Převod vozidla – pekelný horor s angry-endem - zpět na článek

Počet komentářů: 159

  1. Vřele doporučuji nový animovaný film Zootopia – a scénu na dopravním úřadě! ;-)

  2. Já se teď bavím papírováním spojeným s naftovým kabriem.
    Loni se tomu krámu podělal motor, takže jsem tam nechal dát jinej. Původní byl s turbem, novej bez turba. Což znamená jiný typ motoru a auto neprošlo technickou (tedy prošlo, ale jen na měsíc). Od Fordu jsem si za pár tisíc nechal poslat lejstro, že ten motor nového typu v autě být může a s papírem navštívil registr. Čekal jsem, že mi to prostě a jednoduše přepíšou v techničáku, ale tak jednoduché to není. Chlap musí vygenerovat stoh papírů a protože má moc práce, bude to až za tejden (tzn. dnes).
    Stoh papírů s instrukcemi jsem odvezl do servisu. Mechanik asi pět minut hlasitě kurvoval a pičoval, že takovej bordel není nikde jinde, jen v Kocourkově. Všude jinde je motor prostě a jednoduše náhradní díl, jako cokoli jinýho z vrakoviště.
    Další plán je takový, že na technické udělají „přestavbovou technickou“, protože jde o „přestavbu vozidla“ (má jiný motor). Dostanu hromadu papírů, sundám zadní značku, odvezu to na ouřad a konečně dostanu štempl a STK nálepku.
    Chlap na ouřadě má ovšem příští týden dovolenou, takže jak jsem plánoval vyrazit kabriem k moři, tak teda jako ne.

    1. Motor je náhradní díl, ale musíš tam dát stejný typ, jako tam byl. S turbem vs. bez turba je spolehlivě jiný typ motoru.

      1. I pokud ti to fabrika potvrdi jako zamenitelny dil, je to papirove stale prestavba. Kdysi v 80tych letech za komancu, jak nebyly papiry na mercedesy, jsem mel treba benzinovy sestivalec w114, ktery skoncil jako ctyrvalcovy dieselovy pianovy kombik w123. 5 x vymena karoserie a motoru. Tehdy to jeste slo. Dneska uz kombajn ze sedana, naftu z benzinu a zmenu typu na generacne navazujici model neudelate ani omylem.

        Vysledek je spolu s ekobuzeracnim vypalnym ten, ze ojetiny se likviduji a kupuji se moderni osizene srace. Presne proto je ta legislativa tak komplikovana. Lobby automobilovych vyrobcu nedovoli jinak.

        1. To nedělá lobby výrobců, ti mají marketing natolik propracovaný, že se nová auta prodají. To dělají psychopati ve vládách, sociální inženýři, kteří prostě lidem nedovolí jezdit tím, čím by lidé rádi jezdili.

          1. Auto nějak vyjelo z továrny a dostalo papíry. Za svůj život musí zůstat takové, na co dostalo papíry. Bylo by hezké vyměnit 1.2 motor za V8, ale taková přestavba je extrém a mamlas přestavitel vidí jenom ten brutální výkon a už nemyslí na takové ty drobnosti, jako aby to auto takový motor vůbec uneslo nebo aby ten výkon nějak bezpečně kola přenesly na silnici. A aby takové montstrum šlo ubrzdit. 1.2 fábie má jiné brzdy než mondeo V6.

            Samozřejmě, někdy by ta změna motoru byla velice malá (1.4 na 1.6 např.), takže by nebyl technicky žádný problém takovou změnu udělat a auto by ve finálu bylo jak z fabriky, ale kázeň musí být!

            Dokonce je problém legálně vyměnit motor, který je z 99% stejný a největší rozdíl je právě v tom typovém označení vyraženém na bloku. Bohužel. Dá se to někdy obejít, když jsou ty motory tak podobné, tak se ten typ nechá přebouchat, ale nesmí to být poznat (když je motoru 10 let, tak je divné, že právě to místo s označením typu se leskne jak psí kulky…).

            1. ale to jsou kecy v kleci, Samozrejme, zbastleniny a vraky nebezpecne zivotu jsou realita prvovyrobcu a garazovi prestavitele spise hasi to, co ve vyrobni lince inzenyyri zprasili.

              Napriklad u vyrobku vehlasne Skody, kdy napriklad jejich slavna Fabia Junior mela na uplne jinych kolech a s uplne jinou vahou motoru stejne pruziny a tlumice jak 1.9 TDi a tudiz mezi predni kolo a lem blatniku vesly dve pesti, protoze pitomci z Boleslavi nenavrhli mekci pruziny.

              Krom toho, dilenske prestavby se i za komancu delaly kus auta za kus jineho auta , akorat neslo menit motor a kastli naraz, tak se delal oser s papirovanim nadvakrat, prakticky to bylo jedno kompetni auto jak vyjelo z fabriky na srotak a druhe kompletni auto jak vyjelo z fabriky na znacky. Kdyby nebyli komanci idioti a uznavali zahranicni papiry, tak se to tak delat nemuselo, ale idioti dnes i vcera jsou porad stejni.

              A jinak, co se tyce tech slavnych veci okolo na aute krom motoru, tak vyrobci si s tim nelamou hlavu ani dodnes. Prakticky treba vim, ze brzdove kotouce na 1 generaci Boxstera 2.5 jsou uplne presne zamenitelne za odvrtavane kotouce z boxstera 987, konkretne jde o dil PORSCHE: 98735140101, PORSCHE: 98735140201 , protoze je sam mam na 986ce. Podle fabriky jsou 100% nezamenitelne, protoze i u Porsche prachy na prvnim miste a pro 986ku jsou odvrtavane jen na Boxster S. Takze zadne bastleni. Pekne si kup novy model, anebo se smir s blbymi kotouci, ktere jsou na 986ku drazsi a horsi. Tak to totiz funguje u fabrik a u homologaci.

              1. Vy mi hovoříte z duše.
                Nejšílenější vždycky je, když někdo na autě kus šmejdu vyrobený z obsahu německých jímek nahradí nějakým kvalitním kusem strojařiny, a tím se dopustí nepřípustného zásahu a učiní tento nyní bezpečnější vůz nezpůsobilým k provozu na pozemních komunikacích. Nahraďte na Octavii ty původní kryty ložisek za opravdové brzdy a na STK Vám seberou i rodný list. „Já jen chtěl, aby to aslepň trochu a občas brzdilo…“ „Jo, milej pane, to se nesmí!“…

              2. Ale no tak, nevymýšlejte si. Fabie první generace má 17 typů předních pružin, 4 typy předních tlumičů a 3 typy dorazů předních tlumičů. Konkrétní kombinace typů závisí na motorizaci, výbavě, karoserii a verzi podvozku (normální, zvýšený pro špatné cesty, snížený sportovní). Diesely a benzinový dvoulitr mají vždy silnější pružiny než zbylé motorizace.

        2. Ale jo, z benzinu naftu a nebo obracene udelas. Jen krome motoru musis vymenit i ten kus plechu, co se mu rika VIN. Znam dva lidi, co si takto predelali UAZe na naftu (zemedelci, holt nafta do trachtoru je levnejsi…) a bez problemu. Na UAZ je nahradni dil totiz uplne vsechno ;-)

  3. Jak jsem kupoval auto v Kanadě (Vancouver).
    1.) inzerát – prohlídka – potřesení ruky že to beru
    2.) jízda pár km do nejbližší kanceláře jediné státní pojišťovny
    3.) vyplnění A4 (auto, prodávající, kupující). Stačí pas a řidičák(český :), dokonce uznají bonus z českého pojištění(stačí neoficiální překlad do AJ).
    4.) po cca 20min. dostane nové SPZ a je hotovo (povinné ručení je sice drahé jako prase, ale platí se měsíčně 150-200CAD)
    Žádné STK, emise, evidence nic.

    1. Neser… ;-) To bys taky za chvili mohl napsat, jaxi kupoval v Kanade zbran a ve finale pak, ze v Kanade fura lidi nezamyka baraky bo nizka kriminalita.

      Jinej svet. My zijeme v demokraticke EU.

  4. Jak jsem kupoval a přepisoval auto v ČR. :-)
    Bylo to začátkem letošního května, kdy jsem se rozhodl koupit si „užasnou“ Škodu Rapid – myslím tím tu s motorem vzadu. Na inzerátu jsem sehnal auto za cenu, která mi vyhovovala. Po domluvě s majitelem, jsem zjistil, že o víkendech nemá čas, takže OK, zajedeme tam ve čtvrtek.
    Auto se mi líbilo, Rapid 120, vyrobený v BAZu, zelený s černou střechou. No prostě krása nesmírná, teda až na nějakou tu díru a další drobnosti. Platné doklady, STK do podzima. Fajn, beru, alespoň si bude s čím hrát za dlouhých zimních večerů. Protože jsme prohlídku auta a nějaké ty formality zvládli ještě dopoledne, rozhodli jsem se, že auto hned přepíšeme.
    Na stanici STK v Přerově mi oznámily, že nemají kapacitu a že mě objednají na evidenčku na příští týden. Děkuji, nechci. Další pokus a podobný výsledek. Prý, že mám vědět, že od novýho roku fotí a tím že to dlouho trvá. No nevěděl jsem. Odjel jsem tedy cca 200km domu s nepřepsaným Rapidem. Auto cestu ustálo, nikde jsem nevařil, neopravoval a na lano taky nedošlo. Docela pěkný výlet.
    Obvolal jsem STK v okolí mého bydliště a všade plno. Nakonec jsem našel: „Přijeďte zítra, někam vás s evidenčkou vmáčknem.“ Vzal jsem si tedy další den dovolené z práce (už druhý), vyčekal jsem cca 2hodiny na STK a vjel na linku. Zde se došlo k drobné komplikaci, protože jsem měl na kolech poklice, které na STK být nesmějí. Na můj dotaz, jak souvisí poklice s kotrolou VINu a barvy mě odpověděli, že to musí dolu, protože se auta fotí. Po kratší výměně názorů už demonstrativně létali poklice po podlaze STK, nevím proč, nějak mě to rozhněvalo… No evidenčka nakonec dopadla dobře, ale už vím kam příště nepojedu.
    Třetí den dovolené a zpátky do Přerova, na magistrát. Na magistrátu jeden člověk před námi, to je super. U okýnka slyším: „Vaše zelená karta není platná, protože není zelená, ale je na bílém papíře.“ CO?! Jasně, zelená karta musí být zelená, to dává smysl. Jenže takhle jsem to dostal do e-mailu, žádné upozornění, nic. No prostě mě to nenapadlo. Navíc existuje spousta dokumentů, které mají v názvu barvu a jsou jiné barvy (třeba modrá knížka, bílá kniha EU,…). Po zavolání přednosty úřadu, telefonování na pojišťovnu a asi hodině času my bylo řečeno: „Já Vám to fakt nepřepíšu, ale kdybyste měli tu starou zelenou kartu na předchozího majitele, tak by to šlo. Ta už sice neplatí, ale já to nedokážu ověřit.“ Úžasný, no bohužel jsme jí neměly. Ještě chvíle vyjednávání, domluveno, že ofotí na úřadě na zelený papír a HOTOVO. Hurááááá.
    Nevím, asi jsem idiot, že jsem se na přepis auta špatně připravil předem, ale nepřijde mi to normální. Hlavně to s tou kapacitou na STK, ten zbytek už je jen k pousmání. Popravdě jsem čekal, že ten stroj nedojede domů, že pojedeme na laně, ale tohle ne.

    1. No zelena karta je vubec saskarna. Kdyz jsem poprve kupoval auto, tak jsem opsal spatnou, starsi, SPZ z velkeho technicaku pri on-line zarizovani zelene karty. Tu jsem vytiskl. Sice pekne zelene, ale spatnou SPZ mi slecna u okynka nesezrala. Nastesti mne neposlala pryc uplne. Hned vedle STK je nekolik pojistovacich kancelari. Tak jsem se vydal hledat stesti tam. Nakonec v jedne umeli ruceni nejen uzavrit, ale i zmenit.

      To se provadi nejdrive v sofistikovane aplikaci MS Excel, kam se zadaji hodnoty a nasledne se na druhem listu objevi hotova karta. Pak se klikne na tlacitko tisk. Tiskarna je cernobila. Zeleny papir je bezne dostupny v papirnictvi. Kontrola vstupu je sofistikovana. Na prvni pokus jsem mel zelenou kartu platnou rovnou do roku 2050. V dalsi fazi upravi pojistovak smlouvu nekde v systemu pojistovny.

      Je to proste uplne zbytecny papir. Bud se to kontroluje online, a pak je snad jedno, na cem jsou udaje vytistene (navic snad pak staci jen cislo smlouvy). Nebo je to k nicemu. Teda ono je to urcite k nicemu, protoze smlovu lze stejne hned zrusit.

      Co mne ale desi je, ze cely ten postup, nebo to co absolvoval autor pripada nekterym normalni. U nas v praci resime, ze v navodu nemouzou byt ctyry body, protoze uzivatel zvladne jen tri. Jinak mu to pripada slozity. Tady by nekteri ten pocet snad rovnou ztrojnasobily. Protoze „uzivatel ma byt pripraveny“.

      1. Ne vždycky jde všechno zkontrolovat online a když, tak to nějakou dobu trvá. Takhle se kterýkoliv příslušník může podívat na doklady a „nashledanou, můžete jet“. Kdyby musel všechno kontrolovat online, musel by mít nějakou chytrou krabičku s připojením na net (prostě smartfoun), připojit se na net, mít signál, aby to šlo, mít dost silný signál, aby to šlo dost rychle, aplikace by musela fungovat (občas někde něco klekne), připojit se do databáze… Proti tomu je kouknutí na papír úplná banalita. Samozřejmě, může být falešný, ta zelená karta vlastně nemá žádné ochranné znaky a každý si ji může vytisknout doma, ale většina lidí to nedělá. Většina si to nelajsne, protože v případě nehody by nepřišli jen o nějaký mizerný bonus na povinném ručení, ale šla by za nima celá způsobená škoda. Většina lidí prostě má platné pojištění.

        1. Ovčan musí bejt online skoro pořád, zvlášť když podniká, ale úřad (stát) vyžaduje tuny „správně“ barevnejch papírů. Mě to připadá jako pakárna.

          1. Většina lidí je furt online kvůli fejsbůku a ne kvůli státu.

            Samozřejmě, je to jenom barva a taky nevidím rozdíl mezi bílým papírem a zeleným papírem, když údaje na něm jsou úplně stejné. Ale bude to danné historicky – možnost vytisknout si zelenou kartu doma je poměrně nová, tedy ve srovnání s tím, odkdy ji posílají pojišťovny.

        2. Proboha a proč by měl nějaký zkrachovalý gymplák pořád někoho a něco kontrolovat? Co mu je do toho, jaký já mám na autě brzdy nebo pneumatiky? Copak on je v této věci nějaký odborník? Nějaká certifikovaná autorita? Tím, že mu někdo dal oblečení, protože na svý si nevydělá, tak se automaticky stává odborníkem na všechno, přestože jedinou maturitu složil na první pokus pouze ze ZSV?
          Přiřadit autu s jedinečným VIN konkrétní jedinečné rodné číslo a základní údaje z databáze prodaných vozidel trvá řádově sekundy a vytisknout o tom nějakou nezbytnou stručnou infokartičku (typ auta, VIN, číslo homologace, jméno provozovatele a číslo pojistky) tvá minutu. Pak do ní ten repetent může čučet a učit se ji nazpaměť, pokud bude mít nezbytné zákonem dané důvody, proč tak činí a otravuje slušné lidi.

    2. Nevím, jak u tvojí pojišťovny, ale u mojí to upozornění, že se má zelená karta vytisknout zeleně, je napsané v e-mailu. (Jsem asi klikař, když jsem kupoval auto na podzim, pojištění jsem vyřídil online, zaplatil kartou, barevnou tiskárnu mám… evidenčka byla na počkání, od bývalého majitele jsem dostal plnou moc a přepis na úřadě zařídil sám, fronta tam nebyla, zašel jsem tam hned ráno a teta za přepážkou byla na mě hodná, když zjistila, že mám špatnej formulář, tzn. pro přihlášení místo pro převod auta, tak vytáhla z přihrádky správnej a pomohla mi to vyplnit. Všechno vyřízené během pár dní a hladce.)

      1. Pár dní? A to je jako v pohodě?

        1. Pár dní od podepsání kupní smlouvy. Evidenčku jsem vyřídil během hodiny, přepis na úřadě během další hodiny. Pojištění jsem měl během pár minut online. Největší zdržení způsobil bývalý majitel, protože nejdřív jsme se domlouvali, že půjdeme na úřad společně, ale pak se mu to nehodilo, tak mi raději dal tu plnou moc.

      2. Jasně, na druhou stranu – na Zelený kartě je smyslupný pouze číslo pojistky u který pojišťovny a pojistník. A sorry, ale jestli tyto údaje jsou vytištěný na zelený, fialový nebo žádný barvě je přece úplně irelevantní. Mělo by stačit, když si budete tyto údaje pamatovat nebo je budete mít rukou napsaný na druhý straně toaletního papíru.

  5. Vystavovat rodinu jízdě autem pod 20k, ve finále dvacet let starým autem za 9k je už samo o sobě téma na článek. Doufám, že autorovi zbude dost času a sil na boj s establishmentem při všech starostech o „nový“ vůz.

    1. vzdy zalezi na typu a stavu auta, ne na veku. Navic u tech zajimavejsich kusu se ukazuje, ze je pred 20ti lety nenavrhovali uplni debilove, viz napriklad R6 BMW.. to je dodnes technicka lahudka.
      U dnesnich bezpohlavnich platformovanych hruz malokdy neco podobneho najdete…, a kdyz ano, tak za naprosto neadekvatni penize.

    2. Pořád raději 20 let starý Jeep Grand Cherokee než nový Golf či Fabie… Konkrétní fysika okolo tu byla rozebírána před pár týdny.

      1. Ted mne kuci nastvali, chtel jsem privezt nejaky bydlik a oni uz prakticky vsechno delaji nad 98″ sire. Pritom ale i sami v U.S. maji v nekterych statech omezeni do 98″, ale serou na to. Pry zatim policie nikoho nepokutovala.

        Zato kamos, co si dovezl bydlik 255 cm sire, v Rakousku zahaltovan a po zaplaceni flastru ho donutili sehnat odtahovku pro nadmernou siri a nechat to odtahnout z5 do CR. Kokoti. Podotykam, ze v papirech mel 250 cm, ale oni nelenili a pres olovnice to premerili (!). Normalni polda ani nevi, co ma merit. Jestli kastli, narazniky, nebo zrcatka. Tihle byli vyskoleni az az.

        Takze jsem docela nastvanej. Lehce jetej Class A pritom tam jde koupit za hubicku. Ted abych jednotlive vyrobce kontaktoval, at mi napisou, ktere konkretni modely ve kterem roce byly do 8″. Maji v tom neskutecnej bordel.

        A Medaka z Evropy… fakt ne. Na to, ze to vytahnu dvakrat do roka, nejsem Rockefeller. Pritom ti Amici maji slusne vyprdeny. Design sto let starej, ale funkcnost paradni. A fortelna konstrukce. Desetihrnek osmilitr, poradnej ram, sucha 6t tun a vice… parada. A na plyn. Doprdele.

    3. Tak možná jsem jen špatně hledal, před cca rokem jsem sháněl auto za 20k a byly to strašné vraky :-/ Nakonec se objevilo auto přes velmi dobrého známého za 30k, ale ta vzpomínka na děsivá auta co jsem viděl ve mě žije dodnes :)

      1. Před pár lety jsem taky sháněl levné auto (teda ne pro sebe) a taky jsem viděl všechno možné, převážně střepy na rozpadnutí, o kterých bazary psaly top stav a plně pojízdné: http://dfens-cz.com/kupujeme-auto-do-20-tisic/

    4. A když vyhraju nový auto v tombole, tedy bude mne stát 50 Kč, tak to taky platí?
      Nebo chcete poslat fotky, jak vypadal náraz zánovní Ibizy do 17leté Kappy (Ibiza = totálka, já dostal na přelakování 3 dílů auta od pojišťovny celých 12 800 Kč).
      Proboha kde se v lidech bere ta nesmyslná víra, že jsme dnes chytřejší, než všichni před námi? Uvědomte si, že ještě v roce 1938 byla drtivá většina lidí v Evropě přesvědčena o tom, že jsou mnohem chytřejší než lidé v roce 1914, takže žádná válka už Evropě rozhodně nehrozí!
      Naopak – opakujeme dokola ty samé chyby, jaké dělali naši předci. Spousta věcí okolo nás je taková ne proto, že to úřad nařídil, ale že čas ukázal, že je to právě takto nejvýhodnější pro většinu lidí. Pokrok pak v mnoha případech představuje pouze vršení staronových omylů novými Neználky, aby se nakonec věci po letech vývoje vrátily do své původní podoby.

  6. věděl jsem že článek je od pitomce už když jsem si přečetl: „Kartou nebo hotově? Na účtu mi zbývá 2900 a v peněžence 2000. Kartou i hotově, zní pohotová odpověď.“

    1. Sice mám o autorovi také hromady předsudků, ale na druhé straně: v čem je problém? Nějaké ty peníze jsou neplatné nebo jsou v nějaké nepřístupné oblasti? Proč by nemohl zaplatit část takovou a druhou část makovou formou, jsou-li obě standardní finanční operací podle zákona?
      Jasně, nepřečíst si, kolik po mě budou chtít peněz a jaké doklady a vydat se na úřad – no to si o problémy výslovně říkám, ale zase: fakt je nezbytné tolik úkonů a tolik úředníků k přiřazení rodného čísla, čísla pojistky a VIN auta?
      Neřešmě technikálie, ale princip, a v to má autor pravdu. Je to ne pouhý nesmysl, ale pouze amorální nastavení korupčního a příživnického systému!

      1. „Proč by nemohl zaplatit část takovou a druhou část makovou formou“ – jasně, proč by nemohl? Vždyť taky mohl, ne? Jen to neproběhlo zcela hladce – ouřadnice na to neměla postup, neb jim tam takových případků asi moc nechodí.
        Ad „jsou-li obě standardní finanční operací podle zákona“ – teď obecně, bez vztahu k ouřadu: když vám někde neumožní platit kartou, zkuste jim vysvětlit, že je to standardní finanční operace podle zákona (kterého, btw?).

        1. Spíš jsem měl na mysli něco o opici a banánech. Cítil bych se velice trapně kdybych na účtu nebo v peněžence neměl připravenou částku. Žiju totiž životem kdy musím vědět jaké peníze UŽ nemám. A jet někam daleko a pak řešit že nejde zaplatit jednu částku dvěma transakcema, na to bych neměl nervy.
          Další věcí je že si nic nezjístil, nevím no, nejsem žádnej velkej měnič aut, za celej život bych to spočítal na prstech jedné ruky, ale že je potřeba evidenční kontrola vím bez nastudování a řvát na úředníky je věc příjemná, ale krajně nevhodná. Víte ono někdy jít a dělat blbýho je lepší než se nad všechny povyšovat a tvářit se jak ředitel zeměkoule a pak mě každej pošle do zadele.

          1. Jojo, úředníci jsou taky jenom pěšáci, jsou tam od toho, aby vyřizovali úřední záležitosti předepsaným postupem a dle zákona… ale nerozhodují o těch postupech ani o zákonech.

          2. No, on bořík nevěděl, že tam bude muset tohle cálovat, takže se nepřipravil. Že měl, to už jsme tu probrali.
            S tím řevem na úředníky je to asi jako s tím „s policajtama se nemluví“. Když budu hustej, jak když jde tupá socka žádat o dávky, na který nemá nárok, tak mě možná vyvedou benga z baráku, ale nikam se neposunu. Mnozí ouřadové už jsou na to ostatně zvyklí, takže když tam tenhle gentleman vytekl jak stará pračka, tak byl akorát za vola a nic tím nevyřešil. Na straně ouřadů je nepochybně značná dávka tuposti a rigidity (neumím to nebo je to složitý, tak stranu pošlu do rusuturu), ale neplatí to plošně a dle mé osobní zkušenosti se to nepatrně a váhavě zlepšuje. Oni si ty legislativní sprasky opravdu nevymýšlí a pokud jim to přidává práci a ještě na ně lidi řvou, tak se jim to líbí asi tak, jako nám. ostatně oni ouřadové taky občas musí na ouřad.

        2. Tak on by to mohl být problém technický. Software v pokladně může být nastavený na platbu pouze hotovostí nebo platbu pouze kartou. Když je částka k zaplacení 3000 a zákazník má na kartě 1500 a v hotovosti 1500, tak omezení softu pokladnice nepřekoná i kdyby na to bylo 10 zákonů. (To píšu obecně, v tomto případě to nastavit šlo.)

          1. Já myslím, že to není problém software v pokladně. Každý případ má přiřazený určitý identifikátor a k tomu prostě přiřadíte platbu. Ouřednice zřejmě jen nevěděla, že/jak. Teď jsem platil zálohu na nabývací daň. Dostal jsem potvrzení, na kterém je ID daňového případu. Až mi to berňák doměří, zaplatím podruhé – ke stejnému ID. V systému se k případu eviduje celková / zbývající částka závazku. Technicky je tedy asi možné to platit per partes ad libitum.

            1. Já jsem nepsal, že to byl problém v tomto případě, ale že by to problém být mohl. Když bude software dost hloupý, tak tam nepůjde ručně zadat cokoliv, ale jen nějaké předvolené cifry.

              Osobně, když vím předem, kolik to na tom úřadě bude stát, vezmu si hotovost v dostatečné výši a nespoléhám se na to, že to kdyžtak doplatím kartou.

        3. Soukromý subjekt ať si stanoví podmínky, jaké chce. U něj mám právo vykašlat se na něj a vyřešit si to jinde. U státu ne (kdyby ta možnost byla, už bych ji dávno využil). Opět další ukázka neschopnosti pochopit meritum věci.

          1. Stát si (nakonec, většinou) taky stanoví podmínky, jaké chce. I u něj máte právo se na to vykašlat a jít to řešit jinam. Jen není moc na výběr – ouřady a ouřadové jsou všude. Pokuste se to meritum věci konečně pochopit (je mi jasné, že pro takové, jako vy, je to nesrovnatelně obtížnější, než někomu prostě rozbít hlavu).
            btw: nechce se mi to hledat – nejste vy ten, co po mně kdysi chtěl mé služební číslo?

  7. Ja sem opet pridam na tu trapne levicovou stranu v teto diskuzi. Ac trpim pravděpodobně lehce nadstandardní mozkovou kapacitou a leckdy nejsem liny se na leccos dopredu pripravit musim rict ze zcela soucitim s autorem a to bez ohledu na jeho uroven intelektu a bojove pripravy na ztec s urednickou frontovovou linii. Doufam ze se nikdy nedostanu do podobne financni svizele popisovane v tom krasnem odstavci o sume na ucte a penezence…ale pamet mi jeste slouzi a tak si jeste pamatuju jake to muze byt. No nic, proste ja dekuji za krasny clanek, ac kupuji auta nova, byvam do techto peripetii zatezen kdy lz prodávám sve starsi auto. A kdybych tohle necetl, asi bych svemu příštímu obchodnimu partnerovi (kupci mnou vlastneneho vozu) neveril co to po mne chce za kosoctvercoviny….ted uz holt vim ze náš obchod nebude dvoustranny ale vicestranny. Pokusim se na to pripravit….ale vypada to spis ze si soucasny vuz ponecham dele nez je u mne obykle…fuck them! D

  8. Momentalne ziji v Kanade a pred nedavnem jsem kupoval auto. Po praci kolem seste jsem se na nej byl podivat, projel, placli jsme si, kolem sedme (vecer!) zajeli kilometr do supermarketu a za deset minut byl prevod i s pojistenim hotovy. Nicmene za prevod se zde plati dan kolem 10% a povinne ruceni stoji minimalne tricet tisic kc na rok.

    Je tu hodne nesmyslnych zakonu stejne jako v CR, ale jakykoli urednik (statni zprava, banka, pojistovna i prodavacka v obchode) je k vam chova s (asi) umprimnou uctou, protoze vi ze on je tady pro vas, ne obracene. Tesim se, az si tohle v CR uvedomime.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017