Rozdíl mezi řidiči a cyklisty

Featured Image

Jsou na světě lidé, kteří používají automobil jako dopravní prostředek, prostě jako způsob, jakým se člověk dopraví ráno z domu do práce a odpoledne zas z práce domů nebo kamkoliv jinam, kam je srdce táhne. Těchto lidí je mezi všemi řidiči drtivá většina. Já je naprosto chápu.

Z nějakého důvodu prostě používají auto, třeba proto, že v obleku na kole jezdit do práce nechtějí nebo tam nejede autobus ani vlak nebo prostě auto k výkonu svého povolání potřebují.

Stejně tak existují lidé, kteří pohlížejí na bicykl úplně stejně – jako na dopravní prostředek, určený čistě k dopravě z bodu A do bodu B, přičemž tento prostředek má nezpochybnitelné výhody: nemusí se hledat místo na zaparkování, není totiž problém přimknout kolo ke kterékoliv lampě, není problém jet po chodníku, mnohdy je podél cesty vystavěn kromě obyč chodníku ještě jeden, kterému se honosně říká cyklostezka. Několik takto smýšlejících lidí znám a nejeví a nikdy nejevili posedlost pumpičkářstvím, proti kterému spousta lidí včetně mě a řady čtenářů tohoto serveru brojí. I já využívám bicykl k dopravě k tetě na oběd, jelikož tam jsem na kole přes park rychleji, než autem okolo parku a mimo to, nějaký pohyb je potřeba. Tito lidé, včetně mě, se neúčastní žádných hromadných páchání přestupků, kdy omezují a ohrožují ostatní účastníky provozu, stejně tak jako lidé, kteří používají auto jen jako dopravní prostředek, se neúčastní rallye, DTM, WTCC, F1 nebo třeba jenom srazů amerických aut.

Na tomto místě je potřeba podotknout, že jak Den bez aut, konaný v řadě měst ke konci září, tak automobilové závody jakéhokoliv druhu, jsou akcemi pořádanými někým proto, aby se někdo jiný bavil, jsou to zájmové akce pro velmi úzkou skupinu lidí. Na rozdíl od cyklojízd, při kterých se nezřídka uzavírají hlavní silniční tahy ve městech a působí tak značná dopravní omezení, závody aut však probíhají buď na úplně uzavřených okruzích, nebo v případě rallye z drtivé většiny na nevýznamných okreskách, na kterých je i jindy minimální provoz a hlavně jsou uzavřeny pro všechna ostatní vozidla z důvodu zajištění bezpečnosti jak jim, tak hlavně účastníkům soutěže a divákům, na rozdíl od Dne bez aut 2010, kde jsem podle článků (i na tomto serveru) nenabyl pocitu, že by byly veškeré dotčené komunikace uzavřeny, ale na místě jsem sám nebyl, takže se mohu mýlit. Nezapomeňme, že je řada lidí, která se potřebuje dostat do práce i v neděli, a není malá.
Ale stejně tak jako lidé, kteří používají auto a kolo čistě jako dopravní prostředek, jsou i lidé, kteří mají jedno nebo druhé za koníček, věnují tomu obrovské množství času a peněz, orientují na to celý svůj život. Co se týče fandů jízdy kolmo, i zde je několik skupin. První z nich známe –akce, při kterých se hromadně porušují dopravní předpisy a velmi zásadně se omezuje ostatní provoz na silnici. Ta druhá omezuje své aktivity na lesy, louky, případně bike parky, kde se s helmou na hlavě řítí z kopce dolů přes různé skoky a tak, tedy si vybírá pro svůj koníček místa, kde ubližují tak nanejvýš kořínkům a kytičkám, které tady byly miliony let před prvním výskytem člověka a další miliony let po vyhynutí člověka tady budou. Tihle lidi si často své dráhy k ježdění staví vlastníma rukama za vlastní peníze.
Stejně tak je více skupin fandů do aut. Fandové první skupiny si nalepí na zadní sklo patnáctileté Lantry, zatmavené fólií z Teska, nálepku Provocation No Limit, sundají plecháče, vloží rozšiřovací podložky, namontují levné měkké čínské RSW, na které nazují v lepším případě Barum Bravuris, dovnitř dají rádio Sencor, které má vole pyčo v sobě dívídí, džípíes, tívítuner a kundolap za vosum háků suma sumárum, pustí hip hop a jedou prasit do provozu. Dříve nebo později je ty pneumatiky, na kterých ušetřili pět stovek oproti lepším („stejně je to všecko jedno a to samý vole“), neudrží v zatáčce a oni skončí v lepším případě v poli, v horším v autobusové zastávce plné lidí.

Ta druhá skupina fandů do aut o sobě nedává nijak moc vědět na první pohled. Neskromně se do ní řadím i já. Na pohled druhý ale poznáte, že jejich auto je ve velmi dobrém stavu, protože místo do zbytečností typu fólie na okna, velkých křídel a 20“ kol investovali do kvalitních tlumičů, kvalitních pneumatik a o své auto se náležitě starají. Doma pak přečtou stohy článků o správném držení volantu, správné pozici za volantem, o správném vedení stopy zatáčkou, o tom, jak zvládnout smyk, jak mu předejít nebo jak ho naopak vyvolat apod. Pak to taky mimo běžný provoz zkoušejí a ve chvíli, kdy to budou opravdu potřebovat v provozu, to zvládnou. Tihle lidé většinou vědí, jak se chovat na silnici, a to jak z pohledu řidiče, tak z pohledu chodce.

Dostáváme se nyní k jádru pudla, a sice k podpoře shora. Cyklostezek se během nedávné doby postavilo za peníze nás všech obrovské množství, ale jsou i takoví pitomci na kole, kteří je nevyužívají, i když vedou hned vedle silnice, a raději působí problémy na ní. Naštěstí došlo nedávno k prozření, že 200 metrů pokresleného chodníku za 18 mega opravdu ne. Bohužel, stalo se tak pozdě a část té cyklostezky už stojí.

Na druhou stranu, kdy jste naposled četli o tom, že se někde postavil závodní okruh nebo třeba jen vyčlenila louka, aby si fandové rallye vytvořili vlastní bahnitý okruh, na kterém budou moci do sytosti prohánět svá eva a imprezy? Přitom fandové do aut přispívají na chod státu mnohdy mnohem více, než pumpičkáři, právě brutálním zdaněním pohonných hmot, kterých jakékoliv auto při závodění sežere tolik, že prohne nádrž podtlakem.

Všechno má dvě strany mince a všechno má svá pro a proti, jakožto i fanoušky a odpůrce. Nebudu se nyní zabývat celkovou buzerací jedné z dojných krav (nikdo mi nevymluví, že když 54% z ceny benzínu u pumpy jsou daně, nejsem dojná kráva a to benzín není to jediné, co platím) ve formě stále tvrdší represe a pokut za banální, mnohdy nikoho neohrožující přestupky. Proč by se za peníze mně násilím sebrané nemohl postavit závodní okruh (a můžeme mu říkat třeba autostezka), když cyklostezka jde? Vždyť na něm ani nemusí být asfalt.

Proč stát podporuje jenom něco? Hodí se mu to líp do krámu? Vypadá pak líp v očích ovcí s mozky nakaženými morem toho, že auta jsou špatná? Jak se asi ráno objevily v obchodě rohlíky?

Dvěma stopám zdar.


11.05.2011 Bloody Cardinal

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
253x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017