Test Škoda Octavia SCOUT 2,0 TDi

Featured Image

Keďže už istý čas veľmi intenzívne využívam jeden z „ vrcholov“  modelového radu Škoda Octavia – Scout, chcel by som sa s vami podeliť o svoje zážitky.

Pred 3 rokmi som zmenil zamestnanie a vzhľadom k potrebe častého jazdenia po našom krásnom Slovensku mi chlebodarca pridelil služobné auto. Najprv som rok pojazdil starú Škodu Octavia 1,6 benzín po bývalom kolegovi a jedného dňa mi šéf autoparku strčil do ruky kľúče od novej Octavie Scout 2,0 TDi. Paradoxne to malo byť auto našej najväčšej šéfky, ale ona vraj takú ohavu nechcela, tak jej kúpili golfa. Aj tak sa dá.

K autám mám kladný vzťah a správam sa k nim aj k ostatným na ceste pomerne slušne, ale nakoľko som už pojazdil veľa kilometrov a aj veľa áut, beriem ich ako spotrebný materiál, hlavne pokiaľ sa jedná o firemné vozy.  Takže híkanie okolia v štýle „Ty kokso, ty máš SKAUTA ? WOOOOOW“ a pod som len nechal v pokoji preplávať okolo seba.

Ale k veci:

Skautík je v podstate derivát normálneho kombíka s pohonom 4×4. Oproti klasickej Octavii II 4×4 má zvýšený podvozok o 20 mm a je oplácaná masívnymi plastovými doplnkami v štýle Audi Allroad v prevedení low cost.  Kým lemy blatníkov a prahov sú vcelku zmysluplné a mne sa páčia, predný a zadný spodný kryt som nie celkom pochopil. Žiadny off road hard core tuning oproti bežným modelom v zmysle vzduchového pruženia, navijáku, zdvihnutého sania a podobne sa nekonajú – je to normálna koncernová štvorkolka s Haldexom.

Vo vnútri je to tiež normálna oktávka, okrem nápisov SCOUT na prahoch a otrasného madla pred spolujazdcom v štýle Defenderu. Tam je ale funkčné a má nejaký význam – vzhľadom k terénnym možnostiam, ktoré Defender má. V Scoute je vyrobené z plastovej imitácie hliníka a strašne vŕzga, takže máte pocit že tam niekto omylom namontoval madlo zo skrinky z IKEA. Inak voči interiéru nemám výhrady, je v čiernom prevedení a dosť sa špiní, ale sedadlá sú normálna oktávka  a môjmu zadku a chrbtici vyhovujú – aj keď Mercedes 123/124 to nie je.

Pod kapotou môjho kusa pracuje klasický 2,0 TDi 103 KW ešte bez CR, takže má všetky výhody aj nevýhody týchto motorov. Mne osobne ten „záťah“ pri 2000 otáčkach nevadí, je to pomerne predvídateľné a vôbec nie tak dramatické, ako to niektorí popisujú. Čo mi ale vadí dosť, je hluk motora. Napriek 6 stupňovej prevodovke mi po 700 km hučí v hlave ako v úli, čo by som od auta za vyše 1 milión Sk nečakal. Starý Peugeot 405 1,9 D síce rapkal ako traktor, ale vnútri to bolo v pohode. Zrejme súdruhovia pri návrhu tlmiacich materiálov  uvažovali nejak inak. V lete som bol na otočku v Chorvátsku s KIA CEEd 1,6 CRDi a ten motor bol fantastický a tichý.

Čo sa týka jazdných vlastností – pruženie je zrejme oproti normálnej 4×4 pritvrdené kvôli kompenzácii vyššej svetlej výšky. Na jednej strane je to fajn – aj pri jazde na plný kotol okolo 200 km/h podľa tacho je auto stabilné a nie je nervózne, čo sa o klasickej oktávii povedať nedá. Na druhej strane 200 km/h bežne nejazdím, a na normálne používanie je to auto veľmi tvrdé, aj kvôli sériovým nízkoprofilovým pneu Dunlop na 17 palcových diskoch. Na zimnú prevádzku som zvolil 16 palcové disky s normálnymi gumami a je to rozumný kompromis. V zime sa občas prejaví aj výhoda pohonu 4×4, ale ak mám byť úprimný, prežil by som aj bez toho. Pripájanie zadnej nápravy na klzkom povrchu pri prudkom pridaní plynu je sprevádzané miernym ustrelením zadku do strany. Potom už je to OK, taktiež na suchom povrchu pri prudkom pridaní plynu funkciu Haldexu nespozorujete. Z môjho pohľadu je väčším benefitom vyššia svetlá výška, je príjemné parkovať cez obrubníky bez toho aby ste oškriabali spodok a tiež nejaké tie jamy na nespevnených cestách sa s tým idú lepšie.

Priemerná spotreba je 6,3 l/100 km, čo považujem za celkom slušné, vzhľadom k tomu, že Scout je o dosť ťažší ako normálne kombi – pokiaľ viem, len systém pohonu 4×4 váži okolo 200 kg. Poruchy neboli žiadne, aktuálne mám najazdených 115 000 a chodím len na pravidelné prehliadky, čo len potvrdzuje starý známy fakt: Pokiaľ nekúpite vyslovene zlý kus, tak sa k vám auto bude správať tak, ako vy k nemu. A to podľa mňa platí pre väčšinu dnešnej bežnej produkcie – s výnimkou čínskych áut, ale aj oni sa raz naučia….

Takže aby som to zhrnul: Som spokojný, z môjho pohľadu je to výborné služobné auto, nikdy ma nenechalo stáť s poruchou, ale zdá sa mi strašne predražené. Neviem koľko stojí Scout dnes, ale v r 2007 stál bez doplnkovej výbavy 1 098 000 Sk. Audi Allroad 2,5 TDi sa dalo kúpiť za 1,3 Mio, a to je už radikálne iné auto. Treba ale povedať, že je to jediný škodovácky Scout, ktorý si toto označenie naozaj zaslúži (pohon 4×4, zdvihnutý podvozok), pretože pri ostatnej návšteve servisu som sa poprechádzal po showroome a v tichej bázni som zostal stáť pred modelom Roomster Scout (Fabia Scout vraj existuje tiež, ale nemali ju vystavenú). Chudák Roomster vyzeral, ako by sa brodil v gumoasfalte a potom ho zabudli umyť.

Irenko, proooč? Keď si 18 roční chlapci dajú na Škodu Rapid veľkú koncovku výfuku a na okno nápis BITURBO, tak im rozumiem – srdce by chcelo, peňaženka nepustí. Ale tomuto asi fakt nerozumiem.


13.12.2009 Medvedisko

12345 (18x známkováno, průměr: 4,56 z 5)
1 026x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017