Auto ser více cé zet

Featured Image

Počet mých hrůzných zážitků z českých servisů právě dosáhl kritického bodu, a tak jsem se rozhodl upustit ventil své „blbé nálady“ a podělit se o ně.

Nevím, zda se dám označovat módním přízviskem „petrolhead“, asi bych to přímo netvrdil, a už vůbec nevyžadoval, spíš úchylák na auta – nemám hypotéku, ani dům, či byt v osobním vlastnictví, nemám psa, ani děti, ale v garážích 7 aut – dvě octavie combi – RS a 20V Turbo, dva bavoráky – 135i coupé, jo, je to biturbo, 650 coupe Individual, Hondu S2000 Ultimate Edition Nr. 0136, Porsche Boxster S, Corvette C6 Victory edition

Jak jsem napsal výše, jsem na auta úchyl, a tak je mám pořádně rád. Když něco, nebo někoho máte rádi, tak o to pečujete, nasloucháte potřebám vámi milovaného objektu a poskytujete mu to nejlepší, co zvládá vaše peněženka a znalosti. Nejinak je tomu i u aut.

Po autu toužíte, na auto šetříte, pak si ho koupíte … a máte na starosti zaděláno. Začínají klasické vlastnické strachy – aby mi ho nikdo neukradl, či nějaká dobrá duše nenabořila, neobjela hřebíkem – a šup, už sedíte v pojišťovně a protáčejí se vám panenky. Pak taky chcete garáž, ideálně zateplenou s elektřinou, aby miláčkovi neodešla baterka, když v zimě hajá, a šup, další prachy. Cítíte, že je vše v pohodě, ale není – jednou do garáže vleze kuna, co jí chutná izolace v motoru BMW, podruhé jsem našel v motorovém prostoru hnízdečko udělané ze zvukové izolace, dokonce i vajíčko tam bylo, inu, člověk má jeden zadek a nemůže jezdit se všemi auty najednou, i když je megaloman. Většinu času musí v potu tváře na miláčky vydělávat.

Ale to hlavní a nejvýživnější přichází v době, kdy chcete svým miláčkům poskytnout náležitou péči. Nová auta vyžadují odbornou péči značkového, autorizovaného servisu, abyste dodržel podmínky záruky. A protože žijete v domnění, že v autorizovaném značkovém servisu danému vozu nejvíce rozumí, jezdíte k nim i se staršími, pozáručními exempláři. Jenže zapomínáte, že žijete v Čechách a že hodinová sazba, kterou platíte, vůbec neznamená schopnosti, či odbornost, které se vašemu autu dostane.

Vzhůru do reality

Škoda

 Nejprve 1,8 20V Turbo – koupena nová u NH CAR Černý Most. Věřili byste, že jsem odjel až napotřetí ? Poprvé auto nenastartovalo, podruhé jsem dojel do Hloubětína a vůz zemřel. Napotřetí se vše podařilo a já tedy po 3 týdnech od „dodání automobilu“ odjel. Závada?? Zaplatil jsem 20 000 kč za profesionální čip tuning, který NH CAR nabízí a využívá Cimbu motosport, tento prvek jaksi selhal. Nicméně musím objektivně přiznat, že od té doby auto jede jak z praku a žádné problémy s ním za 90 000 km během 6-ti let nebyly. Protože mám škoděnku, která plní funkci otroka a počítače pražských kanálů a výtluků rád, dopřávám jí každých 10 000 km výměnu oleje a filtrů. Tedy, platím za to… Jednou jsem si po servisním výkonu, který se mi moc nezdál – přišel jsem k autu, ze kterého smrděla spálená spojka – nechal vyjet historii jízdy – v autě je zabudován systém sledování vozidel. No, nebudu komentovat fakt, že mechanik skutečně využil možnosti vozu, tedy, jel jak prase. Takže i když vy, náležitě poučen o vlastnostech turbo motorů necháte motor zahřát a po výkonu zase zchladit, tak ho v servisu svěříte hovadu, které si libuje v protáčení kol a honění studeného motoru, který s radostí rozžhavený odstaví. Poslední zkušenost – na křižovatce jde ke mně pán a říká – nesvítí vám třetí brzdové světlo, málem jsem to do vás napálil – inu, jedu do Auto Poly – světlo nutno objednat, ok, pak jsem neměl čas jet do servisu, takže světlo opět vrátili, či prodali, po týdnu…Světlo objednáno znova, přijdu ve stanovený den – kdy to bude hotové ?? – do 12-ti, ok, pošleme Vám SMS. Ve tři jdu servisu, bez SMS, a už to začlo – brzdové světlo je zabudováno do RS spojleru, který je přilepený v rámci tuningu NH CAR a tedy světlo nejde vyměnit… Říkám – jsou to diody, asi neodešly všechny, spíš bude chyba ve vedení elektriky. Ano, to jsme zkoušeli – podívejte – odendá plastový kryt dveří, přičemž na mě vypadnou 2 urvané pacičky ze čtyř, které tento kryt drží… Nebojte, ty dvě zbývající to zvládnou udržet. Dnes ráno jedu do práce a mám pocit, že se za jízdy otevřel kufr. Ne není tomu tak, to jen kompletně odpadly plasty z víka kufru – značkový servis

A nyní RS – no, člověk si nedá říct a chybuje…Koupena opět u NH CAR, je to taková ta krásná modrá, samozřejmě benzín, samozřejmě čip tuning Cimbu, stála 800 000 kreditů, neošidil jsem se, inu, pýcha předchází pád. Na vůz jsem si počkal poctivé 4 měsíce a ačkoli jsem ho zaplatil, tak vůz dodán bez čip tuningu. Bylo mi řečeno, že mi ho pan Janda přijede osobně namontovat, tak do týdne. Jo, někdy má týden 7 dní, někdy holt 2 měsíce. A nyní k samotnému prodeji. Pokud se domníváte, že koupě škoděnky za 800 000 kč z vás dělá dobrého zákazníka, jste na omylu. Prodejce mi auto předal během 5-ti minut s tím, že prodají ročně přes 1500 aut a nemají tedy čas na sraní s každým joudou. Auto stálo venku v řadě dalších aut, která ten den měla být předána zákazníkům. Nasedl jsem tedy do voňavého vozu a …ano, hnedle k pumpě – na displeji se totiž skvělo – dojezd 7 km, pozor, opakuji – u vozu značky Škoda Octavia za 800 000 kč. Cestou se mi nezdají pazvuky vycházející od pravých zadních dveří. Zastavuji u benzínky, zasouvám hadici do nádrže a jdu ukojit své „malé pošetilé já“ obhlídnutím nového vozu. Ejhle, na víku kufru je proláklinka, která rozhodně nepatří do designu Simply Clever, spíš to vypadá, jako by někdo do kufru praštil gumovou palicí. No, takže jedu zpátky a uřícený prodejce mi říká – Nechte to tady, máme smluvního mechanika, který to vymáčkne zevnitř, přijďte si tak za týden. Fuck off, vzdal jsem to a jezdím s důlkem na kufru, neboli, auto je pokřtěné. No a pravé zadní dveře ?? V servisu mi sdělili – víte, my ty dveře otevřeli a vypadla nám výplň, něco tam chybělo a bylo to blbě zadělaný… Jo, to se prostě vyplatí kupovat česká auta, zvlášť ta dražší.

Honda

S 2000 točí 9000 otáček a znalci vědí, že se vyplatí měnit olej každých 5 000 km, jako na motorce. Jasne, za unikát se platí, proč ne. Mechanik ovšem musí po výměně oleje zašroubovat víko motoru…No a jednou se mu nechtělo, asi měl blbej den. Takže jsem se na dálnici projel a zastavil mě smrad ze spáleného oleje, který stříkal z motoru a krásně zablil celý motorový prostor.

BMW

135i biturbo – koupil jsem ho rok před tím, než přišla na svět BMW M1, asi by se vyplatilo počkat, ale i tak je to skvělé a zároveň vražedné auto. Dávám mu zabrat, takže opět – jezdím do servisu každých 8 000 km na výměnu oleje s pocitem, že autíčku dopřávám. Jednoho dne jedu za manželkou, která 135i řídí a zarazí mě černý kouř z výfuku – u auta, co má najeto 22 000 km mě to fakt zaráží. Jedu tedy ke známému, aby se podíval na olej – toto auto nemá měrku oleje. No, z motoru pomalu vytéká vazelína. Takže předpokládám, že mechanik, který měl měnit olej po 3 000 km – ano, součástky v motoru si sedly a je zapotřebí vyměnit olej znehodnocený vyšším třením nového motoru – se na to vysral, stejně, jako ten v 10 000 km, který si přečetl, že byl měněný olej ve 3 000, a další mechanik se na to vyjebal v 18 000 km, protože auto má servis na 25 000 km podle výrobce, já však pokaždé vylepil okolo 8 000 kč za značkový servis.

Porsche

Jo, jako každej chlap jsem toužil po 911. Objevila se tedy krásná 911 4S za rozumné peníze, inzerovaná u Porsche Prosek. Svezení s autem však pro mě bylo rozčarováním, auto sice jelo nádherně, ale člověk se prostě nebavil, nebál, neřídil, taky byl znát těžkej čumák, prostě auto mi nesedlo. Zkusil jsem ještě Turbo a poznal jsem, že bych si mohl rovnou napsat parte – opět – vůbec netušíte, kolik jedete, 160 km/h po městě se zdá být přiměřená rychlost odpovídající zrychlení a brzdám. Nakonec jsem jen tak z legrace sednul do Boxstera S, mizerných 290 koní, navíc žlutá barva, prostě jsem absolutně netušil, že by mě tahle pussy car mohla chytit za srdce. No a ono jo – super zvuk, neuvěřitelné vlastnosti v zatáčkách, špičkové brzdy a hlavně – slyšíte ten krásnej zvuk precizní mechaniky, co vám vrčí těsně za zády. Převodovka ze staré školy, kdy cítíte, jak do sebe zapadají zoubky, uvnitř voní kůže a volant je jak z motokáry. Nakonec mám tohoto outsidera ze všech mých aut nejraději. No, ale…. Výměna oleje – 12 800 kč, to byl začátek, kdy mi řekli, že je zapotřebí výměna zadních destiček – cena destiček okolo 5 000 kč. Říkám si – ok, proč ne?? No, celková cena opravy – po slevě 10 % – bratru 22 850 kč. To jsem málem sral atomový hřiby. Setkal jsem se s několika poršisty a ti mi říkali – bratře, do pražského servisu jezdí jen sebevrah a masochista..a dozvěděl jsem se mnoho poutavých příběhů. Teď mají na prodej červené turbo, které zákazníkovi zboural mechanik při zkušební jízdě – co více si přát? Jo a ještě něco – na technické mi sdělili, že z deklu, který je po celým autem, kape jakási kapalina… Bylo mi to divné – auto jsem koupil v programu Porsche Approved, najeto 23 000 km a jako 100% nebourané, kromě odřeného laku vlevo vepředu, znovu natřeného mimo Porsche Praha. U známého sundali kryty ze spodku auta a … no, jo, půlka věcí nová, včetně hadic, tlumiče a ramene. Z auta tekla chladící kapalina, protože Boxster má 5 chladičů vepředu, kapalina se vede spodkem auta a chlapci ve zdejším porsche servisu si vypomohli neoriginálním způsobem pomocí rychlospojek, které drží tyto hadice. Naneštěstí tak diletansky provedeno, že se objevila netěsnost a výtok kapaliny. Když jsem tedy uhodil na prodejce, tak z něj najednou vypadla faktura za 58 000 kč, prý po tom, kdy bývalý majitel najel na jakýsí velký kámen, či co… Proč mi toto nebylo oznámeno v den prodeje ? Hledej pět rozdílů mezi AAA Auto Praha vs Porsche Praha Prosek.

Corvette

No, byl to úlet… Jednoho dne jsem si při jízdě na Honda 1 000 RR uvědomil, že tahle moje v pořadí dvanáctá motorka je skutečně ta poslední, a že jsem se začal na mašině bát , také 2 000 km ujetých ročně nestojí za ty nervy a platby za garáž a pojištění. Ale chtěl jsem něco, co pojede 300 a bude to mít zajímavé zrychlení. Jednomu pánovi šel z USA Nissan GTR a potřeboval se zbavit své Corvette C6 Victory Edition – koupil ji před 8mi měsíci novou za 90 000 Euro, najel 24 000 km, svezl se na okruhu, kde mu shořely brzdy a díky geniální absenci tepelných štítů popraskaly i manžety na ramenech. Prodávat ji začal na 1 590 000 kč a nakonec jsme se dohodli na 980 000 kč. Což jsem pokládal za dobrý kšeft. Přesně do doby, než jsem začal jezdit k Charouzovi do servisu. Auto mám 4 roky, rok jsem nejezdil – ano, bodový systém – jedna červená projetá ve svatební koloně, pásy, světla, 67 km/h ve městě, 162 km/h na dálnici, a už to bylo – a za tu dobu jsem v servisu nechal 200 000 kč. Přitom auto jezdí, vypadá skvěle, ale …ale… Kotouče, brzdy, čidla tlaku v pneu, gumy, ramena, 3x baterie – ta původní nebyla jaksi usazená a tak spokojeně vytekla do motorového prostoru – jo, byla to paráda – synchron zpátečky…. A to mi je pokaždé řečeno – co byste chtěl, kdybyste měl ferrari, je to 3x dražší. Autu po výměně zadních kotoučů začala pískat pravá strana – při začátku brždění. Chvíli jsem na to kašlal a pak najednou při technické prohlídce mi bylo sděleno, že pravá zadní strana neustále brzdí a vykazuje o 20 – 30% větší brzdný účinek, než levá. Prostě mi asi kluci u Charouze chtěli udělat radost a uspořádat školu smyku. Jedu tedy s protokolem z TP – odkud mě vyhodili – do Charouze a očekávám nápravu. Pane, všechno jsme rozebrali, vyčistili, sestavili znovu, funguje to. Jedu na TP – žádná změna a chtějí mi slípnout známky, no vyřešilo se to – na TP ano. Ale věřili byste, že mi pravá strana stále píská ??? Je takový problém za 2 400 kč na hodinu zajistit, aby auto se 400 koňmi brzdilo tak, jak má ?? Ano, je. A pokaždé, když tam přijedu s tím, že auto píská a při brždění se mi rozsvítí nápis ACTIVE HANDLING – auto registruje začínající smyk a přibržďuje jednotlivá kola – se na mě koukají, jako že je otravuju a vyprávím jim pohádky, protože „TO NENÍ MOŽNÝ, VŽDYŤ JSEM NA TOM DĚLAL“ .

Závěr

Můžete si koupit jaké auto chcete, můžou ho vyrábět třeba permoníci za svitu luny v úplňku a používat kosmické materiály, kluci ve zdejších značkových autorizovaných servisech si pokaždé najdou způsob, jak vůz rozesrat, znehodnotit, připravit vás o radost a udělat z vás pianistu, který svým absolutním sluchem rozeznává, co se zase kde po odborném zásahu nepovedlo. Po konzultacích u neautorizovaných šikulů a pana Jandy – 3 hodiny mi na mém kancelářském stole čipoval oktávku a dost jsme si pokecali – jsem dospěl k názoru, že v autorizovaných servisech se především krade – od olejů, filtrů,  přes díly až po řídící jednotky a kompletní převodovky – a učí se nedělat chyby. Jakmile se to šikula jakž takž naučí, tak dá tomuto servisu vale a zařídí si vlastní servis. Ale pozor, nevyzrajete na to, když budete jezdit k všeumětelovi Fandovi do garáže. Fanda je totiž většinou specialista na jeden druh vozů  – ví třeba, že renaulty hnijou v těch a těch mistech a tedy nefunkční elektronika se dá vyřešit tak, že se klubko kabelů přizvedne v podběhu…. Ale už netuší nic o BMW, nebo Audi. Poršísti jezdí do Vídně, či Německa – levnější sazba za práci, menší prasata a větší sofistikovanost. Můžete být za zjeba, jako já, a vyžadovat vaši fyzickou účast při servisních úkonech – máte 50% šanci, že vás vyhodí, nebo vám dají podepsat revers, že když se vám na dílně něco stane, nenesou za to odpovědnost. Každopádně platí úměra – čím delší nohy a větší kozy má slečna na recepci v servisu, čím dražší kravatu má přijímací technik a znakovější boty šéf servisu, tím větší neumětel dostane do pracek vaše auto.

Što sdělať ??? Inu, přece jenom asi přijde doba, kdy bude auto spotřební záležitost, a kdy jakákoli vášeň a láska k autům zajde na úbytě v servisech, takže vás donutí auto po 2 – 3 letech nervů prodat a koupit nové. Nebo se stát odborníkem a postupovat jako u zdejších doktorů – specifikovat závadu, stanovit diagnózu, vyžadovat medikamenty a péči podle vašeho rozhodnutí za vaší přímé účasti a připlacení „do kapsy“. Jakou cestou jdete vy ??

Možná bychom mohli založit web, kde by se psalo o zdejších servisech, servisních technicích a hodnotilo se… Ale jak znám český ojeb, tak do pár měsíců, či let by se to zase ojebalo a psali by si tam na sebe reference sami servisáci, jako na Nornik.net si píšou reference na kurvy, kurvy samy a jejich pasáci.


07.10.2012 PŠ

12345 (8x známkováno, průměr: 1,88 z 5)
1 273x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54

Reklama

D-FENS © 2017