Vlčí mlha

Featured Image

…znáte vlčí mlhu? Prý se tak označuje šedý zákal, ale moje babička tak označovala situace, kdy se někdo ocitne v zajetí nějakých bludů nebo stereotypů tak dalece, že se úplně odtrhne od reality a přestane vidět věci v souvislostech.

Schválně.

Zkusili jste se někdy zamyslet nad skutečným účelem registrace vozidel? Měli jsme tu článek o jedné mimořádně nevydařené registraci vozidla, a já tvrdím, že většina lidí vůbec ani netuší, co registrace vozidla, „přepis“ nebo jak se tomu mezi lidem říká vlastně ve své podstatě je. „Přepis“ nemá vůbec nic společného s vlastnictvím vozidla, žádný vlastnický vztah jím nevzniká ani nezaniká, ten je daný úkony v soukromém právu, tedy uzavřením kupní smlouvy. Ke změně vlastníka z principu dochází ještě před samotným přepisem a výkon tohoto práva je zcela nezávislý na „přepisu“. Slova jako „přihlášení“, „převod“ či „přepis“ jsou z principu nesmysl, jedná se toliko o zaevidování. Ten jejich registr není nic jiného než taková lepší excelovská tabulka, kam si úředníci píšou, komu patří auto s jakým číslem. Je to relikt z doby, kdy byla auta poměrně vzácná a úřady s nimi měly plány, například je hodlaly zabavovat pro vojenské účely. Svého času v některých zemích z téhož důvodu úředníci evidovali i koňské povozy a jízdní kola. Nicméně i v dnešní době, kdy je aut jako sraček a nemají strategický význam, našli úředníci pro takovou věc jako registr vozidel využití. Registr vozidel existuje teď proto, aby úředníci viděli, kolik a jakých aut máte a mohli vás přiležitostně buzerovat, brát si vaše peníze ve formě daní a poplatků a mohli vám vyměřovat pokuty. Žádné jiné užití nemá. Jako soukromá osoba například z něj nemůžete ani získat údaje v případě, že je potřebujete. Pak má ještě jeden účel. Asi by vás napadlo, že by se to celé dalo vyřídit mnohem snáze, například přes internet. Zadáte tam někam, že jste nabyl vozidlo a za týden vám přijde poštou registrační značka, stejně jako si například založíte přes internet platební účet v bance a za týden vám přijde karta. Jenže pak by bylo příliš očividné, že se jedná o triviální administrativní úkon, který představuje náklady maximálně v desetikorunách, podobně jako to vydání karty v bance. Ono je však potřeba, abyste přišli na úřad a trapčili tam celý den, protože jedině pak vám bude tak nějak připadat proporcionální, že za celý úkon zaplatíte třeba 800 Kč. Taky vás možná napadlo, že i když už by bylo nutné to vyřizovat prezenčně, tak že by přece bylo možné to vyřídit kdekoli, protože registrační značky už nejsou vázány na konkrétní místo trvalého bydliště jako kdysi a registr vozidel je centrální. Ani to ovšem není možné, protože by se pak stávalo, že by některé obce se schopnějším vedením odebíraly příjmy těm obcím, které schopnější vedení nemají, protože by vlastníci vozidel registraci uskutečnili a také zaplatili tam. Proto se různé lobbistické organizace jako například ta korupční sebranka z organizace Svaz měst a obcí snaží, aby tohle možné nebylo a evidentně se jim to daří, protože to nadále možné není. Vůbec by to dokonce nemusely dělat obce, mohla by to dělat například pošta, notáři, soudy, banky nebo kdokoli. Jde totiž pouze o to, dát to do té „tabulky“ a vyrobit číslo, oboje totálně easy v dnešní době.

Jakkoli jsou uvedené skutečnosti triviální, většina lidí si je neuvědomuje. Setkávám se s tím velmi velmi často. Uvedený rituál „přihlášení“ a „přepisu“ však časem natolik zakořenil lidem v hlavách, že už přestali vnímat jeho skutečný smysl, pročež taky nevidí, že by se dal provést úplně jinak, a mít proto určitá očekávání, navíc zcela legitimně. Vlčí mlha.

Myslím si, že ponižující procedury, do kterých obce a úřad ministra dopravy za ANO Ťoka vlastníky aut vtahuje, už nějakým způsobem dopadají na trh s novými i ojetými automobily, zhruba podle hesla „než bych absolvoval ten opruz, budu raději ještě nějakou dobu s tím starým autem jezdit“. Za logické vyvrcholení tohoto stavu bych pokládal, kdyby si lidé prostě přestali na pár měsíců nová auta kupovat, což by jednak snížilo jejich ceny a hlavně by to vedlo k velmi rychlé nápravě stavu.

Po posledním zážitku s „přihlášením“ zcela nového auta jsem se rozhodl, že budu evidenci vozidla provádět ve zcela jiném duchu. Objednal jsem se tehdy, zhruba loni touto dobou na úřad, vyplnil si žádost (to je taky dobrá ironie, vy žádáte o něco, co vy nepotřebujete, oni to potřebují) a úřednice z nějakého důvodu odmítla žádost vyřídit.

Uvědomil jsem si ten pozoruhodný rozdíl, kdy obecní zloději bleskurychle a bez jakýchkoli prodlev vybírají pokuty, ale evidence vozidel, to je obrovský problém už celá desetiletí. V okamžiku, kdy jsem si uvědomil tuhle analogii, mi bliklo světlo na konci tunelu. Odebral jsem se proto k jejímu vedoucímu a sdělil jsem mu, že na úřední úkon zápisu vozidla do registru se vztahuje správní řád, já podávám žádost, aby mi potvdil přijetí a pokud by požadoval podání  doplnit nebo jinou součinnost, nechť mě uvědomí sdělením doručeným do datové schránky. Čuměl na mě jak trubka ze zdi a pak povídá, že na to má podle zákona třicet dnů. Už to znal, nebyl jsem tedy první. Jinak si asi myslel, že jsem nějakej řepák, co si půjčil od Providentu na vylítanou naftovou octavii a když mi řekne nějakou dlouhou lhůtu, tak se poseru, že budu muset měsíc chodit do Kauflandu pro sójový buřty z Kostelce pěšky. Řekl jsem mu, že s tím nemám problém a nechť činí, co mu správní řád ukládá. Vzdal to. Vydal mi jakýsi VIP kód, s tím jsem se odebral zpět mezi občany, kteří čekali, až jim úředníci pomohou vyřešit problém, který by jim bez nich nebyl vznikl. Během pěti minut jsem byl vyvolán, úřednice mě přivítala s úsměvem a během 20 minut bylo vyřízeno a ještě jsem krátce nahlédl do světa občanů 1. kategorie. Tak kdyby jim alespoň tohle udělal každej, tak se dojdou kolektivně oběsit na půdu. Nicméně ani to se nestane, protože většina lidí si to neuvědomí.

Napadlo vás někdy, proč musíte každé 2 roky s vaším autem na STK?

Konkrétně to funguje tak, že na STK musíte poprvé po 4 letech od zakoupení vozidla a pak každé dva roky. Zdá se vám to přiměřené za situace, kdy výrobce přebírá záruku za bezvadnou funkčnost vozidla po dobu nějakých tří, pěti nebo čím dál častěji sedmi let? On to samozřejmě výrobce dělá na základě toho, že osobní auta jsou konstruována na nějakých 240-360 tisíc km a osm let provozu s 0 (slovy nula) závadami. Jinak by takovou záruku neposkytoval, leda že by byl úplně blbej. Současné intervaly STK byly stanoveny v době, kdy se vyráběly favority a ten byl po 4 letech a 100.000 km provozu zralej na generálku, a to bylo ještě na tehdejší poměry relativně dlouhověké auto. Jen tak laicky bych odhadl, že se životnost automobilů minimálně zdvojnásobila, ale interval STK zůstal stejný. Nikdo nemá potřebu nic měnit? Halt vlčí mlha. Podobně jsou na tom rychlostní limity. Vznikly v roce 1979 z důvodu ropné krize a snížení spotřeby. Opět se zřejmě shodneme na tom, že jízdní vlastnosti tehdejších a současných aut jsou nesrovnatelné, ale rychlostní limity jsou stále stejné. To je tím, že o tom většina lidi nepřemýšlí, kdyby o tom přemýšlela, něco by se jim narodilo v hlavě.

Pak znám ještě jedno tajemství. 30 – 40% dopravních nehod se v ČR stane na 3% silniční sítě.

To jsem si nevymyslel, to spočítalo Centrum dopravního výzkumu, státní organizace, která stála u zrodu mnoha artefaktů českého silničního fašismu, jako například bodového systému. Oni vám to asi neřeknou na potkání, ale vykládají si to na těch školeních pro úředníky. Pro vás, občanský ksindl, však nadále platí, že za většinu nehod mohou řidiči, protože je způsobují svým agresivním chováním a nedodržováním předpisů, proto je třeba nakupovat radary a pro policii drahá auta na stíhání „pirátů“ a zvyšovat pokuty a zpřísňovat tresty a další ty věci, o kterých tady tak často píšeme a nazýváme je silničním fašismem. Ovšem kdyby to tak skutečně bylo, tak by dopravních nehod bylo všude stejně, protože piráti jsou všudypřítomní. Síť pozemních komunikací v ČR provozují stát, kraje a obce. Všichni jedou formou spolupachatelství v obrovském průseru. Ze zákona provozují silniční síť, která je uživatelům nebezpečná a už léta proti tomu nic nedělají. Představte si třeba, že by někdo prodával dětské přesnídávky a ve 3% z nich byly střepy, navíc by to věděl, nic nedělal a ještě se vymlouval, že si to tam děti sypou samy a mají špatné stravovací návyky. Kdyby se jim povedlo jen na polovině těch uvedených míst zlepšit bezpečnost o polovinu, což by jistě bylo možné s únosnými výdaji a za krátkou dobu, klesl by počet nehod o nějakých 10-15%, což by byl na zdejší poměry vynikající úspěch, který by zcela zastínil (marginální nebo dokonce negativní) efekt různých těch represivních opatření a kampaní. Celý ten dopravní fašismus tedy není k ničemu jinému, než aby zakryl obrovské selhání veřejné správy, která se nedovede řádně postarat o majetek, který ve veřejném zájmu spravuje, a místo toho hrají ruletu s vaším zdravím a majetkem. Lidé to tolerují, protože jim to nedocvaklo, a vůbec je ani nenapadne po ministru Ťokovi něco požadovat. Mají vlčí mlhu.

Podstata problému je, že 90% lidí jsou vohnouti a prostě dělají, co jim zmrdi řeknou, aniž by se nad tím jakkoli zamysleli.

No nic, chtěl jsem vás jen inspirovat a nastínit, co se tady odehraje, až budu ministr dopravy.

 


03.07.2016 D-FENS

12345 (441x známkováno, průměr: 1,12 z 5)
21 172x přečteno
Updatováno: 3.7.2016 — 22:28
D-FENS © 2017