Transport Tycoon SSE

Featured Image

Hrajte novou edici Transport Tycoon. V podmínkách vyspělého sociálního státu nelze prohrát!

Soudruzi odboráři z pražského dopravního podvodniku to vidí celkem jasně. Nejenže už v říjnu utratili prachy, co měli na celý rok. Ještě vygenerovali položku zvanou „prokazatelná ztráta“ (1,9 giga so far) a ve svých požadavcích autoritativně sdělují, že primátor předloží plán, jak bude z našich peněz financovat jejich ztrátu. Přečtěte si jejich požadavky.

Druhý požadavek je, aby skončil personální audit, mající jako jeden z dílčích úkolů také outsourcing některých aktivit DP. Soudruzi z odborů pociťují obavu, že se následně po auditu budou muset rozloučit s některými soudruhy a zbylí soudruzi budou muset pracovat o to usilovněji, což je jistě nežádoucí stav. Zajímalo by mně, kolik přesčasových hodin připadá měsíčně na jednoho pracovníka DPP. Dále odbory požadují, aby se odporoučel nějaký pán, co se stará o racionalizaci a hlavně a především aby se nic neprivatizovalo, protože soukromý majitel přináší mor na odborové hrady.

Kdo ten podnik vlastně řídí? Management nebo odbory?
Já chci také generovat prokazatelné ztráty tak, aby mi je někdo uhradil!
Ne, nejde to?
Jakto, vždyť jsme si před zákonem rovni…?

S větou „nastavení standardu kvality při přepravě cestujících pro všechny dopravce na území hlavního města Prahy provozující MHD“ jsem si málem neporadil. Ale pak mi to došlo. Nastaví se standard, že každý dopravce, který chce vozit lidi po Praze, musí mít například nejméně tři trasy metra, z nichž jedna je zelená, druhá červená a třetí dožluta. To je přece docela kvalitní doprava. Tím se nepřímo zajistí monopol, ale ne na první pohled. To přece není monopol zaměřený proti vám, cestujícím. Tohle je jiný, lepší monopol, říká se mu „standard kvality“. Cestující pan Vomáčka je svéprávný a když se mu v autobusu firmy Zapáchal&Netopil nelíbí, tak s ním už nikdy nepojede, ale pro případ, že by s. Vomáčka svéprávnosti pozbyl nebo rozhodovat bylo zatěžko, je zde soudruh odborář s jeho standardem, kterým pana Vomáčku jakoby ochrání…

Nadlidský a obávám se že nesplnitelný úkol pro adresáta výzvy představuje „splnění těchto bodů doručit písemnou formou do 11. listopadu 2009 do 24:00 všem členům stávkového výboru“. Zřejmě bude primátor Bém muset požádat svého předního klientelistu Janouška o subvenci a spolu s hlavou racionalizátora Radka Novotného (prokazatelně oddělenou od těla) dovalit prachy přímo do centrály odborové cosa nostry, aby se mohla začít generovat zase další „prokazatelná ztráta“.

Praha má jeden z nejefektivnějších systémů MHD v ČR, tedy z pohledu cestujícího, který pořád ještě může použitím pražské MHD ušetřit čas, což se o MHD v jiných městech říct nedá ani v deliriu. Když vynecháme excesy jako konečnou metra v polích u Letňan, jezdit se bude furt. Ve hře Transport Tycoon Social State  edition nelze tudíž prohrát. Na jedné straně máte téměř monopol na dopravní služby a ochotný magistrát, který se zvyšováním jízdného nemá problém. Stačí si říct a je to. Na druhé straně je magistrátní vemeno, které stačí mírně zatahat a vypadne z něj 900 mega. Vylepšit si vztahy s magistrátem lze různými doplňkovými projekty – my pomůžeme magistrátu s fízlováním obyvatel v rámci projektu OpenCard a on nám zavedením určité nerovnosti pomůže v pohybu po veřejných komunikacích (postavených a udržovaných opět za peníze daňových poplatníků), abychom byli konkurenceschopní. A kdyby nejhůř bylo, vytáhne se sociální demagogie a „oni nám berou autobusy“ a začne to celé nanovo.

Fakt Praha potřebuje více než dvojnásobnou kapacitu MHD než Vídeň? Není celý ten humbuk je proto, aby se zakrylo, že je tu někdo nepotřebný?


Zajímavé jsou i události kolem MHD v Českých Budějovicích. Tento podnik, stoprocentně ovládaný městem a řízený osobami propojenými s městem (včetně několika lokálně významných korupčních veličin) publikuje výroční zprávy, které v podstatě ukazují míru skrytého přerozdělování skrze MHD. Narozdíl od pražského DP, jehož výkony v čase rostou, výkony budějovického MHD zůstávají víceméně na konstantní úrovni, pokud jde o počet najetých km. Co však klesá, je počet přepravených osob. V roce 2002 to bylo 43.171 tis. osob, v roce 2005 42.478 tis. osob a v roce 2008 40.974 tis. osob. Bumbrlíček tedy jezdí pořád stejně, ačkoli mu cestujících ubývá.

Bumbrlíček taky papá. V roce 2002 spapal dotaci 172 milionů, v roce 2005 154 milionů a v roce 2008 194 milionů. Tržby z MHD také rostou. V roce 2003 to bylo 98 mega, v roce 2005 112 mega a v roce 2008, po zdražení jízdenek, 136 mega. Taky se vám zdá, že tu něco nesedí? Ano, nesedí. V roce 2007 totiž začal DPMCB generovat položku zvanou „přiměřený zisk“. Zdá se, že ekonomika MHD je hlavně o přívlastkách: „přiměřený zisk“, „prokazatelná ztráta“. V roce 2007 to bylo nějakých 12 mega a v roce 2008 24 mega. Asi jsem při předmětu „podnikové finance“ chrápal – myslel jsem, že existuje buď zisk, anebo ztráta. Ale ve hře Transport Tycoon Social State je možné všechno.

Dále rostou náklady – ačkoli výkony jsou stabilní nebo klesají. Kdo by si ovšem myslel, že rostou náklady na paliva, ten by se mýlil, protože za paliva a energie utratil Bumbrlíček v roce 2006 59 milionů a v roce 2008 69 milionů, tedy žádné drama. Roste položka „osobní náklady“ ze 151 na 166 mega za poslední dva roky a oblíbená virtuální „ostatní náklady“ z 35 na 53 mega za stejné období. V sumě – jezdíme stejně, odvezeme méně lidí, s vyššími náklady a zvýšíme si platy.

Pro zajímavost s použitím prostého dělení, každý obyvatel Thomadorfu přispěl na MHD částkou zhruba 2000 Kč, i když autobusem vůbec nikdy nejel. Náklady na opotřebení silniční sítě, dopravní problémy způsobované neohrabanými trolejbusy a reklamu na vozech MHD rozpočtenou do ceny zboží a služeb nepočítám. To mně přivádí na jednu myšlenku. Představte si, že by vám někdo dal dva tisíce korun cash do ruky, abyste si zajistil vlastní mobilitu ve městě, kde lze většinu cílů dosáhnout během půl hodiny pěšky. Pro čtyřčlenou rodinu už je to osm tisíc. Dost prachů ne?

Co třeba koupit láhev dobrého vína sousedovi a požádat ho, aby vás občas popovezl autem?

Vrcholem socialistické drzosti ovšem byla petice, kterou incioval pan Vrábel na Facebooku. Panu Vrábelovi se nelíbilo, že město nechce financovat noční linky. Zatímco u denních linek lze aspoň občas argumentovat tím, že děti, důchodci apod. také potřebují cestovat a proto pro ně musí přijet kloubový trolejbus a všech pětadvacet jich odvézt, u nočních linek tato sociální funkce chybí. Ty použijete cestou z tahu nebo tak něco, tedy v případech, kdy si normální lidi zajišťují dopravu sami, protože je to jejich zábava, stejně jako peníze na houpačky, automaty, prostitutky nebo kokain, podle preferencí. No ale proč si jí zajišťovat sám, když nám to může zajistit někdo jiný, že.


10.11.2009 D-FENS

12345 (5x známkováno, průměr: 4,20 z 5)
428x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017