtví, hlasy pro TOPku vůbec nechápu, celostátní hnutí lokálních zlodějů STAN je aspoň pochopitelné, každý si v něm najde místního zloděje, co nám přece Máňo postavil chodník nebo cyklostezku v ceně silnice 1.třídy.
      Babišovi dávám 5, maximálně 10 let a pak to bude podívaná.
      Tomiovi začíná jeho podnikatelský model trochu drhnout, Machování jsem nepochopil, ale Rajchlování je mazané.
      Fízl a Dýzl je projekt s potenciálem, Stačilo může o5 překvapit, kdyby socani odhodilu pejchu a vstúpili, tak to přes 5% hodí.
      Svobodní jako jediní proti dotacím, jámámnárokismu, rozhazování dostanou jako obvykle 1.87% a dál nic.
      Anebo nějaká další obskurní partička zazáří a zhasne jako kometa.

      1. Nejhorší je, že vládní strany i opoziční jedou jen antibabiš.

        Tomio Okamura postavil nově svůj model (cca od 2019) na lážo plážo koryto, kde bude mít dostatek křesel, aby byl u lizu, ale zase málo na to, aby měl odpovědnost za politiku. Prostě politický důchod. Voliče chtěl shánět tak, že bude jediná opoziční / vlastenecká strana, která se důrazně distancuje od Andreje Babiše. Celá ta strategie Tomio Okamury je podvod na voliče a v zásadě parazitismus. Žádný risk, žádné nejisté akce.

        Spojování s Rejchlem je jen prostě snaha udržet si klesající popularitu. Lidi tu novou strategii už částečně prokoukli. A nebo prostě cítí, že je zle, a chtějí vidět nějakou sutečnou snahu o zlepšení ČR. Tomia ukazuje pravý opak.

        Proti tomu Andrej Babiš rozhodně na vavřínech neusíná. A rozhodně má tah na branku. Mám dojem, že Tomio Okamura, který najel na proces klidný život, špatně odhadl čas a náladu ve společnosti.

        1. Tah na branku Babiš rozhodně má. Jourová, Maxová, Charanzová a další eurohujerská havěť hlasující přesně opačně, než Babiš vykládá dezorientovanému lidu. Ty se mu opravdu povedly…

          1. Andrej Babiš si vybíral odporný personál do strany.

            1. @ dante, Alan

              Stále v tom pokračuje. Jeho kádrová politika je stále fascinující. Aktuálně se mu vybarvuje a začíná kopat to androidní plastikové liberální pako Bžoch. Bude sranda.

      2. „Pád etablovaných socanů z Paroubkových 32% na Hamáčkovy 4.65% je také pozoruhodný.“
        Ale poměrně zákonitý. Strana, která bojovala původně za dělníky nenašla nové voliče. U dělníků nemají asi co zlepšovat, ale je tu fůra svobodných matek, nedostupné bydlení, málo školek, důchodci co nemají na elektriku atd. Prostě masa voličů, které tahle strana tradičně oslovovala. A co řeší strana? buzeranty, počasí a lezení do brusele. A tím oslovuje přesně to procento, které dostala, protože ti kokoti už podle mě ani neví jak vypadá nějaký volič.

        1. Za Paroubka ve state jeste byly nejaky prachy, na ktere CSSD jela. Pak prozrala i svoje vlastni prachy. Dneska nema zdroje.

          1. Dnes už není tajemstvím, že za vlád ČSSD ekonomika rostla na rozdíl od vlád ODS, které znamenaly vždy katastrofu a ekonomický úpadek. A to pokaždé museli socani napravovat po ODS co napáchala a cálovat její zadlužení státu.

            1. socani vymysleli tak akorát dotáhnout sem vole za nulový daně cizácký montovny a jakmile se zvedla nákladovost (napřed mzdová skrz mírná zvýšení životní úrovně, pak energie a všecky vstupy), tak se stroj zadrhl a je to v prdeli, za desítky let ani voni, ani ptáci nic neudělali se zvýšením technické/přírodovědné gramotnosti lidí a přilákání moderních oborů s vysokou přidanou hodnotou, místo toho je tady akorát pomalu nejvíc absolventů obskurních neuplatnitelnejch humanitních zkurveností

              pjetydemolyca slibovala jak to všecko zařídí, místo toho opět akorát všecko zkurvili, zplundrovali, rozkradli a vyhání, co tady zbylo, přičemž naprosto v rozporu s programem nakonec dondou s tím, že sem dotahají verbež z východu, aby v těch montovnách dělala, a za prachy voškubovaný vod ovčanů postaví pro západní kapitál zadarmo ty podniky s vysokou přidanou hodnotou v chochlistánu, jo, to chceš!

              co taky čekat vod nejlepší exilové vlády chochlistánu, narvané napůl v prdele brusele a napůl vašinktne

              1. Stroj se zadrhl jelikož se ke korytům opět dostala mafiánská ODS, která opět vše co fungovalo zničila.
                K vítězství ji stačilo šířit lži, mýty a pověry spřáteleným mainstreamem a strašit návratem komunismu. To vždy zabralo.

                1. ne, stroj se vole zadrhl na tom, že z toho tady dělali montovňáckej skanzen, a samozřejmě montovárna má jenom určitou ekonomickou úroveň, kam donde a dál už se nedostane, pokud chceš víc, tak to musíš mít ve svejch pazourách místo toho zahraničního kapitálu, to chápe kdejakej polomozek, tak ty seš úplnej bezmozek pokud to nepobíráš?

                  no a pokud se na dluh zema chce dostat vejš, montovny zdrhnou pže tam na ně je moc draho – a jde to do prdele úplně…(hint: tam sme teď)

                  1. Stroj se zadrhl proto, že se vydělávaly obrovské prachy na mrchožrutství – vyprodávání a tunelování toho, co tu zbylo po komunistech. Z toho šel největší vejvar, a proto se nikdo nechtěl moc snažit na něco jiného.

                    ODS jen tunelovalo, ČSSD aspoň dělalo ty montovny k tomu. Tedy tehdy.

                    1. Behehe je zastydlej neoliberál.
                      Tomu nevysvětlíš, že bez Zemanoj hloupých montoven bysme byli něco mezi Rumunskem a Ukrajinou.
                      A on by spolu s ukrajinskými inženýry kopal v německu kanály.
                      Ty montovny totiž vytvořily příležitost i pro ty inženýry, byť jen jako podržtašky a dozorce-
                      Lukrativní výzkum&vývoj si pochopitelně nechali u sebe doma.

  3. Je to jednoznačně správně, snažit se o mír:

    https://youtu.be/mk2CZFq0BcM?si=WxUN2NOpX7hthy6Y&t=563

    [:OD

  4. Výborný článek. Trefně popsán vznik a fungování naší politiky. Nejhorší, je, že se v plné nahotě ukazuje jací voliči v rybníce zůstali. Tradiční strany s tím neumí bojovat. Místo generování politicky silných osobností, generují blbce jako Fiala, nebo Hamáček. Na to reagují tradiční voliči odporem jít k volbám. Naslibovat více než Babiš a mlét blbosti jako Okamura už více nejde, takže dlouhodobě prohrávají v přetahované o low level voliče. Zůstává už pouze sdružování do různých stranických frakcí jako Spolu a Stačilo, což funguje na vládní úrovní, ale na lokální to místní členy jen sere. (např. tvoření kandidátek ODS vs. Topka). Další problémem je, že i z malého koláče jsou pořád nějaké drobky. A ty drobky si zmrdi pořád drží. Už sice neživí celou rodinu a milenky, ale i tak to stačí.

  5. má pravdu inženýr

  6. Sokrates v osme knize „Republiky“ rika ze tyranie ma demokraticke zaklady, protoze pokud se demokracie utrhne ze retezu, nabidne svobodu vysrat se na zasady ktere staly u zalozeni mesta (ustava) – coz zpusobi chaos (cizinci budou vladnout obcanum, zeny muzum, deti otcum, otroci panum, zaci ucitelum…) a tento chaos zakonite vyusti v pozadavek nastolit rad. A tak vznikne tyranie.

    Studiem historie lze dojit k tomu ze je to skoro neco jako fyzikalni zakon. Vymarska republika taky byla ostrovem totalni demokraticke svobody, a jak to dopadlo.

    Anglictina ma dva pojmy pro „svobodu“. Freedom je absolutni svoboda, Liberty je svoboda v ramci zakonu. Clovek zijici ve svobode zvane „Liberty“ muze zit svobodne, ale podle zakonu. To je smysl „Republiky“.

    A pak existuje ta anarchisticka totalni svoboda – „Freedom“ – a podle Sokrata to bude prave „Freedom“ co znici Demokracii a nastoli spolecensky pozadavek k nastoleni opacneho typu radu: tedy tyranie.

    Aktualni status quo zde zcela jiste nebude do nekonecna, a spis nez ze budem zpivat Kumbaja, jak si nekteri mi slunickovi kamaradi mysli, to podle me dopadne tak jak to popsali Rekove uz pred 2500 lety…

    Muze nas tesit ze ani tyranie tady nebude naporad… :-)

    1. Jenže ty pojmy Liberty a Freedom se definovaly v době, kdy ústava měla 2 stránky a zákoník byl tlustý jako návod k vysavači. Žádná Liberty dnes podle mě možná není, protože v souladu se zákonem žít prakticky nelze už jen proto, že to nejde celé obsáhnout a systém je nastaven na to, že ty poctivé akorát holí. Tedy vůči státu uplatňuji Freedom, kdekoli to jen jde.

      1. Abyste me spatne nepochopil, ja vase chovani nijak neodsuzuju, podle me je rozumne chovat se podle „pravidel hry“, a kdyz se ty pravidla porusuji nebo jsou nespravedliva, tak neni rozumne je taky neporusovat…

        Jen si myslim ze to co popisujete je prave to posledni stadium demokracie pred tim nez prijde novej, mladej, co se nezakeca… Akce vyvolava reakci, a momentalni demokraticka „akce“ zpusobi „protidemokratickou“ reakci. To je moje teorie.

        1. Proč tedy odsuzovat třeba esesáky, když zcela jistě dodržovali tehdejší zákony?

          1. Přinášeli tedy liberty.

            1. Liberty uz je taky rozkradena.

            2. Zrovna esesáci ty psané zákony nedodržovali, ale na základě tajných či ústních dohod dělali, co bylo dle vedení země třeba udělat. Podobně jako to občas dělají tajné služby i dnes. Ale třeba Eichmanna bylo fakt těžké odsoudit, protože ty vlaky vypravoval v rámci transparentní úřední činnosti dle platných zákonů. Dostali ho na to, že někde vyhrabali jak zorganizoval pochod smrti proti výslovnému rozkazu nadřízeného. (Oni by ho samozřejmě pověsili i tak, ale takhle si mohli hrát tu hru na soud)

          2. @ Alan

            Moc to hrotíš (pokud to nemyslíš jako fór). Jak víš „zcela jistě“, že je dodržovali? Řečnická otázka. Barn Swallowovy komenty jsou dost trefný, minimálně k zamyšlení (já vím, naši politici se nad tím fakt zamýšlet nebudou)…

            1. Modrý klokan: Asi to moc hrotím, ale toto se Barn swallow moc nepovedlo. Toto totálně zmotal.

              Liberty = svoboda (ve společnosti) od buzerace či ujařmění autoritou. Proto se osvobození od diktátora, kolonizátora, omezení zásadně v angličtině nazývá „liberate“. (Proto také francouzské heslo: Liberté, égalité, fraternité.)

              Freedom = svoboda dělat co chceš, na co máš schopnosti až do míry než začneš omezovat svobodu druhého.

              I proto liberálové nenávidějí stát či regulace, protože slovo „liberty“ je de facto vzpoura proti autoritám.

              Barn swallow by měl psát tam, kde tomu rozumí.

              1. Definice z wikipedie: „…liberty is differentiated from freedom by using the word „freedom“ primarily, if not exclusively, to mean the ability to do as one wills and what one has the power to do; and using the word „liberty“ to mean the absence of arbitrary restraints, taking into account the rights of all involved.“

                Takze Liberty znamena absence „arbitrary restraints“ zatimco „Freedom“ znamena „svoboda delat si co chci“. Nevim co jsem podle vas zamotal ale podle me i nadale plati ze „liberty“ je „svoboda v mezich zakona“, protoze tam kde zacina zakon, tam „liberty“ konci.

                1. …jeste me napada: Liberté, égalité, fraternité se taktez nepreklada „Svoboda, rovnost, bratrstvi“, ale „Volnost, rovnost, bratrstvi“ – prave protoze to ceske „volnost“ na „liberty“ sedi lepe.

                2. Liberty není svoboda v mezích zákona. Stačí když si aspoň přečtěte váš vlastní příspěvek. Liberty je často svoboda s porušením zákona by definition.

                3. Svoboda jako taková je abstraktní filozofický koncept. Neexistuje v realitě bez omezení a bez přívlastků. Jakákoli slova týkající se svobody v jakémkoli jazyce je třeba pochopit tak – co je v tom za ten přídavek k omezení ve svobodě.

                  Liberty je „přeprání silnějšího“, „likvidace autority nebo síly nade mnou“. To platí nejen v angličtině. A vzhledem k tomu, že se to často děje i protizákonně, tak podmínka zákonnosti zde není.

                  Freedom znamená svobodu prosadit se vlastními schopnostmi a možnostmi. Proto třeba linuxáci musí v angličtině složitě vysvětlovat rozdíl mezi „free as free speech“ a „free as free beer“. Angličtina moc nerozlišuje, jestli ke svobodě potřebujete schopnosti, mozek nebo prachy.

                  Angličtina je velmi špatný jazyk, jeden z nejblbějších a nejneschopnějších k vyjadřování filozofických konceptů. Blbější jazyk na abstrakce než je angličtina budete hledat jen stěží. I ty slovanské jazyky mají daleko přesnější pojmenování. Doporučuji ve filozofii angličtinu nebrat, je na to neschopná.

                  1. @ Alan, Barn

                    Zajímavá debata. I když jste mi v tématu kluci udělali docela hokej, nějak si to přeberu.

                    Samozřejmě souhlas s tou angličtinou. Tu sračku je třeba sabotovat vždy a všude.

                    Tak jako za II.války se osvědčil kód Navaho, je třeba pěstovat vlastní jazyk, jako bezpečnostní kód. Kdo chce být připraven jako dokonalý prepper, ten studuje brněnské hantec.

          3. @ Alan

            Navíc nevěřím, že nechápeš rozdíl mezi tvou anekdotickou reakcí a Sokratovými a Barnovými vývody. Koho mimo Německo zajímá, co dělali esesáci v Německu? Bavíme se o nějaké právní množině pravidel v množině lidí na jedné právní jurisdikci. Ne o vojenských expanzích na jiná území s jinými národy a jiným právem. Dávám ti efko a zkus to znova.

            1. Jak jsem napsal výše, Barn swallow, hlavně nepochopil význam anglických slov liberty a freedom.

              1. Encyclopedia Britannica: „Liberty“

                „Civil liberty is the absence of arbitrary restraint and the assurance of a body of rights, such as those found in bills of rights, in statutes, and in judicial decisions. Such liberty, however, is not inconsistent with regulations and restrictions imposed by law for the common good.“

                „In a more particular sense, a liberty is the term for a franchise, a privilege, or branch of the crown’s prerogative granted to a subject, as, for example, that of executing legal process.“

                …a tak dale..

                Zkratka podle me „Freedom“ a „Liberty“ nejsou synonyma. Zvlaste v Anglictine, kterou nemate tak rad, se jedna o dva podobne, ale presto odlisne veci.

                Socha Svobody – „Statue of Liberty“ – drzi v ruce knihu zakonu. Proc asi? Protoze pod sochou svobody si kazdy muze delat co chce? Jako anarchista uzivat totalni svobody?

        2. @Barn Swallow 15.7.2024 v 11:37
          Vidím to obráceně. Dnes není cochcárna ve které by lidi volali po nějakém řádu. Naopak šrouby se utahují zcela v rámci systému a proti vůli značné části lidí. Žádnej mladej přijít nemusí, protože majitelé planety mají proces pevně v rukou.

          1. ono je to podle me o perpektive: Otazka je ktere srouby a kdo je dneska utahuje?

            Stari Rekove nemeli radi demokracii prave protoze dava svobodu vsem – i zlocincum, a tudiz behem casu v demokracii vyroste „plevel“ – zlocinci obsadi pozice moci a zacnou je zneuzivat, takze nakonec, jak rikal Sokrates, se driv nebo pozdejc objevi „sampion lidu“ a ten zburcuje lid a nastoli tyranii – jako reakci na nespravedlnosti ktere se dely v „demokracii“.

            Je to neco jako „life cycle“, a my se podle teto filosofie nachazime nekde na prelomu demokraticke svobody a tyranie. Rekl bych…

            Kdybych mel parafrazovat Sokrata, v demokracii je otazka co nakonec nasere spolecnost dostatecne aby byla sto zavest tyranii.

            1. Utahování šroubů vidím prakticky ve všech činnostech. Buď si nad povolením/zákazem přebírá kontrolu nějaký úředník nebo se věc/činnost zpoplatňuje a reguluje. Neumím si představit, co by měl dělat ten budoucí tyran. Zvyšující se počty razítek samozřejmě nahrávají majitelům planety, protože vyhovět všemu dokáže jen někdo, kdo uživí barák právníků a lobystů a naopak odpadne veškerá konkurence. Místo tyrana bych čekal buď nějaké lidové povstání proti systému ala husiti nebo postupna ignorace a vznik paralelní společnosti

              1. Budoucí tyran by mohl být naopak nadějí, že se ty šrouby povolí.

                1. Ideálně Vláďa. Že?

                  1. Horší než fialová sebranka by to nebylo. Ale on by se sám neobtěžoval, dosadil by loajálního místodržícího.

                    1. JH: tak jistě, minulých 40 let loajálních místodržících byla pohoda jazz, to by chtěl každej hned zpátky. Svatá prostoto…

                    2. Ono taky záleží na tom, čí je to místodržící. V Rusku se socialismu zbavili, k nám se vrátil. Se všemi průvodními jevy. Těch 40 let nebylo dáno národností ovládajícího, nýbrž ideologií reálného socialismu.

                    3. Foundryman: jakou ideologií je dána válka na Ukrajině? Je to lepší ideologie než bruselský socík?

                    4. V pozadí války na Ukrajině není žádná ideologie. Pouze přehnané ambice z jedné strany a možná přehnaná reakce z druhé strany. Bruselský socík žádnou válku nevyhraje.
                      Angažmá EU v té rvačce je podobné, jako míchat se do rvačky 2 cikánských rodin na Cejlu.

                    5. fatdwi 17.7.2024 v 13:22
                      Těch 40 let, co bylo, už se vrátit nemůže, protože to, co bylo, už neexistuje. Nikde. V té podobě ne.
                      Totalita se samozřejmě vrátit může, a nejsem jediný, komu připadá, že se vrací. Stejně jako tenkrát si ji instalujeme my Češi sami, byť s cizím přispěním.

                    6. Hroch_bahenni: ve věci „loajálních místodržících“ máme dlouhou úspěšnou historii a vždy se najdou prodejné děvky, co se budou za cizí peníze realizovat na vlastních lidech. Přesněji řečeno „na lidech“, silně pochybuju, že politické repre posledních let považují ČR za něco „svého“. Oni spíš žijí v tom, že to „jejich“ je brusel, aspen a další party.

                      Nic to nemění na tom, že bych tady měl dost nerad loutky věrné Moskvě se vším, co k tomu patří, protože si nemyslím, že by to přineslo cokoliv pozitivního. Že by moskevská neototalita vypadala jinak je pochopitelné, on i svět vypadá jinak než kdysi (technologie atd.).

                    7. A co takhle držet se příkladu Maďarska, nebo (v soft verzi) Rakouska? Nepřipadá mi, že by si s nějakou závislostí na Rusku dělali starosti. Jo, já vím, oni nemají blba na ministerstvu zahraničí ani troubovitého premiéra.

                    8. Ostatně se dle mého soudu nakonec Ukrajina skamarádí s Ruskem, protože nikdo z ostatních si v té žumpě nebude chtít špinit ruce.
                      A pak to bude konečně obrovský úspěch západní politiky a diplomacie – obnovené Ruské impérium v bloku s Čínou, podporované Indií a ostatními zeměmi BRICS. A proti tomu ožebračená EU a rozhádané USA.

                    9. fatdwi 17.7.2024 v 14:51
                      1. odstavec – nemám námitek
                      2. odstavec – já tu nechci loutku věrnou komukoli zvenčí, viz 1. odstavec. Moskevská neototalita je v blízké budoucnosti nepravděpodobná. 1) Moskva tu nemá přímé zájmy, odepsali nás 2) zda je tam totalita, nevím, propagandě nevěřím (naší ani jejich).
                      Ovšem je taky možné, že bude časem volba mezi Číňanem, Rusem a chalífátem. V tom případě bych volil Rusa. To ale není na pořadu dne.

                2. „Budoucí tyran by mohl být naopak nadějí, že se ty šrouby povolí.“
                  Od 1.1. zavádím stanné právo. Kdo bude přistižen, že něco reguluje nebo zakazuje bude zastřelen s celým svým úřadem. Občanům se nařizuje být svobodní. Konec vyhlášky.

                  1. @ Ada

                    Hezkýýýýý. Seš stručnej a říznej. To by mohla být přijatelná inteligentní tyranie. Volím tě. Teda vlastně to bys byl hovno tyran. Musíme tě násilím dosadit.

                    1. MK:
                      Hlavně to neposer!

                    2. @ Forge

                      Bez dusíkatých hnojiv není život…

                    3. Jo, a bez knih taky ne.
                      Místní psychouš právě zperlil mohamedánskou perlu.

                  2. Takže první bude mrtvý celý sektor MaR = měření a regulace. Čest jejich památce.

                    1. Ona ta kybernetika a řízení systémů byla také dlouho za komunistů v nemilosti. A pod Ádou bude zase…

                    2. @ Alan

                      Naopak. Sektor regulace bude evolučně zdokonalen a rozšířen. Všechno musí být kontrolováno, zda nedochází k zakázané regulaci.

                    3. To se bude muset zakázat veškerá elektronika. Všude jsou regulace a zpětnovazební smyčky.

                      Vidím to na zákaz elektřiny v celém státě, protože každé elektronické zařízení uvnitř obsahuje desítky regulačních smyček.

                    4. Tak je vyrobíme plynové, co už… Nebo na uhlí.

                    5. ModrýKlokan: Ale nesmí na tom být žádné regulační knoflíky! Plynová kamna či vařič bez regulačních knoflíků! Jinak si tě Áda podá se vší tvrdostí!

                    6. Neproporcionalni regulace je take regulace. Cili vsechny vypinace a ventily pryc.

                    7. Sysop: Přesně tak. Ať si všechen plyn neregulovaně a liberálně létá kde chce. Nechme to neregulované ruce trhu.

    2. Barn Swallow:

      1) Sokrates nenapsal v životě ani tečku.

      2) Platón zase používá termíny v pojetí před 2500 lety, ne v dnešním pojetí. Vše dobré pochází z upřednostnění duše, vše špatné z upřednostnění těla. Tolik i k Zákonu.

      3) Historický zákon je, že všechno je pomíjivé. Jakákoli forma vlády je dočasná, jakkoli geniální či jakkoli špatná. Všechno je pomíjivé. Nedá se vymyslet nic, co by fungovalo dobře po nekonečně dlouhou dobu. I to, co funguje zpočátku dobře, vždy časem začne hnít a dělat zlo. – Vzal bych to v úvahu při hodnocení historie.

      4) K tyranii nevede ani tak demokracie, jako spíše to, když některá vláda jakéhokoli typu přivede zemi zu grunt. To se stává čas od času v každé zemi. Někdy za to nemůže ani vláda, ale třeba přírodní okolnosti nebo zahraniční události. Pak diktatura (ne nutně tyranie) schopného lídra může zemi velice pomoci. (Proto také propaganda jakékoli schopné lídry nálepkuje a dehonestuje, protože vyvádějí zemi z chaosu, což USA zájmům nesvědčí.)

      1. 1) Cele platonovy dialogy jsou o tom co Sokrates rikal, navic podle me Sokrates nebyl analfabet, a psat umel, cely tento bod je irelevantni

        2) Myslite ze nelze porozumet psanemu textu, kdyz je 2500 let stary? Uprednostnovani „duse“? Tento bod taktez shledavam irelevantnim pokud se ovsem nechceme bavit nad sokratovskou alegorii cloveka jednotlivce jako odrazu spolecnosti jako celku, ale to jste asi nemyslel…

        3) Vsechno je pomijive, a vyjimky potvrzuji pravidlo, takze vsechno neni pomijive… ;-)

        4) Vy jste Republiku, knihu VIII., zjevne necetl, jinak byste zde nezacal teoretizovat nad tim co vede k tyranii pod mym prispevkem kde pisu co na toto tema rikal Sokrates. Sokrates tam totiz zcela explicitne rika, „Tyranie ma demokraticke zaklady“

        Kdyz si to prectete tak pak muzem polemizovat nad tim jestli meli stari Rekove pravdu nebo ne, pro me je to pouze pekna sonda do historie lidstva.

        1. Barn swallow: Hlavně se doučte významy slov liberty a freedom. Tím bych začal.

          Vás si vážím, a vše od vás čtu. Ale toto vlákno je slaboduché, až jsem si myslel, že se za vás vydává někdo jiný.

          1. Tohle jsem omylem odpovedel o komentar vys ale chtel sem to dat sem.

            Encyclopedia Britannica: „Liberty“

            „Civil liberty is the absence of arbitrary restraint and the assurance of a body of rights, such as those found in bills of rights, in statutes, and in judicial decisions. Such liberty, however, is not inconsistent with regulations and restrictions imposed by law for the common good.“

            „In a more particular sense, a liberty is the term for a franchise, a privilege, or branch of the crown’s prerogative granted to a subject, as, for example, that of executing legal process.“

            …a tak dale..

            Zkratka podle me „Freedom“ a „Liberty“ nejsou synonyma. Zvlaste v Anglictine, kterou nemate tak rad, se jedna o dva podobne, ale presto odlisne veci.

            Socha Svobody – „Statue of Liberty“ – drzi v ruce knihu zakonu. Proc asi? Protoze pod sochou svobody si kazdy muze delat co chce? Jako anarchista uzivat totalni svobody?

            1. Barn Swalow 16.7.2024 v 8:42

              Některá dlouhá vlákna je možné výrazně zkrátit. Například zde si můžeme situaci zjednodušit bonmotem, že vrabec je volný, zatímco člověk může být svobodný.
              Všechna zjednodušení mají samozřejmě svá „ale“. Set them free se používá univerzálně, od liberate po unchain

              1. Ano, taktez lze cele vlakno zkratit tvrzenim ze v anglictine jsou liberty a freedom dve rozlicna slova, kde freedom oznacuje stav neomezene svobody, kdezto liberty oznacuje stav necim neomezeny. Proto liberty ma sve limity, ktere freedom nema. Cele je to na hlubsi diskuzi a o tom to vlakno, myslim, je.

                Alan Cox zde neustale opakuje ze se mylim, ale zatim nic lepsiho nez ze „liberty je o preprani silnejsiho…“ nevytah. Tomu ja nerozumim, jak muze byt slovo liberty spojovano s prepranim silnejsiho, a tak mi nezbyva nez drzet se toho cemu rozumim – a to jsou slovnikove definice.

                Je tedy pravda ze slovo liberty je slozitejsi, ale rozhodne Alan Cox nepredved nic cim by dokazal ze moje tvrzeni jsou milna – coz je takove to zasadni zdeleni jeho komentaru?

                1. Diskuse velmi dobrá a poučná. Plus opakované zjištění, že čím více kohoutů na jednom dvorku, tím více lítá peří.

                2. A co mám kurňa vytáhnout? Já jsem napsal, jaký je skutečný význam těch slov.

                  1) Vycucal jsi si z prstu něco, čemu by Angličan / Američan nerozuměl, protože ta slova chápe jinak než píšeš.

                  2) Řešit filozofické koncepty pomocí angličtiny – to je hloupé počínání. Moderní angličtina nemá filozofy, protože ten jazyk je pro filozofii naprosto na exkrement.

                  1. 1- nic sem si z prstu nevycucal, z internetu jsem ti zde okopiroval slovnikove definice ktere dokazuji, ze mam pravdu ;-)

                    2- irelevantni, v diskuzi o tom co v anglictine znamena freedom a liberty…

  7. K čemu politické strany s idejemi, vizemi, a pevnými zásadami, v zemi, která je pouhou kolonií či protektorátem? Bez suverenity nemůže být demokracie. K čemu je v čele státu panák, jehož politikou je v předklonu čekat na signály z brusele, nebo na celoevropské řešení? A jelikož je politika diktována zvenčí, lokální partaje se musely této politice přizpůsobit, a není tedy mezi nimi reálný rozdíl (pokud nechtějí být označeni za extremisty). A jelikož mezi nimi není rozdíl, a politika/ideologie je daná (opět na věčné časy a nikdy jinak), soutěž idejí postrádá smysl, politický boj se redukoval na vzájemné osočování, kdo je větší gauner, a na soutěž v hrabání pod sebe.

    1. Vy jste nám do toho hodil vidle, pane Klamperna. To je fujky fujky ve slušné společnosti. Škaredé pravdy podporující deSSynformace žádný poctivý občan nechce slyšet a už vůbec ne řešit. Že se nestydíte. Dávám vás na seznam deZZolátů a ruSSofilcek.

      1. Pane kolego, takové pocty si snad ani nezasloužím.. Ještě bych dodal, že tuto smrt politiky v politickém středu velmi detailně popsal (předpověděl?) P.Hájek v knize Smrt ve středu, která vyšla už v roce 2009. Ovšem, samozřejmě, tuto knihu by žádný slušný člověk rozhodně neměl číst, natož o těchto věcech přemýšlet. Zde bych zdůraznil, že Slušný člověk si sám nadšeně cenzuruje všechny myšlenky a informační zdroje, které zpochybňují Pravdu představovanou oficiálním narativem. Jen tak je možné zachránit tamtu demokracii

        1. @ PanKlamperna

          Máte pochvalu. Sebekriticky jdete do sebe a jste na dobré cestě k nápravě. Jednou z Vás může také býti Slušný člověk. Jako ze mě. Knihu Petra Hájka jsem samozřejmě také musel vymazat ze svého paměťového modulu a důrazně nikomu nedoporučuji ji číst. Je na indexu. Jako ostatně všechny jeho podvratné texty. Ať žije Vnitřní strana Oceánie. Salva Ukravína.

          1. Možná by stálo za to vytvořit seznam literatury, které by slušný člověk rozhodně neměl číst.

            1. Bible, Korán, Hadísy, Tóra, Talmud, Kabala, Kabela, Kabele, Respekt, Reflex, Deník N, Shiftyho deníček…

              1. MK:
                Jo, to bylo ono.

                1. @ Forge

                  Ještě jsem zapomněl na Forgeho tajný deníček!

                  1. MK:
                    To nikdo nevytiskne.To by se čtenáři ocitli v pravěku, a to přeci nechceme.My chceme být v objetí aplikací.

                    1. Forge: No, možná obětí. Nicméně takové „paměti muzikanta“ z doby sexuální revoluce 90.let, by mohly býti bestsellerem.

                    2. MK:
                      Ale hovno, jde o to, aby se pan AC nechytal.
                      Až tak obětavý jsem.

  8. Obyčajného vohnouta zaujíma len nákupný vozík, ktorý tlačí pred sebou. Keď mu začne z toho obsahu vozíka ubúdať, tak v ďalších voľbách to hodí niekomu,kto mu sľúbi viac. Na Slovensku s touto voličskou vohnoutskou základňou už roky dobre manipuloval Fico. U vás to bude Babiš ako budúci víťaz volieb.

    1. Jak vyčítají slováci čechům.
      Každý národ má svojho najväčšieho kokota, len vy máte aj toho nášho.

      1. Ako sa robí predvolebná kampaň:

        https://youtu.be/lEM-DGgks8Y?feature=shared

        Teraz po voľbách sa „prekvapivo“ nikto z koalície nevyjadroval k cenám benzínu. A to sú ceny ešte vyššie ako vtedy.

        1. @DavidV
          a dokonce i v Polsku a Maďarsku už nič nerobí pre ludí…

      2. Največšieho kokota má desátník Pávková.

    2. Dá se to napsat stručněji:
      Když vohnoutovi ubývá z vozíku, tak to znamená, že vláda vládne blbě. A pravděpodobně příště bude zvolena vláda jiná.

      1. Pokud za ubývání z vozíku může Putin, pak bude zvolena vláda stejná.

  9. Kdyby lidi měli rozum, tak to v ČR nevzalo takových konců. To se nestalo ze dne na den, to je postupný vývoj od sametového puče.

    Proč Pražáci volí jako zfetovaní komedianti https://www.petrhampl.com/praha-voli/
    Volby v ČR 2021: Nikoliv morální dno, ale hlubinný důl https://casopisargument.cz/38564

Napsat komentář

D-FENS © 2017