Test: Audi A3 TDi-PD 77kW

Featured Image

„… ty máš ale držku!“

To bylo to první, co mně napadlo, když jsem přebíral kchár, který mi nějakou dobu dělal společníka. Celé se to jmenovalo Audi A3 Sportback a bylo to poháněno ehm… motorem 1.9 TDi 77kW.

Pro firemní politiky VW neznalé, Audi A3 je postaveno na platformě PQ-35, na které si hoví také VW Golf, Škoda Octavia a Seat Leon. Každý z jmenovaných automobilů přitom směřuje k jinému segmentu zákazníků. Zatímco A3 a Leon se pokouší oslovit příznivce sportovnějšího svezení, Octavia má především nabízet prostor a Golf si činí ambice na rodinný vůz.

Karosérie

Karosérií A3 nelze nezačít. Nadčasové tvary tohoto vozu mají za následek, že se vyrábí již jedenáct let bez velkých změn zvnějšku. Výraznější změny postihovaly pouze přední masku a vyústily do vzniku „držky“. U některých modelů je držka ještě navíc provedena v lesklé stříbrné, což vypadá, jako by do přední stěny vozu někdo zarazil futuristické víko od kanálu. Nevím, zda se jedná o reminiscenci na podobný prvek u vozů Auto Union, nebo nějaký ultramoderní výstřelek ve snaze překonat rozesmáté držky Peugeotu, taky pěkně odporné. Mně se to nelíbí. Doufám, že ta prasárna s další evolucí zmizí. Existují automobilky, které nemají zapotřebí produkovat tenhle kýč a přesto vyrábějí zajímavá a na pohled pěkná auta.

Další výraznou modifikací byl vznik varianty SportBack. Na původní hatchback se vzadu přilepila jakási bouda, která měla vytvořit křížence mezi hatchbackem a kombi, do kterého by se vešlo třeba jízdní kolo. Výsledkem je paskvil. Vypadá to hnusně a především je to totálně neužitečné.

Podvozek

je opět výrazným pozitivem A3. Auto je velmi stabilní, i s těžkým turbodieselem nemá tendenci k výrazné nedotáčivosti a líbit si nechá skoro všechno. Zejména táhlé  klopené zatáčky jsem si užil. Při jízdě na nerovnostech je od zadní nápravy slyšet rány. Poloměr zatáčení je průměrný, po městě se s autem dá manévrovat lépe než s octavií (menší převisy). Funkce všech ovládacích prvků je zcela suverénní a myslím, že ani nemůže být lepší.

Interiér

Vnitřek vozu respektuje koncernový standard a respektuje záměr, že řidič má prostě nasednout a jet. Kdo přesedl z VW do Renaultu, ví, na co tu narážím. Ergonomie koncernových aut je rozhodně nadprůměrná. Narozdíl od Octavie není třeba s dveřmi mlátit a když se s nimi mlátí, nevydává to zvuk jako víko od popelnice. Protože Audi je uvnitř VW něco jako prémiový segment, byly použity pěněné plasty (v hantýrce českých motožurnalistů měkčené plasty), dále prvky potažené látkou nebo fólií. Výsledek je opticky velmi přijatelný. Zejména mě zaujalo, že kovové prvky na přihrádce v palubní desce jsou kovové a ne z populárního plastového titanu, jako u Fordu. Palubní deska není přeplácaná metrosexuálními doplňky majícími imitovat luxus, což jsem ocenil ze všeho nejvíc. Čtyřramenný volant vypadá, jako by ho vymontovali z Huyndaie před deseti lety. Stojací plastový pedál plynu od firmy Hella taky nepůsobí zrovna jako moderní řešení, navíc se z něj ozývají nějaké šoupavé pazvuky jako u favoritu s plynem na lanko. Ovládací panel manuální klimatizace je zmatený a o intuitivním ovládání nelze tady ani hovořit.

Sedačky ve výbavě Attractive nejsou extra pohodlné. V bederní oblasti mají hrb, který nelze korigovat (sedadla nemají stavitelnou bederní opěrku) a opěrky hlavy jdou nastavovat jen výškově. Po šesti hodinách jízdy jsem se cítil, jako bych už ležel v rakvi, ale tohle není auto na dlouhé cesty. Místa vzadu je poskrovnu. Auto je čtyřmístné a zadní sedadla jsou poněkud posunuta do osy vozidla, aby bylo možno obejít podběhy a získat vzadu více místa. Podběh sám je zakrytý jakýmsi plastovým lalokem. Těžko říci, zda je to nápadité, ale myslím, že mnoho majitelů A3 ve čtyřech nejezdí. Místa v kufru je překvapivě dost, pokud zrovna nehodláte odvézt celodenní produkci konzervárny Hamé Babice do Chorvatska. K tomu je prostorově i stylově vhodnější Octavia. Problém ovšem je, že z auta není vidět dozadu. Kvůli sportovnímu backu se patrně zmenšilo zadní okno (anebo co s tím udělali), ale připadal jsem si jako pekař, který rozváží housky Fabií Praktik a má plný nákladový prostor. Spolehnout jsem se tedy musel na dvojici vnějších zrcátek, které by v hranatosti mohly soutěžit se zrcátky z 80. let.

Motor

To byl největší nářez.

TDičko s pumpe-düse definovalo letos na sklonku své kariéry patrně nový standard v hlučnosti, nepružnosti a vibracích. Motor dělá neskutečný kravál a všechno se v autě třese. Vibrují pedály a řadící páka. Chod motoru je úděsný, mezi 1500 a 2000 rpm sice dobře zabírá, ale zvuková kulisa, kterou k tomu produkuje, spadá do sféry užitkových vozidel a nestyděl by se za ní ani hovnocuc. Za 2500 rpm ochota motoru zabírat výrazně klesá až do mrtva. Nad 3500 rpm je třeba opět počítat s pořádným hlukem.

U Octavie to dovedu pochopit, ale u Audi ne. Takové pěkné auto zabijí motorem, který funguje jako pračka z Albánie. Svého času jsem jezdil s A4, motor TDi 81kW. Auto bylo o poznání tišší než Octavia se stejnou motorizací a tak jsem nabyl dojmu, že s hlučností TDi se dá něco udělat, když se chce. Je už konečně na čase vystrojit systému čerpadlo-tryska pohřeb a nechat ho odejít.

U Octavií 2 se mi pravidelně stává, že motor při rozjezdu chcípne. Nesouvisí to s rychlostí uvolnění spojky. Všiml jsem si, že řidiči zvyklí na diesel se už naučili ho „našlapat“. Před vlastním rozjezdem prošlápnou plyn a roztočí turbo, které pak neodebírá tolik výkonu při plynulém rozjezdu. Protože jezdím převážně s benzínovými agregáty, nedělám to a výsledkem je, že Octavia 2 zdechne s úděsným hrknutím. Audi mi to ani jednou neprovedlo, patrně je jiná spojka anebo je auto lehčí.

Akcelerace do 130km/h je OK, nad tento limit už se TDi moc nechce. Maximálka je 200 km/h a auto na ní zrychluje asi jedno odpoledne. Aerodynamický hluk je i při velkých rychlostech minimální a jízda stabilní.

Celkově
 
A3 1.9TDi Attractive je výborné auto s mizerným motorem. S takovou plečkou pod kapotou je auto na mezi konkurenceschopnosti. Koncern si vážně zahrává se svou tržní pozicí, když dealuje takovej drek. Cena 675k za Audi SB Attraction je zhruba o 150k vyšší než za srovnatelnou Octavii a nezdá se mi, že by Audi nabízelo adekvátní protihodnotu. Platí se asi převážně za ty kruhy ve znaku, a to asi tak 25k za jeden. S dieselem bych auto rozhodně nechtěl. Když už, tak 1.4TFSI nebo 1.8TFSI benzín. Diesel je pro toto autíčko vhodný asi jako střešní zahrádka pro Ferrari.

A3 vs. Octavia: Pro A3 hovoří lepší design, značka nezkorumpovaná sloganem „simply clever“, větší pozornost věnovaná detailům, lépe řešený interiér a lepší dynamika jízdy daná menší hmotností. Pro Octavii pak nižší cena, lepší výhled z vozu a větší kufr.

A3 vs. Seat Leon: Leona handicapuje oldschool interiér, větší hluk od kol a motoru, tlusté přední sloupky a celkově ještě horší výhled ven, v neposlední řadě horší image značky, tedy problém převážně na psychologické rovině. Podvozek má lepší a cenově vychází přízivěji. Narozdíl od Audi je v jeho designu něco, co nutí lidi se na něj podívat.
 


20.07.2008 D-FENS

12345 (7x známkováno, průměr: 2,71 z 5)
2 323x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017