Test: Citroen Saxo 1.5D

Featured Image

Po minulém článku, který zvedl vlnu emocí jsem se tentokráte rozhodl pro méně konfliktní téma. Pokusím se vám zprostředkovat uživatelské zkušenosti s vozem Citroen Saxo 1.5D r.v.97.

Zmíněné auto jsme koupili čistě náhodou. Před dvěmi lety potřebovala přítelkyně auto na cesty do zaměstnání. Požadavky byly pro druhé auto „v rodině“ obvyklé. Malá spotřeba, menší rozměry a relativně nízká pořizovací cena. Po několika víkendových dnech strávených v autobazarech kde nám nabízeli slátané vraždy bez doložitelné minulosti, jsme již ztráceli naději. Pak jsme náhodně narazili na ojetinu, která byla koupena v ČR, měla servisní knížku a druhého majitele. Asi ne náhodou stálo auto v bazaru autorizovaného prodejce…..

Exteriér

Třídveřová karoserie oku nabídne pohled, který nikterak neoslní, ale ani neurazí. Dle mého názoru relativně pomalu stárnoucí tvary vozu přesně vystihují i jeho celkový charakter, tedy jednoduchost s trochou francouzské elegance. I přes minimální výbavu jsou přítomny lakované nárazníky. Díky tomu, že se jedná o auto převážně do města, jsou kolem dokola funkční široké otěrové lišty.

Interiér

Palubní deska je vždy otázkou vkusu. Citroen zvolil v případě Saxa celkem jednoduchou palubní desku zaoblených tvarů. Opět to není dílo přední designerské dílny, ale také se nejedná o rádoby moderní hrůzu. Kaplička s přístroji je standardně umístěna proti řidiči a kromě tachometru nabízí jen analogové hodiny a obvyklé kontrolky. Interiér nabídne dostatek prostoru pro dva. Cestování na předních sedadlech je relativně pohodlné, jen boční vedení sedaček by mohlo být lepší. Vzadu mohou nouzově jet další dva. Pro nohy místo stačí, ale i průměrně vzrostlý jedinec bude mít problém s prostorem pro hlavu. O pohodlí se na zadních sedačkách příliš mluvit nedá. Kromě stísněného pocitu je nepříjemné i zvláštní pohupování, které nesvědčí zejména podnapilým. Pro rozvoz společensky unavených kamarádů tedy nelze tento vůz v žádném případě doporučit.

Motor

Vznětový čtyřválec o objemu 1527 kubíků ze sebe dokáže vydat závratných 57 koní. Nepříliš početné stádo však dokáže uspokojit potřeby běžného řidiče. Motor zabírá od nízkých otáček a celkem ochotně se vytáčí. Nečekejte zázraky, ale ani předjíždění není adrenalinovým sportem a v táhlých kopcích si vysloužíte nenávistné pohledy majitelů tříválcových Fabií. Hlavním trumfem pohonné jednotky je bezesporu spotřeba. V průměru si stádo hlasitě chrochtajících koní řekne o 4,5 litru na sto kilometrů.

Jízda

Podvozek je naladěn spíše s ohledem na komfort, ale je dobře čitelný. Pohodlí na cestách komplikuje absence výbavy. Kromě jednoho pytle a šíbru  nenajdeme v autě zhola nic. Elektrická okna a klimatizaci oželím snadněji než centrální zamykání a ABS. Co však postrádám nejvíce je posilovač řízení. To je věc, kterou nelze odpustit a která kazí jinak celkem dobrý pocit z řízení.

+ nízká spotřeba
+ spolehlivost
+ prostor na předních sedadlech

– malá kultivovanost motoru
– absence posilovače řízení
– rezervní kolo uchyceno pod autem


28.8.2006 acoted2005
 

12345 (7x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
761x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!