„Obytné“ zóny na Praze 11

Featured Image

Na začátku září 2008 byly u nás na sídlišti zavedeny tzv. obytné zóny. Na tento nesmyslný, nelogický a nekompetentní výmysl jsem reagoval následujícím dopisem panu starostovi Prahy 11.

Vážený pane starosto,

nemohu se nevyjádřit k Vašemu otevřenému dopisu občanům týkajícímu se nově zavedených obytných zón a parkování na sídlištích.

V dopise uvádíte, že máte k dispozici audit dopravy v klidu, ze kterého vyplývá, že ve většině lokalit Jižního Města není celkový počet parkovacích míst zásadním způsobem deficitní. Z pohledu občana žijícího na Jižním Městě si nejsem zcela jist, které lokality se tím myslí. Absurdita tohoto tvrzení se ještě více umocňuje v situaci, kdy při večerním návratu domů půl hodiny objíždím sídliště a hledám místo na zaparkování (při současném novém stavu je toto prakticky vyloučené). Žiji na Jižním Městě s přestávkami již cca 12 let a situace s parkováním byla vždy neutěšená, nicméně existovala jistá tichá a nenápadná symbióza mezi občany parkujícími kde se dá a městskou policií, která špatné parkování „ohodnotila“ pouze lístečkem s téměř nulovou vymahatelností. Současný stav bohužel nemohu nazvat jinak než jako obyčejnou šikanu a dodatečné zdanění občanů.

Velice by mě zajímalo, jestli se před zavedením obytných zón na toto téma diskutovalo a jestli z nějakých osvícených úst zazněla také argumentace typu „počet automobilů roste, lidé zde bydlí rádi, ceny bytů jsou vysoké, pojďme nějak vyřešit neutěšenou situaci s parkováním například rozšířením komunikací, vybudováním parkoviště apod.“.

Pokusím se reagovat na argumenty (podle mého názoru naprosto irelevantní) z Vašeho otevřeného dopisu.

Píšete, že počet parkovacích míst není nedostatečný, ale jsou špatným způsobem využívána. Myslím, že i kdyby byl parkovacích míst dostatek, bylo by přesto téměř nemožné je neefektivně využívat. Vaším řešením bylo na stávající místa namalovat čáry a zbytek jste prostě zrušili. Zřejmě jste se nebyl na žádném větším pražském sídlišti podívat po setmění (mám na mysli auta stojící na chodnících, na trávě, prostě tam, kde to jen jde).

Vaším argumentem na předchozí odstavec je rada řidičům, ať parkují na parkovištích okolo sídliště v docházkové vzdálenosti do 500m. Pokud se přijedete podívat na sídliště v současné době v noci, pochopíte, že lidé nejsou toto ochotni akceptovat a radši riskují pokutu za špatné parkování nebo odtah (prostě parkují tam, co dosud). Je to logické a pochopitelné, 500 metrů není pro každodenní (minimálně 2 cesty) docházení k autu příliš pohodlná vzdálenost (spočítejte si, kolik času strávíte na cestě k autu a od auta za rok), lidé mají svá auta radši „na očích“ atd. Já sám jezdím každý den do zaměstnání a zpět a protože mám živnost, někdy i několikrát za den odjíždím k zákazníkům a na různé nákupy, mám 2 malé děti, se kterými se často musí někam jet a potřebuji mít auto po ruce.
Zvýšení průjezdnosti pro vozidla integrovaného záchranného systému je podle mého názoru také argument lichý, protože vždy se najde procento lidí, kteří tato pravidla akceptovat nebudou a budou parkovat tam, kde se nesmí. Opět mi jako jediné logické řešení vychází rozšíření komunikací.

Zklidnění dynamické dopravy a emisí ve vnitroblocích je nesmysl. Můj počet obkroužených bloků při hledání parkovacího místa se po Vašich úpravách zvýšil na několikanásobek (a podle reakcí sousedů nejsem zdaleka sám).

Jako občanovi platícímu nemalé daně a Vašemu potenciálnímu voliči Vám upřímně sděluji, že se mi obytné zóny, způsob parkování, časté arogantní chování strážníků MP vymáhajících dodržování zón, způsob komunikace s lidmi a řešení dané situace městskou částí vůbec nelíbí a jsem připraven (doufám, že i s pomocí podobně naladěných sousedů) proti stávajícímu stavu protestovat.

Přeji hezký den a jsem s pozdravem,

Ing. Vojtěch Reischl


Přílohou odpověď, kterou autor článku dostal od jistého pana Kábrta.

———-
From: VED OUR Kábrt Jan Ing. Arch. P11 <kabrtJ@p11.mepnet.cz>
Date: 2008/9/17
To: „Ing. Vojtěch Reischl“ <reischl@gmail.com>
Cc: „STA Mlejnský Dalibor Mgr. P11“ <mlejnskyD@p11.mepnet.cz>, „VED OKS Škvor Josef PaedDr. P11“ <SkvorJ@p11.mepnet.cz>, „Kolářová Eva (OUR) P11“ <KolarovaE@p11.mepnet.cz>, Otevřený úřad <otevrenyurad@p11.mepnet.cz>

Vážený pane Vojtěchu Reischle,
 
bydlím na sídlišti a používám auto. Parkuji v garážovém objektu kilometr od bydliště, protože v naší ulici zaparkovat z Vámi popsaných důvodů nelze. Hlídaná parkoviště v docházkové vzdálenosti do 500m jsou obsazená. Při večerním návratu domů půl hodiny neobjíždím sídliště a nehledám místo na zaparkování (při současném stavu je to prakticky vyloučené, porušovat zákony nehodlám). Docházím rychlou chůzí a trvá mi to cca 10min. Za rok tedy strávím docházkou k autu cca (52-7)*5*2*20 minut čistého času tj. 150 hodin za rok. To je o 75 hodin méně strávených chůzí oproti Vašim 225 hodinám strávených při objíždění sídliště (vycházím z Vašeho údaje o pravidelném půlhodinovém pojíždění). Rodinné nákupy a cesty kvůli dětem či příbuzným, včetně víkendů, do toho nepočítám.
 
Ale to jste asi ode mne číst nechtěl.
 
Pravidla pro obytnou zónu mi nepřijdou nesmyslná.
V obytné zóně smějí chodci užívat pozemní komunikaci v celé její šířce, přičemž se na ně nevztahuje  § 53 zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

(citace §53)

Hry dětí na pozemní komunikaci jsou dovoleny jen v obytné zóně.

V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/hod. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. V obytné zóně a pěší zóně musí chodci umožnit vozidlům jízdu. To platí i pro děti hrající si v obytné zóně.
 
Pokud znáte jiné řešení, logičtější, jak zajistit průjezdný profil pro IZS (dodržování zákona), prosím sdělte nám ho. Zřízením obytných zón totiž nedošlo ke snížení počtu parkovacích míst. Pouze ta legální jsou teď nezpochybnitelně vymezena.
 
Žijeme v době, kdy je nutné přijmout fakt, že na rozdíl od doby před cca 25 lety, kdy sídliště vznikala, má myčku, pračku, sušičku, počítače, velké barevné televizory, horská kola, daleko více lidí, některé rodiny i více než jedno kolo, ale nikdy jsem nezaregistroval snahu lidí, že by se obraceli se žádostí na městskou část, aby s tím něco dělala. Vždyť se s tímto vývojem při navrhování vnitřních dispozic standardních sídlištních typových bytů také nepočítalo. U těchto věcí Vás to ani nenapadne. Takže se ptám, z jakého důvodu chcete po obci to, aby se Vám postarala o Vaše (a často ne jedno) auto, když nechcete, aby Vám ve Vašem bytě nahradila umakartové jádro za zděné (často větší), předělala kuchyňskou linku, vyměnila nábytek?
 
Právo vlastnit (auto) s sebou přináší i povinnost (se o něj postarat). Obec se Vám o Vaše auto (auta) starat nemůže.
 
Nevím kde bydlíte, takže Vám nemohu konkrétní garážové stání doporučit. Podle sdělení vlastníků a provozovatelů objektů hromadných garáží na JM II volná místa jsou.
 
„Ostrůvky zeleně“ jsou ve vlastnictví hl.m.Prahy. Zřizování parkovišť na úkor zeleně je za podmínky, že se bude jednat o podzemní objekty možné, ale z hlediska nákladů na realizaci v návaznosti na současnou obecně deklarovanou neochotu parkovat za úhradu nerealizovatelné.
 
Závěrem Vás mohu ubezpečit, že cílem městské části je postupné zabezpečení většiny parkovacích kapacit na Jižním Městě včetně jejich dle studie požadovaných navýšení. Jednání jsou to však složitá a dlouhodobá, protože městská část nemá k většině kapacitním parkovištím majetkoprávní vztah.


From: Ing. Vojtěch Reischl [mailto:reischl@gmail.com]
Sent: Wednesday, September 17, 2008 1:16 PM
To: VED OUR Kábrt Jan Ing. Arch. P11
Subject: Re: k rukám starosty Prahy 11 – reakce na nové obytné zóny


Ing. Vojtěch Reischl
http://www.v-reischl.com

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
235x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017