Arriva la pantofole 2: Full Trotl - zpět na článek

Počet komentářů: 49

  1. Nějakou dobu jsem se živil opravami podobných křápů, zkusím tedy přidat nějaké technické poznatky, třeba by se to někomu mohlo hodit.

    Takže na začátek, dotčený stroj je IVECO citelis CNG, což je v tomto segmentu jeden z těch povedenějších pokusů o sluníčková města bez smogu. Přestavba na CNG je přímo fabrická z IVECO, není to úplně dort pejska a kočičky, jako např. produkce SOR Libchavy… Nicméně přestavba z původního dieselu to skutečně je, jak píše pan domácí. Jedná se o motor cursor 8, v dieselu velmi povedený, v CNG už trochu méně. Každopádně ani tak to není vyloženě průser. Je to common rail, palivo se „vstřikuje“ piezoinjektory před sací ventily. Tedy korozi škrticí klapky agresivním kondenzátem bych celkem klidně vyloučil, ta s CNG nepřijde do styku. Její zatuhnutí ale samozřejmě vyloučit nelze, to se může stát i z jiných příčin. Za svojí 6 letou „kariéru“ jsem to u žádného citelisu nezaznamenal, ale vyloučit se to určitě nedá. Celkem jistě ale ECU tento problém zaznamená a pošle motor do „nouzáku“, přesně jak psal D-fens.

    Plynový pedál… Ano je to přesně jak píše D-fens, používané pedály jsou konstruované původně pro náklaďáky. Nicméně zrovna u tohoto modelu (a u mnoha dalších) je použit pedál, který je imho konstruován přímo pro autobusy. Nemůžu to na 100% doložit, ale vysvětlím proč si to myslím. Tento pedál totiž kromě funkce kickdown má ještě jednu funkci, a to odbrždění tzv. zastávkové brzdy a stejně jako pro kickdown i pro tuto je v pedálu spínač, cca v první čtvrtině chodu, který ji odbržďuje. Tento není evidentně nijak dobastlený ad hoc, je to přímo součást pedálu. Co se týká zastávkové brzdy, to je taková polovičatá parkovací brzda, která funguje tak, že posílá cca 4bar do zadních brzdových válců, což je dostatečné aby se vůz nerozjel. Aktivuje se dvojím způsobem, buď malou páčkou na palubce, nebo otevřením dveří. Deaktivace analogicky obráceně + „ťuknutí“ do plynového pedálu. Jak je to s předepsanou kontrolou, nebo dokonce výměnou plynových pedálů, to nevím. Každopádně platí, že provoz městského autobusu je fakt extrémní režim a dává každému vozu vskutku na frak. Tzn. skutečně plynový pedál může být časem zdrojem závad, i kdyby byl skutečně konstruován přímo pro městský autobus. Takových specializovaných komponent jsem viděl skapat stovky, a to i opakovaně ještě v době záruky.

    Co jsem tady ještě chtěl zmínit je systém Wabco EBS. Nevím, zda ho IVECO pro citelis nabízelo, ale pokud ano a pokud v dotčeném voze byl namontován, vsadil bych svojí káru na to, že za nehodu může právě ten. Osobně jsem se s ním setkal pouze u jednoho typu, a to MAN lion’s regio (nebo tak nějak) a pár řidičů si s ním zažilo velmi krušné chvíle… Přiznám se, že narozdíl od klasického ABS jsem nikdy nepochopil jak přesně ta pekelná fíčura funguje, ale popíšu čeho jsem byl nepřímo svědkem. EBS za určitých, mně neznámých okolností dokázalo způsobit, že při pojíždění velmi nízkou rychlostí brzdová soustava nereagovala na sešlápnutí brzdového pedálu a autobus se v klidu sunul kupředu. Pak je to čistě na řidičově duchapřítomnosti, aby zatáhl ruční brzdu, která prostě vypustí zadní brzdové válce a tedy vůz bezpečně zastaví. Jak to nakonec s touto záhadnou závadou dopadlo nevím, zrovna v té době jsem dával výpověď.

    Každopádně spíš než k zaseklý pantofli pod pedálem se kloním k technické závadě, protože takových, které jsou s to nehodu způsobit se na autobusu MHD může objevit celej pytel, bohužel.

    1. Kick down není řešen spínačem, ale přiřazením polohy pedálu hodnotě odporové dráhy. Nevím, jak tenhle Citelis (prý r.v. 2013), ale jeho starší modely neměly pružný kick down doraz v těle pedálu, ale na podlaze (pedál od podlahy tzv. stojací), čímž někteří řidiči získali dojem, že když to vyndaj a pedál půjde fyzicky ještě víc sešlápnout až do podlahy, tak to víc pojede. Ve výsledku měli furt kick down a nebo se dostali mimo kalibrovaný rozsah…
      Spínač je tam pouze low idle. Ovšem zastávková brzda odskočí dřív, než tenhle spínač reaguje, jelikož se řídí hodnotou polohy pedálu, kterou na CAN sběrnici vysílá EDC.

  2. Ak budem veriť znalcovi, že šofér omylom stačil naplno plyn, až do polohy kickdown, tak my také vysvetlenie nedáva žiadny zmysel. Prečo by to šofér robil? Na autobusovej stanici sa nikto s autobusom nebude rozbiehať cez kickdown. Na autobusovej stanici potrebujete ísť opatrne, musíte zatáčať, manévrovať, dávať pozor. Stlačiť pri tom plyn až na podlahu a vymačknúť z autobusu maximálne zrýchlenie je nezmysel. Plynový pedál sa do polohy kickdown nedá stlačiť neúmyselne, nevedome, ani omylom. Musíte stlačiť plyn naplno, až na podlahu a potom ho ešte trošku (asi o centimeter) silou prešliapnuť. To šofér nemohol vedome spraviť. Takto, cez kickdown, by sa na autobusovej stanici rozbiehal len naprostý idiot. Ak to spravil omylom, tak si potom nedokáže ovládať a cítiť pravú nohu. A to je možné, ale to už je vážny zdravotný problém. Vysvetlenie nehody kickdownom je pre mňa divné. ////Spomína sa šoférova nevhodná obuv. Je to bývalý šofér nákladných áut. A tí sú zvyknutí šoférovať naboso. Stále šoférujú bosí, alebo v ponožkách. Papuče, pantofle, dreváky, tenisky, bagandže, obuv.. si na nohy dávajú, až keď z auta vystupujú. Možno aj toto urobil ten šofér autobusu. Bolo to v lete, mohol šoférovať bosí a tie pantofle si na nohy dal, až keď z autobusu vystúpil. To sa my zdá pravdepodobné. Ale je aj možné, že v tých pantofliach (vyzerali ako crossky) naozaj šoféroval. V tom by sa mu šoférovalo zle. Dokážem si predstaviť, že by sa mu pravá pantofle nejak zamotala do plynu a brzdy. A prispela k tej nehode. Ale zdá sa my nepravdepodobné a hlúpe, že by v tom naozaj šoféroval.///Technická závada- autobus sám zrýchloval, podľa mňa to možné je. Že nepoužil nejaké červené tlačítko-to je hlúposť. Koho by to v tej chvílke napadlo? Ani ručná brzda sa nemusí v tom strese dať lahko nahmatat. Šofér nebol na ten autobus zvyknutý. Ale, že nebrzdil normálnou brzdou sa my ako šoférovi zdá divné.//// Zaujímalo by ma, ako tá nehoda vyzerala. Na tej stanici sú kamery. Dúfal som, že nehodu majú natočenú a že záznam unikne do médii. Ale nič také sa nestalo. Ak by bol v autobuse tachograf, tak by to bolo jednoduché. Ten by zaznamenal každú sekundu jazdy. Čas a rýchlosť. Podľa toho by sa dalo zisťiť, čo sa s autobusom dialo, ako a kedy zrýchľoval. Ale v tomto autobuse tachograf asi nemusí byť, takže taký záznam asi neexistuje. A neviem, či sa to dá zistiť z riadiacej jednotky motora. Asi nie.////Je to zaujímavá nehoda. Vyjadrenie toho šoféra do médii prinieslo viac zmetku ako jasného vysvetlenia, čo sa tam stalo./// Ja ako šofér tej nehode nerozumiem. Prikláňam sa skôr k technickej závade. Ale, poznám aj šoférov a tí sú tiež schopný všetkého.

    1. Mno, k otazce ze proc by se rozjizdel na plnej knedl – kdysi mi jeden spoluobcan rozstrelil kamionem zaparkovane auto na parkovisti. Jako nemel jsem duvod se po nem vozit, takze jeho vysvetleni ze „normalne jel az najednou uslysel ranu a to bylo to moje auto, ktere v seru prehlidl“ jsem nekomentoval, ale tech X metru smouh pred mistem stretu jasne napovidalo, ze byl proste kokot a frajerskou obratku na parkovisti nejak neurejdoval.

  3. Samozřejmě že to má funkci prioritu brzdy. „Červený tlačítko“ zdechne motor a odpojí většinu elektrických obvodů od baterek. Pokud řidič nejezdí s vypnutýma ochranýma funkcema (tlačítko „SECU“), tak jízda s cestujícím skřípnutým ve dveřích je nemožná.

  4. Jezdím v trojkový Fabce s manuálem. Výbava základní (švihadla vzadu), přesto tam jedna fičura je – limiter. To prošlápnutí plynu je tam na dočasné zrušení omezení rychlosti. Něco v tom pípne, rozbliká se kontrolka limiteru a auto začne zrychlovat. Po snížení rychlosti pod nastavenou se limiter zase uvede do činnosti. Dobré na předjetí. Používám ho od té doby, co jsem zaplatil za 112 km/h na devadesátce. Prej je to už moc, kdybych jel do stovky, tak si mě nevšimnou. Tak jsem si to nastavil a nemusím furt čumět na budíky.

  5. Ja mam v Manu TGX pedal plynu s kickdownem, prerazuje dolu o jeden az dva stupne, zvlast v kopci. Nevim jak je to u busu, ale v tahaci je pedal plynu a brzdy docela blizko sebe. Mohlo by dojit za urcitych okolnosti asi k zaseknuti crocsu mezi pedaly, ale urcite by to nezpusobilo stlaceni plynu. Nemam crocsy abych vyzkousel. Navic pri stlaceni brzdy prechazi motor okamzite do volnobehu, i v pripade, ze nastavim tlacitkama zvysenej volnobeh a omylem tuknu nohou do pedalu brzdy.

  6. jedu si nějakých klidných 115 km/h v pravém pruhu dálnice na tempomat, a dojíždím něco pomalejšího, a v zrcátku za sebou vidím, jak se blíží někdo rychlejší. i sešlápnu jemně plynule plyn abych plynule o 10 km/h zrychlil a na pohodu předjel bez obtěžování toho rychlejšího vzadu, po předjetí se zařazuji vpravo a pomalu pouštím plyn, aby to doklouzalo zpět na tempomatovou rychlost. tisíckrát se to tak stane, ale asi třikrát za 70 tis. km po povolení plynu auto plynule zrychluje dál. no nic, leknu se trošku, ale všechno v pohodě, mám rezervu, tak cvaknu tlačítkem tempomatu na of, pak on, doklouzá to na kýženou rychlost tempomatovou, a zase jej zapnu.
    a teď babo raď: zdálo se mi to? nebo se to zbláznilo? co kdybych se zařadil do osmdesátimetrové mezery mezi kamiony, dítě vzadu by se na něco zeptalo, zazvonil telefon nebo bůhvíco a najednou jsem chladičem na hrazdě?
    2,0 HDI, jumpy III

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017