150 miliard … „ta částka absolutně nesouhlasí“

Featured Image

Tak to máme najednou občanů, co se zajímají o veřejné peníze. Lamentují v diskuzích a na sociálních sítích. To je najednou expertů na obchodní firmy vlastněné státem. Nedávno jsem zahlédl kouzelné(ické) plakáty Rekonstrukce státu. Co na tom, že největšího kouzelníka posledních let podporuje třetina voličů a jejím to u koblihy. Tak se na tu hrůzu pojďme podívat.

V přípravě zákona o RS jsem si s autorem poslancem Janem Farským vyměnil několik emailů. Pan poslanec měl v podstatě jen jedinou odpověď a to tu, že zákon bude prospěšný, nebude nikoho zatěžovat a lidé si budou moct zkontrolovat hospodaření svého oblíbeného podniku a městského úřadu. K tomu si od kolegy Gazdíka půjčil dva starosty, kteří to mediálně podpořili, jak se na to těší a bylo vymalováno. (mimochodem v TOPce se o tom vedly dost velké debaty, jenže Mirek to chtěl, Mirek to tedy dostal).

Přestože RS je krátký zákon, komentáře k RS jsou až 20x větší! Přesto dodnes právníci nemají jasno a přou se o některá ustanovení zákona. Např. u zveřejňování dodatků ke smlouvám.

RS říká, že se mají uveřejňovat smlouvy nad 50 tis. Kč bez DPH. Smlouvou se rozumí „projevená vůle dvou stran“ i jakkoliv změna. To musí být navíc písemně ve strojově čitelné formě, tedy žádný sken. Uveřejňování smluv upravuje i jiný zákon o ZVZ, a to nad 500 tis. Kč veřejných bez DPH. Toto se děje běžně již několik let. RS to zpřísnil, nadřadil se a zavedl vlastní nástroj k uveřejnění.

Tedy ať se děje s RS cokoliv, smlouvy nad 500 tis. se budou uveřejňovat nadále. To doposud nechávalo všechny klidné. Z nějakého mě neznámého důvodu a také jsem se ho nikde nedočetl, se brojí proti vyjmuti části „státního aparátu“ z povinnosti uveřejňovat smlouvy od 50 tisíc do půl míče. Tedy řekněme provozní věci, kde jaká objednávka lepší kopírky, servis auta, oprava plotu, pořízení sekačky apod. Dost pochybuji, že táto rozdílová hranice má hodit oněch 150 miliard. A ještě více pochybuji, jestli někoho zajímá smlouva na pořízení dvou tiskáren „XEROX WorkCentre 7025“, nákup plechových šatních skříní nebo smlouva s Krajským úřadem o podmínkách pracovníků VPP.

Drtivá většina státních organizací upravuje nákup vnitřní směrnici. V praxi to znamená, že se skoro vše pořizuje oproti třem nabídkám a od hranice (400) 500 tis. Kč se vše soutěží veřejně přes VZ. Najednou je tu starost veřejnosti o své veřejné peníze, ale že si ministerstva zadávají zakázky za miliardy napřímo, to na plakátech není.

Nejlépe si to představíte, když se do toho lidově řečeno položíte. Představte si, že jste manažerem Budvaru. Prodáváte pivo, nakupujete suroviny, opravujete stroje a bojujete s konkurencí…..:

„Franto! vidím v sytému, že jsme nakoupili bedny za 52tis., kde máš objednávku? To jsem přece několikrát zdůrazňoval, máš to i ve směrnici. Školení na to bylo. Ne, tohle nestačí, musí tam být i vůle druhé strany. Prostě ti to musí akceptovat. Jo ty na to nemáš čas, tak si představ, že od 1.7.2017 dokud ti to Alena neuveřejní na internetu tak si to nemůžeš už tahle koupit. Cože? Jo to by šlo, příště to nakup za 2x 26 tisíc. Čau“

„Pepo! Ty jsi poslal auto na opravu, kolik to bude stát? Jak nevíš? Že to servis neví, zákon nezajímá. Křišťálovou kouli si dostal, tak mě neser. Kde je objednávka, ty jsi už jak ten Franta. Jak servis nemá čas potvrzovat objednávky. Tak budeš hold jezdit tam, kde ti to potvrdí. Chápu, ale ten papír prostě musíš příště dovézt, ať tam něco přibližně napíšeme. Teď je to hold záloha na budoucí smlouvu, tak příště. Čus, čus“

„Aleno, ne fakt ne, musí se to zveřejnit ve strojově čitelném formátu. Třeba Word nebo PDF. Jo, to jo, máš to sice PDF, ale sken z kopírky. To zákon nechce. Noo, musíš mít originál ve Wordu, nebo si to pošli Petrovi on ti to prožene OCRkem. Hlavně nezapomeň, že od 1.7.2017 to tam musíš dát dřív než si Franta s Pepou něco objednají. Víš jak, oni jsou v provoze, oni na tyto kraviny nemají čas. Ukaž, no jo, ostatní na to OCR kašlou, uveřejňují to ve skenu. Hm. Tak ty údaje začerni a jebni to tam, sankce za to není. Petr stejně nemá čas, opravuje celý den kamery na druhé straně kolbenky.“

„Vašku doktore, prosím tě, tady na Rekonstrukce státu píšou, že nemusíme zveřejňovat obchodní tajemství. No Registr smluv myslím. Jak nevíš? 30 let děláš obchodní právo. Jo je to na hovno, ale lidi chtějí vědět za kolik nakupujeme přepravky. Soused teď je dokonce na nějakém plakátku na ulici. Haha kouzelník. Tak co s tím obchodním tajemstvím? Nemůžu vše ukazovat konkurenci. Chápeš, ale nevíš. Hele tak to nastuduj my to budeme zatím dávat jako přílohu č.1 a tu nezveřejníme, sankce za to není. Lesu zdar.“

Závěrem je potřeba říct, že v praxi tento zákon komplikuje běžný provoz a ne, že ne. Musíte mít denně systém nastavený na sledování objednávek, smluv a jejich změny. Do toho provoz, který vás živí, mistry nezajímá RS, ti potřebují dělat, ne sedět s razítkem za stolem. Musíte přepsat stávající smlouvy. Vládne kolem toho i právní nejistota. Smlouvy nad 500 000 Kč se budou každopádně zveřejňovat nadále. Uniká mě smysl mít možnost se podívat na kde jakou pořízenou kopírku. Navíc jde o organizace, které podléhají auditu, kontrolám, dozorčí radě, valné hromadě, různým komisím zřizovatele a hlavně zákona o VZ. Vidíte někdo smysl v tom mít možnost si procházet kde jakou objednávku? Opakuji smlouvy nad 500 000 jsou dostupné pořád.

 


21.05.2017 Max

Ps. Napsat článek je těžší než se může zdát, prosím tedy o trochu nadhledu. díky

 

12345 (89x známkováno, průměr: 1,85 z 5)
9 253x přečteno
Updatováno: 21.5.2017 — 21:59
D-FENS © 2017