Subjektivní (tudíž moje) recenze Citroenu C5 2.0i

Featured Image

Jsa už nějakou dobu pravidelným čtenářem těchto stránek, narazil jsem i na poměrně velkou kolekci recenzi vozidel a premistovadel různého druhu. Chápu, že jsou velmi subjektivní, a jsem za to rád, neboť objektivní pravda zaplacena inzerenty různých automagazinu je pro průměrné inteligentního bělocha k ničemu.

A jelikož moje aktuální vozidlo (a i mnoho mých dřívějších vozidel) v něm chybí, rozhodl jsem se toto napravit.

Abych vás trošku uvedl do obrazů, proč se zrovna já cítím být vyvolán k hodnocení něčeho takového a protože sem píší poprvé, uvedu mou dosavadní praxi. Řídím odmala, kolem počínaje, od 16ti fichtla, od 18ti automobil a jeho varianty. Řidičák mám A,B,C,T a jezdím posledních 10 let cca 60 tisíc ročně, z toho zhruba 15 tisíc po Evropě. Mýma rukama prošla Fiat 127, Škoda 120, Trabant, Wartburg, Lada 1500, Peugeot 309, Citroen CX 2.5TD switzerland version, Škoda Felicia 1.9D, Škoda Octavia 1.9TDi 80kW, Citroen XM 2.1TD, Mitsubishi Pajero 2.5TD dlouhé, Mitsubishi Pajero 2.5TD krátké, Toyota Yaris 1.0 VVTi, Fiat Ducato 2.8JTD 4×4 Panorama (typické rodinné auto), Škoda Roomster 1.9TDi a nyní Citroen C5 2.0i. Samozřejmě na spoustu jsem zapomel, některé epizody byly krátké, napr. Opel cosi velkého kombi, Renault Megane 1.9 nebo VW Golf 1.8 4×4, Citroen Berlingo, některé další už si ani nepamatuju, o autech půjčených na jeden den ani nemluvě (napr. Passat cosi diesel). V době mých terénních výletu jsem k Pajerum jako doplněk pořídil i vyladěné Tangfolio s prodlouženou hlavní, ale to sem nepatří :)

Další věc, kterou na sebe musím prozradit, že auta mám rád, baví mne v nich jezdit, řídit je a přesto třeba zvuk motoru mne nechává chladným. Stejně jako aktuální dvoulitr neslyším, zato 1.0 v Yarisu jsem slyšel, stejně jako různé diesely a je mi to vcelku fuk. Výkon pro mne znamená především sílu v tahu – 4×4 v terénu, případně vytáhnout Avii z příkopu nebo kamaráda z pole. Motory, které musím točit do 8 tisíc otáček, pokládám vhodné pro motorky nebo sekačky na trávu. Chladným mne nechává i to, jestli zatáčku při 180 km/h projedu ve stopě nebo se utrhne zadek, já prostě takto nejezdím a je mi to lhostejné. Posledních 10 let jsem strávil převážně ve vozech s vahou kolem 2 tun a více, kde jsem věděl, že ty když se utrhnou, pokácí ještě půl lesa a naučil jsem se jezdit s ohledem na to. Taktéž mne nechávalo chladným, že nemám největší zrycheni či výslednou rychlost, poslední měření sil, kterého jsem se účastnil, kdy mi frajírek s golfem najel před traverzu Pajera a zašlajfoval, skončilo drcnutím traverzy do golfa a poté ukázkovým zrychlením golfu a následně mizení v dali. Na svá auta dbám tak, aby technický byla ve vynikajícím stavu, kdežto zvenku čím špinavější, tím více se mu všichni vyhýbají a nikdo vám jej neodře. Prostě důležité je dojet, odtah auta z Maroka do ČR by mi podstatně rozhodil finanční plán možná i na několik let :)

A protože vím, že čas mnohých z vás je dráhy, začnu netradičně tím, že uvedu klady a zápory hned na začátku, ať víte, jestli to máte nebo nemáte číst.

Takže pro koho to auto není:

– pro milovníky germánské tvrdosti, jasného rasového ražení a pocitu výjimečnosti při stání v řadě svých soukmenovců

– pro milovníky sportovní jízdy (a ne, ani po zmáčknutí tlačítka Sport)

– pro odpůrce lodi a vodních posteli (prostě pro toho, komu nedělá dobře houpavý pohyb … pak ale nevím, jak vyrábíte děti)
 

A naopak, to auto je pro toho, kdo

– má rád pohodlí

– má problémy s páteří, plotýnkami či vnitřnostmi (připadně z jiných důvodů mu tvrdě drncání nedělá dobře)

– chce ujet 1000km a vystoupit neunavený a nerozlámaný

– chce jet se 4mi dospělými a plným kufrem stejně komfortně, jako s 50kg milenkou a prázdným … žaludkem třeba

– nemá problémy odlišovat se (to snad ani u tohoto auta neplatí tolik, jako spíš u koncernových CX, XM, C5 třetí generace a C6)

– má rád hydraulický nebo pneumaticky odpružena sedadla řidičů náklaďáku (já ho zažil u jednoho Pajera, nádhera)
 

No a teď už konečně k slíbené uživatelské recenzi. Tedy ještě pro pořádek, aby bylo jasno: co se oktávek a dalších koncernových wagenu týká, beru je jako užitková/pracovní vozidla, málo pohodlná, poměrně drahá a také průměrné kvalitní. Snad Audi je o něco lepší, určitě v pohodlí i zpracování, nicméně zkušenosti kamarádů (ne jednoho), kdy zůstal stát s novým vozem v rakousku po ujetí 200km a autem na odtah, je také nepokládám za vzor kvality. Kvalitu bych osobně hledal u japonských vozů – Toyota, Subaru, Honda apod., případně severských Volvo a dnes už historický Saab. U francouzů nepopírám, že kromě pondělí a pátku můžou mít slabší i úterý a čtvrtek, nicméně týká se to velkou většinou pouze elektriky, a jedna se predvsim o konstrukční nedomyšlenosti – často v dalších verzích opravené. Obávané poruchy hydrauliky patří do oblasti Urban Legend, mne se to nestalo a ani neznám nikoho, komu by se něco takového stalo, nakonec i to, že si patent na hydrauliku od Citroenu koupil výrobce anglických luxusních vozů, něco říká. Takže při koupi vozů vybírám za a) podle způsobu provozu, který plánují a potřebují (off-road, minibus, dálniční koráb, městská krysa), b) podle pohodlí vozů (vnitřní prostor, pohodlná sedadla, celkové pohodlí na dlouhé trasy, případně dlouhou dobu strávenou uvnitř, c) TCO neboli Total Cost of Ownership, tedy nejen kolik mne bude stát pořízení toho auta, ale i jeho vlastnictví celou dobu, včetně jeho provozních nákladů. TCO je samozřejmě problém, dobře se plánuje u nového auta, kde započítáte servisky a palivo a víte. U staršího to spočítáte lépe po prodeji (což je vám samozřejmě platné jak mrtvému zimník), nicméně chci tím říci to, že když potřebujete auto na rok, pravděpodobně si koupíte starší benzín bez turba, přestože je palivo dražší, než starší naftu s turbem, kde vám TCO podstatně navýší neplánovaná oprava čerpadla, FAP filtru, případně turba. Věci jako barva, množství odkládacích přihrádek, xenony apod. mne zajímají zhruba jako počasí v Argentině.

Nyní, když jsme si nalili čistého vína, víme kdo je kdo a za jakou stranu kope, můžeme nezaujatě přistoupit k mému současnému vozů.

Takže, k vozů jsem se dostal jako jetému, v bazaru, bez servisní knížky, mírně jeté (60 tisíc), za cenu přibližně 80 tisíc korun. Posléze ověřeno v místním značkovém servisu (je tady jeden jediný), kde bylo vozidlo vedeno i občas opravováno. Posléze jsem si zakoupil z HongKongu i diagnostiku (cca 6000kc) a ověřil si vlastním pátráním, že všechno sedí. Předchozí majitele zřejmě soudili, že pravidelně servisní kontroly jsou metodou buzerace a sledování majitelů, tudíž se na ní nijak nepodíleli, opravovali jen to, co se případně pokazilo. Takže po koupi následovala servisní kontrola s výměnou náplní a filtru (cca 4500 kc), výměna rozvodaku včetně kladek (6000 kc) a pár maličkosti, jako výměna klinaku, hydraulické kapaliny, pár věkem zterelych hadiček apod. Pro upřesnění, výše uvedené ceny obsahují i cenu práce, která dělá cca 1200 kc/hod.

Bohužel výběr okolních servisu mužů rozdělit jako a) značkové, kde pracují jak Spanele, tak Marocani, b) neznačkové, kde pracují většinou Spanele, a jejich následně dělení na a) špatně, b) ještě horší. Také termíny dokončení práce se dělí na a) manana (zítra, přičemž se to dá libovolně opakovat každý den do omrzení), b) manana (někdy, takže stejně jako předchozí varianta, aniž by se mechanik snažil vás tahat za fusekli). Takže značkový servis, být velmi dráhy, je bohužel jedinou schůdnou alternativou. Pokud už znáte okolí a jste schopni si najít kvalitní neznačkový servis, dá se ušetřit, ale to je asi jak v ČR, tak jeden v česku a jeden na morave.

Zhruba do měsíce poté, následovala ještě výměna zterele gumové manžety, která nicméně spadá do okruhu hydrauliky, takže je nutné ji mít v pořádku (cca 150kc manžeta, 1800kc práce a ne že by byl problém to vyměnit), a výměna bloku brzd na zadním kole – asi přidřené brzdové válečky, prostě to mírně brzdilo pořád (cca 4500kc díl, přičemž asi by to šlo opravit, vyčistit, dokonce na to výrobce prodává opravnou sadu, ale to by tady stalo na práci víc, než prostá výměna být drahého dílu). Vím ještě, že prosakuje jedna tlaková hadice a jedna trubka, nicméně velmi málo, že jsem to doteď ani nedoléval, stalo by za to to vyměnit, ale vzhledem k ceně originál dílu (cca 9000 a 6000) to počká.
 

Doteď jsem ujel asi 5000 km, jak po úzkých klikatých uličkách, tak po nádherných dálnicích, takže jakýsi reprezentativní vzorek jízdních vlastnosti mám. Navíc z hlediska pérování, vlastnil jsem jak CX, tak XM, takže i tohle myslím si, že mohu posoudit poměrně zasvěceně. C5 je z nich nejtvrdší, zejména první generace. V druhé jsem nejel, ale majitele svorně tvrdí, že je lepší. Pro mne čím měkčí (tudíž i houpavejsi), tím lepší. Dodnes se slzou v oku vzpomínám na CX, kdy se do řízení odpružení ještě nesrala elektronika, ale čistě hydraulika (pro znalce, prý podobná jako v DS). Už XM byla horší, spousta věci z CX byla zapomenuta a dle mechaniků je XM v podstatě nafouklá BX. Já osobně bych čekal spíš přepracovanou CX, ale kdo to zprasil a proč? No, jsem rád, že konečně vyhodili toho zmetka, co v Citroenu způsobil částečně smazání typického designu, dnes už C6 je nádherným kouskem francouzského šarmu a důstojným nástupcem CX. Nakonec vaší pozornosti mužů doporučit i C5 dnes prodávanou, tudíž třetí generace, která po faceliftingu je také moc pěkná a má vlastní tvář.
 

Takže jako první: podvozek. Auto je měkké, zcela určitě měkčí než klasické odpružení, což oceníte nejen na D1, ale i při přejezdech různých nerovnosti, na polní cestách atd.. Já sice nemám chronické potíže se zády, nicméně po těch letech ježdění, (a speciálně po roce v Roomsteru) si pohodlí velice cením. Ujet stovky kilometrů denně naprosto necítím, nejsem unavený, nic mne neboli. Ale jak říkám, pokud vám houpání nedělá dobře kolem žaludku, možná to není pro vás, chce to testovací jízdu a zkusit. V každém případě velmi doporučují každému, kdo jezdí dlouhé trasy, případně má zdravotní problémy. V zatáčkách se nijak zvlášť nenaklání, pro fandy „sportovní“ jízdy má tlačítko sport, které vypnout vyhrazené koule a auto mírně ztvrdne, což by mělo mít sportovnější efekt zejména při průjezdu serpentinami apod.. Další fajn věc je, že pokud nastupujete či nakládáte věci, elektromotorek ve spolupráci s čidly světle výšky mění tlak v systému tak, aby vůz byl neustále ve stejně výšce. Možné výškové polohy jsou čtyři, dvě krajní servisní, které umožňují pojezd 10 km/h, pak normál, na kterou běžné jezdíte a zvýšená, kterou použijete třeba při jízdě po polní cestě, přejezd zatopené silnice, vysokého patníků nebo kleští v lese. Ta se dá použít do 40 km/h. počítač všechny polohy automaticky hlídá a při překročení daně rychlosti sám přešaltuje na tu správnou výšku. Navíc, při překročení rychlosti (asi) 100 km/h na dobře silnici sníží kvůli lepším jízdním vlastnostem výšku asi o 15 mm. V lepších verzích hydrauliky pak počítač sleduje také kvalitu silnice a vás jízdní styl a podle toho přitvrzuje nebo změkčuje pérování. To, co je jednoznačně velkým kladem hydrauliky a v čem opravdu ostatní auta nepředstavují konkurenci je to, že auto zachovává stejnou světlou výšku i po naložení 5 velkých lidí a plného kufru!!! U ostatních značek pak musíte jet opatrně, auto sedí nízko, trpí pneumatiky, tlumiče, pružiny a na přejezdu pravděpodobně odřete spodek. Hydraulika natlakuje a zvedne vůz tam, kam má. Jenom třešničkou na dortu pak je, že nepotřebujete ten bazmek, kterým se z interiéru nastavuje sklon světlometů. Hydraulika nepatří k poruchovým částem vozů, po těch letech vývoje je opravdu vychytana, navíc patří k těm luxusnějším částem vozů, takže toho bych se nebál. Upozornit však musím, že v případě poruchy hydrauliky auto klesne a nejedete, nebo jen krokem. Tím se od klasických tlumičů liší, že s těmi můžete jet, i když si tím ničíte zbytek náprav i vozů. Ale jak už jsem napsal výše, mne se to nikdy nestalo, ani nikomu koho znám, nicméně teoreticky to možné je. Ještě jen pro pořádek, já mám Hydractive 3 a od této verze se nepoužívá hydraulická kapalina LHM ale LDS (pozor, neplést s LSD, být houpavý efekt vyvolává také).

Dále: motor. Já většinou volím diesely, protože jak zvuk, tak nějaká ekologie je mi ukradená, zato cena paliva a jeho spotřebované množství mne chladným nenechává. Když už, za motor do auta pokládám cokoli od 2 litrů obsahu výše. Cest výjimkám jako Honda 1.8 VVTi nebo jak se to píše a VW1.9PD (co se výkonu týká). U motoru 1.2HTP nebo 1.4TDi předpokládám, že si výrobce dělá z lidí srandu. 2.0i v mém autě je asi tak to minimum, se kterým se dá jezdit pohodovou, klidnou jízdu, přitom i 100 km/h do táhlého kopce se ženou a dvěma dětmi a zpola zaplněným kufrem. Já jsem zvyklý jezdit s dieslem cca 1500 – 2500 otáček, tady je to spíš 2000 – 3000 otáček. Jako správný benzínový motor jde i výš a s vyšším výkonem, to používám výjimečně když se nás…, podřadím z 5 na 3 a jedu. Převodovka manuální, 5 stupňů. Spotřeba od 7 do 12ti litrů. Ve městě jsem se pod 10 nedostal, přes 12 také ne. Průměr zlepší dálnice a okresky, takže při rozumné jízdě počítejte s 8-9ti litry, níž bych to moc neviděl, přece jen auto váží 1480kg prázdné. Já osobně jsem tento motor uvítal, přestože většinou volím diesely, protože se nemusím bát drahých oprav turba a jiných dieselových ficur, navíc tady je cena práce vysoká, kdežto cena paliva nižší v porovnání s ČR. Vzhledem k tomu, že jezdím pohodové i s dieselem, tento motor mi nijak nevadí, i když za nějaký vzor bych ho určitě nepokládal. Vzhledem k tomu, že na výběr u těchto vozů už je z benzínu jen 1.8 nebo 3.0, pokud jezdíte hodně a umíte dobře nakupovat, je lepší volba diesel – 1.6HDi, 2.0HDi nebo 2.2HDi. 1.8i je slabý, 3.0 je dobrý, ale servisně drahý, ale varianta na LPG dává smysl. Z dieselů bych já osobně bral 2.2HDi, menší budou kupovat snad jen šetřílci povinného ručení, jinak nevím proč jít do menšího motoru.

Design, vnitřní prostor, kufr atd.: design citroenu je vyhlášeny jedním z nejmenších odporu vzduchu (Cx), mne nijak neurazí, tenhle model zrovna není nijak závratné výjimečný, je to spíš klasická limuzína. Okladacich přihrádek je sice víc, ale spíš tak středně velké, pravděpodobně uložíte všechno, co potřebujete, ale nadšení ve vás nevyvolají. V podstatě tohle platí o celém interiéru i o celém designu auta: všechno je tam, kde má být, všechno zhruba tak velké, jak potřebujete, kufr je přiměřený. Dopředu když si sedne 180 cm vysoký člověk, tak si dozadu sedne stejně velký a oba jsou spokojeni. Na zadní řadu se vejdou tři sedačky pro děcka vcelku pohodlně. Případně dvě sedačky a žena :) Stejně sedačky pohodlně srovnáte do kufru. Já tam mám chemické WC od Thetfordu, velké, a vešly by se pohodlně 4 a ještě zbude místo na zbytečnosti. Zadní sedadla jsou dělená 2/3, dají se vyklopit do roviny a pak se tam vyspí člověk do 170 cm výšky (opět děti a žena). Zadní sedačky se dají i lehce bez nářadí vyndat, pokud v něm chcete na dovolené s přítelkyni spát nebo souložit, dají se nechat sedáky zadních sedadel doma a vyspíte se parádně. Sedadlo spolujezdce když posunete dozadu a sklopíte, pohodlně se vyspí 180 cm vysoký člověk. Velmi pozitivně hodnotím míru hluku uvnitř, motor slyšíte, jen když jej začnete vytáčet.

Elektronika, topení, klimatizace: to podstatně funguje dobře – klimatizace dvouzonova automatická, chladí, topí, s výkonem nemám problém, ani tady v 35 stupních. Rádio vestavěné, hraje normálně, asi 6 repro plus něco na basy, z výroby. Lampičky vpředu i vzadu, dvě zásuvky na 12V, v kufru jen u modelu kombi. Tady se hodí upozornit na klasické vady francouzských vozů – elektronika. Ne ta zásadní, v motoru. Ptakoviny v interiéru – osička převodu v motorku v tachometru, přepínač dálkových světel pod volantem, malé ozubení přepínače dvouzonove klimatizace na straně řidiče. Prostě blbinky, laický lehce opravitelné, kontrukcne nedomyšlené. Svítí dobře i bez xenonu, moje verze má dešťové čidlo i světelný senzor, fajne věcičky, bez kterých se dá žít.

Ad. francouz: Já moc nerozumím tomu, proč se vedou flame germán x francouz nebo benzín x nafta. U paliva si výběru, co v daně chvíli potřebují, jaká je místní cena, jaký potřebují výkon a o jaký typ automobilů jde. U auta přes 2 tuny a vzhledem k ceně benzínu v Cr zvolím diesel, u Yarise na krátké trasy samozřejmě benzín. Samozřejmě někdo rád holky, gayove vdolky, nicméně železničářskou naftu za 20 nebo peticlenou rodinu ve Fabii HTP pokládám za nestandardní až úchylné a nemá smysl se tím moc zaobírat. Rovněž germana si koupi milovník pořádku a disciplíny, francouze zase milovník pohodlí a krásy. Já už jezdil v lecčems a třeba tolik velmi diskutované ražení vůbec neřeším. Zásadně radím třemi prsty, pokud tlačím na 4 dolů, pak jen dvěmi a takhle to šlo všude – jak v Pajeru a v Roomsteru, tak v Ducatu a stejně v Citroenu. Pokud má někdo s řazením problém, je potřeba ho nechat opravit. V Pajeru bylo pouzdro řadicí páky uložené v měkkém plastů, které rádo praskalo, podobně v Oplu. Měkké nebo tvrdě pokládám svého druhu za fetišismus, případně námět k diskusi pro ženy. Ano, piloti F1 mají jiné požadavky, ale bavíme se o spotřebním zboží, o něčem, co má v prvé řadě za úkol dovézt nás z bodů A do bodů B. Vystřídejte desítky aut, najeďte přes milión kilometrů, projeďte kus světa a možná zjistíte, že to opravdu není podstatně.

Tady ještě poznamenám jednu věc: u aut 4×4 jsem se naučil, že můžete mít auto drahé jak chcete, pokud nemáte ty správné gumy, je to k ničemu. Klimatizace, tempomat, rádio na mp3 apod. jsou fajn věci, ale gumy jsou to, co rozhoduje o tom, jestli vyjedete nebo ne. A často jsou i tou hlavní věci, která rozhoduje mezi životem a smrti. A opravdu nechápu, když někdo, kdo může dát za auto třeba 500 tisíc, šetří na gumách nákupem levných šrotů v hypermarketu.

Takže abych to shrnul: jedna se o velmi pohodlně auto, určené primárně na střední až delší trasy. Na dlouhé ideálně koupit s motorem HDi, na denní krátké trasy si myslím, že 2.0i je ideální. Dostačující i pro rodinu s třemi dětmi, jako auto na dovolenou v Chorvatsku s velkým kufrem na konzervy. Na dovolenou v Itálii nebo Španělsku s milenkou se spaním v autě. Finančně nijak nevybočuje z průměru, ani cenami oprav, ani náklady na provoz, snad jen na 3.0 motor pozor. Prostě, komu jde o pohodlí, těžko bude za srovnatelné peníze hledat lepší řešení. To je můj subjektivní názor, objektivní najdete na stránkách magazínu nebo propagačních materiálech prodejce. Technická data jsem neuváděl, ty si každý najde na google, pokud ho to bude zajímat. Já osobně, dokud se mi rodina nerozroste přes 5 osob zůstanu u C5, a nebo se zkusím vypracovat k C6, to je vopravdu žrádlo :)


02.01.2009 Netlife

 

Jedna zajímavost pojící se k tomuto článku

Autor původně napsal článek celý bez diakritiky. Původně jsem zamýšlel mu to hodit na hlavu jako v jiných podobných případech, ale pak jsem se dozvěděl, že žije v zemi, kde o českou klávesnici nezakopne a vyhovět by mi nemohl, ani kdyby se rozkrájel. Doplnění diakritiky bylo otázkou asi jedné minuty díky použití tohoto nástroje http://nlp.fi.muni.cz/cz_accent/index.php vypracovaného institucí zvanou Laboratoř zpracování přirozeného jazyka. V textu jsem neprováděl žádné úpravy, takže můžete posoudit kvalitu onoho nástroje, každopádně klobouk dolů před tvůrci této utility, která ve své podstatě nebude tak triviální, jak vypadá… (D-F)

12345 (19x známkováno, průměr: 2,63 z 5)
2 938x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017