Akrylamid v potravinách aneb jsme dostatečně buzerováni?

Featured Image

Komise EU se rozhodla ochránit občany před jedním z největších současných zel, jež belzebub poslal na zem v podobě akrylamidu. Tato potenciálně kancerogenní látka sice provází sice potraviny od úsvitu věků, ale nyní konečně nastal čas, aby s ní bylo řádně vyčiněno. Běžný konsument jistě zaregistroval něco o tom, že nám „chtějí zakázat hranolky“.

Vznik akrylamidu při tepelném zpracování potravin není vůbec nijak obtížný. Stačí trochu glukosy, aminokyseliny asparagin (to se nachází v lecčems) a vyšší teplota (smažení, pečení, grilování…). Vraťme se k příkladu oněch nešťastných hranolek. Hranolky se v lepších rodinách obvykle dělají z brambor. Obsah výše uvedených látek v bramborách kolísá podle odrůdy, podmínek skladování atd. Takže když belgický strýc vyrazí na nákup brambor do své hranolkárny, dostane pytel, o kterém neví víc než to, že ho následující dny rozkrájí a osmaží. Jak jste si ráčili všimnout, v tomto procesu zcela chybí nějaký prostředník, vždyť co je to za bordel koupit si jen tak pytel brambor (v extrémním případě rovnou od sedláka) pak ho osmažit a prodat. To bychom to s tou ekonomikou daleko nedotáhli. A tak přichází na řadu akrylamid. A brzy se stanoví jeho maximální koncentrace. A samozřejmě sankce. A protože jde o zdraví Člověka, tak budou samozřejmě likvidační. Strýc z hranolkárny má tedy následující možnosti:

1. Přejmenovat se na „Uvařenobramborárnu“

2. Zavřít

3. Z každé šarže si nechat udělat analýzu na koncentraci akrylamidu (předpokládá vedlejší zdroj příjmů)

4. Koupit si plynový chromatograf s hmotnostním spektrometrem a dělat si analýzu vzadu v kumbálu sám

5. Koupit si předsmažené hranolky s deklarovaným obsahem akrylamidu od velkého výrobce

6. Smažit dál s tím, že až se někomu zachce, tak skončí bez podniku bos (v lepším případě)

I když variant se nabízí na první pohled mnoho, konečný výběr bude asi z čísel 2, 5, a 6. A jestli je Vám belgický strýc lhostejný, dosaďte si za něj jakýkoliv menší provoz v eu, kde se něco peče či smaží. Akrylamiďákům zdar!

 


10.8.2017 Jasan

12345 (160x známkováno, průměr: 1,36 z 5)
10 830x přečteno
Updatováno: 10.8.2017 — 21:53

Reklama

D-FENS © 2017