Profesor T.

Featured Image

V neděli večer na mě padla depka z toho, že sněží. Nemám rád sníh. Tak jsem dospěl k názoru, že se budu dívat na televizi. Ukázalo se přitom, že jsou horší věci než sněžení. Jmenovalo se to Profesor T. Je to český kriminální seriál a modré porno pro podivíny.

Hlavní postavou je obsedant vybavený formálním oblečením, vystupováním a flaškou s dezinfekcí. Během celého zhruba hodinového vysílání provádí v různém pořadí následující činnosti: dezinfikuje sebe a své okolí, přednáší studentům kriminologii, nechává se hladit od zrzavé kurvy a pomáhá policii. Kromě dezinfikování dává hlavní postava reprezentovaná hercem Řezníčkem najevo svou excentricitu většinou prvoplánovými prostředky. Neustále se tváří, jako by se právě vrátil z pohřbu celé vlastní rodiny, montónně mluví, pronáší jízlivé hlášky a chodí jako robot Karel, tzn. jde rovně, otočí se, zase jde rovně a tak pořád. Poněkud připomíná Pana Tau, jen trochu víc mluví a nemá klobouk.

Obsedant pomáhá policejnímu týmu profesionálů na slovo vzatých. Tým tvoří kpt. Vycmrndlá, její kolega Vošouch, nadřízený Kořala a všemu kvůli genderové vyváženosti velí plk. Julia Robertová v podání herečky Schneiderové. Jména jsem si teď vymyslel. Robertová prohlašuje, že nastavila svoje oddělení jako firmu. Asi nějaká inspirace Agrofertem. Vycmrndlá je ve svých necelých třiceti kapitán u PČR, to jsou mi věci, asi důsledek aplikace genderových kvó-kvó-kvót. Vošouch je odborník na informační válku se zločinem a umí se probourat do různých elektronických komunikačních systémů. Kořala chlastá, protože utrpěl děsivé osobní trauma. Na dva pracovníky tak vycházejí dva nadřízení, v tomto ohledu se prostředí policie podařilo zachytit poměrně věrně.

Rozpočet byl evidentně velmi napjatý, což se projevuje minimem exteriérových scén. Nejvýznamnější položku v rozpočtu pravděpodobně představuje dezinfekce, kterou hlavní postava kolem sebe neustále rozprašuje.

Herecké obsazení je extrémně deficitní. Pravděpodobně došlo k tomu, že všechny volné herce v zemi už vyhubil personál nemocnice v Rubavě, nebo v tom odmítli hrát, aby je ten blázen nepocintal nějakou chemikálií. Herecké výkony hlavních představitelů jsou také zhruba na úrovni Modrého kódu, takže něco mezi ochotnickým divadlem a živým vystoupením skupiny The Tap Tap.

Moderní seriál není pouze vo dějí, ale hlavně vo vztazích. Pan Profesor evidentně předtím měl něco s Robertovou. Vošouch by rád něco měl s Vycmrndlou. Seriál je teď někde v polovině, takže se domnívám, že se vztahy mezi hlavními postavami budou dále rozvíjet a nakonec se všichni spolu pohádají nebo vyspí nebo obojí.

Zrzavá kurva je bezesporu nejsympatičtější postavou seriálu. Bohužel se tam objevuje pouze epizodně. Tím výčet pozitiv končí.

Když pan profesor nedezinfikuje, nepřednáší ani se nemazlí se zrzavou kurvou, pomáhá policii vyšetřovat. Vycmrdlá a Vošouch nejsou totiž žádní policejní lumeni jako třeba ten génius z kriminálky Miami, navíc jejich kariéru u policie neustále podlamuje jejich přímý nadřízený Kořala. Pomoc vyšinutce se jim proto skvěle hodí, i když úvahy mistra dedukce jsou místy triviální.

Předmětem vyšetřování v tomto případě bylo zmizení studenta, který opustil své bydliště a není k nalezení. Na pozadí banálního případu vynikne schématičnost jednotlivých postav. Negativní postavy jsou na první pohled negativní, abychom věděli, koho máme nenávidět. Jak studentův spolužák, tak jeho otec jsou natolik nesympatičtí, že by mohli z fleku kandidovat do sněmovny za ANO.

Incidence různých chyb v seriálu je fascinující. Před hodinami ukazujícími 11:27 vede ředitel školy (Igor Bareš, podle všeho pevná součást všech seriálů) zhruba minutový dialog s profesorem. Následně, před stejnými hodinami, vede opět v 11:27 Bareš rozhovor s otcem zpovykaného bohatého studenta. Hodiny se nepohnuly, asi dilatace času. Škola pro policajty, na které pan profesor působí, je ve skutečnosti VŠCHT v Dejvicích. Posluchárna, kde se policejní dvojník Sheldona realizuje, je na strojárně nebo na FELu tamtéž, je jich tam víc totožných. Za exkurzi do míst, kde jsem studoval, autorům děkuji. Fízlovská škola tam ale žádná není a nikdy nebyla. V určitém momentu dospěje příběh k rozuzlení – studenta zabil při hádce jeho otec. Tělo pak odnesl k sobě domů a zahrabal ho na dvorku. Také si z jeho bytu odnesl počítač a drahou elektroniku. A tohle všechno provedl sám a nikdo si ho u toho v činžáku nevšiml, dokonce tam ani nezůstaly stopy po tak rozsáhlé manipulaci s tělem a předměty.

Funny jsou také výslechy. Seriál vytváří dojem, že policie smí kohokoli odchytit, zavřít do vykachlíkované výslechové místnosti a vyptávat se ho na všechno možné. Otázky mu mohou klást policejní i nepolicejní osoby. Všichni samozřejmě radostně vypovídají strýčkovi fízlovi a nikdo nemá advokáta.

Jeden čas jsme se ženou docela ujížděli na Modrém kódu alias Kečupovém království. Jeden lékař tam prováděl pokusy na lidech, jiný léčil přikládáním ruky, na příjem vedený megerou Laurinovou každou minutu vtrhli záchranáři s výkřikem „zlomenina mozku, dostal pět litrů krystaloidu“, prostě Prima zábava. Říkali jsme si, kdo tyhle kraviny asi vymýšlí a proč to neběží na Prima Comedy Central. Ale Profesor T. je úplně novej level. Člověka potěší a uklidní, když v televizi vidí, že závažné trestné činy vyšetřuje taková banda břídilů, proti nim jsou felčaři z Rubavy spolek akademiků. Ale možná to nebude ani tolik odtržené od reality. Vošouch s Vycmrdnlou se určitě podíleli na kauzách jako Nečesaný, Kramný a dalších zhruba několika stovkách, o kterých se tolik nepíše a které prezentovaly Policii České republiky veřejnosti stejně dobře jako tento šílený seriál.

Ne že bych disponoval nějakou rozsáhlou znalostí sračkoidních seriálů produkovaných českými televizními stanicemi, z každého občas vidím nebo spíš slyším kousek a navíc v dost velkých odstupech. Mám přitom pocit, že po několika marných pokusech jako Vzteklina nebo Dáma a Král kvalita definitivně ustoupila objemu, tzn. cílem hry je natočit co nejvíc vysílacích minut za co nejméně peněz. Napadá mě přitom jedna myšlenka, která by umožnila náklady dále snížit. Totiž seriály personálně a dějově propojit. Inkubátorem kauz by mohla být Ulice. Tam by se děly vraždy, úrazy, zdravotní příhody a podobně. Lehčí případy by se vozily do Ordinace v Růžové zahradě, komu by tam nepomohl ani Rychlý a Adamovská, toho by odvezli Rubavy. Komu by nepomohli ani tam, ten by si zahrál v novém seriálu z prostředí pohřební služby. V případě, že by příčinou hospitalizace byl násilný skutek, nejdřív by to vyšetřovali Specialisté nebo Kriminálka Anděl, a kdyby to nedali, přišel by jim na pomoc vyšinutý profesor.

 


25.11.2018 D-FENS

12345 (334x hodnoceno, průměr: 1,49 z 5)
25 866x přečteno
Updatováno: 25.11.2018 — 20:48

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!