(Ne)jezdíme na vodu

Featured Image

Pokud se chcete dostat do problémů, zkritizujte automobily na vodu s generátorem od okurek, jako jsem to udělal já. Tím okamžikem jsem se totiž zařadil mezi spiklence ropné lobby a otroky automobilového průmyslu a není pro mě cesta zpět.

Týdně přijde alespoň jeden mail, kde je mi vysvětlováno, že se hluboce mýlím, protože TO skutečně funguje (v lepším případě) nebo je mi vytýkána naprostá nekompetence, měl bych vrátit vysokoškolský diplom (tedy aspoň jeden z těch dvou co mám) a z fyziky jsem prý měl kouli. Tak. Mám potřebu se vyslovit, tohle už nejde dál.

Předně – pokud někomu generátor od okurek funguje, má nyní výkonnější a úspornější automobil, tak třikrát sláva a ať si to užije! Nemyslím, že by někdo takový ve skutečnosti existoval, ale pokud ano, přeju mu to z celého srdce. Ať dá ušetřené peníze na vzdělání svých dětí, aby nesedli na lep prvnímu zmrdovi, který by z nich chtěl tahat prachy za leštěné prdy.

Dále budu vycházet ze stránek www.jedunavodu.cz, který je patrně nejčastěji citovaným odkazem v této souvislosti. Stránky působí dojmem, že byly přeloženy automatickým překladačem z angličtiny a je pomocí nich možné si objednat generátor vodíku se značkou Green Way. Všechny komponenty alespoň vypadají, že splňují standardy pro průmyslový výrobek, ne jako bastl pana Zdeňka, o kterém informovala TV Nova.

Jak to funguje? To najdete zde. Krátce cituji:

Elektřinou z vozidla je napájen vodíkový generátor, který elektrolýzou vody produkuje vodík a kyslík (H2+O) ,tato směs je následně přiváděna do sacího potrubí motoru, za vzduchový filtr.

Vodík a Kyslík,který je extrémně rychle vznětlivý, výrazně podporuje hoření.V motoru  se smíchá s nasátým vzduchem, palivem-uhlovodíky,a díky toho,  směs pak v momentě zápalu ,chytne ve spalovacím prostoru rychleji než bez H2+O  a výrazně tak zvýší efektivitu spalování

H2+O tak podpoří mnohem účinnější spalování fosilního paliva, využije mnohem více této energie, větší silou stlačí píst a tím se zvyšuje počet ujetých KM za stejné množství paliva!

Obrovskou výhodou je fakt, že se H2+O nikde neskladuje, ale vyrábí se elektrolýzou vody pouze v době, kdy je vůz v provozu. Koncentrace je 66% vodík a 34% kyslík. Tím odpadá starost se skladováním a bezpečností provozu, neboť malé množství H2+O, které je takto vyrobeno, si motor okamžitě přisaje a využije pro účinnější spalování v motorech jedoucích na benzín, naftu či LPG.

Obvykle se dosahuje úspor kolem 20-30prct,ale i větší úspory jsou možné. Vždy záleží na stavu motoru a řidiči. Je nutné jezdit úsporně a sešlapovat plynový pedál opravdu s citem.

Výhoda je Delší životnost motoru, Nižší emise, Nižší spotřeba, prodloužené výměny olejů.

Díky spalovaní H2+O se v motoru odstraní usazeniny, karbon, lehce se zvýší výkon, sníží se hlučnost, spotřeba paliv a hlavně množství vypouštěných EMISÍ (20 – 60%)

Směs paliva chytne o milisekundu rychleji díky HHO, které se váže na uhlovodíky. Výbušná směs mnohem rychleji shoří, než směs paliva bez H2+O a „dostane více energie z paliva“. Dojde k pročistění motoru od starých usazenin / nové již nevzniknou /,  zvýší se oktanové číslo paliva, kroutící moment a výkon.

Proto nabízíme naše zařízení pro všechny, kteří chtějí šetřit životní prostředí, věří v inovace a chtějí se dále podílet na zlepšování a zdokonalování této technologie.

Mezi řádky se tedy dozvídáme, že dojde ke konverzi vozidla, přičemž bude vestavěn alternativní palivový systém, který elektrolytickým rozkladem směsi vody a hydroxidu sodného vytváří vodík a kyslík. Ten je pak přiváděn do sacího potrubí vozidla za vzduchový filtr.

Komponenty systému jsou: Vodíkový vyvíječ, nádrž na vodu, 30A zdroj střídavého proudu, který má 25A jistič, hadice, relé, dráty. Alternativně je potřeba ještě součástka „ovladač šktící klapky Maf/Map“ a neméně tajemný „ovladač lambda sondy EFIE„. Pomocí těchto zařízení se lze vyhnout tomu, aby nastalo cit. •Příliš chudá směs – tarokující nebo slabý výkon motoru. Prostě kdyby vám motor tarokoval, tak to musíte trochu pošolíchat potenciometrem, myslím, že je nám to všem jasné.

Již tento popis sám o sobě vyvolává mnohé otazníky.

– kde jsou nějaké relevantní testy vozidel s tím HHO generátorem? Pokud nejsem úplně dementní zákazník, pak bych chtěl vidět nějaké podklady od autorizované zkušebny, což tady není. Nebo protokol z dynamometru, ten se dá získat za pár korun. V nouzi nejvyšší by mi stačily i výsledky emisního testu ze stanice měření emisí, abych viděl, jak ty emise „o 20-60%“ klesly. Ani to tam není. Polished fart alert!
– kde je dokumentace? Cokoli je prodáváno kdekoli na území Sovětského svazu západu, musí mít dokumentaci.
– kde je schválení? Jedná-li se o zásah do palivového systému, přicházela by v úvahu dokonce homologace, kde je?
– jak je to s přestavbou auta? Dal ke konverzi auta jeho výrobce souhlas? Ahaaa! Pardon, on nemohl, on zrovna provozoval spiknutí.
– kdo nese odpovědnost za škody, které zařízení třeba jen nedopatřením způsobí? Je to firma Green Way HHO?

Pokud se nějak přeneseme přes problematiku chybějících papírů, která by mohla být pro někoho důležitá, vznikají ještě následující pochybnosti. Stránka „jak to funguje“ neobsahuje žádná čísla ani výpočty, pouze žvásty. Teleshoppingový klip, ve kterém střílí Horst do auta vzduchovkou a nutí holuby srát, je proti tomu univerzitní přednáška.

Mám opět problém pochopit funkci té věci. Jedná se paralelní bifuel, tedy motor spalující regulérně dva druhy paliv? Pokud ano, proč prostě na benzín jen nestartovat a pak jet kompletně na vodík? Nebo jde o směsné spalování a vodík jen urychlovačem hoření? OK, mohl by být, čistě teoreticky. Pak je třeba tomu přizpůsobit předstih a dost možná změnit tvar spalovacího prostoru. Opět nic, co by se dalo udělat doma v garáži.

Nikde v textu nestojí nic o tom, kde se bere energie pro napájení generátoru, energie vzniká nejspíš z ničeho. Jediným zdrojem elektrické energie, který je v autě trvale k dispozici, je alternátor poháněný motorem. Je to zařízení, které proměňuje mechanickou energii na elektrickou s účinností asi 60%, Bosch se snad chystá uvést na trh nějaké nové, jejichž účinnost je snad 75%. Není pravda to, co se tvrdí, totiž že alternátor se točí pořád a proto je nespotřebovaná energie z něj odpadní, s rostoucím odběrem více zatěžuje motor a ubírá mu výkon (což se dá snadno ověřit). Nakonec není ani pravda, že se alternátor točí pořád, už hezkých pár let se do některých aut montují alternátory s elektrickou spojkou, které se od motoru odpojují např. při startu nebo při jiných situacích, kdy je to energeticky nevýhodné. Že to nemá VW a Toyota neznamená, že to neexistuje.

Jinak řečeno, ta energie, která se spotřebuje na výrobu vodíku, není zadarmo, je vykoupená spálením benzínu (příp. s vodíkem). Je to stejné, jako by se na střechu auta přidělal větrník, který by se za jízdy otáčel a dodával energii. Sice se může zdát, že větrník je poháněn prouděním vzduchu kolem karosérie, které by nastalo tak jako tak i bez větrníku, ale ve skutečnosti by auto spotřebovávalo palivo na roztáčení větrníku.

Jak realistická je úspora „20-30prct“, co je to za jednotku „prct“ a proč za tím následuje ten alibistický dodatek, že je nutné jezdit úsporně a méně šlapat na plyn? Pokud se jedná o procenta, míní se tím úspora 20-30% paliva ze stavu před instalací zařízení?  Jak to tedy má fungovat, když si napřed vyrobím energii z benzínu s účinností 60-70% a pak z toho získám 20-30% zvýšení účinnosti motoru? A to i kdybych nakrásně věřil, že ten generátor vodíku funguje a že má 100% účinnost (s čímž mám dost velký morální problém) a že se ta účinnost skutečně o 20-30% zvýší (s čímž mám snad ještě větší morální problém), tak pořád lehce prodělávám. Nebo ne? Odpovězte sami.

Doslova mě konsternovala věta: „směs pak v momentě zápalu ,chytne ve spalovacím prostoru rychleji než bez H2+O  a výrazně tak zvýší efektivitu spalování“. Zajímalo by mně, jakou představu o spalovacím motoru v sobě autor tohoto sdělení nosí. Směs v momentě zápalu chytne dřív než… než co? V momentně zápalu prostě směs „chytne“, protože jí zapálí svíčka. Do stejné kategorie patří i sdělení Vodík a Kyslík,který je extrémně rychle vznětlivý, výrazně podporuje hoření.

Kde je nějaké zařízení, které by řídilo množství vodíku, který je přiváděn do motoru? Spotřeba paliva u běžného motoru se pohybuje asi od 40 l/100km (rozjezd z klidu) přes 3l/100km (jízda konstatní rychlostí 90 km/h po rovině) do 0 l/100km (jízda setrvačností se zařazenou rychlostí). Pro všechny tyto situace je dávkováno stejné množství vodíku, bez ohledu na zátěž motoru, protože zařízení nemá žádný regulátor, který by produkci vodíku řídil v závislosti na poloze plynového pedálu a také žádný zásobník, kam by se „střádal“ vodík v době, kdy ho motor nespotřebovává. Když pominu, že takový motor by nebyl řiditelný, řečeno slovy autorů, silně by tarokoval, pak je tu ještě tenhle problém. Dejme tomu, že to funguje. Protože do motoru je přiváděno konstatní množství vodíku, tvoří podíl vodíku při rozjezdu například 5%, ale při jízdě rovnoměrnou rychlostí po rovině třeba 50% podíl na celkovém množství vstřikovaného paliva. Hodnota zvýšení účinnosti 20-30% je patrně průměrná, znamená to, že chvilkově se účinnost motoru zvyšuje například o 60%? To by byl fascinující úspěch. Chladič by pak asi zůstal studený.

K čemu mají být ta zařízení na oblbování čidel, tedy „ovladač škrtící klapky map/maf“ (MAP a MAF jsou ve skutečnosti senzor tlaku v sání a senzor průtoku sáním, se škrtící klapkou mají asi tolik společného jako Kristýna Kočí a Albert Einstein) a ovladač Lambda sondy? Jestli zrovna tohle není ten klíč k úsporám… potuněním různých signálů lze motoru podsunout úplně jiné řídící hodnoty, takže reaguje na jinou situaci, než která skutečně nastala a to by mohlo vést ke snížení spotřeby, byť za cenu nižšího výkonu a vyšších NOx. Inu Green Way…

Další neuvěřitelná snůška blbostí už jen heslovitě:

Pokud roste síla na píst, klesá životnost motoru. Tested.
Není mi jasné, jaké „usazeniny v motoru“ by tento systém měl eliminovat.
Prodloužené výměny oleje? A proč? To s tím nemá nic společného.
Pokud je do paliva přidáván vodík, oktanové číslo bude klesat. Stoupalo by, kdyby se tam ládoval uhlík.
Jak je to u motorů s turbem, které mají v sání přetlak? Tam turbo nafukuje HHO generátor? To pak bude asi silně tarokovat.

Mám problém i s tím argumentem, že automobilová a ropná lobby konspirují a udržují uměle vysokou spotřebu svých zastaralých výrobků, aby ochránili své zisky. Například systémy přímého vstřikování benzínu by ropná lobby měla nenávidět. Měla by ho nenávidět i lobby automobilní, protože jsou momentálně na světě dva hlavní výrobci, kteří spolu válčí o podíl na trhu a dostali se pod výrobní cenu, takže na tom oba prodělávají kalhoty a zákazník může mít auto s turbem a přímým vstřikováním doslova za pár peněz. Z nějakého důvodu je pro oba dodavatele tato technologie perspektivní a jakmile ovládnou (nebo si vhodně rozdělí) trh, začnou sklízet profit. Tohle všechno kvůli snížení spotřeby asi o 10%, což je pro automobilky, které to nabízejí, obrovská konkurenční výhoda. A tady je jednoduché zařízení, které sníží spotřebu o dvojnásobek. Po tom by každý bez výjimky ihned skočil!

Je pochopitelné, že veřejný zájem o tyhle udělátory kulminuje v době, kdy se u benzínových pump začne objevovat číslovka 35. Mám jednu radu zadarmo a klidně na ní dám i 20% slevu. Kdo má problém ukrmit svoji rozežranou káru, ať si pořídí menší a lehčí. Bude jí pak stačit menší motor. Na trhu jsou dobře vypadající a relativně kvalitně vyrobená malá auta, s výbornou ovladatelností a přijatelnou dynamikou jízdy!

Na závěr test BBC, ve kterém HHO device propadlo. V ČR nikdo podobný test neprovedl, asi se bojí, že by ho přejelo černé auto s flaškama od okurek na zadním sedadle.


20.5.2011 D-FENS

 
 
 
 
 
 
 
 

12345 (6x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
1 607x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017