Autonomní řízení I: Tested on real people - zpět na článek

Počet komentářů: 335

  1. Osobně bych s ani jednou z uvedených věcí neměl nejmenší problém.

    Celkem chápu, že jednou skončí fáze testování v laboratorních podmínkách a zkušenými profesionály a dá se to normálním lidem. Jakmile novou techniku dostane prostý lid tak okamžitě vyplavou ty nejneuvěřitelnější problémy. Lidi to budou používat způsobem který vývojáře nenapadne ani v divokém snu a budou se spoléhat na věci které by u autorů software vyvolaly mrazení v zádech.

    To, že musím auto celou dobu monitorovat by mi (myslím, zatím jsem neměl možnost to vyzkoušet) nevadilo. Bral bych to jako asistenta pro případ že usnu za volantem nebo že zapomenu včas brzdit před zácpou na dálnici. Obojí se mi už stalo, skončilo to sice bez nehody, ale už vím že nejsem robot a že se mi to může stát znova a nemusím už mít takové štěstí. A zrovna tohle by to robot zvládl lépe než já.

    Co se týká úrovně schopností, vůbec by mě neuráželo, kdyby to umělo samo řídit (zatím) pouze na nějakých vybraných komunikacích. Třeba jen po dálnicích. Na silnice nižší třídy a třeba i v úsecích s omezením provozu na dálnicích bych klidně vzal volant do ruky :-). Na silnici ze Slatiny nad Zdobnicí do Orlického Záhoří určitě neusnu, ale z Prahy do Mnichova se cestou třikrát unudím k smrti.

  2. Neví tady někdo o relevantní studii, zda je autopilot bezpečnější než lidský řidič? V článku se píše 1 mrtvý tester na 1.5 miliardy km. US průměr je okolo 12 mrtvých na stejné vzdálenosti. Jenomže ty věci asi nejsou tak snadno porovnatelné, např. si myslím, že autopilot nalítá mnoho mil hlavně po dalnicích, kde je řádově menší úmrtnost. Taky nevím, zda do té statistiky započítali chodce, cyklisty a podobné ohrožené endemity. Rád se nechám v tomhle směru poučit.

  3. To vážně psal D-FENS? No, musím říct, že víc než kritika mi to přijde jako vyděšené hejtování něčeho, co má potenciál v budoucnu vést k zákazu manuálního řízení. Což na jednu stranu chápu, já osobně bych manuální řízení nezakazoval nikdy, ani kdyby existovala stoprocentně spolehlivá a bezpečná technologie autořízení. Řízení je pro spoustu lidí prostě koníček. Ale tohle na mě působí prostě trapně a ublíženě. Prostě „my máme regulace a buzeraci všude a oni jako né jo?!!!“

    Mimochodem na 1,5 miliardy kilometrů jeden mrtvý a pár drobných nehod? To mi na beta test nepřijde zlé, myslel jsem, že ta technologie je ještě v plenkách.

  4. Chlapci, chlapci, cožpak nevidíte, že všechny tyhle fíčury vedou v konečném důsledku k jedinému – odnaučit lidi myslet. odnaučit používat vlastní mozek – ? Můžete tomu říkat třeba pokrok, ale pro mě je to jednoznačně cesta do prdele. Ztrátu instinktu, ruku v ruce se ztrátou odpovědnosti, nevyjímaje.

      1. −1

        Tohle už se říkalo x-krát :-) Třeba o počítačích obecně. Pak o určitých programech – „tenhlecten CAD tě odnaučí myslet, až se ti jednou rozbije počítač, nenakreslíš bez něj vůbec výkres“. Místo toho se stalo něco jiného, výkresy se nekreslí ani s počítačem, protože nejsou potřeba. A zbývá víc času na vymýšlení konstrukcí, místo neustálého překreslování skoro téhož stále dokola. A stejně to vidím se samořídicími auty – časem se zcela změní charakter dopravy a ne že budou řidiči blbnout a neumět řídit :-)

        1. Ne nadarmo se říká, že každé přirovnání kulhá. Nic ve zlém, ale to Vaše kulhá na všechny strany. Děsím se chvíle, kdy se, jak říkáte, zcela změní charakter dopravy. Takový svět – svět strojů a bláznů – už není pro mě.

        2. Vymejšlení konstrukcí je nutnost. Architekti si dycky navymejšlej v těch jejich vlhkejch snech nějaký vesmírný konstrukce a pak to daj stavaři co má až moc často jen zlomek jejich peněz s pokynem „makej vole“. A ten ty jejich sračky musí umět postavit. Holt je nová doba, tak tidleti architekti a humanitní antropologové a podobně vládnou.

          1. A stavař to nabuší do CADu, pustí FEM a řekne investorovi, že za nosník do zatáčky zaplatí o milión víc než za rovnej. A investor pošle architekta do háje a všechny výpočty se vyhoděj. Akorát dřív by byl stavař frustrovanej, že celej den počítal tužkou na papíře ohybový momenty a nic z toho, teď se jen směje, jak je architekt blbej :-)

            1. V lepším případě a taky to není zas tak jednoduchý. Kór co se týče třeba rekonstrukcí velice starejch staveb, což je pak trochu duchařina, protože je tam strašně moc neznámejch, na jejichž základě ovšem má stavař udělat jasný rozhodnutí a nést za to zodpovědnost. V tom horším to jede dál dle vizí architekta a stavař je zodpovědnej za to, že dodavatel to vyrobí tak, aby to celý nespadlo – jinak obecný ohrožení. Což je občas dost neuvěřitelnej voser, situace je nezřídka takový Flamanville v malým. Zadá se to firmám co to v životě nedělaly, takže výsledek si musí stavař sám zkoušet a analyzovat aby zjistil, že většina dodávky je na piču a kdyby to použili, tak jim to spadne na hlavu ještě během stavby, pak se nestíhá, tlak roste…

              Občas se to holt nepovede, někdo tlaku povolí a výsledkem jsou třeba ty bytovky jak tam ta s těma šílenejma čtyřma podpěrama co se ohly a vůbec celej barák začal hned po dostavění praskat a rozpadat se.

              Vopravdu, architektura je dneska v pozici humanitních věd – školy každej rok produkují velký desítky, možná malý stovky inženýrů architektů. Přitom prostě tržní poptávka je hluboce pod touto nabídkou, takže ti co se zrovna nezaháčkují na nějakej tunel zase končí ve firmách na pozicích objednávačů materiálu apod. Trochu jak kulturní antropologové končí ve fastfoodech. Znám ve svým okolí pár architektů i jednoho doktoranda na statiku a materiály, takže se vobčas doslechnu jak to vypadá…

              1. Upřesnil bych, ohledně tamté bytovky, že ty podpěry ohnuté nejsou, barák není popraskaný a nerozpadá se.

                1. Aha, tak to se mi jenom zdá, jak to tam vidím ohnutý až takle z dálky http://www.korutany.com/lyze?utm_source=Novinky&utm_medium=Wallpaper&utm_campaign=Wi_201617_CZ_Kampagne

                  To praskání se nájemníkům taky zdálo https://zpravy.aktualne.cz/regiony/praha/luxusni-dum-opet-vydesil-lidi-praska-kvuli-pocasi/r~i:article:744567/?redirected=1481460180

                  Člověče, proč nejdete do politiky? Vaše odhodlanost neustále chodit proti tomu, co lidi vidí na vlastní voči, to se tam neztratí. Takovejch co lidem bez mrknut lžou do vočí je tam plno, budete mezi svejma.

                  1. V době prvního projevu poruchy jsem pracoval v kanceláři vedle onoho domu, takže jsem se nemusel dívat až takhle z dálky, naopak, mohl jsem si i sáhnout.
                    Ostatně, ve svém domě slyším v závislosti na sezóně mnohá praskání a popraskaný není.
                    Z vašeho příspěvku usuzuji, že jste odkazovaný článek ani nečtl.

                    Vaše schopnost činit závěry bez nejmenší znalosti problematiky by se v politice také neztratila, to mi věřte.

                    1. Tak jistě, sice to praská, ale praskliny tam nejsou, to pak jo. „Zjistili jsme v garážích ve stropu trhliny. Trhliny ale nemusejí mít souvislost s dneškem. Nejde u nich určit stáří. Nařídil jsem osadit sledovací terče,“ uvedl Chour.

                      Opravdu, vaše schopnost skálopeně někomu tvrdit, že to ohlý není, i když je vidět, že je to křivý jak prdel, a i když ty podpěry nahradili jinejma, protože se to…wait for it…ohýbalo, je vskutku obdivuhodná.

              2. Předpokládám je řeč o Prague Marina, tam jsem slyšel insider info, byť to je pořád „jedna paní povídala”, že to svým způsobem je vina toho architektonického řešení, ale trochu jiným způsobem.

                Údajně jak to bylo neobvyklé architektonické řešení, tak se tam neustále někdo jezdil dívat a kontrolovat to a podobně, takže z toho bloku domů tenhle jeden byl postavený skutečně pořádně.
                A že prý kdyby ty baráky byly odfláklý všechny stejně, nejspíš by si to všechno stejně sedlo a bylo by to v pohodě. Jenže takhle si to holt sedlo jinak a logicky všichni vidí problém v tom baráku, kde se použilo neobvyklé řešení.

                1. Jiná informace je, že použité řešení již vyzkoušené na Floridě, kde ale nejsou tak rychlé změny teplot – to nemohu posoudit, nejsem stavař.
                  Jisté je, že nové podpěry jsou tepelně izolované, takže jsou jejich pohyby pomalejší.
                  Kupodivu, o řešení problému jsem nenašel (i když je to možná jen moje neumětelství)odborný článek – co papíru se druhdy popsalo o poruchách hurdisek nebo pórobetonových stropních panelů…

        3. Nestalo se nic jineho.Stalo se presne to,ze lidi,pracujici s pocitaci,prenechavaji podstatu problemu pocitaci a sami se soustredi jen na to,jak pocitac ovladat.

          Znam dost deti,ktere ani netusi,co je to treba Jizera, zato vedi, jak spustit Google a najit si to. On tenhle vysokoskolsky zpusob ziskavani informaci je fajn pro cloveka, ktery standardni postupy ovlada, vedomosti ma a jen chce usetrit cas. Zatimco Google u malych deti vede k tomu,ze jsou blbejsi a blbejsi. Par vyjimek pak jen dokazuje pravidlo.

          Zkuste se jen treba podivat, kolik mladych lidi, zijicich na vesnici, umi sici kosou. Malokdo. Videl jsem na vlastni oci kluka, ktery sel do stodoly, nalil benzin do diskove sekacky, dotlacil ji az na travnik za domem, nastartoval, posekl cca 6 m2 a zase ji sel uklidit. Toto delal dvakrat denne, protoze potreboval trochu cerstve travy pro karliky. Normalni chlap ma kosu u kralikarny, trikrat machne, hodi to karlikum a jde do prdele. Ten kluk to resil dvacet minut.

          Fura lidi neumi dobre jezdit uz dnes. S automatickymi auty to bude jeste horsi. A ze to nevadi? Jak komu. Prazak bydlici v centru take nepotrebuje umet sict kosou, ano.

          1. Asi jsem divnej, ale mě lidi nepřipadají blbější. Jedině že ti blbější o sobě dávají víc vědět. Ten kluk s motorovou kosou je teda opravdu divnej. Ale kdo ví co by dělal kdyby tu sekačku neměl. Třeba by to stříhal nůžkama, takže tohle je pro něj zlepšení :-)

            1. Kdyby ji nemel, jede kosou. Jenze on ji ma. Kdybychom nemeli auta, take treba vice chodime pesky. Ale my je mame.

          2. Tak, má si pořídit sekačku se sběračem, disková je fakt pitomost. Kvalitní vydrží dekádu i víc, a jak je to nasekaný na drobnější to maj slepice radši, plus co rozhrabou a nesežerou snáz shnije. Nejsem si jistej, jestli kosou se dá brát tráva co má jen třeba 5 cm…?

            1. – naklepanou kosou bez problemu vezmes i 5 cm, kdyz je to po ranu.
              – sekacka se sberacem je ti pro karliky zcela ku hovnu, ten smelc zrat nebudou. To je fakt akorat tak pro ty slepice.

              1. hmm já jen nechápu proč maj králíky vždyť se daj koupit v krámě…
                taky jsme nad tím s rodinou přemýšleli, ale pak jsme to zavrhli, protože mít doma 10-20 králíků a piplat se s snima to si to radši půjdu koupit do krámu a ušetřím spoustu času (kydání, krmení, shánění žrádla atp), ale zas jestli to bylo jeho hobby a měl čas tak ať jim třeba sbírá čtyřlístky.
                btw: i když bych jim věnoval půl hodiny denně při 20ti kusech a sklízel to po třech měsících tak je to 30min*90dní/20kusy=135minut za kus, tak to se mi vyplatí si je jít koupit do krámu a ještě jsem ušetřil

                1. ad: hmm já jen nechápu proč maj králíky vždyť se daj koupit v krámě…

                  Hmm, napadlo Vás, že na to třeba „jenom“ nemaj…?

                  1. Jasně, že na to nemaj nemaj, když se místo užitečný práce crcaj s králíkama :D

                    1. ad: cwds 10.12.2016 v 23:26

                      Je otázka čemu říkáte „užitečná práce“. Kolika naprosto nesmyslnými činnostmi, a tudíž neužitečnými, se dnes mnozí musí zabývat a řešit imrvére píčoviny 24/7, se už asi nedá ani spočítat. Co by za to mnozí dali, nebýt otrokem, mít možnost volby a třeba se crcat s kralíkama. Jen tak…

                2. Proc sukat manzelku, kdyz si muzete zaplatit kurvu? Ve finale same vyhody:
                  – muze,kdy potrebujete a kdyz ne,vezmete jinou
                  – ma vzdy naladu a kdyz ne,viz bod vyse
                  – nechce o vikendech jezdit za maminkou
                  – nevnucuje vam svoje kamaradky, nazory
                  – vydaj za sex ma jasne danou cenu i pravidla

                  Atd… sama pozitiva a socialni jistoty.

                  Nebude to s temi karliky proste tak, ze nekdo ty penize musi usetrit, protoze kupovanim potravin by vydal spoustu penez, ktere musi vydat jinde?Soused ma berany,dve prasata, karliky, kury, perlicky a nejake bazanty. Chovaji jen to,co jim vylozene chutna a co je prakticky nestoji penize,jen cas. A casu maji dost,ten neresi.

                  1. Ja nevim, zkusenosti nemam, ale v reklamach prostitutky svoje kamaradky vnucujou, mnohdy za zvyhodnenou taxu.

                    1. Re: Sprosty Podezrely 10.12.2016 v 21:55

                      To může být možná docela fajn. Ale pro mě Desatero, znamená také deset velkých svobod. Je to možná divný, ale je to tak.

                      https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&ved=0ahUKEwjQguCwvuzQAhXBOhoKHVdgCf4QFgguMAM&url=http%3A%2F%2Fin.apha.cz%2Ffile%2F54957%2Ff-9-505-desatero-ukazatelu-lidskych-cest.pdf&usg=AFQjCNFEBl5Vx-ryJhQY3WrnitIta7KSBA&sig2=bOA5vBVijHhHV8Yu9tKfsg&cad=rja

                      PS: válím se smíchy, když se ta tzv. „západní společnost“ ohání křesťanskými hodnotami. A to ani nemluvím o nás, kde z bezvěrectví a ateismu se stala doslova modla a pokrytectví by se dalo krájet.

                  2. Re: Atd… sama pozitiva a socialni jistoty.

                    Jistě..:-) Přiznám se, že jsem docela rád, že mě tenhle „život“ i způsob myšlení, kde jediným kritériem ja výhodnost, stojící na „má dáti/dal“, a kde měrou všech hodnot je žažívací trakt, minul.

              2. Pro karlíky nevim, někdo jim dává jenom seno, zelený vůbec. To se pak seče celý naráz, tak vytáhnout bubnovku má smysl.

                1. V lete seno karlikum? Hmm… inu proc ne, ale neni to skoda?

          3. No a kdysi byla novým pokrokem i ta kosa. Třeba se i tehdy našli lidé, kteří říkali, jak jsou mladí líní, že se jim už nechce ani ohýbat se srpem.

            1. No, on srp se pouziva na neco jineho a kosa take. Tezko budu s kosou delat povrisla a obsikat treba male kere. Naopak jit se srpem na zito je dost ulet. Myslim, ze tyto nastroje bud existovaly soucasne, nebo vznikly modifikaci jednoho predchudce.

              Nicmene, podstata neni v tom, ze dotycny by si praci usetril. Naopak, trvalo mu to vyrazne dele, nez s tou kosou (namitku naklepani zamitam,protoze pro benzin take musi zajet a jeste travi cas vydelavani penez na nej) a cely problem je v tom, ze s kosou proste NEUMI. Proto pouziva stroj, ktery je uplne pro blbe.

              1. Pokud vím, tak srp se používá mnohem déle, ba dokonce to, co používali dřív (tedy kus kosti se vsazenými pazourky) bychom srpem možná vůbec nenazvali.

                Soused je extrém, kosa je na ovládání hrozně jednoduchá, zrovna tohle léto jsem ji měl v ruce poprvé a jak to panečku jelo! Lepší než sekačka.

                1. Sict kosou je lalac, pokud clovek neni kopyto a treba aspon v detstvi hral hokej a umi udrzet klacek kousek nad zemi :-). Trosku umeni je ji dobre naklepat a zase – sam na to clovek bud neprijde, nebo se zbytecne nadre. Ale pokud to starsi generace (nebo JuTrubka) te mladsi ukaze, tak je to pohoda.

                  Kosa ma hlavne tu vyhodu, ze dobre sece mokrou travu, coz fura sekacek povetsinou neda, bo se zaserou, nebo ucpou.

          4. Já bych neřekl, že jsou blbější a blbější.
            Prostě jen ovládají ty dovednosti, které pro život v jejich době potřebují.

            Podobně jako dneska se většině lidí mnohem víc, než schopnost vypěstovat obilí, umlít mouku a upéct z ní chleba, hodí schopnost si koupit chleba v obchodě.

            1. Re: Podobně jako dneska se většině lidí mnohem víc, než schopnost vypěstovat obilí, umlít mouku a upéct z ní chleba, hodí schopnost si koupit chleba v obchodě.

              Já nevím jak Vy, ale mezi těmito dvěma „schopnostmi“ je setsakra ROZDÍL. Vy ten ROZDÍL nevidíte, nevnímáte, necítíte? A to se Vás ptám jako člověk, kterej neumí vypěstovat obilí, umlít mouku a upéct z ní chleba. Schopnost si koupit chleba v obchodě, neboli směnit chleba za peníze, bude asi úúúplně jinej levl. Ale nažrat se bez peněz, bez obchodu, to je panečku umění.

              1. Rozdíl tam je, ale vůbec si nemyslím, že by ty současné schopnosti byly nějak jednodušší.

                Pokud chcete vypěstovat obilí, z něj udělat mouku a upéct chleba, sice to je spousta práce a občas se nadřete, ale technicky to není žádná věda.
                I člověk s dost podprůměrnou inteligencí to vzládne.

                V dnešní době budete těžko přežívat, pokud neumíte číst, psát a alespoň základní matematiku.
                To je dobře vidět na některých těch migrantech, kteří by si u nich doma něco i vypěstovali, ale tady jsou úplně mimo, protože prostě neumějí nic, co by tady někdo využil.

        4. K tomu bych měl poznámku a poznatek z praxe:
          Poznámka: někteří kresliči obtížně chápou, že něco lze rychle a úhledně nakreslit, ale půjde to obtížně vyrobit a nepůjde to namontovat. Ale to je možné i tužkou, s pomocí počítače je práce pouze urychlena.
          Poznatek: Výkresů se kreslí čím dál více a každý je nakonec opatřen mnoha razítky. Výkresy s razítky jsou nutné v nynějším procesu přebírání díla, fakturace a držení záruk.

      1. Tohle se mi líbí. Škoda, že to vždycky dá celkem málo scénářů.

        I když rozhoduju podle jasnejch pravidel, nakonec mi to ukázalo, že preferuju ženský, děti a tlustý lidi. Ani sem si nevšim, že tam sou nějaký tlustý lidi :-\

    1. A vy si uvedomujete, že ľudia mali volakedy schopnosť uloviť si zviera na večeru. Drvivá väčšina to už dnes nezvládne. Čo sa to s tým ľudstvom stalo?! Do čerta aj s takým pokrokom, kupovať si mäso…

    2. Hádám správně, že ten správný pokrok, ten pokrok, který je tak akorát, je přesně ten, na který jste zvyklý Vy osobně?

      1. Co to je „pokrok“?

        1. Velmi slozita, namahava a zdlouhava cesta, abychom se dostali tam, kde uz jsme byli.

          1. … máme-li velké štěstí.

            1. Cist nasledujici pred 50 roky by nebylo mozne.
              „Pičus je troll / troll je píčus. Jeho příspěvky jsou horší než spam. Nekrmit.“(*)
              Je toto pokrok?
              ——————————————————————————-

              Vyhlašuji válku spammerům
              (*) 9.12.2016 v 19:54

          2. Re: Sysop /9.12.2016 v 19:51

            +1! Hóóódně dobrý, smekám!

        2. V tomto konkrétním případě mluvím o technickém pokroku.

      2. ad: Hádám správně, že ten správný pokrok, ten pokrok, který je tak akorát, je přesně ten, na který jste zvyklý Vy osobně?

        Jestli jsou tyto otázky mířeny na mě, nevím, ale rád odpovím. Především je třeba převézt do logického jazyka ten Váš „správný pokrok“. Věřte nebo nevěřte, ale nic takového ve skutečnosti neexistuje.

        ps: opusťe hádání a začněte myslet. nevěřil byste jakou svobodu poskytuje ničím nezatížené myšlení.

        1. Ano, bylo to na Vás. Otázka myšlena tak, zda myslíte veškerý technický pokrok lidstva obecně, nebo jste jedním z těch lidí, kteří pokrok uskutečněný do nástupu své generace uznávají, ale ten další už ne. Pokud to druhé, tak to není nic zvláštního. Když přišli knihy, nadávalo se na knihy, když přišla TV, nadávalo se na TV a tak dále se vším.

  5. Celé je to trochu jinak. Musk je Jihoafričan a stejně jako ostatní bílí Jihoafričané má v genech že musí makat tak efektivně aby uživil další tisíc negerských darmožroutů co na něho v jeho domovině připadnou. Není to tak jako u nás že každej bílej živí jedno morče ale tisíckrát horší. Proto mu nesmíte mít zazlé že při svém podnikání používá cokoliv co dokáže zvýšit produktivitu práce i za cenu života jednoho Negerskýho vohnouta.

  6. DOOOM, DOOOM se blizi… Ale toho bohda nebude, aby se auto samo na silnici ridilo, jako ze se Kozina jmenuju!! (A nebo tak nejak)

    Cetl jsem tu v komentarich (a ve clanku take) spousty blabolu, jak „to nejde“, „nikdy to nepujde“ a podobne. Zbozna prani…. Ve skutecnosti vypocetni vykon na to mame uz dnes, cidla na to mame uz dnes a jedine, co tomu schazi, je doladeni SW.

    A napisu neco, za co me tu 99,45345% lidi dozajiste serve, ze to neni pravda, alepravda to je – Ano, stroj bude jezdit rozhodne bezpecneji, nez kdyz ridi clovek a ano, na silnicich diky tomu dramaticky ubyde dopravnich nehod / mrtvych. Hele, nedavno porazil pocitac mistra sveta v GO, coz se povazovalo za nemozne, protoze GO je na vypocetni vykon nesrovnatelne narocnejsi, nez sachy. Jenze programatori na to sli jinak, nez na sachy – naprogramovali samoucici se SW, ktery se sam tu hru behem nekolika mesicu naucil hrat tak dobre, ze soupere naprosto rozdrtil.
    Rizeni auta neni zadna veda, zvladne to I male dite.

    Aby nedoslo k omylu – ja to nechci mit doma, me porad jeste rizeni bavi. Ale docela chapu, ze spoustu lidi ani ne, jim by vyhovovalo sednout do nejake skatule, zadat kam to ma dojet a ono by to tam dojelo.

    A napisu jeste neco, za co tu brutalne dostanu servano, ale opet, „pokrok nezastavis“. Cele se to sune do stadia „autonomnich taxiku“. A co si budeme povidat – bude to na urcite ucely naprosto super vec. Clovek si (ano, pres zly zly osklivy chytry telefon ci internet obecne) objedna auto na 14:00 na tu a tu adresu s tim, ze potrebuje jet tam a tam … Auto samo prijede, odveze a odjede k nekomu, kdo ho bude potrebovat dal. Timto zpusobem napriklad ve mestech odpadne obrovske mnostvi aut, protoze tento system bude optimalizovany na co nejvetsi vytizenost.
    A az dostanete nutkani mi psat, co jsem to za kokota, tak si racte zjistit, co takovato optimalizace zpusobila napriklad v obrich mrakodrapech s vytahy. Zkratily se doby cekani na vytah nekde i na polovinu (bavime se o budovach o stovkach pater, napriklad). Odbavi se vice lidi za kratsi dobu. A to cele se dosahlo tim, ze clovek pri privolavani vytahu rovnou zada, kam ze to chce jet a nezadava to az vevnitr.

    Uz dneska mame autonomni soupravy metra, ktere jezdi zcela bez ridice. NIKDO tam nesedi. A nesere se to, funguje to.
    Jiste, vsechno se jednou podela a nejaka nehoda bude. Ovsem bude jich o nekolik radu mene, nez kolik jich zpusobi lide.

    Ostatne, proc je letecka doprava vyrazne bezpecnejsi, nez automobilova? Protoze dneska to letadlo leta skoro bez pilota…A ano, stanou se prusery a chybama se holt lidstvo uci a ta letadla jsou cim dal tim bezpecnejsi (a vice a vice rizena pristroji, nez clovekem)

    Kdysi pred lety v Top Gearu Jeremy Clarkson rekl, ze elektromobily zachrani klasicka auta, stejne jako klasicka auta zachranila kone. Proste veci jdou kupredu a svet se meni. Dozajiste lide stale budou mit klasicka auta, pokud je budou chtit mit…stejne tak jako dneska kdo chce mit kone, tak ho ma a prinasi mu radost. Stejne tak budou mit lide pro radost klasicka auta. Nekteri, nemnozi….

    Muzeme s tim nesouhlasit, muzeme proti tomu protestovat, ale to je asi tak vsechno, co muzeme delat, ze …

    1. docela chapu, ze spoustu lidi ani ne, jim by vyhovovalo sednout do nejake skatule, zadat kam to ma dojet a ono by to tam dojelo

      Řešení tohoto problému už je dávno známé, mnohokrát úspěšně vyzkoušené a velmi spolehlivé (daleko spolehlivější, než krámy typu Tesly budou ještě za dalších padesát let).

      Jmenuje se „řidič“.

      Stojí daleko méně peněz, než tyhle nesmyslné hovadiny; a navíc má další řadu významných výhod, jako třeba „reálné snížení nezaměstnanosti, na rozdíl od těch nesmyslů, jichž mají socani plnou hubu a jež nezaměstnanost reálně zvyšují“, apod.

      Ostatně přesně totéž platí pro většinu robotických nesmyslů: uklízečka uklidí násobně lépe, než robotický vysavač (a navíc má další řadu významných výhod, jako třeba…), zahradník poseká zahradu mnohem lépe, než robotická sekačka (a navíc…), prodavač prodá nesrovnatelně lépe, než nějaký kreténský a velkobratrsky zcela neakceptovatelný systém robotického rozpoznávání ksichtů (a navíc…), domovník se o dům s nájemními byty postará nekonečně lépe, než libovolná sada dálkově ovládaných zámků, a tak dále, ad infinitum.

      Já vím, že to tak nějak není v módě, ostatně pokrok a průjem nezastavíš. Ale je ten současný trend opravdu šílený :(

      1. ty jsi jak ti angličani co Bellovi řekli že telefon nepotřebují že vzkazy předávají po malých chlapcích, uplynulo něco málo přes sto let a ukaž mi jediného angličana kterej komunikuje výhradně postaru.

      2. Přesně tak. Čekal jsem až někdo přijde s nějakejma kecama o tom, jak s tímdle šrotem bude moct jet unavenej a kdo ví co, co by bez toho nemoh…no, vono je tak nějak ekonomičtější místo nasypání milionů do takovýho krámu koupit auto jenom za půl mega a za zbytek si pořídit řidiče. Nejenom že to je mnohem pohodlnější, je to i bezpečnější, řidič se o auto postará, odnese zavazadla a spoustu dalších věcí. A ti co maj eště víc peněz že vůbec cenu auta řešit nemusí, to je úplně automaticky. Samý jistoty a sociální prosperita…

        1. Tesla je jen pocatek. Dozajiste ma mnoho chyb a problem a ja osobne proti tomu mam asi tak tisic vyhrad a nechtel bych to atd atd.
          To je ale holt na zacatku vzdycky. Mobily na zacatku taky byly tezke kufriky, ktere by clovek nemel neustale u sebe a take dozajiste tenkrat nekdo rekl „jezisi kouknete se na to, kdo tohle bude chtit pouzivat, vzdyt proste doma ma kazdy na stole telefon a kdyz si potrebuje zavolat venku, dojde si to budky, proc sebou tahat takovyto kram“. No a kde jsou mobily dnes ze. Jsou RADOVE levnejsi, radove mensi, lehci, vykonnejsi…
          Nebude dlouho trvat a system automatickeho rizeni auta bude integrovanej v 1 cipu, co bude stat 10$ u cinana.
          Pokud tohle inteligentni clovek nevidi, tak to moc nechapu. Vzdyt to tak je VZDYCKY. GPS? Zpocatku docela drahe pristroje, dneska to ma na sobe kdejaka hovadina a naklady na to jsou par korun. Muj soucasny mobil ma takovy vykon, jako mel pred par lety muj stolni pocitac…

          1. No dobře, Tesla je jen začátek… ale každopádně to naráží na technické, legislativní, morální a další problémy:

            Z hlediska techniky, byl jsem na prezentaci takových senzorů v autech a hodně limitující (jak už tady padlo) je počasí. Déšť a sníh oslepuje senzory a snižuje jejich dosah. Něco jiného jsou laboratorní podmínky, tj. sucho, jasně namalované čáry na silnici, nová silnice… a něco jiného je psí počasí, silnice rozbitá, bez viditelných čar, případně takového provizorní žluté značení (které tam ovšem zůstává i potom, co to provizorium už není). Taky jsem se ptal, jestli ty senzory poznají díru v silnici – a prej ne, jsou navržené na rozpoznávání překážek. Živý řidič dokáže jet i když je sněhová kalamita, zatímco automat zastaví u kraje a dál nejede. Vemte si, jaký problém je s pitomou couvací kamerou, to už je poměrně běžný doplněk v autech a pořád bojují s tím, že když je potřeba, tak nefunguje, protože je zasraná od bláta.

            Legislativní problém je jasný, odpovědnost za škody, především na životech, samozřejmě to jde za řidičem, ale aby to nedopadlo jako kdysi se vzducholoděmi – jedna fatální nehoda ukončila rychle jejich provoz, přestože jinak to vypadalo nadějně. Několik fatálních nehod autonomních aut může způsobit totéž, lidi to prostě odmítnou.

            Morální problém je s rozhodováním počítače v krizové situaci – ohrozit raději řidiče nebo chodce na silnici? Vyhnout se nebo přejet? Přesně jako ve filmu „Já, robot“ – mozek robota vyhodnotil šance dvou topících se lidí na přežití a zachránil toho s větší nadějí. Podle čeho se má rozhodovat mozek auta?

            Nakonec, svěříte moc nad svým životem nějakému počítači? Když se vám rozbije mobil, tak si holt nezavoláte, ale když se rozbije auto, napálíte to do zdi. Pokud má řidič stejně i během autonomního řízení povinnost sedět za volantem a dávat pozor, v případě krize nebude připravený a nezareaguje včas.

            (Jinak srovnávat to s metrem bez řidiče, to je hodně mimo – metro jezdí po kolejích a na uzavřené trase, nemá jak narazit do zdi, koleje ho prostě vedou a živý řidič metra zjednodušeně řečeno šlape na plyn, na brzdu a otvírá a zavírá dveře. Něco takového by snad zvládlo i Arduino.)

            1. To, že jedna fatální nehoda ukončila rychle provoz [vzducholodí], přestože jinak to vypadalo nadějně, je mimochodem také spíše UL. Vzducholodě umřely na naprostou vojenskou nepoužitelnost; Hindenburg s tím neměl až tak dalece nic společného — kdyby neshořel, dopadlo to stejně (snad jen o malinko později); a naopak, kdyby byly použitelnější pro bombardování, létají kliďánko dodnes přestože shořel (ostatně havárií letadel těžších vzduchu bylo mnohem víc a mnohem horších).

              1. Dobře, ale i kdyby to byla jen záminka nebo poslední tečka, mělo to významný vliv. Podobně jako fatální havárie concordu.

                U autonomních vozidel by série fatálních havárií mohla způsobit jejich konec ještě dřív než se pořádně rozšíří.

        2. To je fakt, osobní počítače se taky nikdy neujmou, protože kdo by si mohl dovolit vyčlenit celou místnost na obří kalkulačku. A k čemu by mu vůbec byla že jo…

      3. Dozajiste nektere sluzby vykonaji lepe lide a jine stroje. A u nekterych sluzeb se ZMENI nektere aspekty sluzby a pak zalezi na kazdem, jake aspekty preferuje. Napriklad nekdo uprednostni pohodli, no druhy uprednostni vyssi rychlost.
        Dale – plne autonomni auto rozhodne bude levnejsi, nez ridic. V pripade masoveho rozsireni cely system bude vcelku levny a predevsim bude fungovat smerem k bezpecnosti. Bude mnohem mene nehod = usetreni penez. Bude mnohem mene mrtvych, coz zprostredkovane take prinasi financni uspory. Cloveka to dopravi do cile mnohdy rychleji, nez kdyz dnes on sam ridi – predevsim ve mestech tomu tak bude temer jiste = uspora penez.
        A ne, nebude to trvat 50 let. Do nekolika malo let tu budeme mit natolik spolehlive systemy, ze to bude jednoduse mozne.
        Mimochodem – jak dneska funguje sluzba Uber? Clovek si zada, ze v tolik hodin bude tam a tam a prijede taxik, nalozi ho a odveze, kam potrebuje. No, tak si predstavme tu samou situaci, akorat ze ten taxik prijede sam, bez ridice. On v tom imho neni zadny doom.

        Nikdo nerika, ze by ti, co se chteji dopravovat sami, tak nemohli cinit. Ale stejne, jako je pro spousty lidi lepsi sednou do metra a nekam dojet, nez tam jet autem, tak bude pro mnoho lide lepsi vyuzivat takovouto sluzbu, nez si koupit auto. Imho to bude typicky zalezitos velkych mest, kde to dava maximalni smysl.

        1. Tomuhle se říká „Přání otcem myšlenky.“. Do 50 let to nebude ani náhodou, a že to bude levné, o tom si můžete keda tak nechat zdát.

          1. To by me zajimalo, co bys delal v roce rekneme 2000, kdybych ti popsal soucasny highend mobilni telefon :-))

            Ono nema smysl se divat na to „proc to tak bude“. Spise to chce si rict „existuji nejake realne duvody, proc by to tak byt nemelo?“

            Ja fakt nevidim duvody, proc by se to nemelo realizovat. Ostatne za par let budou lide bezne letat kolonizovat dalsi vesmirna telesa (nektere plany jsou silne optimisticke, no s tim vyvojem, ktery mame, nevidim duvod, proc by do 10 let nemel letet clovek k Marsu). Nejake samoridici auto je jen cajicek…

            1. Nevidíš důvod, proč by člověk neměl letět k Marsu? Já těch důvodů vidím hned celou řadu. První z nich jsou peníze. Poslat tam živou posádku by bylo extra nákladné. Nějaká sonda se prostě vystřelí a pak letí a letí a v nejhorším cestou chcípne nebo se rozbije o povrch. Poslat tam lidi znamená mít loď s podporou života, zásobami vody, jídla i kyslíku na xxx dní. To je sakra velký náklad a nějakých tun, které je potřeba přepravit kurevsky daleko. A najdi si, kolik stojí doprava 1 kg nákladu jenom na oběžnou dráhu Země.

              Další jsou řekněme politicko-morální důvody. Riziko neúspěchu není zrovna malé a neúspěch neznamená jenom ztrátu nějakého HW, ale smrt posádky. Vezme si nějaký politik (asi rovnou prezident USA) tohle na triko? Vyhodit X miliard dolarů za misi Mars a výsledek budou jen tři mrtví astronauti v kosmické rakvi (nebo v hrobečku na povrchu Marsu). Problém je i to, že mise bude pravděpodobně jednosměrná, takže astronauti tam půl roku poletí, pak přistanou, postaví tábor, provedou pár úkolů a až jim dojdou zásoby, tak umřou hlady, žízní nebo udušením. Opět, vezme si tohleto nějaký politik na triko?

              Pak je tu otázka, co by nám to přineslo? Co bychom tím získali? A přinese taková mise vůbec něco užitečného? Zvlášť ve srovnání s vynaloženými prostředky?

              1. Jako bych slyšel tu argumentaci, než Kolumbus vyplul…

                1. Kolumbus přivez tabák, brambory, zlato a nové křesťanské duše. Navíc věděl, kam jede – do Indie. A předpokládal, že tam něco najde a něco přiveze. Mělo to jen tu slabinu, že půlka lidí si tehdy myslela, že Země je placka, takže tu bylo riziko, že do té Indie nedopluje… nicméně Kolumbus věřil, že je kulatá a měl na to i nějaké vědecky podložené indicie.

                  Jako kdyby přišel s tím, že se vydá na plavbu kamsi do neznáma, určitě se nevrátí, ale pošle zpátky nějaké poselství, jaké to tam je… to by mu na to prachy nikdo nedal.

                  1. Nezapomínat na syfilis.

                    Stran toho tvrzení, že by mu peníze nikdo nedal, bych byl velmi opatrný. Vlastně si skoro myslím, že podstupoval on (z hlediska života a zdraví a tak) i jeho mecenáši (z hlediska risika ztráty investic) risiko relativně mnohem větší, než ti, kdo (snad) v (poměrně) dohledné době poletí na Mars a ti, kdo tu cestu budou financovat.

                    (Samozřejmě až na to mizerné svinstvo, o němž píši v 14.12.2016 v 20:42, to by být rozhodně nemělo :( )

                    1. Kolumbus použil běžné dopravní prostředky k plavbám srovnatelné délky masově používané – tady bych tedy drobný rozdíl viděl.

                    2. S tím souhlasím (snad až na docela spornou otázku významu slova „masově“, to je kapku přehnané). Ale na odhadu poměrného risika stále trvám.

                    3. Jistě, že je to kapku přehnané, občas mě nepoužívání t.zv.smajlíků holt vytrestá.

                    4. Tak riziko, že posádka mise na Mars zemře, je velmi vysoké. Už proto, že cesta bude jednosměrná a nikdo vlastně neví, jestli přežijou ve zdraví aspoň tu cestu a co pak na Marsu, jak tam dlouho vydrží. Nikdo tam nikdy nebyl, nikdo netuší, jak se s tím vyrovná lidské tělo a co zásoby, jak dlouho jim vydrží…

                    5. Coz je presne to, co spoustu lidi laka …:-)

                    6. Jistě, zemřít hlady, žízní nebo udušením ;-) Nebo na rakovinu ještě cestou.

                    7. No hele, to máš jako s Achillem nebo kterým antickým gerojem, kterému když nabídli na vybranou mezi dlouhým klidným životem a nebo krátkým životem během nějž se stane legendou, tak si bez zaváhání vybral tu slávu. Prostě se vždycky najde dost lidí kterým to riziko za to stojí. Už jen pro tu slávu. kdo dneska zná jméno druhého chlapa ve vesmíru. Nebo druhé ženské …

                    8. Já v ten jednosměrný projekt moc nevěřím. Poletí normálně návratová mise, ta první spíše jako technologická demonstrace.
                      Kosmonauti občas umírají. Nicméně někde jsem viděl statistiku výstupů na osmitsícovky a procento vrátivších se z vrcholu. Proti K2 a tuším Kančenžanze… zlatá kosmonautika. (Např. z 5 bab, co v té době měly K2 bez kyslíku se dolů vrátily 2, pokud si pamatuji).

                    9. Návratová mise znamená kromě X tun zásob ještě X tun paliva pro zpáteční cestu, ale hlavně pro odstartování z Marsu zpět do vesmíru. Teď, když něco letí do vesmíru, odhazuje to prázdnou palivovou nádrž a po ukončení mise se vrací jen malý modul. Raketa na Mars by s sebou vláčela spoustu zásob a paliva a návratová mise znamená vynásobit to 2x, resp. ještě víc než 2x. Nějaký modul tam pak musí přistát (a opět mít s sebou palivo na start a nějaké zásoby, nebude to zrovna drobeček) a taky se musí vrátit. Z Měsíce odstartovat byla sranda, ale Mars je 10x těžší.

                      Ještě mě napadá, že ta raketa bude narážet na podobný problém jako elektromobily – do baterií se vejde jen nějaká energie, na zvýšení dojezdu potřebuješ zvýšit kapacitu baterií = použít víc baterií. Ale to znamená navýšení hmotnosti a to zas snížení dojezdu… a někam se ty baterie musí vejít… Podobně s tím raketovým palivem resp. palivovými nádržemi.

                      Taky to je o tom, že mise bez návratu by byla možná např. za 20 let, zatímco návratová za 50.

                    10. Řešením problému by bylo přenechat iniciativu církvi, která by pak v destinaci založila klášter.

                    11. V souvislosti s Měsícem se problém paliva na návrat řešil také a jedna z nepoužitých variant předpokládala vyslání návratového modulu nebo tankeru předem (ve variantě na orbit i na povrch). To přináší nároky na přesnost místa přistání a další operace na místě a nakonec se mohlo letět i bez toho. (Padaly údajně i návrhy jako zvednout prach z povrchu jaderným výbuchem a tímto prachem brzdit přistávající modul, atd.).

                      V knize „Marťan“ je načrtnuta i zajímavá varianta výroby paliva na místě (před přistáním posádky), ale já typuji na robustní modul, který přistane kombinací padáků a raketových motorů a jeho podstatnou částí bude návratové zařízení na orbit. Maximálně budou do oblasti přistání navedeny tankovací moduly (více, než nutno pro případ ztráty). Dokonce si myslím, že rámcově nechytí žádná podstatná technologie a je to otázkou jen peněz. Proti OCem zmíněným plavbám Vikingů na Island a do Grónska je to pořád vsázka na jistotu.

                    12. Jo, Mars má zase na rozdíl od Měsíce výhodu atmosféry, takže se dá brzdit v podstatě zadarmo, na rozdíl od těles bez ní, kde celé Δv obstarává výhradně motor.

                      A poslat na oběžnou dráhu předem tank s nádrží se kterou se modul spojí před přistáním a následně návratová část znova je to úplně nejmenší. Mise samotná si pak vystačí s velice výrazně menším množstvím paliva; v podstatě větší část potřebuje na start, něco na opuštění zemské orbity a něco pak na zpomalení u cílového tělesa. S pumpou na orbitě se to navíc dá dělat na etapy a tím i rozložit finanční zátěž.

                      Na závěr: hrajte KSP, naučíte se spoustu věcí :D https://www.youtube.com/watch?v=orLHj_eJMOs&nohtml5=1 (dneska je to velice výrazně dál, ale tendle trailer je asi nejlepší ze všech)

                    13. Načo sa vraciať späť na zem keď už si od nej konečne dostatočne ďaleko. Ako by povedal klasik:“ Země? Taková díra, to tu radši zústanu s temi potvorami.“

              2. Zaplatej to lidi, co to zaplatit budou chtit – a ze jich uz dneska je mraky. Si to vezmi, kolik zaplatili „vesmirni turiste“ za to, aby se podivali do vesmiru na chvilku.
                Zdroje jsou, abych citoval klasika :-D
                Co by to prineslo tem, kdo to zaplatej, to presne nevim, ale to nam muze byt celkem jedno. Politici by do toho idealne nemeli moc kecat, protoze se proste nejake soukrome osoby rozhodnou letet a imho jim to nema kdo co zakazovat, protoze to je moc rizikove (uz dneska, pokud se nepletu, se pisi dlooouhe poradniky dobrovolniku, co by radi leteli I za soucasne miry rizika).

                Ostatne otazka „co nam to prinese“ se da vztahnout na cokoliv. Co nam prinesly mobily, pocitace? Vzdyt se bez nich tak krasne zilo…I bez motoru, bez hodin… bez cehokoliv.
                Proste pokrok no, lide maji tendenci „se posouvat“ – ve vedeni, v tom, co jde dosahnout…

                1. Bohužel, dokud se do toho bude plést NASA, budou to platit i ti, kdo nechtějí :( Obecný problém a zlo jakékoli státní iniciativy, placené z berní :(

                  Samozřejmě, v ideálním případě to zaplatí právě a pouze ti, kdo si koupí akcie daných firem (případně kdo jim darují nějaký obnos jen tak, atd.) — tak by tomu bylo v normálním, zdravém a rozumném světě.

                  V němž, bohužel, nežijeme :(

                  1. Tak ona se do toho mozna Nasa primo plest nebude – samozrejme je tu problem, ze Nasa od nich kupuje dalsi sluzby, cimz je vyrazne financuje, ale tak holt s tim nic nenadelame. Ale pokud se nepletu, tak minimalne nektere projekty (pac jich je vic od vice spolecnosti) letu posadky na Mars jsou koncipovane jako soukrome.

                    Btw – kdybych si mel vybrat, jestli dat ty dane do letu na Mars a nebo Babisovi na Capi hnizdo, radsi bych ten Mars :-D

                    1. Jistě. Celý problém je jen a jenom v tom, že si vybrat nemůžeš.

                2. Dosavadní mise z naprosté většiny zapatili daňoví poplatníci. A to by jim jedno být nemělo, a to ani celkem.
                  I když věřím, že pan Remek tam doopravdy chtěl.
                  A jak jsem slyšel pana Pelčáka, on tam chtěl také.

                  1. Remek byl náhodou osobně docela fajn, ačkoli nepochybuji o tom, že aby se na to místo dostal, musel mít za sebou nemálo prostocviků s rudou knížkou, na než asi nebyl moc hrdý.

                    Pana Pelčáka neznám, a prohledávat Internet teď nebudu.

                    Nicméně problém je v tom, že ani jeden z nich si ten čundr neplatil ze svého, a taky jej ani jednomu neplatili pouze ti, kdo by na to přispět chtěli.

                    1. Pan Pelčák byl ten náhradník.

                3. Samozřejmě, pokud by to byl ryze soukromý podnik, proč ne, prostě se na to složí pár podivínských miliardářů. Nevím, nakolik je to reálně možné.

                  1. Reálně možné je spíše to, že se na to prostřednictvím akcií složí pár set milionů podivínů.

                    Ale i to bohužel trochu naráží na to svinstvo z 14.12.2016 v 20:42 :(

                  2. P.S. Velmi vřele doporučuji excelentní Heinleinovu povídku „Muž, který prodal Měsíc“. Je to samozřejmě beletrie, nicméně poměrně realistická obzvláště stran možného financování — a navíc skvěle napsaná, ostatně jako většina Heinleinových věcí (ne všechny).

              3. Já naopak vidím cestu k Marsu, na Měsíc, na asteroidy jako důležitou pro každného z nás. Lidstvo postrádá hranice, které je možno překračovat. Nelze dále kolonizovat, neexistuje nedosutpuná hora (pokud na to vrhneme dost techniky), polární čepičky jsou sportovištěm, na jižním pólu je základna. Začněme odpočítávat, protože go west young mann je třeba nahradit launch up… Což myslím smrtelně vážně.

                1. Jo, to je take jeden z efektu.
                  Priznam se, ze tomu docela fandim. Stejne by me zajimalo, co na tuhle nasi dobu budou rikat lide trebas za 1000 let…nekde v poklidu sveho bytu na nejake planete kdesi u Alfa Centauri :-D Kdyz si vezmeme, jak se my tu dneska divame na dobu pred tisici lety … :-))

                  1. Expanze zivota je jeden z jeho zakladnich a prirozenych projevu.

                  2. No, nevím, jak Ty, ale já docela s obdivem. Zkus nařezat duby u rybníka, postavit z nich takovou asi dvacetimetrovou větší pramici, a zajet se na ní podívat do Vinlandu, jako Leiff Ericsson skoro přesně v roce 1000…

                    1. Myslim to tak obecne…Ta doba se obecne hodnoti jako ze tlupy barbaru se mezi sebou rezaly palicema :-) (s nadsazkou receno, samozrejme :-))
                      Imho nas budou za 1000 let hodnotit taky jako tlupy barbaru :-))

                    2. Proč s nadsázkou?
                      Vousatí zcela jistě byli a palice se dlouho používaly a byly široce rozšířeny.
                      Ostatně, vyobrazení hejtmana Žižky s palcátem je hodně známo.

                    3. Taky je možný, že za 1000 let tu žádný lidi nebudou. Nebo tu budou zase tlupy barbarů. IMHO je to pravděpodobnější než že lidi v té době budou někde u Alfa Centauri (víš vůbec, jak je to daleko? A jak dlouho by se tam letělo? A ne, rychlostí světla se opravdu cestovat nedá…)

                    4. To je ta známá věta:„Vesmír není pro člověka.“
                      Bohužel, v tomto případě jsem zapomněl jméno autora i název díla
                      (mimozemšťané v něm měli vizáž čertů, jak bývají popisováni v pohádkách, kde s nimi nejsou žerty).

                    5. Já nevím, kdo je pan „se“, takže nemohu hodnotit jeho hodnocení.

                      Každopádně naše území tehdy bylo formálně součástí poměrně dost civilisované Svaté říše římské; fakticky na něm, pokud se moc nepletu, nejspíše asi zrovna vládl Břetislav a ačkoli nějaké ty palice se používaly, k tlupám barbarů to mělo hodně daleko.

                      Ostatně totéž platí klidně ještě o dalších tisíc let dříve, kdy zda tak akorát vrcholila laténská kultura, známá mj. tím, že v ní fungoval obchod lépe než v Římě, aniž by k tomu potřebovala jakoukoli centrální vládu.

                2. Dosažení hranic niky je počátkem úpadku druhu.
                  Z tohoto hlediska je expanze mimo planetu žádoucí a nutná.
                  Vzhledem k hmotné a energetické náročnosti ale může být předzvěstí vystřídání – expanzi může rozvinout nový druh po zániku lidstva,jak ho známe.

                3. Zrovna jsem čet hezkej citát: „Každá mrtvola na Everestu byl kdysi silně motivovaný jedinec jdoucí si za svým snem.“ ;-)

                  Dobývání vesmíru nám dalo ve finálu spoustu užitečných technologií, jako GPSky, satelity, atd. Dá se říct, že se to vyplatilo.

                  Ale co by nám mohla dát mise na Mars?

                  1. Ano. Nikdy jsi z ekonomicky zcela nesmyslných důvodů nepodstoupil nějaké nebagatelní rizko smrti? Pokud ano, lituješ toho zpětně? (Podstoupil. Nelituji. Co bychom byli bez snů.)

                    1. Asi ne. Nejblíž k tomu mělo, že jsem se oženil. To bych už podruhé neudělal. (Nicméně jsou lidé, kteří se žení podruhé i potřetí… někdo je prostě nepoučitelný.)

                    2. Jsou lide,kteri zenitbou ziskaji zadarmo to,za co by jinde museli platit a az se zdroj vycerpa,no tak popojedou.Takovy snatkovy podvodnik to ma dokonce jako zivnost.

                      Takze je to spise o umeni volby, nez o poucitelnosti.

                  2. At mjfox 14.12.2016 v 20:59

                    Ale co by nám mohla dát mise na Mars?

                    První stéblo slámy do další ošatky na vejce?

              4. Hele, tys nikdy nepodnikal, vid? Tipuju te na nejakou „jistotku“ v nejakym podniku…

      4. K těm prodavačům – no spíš mám pocit, že většinou prodávají úplně na hovno, přehánějí kvality výrobku, lžou, zamlčují slabiny a podobně. Mnohem efektivnější se mi zdá (samozřejmě určité věci) nakupovat na netu. Člověk si může ceny porovnat, přečíst recenze, podívat se na videa, neotravuje ho žádný vlezlý obchodník a mimochodem třeba Google mi dokáže mnohem lépe dát tipy na další produkty, o které bych mohl mít zájem. Však taky internetového obchodování přibývá. V tomhle tedy stroje celkem slušně vedou.

        Je sice pravda, že člověk je pořád efektivnější než stroj, ale zároveň platí, že člověk vybavený stroji je mnohem efektivnější než skupina lidí. Je úplně normální, že stroje „kradou“ lidem práci a myslím, že je jen otázkou času, kdy začnou stroje v některých věcech člověka úplně nahrazovat.

        1. ad: přehánějí kvality výrobku, lžou, zamlčují slabiny a podobně.

          No vždyť. O tom je přece celej dnešní svět, nejenom tzv. „obchod“. Což je jen eufemismus pro sofistikované dělání z lidí blbce. Lež se stala normou, stejně jako způsobem myšlení. Toť celé. Že to dopadne blbě, je jen otázkou času.

          1. Ujišťuji Vás, že to je obchodní norma stará už několik tisíc let. Aspoň dle kronik. Vlastně jedna z nejstarších destiček s písmem je vlastně cosi jako reklamace. :)

            1. Ta slavna stiznost kvuli dodani odlisneho druhu medi z roku 1750 pred kristem? To neni ani zdaleka nejstarsi.

              1. Mědi? To, o čem mluvím, je tuším o obilí. Ale i ta Vaše měď je celkem dost stará. :)

                1. Heleme se, kde jsou koreny byrokracie… ;-)

        2. Tak to se zdat muze, na papire to jiste vypada lepe, ale plati to pouze u zanedbatelneho mnozstvi zbozi a sluzeb, vetsinou v pripadech, kdy zakaznika ma stejne, nebo lepsi znalosti, nez obchodnik. Pece o zakaznika u solidnejsi firmy, nebo u poskytovatele sluzeb, ktery si vazi sam sebe, je v civilizovanem svete uplne jinde, nez jak to vypada v CR.

          Kdyz jdu pro chleba a vajicka, stejne ocenim, kdyz mi prodavacka poradi s vyberem, pak akceptuji i vyssi cenu. Kdyz si kupuju elektroniku, potrebuju poradit urcite. Stejne tak s whisky, to si nedovedu predstavit kupovat jen tak na netu, to jsem si dovolil jen u nekolika lahvi a jen proto, ze jsem s tim leta delal.

          Kdyz uz mi nekdo do kramu vleze, musim ho umet udrzet, nadchnout pro zbozi ci sluzby a dat mu duvody, proc se vracet. A ted nemluvim o akci „kupte pravych bot a dostanete levou ponozku zdarma“ (no prosim, boty to se taky kupuje pomoci zkuseneho prodavace, pripadne sije u sevce) . A ten, kdo se vraci, tak rad doporuci obchod i znamym. A to je mnohem lepsi reklama, nez 850 reklamnich odkazu nekde na zpravodajskem serveru, nebo billboard u silnice.

          1. No, čuráci se najdou všude. Nakonec sem teda po dvou týdnech (!) kabely sehnal, poté, co mě americkej obchod několikrát vyjebal. Tak jsem je poslal do prdele a slíbil jim kousek místa v tom blogísku, co pak o té peripetii napíšu, takoví čuráci si to jistě zaslouží. Ale stejně si nejsem úplně jistej kvalitou toho, co sem nakonec sehnal, teda že by to splňovalo 100% co chci. Vidim to tak na 85 %. A upřímně, když je na výběr jenom šrot, sračka, šrot, sračka, jenom támhle dvě sračky vedle sebe, tak je úplně jedno kde a jak člověk nakupuje, je to stejně na palici v krámě i na netu. Prodavači o tom ví kulový, nic jinýho než šrot/sračku neznaj a netuší ani co je obsahem těch norem, o kterých na sobě výroběk má natisklým že je splňuje. Na netu pak člověku brzo dojde trpělivost se tím hnojem probírat.

            BTW, doufám, že už jsem narazil na absolutní dno, ale člověk neví…tak, sem si původně myslel, že patch cordy z hliníkovýho drátu jsou to nejhorší, co se dá najít. Špatně. Už sem narazil i na kabely z hliníkovýho lanka…OMFG to se snad musí rozlámat už cestou v dodávce dyž to vezou, ne?

          2. V principu je to dost jednoduchý a zase v tom vidím číňana, jeho „ekonomický zázrak“. A samozřejmě to, že ten jebnutý číňan někde na stavbě viděl hliníkový připojovací kabel k budově, třeba 3×240 + 1x120mm2 se sektorovými žílami, které v principu nejsou vlastně nic jiného, než celkem slušně ohebné lano /na ten průřez/.
            Číňan nikdy neuměl nic jiného, než buď ve velkém kopírovat a krást cizí nápady, makat jako šroub a po nocích tajně na technologiích, které vymyslel a vyrobil někdo jiný. Pokud se číňan pokusí vymyslet a vyrobit něco, vymyšlené vlastní hlavou, dopadne to vždycky otřesně.
            No tak prostě číňana v rámci větší konkurenceschopnosti napadlo udělat tentýž kabel, ale třeba 3×1,5mm.
            A aby to tolik nemlátilo do očí, tak se jednotlivé žilky lanka lehce pomědí. To je celkem jednoduché a uměli to už naši komunisti, když vyráběli tzv. CUPAL podložky pro připojování hliníkových drátů na měděné šíny, nebo spíše opačně, měděných drátů na hliníkové šíny rozvaděčů.
            Že se po méně, než desátém ohybu takového kabelu pár fousů v každé žíle zlomí, dojde k lokálnímu prudkému zmenšení průřezu a začne to hořet? Tak na to mají recept taky. Stačí opatřit takovýto kabel i mizernou horní izolací z recyklátu a až to půjdeš reklamovat, tak se dozvíš:
            „Podívejte pane, vidíte tady na tom horním plášti ty drobný prasklinky? /vinou recyklátu, jak jinak/. Vy jste prostě ten kabel ohýbal mnohem častěji a ostřeji, než je obvyklé použití a proto se zlomily ty drátky v žíle, kabel začal hořet a podpálil Vám barák! Můžete si za to sám a reklamace se neuznává!“
            Behemote, možná mám s čínským šmejdem za svá léta praxe víc zkušeností, než Ty z USA – protože tam si až takový šmejd číňan vozit nedovolí, jako sem k nám.
            Ty nejstrašnější případy flagrantního porušování bezpečnostních, technologických i jiných předpisů, obecných zvyklostí a třeba i obecných doporučení nenajdeš na Západě, ale najdeš všechny pěkně pokupě právě tady, na Východě. Číňan ví, že Východ je chudý a koupí cokoliv, co se mu předhodí a to i opakovaně, po předchozí špatné zkušenosti.

            1. Jo, poměděný je to samozřejmě všechno (CCA), jinak by to stálo za totální hovno a na GbE by to fungovalo tak možná na metr. Ale to je furt šrot, normy nepočítaj s ničím jiným, než mědí…

              No, tlustý dráty jako 1,5 mm^2 jsou ještě cajk. Tady se bavíme o 24AWG lanku, ze sedmi prutů 0,18 mm^2. A to je patch cord, tzn. kabel určenej pro krátký propoje a minimálně občasný přepojení (byť se kde kdo prsí jak to zvládně až 1000 cyklů, to je blbost), de facto srovnatelná věc s pohyblivým přívodem u el. spotřebičů. Pak se člověk může divit, že na certifikačních testerech 83 % kabeláže neprojde, a to prosím té, co se vozí do US of A. Z toho co se tahá sem neprojde kolik, 95 %?

              Ale tak co, holt dobrá příležitost. Já se dycky hned naseru, ale to mě hecne si to aspoň pro sebe zařídit pořádně, a eště líp to i prodávat. Doteď by mě nenapadlo, že má smysl se s tím jebat jako debil ručně, však to člověk koupí všude, ne? No, trh se posunul, takže už ne. Možná dřív, bejvávalo. Takle sem začal s kondenzátorama. Tak si pokecám s firmou kam to v úterý vezu, jestli budou chtít výhledově další a budou i se současnou kvalitou spokojení, naučím to příbuzenstvo, nakoupím jim nějakej lepší materiál, hlavně nářadí (co sice možná taky nebude špička, ale furt tomu bude o kilometry blíž) a pudu do toho. Když to pude, tak už jsem obhlíd ceny mašin na semi-mechanizovaný bouchání…a hlavně měřáky, to je sice strašnej ranec, ale kdo ví, třeba to vyjde.

      5. Velkou část z těch věcí, co dělaj lidi líp, vůbec udělat nechci. Jen je mít udělaný musím. Třeba ten trávník je dobrej příklad.

        Pro mě je to nutný zlo a nerad se potím na sluníčku. Mě by to bylo fuk, ale sousedům se nelíbí, když je to celý zarostlý. Protože se nechci někde plahočit, tak v rámci dobrejch sousedskejch vztahů platím paní z vesnice, co to občas zajde posekat. Ale pořád je s tím otrava, musí se to domluvit, někdy nemá čas…a tak pomalu plánuju robotickou sekačku. Neudělá to líp, udělá to dostatečně, což bohatě stačí. Že to sníží zaměstnanost je mi volný, to bych taky rovnou tý paní moh dát místo sekačky nůžky na nehty, aby měla víc práce. Nevím, co má znamenat „a navíc“, ale je jí přes 50, takže nepřichází v úvahu :D

        Ono i s tím činžákem je to dneska podobně. Třeba mi jedna rodina dluží na nájmu za půl roku. Nedostanu to z nich nikdy, nic totiž nemaj. Jak by mi pomoh domovník? Dokud nebude umět zázraky, tak se mi nevyplatí.

        Obchod Amazonu s kamerama bych uvítal, opravdu nepotřebuju od prodavače poradit s výběrem jogurtu a droždí. Mám radost ze samoobslužnejch pokladen, jen je to pořád trochu vetchý…a Amazon ten koncept dotáhnul do konce.

        A k tématu „osobní řidič vs. Uber s automatickým autem“, druhá varianta bude samozřejmě levnější.

      6. Tak s tím bych polemizoval.

        Automaty jsou typicky levnější než lidi, ostatně hybným motorem robotizace je často to, že pro firmy hlavně v Evropě a USA je i drahý robot pořád lepší, než zregulovaný zaměstnanec s hromadou nároků a daní.

        Co se týká najatého řidiče, náklady na cestu vlastním autem s najatým řidičem budou logicky vyšší, než jet taxíkem- řidiče platíte tak jako tak a vlastní auto asi nebude tak efektivně využité jako taxík, takže náklady na ujetý kilometr budou vyšší.

        Navíc, kolik vlastně stojí ten autopilot?
        Někteří tu dělají, jako kdyby na Tesle těch 1,5 milionu stál ten autopilot, ale za kolik se dá koupit takhle velký elektromobil bez té funkčnosti?

        Ani bych neviděl tak jednoznačně, že najatý řidič bude bezpečnější. Zejména když není úplně malá pravděpodobnost, že najatý řidič dělá řidiče proto, že žádnou lepší práci nesehnal.

  7. Takže shrnutí je že na 1,5 mld km mají s beta verzí 1 mrtvolu no to je bomba statistika z čr za rok 2009 hovoří o 19,5 mrtvých na mld km takže tesla má vlastně skoro o 30 mrtvých méně s občasným použitím betaverzí autonomního systému než máme tady v republice bez něj.

    https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Amrt%C3%AD_p%C5%99i_dopravn%C3%ADch_nehod%C3%A1ch_v_Evrop%C4%9B

    určitě se dají najít někde novější statistiky ale nechce se mi to hledat.

    1. Jste všichni fakt tak blbí? To číslo je absolutní blábol, s pravděpodobností hraničícíc s jistotou prostě sečetli celkovej nájezd všeho a teď si tady honí triko. Přitom většina lidí to zaprvý ještě v tom krámu ani neměla, další to měli vypnutý a další sice možná ne, ale stejně řídili ručně sami. Skutečnej nájezd kdy to opravdu fungovalo autonomně bude naprostej zlomeček a bůhví, jestli vůbec ví kolik.

      1. Nikdo si nehoní triko, on snad nikdo z Tesly netvrdí, že to v autorežimu najelo 1,5 mld. To číslo vidím prvně.

        Nějakej Elon Musk na Twitteru v říjnu napsal, že autopilot najel 222 milionů mil. Spíš to teda bude nějak tak.

        1. Aha, už chápu. D-F píše, že Tesla nasbírala data za 1,5 miliardy km. Ale sbírání dat neznamená, že to řídil autopilot.

          1. proto je v mém příspěvku „s občasným použitím“
            ale i tak, jestli je pravda to o těch 222mil km, tak to znamená že použití i betaverze tohoto autopilota je 4x bezpečnější než český řidič.

            1. Tak určitě. Statistika je kouzelná v tom, že na první pohled je tam každej blbec odporníkem…problém je, že míchání hrušek s jabkama fakt z člověka odborníka neudělá a rozhodně to z blábolu neudělá skutečnost…

              1. Statistickou matematiku je potřebí umět používat. Nejde jen o množství dat.

                1. Přesně tak. Nevíme vůbec v jakejch podmínkách těch 222 milionů kilometrů bylo najeto (jestli vůbec bylo tolik najeto; a i to je více než 6× míň než 1,5 miliardy, kterejma se tady všichni oháněli). Když bych měl provést něco jako „kvalifikovanej odhad“, tak bych řekl, že většina byla najeta v US of A na dálnicích a podobnejch rovnejch přehlednejch silnicích a za dobrýho počasí. Žádný šílený pitomý nepřehledný okresky s mizerným povrchem, s životu nebezpečnejma zatáčkama a křižovatkama (kterejch je u nás tři prdele a tam je nejvíc mrtvol, na rozdíl od US of A, kde jsou většinou široký pěkný rovný silnice), žádnej hustej provoz ve městech (kde je moře sraženejch chodců) a podobně.

                  Takže v reálu může být statistika toho šmejdu taky o řád horší, akorát že to prostě nemůžeme vědět, takže dělat z toho závěry jak je to skvělý, je píčovina. Ale zase většina lidí, která tenhle krám protlačuje, je slabší na hlavu, jinak by to protlačovat nemohli. Stačí se totiž zamyslet nad technikou (aktuální a tou v blízké budoucnosti) a je evidentní, že hračky na elektriku jsou nesmysl a todle samořízení eště větší.

                  A jak říkám, já si ze zkušeností umím dát dvě a dvě dohromady, a řikám jasně, že složitý přetechnizovaný auta jsou prooser, protože se tam něco furt a pořád sype. V tomto případě se tam má nasrat elektroniky eště mnohonásobně víc, příčemž když bude mít to auto čidlo na kontrolu čidla na kontrolu každýho primárního čidla, tak to sice možná bude jakž-takž bezpečný (pokud se teda nebudou srát kabely, ŘJ a cokoli mezi tím), ale ve výsledku drahý a těžký jako prase. A furt se to bude sypat=víc v servisu než na silnici. A když to tam nebude, tak to nebude spolehlivý ani smykem, tzn. je to životu nebezpečnej krám, kterej na silnici nechci ani vidět.

                  1. Jo a žádný v hustým dešti, mlze, ve sněhové vánici, na náledí. Tam je taky spousta smrťáků. Nevěřím tomu, že automaton to zvládne líp, kombanice tady těch faktorů z toho dělá zcela nevyzpytatelnej mix možnejch situací, mnoho z nich nejde pořádně ani detekovat, resp. v takovejch podmínkách ta čidla ani pořádně nemusí fungovat, tak to pak s tím.

                    1. Nechci ti nejak kazit iluze, ale to, ze to automat zvladne lepe, je temer absolutne jiste. Nejspise to nezvladne ten dnesni, ale ten zitrejsi uz to zvladne v klidu. V podstate se jedna ciste o to dostat do system relevantni data – takze je to otazka nejakych senzoru.

                      Uprimne receno, ja chapu, ze to nekdo nechce a nechce tim jezdit – ani ja ne (minimalne zatim). Ale je fakt dosti smesne delat, jako ze „to nemuze fungovat“.
                      Tvl poslali jsme sondu na Mars, ona tam sama pristala, sama tam jezdila, sama sbirala vzorky, sama je vyhodnocovala a sama nam poslala data. A troufam si tvrdit, ze pri pristani na Marsu nebylo 20 stupnu a bezvetri…

                    2. Víš, kdyby sis aspoň zjistil informace a neblábolil sračky.

                      Žádná sonda nikde nic nedělala sama, vždycky byly řízeny či aspoň monitorovány na dálku a v případě potřeby byly prováděny korekce. V extrémních případě když se posral kód nebo HW se dokonce podařilo na dálku provést patch, a že to bylo drsný (jako že udělat nějaký šílený operace a k dispozici bylo pár řádků kódu).

                    3. Jiste, pristani na Marsu bylo rizene na dalku … s tim mnohaminutovym zpozdenim to slo uplne samo …

                    4. Zadne pristani na Mesici nebylo.
                      Tocil to Stanley Kubrick v Hollywoodu. ;-)

                      Ted vazne: vsak taky pristali jinde nez meli, ale ne „dalkovym ovladanim“, ale
                      diky spolupraci mezi Aldrinem a Armstrongem – pristavali na manual.
                      Ti chlapi meli koule do toho jit s takovou technikou, a taky to trenovali do mrte.
                      Nejaky Joshua Brown [a podobni], asi v zavodnim aute nesedel, a hned hupky shupky do TESLA s autopilotem.
                      Svych 15 minut slavy uz dosahl nekolikanasobne.

                    5. TIL: Aldrin a Armstrong přistáli na Marsu.

                    6. Abych to uved na pravou míru:

                      Lojza zjevně mluví o přistání Curiosity na Marsu. V tom opravdu nikdo neseděl.

                      Populárně-naučnej popis toho, jak to probíhalo, se dá najít pod trefným názvem „Seven Minutes of Terror“. Což je název přilehavej – přistávací sekvence trvala 7 minut přičemž signál z Marsu na Zemi cestuje minut skoro 14. Těžko se prováděj manuální korekce z budoucnosti.

                    7. „Těžko se prováděj manuální korekce z budoucnosti.“
                      Eh?

                    8. Korekce jsou prováděny průběžně, dlouhodobě, pokud se to výrazně odchýlí během celé cesty, a to právě tak, aby všechny parametry v cílové destinaci byly dle plánu a ten kousek už to pak zvládlo. Samozřejmě ne zrovna v reálným čase posledních pár minut, což ovšem nic nemění na tom, že to plně autonomní není. Hlavně v případě, kdy se něco posere, a pak je to o tom, jestli se podaří to s minimálními prostředky k dispozici opravit, nebo ne.

                    9. Aha?!
                      To mi uniklo, TESLA jezdi na Marsu s panem Brown.

                    10. Tyvole, f451, přečet si, co psal Lojza 11.12.2016 v 16:38. A co mu na to odpověděl Behemot 12.12.2016 v 9:04.

                      A kdy nějakej f451 začal psát hovadiny o Měsíci.

                    11. „A kdy nějakej f451 začal psát hovadiny o Měsíci. “
                      Ses nasral nebo co?

                    12. Pardon, pak tedy:
                      „Nadmíru inteligentní a zcela relevantní věci o Měsíci.“

  8. pokud vím, je Tesla jediná, kdo to takhe praktikuje.
    Soudruzi ze Škodovky to praktikují, pouze to maskují za vlastnost jejich vozidel:-)

    Příklad třeba zde – http://dfens-cz.com/roomster-kurzschlus/

  9. Cela táto debata je v konečnom dôsledku o morálke. Väčšine odporcov Tesla príde akceptovateľné, že je s autami spojené riziko a že vodič raz za miliardu kilometrov (čísla sú len ilustračné) spôsobí smrteľnú nehodu. Tak ho za to zavrieme do basy a vybavené. Mŕtvemu to nijako nepomôže, ale problém sa tým pre nich uzavrel. Tesla autopilot tiež nesie riziko (a nie len Tesla, ale čokoľvek ďalšie a bezpečnejšie). Lenže keď ten autopilot raz za 5 miliard km niekoho zabije, tak je to obrovský problém, lebo nemáme koho zavrieť do basy a bez toho aby došlo k potrestaniu, nie sú schopní ďalej akceptovať existenciu autopilota Tesly, ktorá je podľa nich vinná. Riziko je síce 5x nižšie, a tomu mŕtvemu je to jedno, či ho zabil človek, alebo stroj, ale keďže to bol stroj, tak je to zle. Z logiky veci, keď žiadate zakázať autopilot, treba žiadať zákaz aj ľudského vodiča ako takého. A naopak, z logiky veci, pokial ten autopilot zníži riziko úmrtia na ceste, tak ho treba vyvíjať ďalej a testovať v prevádzke tiež.

    1. A jak se to řeší na kolejích? Tam to nikomu nevadí, já osobně znám 3 strojvůdce a všichni maj zářez na pažbě.

      1. „…všichni maj zářez na pažbě.“
        Nechapu, to jako strileji cyklisty z jedouciho vlaku?
        Coool!

    2. Spíš vidím problém v použití robotického vozidla třeba k vraždě zásahem do software. Podle mě ideální nástroj. Takže se dopravní policie bude muset změnit na IT specialisty, kteří budou po každé smrtelné nehodě hledat známky manipulace se software. Předat odpovědnost stroji v takhle masovém použití bude takový legislativní problém, že to nevidím jako reálné.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017