Plastová bitevní fronta - zpět na článek

Počet komentářů: 176

  1. Velká balení různých přípravků jako čističe atd. se dají určitě koupit. Sice ne asi v každém supermarketu, menší Tesco jaksi nemůže mít od každého výrobku 3-4 velikosti balení, to by se jim tam nevešlo.
    Ale třeba online nebo v Makru se dá určitě všechno koupit ve vekých kanystrech.
    Jinak ty obchody kde prodávají věci bez obalu asi taky různě jsou. U nás v krajském městě taky minimálně jeden je.

  2. Noooo, ja mel za to, ze smyslem trideni bylo znovu-vyuziti materialu misto jeho znovuvytvareni. Blby je, ze ekonomicky se to nevyplati a to i pres to, ze plasty jsou vyrabene z ropy a ropy nam furt dochazi. Doooooooooooooooooooooooooooooooooooom :)

    Jako ja osobne ty plasty vidim jako naduzivanou picovinu(viz zminene rozlevani). Dalo by se to snizit, ale je snazsi delat trideni misto tlacit na rozlevani(pricemz treba mamka, dokud pracovala v chemickem provozu, tak misto Savo veci vsude cpala svoje chlorovy hnusy z prace a misto jaru a techto veci pouzivala prumyslove cistice(pro kuchyne :D), ktere dodavala firma, jenz jim dodavala prumyslove odmastovace). Ale prodavani novych baleni je ziskovejsi nez rozlejvani, protoze na to rozlejvani je IMO zapotrebi cvicena obsluha, protoze jde o nebezpecne latky ><

    K tem jednorazovejm taskam – ja je naopak zboznuju. Daji se do toho vyborne balit veci na vikend, kdyz hrozi, ze mi batoh prochci. A nesmrdi jako nektere pytle do kosu a zase tak casto uz do prirody nechodim, abych si resil nejaky lepcejsi reseni. Nicmene obleceni v igelitce je supr, neprochcije a zustane krasne suchy. Stejne tak je z toho vybornej pytel do kose, takze igelitku(kdyz ji neprotrhnu) uziju nejmene 2x. Vetsinou ovsem vicekrat :) A nekdo spocital, ze dvojite uziti igelitky je vic nez dost na to, aby to bylo dobry(snad i ekologicky :)).

    Jinak ze zakona separovat musi kazdy, just sayin. (sam na to prcam, ale maminka je ekolog(profesi, ne zelenej magor :), takze zakonnou stranku slychavam i kdyz nechci :D).

  3. Paušál za odpady je v pořádku. Protože je mezi námi dost dementů, co by kvůli ušetřené 20Kč za vývoz popelnice radši jeli a vysypali to někde do řeky nebo do lesa.

    1. Na tohle bacha, na to jsem háklivej – stejnou logikou byste mohl zavést poplatky předem za kde co. U nás se platí za každou odvezenou popelnici zvlášť (vyvěšením na obci zakoupeného kuponu na popelnici před odvozem), máme přes 50 % katastru lesy, a žádné velké problémy s „dementy“ Vámi uváděnými nemáme. Ať každý platí jen za to, co vyprodukuje. Když neprodukuje, není za co by platil. To je cesta ke snížení množství odpadu (a zlepšení třídění v kombinaci s odvozem tříděného odpadu zdarma). Na ostatní (těch pár „dementů“) ostatně stačí „přesdržka“ a oni si to příště rozmyslí, čímž je do budoucna vyřešeno – samozřejmě že dobře to funguje asi jen tam, kde se prakticky všichni znají :-)

  4. Jinak samozřejmě problém odpadu není až tolik třeba v EU, jako rozvojových zemích, kde nefunguje tak vymakaný systém nakládání z odpady jako u nás nebo jinde ve vyspelém světě.

    Hromady plastů do oceánu se nedostávají z Evropy, ale převážně z rozvojových zemí v Asii, Africe atdp.

    Za mě plasty jsou sračka a snažím se taky minimalizovat jejich užívaní jak to jde. Ale u některých produktů je to docela problém. Třeba jdete do supermarketu koupit dřevěný smeták/kartáč/hračku a tam leckdy nenajdete, protože v Číně je levnější to fouknout z plastu. Člověk aby to pak hledal někde ve specializovaném obchodě nebo online.

    1. Online nic neřeší, protože to zase přijde naněkolikrát zabalené.

  5. A co třídění skla? Já si v rámci omezení plastů kupuju jogurty ve skle. Kupoval jsem i mléko, ale na pultech jsem takové mléko našel jen od jedné firmy, v 750ml balení s litrovou cenou atakující 40 Kč.
    Nehanil bych ale lidi, co ty plasty třídí. Ta myšlenka sama o sobě zní bohulibě, já je třídím taky, ne proto, že bych si myslel, že zachráním planetu, ale protože mi to v ničem neublíží. To, že zavedli dobrou myšlenku a totálně dojebali ten systém, to je věc druhá. V rámci zachování planety by možná bylo nejideálnější zavést osvětu, co se teda vyplatí recyklovat jako plast a co ne.

    1. Reálná praxe u třídění třeba jen plastů je natolik složitá, že by většinu lidí donutila netřídit. Například pet láhve: jsou zpracovatelné, ale bez víček, a pozor, i bez většiny etiket. Pravda je tedy taková, že pet láhev opatřená etiketou – rukávkem ( plastový tunel veliký stejně jako láhev a pak teplem smrštěný kolem láhve ) je nezpracovatelná: odstranění rukávku je na třídírně natolik zdlouhavé ( sešlápnutá láhev, rukávek nejde strhnout, musí se naříznout, celé je to špinavé, atd ), že prostě nelze provádět bez zhroucení výkonu třídírny. Takže správný postup u pet láhve: nahrubo vypláchnout, odstranit víčko i s pojistným kroužkem, odstranit etiketu a sešlápnout.

      Jinak za mne: vyjde to zhruba nastejno, takže třídím, třídíče bych neprudil, ale asi ani netřídiče.

      1. Plýtvání čistou vodou na vyplachování už je dneska řádově větší problém, než to spálit (dostat do oběhu novou vodní páru) a vyrobit nový. To je prostě trotlovina z naprosté většiny, nejde to dělat v nějakým významnějším objemu inteligentně tak, aby to nebyla pakárna a nespotřebovávalo to víc vzácnejch zdrojů, než se tím vůbec nezabejvat, tudíž ano – takovýdle třídění je PRINCIPIÁLNĚ ŠPATNÝ.

  6. Shodou okolností poslední rok jako přivýdělek jezdím s kukačkou ( kuka vozem – popelářem ) a minimálně do první linie třídění vidím o málo víc, než dřív. Takže několik postřehů k nejčastějším mýtům:

    1. Doby, kdy město, technické služby nebo najatá firma za recyklovaný odpad něco dostalo, jsou pryč. Dnes se něco málo kasíruje jen za papír, ale je to tak málo, že to nepokryje náklady ani částečně. Plasty, komunál, tetrapack i bio se platí. Papír je v podstatě za odvoz.

    2. Ano, naprostá většina plastů jde do spaloven, protože jsou znečištěné, pomíchané různé druhy nebo jsou prostě nezpracovatelné.

    3. Třídící kázeň občanstva je nulová, nebo limitně blízká nule. Zajděte ke kterémukoliv kontejneru libovolné barvy a nakoukněte do něj. Prakticky v každém najdete nejen tříděný odpad, který do příslušné barvy nepatří, ale i objemný nebo nebezpečný odpad, sem tam mršiny a vůbec kde co.

    4. Každá svozová firma musí mít ze zákona zpracovány trasy tříděného odpadu, tj. především odběrní místo a přiměřený počet příslušných vážních lístků za rok. Představa, že se dnes systémově papír rovnou vozí například na spalovnu, je prakticky nemožná. Jiná věc je, když je v kontejneru na papír na místě nevytříditelný bordel, nebo když svozová firma nebo posádka má problém, a takto si to zjednoduší. Ale to jsou spíše výjimky.

    5. Třídění odpadu je pro zpracovatele natolik nákladná záležitost proti dřívějšímu stavu, že se na ceně za odvoz odpadu nemůže nijak projevit. Pokud ano, jde jen o politické rozhodnutí, tedy o to, že to, co třídičům sleví, zaplatí všichni někdy jinde. ( například jen pro pokrytí svozů musí být minimálně dvakrát více kuka vozů než při netřídění, místo tří tras na město máte automaticky 3 x 4 trasy a tak dál ,a tak dál )

    6. Spalovny nejsou to největší zlo, jsou poměrně hlídané, spaliny filtrované a energie využitá. Skládky vedené správným způsobem nejsou bůhvíjaká výhra, ale podle mého odhadu se dožijeme toho, že se budou otvírat a vytěžovat, do té doby jsou nějak hlídané, plyny odváděné, okolí jakžtakž uklízené, ergo dejme tomu. Největší peklo jsou vesnické skládky, kde vepředu je malá skládka pro kontroly podle předpisů, ale odpady se vozí za stromy do strže, dokud se nezaveze.

    1. Díky za fajn insider pohled. To mě hodně překvapilo, že se plasty spalují. :-o Ale vlastně se nedivím…

      1. Nedávno byl článek na iDnes, že z plastového odpadu se recykluje cca 50% – petky, tvrdé plasty a to je tak vše, měkké plasty, folie apod. jdou rovnou do spalovny nebo na skládku, protože se to recyklovat nedá nebo to nikdo nechce. Po tom co Čína stopla dovoz plastového odpadu má spousta vyspělých zemí v čele z USA problém co s tím. Ono totiž většina toho odpadu není moc žádaná a odběratelům se musí spíš platit, aby si to někdo vzal.
        https://www.idnes.cz/xman/styl/recyklace-plasty-tridirna-smlsal.A181113_101131_xman-styl_fro

        1. Zásadní otázkou je, co se vezme jako báze, ten „plastovej odpad“. Pak můžete kouzlit i tydle hodnoty jako 50 %, v reálu co se týče všech plastů přeměněný v odpad je to zlomek tédle hodnoty, ale papír snese všechno :)

        2. SILON s.r.o. Planá nad Lužnicí zpracovává odpad, jako jsou plastové lahve (PET, PP, PE) do stříže. Odpad musí být pochopitelně tříděný podle druhu plastu. Odpad sváží z 27 zemí Evropy, odkud se vyvážel převážně do Číny. V současné době ho zpracuje asi 7000 tun za rok. V loňském roce otevřel podnik Silon závod v USA (Atlanta) na zpracování plastů, celková investice přesáhne 20 mil. USD. https://www.youtube.com/watch?v=DIkSXaKOPQw . Co se týká třídění u nás, tak bude asi problém jinde. Měl jsem kamaráda, který se na tento obor vhrnul krátce po revoluci, ale nějak se mu nedařilo, tak zkrachoval a zůstal po nich jenom zaplněný velký sklad.

    2. Pokud ano, jde jen o politické rozhodnutí, tedy o to, že to, co třídičům sleví, zaplatí všichni někdy jinde. ( například jen pro pokrytí svozů musí být minimálně dvakrát více kuka vozů než při netřídění, místo tří tras na město máte automaticky 3 x 4 trasy a tak dál ,a tak dál )
      SAKO to tvrdí už tak druhou dekádu, a mají na to poměrně dost důkazů, včetně tohoto. Dokonce se ještě kdysi dávno dělaly i vědecký anál-lýzy (to už je dneska tabu), kde to vycházelo jasně v to, že to slavný třídění spotřebuje víc zdrojů, než ušetří, asi jako lití řepky do nádrže. Ale voni jsou hento zainterestovaní a tudíž fujky fuj, nesmí se jim vůbec věřit a co strana činí, dobře činí…

  7. A to se tady neprobírala pánové ještě jedna lahůdka: občanům organizuje svoz město nebo pověřená organizace. Ne tak firmám ( včetně OSVČ ). Firmy musí mít nasmlouvaného odvozce, tj papír, podmínky, certifikáty, cena, prostě papírový čert. Výsledek: já jezdím nejen svůj revír občany a firmy, ale jednou týdně do čtyř okolních měst firmy, v každém městě od dvou do pěti, šesti firem. Potkávám tam místní popeláře, s nimiž si vesele máváme. A do mého revíru zase jezdí popeláři z jiných pěti měst pro celkem asi tak deset až dvanáct firem. Taky si vesele máváme. Zdravý rozum jde ale do prdele.

    1. Zdravej rozum nikoho nezajímá, ochrana ŽP nikoho nezajímá, hlavní sou prachy…

      Pak se někdo diví, proč jde tzv. západní svět do prdele raketovou rychlostí. Kam se kdo šustne, tak takovýdle sračky a jenom plať, buržouste…

  8. Vzhledem k tomu, zijeme v konzumu tak skutecne zrecyklovany odpad je ten, ktery se vubec nevyrobi. Bohuzel konzum je i ekonomicky model spolecnosti tak to vidim pomerne blede jakykoliv pokrok v tomto smeru.
    Zejmena ve velkych mestech a takzvane moderni spolecnosti se trideni odpadu rovna novodobe zpovedi. Realny efekt ale nulovy. Staci se podivat na styl zivota moderni rodiny az k prvocinitelum a clovek zjisti, ze to co svymi aktivitami generuje za ekozatez je o rady jinde nez prinos z trideni odpadu.
    Zjevne je trideni dnes jen jakasi hladova zed a nastroj levicaku jak sikanovat obyvatele.

  9. Já nějak důsledně netřídím, leda sklo, papír a plasty (ale neseru se s vymýváním kelímků od jogurty apod…). Přeci nebudu brát práci lidem na třídících linkách.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017