Ničíme turbo jako profík - zpět na článek

Počet komentářů: 143

  1. Náhodou, „longlife“ oleje (longlife olej = shortlive motor) je spiknutí výrobců automobilů jako vyšité. Nevím jestli jsou za tím „ilumináti“ nebo jen potřeba managementu obměnit soukromý jachtový park pomocí nucené obměny vozového parku vohnoutů (co jim na ty kecy o longlife oleji skočili). Ale fakt, že longlife olej je kurvítko jak vyšité, prostě nelze popřít.

    Kupovat turbochrocht v českém vohnoutově, je značné riziko. To už raději nějaký dovoz po švýcarském doochodci.
    Ale jak se třeba takový „dieselový koloušek“ co doposud jezdil jen v benzínových autech, vlastně může vyvarovat koupi auta s naftovým motorem jehož zakarbonované chladící kanály vypadají jak zával v dole Rudý říjen? To vám při koupi nikdo nedovolí, sundat hlavu válců. A to že olej nevypadá jak mazut ještě neznamená, že ten motor není pár měsíců před smrtí. Pomůže tu nějak výrazně třeba s tím zajet na emise a změřit kouřivost?

    1. Náhodou, „longlife“ oleje (longlife olej = shortlive motor) je spiknutí výrobců automobilů jako vyšité. Nevím jestli jsou za tím „ilumináti“ nebo jen potřeba managementu obměnit soukromý jachtový park pomocí nucené obměny vozového parku vohnoutů (co jim na ty kecy o longlife oleji skočili). Ale fakt, že longlife olej je kurvítko jak vyšité, prostě nelze popřít.

      Longlife funguje, ale musíte dodržet jisté předpoklady. Třeba, že vyměníte všechen olej v motoru a taky filtr. Nebo, pokud pokud použijete syntetický olej bez syntetické složky a s minimeme aditiv za 200 Kč/l, tak prostě motor vydrží méně než na olej se syntetickou složkou a aditivy.

  2. Ikdyž to vypadá, že diesely jsou z úředního rozhodnutí už odepsané, tak bych docela uvítal podobný článek po mnoha letech, tentokrát „Olej II“. Jestli je tu nějaký blázen který jezdí na použitý fritol z restaurace s nějakým novějším dieselem. Aspoň s první generací motorů s common-railem, nebo něčím modernějším.
    S pumpe-duse motory bez turba typu Felicia 1,9D to jde bez problémů. Ale s modernějším oturbeným motorem?

    1. Ta Pumpe-Düse Felicia, to je nějaký vtip?

  3. Dotaz na D-Fense:
    Jak jsou na tom filtry Mann z hlediska kvality?

    1. Filtry Mann (nebo Mann+Hummel) se často používají v prvovýrobě. Jejich použití bych se proto neobával.

    2. Mann je kvalitni, nedela prasarny typu chybejici zpetny ventil v olejovem filtru nebo hladka zebra ve vzduchovem filtru, ktera se akorat pricucnou k sobe a filtr tak funguje jen na zlomku plochy kolem prehybu. Zajimave je, ze polsky Filtron, ktery je Mannem vlastneny, se presne tohoto dopousti, clovek by cekal, ze ta kvalita bude podobna…

      1. Me bylo receno, ze Mann a Filtron jsou ty same dily s ruznyma nalepkama vyrabene na stejne lince v Polsku.
        Krk na to nedam, ale osobne jsem nemel problem s zadnou variantou.

        1. Me to taky tvrdili. Ale pak jsem vytahl vzduchovy filtr a ten byl spinavy jen v prehybech… A s olejovym tekl olej zpet do vany, takze jeste 2 vteriny po nastartovani svitila olejnicka.

    3. Mohu povrdit ze Mann je prvovyrobce, napriklad pro BMW, MB, drive to byl hlavne Knecht, dnes Mahle. Takze tyto tri, dva vyrobce mohu rozhodne doporucit, ale co se mi stalo nedavno? Vzdy pokud si vzpominam byl olejovy filtr Mann vyroben bud v Rakousku, nebo v Nemecku ale tentokrate mi prisel vyrobeny ve Spanielsku, poprve co pamatuji. Nechci spekulovat, sam delam v automobilnim prumyslu 15 let a ta kvalita dilu by mela byt srovnatelna nehlede na puvod, ale proste jsem ten filtr nemohl dostat do vika telesa olejoveho filtru, motor BMW M57N2, ne a ne to narazit na stredici trn, byl u toho i zakaznik a ten mi rekl ze na jeho zodpovednost tomu mam „pomoci“, takze jsme tu vnitrni diru musel asi o necely pul mm zvetsit. Jsem zvedavy, az mu budu menit olej priste, zda tohle byla nahoda nebo to bude nejaka systemova chyba. Pokud jde o Filtron, nevedel jsem ze ma neco spolecneho s Mannem, myslel jsem, ze ma neco spolecneho s Wixem, myslim ze to jsou americani.

  4. Dobré jitro. Moc pěkný článek. Dfens jako autor se mi líbí čím dál víc. No, já se držím tohoto: Motor o objemu minimálně 2 litry, výměna oleje a kompletních filtrů co 10 000, otáčky minimálně 1500 i po městě, a raději benzin než nafta. Měl bych dotaz: Vím že motor 2.4i 125 kw z Volva má na to abych po městě mohl jezdit na pětku a tak zvaně neřadit, mě se to ale nezdá. Já osobně jezdím na čtyřku či trojku. Co z toho je pro motor z hlediska dlouhodobé spolehlivosti lepší? A ještě: Minimálně jednou týdně dám zahřátému motoru zátah od nuly až skoro po červené pole na všechny převodové stupně. Je to lepší nebo mu stačí tempomatových 130 na Prahu? No, za chvíli pojedu s motorem Z22YH k doktoru, při klidné jízdě do se mi rozsvítil motor a i když se na projevu motoru nic nezměnilo, mám bobky i kdyby to byla jen nějaká blbost typu duch v elektronice. V dubnu byl vyměněn zapalovací modul a dány všechny čtyři nové svíčky NGK. Já mám svojí Vectru rád, nechci o ni přijít. Tak bych měl už jen V70. Moderní auta jsou fajn a jezdí se s nima dobře, ale auta z let 90 až 2000 nikdo imho nepřekoná. ABS, klima, okna v elektrice, nic víc nepotřebuju. Možná bych vyměnil autorádio za model s bluetooth. Ale i bez toho se dá kdyžtak žít.

    1. Kdesi jsem četl, že motor nejlépe pracuje na 2000ot/min.

    2. Nechci strašit, ale podle zkušeností uživatelů má právě motor Z22YH mezi benzíny tu nejhorší pověst. Je to první přímovstřikový benzín v Opelech, zanáší se karbonem a odcházejí vstřiky, vstřikovací čerpadlo…
      Jestli máte to auto rád, možná chodíte na oplácká fóra. Pokud nechodíte, taky dobře, asi tím prospíváte svému duševnímu zdraví. Namátkou jsem našel toto: http://www.club-opel.com/forum-tema/z22yh-tlaky-motoru-35127

      U Vectry a Signa je při výběru motoru problém, že když vyřadíte tento problémový motor 2,2 DIRECT, máte na výběr už jen docela slabou 1,8 nebo docela vzácnou 2,0 turbo, no a V6 se zase hodí spíš na delší trasy. Každopádně, hodně lidem ta dva dvojka klekla, nebo dokonce v záruce měnili motor.

      1. Ahoj:-) Proto je v mém postu taková dávka obav, já to auto mám už dva roky, má sice ověřenou historii, ale jsem si vědom možných závad. Ale proto právě ten motor spíš točím, každý týden nebo po tisíci kilometrů kontroluji olej, vozím ho s sebou pro jistotu 2 litry v kufru. Ale ten motor je pružný, točivý a má celkem pěkný zvuk a v kombinovaném provozu mám spotřebu 8.2l/100 km. Když jezdím delší trasy na tempomatových 90km/hod tak mám i spotřebu do 7.2/100 km. Ale tenhle motor a tohle auto není od nízké spotřeby. A co se toho týče, mám takovou zálibu si kupovat auta která se mi líbí, a zrovna jsou náhodou obecně pokládaná za šunky. Třeba Fiat Uno 1.3DS, Renault Espace 2.2dT 2001, teď ta Vektřička, a kdysi dávno i Citroën XM 3.0v36 123kw a další. Po Citrënu se mi dodnes stýská. Majestátní zvuk, spolehlivé, pohodlné a ten podvozek. Diravi fungovalo na jedničku a podvozek byl jak na dálnici tak na lesní cestu a to ne ledasjakou. No, po něm jsem měl Oktávu 1.9TDI 81kw. Motor a podvozek dobrý, ale poruchová elektronika a malé, příliš tvrdé auto. Na co je mi kufr jako kráva a vpředu místa jak na grupáč, když to vzadu je mrňavé a úzké. To mě ta spotřeba kolem 6 litrů na sto nespasila. Mám rád vozidla velká a pohodlná, ale se silným motorem.

        1. Ano, taky potřebuju větší auta. Mám 190 cm a auto velikosti oktávky I. generace je mi malé. Tu Vectru C já právě mám taky rád, takže jsem ji taky koupil. Souhlas, že to lidi považují za hrozný krám, ale neoprávněně. Hledal jsem auto s historií a tomu 2.2 DIRECT jsem se vyhýbal, jenomže pak je problém vybrat něco v benzínu, co by mělo silný motor, bezvadnou servisní historii, super stav a bylo to na prodej. Takže jsem vzal zavděk tou 1,8 benzín, ale na kratší trasy, co s tím jezdím, to stačí. Občas si připadám jako řidič nějaké rarity, protože Vecter C opravdu moc na silnici nepotkávám.

          1. Ano Pane kolego, mluvíte mi z duše. VeCe je dnes docela atypický samohyb. Ale musím říci: Cesta do Prahy tam a zpět s 400 kg nákladu, celkem 290 km, občasné akcelerace 0-180, otáčky pravidelné z volnoběhu na 6200, z toho 40 km po Pražském intravilánu (ne po obchvatu), celou dobu klima na 23 stupňů a spotřeba čistých 8/100. To podle mě není v špatné.

  5. Kdo nemá čip a kérku, ten jako by dneska ani neexistoval. K tomu ze zkušenosti doplním, že ještě svalstvo, plešatej květák a něm kšiltovku. Plus nejméně deset kilo debility. Teprve potom je to ten správnej masér. Bože, to je materiál…

    1. Přesně. Sice jsem koketoval s tetováním před 10-15 lety, ale spíš v pubertálním blouznění. Tetovaný ženský se mi nelíbí vůbec. Ať si jezdí každej nosí a vypadá jak chce, ale ať mi to (a mým dětem) nikdo necpe a taky ať se nediví že jeho vzhled o něm něco vypovídá.

      1. Na Ferrari se taky nelepí samolepky :)

        1. Samolepky Lidlu :-P

    2. Čip nemám, ale kerku (resp. viac keriek) mám, mám aj piercing (teda viacej a aj inde ako v ušiach), mám viacmenej plešatý kokos (asi genetika) a v lete abo počas dažďa nosím aj šiltovku. Svalstvo teraz v lete keď je kolo domu dosť roboty tak sa zlepšilo a aj nejakú tu jemnú nadváhu som zhodil. Som správny masér alebo nie? Aby som teda vedel ako mám ďalej postupovať.
      Je ozaj zaujímavé sledovať tie rozkoly osobnosti – kde každý druhý vyhlasuje, že je mu vlastne jedno čo kto robí alebo ako vyzerá (asi sú to liberáli), ale hneď v ďalšej vete zgeneralizuje všetkých podľa zovňajšku, alebo nedaj bože auta. By ma zaujímalo ako by som bol s mojim „imidžom“ a vozovým parkom ohodnotený takýmito „liberálmi“.

      1. SatanOkkY: Tetovanie nie je ani tak prejav zovňajšku, ako skôr prejavom rozumu mdlého. Tetovanie je vec doby bronzovej a staršej, odvtedy ľudstvo pokročilo.

        1. No, evidentně evoluce v US a Evropě zařadila zpátečku a jinde se zastavila nebo zacyklila. A prosím, to že nechci zákaz zbraní a chci mírné daně a nezajímá mě co máte v kumbálu a na talíři a co si myslíte, neznamená že jsem liberál. Já chci klid na práci, mír a bezpečí pro děcka a nějaký předpoklad příznivé ekonomické a sociální situace.

      2. Pokud není splněna podmínka o množství debility z předchozího kritéria, je to podpořeno ohleduplným řidičským chováním, pak není důvod pro negativní hodnocení. Alespoň ne na silnici. Má zkušenost je taková, že cokoli s kšiltovkou, TDI a kérkou jasně říká, zmiz, protože tohle nebude jen tak. A je skoro fuk, zda bohatý či chudý, asociace chytrý (rozumný) a blbý (hloupý). Zjednodušeně opět Gaussovka.

        1. Eh, to je pravda. Kšiltovka, TDI a kérka je smrtelná kombinace. Na druhou stranu jsem rád, že se debilové tímhle způsobem krášlí. Ušetří mi to spoustu času s jejich identifikací.

          1. Hmm… mám dvolitrový turbodiesel. Nosím kšiltovku. Ještě že nemám kerku…to bych byl vyvrhel…nebo jsem zmrd jen ze dvou třetin?
            Pane, zrovna na této stránce chcete někoho škatulkovat? Naopak, díky vaší kategorizaci bych mohl nelichotivě nazívat já vás a bylo by to podle mně daleko oprávněnější, než vaše hodnocení na základě nějakého archetypu…
            Já bych si zase tipnul, že tohle napíše ustrašený pasivně agresivní posera, který se bojí fyzické konfrontace…

      3. Vono to máš těžký. Určité typy lidí mají v oblibě určité typy oblečení, doplňků a symbolů a na základě oblečení a vnějších znaků se dá relativně slušně tipovat osobnost nositele. Samozřejmě to neplatí na všechny, ale pak je spíš otázka, jestly by ty vyjímky neměly zvážit jiný styly, pokud je jim proti srsti být v jednom pytli s ostatními.
        Když to vezmu kolem a kolem, kanady nebo glády jsou praktická obuv, kapsáče praktické kalhoty a bomber je docela praktická hřejivá bunda na jaro nebo podzim. Holou hlavu nosím protože je to jediná důstojná varianta k mojí pleši. Jenže v tomhle outfitu bych vypadal jako skinhead, což rozhodně nechci, tak holt nosím něco jiného. Samozřejmě bych to mohl nosit a všude držkovat, že ne každej kdo má kanady, bombra a holou hlavu musí bejt skinhead a argumentovat výše uvedenou praktičností, ale nestojí mi to za to. Sestim smiř.

      4. Tu čepici máte velkou nadejchanou v zářivejch barvách a sedíte v ní i uvnitř auta?

        Jinak teda typičtí tuzeři s vočipovaným briketometem jsou spíš teda rachitičtí zoufalci s eště čerstvým řidičákem, do posilky jich chodí, myslím, docela málo.

        1. No tak šiltovku mám celú čiernu a zo zaobleným šiltom. V aute letí hneď na sedadlo spolujazdca, lebo mi to pri šoférovaní vadí.
          Inak dneska som mal „úžasný“ zážitok na rakúskej D4-ke. V okolí pripájača Neusiedl am See smer na Viedeň to začalo a ťahalo sa to až niekam po delenie diaľnice pri Schwechate – a jednalo sa furt len o jedného polo-vodiča. Najprv mi zrobil myšičku pri jeho vjazde na diaľnicu – šiel som asi 125km/h v pravom pruhu, lebo v ľavom „onanovali“ dve dodávky s rumunskými značkami, a ten šulín mi to strihol pred auto tak, že som musel spomaliť na asi 70km/h razantným brzdením tak, že som prebral posádku na zadných sedadlách a ostalo mi asi 1,5 metra od šulínovho kufra. Keď sa šulín prebral a začal zrýchľovať s jeho vylietaným Golfom (asi 4-kový model) s celočerveným nápisom TDI tak som si pri jeho čiernom dyme z výfuku spomenul na D-Fensa a jeho „potrefený Messerschmit“. Potom som šulína obehol lebo sa šmatlal asi 100-vkou a vytvoril parádnu kolónu v ľavom pruhu, kde zdržiaval ešte asi 5 kilometrov, potom sa šulín opäť rozbehol a obehol mňa a potom som ho zas obehol ja keď sa opäť šmatlal 100-večkou v pravom pruhu a tak som si ho obhliadol: účes ako z katalógu a pohľad uprený do rozkroku, takže buď onanoval, alebo písal maila na chytrom telefóne. Radšej so pridal a upaľoval čo najďalej od neho aby mi ešte niečo nevystrojil.

          1. Tak. Až uvidíte tudle existenci ve strakaté čepičce co to nesundává nejspíš ani do sprchy, v hulícím briketometu, tak to bude vono.

  6. Dejme tomu, že velké autorizované servisy jsou na hovno. Kam však chodit s novým (skoro) vozem v záruce? Příkladmo s Opelem v Praze a okolí. Se starým autem jsem jezdil k takovému pologarážníkovi a všechno v pohodě. Nové auto dělat nechce, to prý není pro něj.

    1. To uznávám že je problém. Asi je to tím, že garážníci nemají drahé peníze na moderní generaci diagnostických udělátorů a taky se celkově to pojetí uspořádání aut poněkud změnilo.

      1. Koupit si dneska novýho Opla a ještě přijít na d-feens a napsat to tady, to chce teda hodně odvahy a nebo nemít žádný mozek. Kdo si dneska koupí Opla by měl být okamžitě eliminován. To je značka, která měla být dávno zrušená a zakázaná jako komunismus.

    2. Dopručuji vyrazit do autorizáku do Německa. Absence předělávek kompenzuje cestu časově i finančně.

    3. Další věc je, že dost garážníků (nemaje na nové auto diagnostiku atd.) funguje tak, že auto odvezou do autorizovaného servisu.

      Tak pak je otázka, jestli to auto už rovnou nehodit do autorizovaného servisu.

      1. Cože? Kdes na takovou číčovinu přišel?

      2. Jo, takže garážník, co účtuje daleko menší peníze než autorizák poveze auto do autorizáku a pak si k tomu přidá svoji marži…
        Nějak mi tu nevychází matematika… :-D

        1. Je to bezna praxe. Vetsinou to chodi melouchovou cestou, tedy kamarad z autorizaku s tim nacerno neco udela, dostane nejake penize, garaznik nauctuje zakaznikovi vic, vsichni jsou happy.

          V zahranici se to praktikuje taky, ale evidentne spis tou oficialni cestou, zakaznici to taky nejak akceptuji a zaplati praci obou firem.

        2. On garážník často neúčtuje daleko menší peníze.

          Ono to tak sice ze začátku vypadá, garážník má menší hodinovku a levný neoriginální díly. Jenže příklad z praxe u 12letýho auta:

          Servisní zásah, u kterýho v dokumentaci k autu výrobce stanovil čas na opravu 2 hodiny. Podle popisu by to šikovnej člověk za 2 hodiny snad zvládnul i na parkovišti před barákem, takže mechanik ve vybaveným servisu to musí dát i s rukou v pochvě.

          – Autorizovanej servis účtuje 2 hodiny práce a cenu dílů s 20% slevou z nějakýho programu pro ojetý plečky.
          – Garážník účtuje 4 hodiny; do telefonu to navíc sáhodlouze popisuje jako strašnou práci, že se musí sundat tohle a rozebrat támhleto a tady toto. Cena dílů je ceníku AutoKelly, tu slevu, co mu jako servisu daj, si nechá pro sebe.

          Výslednej účet pak nemusí bejt daleko menší.

          Rozhodně to tak není u všech garážníků, určitě ne, ale situace, kdy zákazník platí třeba hodinu parkování před dílnou nejsou nijak vzácný.

  7. Sorry D-Fensi, ale něco tak hloupého, jako že smrt auta je dána ježděním do autorizovaného servisu, to se jen tak nevidí. Já to přesně takhle dělám – jezdím s autem do autorizáku. Jezdím tam už docela dlouho, zatím žádné auto smrt ze servisu nemělo. A to např. moje minulé do něj jezdí dál a je v širším okolí, takže tuhle hnusnou péči, kdy se olej a filtr mění co 10k v originál servise zvládá už 12 let (předtím jezdilo 4 roky taky do autorizáku, ale jiného). Asi nějaká chyba v systému nebo co. Naopak lidi, kteří na klubových stránkách řeší problémy jsou primárně z ranku „opravit vše co nejlevněji“ a jejich dotazy typicky na fóru vypadají jako „kde sehnat XY, nechce se mi dávát ranec za originál“.

    Alternativně je taky možné, že myšlenka „každý ojebává svou práci“ je produktem určitým způsobem vadné mysli. Protože je silně vohnoutská. Znamená totiž, že i já ojebávám svou práci. Přitom mě zatím nenapadlo si to o D-F myslet. Takže tak, jako existují autorizáky, kde jen otřou filtr mastným hadrem, existují i autorizáky, kde olej i filtr vymění. Pokud by to tak nebylo, nejspíš ani neexistuje žádný schopný manažer, všechno jsou to jen paraziti na majitelích firmy, umí kulové a válí si šunky v kanclu. Jsou takoví? Jasně že ano. Je to důvod psát návod na krach firmy „vemte si manažera, protože jsou to všechno šmejdi“? Těžko. Takhle by nikdy nic většího než OSVČ neexistovalo. Přesto je spousta úspěšných firem, zaměstnávajících spousty schopných D-Fensů a dalších. Asi opět nějaká chyba v systému, ve kterém je jinak všechno na houby.

    1. Co jsem neviděl já, neexistuje. Zajímavý přístup, ale u tebe mě nepřekvapuje. Překvapuje mě ale tahání DF za každé slovo, když píše články určitou uměleckou formou.
      Já třeba mazut místo oleje, po třech letech každoročním servisu v autorizáku již viděl na vlastní oči. A znám i lidi, co opravují auta. Od nich jsem bral negativní hodnocení autorizovaných servisů z rezervou, ale prostě pravda je, že se často platí prémiová cena za nepremiové služby, jejichž kvalitu bežný člověk nemá jak zkontrolovat.

      1. starter25: mě nepřestává udivovat, jakej se mnou máš problém a jak seš ochotnej ze sebe udělat sebevětšího dementa jen proto, abys to zase neúspěšně zkusil :-) Svým způsobem máš mou pozornost, to zas jo.

        Zaprvé, ten, kdo nikdy neviděl slušný servis je D-F, právě to považuji za hloupost.

        Zadruhé, kdybys uměl aspoň číst, našel bys v mém příspvěku toto:
        „..jako existují autorizáky, kde jen otřou filtr mastným hadrem..“

        Což vyvrací tvou první větu.

        1. Já s tebou vůbec problém nemám. Reaguji jen na to, co píšeš. Nevím proč máš takový problém s kritikou. Sám označuješ cizí názory za hloupé tak by ses s tím měl být schopen vyrovnat taky ne?
          Mě přijde trochu mimo označovat něčí názor (tedy člověka, který se v oboru pohybuje) za hloupý, přičemž ty o tom víš úplné kulové jak kvalitní všechny autorizované servisy jsou. Tak jsi na to dostal nesouhlasnou reakci. Budu se lépe snažit, aby to příště tolik nezraňovalo tvoji jemnou duši.

          1. starter25: ne, napsal jsi naprostou hovadinu, která ničím nereagovala na to, co jsem napsal, ale jako obvykle reagovala na to, co bys rád, abych napsal a když se nepovedlo, tak sis to vycucal z prstu. A ani to pochopitelně neumíš uznat a zase meleš mimo mísu. Jen houšť a větší kapky :-)

        2. Hele za mlada když ještě Vladimír Krulich nedělal podržtašku Zemanovi, jezdil tady po Brně se stříbrným čtverkovým golfem v metle a na hlínách s pořádným subwoofrem v kufru. Sám nám povídal, že mu začla problikávat přístrojovka a vypínalo se rádio. Odvezl to do autorizáku, šel do kavárny, a zavolal si na samodomo bezpečtnostní telefon skovaný v autě, pro případ dohledání při krádeži. A poslouchal, jak si tam pouští hudbu. Zaslechl prý i rozhovor: „Ser na to a poď si to poslechnout!“. Když pak pro auto přišel s nahrávkou co se během servisu v autorizáku dělo, bylo mu sděleno, že závodu neodstranili, že na vině je příliš silný subwoofer, který odčerpává autu energii.
          Nezaplatil ni korunu protože jim pustil nahrávku s tím, že se ani nepokoušeli najít závadu. U garážníka nakonec přišli na to, že chyba byla v alternátoru.
          Tolik k autorizovaným servisům.

          1. SkReT: argument výjimkou je prostě dokonalý. Kamarád byl v neautorizovaném servise. Po zásahu odjel, po cca 200 metrech od servisu mu upadlo kolo. Holt to soudruzi zapomněli dotáhnout a některé šrouby tam vůbec dát. Tolik k neautorizovaným servisům.

            Nebo že by ta pravda byla někde uprostřed, tj. jsou šmejdi tam i tam? Ale to není tak černobíle kůl, co?

  8. Jak je to s chiptuningem u aut, kde má jeden motor více variant výkonu? Například Hyundai i30 1.6 je ve verzi 88kW a 99kW, není to prostě jen v řídící jednotce a materiály jsou shodné? Nebo i TSi motory v různých výkonech, liší se konstrukčně?

    1. Dnešní TSI apod. nemám moc nastudované, ale kdysi jsem měl VW T4. Tam byly 3 varianty pětiválců TDI s výkonem 66, 75 a 111 kW. Spodek byl stejný. Vršek se lišil vstřiky, turbem a nějak mapou v jednotce. Další jako náprava, brzdy také nebyly stejné. Motorář ale nejsem, jen zvědavec.

      1. 65 kW nemá chladič vzduchu.

        Jinak článek pěknej, tenhle styl mám rád.
        O značkových servisech si nemyslím nic extra dobrýho, ale z otření olejovýho filtru mastným hadrem bych je nepodezíral, to se mi zdá malinko přitažený za vlasy.

      2. Běžně se tohle dělo v 90. letech až k přelomu tisíciletí. Nejvíc na firemních, v 95% leasingových autech. Věděli, že u firemního auta, co šlo často z ruky do ruky, to nikdo po nich nebude kontrolovat.
        Ale stalo se i u soukromého. Ten už tehdá velký servis tím byl později známý. Přišlo se na to tak, že majitel si udělal na špinavý olejový filtr zespoda šroubovákem škrábanec. Po „výměně oleje a filtru“ byl filtr sice čisťoučký, ale byl na něm zespoda škrábanec od šroubováku..
        Souhlasím s tím, že je to zmrdovina a svinstvo. Dodnes hojně provozované – hlavně a paradoxně tam, kde mají lidi hluboko do kapsy a u starších aut. Bylo mi to v opilosti jednoho takového dvougarážníka „vysvětleno“.
        Věc se podle dotyčného zkurvysyna má takto: Málo výkonné, staré atmosférické auta typu Golfů či Felicií, co mají 100kkm++, vevnitř v motoru je už všechno ohlazené, zaběhnuté a když se to auto nehoní, tak takový motor najede na jeden olej a jeden filtr 30kkm úplně stejně, jako 15kkm a nepoškodí se. Dnešní oleje jsou prej proti původně specifikovaným mnohem lepší, ale nedověděl jsem se, v čem přesně. No – a než prý stihne olej způsobit nějakej malér či pokles tlaku, tak mezitím se na tom starým autě stejně vysere něco mnohem důležitějšího.
        Ani jsem se nestihl zeptat, proč teda výrobci předepisujou ty výměny tak, jak předepisujou, odsedl jsem si jinam.
        Ledacos se tady o něm povídalo, to člověk nebere vážně, dokud to neslyšíte od něj samotného.
        Jak je hrdý na to, že umí takhle šikovně ojebávat lidi i kurvit motory, to je dost prostě. To musí vychcípat.

        1. Věc se podle dotyčného zkurvysyna má takto: Málo výkonné, staré atmosférické auta typu Golfů či Felicií, co mají 100kkm++, vevnitř v motoru je už všechno ohlazené, zaběhnuté a když se to auto nehoní, tak takový motor najede na jeden olej a jeden filtr 30kkm úplně stejně, jako 15kkm a nepoškodí se. Dnešní oleje jsou prej proti původně specifikovaným mnohem lepší, ale nedověděl jsem se, v čem přesně. No – a než prý stihne olej způsobit nějakej malér či pokles tlaku, tak mezitím se na tom starým autě stejně vysere něco mnohem důležitějšího.
          Ani jsem se nestihl zeptat, proč teda výrobci předepisujou ty výměny tak, jak předepisujou, odsedl jsem si jinam.

          Je to dáno tím, že pevný interval dává olej větší rezervu z hlediska degradace. Dále tyto motory mají malý měrný výkon. Známý byl v tomto Favorit, kde Hrdlička mazání hodně předimenzoval.

          Pokud se to aplikuje na motory s variabilním intervalem a ještě s velkým měrným výkonem, tak zde žádná logicky rezerva z hlediska degradace není a motor jde rychle do kopru.

    2. Jestli oba motory mají nějaké shodné díly, to netuším, ale ta slabší verze 1.6 od HMC má nepřímé vstřikování, ta silnější pak přímé.

    3. U některých přeplňovaných motorů to tak bývá, že motor je shodný a liší se jen turbo, jeho plnicí tlak atp. Například Renault a Mercedes-Benz teď mají nový turbobenzín 1,33 l, který má čtyři výkonové verze a podle informací z Renaultu je údajně základ vždy stejný.

      U toho Hyu i30, o kterém píšete, je to jinak. Slabší je s nepřímým vstřikováním, ta verze 99 kW je GDI, tedy přímé vstřikování – zásadní rozdíl.

    4. Kdysi sem se na to samý zeptal mailem ve Škodovce, a jestli si vzpomínám dobře, předmětem mýho dotazu tenkrát byla Fabia 1,4 TDI (už je to pár let…).

      Odpověděli mi tenkrát ve stylu, že ty motory sou fyzicky stejný a „tovární“ chiptuning jim neublíží, ale že nižší točivej moment slabšího motoru jim umožnil použít ošulenou převodovku.

      Takže bych se nedivil, kdyby to u Hyundai bylo podobně.

      1. Jj celkem často bývají míň dimenzovaný turba, převodovky, spojka a občas i něco na dalších věcec (může být třeba něco ořezanýho na nápravách, stabilizaci a tak – když na to působí menší síly a má to nižší maximálku).

  9. Co se týče porovnání značkový servis versus lojza s garáží, tak mám opačné zkušenosti než Dfens. V autorizáku mě naštvali jen jednou a ne moc. Zatímco s těma garážovýma lojzama a malýma vydřiservisama mám dost děsivé zkušenosti. A to jsem se vyhnul těm nejhorším, kde by mi auto zvrakovali už na první pohled do jejich dílny. V dílně se většinou válí nějaký vohnout s výrazem ve tváři „mrdám na to všechno za tyhle mizerný prachy“, kterého vykořisťuje nějaká polistopadová obdoba veksláka křížená s bachařem, říkající si kdovíproč „podnikatel“.
    Autorizák má víceméně pevnou hodinovou taxu, jednotlivé úkony normované na člověkohodiny (teda aspoň Schadewerke). Podvodník z malého servisu se to snaží všelijak natahovat, prodražovat, zkrátka co nejvíc vás okrást. A opravu dojebat tak, že za 2 měsíce jste tam znovu.

    1. Hlupák zmoudří až když utrpí ztrátu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017