Nová Ibiza – jaká je?

Featured Image

Automobilka Seat se hrubě odchýlila od koncernové inovační politiky. Oberkommandatur ve Wolfsburgu káže inovaci produktu po osmi letech, v Martorellu to zvládli za šest let. Nová Ibiza vyjíždí na české silnice. Měl jsem tu čest.

Pozitivní

Podvozek na mně zanechal nejvíce pozitivní dojem. Hlavní nedostatek podvozku předchozí verze Ibizy, totiž přílišná tvrdost, nedostatečný jízdní komfort a uskakování kol před překážkami byl napraven. Chování auta v zatáčkách však zůstalo nadále nekompromisní, na čemž se patrně podepsalo také zvětšení rozchodu kol a lepší silová zpětná vazba od posilovače řízení. Jezdit s něčím takovým je skutečně radost. Pro zájemce o přitvrzení je tady ještě jedna dobrá zpráva – za nějaké čtyři tisíce si lze doobjednat sportovní podvozek.

Vnitřek vozu doznal celkem zásadních změn. Ne vždy k lepšímu, ale to dobré zůstalo zachováno. Palubní deska působí narozdíl od předchozího modelu dojmem určité robustnosti, kdyby jednou zaskřípala, dost by mě to udivilo. Kulisa řazení je dokonalost sama. Vše je tak nějak na svém místě, do auta jsem nasedl a jel, aniž bych musel cokoli hledat. Z auta je lépe vidět než ze starší verze. Sporné prvky představuje středový panel připomínající jakýsi dvojitý podbradek, absence ukazatele teploty motoru (anebo jsem ho aspoň nenašel) a přední část přístrojového panelu z plastového hliníku tvářící se až moc frikulínsky. Sedadla verze Stylance a Sport se mi velmi zamlouvala – mají výrazné boční vedení a kupodivu dlouhé sedáky, jsou velmi podobná sedadlům dodávaným v Leonu se Sport paketem.

Nová Ibiza je větší, ale současně lehčí než předchozí Ibiza a tak se asi poprvé v historii tohoto typu stalo, že následný model není těžší. Prázdné auto váží 1050kg.

S motorem 1.4-16V 85PS jede auto přiměřeně. Kdo chce jet sportovně, nechť udržuje ručičku otáčkoměru nad číslem 3000. To nebude žádný problém, motor se ochotně roztáčí. Spolu s vynikajícím podvozkem a ostřejšími brzdami jsou to reálné auto emocion, člověka to prostě baví. V malých otáčkách to není nic moc. Dynamika jízdy mi připadala shodná s předchozím modelem, což s ohledem na to, že měl motor najeto 150km, věští potenciál určitého zlepšení po záběhu. Hlučnost motoru se udržovala v přijatelných mezích i přes nepřítomnost plastového krytu na něm.

Negativní

Co ta nabídka motorů? To je hrůza a děs. 1.2HTP nemá ani význam komentovat, redaktoři MF DNES moc hezky vylíčili, že s tím nemohli předjet moped. V benzínu pak zbývají 1.4-16V a 1.6-16V. Čtrnáctistovka se tak jeví jako jediné rozumné východisko. Pro milovníky dehtu je k mání tříválec 1.4TDi a čtyřválec 1.9TDi, oba se zaostalým PD. Kde je motor 1.2TSI jako budoucí náhrada 1.6, kde je 1.4TSI jako současná náhrada 1.8? Nabídku motorů vnímám jako totální, naprosté a neomluvitelné zklamání. Patrně je v zájmu VW uvolnit novou techniku, tedy motor 1.2TSI a 1.6 common rail, až pro nové Polo.

Na autě je patrných ještě několik low tech řešení. Bubnové brzdy na zadních kolech (vozy do 100k bez ESP) jsou relikt z minulosti. Páka ruční brzdy vypadá, jako by měla každou chvíli upadnout. Na motoru není plastový kryt. Panty dveří vypadají tak hrubě, že jsem na nich chtěl hledat nápis sdělano v CCCP. Ve voze absentují LED světla pro denní svícení, což bych v dnešní době chápal rovněž jako samozřejmost a oželel bych kvůli nim i natáčecí mlhovky s funkcí cornering.

Koncentrace zmrdispeaku v seznamu výbavy vede ke ztrátě orientace. Asi poprvé jsem se setkal s tím, že automobilka pojmenovala i plechové disky s plastovými puklicemi. Plastová puklice pro 14″ kola se jmenuje Coloso a pro 15″ Festival. Možná by do budoucna stálo za pokus pojmenovat třeba alternátor nebo jednotlivé svíčky. Další pěkná zmrdovinka je proměnná cena litých kol. Litá kola pro model Stylance dostanete za 8.900 Kč, ale pro model Reference ta samá stojí 11.500 Kč. Jo, Seat hraje fér.

Poněkud neuchopitelné jsou pro mě kombinace výbav. Střední stupeň výbavy Stylance obsahuje tempomat (u motoru 1.4, kde je řadící páka neustále v permanenci, mi připadá jako zbytečnost), barevné čalounění si lze objednat jen s Reference, systém kombinací odstínů palubních desek jsem nepochopil dosud. V nabídce barev chybí něco jako zelená, ale zato je tam citrónová a žabičková. Snad se to se záběhem výroby napraví.

No comment

Cena. Za auto s klimatizací a s čtrnáctistovkou chce Seat zhruba 330k. Provedení Stylance, které lze označit za slušně vybavený automobil, vyjde asi na 370k podle ceníku. Není problém dostat se s cenou nad 400k, tam se ale prodávají auta o segment výše. Seat si toho auta asi hodně cení. Faktem je, že oproti minulé Ibize je znát určitý posun a tím pádem musí být nová Ibiza dražší, na druhé straně hraničí sebevědomí Seatu se ztrátou konkurenceschopnosti. Kompaktní vůz si skutečně málokdo kupuje kvůli emocion a většina zákazníků by raději ušetřila. Podle informací prodejců je o novou Ibizu zájem, uvidíme tedy, zda Seat tuto cenovou politiku bude moci udržet.

Design. Tvary minulé Ibizy navrhl Walter de Silva, původně designér Alfy Romeo. Bylo to poznat. Design nového vozu měl na starosti Luc Donckerwolke a chvílemi mám dojem, že dělal všechno proto, aby popřel svého šéfa, ale současně vytvořil zmenšeninu komerčně úspěšného Leonu. Jeho mantra se jmenuje „arrow design“ a při pohledu na příď vozu pochopíte, co tím myslel. Dalším charakteristickým znakem nové Ibizy je přerušená boční linie. Vypadá to zajímavě, snad i neotřele. Každopádně, tlustý předek nafouklý kvůli pasivní ochraně chodců a poněkud kredenciózní záď s velkým převisem autu na kráse nepřidaly.

V souvislosti s Ibizou se hovoří o nové platformě. Škodovkáři mají depku, že „ta naše“ Fabie nedostala tento pokrokovější základ. Jednak myslím, že o nic nepřišli, ale především, kdo chce simply clever auto, musí počítat sem tam s nějakým ústupkem. Každopádně nový podvozek obsahuje více dílů z vysokopevnostních materiálů, je stabilnější a lehčí, přináší více místa vevnitř, ale jinak je té samé koncepce (jednodílná zadní vlečená náprava) a nepředstavuje revoluci, ale spíše evoluci.

Koupit nebo ne?

Kdybychom bychom byli ve škole, dal bych Ibize dvojku (Fabii čtyřku, Fiestě dvojku, Corse trojku).

Podle mého názoru, pozici Ibizy na trhu patrně prospěje, že nemá příliš konkurentů. Na trhu jsou modely, které v podstatě končí (C3, Jazz), pak modely, které jsou části veřejnosti nepřijatelné (Fabia II). Mezi konkurenty bude Corsa, Fiesta a připravované nové Polo. Kdo si Ibizu koupí, nebude litovat, ale zároveň moc neušetří.

V souvislosti s Ibizou ještě jedna zajímavá věc. Současný model Ibizy se stále ještě vyrábí v redukované sadě variant. Jmenuje se to Ibiza Pepe. Jedná se o dost zajímavou alternativu k Fabii II, za podstatně nižší cenu lze touto cestou získat stejnou techniku, lepší design a jisté jízdní vlastnosti.
 


 21.06.2008 D-FENS
 
 

12345 (5x známkováno, průměr: 2,60 z 5)
558x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017