Ani pro policajta tu bezpečno není

Featured Image

Často se tu zabýváme tématem nošení zbraně pro osobní ochranu a ani zde v diskusi není ojedinělým názor, že nosit zbraň je zbytečné, protože je o náš postaráno naší hrdinnou policií, která v nesnázích pomůže a ochrání. I podivme se, jak se k problematice staví sami policisté.

Když vás někde zastaví a zjistí, že máte u sebe legálně drženou zbraň, s veškerými nutnými dokumenty, patrně budete čelit poznámkám, dotazům a podezřívavým pohledům. Možná vás odvlečou na pendrekárnu, kde budou chvíli prudit a ověřovat různé věci. Policisté neradi vidí, když počestní občané nosí s sebou zbraně a kdyby o tom rozhodovali jen oni, už dávno by to zakázali. Proto mně enormně zaujal dnešní článek o policistovi v civilu, který šel venčit psa a náležitě se vybavil. Kromě střelné zbraně v soukromém držení měl s sebou také teleskopický obušek a slzný sprej, tedy v podstatě výzbroj ve stejném rozsahu, jako při výkonu hlídkové služby. Pan policista měl u sebe železo ve skutečně požehnaném množství a zjevně nehodlal v případě napadení čekat na příjezd policejních profesionálů natolik odevzdaně, jak jeho zaměstnavatel od spořádaného občana očekává.

Asi se na základě vlastní praxe rozhodl, že svým druhům ve zbrani tak docela důvěřovat nebude. Nakonec, i on dobře ví, že není důvod očekávat nějaké zázraky. Život není Kriminálka Anděl. Proč by měli policisté být tam, kde jsou lumpové. To je nebezpečné. Lepší je měřit rychlost někde u značky „Konec obce“ nebo přidělávat na parkoviště cedulky, že „auto není trezor“. A hlavně, policie je tu především od toho, aby chránila systém. Vaše problémy jsou podružné a tak se nedivte, když si ani jeden z těch 40 tisíc policistů nenajde na vaše problémy čas. Samozřejmě nakonec přijedou nejméně deseti auty, sepíšou to a nechají vás zabalit do pytle.

Také by mně zajímalo, co bychom četli v idnes. kdyby postupně na nějaké dva přiopilé vohlozky použil takový arzenál běžný neprivilegovaný občan nepolicista. Opět bychom se dočetli, že to byli hodní chlapci, žili spořádaným sluníčkovým kytičkovým životem, ve volném čase se věnovali folklórní hudbě a studiu sociální ekologie, zatímco obránce byl nacistický vrah a že nikdo normální s sebou v naší pravodláskovní zemi netahá tři zbraně jako někde v Mosambiku.

Navíc jsem z videa nenabyl dojmu, že by to byli to dva vohlozkové, kdo napadl policistu. My víme, jak to v Kocourkově s těmi videozáznamy chodí, takže to nechci nějak dalekosáhle přeceňovat, ale myslím, že to svazáci od Babiše měli před zveřejněním nechat natunit od specialistů, aby to nevypadalo tak sporně. Posuďte sami:

– v čase 0:12 se míjí policajt s dvojicí mladíků a z nějakého důvodu do jednoho z nich strčí pravou rukou. Zda se jedná o reakci na nějaké verbální poznámky nebo nějakou mladíkovu akci, kterou mohl vidět jen policajt se psem, nebo o přímou agresi policajta, už se patrně nikdo nedozví. Nicméně i po tomto „štulci“ jdou oba mladíci ještě chvíli svou cestou.
 

– policista se otočí o 180° čelem k mladíkovi ve světlé bundě. Ten je k němu však v tuto chvíli pořád ještě zády a na tři kroky od něho.
 

 
– mladík se o necelou vteřinu později otočí čelem k policistovi a něco mu asi říká. Policista v tu chvíli stojí pevně čelem k mladíkovi. Druhý mladík se otočí o 90° doprava
 

 
 
– v 0:15 mu policista, který mezitím přistoupil k němu, zcela regulérně jednu bouchne někam do brady. Je to asi docela férová rána, protože mladík, který je i tak proti policajtovi docela tintítko, poodletí dozadu. Ránu nečekal a nepokusil se před ní uhnout asi se krýt (zcela volná pravá ruka na záběru v 0:16)
 
 
Pak se děje ještě něco, je to takové divná skrumáž z těch dvou vořežprutů, robustního policajta, amrdola, kolemjdoucího, který zřejmě taky identifikoval agresora v policajtovi a snaží se ho zklidnit, druhý „útočník“ se už vůbec nechová jako útočník a brání prvnímu „útočníkovi“ v kontaktu s policistou, který jej pod tíhou útoku v 0:33 dostane na zem.  Taky tam kus videa tam chybí (proč?). Apod. a už se mi nechtělo to dál rozebírat, nakonec jsem tam nebyl a kdoví, co se tam dělo.

Příště by to chtělo, aby se v Idnes lépe soustředili. Rozhodně se také nemohu ztotožnit s líčením události, které předkládá skrze idnes Policie:

Jeden z mužů při míjení do policisty vrazil a přidal několik nadávek.  „Policista se proti verbálnímu a fyzickému ataku ohradil a zároveň prokázal svou příslušnost k policii, aby bylo zřejmé, o koho se jedná. Následně vyzval dotyčné, aby upustili od svého protiprávního jednání,“ popsal Hulan.

Jediné vysvětlení, které by uvádělo toto mediální vyjádření v soulad s videem je, že se příslušnost k policii prokazuje ranou pěstí do občanova obličeje. Tomu nasvědčují i některé poznatky z minulosti. Vypadá to, že ty kamery brzo budou srát nejen občany, ale taky policajty, protože se díky nim dostane na veřejnost to, co by se jinak nikdy ven nedostalo a to bude přesně ten okamžik, kdy se začnou kamery zakazovat. Bude je moci mít jen obecní policie a nepohodlné záznamy se budou podle potřeby ztrácet nebo nepůjdou přehrát.

Předpokládám, že video dostane v rámci trestního řízení do ruky nějaký nezávislý znalec, který tam najde všechny věci, kterých jsem si nevšiml a spolehlivě popře všechno, čeho jsem si všiml. Takže to bylo jen tak na okraj.

Držte a noste. Jako naši policisté. Jsou prostě vzorem pro nás všechny. Nikdy nevíte, na koho kde natrefíte. Začne to štouchnutím loktem a za dvacet vteřin koukáte do roury.


12.12.2014 D-FENS
 
 
 

12345 (4x známkováno, průměr: 2,25 z 5)
826x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017