Případ nepovedeného zdravotníka

Featured Image

… aneb po bitvě je každej ometák primářem na ARO.

Z výčtu položek, které v Čechách ještě nemáme a jinde mají, můžeme zase jednu škrtnout – sériového vraha ve zdravotnictví. Ošetřovatel z havličkobrdského anestezilogicko-resuscitačního oddělení Zelenka podáním preparátu heparin přivodil smrt osmi pacientů, přičemž se o totéž u dalších devíti lidí pokusil.

Byl jsem otřesen tím, jak si Zelenka naplánoval celou akci a jak si vybíral oběti. O motivech jeho konání nebudu spekulovat, ale vím, že práce na ARO (anebo třeba na onkologii, potažmo kdekoli jinde ve zdravotnictví) představuje silný tlak na psychiku, který může akcelerovat dobré i špatné stránky lidské povahy. Při určité velikosti souboru takto zatížených jedinců se prostě stane, že se někdo začne chovat nepředvídatelně. O to důležitejší je, aby existoval nějaký systém, díky kterému se podaří alespoň minimalizovat následky takového konání.

Daleko více šokující než Zelenkovy praktiky je chronologie souvisejících událostí.

květen 2006 – Zelenka pracuje na ARO jako vedoucí směny a nadřízení jsou s ním spokojeni.
11.6.2006 – po lehké operaci nečekaně vykrvácí pacient František Škvařil (69 let)
18.6.2006 – na vykrvácení umírá pacientka Marie Henslová (59 let)
22.6.2006 – opět na vykrvácení umírá František Tláskal (82 let)
začátek července – primář ARO Longin se začíná zabývat zvýšeným počtem úmrtí na vykrvácení
9.7.2006 – vykrvácí Ivo Řípa, hospitalizovaný po zranění hlavy (78 let)

D-F vsuvka první
Vidíme, že si Zelenka vybíral především starší pacienty, čímž pravděpodobně eliminoval riziko přílišného zájmu o příčinu smrti na straně příbuzných a tím tlak na přezkoumání příčiny smrti.

polovina srpna 2006 – primář ARO Longin zjišťuje, že nezvykle vysoký počet úmrtí na vykrvácení by mohl být způsobený podáním léku heparin pacientům, u kterých je kontraindikován. Pořádá školení pro sestry, jak jej správně dávkovat.

D-F vsuvka druhá:
Heparin je lék, který velmi rychle snižuje srážlivost krve. Je obsažen v krvi každého člověka jako přírodní látka. Jako lék je používán v případech, kdy je třeba zabránit vzniku krevních sraženin. Smrtelná dávka je asi 10ml. Člověk pak vykrvácí, přičemž krvácení může nastat kdekoli, například do dutiny břišní nebo do mozku. Na oddělení je tento lék běžně dostupný všem sestrám, ale otázka měla znít – proč o jeho použití školit sestry? Odkdy stanovuje indikace sestra? U pacientů po operacích nebo s úrazem je přece lék snižující srážlivost krve, tedy i heparin, kontraindikován. Problém tedy neleží „heparinu moc/málo“, ale heparin ano/ne. O čem tedy vypovídá, že primář uspořádal školení? Pokud by v nemocnici vše fungovalo podle zásad, které jsou v tomto oboru základní, bylo by takové školení už dopředu bezpředmětné.

23.8.2006 – vykrvácí Václav Nový (66let).
25.8.2006 – vykrvácí Marie Šimůnková (65let) umístěná na ARO po operaci žlučníku
4.9.2006 – umírá Věra Horáková (57 let)
počátek září – Zelenka si bere dovolenou. Primář Longin už delší dobu hledá shodné prvky v chorobopisech pacientů, kteří zemřeli na vykrvácení, a zdá se mu, že nachází společný prvek v Zelenkovi. Zelenkovou dovolenou má hypotézu potvrzenu, zatímco doteď věděl, že k úmrtím dochází za Zelenkovy přítomnosti, nyní také ví, že k nim nedochází za jeho nepřítomnosti.
24.9.2006 – primář Longin pracuje v jedné směně se Zelenkou. Longin musí na sál a Zelenka píchne heparin Marii Fialové (83 let), která se na ARO zotavuje z infarktu.
25.9.2006 – nyní již primář Longin nehodlá čekat. Říká Zelenkovi, co si o něm myslí, kontaktuje ředitele a nemocnice rozvazuje se Zelenkou pracovní poměr dohodou (!).

Jména a datumy jsem přebral z MF DNES. Jak se zdá, jsou v tomto seznamu také nepřesnosti. Novinky.cz uvádějí ještě jméno jistého pana Kolmayera, který v seznamu MF DNES nefiguruje.

D-F vsuvka třetí:
Myslím, že příběh primáře Longina je hoden zfilmování. Většina lékařů, aspoň takových, jaké já je znám, by tak daleko jako on vůbec nebyla zašla. Nyní se v médiích občas najde hlas, který primáři vytýká, že reagoval pomalu. Jistě, z dnešního pohledu, kdy je věc jasná i poslednímu vohnoutovi, jsou tři měsíce spousta času. Jistě ani primář Longin nechodil každý den do práce s myšlenkou, že mezi personálem oddělení je vrah, protože takové věci se stávají v nepodařených detektivkách a ne v běžné praxi, kde mají problémy většinou zcela prozaické a dohledatelné příčiny. Jistě se sám zdráhal pochopit, že se něco takového může stát právě jemu. Kdyby Longin neudělal to, co popíšu dále, patrně byl teplý ošetřovatel ordinoval dodnes, jen v jiné nemocnici.

13.10.2006 – nemocnice podává trestní oznámení.

D-F vsuvka čtvrtá
Trestní oznámení neobsahuje Zelenkovo jméno, což je logické, protože v případě, že by vina nebyla dokázána, by oznamovatel riskoval žalobu. Trestní oznámení je formulováno velice opatrně, takže tam není nic o prvních pěti a posledním úmrtí na vykrvácení, ale jen o těch případech, kde byla dokázán heparin v krvi. Nicméně relevantní skutečnosti jsou z textu trestního oznámení zřejmé i laikovi.

23.10.2006 – policie uvádí toto datum jako den, kdy přijala trestní oznámení.

D-F vsuvka pátá
Policie v tomto bodě buď lže o datu přijetí trestního oznámení, aby opticky vylepšila dobu své nečinnosti, nebo používá nemocnice k doručování poštovní holuby.

30.11.2006 – primář Longin se dozvídá od sester, že si Zelenka našel místo v nemocnici v Jihlavě. Tentýž den se odebral na policii „přihlásit se k výslechu“ (tak to aspoň nazvala MF DNES).

D-F vsuvka šestá
O žádném takovém aktu, který by byl znám jako „přihlášení k výslechu“, jsem ještě neslyšel. Myslím si, že šel docela obyčejně naléhat na vyšetřovatele, aby se případem zaobíral, a novináři jdou v tomto bodě dosud nečinné policii na ruku. Trestní oznámení, ke kterému se má policie do 30 dnů vyjádřit, leží v tento den již šestým týdnem na stole vyšetřovateli, který údajně byl nemocen.

1.12.2006 – policie zatkla Zelenku. Zelenka se doznává k osmi vraždám.

3.12.2006 – policie informuje média o sedmi vraždách.

5.12.2006 – poprvé se na veřejnost dostává informace o osmi vraždách, ačkoli policii bylo od začátku známo, že jich bylo osm. Oficiálním zdůvodněním tohoto rozdílu je nepřesnost při psaní.

7.12.2006 – policejní prezident Husák vysvětluje liknavost svých podřízených.

8.12.2006 – ředitel nemocnice Pejchl tvrdí médiím, že primář Longin před ním vraždy tajil.

D-F vsuvka sedmá
Policie promlouvá k médiím a při té příležitosti znovu a znovu mlží, jak je ostatně zvykem. Uvádí totiž, že v trestním oznámení nebylo nic o Zelenkovi a souvislosti předávkování heparinem, což je ovšem pro policii jako takovou nerelevantní – formální náležitosti trestího oznámení byly splněny. Policie dostala podnět a měla se jím zabývat, ale jak asi někteří z nás na vlastní kůži zažili, práce policie s trestními oznámeními je jaksi zvláštní. Zpravidla se něco jakoby vyšetřuje a nakonec se případ odloží. Každopádně, policie nakonec bude mít radost, protože případ vraha Zelenky bude ve statistice figurovat jako objasněný.

Tak co? Jak se cítíte? Já mám dojem, že pan ředitel, pan hejtman, pan Husák a v neposlední řadě jeho policejní crew vylili na hlavu národa kbelík plný sraček. Je mi z toho tak nějak úzko. Ačkoli nás policie, její velení a všemožné její složky denně ujišťují o tom, že bezpodmínečné respektování zákona očekávají od každého občana, sama policie a policisté dělají ze zákonů trhací kalendář a hajzlpapír. Mediálně diskutované delikty prasácké jízdy policejního prezidenta nebo autohavárií jeho bezprostředních podřízených se krčí před zcela zjevnými selháními systému, která se už nedají přehlížet.


10.12.2006 D-FENS
Pozn. autor není lékařem, ačkoli jím chtěl být, nakonec se věnuje jiným věcem nahony vzdáleným. Pokud jsou v textu medicínské nesrovnalosti, pomozte mi je opravit. (D-F)
 
 
 

12345 (15x známkováno, průměr: 2,60 z 5)
553x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:05
D-FENS © 2017