Pardubické maximum - zpět na článek

Počet komentářů: 282

  1. Když se mne ještě někdo ptá, proč jsem jako šaman-uspávač/oživovač prásknul do bot a utekl za Rozvadov, tak tohle je přesně proč. Němci jsou sice se svou systematizací všeho neskuteční a prudí, ale udělá to určitou záchrannou síť – how to do průseru a prostě se jen slepě nespoléhá na to, že se průser nestane. Spousta věcí se tu sere taky, ale běžné situace (a zakrvácení po mandlích běžné relativně je) se opravdu dají řešit lépe, to ale po vás obden nesmí skákat audit kvůli bačkůrkám, jmenovce a čistym hadrum a nesmíte být po škole akorát k vypisování papírů. Hlavně plebs má co chtěl, světová péče jak říkal pán v televizi, všechno na VZP-Mastercard Gold a tyhlety akademicy si moc nevyskakujou, ale hlavně… zbyde mi třicetvočí na pifko na večer.

    1. No jasně, nejlepší zdravotnictví široko daleko :)

  2. Přijde mi jak z jiného světa, že na nemocniční chodbě dítě masivně krvácí, krví se dusí a přítomná doktorka jde někam do píči a sestra se z té krve málem poblije a neudělá taky nic. Kurwa, kdybych tam byl přítomný, vezmu mobil a volám si tam záchranku…………

    1. Přesně tohle mě taky napadlo, prostě bych asi zavolal sanitku. Hrozné :(

      1. To tady už někdo psal při minulé diskusi jak je tu henta super péče za pakatel, jak si volal takle sanitku aby ho posunuli po baráku dvakrát, protože personál na něj naprosto mrdal.

        1. to jsem psal já, o jednom mém známém – exotovi, co si koupil bagr, kterým se na staveništi rodinného domku zmasakroval.
          vono to naše tuzemské milé zdravotnictví má jeden problém (tedy z mého pohledu, jsem laik, možná tomu nerozumím), že má zatraceně vysokou specializovanou odbornou úroveň (beze srandy, máme to zatraceně dobrý, jakkoli se základní i aplikovaný výzkum provádí téměř výhradně v emerice). ale na odborném oddělení chybí nějakej ten válečně všeobecnej přístup, říkejme tomu jak chceme, nějakej mengele, kterej to strašně rychle roztřídí, na škále hysterickej pacient, problém zvládnutelnej pomalu, problém zvládnutelnej rychle na specializovaném pracovišti, po průser, oživujeme, a voláme lapiduchy co umí oživovat, protože tohle je urgentní a to my publikující špičkoví odborníci neumíme (když jsem před lety simuloval a pumpovali mi jedy do žil, tak na takzvané denní nemocnici jeden spolutrpitel lehce zkolaboval, a tuzemská odborná špička stála v kruhu okolo a bezradně lomila ruce).
          a pak druhá věc, proniknout do systému není snadné. když je jeden proniknutej a na specializovaném pracovišti vyhodnocenej jako zodpovědnej a spolupracující pacoš, tak má zvláštní zacházení a rychlou odezvu, ale člověk z ulice je nechanej kysat na chodbě, bez ohledu na urgentnost situace.

  3. Za komárů taky trhaly mandle, ale o takovémhle případu, že by jim jinak zdravé dítě po vyndání mandlí zůstalo ve stavu s poškozeným mozkem, fakt nevím. Tohle je na rádoby vyspělé 21. století skutečně hustý, to říkám, začíná neostředověk.

    1. Dost mozna se to nepriznalo, trhani krcnich mandli prej neni takova prdel, jak si lidi myslej. Jde tam dost o hubu a to krvaceni neni zase tak vzacne. Cele to smrdi jak shnila ryba.

      1. Hlavně trhání mandlí, jakejchkoli, aspoň dřív bývalo dost výrazně nadužívaný, přitom to reálně málokdy něčemu pomůže. K častejm nemocím je prostě důvod a ty mandle jsou součást imunitního systému, pokud se to sere, příčina je jinde a řešit takhle invazivně symptomy je trochu hardcore. Ale to víte, já nejsem dochtor, tak tomu vůbec nerozumím ;-)

      2. deacon: Tak já si nemyslím, že je to prdel, ale rozhodně to není něco komplikovaného, při čem zdravé dítě zůstane v kóma a má poškozený mozek. Pokud dokázal v roce 1868 Mayer dokonce adenotomii a úspěšně, vemte si tu dobu a podmínky a lékařské vybavení jaké asi měl, tak mně tento případ s mandlemi v 21. století připadá jako špatný thriller. Pokud dnes např. kyretáž nosohltanu patří k chirurgickým výkonům na jeden den a má minimum nežádoucích komplikací, tak si skutečně připadám, když vidím to video a ty kamerové záběry, jak ve špatným filmu nebo v jiný době, asi tak v 15. století?

        1. Středověk neskončil, středověk trvá.

          1. Já na Prágl občas valím nějaký filozofický vzpoury, ale zlatej Motol, co zlatej, diamantovej!

            1. Je to ironie nebo to myslíte vážně ? Setkal jsem se s názory že Motol je vlastně márnice, neboť léčit dovedou jen v IKEMu.

              1. To myslím smrtelně vážně, proto je tam vykřičník. Ještě Střešovická je dost dobrá a jedna Hradecká.

                1. Mezi námi, oni mi snad i nabízeli proceduru v IKEMu, ale to jsem po krátkém rozmýšlení odmítl, neboť IKEM prý vydává negativní stanovisko pro navrácení ŘP. skupiny B, což je pro mě likvidační. Dočetl jsem se to na jejich webovkách.

                  1. IKEM nevím, ale za ty tři zmíněné nemocnice ručím. Sice je to jen záruka ex.lex, ale věřte, že já jen tak za něco neručím.

                    1. Já se s Vámi nepřu, já s Vámi souhlasím. Zaplaťpánbu za Motolskou nemocnici. Prý je to největší dětská nemocnice v Evropě snad?

                    2. Nechci dělat reklamu, ale dětské oddělení je prostě naprosto famózní, tam by to dítě po operaci jen kýchlo a už má u pelesti skoro celej lékařskej štáb (trošku přeháním, ale skoro to tak je).. :o).

                    3. Vím a znám to. Mimochodem, když mě dělali ablaci, převezli mě do dětského pavilonu na dětské operační sály. Zvláštní.

                    4. Asi věděli proč ;o)

                    5. Manzelka pracuj v Motole. Za ucelem bakalaky delala nejake dotaznikove pruzkumy v dalsich nemocnicich v Praze a okoli a byla v soku z toho, co tam sestry na standardu maji na starosti a na co vsechno volaji lekare, protoze to samy proste nezvladnou. Takze me vubec neprekvapuje, ze nekde v Hradci je sestra z krvaceni v soku a neni schopna zasahnout. Takze zlaty Motol.

                    6. ono to je asi tím, že na čistě administrativní práci v kartotéce musí bejt sestra, notabene akademicky vzdělaná, a tam samozřejmě krní až zakrní. sestra by měla asistovat lékaři a mengelovat v čekárně, a ne tupě klofat a evidovat, na to stačí čeština slovem a písmem a nějaké obchodní akademie.

    2. Víš co, já bych řekl, že současná medicína je na špičce v oblasti „řemeslné“ viz můj stav, ale z hlediska pochopení funkce různých pochodů a jejich léčby, se to fakt moc od toho středověku neliší. Třeba blázen ve 21. století je stejný blázen jako blázen na dvoře Karla Velikého. Tady žádný progres nevidím. Zlatě je tomu, kdo lékaře nepotřebuje.

      1. Ad “ … Třeba blázen ve 21. století je stejný blázen jako blázen na dvoře Karla Velikého. Tady žádný progres nevidím.“

        Progress tady je a jako hrom, ale oficiální medecína ho úspěšně ignoruje – u nás je ta ignorace téměř 100%, v zahraničí tak 90%.

        Bohužel mě osud donutil se o tuto oblast zajímat. Pokud jde o problémy psychického rázu, tak doporučuji vygooglit si výsledky práce psychiatra Dr. Walshe. Walshovi se podařilo 95% pacientů rozklíčovat do čtyř (pěti) skupin a pouze zbylých 5 procent zůstává neuchopitelných. Jeho práce také vysvětluje, proč někomu léky pomáhají a jiného naopak doženou k sebevraždě. Na základě jeho práce pak lze také dovodit proč u někoho léky z problémů občasných udělají problémy trvalé.

        Stačí do googlu dát vyhledat: Biotypes of Depression – Walsh a číst.

        1. To je fajn, vědět že někdo snad nějaký pokrok učinil. Nicméně dokud to není obecně praktikované a dostupné, je to na úrovni zázračné studánky. Orgány a končetiny jdou tu lépe, tu hůře nahrazovat. Ale pořád nevíme zhola nic o tom, jak náš software funguje a jak se opravuje. Musí být hrozné když máte fantomové bolesti. Nebo obligátní deprese a bolesti hlavy.

        2. Aniž bych to hledal, předpokládám, že to bude jako přes kopírák – individuální přístup, zájem o pacienta, snaha pochopit jeho problémy a uchopit je jako celek -> celostní medicína a vliv psychiky na tělo, včetně přenášení stavu psychiky doktora na pacienta? Namísto to je marný, tady máte tabletky na symptomy a nazdar.

          1. Kupodivu není to v individuálním přístupu, jde o fabrický přístup. Pokrok je v tom, že Walsh prohnal laboratoří přes 200 000 vzorků krve a moči a zjistil, že pacienty lze podle laboratorních testů rozdělit do čtyř skupin.

            Pro všechny příslušníky skupiny je pak péče prakticky stejná, akorát že to, co pomáhá příslušníkům skupiny A, zhoršuje stav u příslušníkům skupiny B a nijak nepomáhá příslušníkům skupin C a D. Klasická psychiatrie všechny čtyři skupiny vnímá jako jednu skupinu a „léčba“ je stylem pokus-omyl.

            Walsh si také asi dokázal uvědomit, že homeostáze je prevít, takže laboratorní výsledek „v normě“, ale poblíž hranice normy, neznamená, že je to v pořádku. Všiml si, že podezřele mnoho pacientů mělo výsledek v „normě“, ale poblíž minima. Rozložení laboratorních výsledků u jeho pacientů bylo sice normální (gaussovo), ale střední hodnota byla hodně posunutá směrem k nízkým hodnotám, zatímco u zdravé populace byla střední hodnota ve středu normálního intervalu.

            Takže by stačilo udělat pacientům rozbor krve (v ceně pro samoplátce asi 500 Kč, protože jde o základní biochemii – základní nástřel jsou dva minerály, dva/tři vitamíny skupiny „B“ a jeden protein) a následně léčit podle toho, zda jsou příslušníky skupiny A, B, C nebo D. Opravdu nic, co by nezvládlo i naše socialistické zdravotnictví – žádná skutečně individuální péče není nezbytná.

            Zásadní vadou možná je, že léčba je pak ukrutně levná, protože nejsou potřeba žádné sofistikované léky.

            1. To mi zní úplně jako zázrak. Netvrdím že to tak nemůže být, protože občas jsou některá řešení nabíledni.

              1. Ono to nebylo jednoduché rozklíčovat, proto to taky dokázal až lékař, kterému prošlo rukama několik tisíc pacientů (cca 3000), vyhodnotil přes 200 tisíc vzorků a u pacientů evidoval asi 100 příznaků.

                Docela obrovské a úctyhodné analytické dílo.

                1. Naprostá pravda. Já mluvím o tom, že jsem se staral o dementní babičku, trvalo to osm let a myslím, že právě toto by bylo třeba léčit. Člověk mluví z cesty,myslí si že je jinde, nepoznává, neví, nejedná jako člověk atd. Tady vážně nevidím žádný progres. Sice je už dnes (většinou nebijeme a neléčíme půstem a mší) nicméně, léčit to stále neumíme.

            2. Může být. Nicméně pokud jde o vitamíny a minerály, to je záležitost stravy (ne nadarmo spousta různých empatiků a podobných dává velkej důraz na stravu), a zrovna tak funguje s člověkem ten problém řešit, protože skutečně mnohdy má tělo ukrutný samoléčebný potenciál, pokud ho k tomu vede vědomí. Těch případů dle standardní medicíny nevyléčitelnejch lidí už je moc na to, aby se to dalo brát jako pouhá náhoda, samovyléčení či pozdní nástup předchozí léčby.

              Moderní člověk v západní civilizaci sice rád zblajzne bobulku a je to vyřešený, ale pokud má nerovnováhu základních živin, tak je to furt jenom symptom jinýho problému. I když je samozřejmě o vesmír jinde žrát vitamíny a cpát do sebe psychofarmaka.

              1. Není to záležitost stravy, respektive pokud se vám tělo rozhodí takovýmto způsobem, tak už to stravou nevyřešíte.

                V systému plném záporných zpětných vazeb (kterým lidské tělo je) se něco zlomí a aktivují se kladné zpětné vazby, které následně brání tomu, aby se z toho člověk jednoduše dostal. Například máte chuť na jídla, která vám škodí a je vám nevolno (doslova je nemůžete ani cítit) z jídel, která by vám pomohla.

                Aby to nebylo tak jednoduché, tak člověk může současně patřit do více skupin. A a B se navzájem vylučují, ale kombinace A+C+D i B+C+D možné jsou, byť typické je spíše A+C nebo B+C.

                1. No, proto je samozřejmě zdravá strava důležitá, ale nepomůže sama o sobě, pak ta psychika nad tím. Jasně, když se to rozbije, běžnej člověk kterej neví si sám nepomůže. Tak ale proto hledá tu pomoc, že :)

      2. Dovolim si nesuhlasit s tvrdenim ze “ současná medicína je na špičce v oblasti „řemeslné“. Nie je. Pozrite sa na repertoar liecebnych zakrokov. V pripade organov ktore nie su bezpodmienecne nutne k prezitiu je bezna „terapia“ amputacia. V pripade ze organ nutny je, alebo jeho poskodenie by dramaticky znizilo kvalitu zivoto a lata ako sa da. Niekedy terapia obnasa vyslovene poskodenie organu aby sa zabranilo vacsim skodam. Diabetici bu o tom cosi vedeli. Pohlad na sietnicu poniektorych z nich je velmi zaujimavy.
        Nie, keby bola lekarska veda remeselne na spicke, sedel by ste teraz za volantom autobusu a nemal by ste implantovany ten bazmeg ktory vam este hrozi aj endokarditidou.

        1. A tak pokrok tam je, dřív by s tímhle nefungoval nejspíš ani do tohoto věku. Navíc esli sem to správně pochopil, nestává se, že by se mu vlivem nefunkční autonomie srdce zastavovalo – naopak má bazmeg proto, že srdce akceptuje zcela šílený tempo a bazmeg to má vynucenejma signálama omezovat shora? Tak proč má vlastně omezení jako ti, co to mají proto, že bez bazmegu jim hrozí zástava?

          1. Ano, pokrok tam je. To som ani nespochybnoval. Ale hovorit o spickovej urovni je prehnane. Inak, to sa netyka len lekarov samotnych, ale aj celeho podporneho komplexu a technologickych firiem. Zoberte si take umele aortalne chlopne. Za 60 rokov nebol nikto schopny vyvinut umelu chlopnu ktora by mala tak laminarny prietok ze by v nej nedochadzalo ku koagulacii a pacient by nemusel zrat jed na potkany do konca zivota.

          2. Ten verk tam mám proto, poněvadž jsem jednou měl arytmií a kvůli ní jsem měl mrtvici. Ten přístroj by měl té arytmii zabránit. No, pravda je, že to o té špičkové úrovni je poněkud nadnesené. Ale o moc lepší než před pár lety, kdy bych zakokrhal natotata. I když, záležitost toho omezení je legislativní, nikoli medicínská.

    3. Největší průser je, že se to stát může i s tím poškozeným mozkem – nevěřil jsem tomu do prvního pokusu zaintubovat (zavést šlauch do plic na zajištění dýchání) pod mírným krvácením a je to jak z hodně blbýho hororu, prostě je vídět jen červená. No a když se to neudělá dost rychle tak se v podstatě pacient v podstatě udusí, protože nemůže dýchat, takže tam fakt hrajete o minuty. Mandle po vytržení krvácet můžou z principu vždycky, defacto po vyříznutí otevřete pár cév a ty vzhledem k prostoru nejdou vždycky podvázat, takže se to jen vezme kauterem (skalpel nebo pinzeta pod proudem, speče to tkáň, cévy to umí ale jen do určitého průměru) a to prostě nedrží vždycky.

      1. hloupa otazka, udusi se I v pripade kdyz bude lezet lehce hlavou dolu ? Tak aby prudusnici nemohla samospadem tect krev smerem do plic ?

        1. Vykrvácí

          1. Hlavně základ, který je v každé (i primitivní) příručce medicínské je ten, že se mají okamžitě udělat průchodné dýchací cesty. Dítě se zalyká, dusí, vlastní krví, pod ním rudá kaluž jak z horroru, a průchodné dýchací cesty mu neudělal nikdo, sestra vyděšeně zírá a lékařka pochoduje pryč.

      2. hedonism.bot: Mě by spíše zajímalo, doktore, proč vlastně mu museli trhat ty mandle? Alergie, astma?, či snad hypertrofická adenoidní vegetace? A když víme, že může dojít ke krvácení, proč necháme krvácející dítě jít takovou štreku se skoro už hroutící se vyděšenou matkou?

        1. Na přesné indikace to chce někoho z ORL, většinou to ale prostě jsou buď chronické záněty (a teď třeba fakt jsou ty děcka nemocná v krizových obdobích každý měsíc-dva, když je odstraníte, máte klid a výrazně klesá riziko pozdních revmatických komplikací s poškozením srdce, ledvin a kloubů – google ASO titer, křížová reakce imunitního systému na protein podobný bakteriálnímu) nebo když jednoduše přerostou (dítě chrápe nebo má problém s polykáním). Jakože fakt se to nedělá jen aby se někdo nenudil, a ty rizika pokud je máte podchycená, tak jsou k přínosům adekvátní. Astma nebo alergie samy o sobě… přijde mi to nelogické, to spíš nosní polypy, ale třeba se na něco přišlo.

          1. Mě by to právě velmi zajímalo, proč vlastně mu vzali ty mandle. Ano, chrápání, tupý výraz, pootevřená ústa, zbytnělé mandle atd. Protože to musel být sakra pádný důvod, aby mu je vyškubli, dnes není nutné ty mandle rovnou sebrat, vždyť máme imunoterapie, farmakoterapie, vyloučení kontaktu s alergeny, taky by mě zajímalo co vlastně přesně podstoupil, jestli laserovou endoskopickou adenotomii? Byla provedena revize rány? Protože tam bývá časté krvácení.

    4. Za komančů se podobný věci nikdy nesměly vynýst ven. Krvácení po krčních mandlích je komplikace poměrně obvyklá. Obraz malého dítěte, jak sedí na pianové stoličce v předklonu a sestra mu přidržuje smaltovaný ledvinový tácek do nějž se řine krev má člověk na celý život. Případné komplikace či úmrtí komanči normálně zatloukli, byť odejít lékaře a nechat pacouše napospas osudu bylo vzácné za každého režimu. Zatloukli ale i mnohem horší věci, třeba epidemii břišního tyfu, který sem dotáhli kubánští soudruzi nastrkaní – Bůh ví proč – do automobilky (neskutečný netáhla). Zůstalo to jako přísně tajná informace na Kontrolním oddělení OÚNZu a OHESky. Nikdy se to nedostalo ven a byl spíš zázrak, že se epidemie sama postupně zastavila. Ostatně, proto také byli soudruzi velmi rychle zase vypoklonkováni zpět na Kubu i se svými pomeranči se zárodky různých háďat… Před pár lety zemřel v jednom podhorském okresním městě „lékař“ (původně lapiduch, který po dvouleté nástavbě po válce nastoupil jako plnohodnotný obvodní lékař s tím, že v průběhu zaměstnání dostuduje řádnou medicínu, což se mu do důchodu nějak nepodařilo), který celoživotně nebojoval s průměrností, jako většina lidí žijících v tomto retardovaném systému, ale s kontrolními komisemi, které vymýšlely, jak pana „dochtora“ zprostit obvinění ze zanedbání péče. Připisováno mu bylo asi 5 úmrtí a jedna doživotní neplodnost, ale pan „dochtor“ to ustál až do starobního důchodu, neb jeho politický profil byl ukázkový (pravda, po revoluci hrál raději dlouhodbě nemocného až do důchodu, byť se dožil skoro devadesátky). A to nehovořím o sanitce RZP, která nevybavena kyslíkem přijela k astmatickému záchvatu 17leté dívky, které tak nebylo pomoci… nikoli v roce 1950, ale v roce 1983… Doporučuji tedy se socialistickým zdravotnictvím zásadně nesrovnávat, protože jeho megaprůsery zůstaly navždy před veřejností velmi pečlivě utajeny.

      1. Sestra přidržuje? Já si pamatuji tedy na vlastní krční mandle a to jsem byl hodně malý. Tu ledvinkovou misku s dvěma pohozenými tampony a krev v ní, která mi tekla z pusy jsem si držel sám…(pamatuji si to velice dobře)

        1. Á, pardon, já viděl přidržující sestru… to víte, u nás na venkově jsme se všichni znali, takže i to chování se tomu zřejmě přizpůsobovalo navzdory politickému systému…

          1. Možná individuální přístup.. :-) Já o tom píšu jen proto, že z tohoto období života si pamatuji jen útržky. A tenhle k nim tedy patří, i když o to nestojím.

            1. To máte kliku. Já už se bohužel přehoupl do doby, kdy si sice naprosto pamatuju den po dni, co bylo třeba na střední škole, ale nemám ani páru, co bylo před týdnem.

              1. No a pak jsme tu my ostatní, co si z obého pamatujeme útržky a musíme mít externí paměť pomalu i na to, co dělat přes den, pže toho je tolik, že za pět minut nevíme, co jsme chtělo, tak co je lepší? :D

                1. Behemot: Jo. Pak to dopadá takhle: Volám do servisu a je u toho manželka. …dobře, děkuji, tak v úterý v půl čtvrtý. (deset minut) Napsal sis to? – Ne, to si budu pamatovat. (deset minut). Kdy máš jet do toho servisu? V úterý, v půl čtvrtý. To zapomeneš. Ne, nezapomenu. (čtvrt hodiny) Už sis to napsal? Co? Ten servis. Ne, si to pamatuju. Nepamatuješ, teď jsi nevěděl, co sis měl napsat. Vím, že tam jedu v půl čtvrtý v úterý, to mi stačí. Hmm. (čtvrt hodiny) Nechceš si to napsat? Kristapána (beru do ruky mobil) tak já si to napíšu. V kolik tam mám bejt? (vítězoslavný úsměv manželky). V půl čtvrtý, v úterý.

                  Ale spoustu blbostí a zbytečností starých přes čtyřicet let – to jo, to si pamatuju přesně. Já nedávno přesně na den zjistil, kdy jsme byli jedinkrát u našeho strýce na návštěvě. A to jen proto, že tenkrát hrál Borg s Tannerem a Tanner na začátku vyhrával (táta se podivoval, že to Borgovi nejde) a chviličku jsem to jako špunt viděl v televizi. (Teď už to zase nevím, není to dostatečně dlouho, co jsem zjistil přesné datum.) :-)

        2. nebyla to spíše nosní mandle? Když jsem byla malá, odebrali mi nosní mandli, ale vystrčili nás do čekárny a tácek a spoustu tamponů přidržovala moje matka.

          1. Tak to nevím, je to možné. Zeptat se není koho, tak snad jedině, že bych prolezl svou kartu.

          2. V každém případě, Integralův popis situace sedí přesně..

    5. No, taky priklad nemam, ale mam iny zo skveleho socialistickeho zdravotnictva. Novorodene dievcatko, donosene, vaha cez 3.5 kila, zilo 17 hodin. Preco? Spackany porod, nadychalo sa plodovej vody co viedlo k neonatalnej pneumonii. Zdravotnicvo stalo za hovno este viac ako dnes. Akurat nebolo toho co by taketo pripady medializoval.

  4. Jelikož jsem v Brněnské úrazové nemocnici zažil situaci, kdy mi s podezřením ne infarkt řekli, abych jel do jiné Brněnské nemocnice, tak mě to až tak nepřekvapuje. Ale špatně je z toho člověku i tak.

    1. Tak hlavně, že máme prachy na infantilní bublaniny a muzea Ferrari, ale klučinu po trhání mandlí, což za komárů zvládl i vrátnej v nemocnici levou zadní (jak se říkalo), necháme vykrvácet na půdě špitálu. Ty hodnoty se nám obrátily, lidskej život neznamená ani setinu toho muzea Ferrari.

      1. Co muzeum Ferrari, i blbá dotovaná divadla a další „zábavy“ (asi by šlo dosadit tak 90% veřejně placených služeb), která stojí reálně víc, než by kdokoliv byl ochotný reálně zaplatit z vlastní kapsy, působí hodně směšně, když nejsou peníze na léky a dějí se takové věci, jako byla předloha článku. Po roce od mé „zkušenosti“ jsme porodili dceru střídavě na záchodě nemocnice a v kanceláři doktora, a to jen díky pomocí z vlastních zdrojů. Ale možná jsem jen náročný.

      2. Zvláštní asociace. Co má soukromé muzeum italské soukromé automobilky za soukromé peníze společného s excesem českého veřejného zdravotnictví?

        1. Tak ta žlutá modřina (to muzeum) mně naskočila ihned při zhlédnutí těch záběrů z kamer. Jak ta rudá krev na té podlaze pod tím dítětem žalovala tu beznaděj, že tůristi mají drahý muzeum a malej kluk má zkurvenej život a už si novej mozek nekoupí za žádný peníze.

          1. Tak ta asociace je trochu přímočařejší, ale proč nežvatlat, že? :-)

  5. Me na tom zarazi jedna vec – dite krvaci a dve zensky odejdou a nechaji ho na pospas polosilene matce. No, v dobe odchodu te sestry uz mozna silene. Sakra, to je porad masaz o tom, jak jsou zeny ve vsem lepsi, ale tady se na to vyskoleny personal epicky vysral. Sestra stoji opodal s rukou na xichte a vyrazem cloveka, kterej cekal, ze bude jenom vyplnovat papiry a ted musi resit krvacejici dite a doktorka, ktera o empatii ani neslysela a lekarskou prisahu brala asi stejne, jako odvedenci brali tu svou.

  6. Já bych v té situaci asi udělal nějaký zkratovitý akt. Víte, já sám mám být „za co lékařům vděčný“, nicméně svůj názor na lékaře jsem měl, mám a rozhodně se nezměnil, ale vyvinul. To že je někdo lékař, to z něj opravdu nedělá automaticky lepšího člověka. Vidím že jsem měl kurva veliké štěstí, anebo jsem byl všude v drápech těch nejlepších doktorů. Něco jiného je, když vidíte trpět sjetou fetku na chodbě neurologie a vidíte jak se existence milovaného člověka nenávratně boří.

    1. Pokud jste četl tuhle knížku https://www.databazeknih.cz/knihy/bombarder-t-2990-se-odmlcel-79363
      vzpomeňte si na scénu, kdy pilota s omrzlýma nohama vyšetřuje jeden německý felčar. Komentovali to nějka jako “ „Svině zůstane sviní, i když má titul a bélý plášť.

  7. 2Autor: Že se vůbec rozčilujete. Je to běžná kvalita zdravotnictví v ČR.
    https://www.denik.cz/z_domova/operace-mandli-lekari-meni-postup20100831.html

  8. Dědictví Julínkova pravicového rozkrádání a devastování zdravotnictví. Manažerské vedení nemocnic které zajímají jen finanční ukazatele, na počet mrtvých a zmrzačených nemají kolonku, takže to je netíží.
    Když katujete kosty ve výrobě, tak vzrůstá počet zmetků. Když ve zdravotnitví, tak stoupá počet mrtvých, to je normální.

    Když přijímáte doktory ze třetích zemí, jako je Ukrajina, kde lidský život nemá dnes žádnou cenu, tak to taky přinese své shnilé plody. A to prý v praze jsou doktoři z Afriky.
    https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Marikova-SPD-Personalni-devastace-zdravotnictvi-542501

    Tak si vážení račte užít tohoto pravicového zdravotnictví, kde se bude brzy ošetření mimo drahou soukromou kliniku rovnat závažnému hazardu se životem. Kdo nemá prachy ať chcípne.
    A koneckonců to je plně v souladu s agendou mocných na redukci obyvatel planety o 90%.

    1. No, alespoň nejsem sám, kdo se cítí nedobře když ho má ošetřovat někdo kdo ani neumí česky a musí mu překládat sestra.

      1. Překlad je ten nejmenší problém. Horší je když si nějaký ten Umumbu Obongo splete játra s ledvinou, případně nemá úplně jasno v tom která strana je pravá a která levá.
        A teď si představte, že vám má naordinovat něco tak složitého a komplexního jako lék.

        Nedávno zemřela sousedka (moc milá a sympatická paní) na to, že jí po operaci předepsali nepřiměřené množství léku na ředění krve. Dnes vás pustí domů po 3 dnech s pomalu ještě krvácejícími stehy. Tak jim holt vykrvácela než ji stihli znovu dopravit na sál. Ale byla už docela stará, tak se nad tím nikdo nepozastavuje, že bílí funebráci tu jak na běžícím pásu beztrestně vraždí staré lidi.

        Pamatuju si, že za socíku vás z nemocnice propustili až jste byl schopný se nějak obejít, dobelhat po svých. Před pár lety mě propustili pár dní po operaci: „a tady máte injekce heparinu které si týden sám budete píchat“. Wtf???
        Takže vám jen zbývá se modlit, aby vás za 2 dny sanitka odvezla dřív než stačíte vnitřeně vykrvácet.
        Ten klučina měl ještě nějakou šanci, protože krvácel navenek. Ale když vesele krvácíte dovnitř ani to nevíte, jste třeba ještě sám doma, jen vám je nějak trochu mdlo, lehce na omdlení a říkáte si že je to jen nějaká slabost a přejde to…

        1. No, pro mě všechno souvisí se vším. Když mě někdo nedobře pochopil za volantem, tak šlo o prd. Nicméně když se nepochopí lidé v takové situaci, už jde o krk. Bohužel většinou o vlastní.

        2. S ohledem na to, co tam dneska sedí, hlavně že to má vysokou sesterskou, tak bych si pomalu radši i lajznul si to píchat sám.

          A jako vždycky seš čurák vohrnutej, idiote, protože tendle trend požadování ttulu i na hajzlbábu začala ta škatula Buzková od těch tvejch oblíbenejch socanů, co myslí hlavně na ty lidi, žejo.

          1. Já si injekce píchal pokud možno vždycky sám. Pokud mě píchá jehlou někdo jiný, bolí to mnohem více.

          2. Behemot: Nevím, jestli zrovna Buzková za to může, ale rozhodně tenhle výmysl, že všichni musí mít titul i na instalatéra, to byl příkaz z Bruselu, (takže, všichni musejí být VŠ, aby nedocházelo ke vzpourám dělnictva, protože imigranti se Vám bouřit nebudou, ti jsou rádi, že mají dávky anebo práci a titulovaní lidi se nebouří už z principu, nesesadí žádný systém, páč mají titul, jsou élita), logický.

            1. Uhnije tehdá byla eště dost daleko, ale Buzková rozhodla dohnat a předehnat.

              1. Tak to nebylo ale z její hlavy. Protože ten princip VŠ je prostě jasnej. Když nemáte dělníky, nemáte žádnou masu, která by Vás svrhla a strhla dolů, úplně prosté, Watsone.

                1. A co když by vysokoškolská elita, pod vlivem vysokoškolských vědomostí zosnovala nějaký podlý plán a shodila vládnoucí garnituru?

                  1. No, tak to by bylo v historii úplně poprvé. To by mě zajímalo, co by z toho vzniklo :o)

                    1. Na takovou show bych si rád koupil lístky.

                    2. Beztak bude hovno.

    2. „tak si vážení račte užít tohoto pravicového zdravotnictví,“

      Co má zdravotnictví společné s pravicovostí ? Málokterý jiný obor je tak brutálně zregulovaný, jako zdravotnictví.
      Oddělení služby od platby je čistě socialistická myšlenka.

      Hromada problémů je způsobena tím, že pacient není zákazník. Zákazník je ten kdo platí. Pacient je od platby důsledně oddělen. Zdravotnictví se tak logicky stará, aby byly spokojené zdravotní pojišťovny, které jsou zákazníkem zdravotnických zařízení. A zdravotní pojišťovny zjevně spokojené jsou, takže vše funguje přesně tak, jak je to nastaveno. Že se z toho totálně vytratila spokojenost pacienta není důsledek pravicovosti, ale levicovosti.

      Ono to není o katování kostů, ale o organizaci práce a o tom jak jsou definovány „KPI“. Do zdravotnictví teče peněz hromada, ale systém se vlastně ani moc nesnaží vyléčit (uzdravit), ale léčit (udržovat penězotok).
      Vezmeme si dva extrémy:
      1) Když je pacient uzdraven – dostane zdravotnické zařízení nějaký bonus ? Ne.
      2) Když pacient zemře – dostane zdravotnické zařízení za péči od pojišťovny zaplaceno ? Ano.
      Tak proč by to mělo fungovat jinak, než jak to nyní funguje ?

      Pokud pacient dostává kvalitní péči, tak je to spíš systému navzdory, než že by to systém zajišťoval.

      1. ++

        To těmdle rudejm palicím ale nevysvětlíte. Jak sem psal, šance (šance!=jistota) na kvalitní péči je tak ve fakultních nemocnicích, kde obvykle jsou přimáři ještě trochu kapacity ve svým oboru, co mají zájem to dělat pořádně a někam to posunout. Pak je to hodně o náhodně. Některý okresní/krajský špitály (nebo teda některý konkrétní oddělení a lidi tam) jsou docela na úrovni, některý jsou opravdu spíš oddělením místního krematoria. V tomdle je ten systém úplně v píči – pokud nemáš konexe nebo valuty, tak je to vyloženě vabank vo život. Pokud máš, tak si zajistíš lepší pořadí a to, že se dostaneš do péče někomu co trochu ví, co dělá. Ale vohnout mže bejt spokojenej jak je to „zadarmo“ a jak se postarají.

        1. Ale máte v jedný nemocnici výborně vedený oddělení, protože primář je machr a v tý okresní nemocnici se uhnízdil kvůli krásný ženský nebo horám nebo z Bůh ví jakýho osobního důvodu, a pak v téže nemocnici ve vedlejším křídle máte oddělení, kam je lepší nepáchnout, protože tam dodělaj i zdravýho člověka, protože dělat primáře tam nikdo nechtěl, tak to vzal ten nejneschpnější matlák, všichni schopný pak odešli jinam a on si vybral ještě horší matly, aby ho neohrozili v jeho kariéře. A pokud tam nebydlíte a náhodou se tam dostanete, tak o tom nemáte ani páru a je to eniky beniky piky bé… Život je jen náhoda, a to po celou dobu, co náhodou trvá.

          1. Proto já zásadně trvám na vyšetření pouze v Motole. Protože si myslím, že když tam vyřídili tolik případů jako já, tak už alespoň trochu vědí o co jde. Kdežto v Budíkách mi řekli že s touhle diagnózou znala mudra jen dva jiný lidí a oba dva jsou mrtvý. Pro mě osobně je jistou nápovědou počet stáží v cizině po atestaci.

    3. To je tedy kardinální blbost.
      1. hovořit o pravicovosti VEŘEJNÉHO systému zdravotnictví je opravdu hodně ujeté. Pravicové zdravotnictví by bylo soukromým zdravotnictvím, kde by mrtvý pacient byl nepřekonatelnou překážkou, neboť mrtví nejsou nakloněni cokoli platit. Naopak VEŘEJNÝ zdravotní („pojišťovna“) úřad zaplatí za mrtvého předně podle tabulek, takže systém je dokonale LEVICOVÝ.
      2. důvodem, proč ČR a priori neuznává diplomy ze zemí bývalého SSSR je zejména v tom, že jejich vzdělávací systém je mnohem tvrdší a náročnější než ten náš a ti lidé musí být mnohem lepšími odborníky, než jsou u nás v EU, aby diplom vůbec získali. Všimněte si, že vzdělávání neuznává vždy ta země, která je na tom HŮŘ (například naše školy zase neuznává Kanada, kde vycházejí z univerzit ve srovnání s evropskými naprostí lemplové). Ostatně, za mého mládí neuznávali v „západní Evropě“ tituly naše, protože jejich školy byly většinou snazší, než bývaly ty naše (viz, srovnání „Co ví Ivan a co ví John“ z 80. let 20. století). Kdyby v takové situaci uznával ten horší toho lepšího, měl by velký neřešitelný politický problém (jak zabránit, aby všichni absolventi ruských univerzit nezaplavili německý trh práce; nebo: dostane ruský doktor dvojnásobný plat proti německému? atd.).

      1. Z mrtvoly toho už moc nevytěžíte, to je fakt.
        ačkoliv… https://zpravy.idnes.cz/za-kuzi-dostali-statisice-ted-sedi-u-soudu-fib-/krimi.aspx?c=A071008_101335_krimi_itu

        Podstatné pro ekonomické vytěžení pacoše je to mezidobí mezi tím kdy zjistí že je nemocný a mezi tím když umře. V americe lidi prodávají baráky a generační nemovitosti když dostanou rakovinu a nebo závažně onemocní, aby měli na „léčbu“. Která ve skutečnosti léčbou není, jen vytěžením umírajícího člověka až do posledního dolaru.

        Tu mrtvolu z něj kapitalistické zdravotnictví dělá postupně, aby víc propadal panice a víc klopil prachy, prodal všechno co má a ještě víc klopil.

        Když by ho kapitalista uzdravoval, tak by pacoš klopil čím dál míň. Když ho naopak likviduje farmaceutickými jedy a pacošovi z toho navíc začínají odcházet játra a selhávat ledviny, tak z toho zdravotní zařízení má co, Halík? No přece kurva ještě víc prachů!
        Vždyť to je klasika. Na nemoc berete jeden lék a další tři léky jsou na to aby vykompenzovaly to co vám ten první lék v těle ničí pomocí vedlejších účinků.

        1. Víte, zásadní problém je v tom, že ty béčkový filmy, v nichž „… lidi prodávají baráky a generační nemovitosti když dostanou rakovinu a nebo závažně onemocní, aby měli na „léčbu““ jsou do značné míry naprostou fikcí, jejímž úkolem bylo upozornit na to, že spousta zejména relativně mladých lidí, nemělo žádné nebo velmi mizerné zdravotní pojištění. To bylo dáno tím, že zdravotní pojištění bylo soukromou věcí a nikoli povinnou, takže hromada zejména mladých lidí to prostě „riskla“ a žádnou pojistku neměli, nebo měli velmi laciné pojistky řešící pouze úrazy. Rovněž jsem se setkal se lkaním, jak ty pojistky byly drahé, ale i ta nejdražší nadstandardní pojistka mé tehdejší šéfové byla po vynásobení čistým kurzem levnější, než součet českých nemocenských daní (součet plateb zaměstnavatele a zaměstnance). Navíc právě různé druhy zdravotního pojištění byly odborové záležitosti, kdy odboráři neplatili ani cent a vše za ně vyřizoval a platil zaměstnavatel, což se týkalo většiny korporací. V malých firmách byly zdr. pojistky předmětem idividuální domluvy a tvořily část platu.
          A dále, nejen díky daňovému určení (u vyšších plateb daní si může plátce vymínit, komu daně půjdou jako příjmy), ale i z různých společenských důvodů prakticky každý člověk s vyšším příjmem přispíval na nějakou tu charitu. Těch charitativních organizací byly mraky a nemocnice obcházely buď řádové sestry nebo civilní „dealeři“ těchto charit a nabízeli financování léčby pacientům bez pojištění. Ač ze zákonného hlediska jste v té době TORETICKY skutečně mohl zemřít přímo v nemocnici nebo před ní, PRAKTICKY se tak stalo skutečně výjimečně. A ty charity platily i výkony, které se u nás ani nedělají (občas jsem měl podezření, že se jedná o okusy na lidech, ale fakt je, že výsledky byly např. u nádorových onemocnění překvapivě dobré).
          Takže s těmi béčkovými filmy, které jste viděl, neměla realita moc společného. Tedy alespoň před ObamaCare. Ta klišé, která šířili levicoví umělci, vycházela z teoretického stavu de iure, protože na tu charitu samozřejmě nikdo neměl právní nárok, ale de facto se případy „zemřel, protože nemohl zaplatit“ stávaly spíše výjimečně.
          Pravda je, že vycházím jen z omezené zkušenosti a informací od lidí, s nimiž jsem se setkal, takže třeba někde v Alabamě to mohlo být i jinak.
          Minulý čas používám vzhledem k ObamaCare, přiznám se, nevím, jak konkrétně je to tam nyní, pouze sdělovací prostředky uvádějí enormní zdražování pojistek v důsledku povinnosti pojistné platit. Jak nyní fungují či nefungují ty charity, upřímně, netuším.

  9. Holt výsledek restrukturalizace zdravotnictví v praxi. Musíte se vejít do kolonek a člověk je jen čárka do statistiky.

    V jedný nemocnici jsem na pohotovosti čekal 30 minut než došel doktor. Mezitím dorazili další pacienti – jeden celkem krvácel z ruky. Doktor stejně jako prvního chtěl vzít mě – tak jsem radši pustil toho s louží krve pod sebou.

    1. Vidíte, a přitom máme na sto tisíc obyvatel v EU neobvykle hodně doktorů… taky mi to hlava nebere, že jsem objednán na osmou (tedy třetí v pořadíú a přijdu na řadu v 16:12…

      1. Neberou dementy az naposled?

        1. Sice je málo pravděpodobný, že se dočkám odpovědi, protože poprvé (a naposledy?) jsi tu zasmrděl už skoro před týdnem, ale přesto tu otázku položím – proč je, dle tebe, zrovna Integrale dement? Měl by snad nad svými praktickými zkušenostmi z reálného života mávnout rukou a radši se řídit tím, co mu kdo nabídl skrze TV vysílání, nadto ve formě filmu? Ne, že by se tu dementi nevyskytovali, ale zrovna tady jsi šlápl dost vedle… I když asi tuším, odkud vítr vane – kupředu levá, zpátky ni krok, že…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017