Po-ti-chu! (Novela zákona o policii ČR)

Featured Image

Vláda se rozhodla přiblížit naši zemi policejnímu státu a trošku nám utáhnout šroubek. Jedním z prostředků, jak kýžené eurostability a euroklidu na práci dosáhnout, je návrh novely zákona o policii a souvisejících zákonech, které minulý týden na svém jednání schválila vláda.

Jedná se o balík změn různých zákonů, které mají společného jmenovatele – totiž snahu, aby se policii dařilo lépe, buzerování bylo rozsáhlejší a fízlování snazší. Co tam třeba najdeme?

Například v zákoně o podpoře sportu se objeví ustanovení, které uloží provozovateli sportovního zařízení povinnost zajistit bezpečnost osob a majetku ve svém zařízení. To by jistě nebylo nic divného, kdyby ovšem nebyla stanovena velice kuriózní sankce za neplnění této povinnosti. Ministerstvo vnitra může na základě oznámení obecního úřadu nebo z vlastního podnětu zakázat provozovateli účast návštěvníků na jím pořádaných konkrétních sportovních aktivitách, a to až na dobu 1 roku. Prakticky to znamená, že pokud provozujete například vy zimní stadion, kam v týdnu chodí děti bruslit a v sobotu se odehraje hokejový zápas, kde se fanoušci poperou, můžete na základě rozhodnutí MVČR objekt zavřít a pomůže jen prodej objektu jinému provozovateli. Pokud přesto pustíte děti bruslit, jedná se o správní delikt a pokuta činí až 2.000.000 Kč.

Také se nám trochu změní sankce, samozřejmě v duchu doby směrem nahoru. Kdo poruší povinnosti vyjmenované v §47 zákona o přestupcích, například neuklízí na veřejném prostranství nebo poruší noční klid, nezaplatí pokutu 1.000 Kč jako doposud, ale 20.000 Kč. Souložte potichu jako myšky, jinak vás průměrný sexuální akt s hlučnou manželkou bude stát jako dvě noci prohýřené v night clubu. Pořádek a kázeň, jak bylo řečeno, musí být, protože je to hlavní.

Změny se dočká i zákon o městské policii. MVČR mírně rozšiřuje pravomoci těchto nekontrolovatelných ozbrojených komand zřizovaných radnicemi, takže se budeme mít na co těšit. Na druhé straně, strážník bude muset mít střední školu ukončenou maturitní zkouškou, takže tvorba vesnických milic z vyučených cukrářů a zedníků vezme zčásti za své. Velice komická je i podmínka, podle které zájemce o „práci“ u radniční milice není považován za spolehlivého, pokud se dopustil v minulých třech letech dopravního přestupku, za který mu bylo do bodového hodnocení zaznamenáno 5 a více bodů. Obecně se dá říci, že návrh zpřísňuje nebo alespoň lépe definuje požadavky na městského strážníka, což je na něm jediné pozitivní.

Strážník bude nově vybaven pravomocí použít pouta a spoutat jimi osobu, která se nechová loajálně, a nebo ji připoutat k vhodnému předmětu, ale nebojte, maximálně na dobu dvou hodin! Zákon neřeší, kdo odpovídá za bezpečnost osoby, která je na dvě hodiny připoutána, takže docela zajímavou metodou likvidace nepohodlných spoluobčanů může být jejich dvouhodinová bondage ke klandru v nějakém cikánském ghettu.

V souvislosti se změnou zákona č. 218/2000 Sb., která je také součástí tohoto balíku, se dozvíme, že:

„(12) Organizační složka státu je oprávněna překročit závazné ukazatele výdajů státního rozpočtu podle jejich vymezení o příjmy podle zákona o Policii České republiky a o Inspekci policie a o prostředky přijaté z rozpočtu územního samosprávného celku, od jiné právnické nebo fyzické osoby pro účely spojené s činnostmi Policie České republiky.“.

Přeloženo do češtiny, příjmy z pokut se stanou nepřímo příjmem policie. Čím více (nehledě na prostředky) policie pokut vybere, tím bohatší institucí bude. Činnost policie se tedy přesouvá z populárního „pomáhat a chránit“ do „buzerovat a rejžovat“. Logicky bude následovat další krok, který bude ovšem interního charakteru – totiž zainteresování přímo policistů samých na vybraných pokutách.

Nová mantra ODS zní, že policie si potřebuje uvolnit ruce pro boj se zločinci. Divím se tomu, že po tolika letech rok od roku úspěšnějšího fungování obecních i státní policie v naší zemi ještě nějací zločinci jsou, ale asi ano. A proto dochází ke změně správního řádu, kterou se policie zbavila doručování zásilek.  Potřebujeme změnit zákon na ochranu osobních údajů? Ano, i on svazuje policii ruce. V současné době totiž neumožňuje zpracovávat citlivé údaje pro účely šetření přestupků. Vida, čím v minulosti liberálové zasvinili náš právní řád, pryč s tím. Zpracovávat osobní citlivé údaje bude možné za účelem šetření přestupků, vykázání ze společného obydlí a pro účely archivnictví.

BIS získává zajímavou pravomoc:
„(2) Bezpečnostní informační služba je oprávněna žádat technické zabezpečení použití sledování pro vlastní potřebu i od jiných, k této činnosti oprávněných orgánů. V tomto případě je povinna doložit, že použití sledování bylo podle tohoto zákona povoleno.“.

a také povinnost
„(3) Bezpečnostní informační služba je oprávněna technicky zabezpečit použití zpravodajské techniky, odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, sledování osob a věcí i pro potřeby jiných k tomu oprávněných orgánů, pokud o to požádají a předloží příslušné povolení k použití vydané podle zvláštního zákona

Tzn. big brother integruje a provazuje svoje instituce, aby byl jako celek režim pevnější.

Změny se dočkal i zákon, který mnohé z nás zajímá. Totiž zákon 361/2000 Sb. neboli zákon o provozu na pozemních komunikacích nesprávně zvaný „silniční zákon“. A předesílám, že to nejsou změny malé ani očekávané.

Řidič by měl být povinen podrobit se kontrole na přítomnost alkoholu v krvi nejen na výzvu policisty nebo strážníka, ale také Vojenské policie, zaměstnavatele a ošetřujícího lékaře. Integrace zaměstnavatelů a lékařů do procesu dohledu nad silničním provozem je vskutku inovativní čin (myslím, že by nebylo od věci tam doplnit ještě manželku, milenku a osobu žíjící v registrovaném buzerantosvazku). Rozšiřuje se oprávnění obecních policií zastavovat automobily blikajícím nápisem STOP a to jak zepředu tak zezadu, pročež doporučuji opatřit a namontovat druhý pár očí na zátylek.

Hranice rozpoznání dopravní nehody by se opět posunula z nynějších 50.000 Kč na 250.000 Kč, což jistě přispěje k dalšímu poklesu počtu nehod a Kleinwurm si bude moci nechat vyplatit nějaké mega prémie. Ale pozor. Musíte být skutečně geniální odhadce a vědět, jaké jsou asi ceny oprav, protože kdo přivolá policii k nehodě zbytečně, ten bude platit její výjezd. Zákon přitom nerozlišuje, zda tak učinil účastník nehody nebo někdo další.

Změnou ve stylu Big Brothera je vznik nového oprávnění pro Českou kancelář pojistitelů, která bude nejen shromažďovat údaje o nehodách, jak činí doposud, ale také shromažďovat informace o spáchaných přestupcích. To může mít za následek, že pojišťovny budou mít přístup k tomu, jaké přestupky pojištěnec spáchal a podle toho mu nastavovat pojistné podmínky. Systém dostává znaky jisté komplexity, kterou popsal již dávno Orwell.

Změny zasáhly i bodový systém. V návrhu zákona explicitně stojí, že body se zaznamenávají i za jednání, které je trestným činem, a to do 5 dnů, kdy bylo ve věci rozhodnuto. Tedy například – pokud řidič srazí chodce a za rok bude soudem uznán vinným z ublížení na zdraví, budou mu za rok a 5 dnů připsány trestné body. Smysl tohoto ustanovení, tedy pokud opomeneme prostou buzeraci, mi dokonale uniká. Sankce přece již byla uložena soudem, nezřídka například zákaz řízení.

Pointou budiž oprášený návrh na měření rychlosti soukromými subjekty, který je k návrhu umně přilepen.

Měření rychlosti vozidel
(1) K měření rychlosti vozidel v silničním provozu je oprávněna policie a obecní policie; obecní policie přitom postupuje v součinnosti s policií.
(2) K měření rychlosti vozidel v silničním provozu je dále oprávněna osoba autorizovaná k výkonu úředního měření rychlosti vozidel podle zvláštního právního předpisu27a) , která je držitelem živnostenského oprávnění k úřednímu měření podle zvláštního právního předpisu27b).
(3) Osoba uvedená v odstavci 2 je
a) povinna při měření rychlosti postupovat v součinnosti s policií a obecní policií,
b) oprávněna pořizovat obrazové záznamy a snímky o průběhu úředního měření,
c) oprávněna v souvislosti s měřením rychlosti zpracovávat osobní údaje28),
d) povinna obrazové záznamy a snímky pořízené podle písmene b) a osobní údaje neprodleně předat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností k posouzení, zda nedošlo k porušení povinností stanovených tímto zákonem.


Souhrnně řečeno, návrh posiluje pravomoc policie a vůči fyzickým nebo právnickým osobám, přičemž v návrhu není žádný prvek, který by občana před úředními nebo policejními aktivitami naopak ochránil. Pomyslnou rovnováhu tedy posouvá jedním zcela jasným směrem. Pokud se zákon stane realitou, nebude na jeho zákoně potrestán jeden skutečný grázl, zloděj, úchyl nebo drogový dealer, jde jen o posílení a upevnění pozice aparátu.

Návrh schválila vláda na svém jednání 25.2.2008. Předložil jej Ivan Langer (ODS) a schválila jej vláda, ve které má ODS většinu. Pohleďme, jak se „liberální“ strana dovede být státotvorná! Myslím, že ODS přejala manýry ČSSD a co nevidět vyraší Topolánkovi bradavice. Ostatně, o tom, že tato doba „je nějaká jiná“, vypověděl včera i pan plzeňský primátor, který označil zákon z roku 1993 za příliš liberální a pro dnešní dny nevhodný.

Celý dokument najdete zde. Pro čtenáře s právním vzděláním, které znají více souvislostí a jsou schopni přes strom vidět les, to bude jistě zajímavé čtení a prosím, aby se se svými závěry neváhali podělit s ostatními v diskusi.

Typické je, že o poměrně rozsáhlém service packu v oficiálních médiích nebylo skoro nic. Celý pohyb klíčem utahujícího šroub se odehrává po-ti-chu, dokonce i bez obligátního ujišťování, jak nám bude pod zvýšeným dohledem eurodobře, to vše ve snaze nevzbudit přílišný zájem občanskýho ksindlu, který by mohl ohrozit průběh zákona sněmovnou, jak se například stalo v minulosti dávné při hlasování o zpřísnění držení zbraní nebo docela nedávno, když poslanec Sehoř prosazoval svůj přílepek na umožnění měření rychlosti soukromými subjekty.

Co jsem však především chtěl říci – toto je pouze návrh a co z něj projde nebo neprojde sněmovnou, to je z velké části na nás. Našem důvtipu, odhodlání nebo naopak míře podlehnutí iluzi, že „nějak bylo, nějak bude„. Každá instalace totality, kam až moje chabé znalosti historie sahají, začínala nějak takto a nemusí zrovna pochodovat wehrmacht po nádvoří pražského hradu, aby každý pochopil, že se naše země vydala zase nazpátek.

Máme poslance. Jsou to naši zástupci a můžeme s nimi komunikovat.
Máme rok 2008 a nejpozději za dva roky budou volby, poslanci nejsou už tak sebejistí, jak byli dřív a začínají být opět senzitivní k hlasu tamtý, no, tý veřejnosti, a tak je třeba toho využít.


 01.03.2008 D-FENS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
336x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:03
D-FENS © 2017