Test: Ford Mondeo 1.8

Featured Image

… aneb zaplať, nasedni, odjeď a drž zobák!

Web www.ford.cz říká:

Model Core s vyšší úrovní stylu, kvality a dílenského zpracování je dokonalou ukázkou nové řady Ford Mondeo. Jeho propracování do posledního detailu na vás zanechá trvalý dojem.

Fakt? Nebo že by zase marketingový tlachy? Nemělo na konci věty spíše stát „…na vás zanechá trvalé stopy?“

Ford Mondeo poslední generace s zážehovým motorem 1.8 HE o výkonu 110k ve výbavě Core mi otravovalo život minulé dva týdny. Za tu dobu jsem v něm absolvoval 1.700 km na sedadle řidiče i spolujezdce. Dnes už si mohu oddechnout: ten krám už jsem půjčovně vrátil a no more, Mr. Ford.

Motor

Čtyřválcová  1.8 se čtyřmi ventily na válec  je základní zážehovou pohonnou jednotkou vozu Mondeo. Zatímco s Focusem cvičí docela obstojně, 1400kg těžké Mondeo předvádí s týmž motorem jízdní výkony typické pro vozy o třídu nižší. Celkem bych dynamiku jízdy přirovnal k slabší verzi Octavie 1.6 s motorem 74PS. Motor nemá výrazné výkonové maximum, zabírá přibližně ve všech otáčkách stejně, a to tak, že málo. Při jízdě s prázdným autem to ještě jde, pokud ale vnitřní prostor Mondea okupují čtyři osoby středoevropské konstituce, peklo sestoupí na zem. Při předjíždění kamiónu je nutno podřazovat na trojku a pětku v podstatě nemá cenu řadit. Jakékoli vytáčení nad 4.500 rpm je ale také zbytečné, roste jen hluk a spotřeba. Při jízdě na dálnici zrychluje vůz z 150km/h na „nominálně maximálních“ 195km/h asi tři minuty. Pokud chcete na dálnici předjíždět v rychlosti 130km/h, což je poměrně častá situace, zjistíte, že na čtyřku to už nejede a na pětku to ještě nejede. Spotřeba v dálničním provozu činí 13l/100km, v silničním pak nějakých 10l/100km a vyhlídky na stlačení spotřeby žravého a dýchavičného agregátu na úroveň obvyklou v civilizovaném světě chápu jako minimální. Pohled na ručičku palivoměru sunoucí se neobyčejně rychle k rudému poli a otráví každého, komu benzín neplatí firma. Kdo je zvyklý, že na jedno tankování ujede asi 600km (jako třeba já), má smůlu.

Podvozek

Bude chvíli trvat, než si podvozek Mondea získá řidičovu důvěru. Snaha o vytvoření kombinace maximálního komfortu s maximální stabilitou dala vzniknout bastardovi, který nemá ani jednu z těchto vlastností. Při vyšších rychlostech Mondeo neplave, výhodou je jeho velký rozvor. Podvozek rozhodně převyšuje svými kvalitami impotentní pohonnou jednotku a chyby řidiči odpouští. S autem se i přes rozměry posunovací lokomotivy a obdobnou hmotnost dobře manévruje, na čemž se podílí dobře odladěný posilovač, výborný výhled z vozu a zrcátka, která nejsou jen pro srandu králíkům.

Brzdy

Brzdám Mondea jsem se rozhodl věnovat separátní odstavec. To auto brzdí, kdykoli a nekompromisně. Hurá! Tak precizní dávkování brzdného účinku jsem ještě v žádném autě nezažil. Ani ABS není přehnaně agilní, jak bývá zvykem u vozů VW. Zřejmě malé odškodné firmy Ford  za všechna předchozí příkoří.

Karosérie

Výrazné plus představuje vnitřní prostor. Auto je na evropské poměry nebývale rozlehlé a navíc je obestavěný prostor efektivně využit. Ford neotravuje žádnými zbytečnými vybouleninami v interiéru, a to ani na palubní desce ani na výplních dveří, které tam u jiných značek instalují teplí designéři, aby se zviditelnili. Při návrhu interiéru zvítězila funkčnost, což je v dnešní době, kdy musí být všechno cool a in, skoro revoluční počin. Pozitivním zjištěním bylo, že z auta je dobře vidět, což je opět příjemná změna oproti interiéru VW, který zaručuje výhled z vozu na úrovni tanku Panzer IV.

Pokud jde o ergonomii ovládacích prvků, optimismus jde stranou. Za všechno hovoří ovládání stěračů. Ovladač je nutné postrkovat do krajní polohy jako u favorita, pokud do něj jen ťuknete, stěrače se zastaví vám před očima. Regulace intervalu stěračů se realizuje otáčením páčky kolem osy, přičemž minimální intenzita je označena číslem 5 a maximální pak vysoce logicky číslem 1. Na palubní desce se při teplotě okolí menší než 4°C rozsvítí přiblblá kontrolka, která signalizuje, že je venku zima. Indikátor zimy svítí a votravuje pořád, ne že by třeba při neměnné teplotě po pěti minutách zhasnul. Pedál plynu má stejnou silovou charakteristiku při sešlápnutí i uvolnění, takže máte dojem, že šlapete na houbu z molitanu. Nalevo od pedálu spojky je nezvyklá hrana, pokud nosíte teď v zimě nějaké robustnější boty, zarazí se noha o tuto hranu a nevyšlápnete spojku do konce, převodovka pak udělá krásné grrrr. Retro rádio stupně výbavy Core připomene rádia montovaná v sérii do Octavií před osmi lety. Oválné analogové hodiny ve středu palubní desky vypadají jako budík dovezený z východního Německa. Výbava Core také postrádá palubní počítač, takže musíte převzít jeho funkce, například pečlivou kalkulaci dojezdu, abyste se žravým automobilem nedosáhli toho, čemu se v letectví říká bingo. Kufr nelze otevřít zevnitř (nebo jsem aspoň nezjistil, jak), musíte tedy vylézt ven, vzít si s sebou klíče, dálkovým ovládáním otevřít kufr (po druhém zmáčknutí odskočí, ale jen málo) a zasvinit si ruku. Prostě hromada drobných nedomyšleností, které by se snad daly tolerovat u Dacie Logan, ale ne u vozu střední třídy renomované značky.

Design

Někomu se Mondeo líbí. Ne ovšem mně. První řada Mondea se vyznačovala osobitými – poněkud americkými – tvary a krásným oblým štíhlým předkem. Od té doby auto tloustne a třetí řada vypadá jako by byla nateklá. Poslední řada je designově pořád lepší než řada druhá (zmizela chromovaná kapří ústa vpředu a karosérii políbil duch new edge), ale celkově to není žádný zázrak. Otok přední kapoty způsobil, že je na ni z kabiny pořád vidět. V někom to možná vyvolá majetnické pocity (podívejte, tohle je všechno MOJE), mně to ale neskutečně sralo.

Kvality designu, tedy i ty zbylé, které přežily dvojí facelift, degraduje podprůměrné dílenské zpracování. Například spára kolem zadních dveří liftbacku kolísá někde mezi čtyřmi a osmi milimetry. V interiéru na sebe nesedí plastové díly, například černý vnitřní kryt kolem zrcátka nedoléhá na gumy kolem dveří. Mondeo jsme proto interně překřtili na Ford Logan, v narážce na low-cost ručně svařovaný sedan.

Web

Proklikat se na technické parametry vůbec není jednduché. Musíte se prodrat hromadou marketingových tlachů, až konečně najdete údaje o výkonu a spotřebě pod položkou „specifikace“. Já sice chápu, že pro někoho je spotřeba nebo pohotovostní hmotnost podružná před takovými zásadními technickými vychytávkami, jako třeba  „Nová červená odrazová světla zabudovaná v dolní části zadního nárazníku„, ale já k takovým zákazníkům nepatřím a výkon, spotřebu a hmotnost chci vidět jako první. Myslím si všeobecně, že firemní weby automobilek prozrazují o přístupu k zákazníkovi, produktu a myšlení firmy více, než její produkty samotné. A tak třeba u položky „Střešní ližiny (kombi)“ můžeme přemýšlet, zda management Fordu.cz vychodil zdárně devítiletou školu a zda „ližiny“ nejsou náhodou odvozeny od slova „vylízat“. Kdo neví, co jsou to lyžiny, tak jsou to taková ta madla na střeše, která slouží jeden týden v zimě na upevnění rakve a jeden týden v létě na upevnění držáku na kola, po zbylých 50 týdnů způsobují hluk a zvýšenou spotřebu. Autobazarnicky se tomu říká hagusi (viz zde).

Jak mám například rozumět větě: „Všechny vozy Ford Mondeo jsou vybaveny vyspělým Inteligentním systémem ochrany (IPS) a bezpečnostním brzdovým asistentem (EBA)*. K dalším společným prvkům výbavy patří dvoukapacitní airbag řidiče a spolujezdce, boční airbagy u předních sedadel a sedadlo řidiče s elektricky nastavitelnou výškou. * Výbava na přání u verze Core“. Mám trochu nejasno v pojmu „dvoukapacitní airbag“, ale od té doby, co mám silanizované prádlo, chápu kdeco. Když ovšem Ford tvrdí, že všechny vozy Ford Mondeo mají bzrdový asistent EBA (dokonce bezpečnostní, možná i s vitakalem), pak předpokládám, že jej mají skutečně všechny.

Hodnocení webu: Stupeň bastardizace 3.

Celkově

Pojem „sexy černé Mondeo v šesti hrncích“ patří k největším perlám v pokladnici tohoto webu. Moje plechovka taky byla černá, ale rozhodně ne sexy. Možná to bude tím, že měla jen čtyři hrnky. Sexepílu pobrala jako Marta Gottwaldová a kromě toho to byla docela nákladná milenka. Sice neřvala a taky nekouřila, byla jen mírně vojetá (asi 6tkm na tachometru), ale hodně žrala, vůbec nevzrušovala a tak jsem ji vrátil do oběhu, ať si s ní užívá někdo jiný.

Mondeo (Hard)Core s motorem 1.8HE rozhodně nestojí za těch necelých 600.000 Kč, které za něj chtějí. Jakékoli o třetinu levnější auto odvede stejnou práci. Nepopírám, že Mondeo s šesti hrnky Duratec nebo dieselem TDCi je o něčem úplně jiném, ale jedna osm nemohu nikomu doporučit. Odhlédnuto od mizerného motoru, je Mondeo po všech stránkách průměrné, ale přesto funkční auto. Jeho tvůrci jakoby se nedovedli rozmyslet, zda vyrábí vůz, který má nenápadně sloužit, nebo penilní protézu kupovanou za firemní peníze frustrovaným managerům ke zvýšení jejich sebevědomí. Nakonec vyrobili to první s některými prvky toho druhého. Auto postrádá jakýkoli zajímavý znak, je nápaduprosté a nevyvolává žádné pocity. Je to typický spotřební automobilový produkt dnešní doby.
 
 


 12.3.2006 D-FENS
 
 

12345 (5x známkováno, průměr: 1,20 z 5)
1 136x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017