Na sněhu a ledu s dopravními experty

Featured Image

Verkehrspolizeiführer Tržil informoval, že v roce 2013 vzrostla nehodovost, a to zejména v měsíci únoru. Podle Tržila za to může nepříznivé počasí, které se dosud odmítá podřídit policejním rozkazům.

Zpráva na serveru Novinky.cz je dále zajímavá tím, že se z tohoto stavu nesnaží obvinit nikoho konkrétního, jako například neukázněné řidiče, málo pohotové silničáře nebo meteorology, kteří nesprávně předpověděli, že v zimě sněží a mrzne. Zpráva také neuvádí žádná z opatření, která jsou „nezbytná“ na která bychom se měli připravit, většinou spočívající ve zpřísňování zákonů a omezování svobody a možnosti volby i v těch nemálo oblastech, kde řidič ještě nějakou možnost volby má.

A já se ptám, jak je tohle možné? Máme přece nový zákon, který měl zajistit pocit sucha a bezpečí.

Záměrem zákonodárce bylo:
 
„Můj návrh je na zavedení zimních pneumatik od 1. listopadu do 31. března celoplošně povinně pro osobní dopravu. Moc prosím, abyste tento návrh přijali. Myslím si, že pro bezpečnost silničního provozu… Sami to vidíte na silnicích, jak to tam teď vypadá. A myslím si, že ta zima je neočekávatelná i do příštích let, a bude to významný prvek bezpečnosti silničního provozu obecně.“

Vyslovil jej poslanec Stanislav Huml 14.12.2010 při odůvodňování jeho pozměňovacích návrhů na půdě dolní sněmovny.

O novém zákoně s obvyklou autoritativností až arogancí samozřejmě informovala policie. Perverzní policajtská radost z nově zavedené povinnosti na straně řidičů a taktéž pravomoci na straně policie ze zprávy přímo ukapává. Policie také tuto povinnost čile vymáhá, například slídí na parkovištích u supermarketů (kde se zpravidla najde na „vozovce“ nějaký ten sníh a led, zatímco prosolené silnice takovou možnost nenabízejí).

Sami vidíte na silnicích, jak to tam teď vypadá. Nějak to nefunguje.

Poslanec Huml také obohatil náš právní řád o další prvek, který měl zajistit větší vymahatelnost práva a dodržování pravidel a tím pojtažmo bezpečnost jak řemen. Ano, jedná se o SPRDEL, správní delikt provozovatele vozidla, který je povinen zajistit, aby řidič používal vozidlo pouze v souladu se zákonem. Jak je možné, že pak nehodovost roste?

Zdá se, že naši „experti“ a zákonodárci žijí v nějakém jiném světě a neměli bychom jejich úsilí o naše lepší příští vůbec brát vážně.

V dalších odstavcích bych se rád podíval na to, jaké možnosti má vlastně řidič, když se chce naučit ovládat auto na kluzkém povrchu nebo si alespoň poslechnout, jak se to dělá. I zde si vytvořili „experti“ pevné pozice.

Sledoval jsem v bedně nějaký dementní spot, pravděpodobně součást policejního píár pořadu Autoškola národa, kdy se na autodromu simuloval smyk. Bylo to vyvoláno tak, že automobil vjel na speciální zařízení, které „podtrhlo“ zadní kola a vzniklý moment vozidlo roztočil. Celý tento výmysl shledávám zcela dementním a pro většinu řidičů nepoužitelným – pokud nemají silně přetáčivou zadokolku. Žádný reálný smyk nevypadá takto. Uvést běžné auto za běžného provozu do přetáčivého smyku vyžaduje větší úsilí než vybrat nedotáčivý smyk, někdy to dokonce ani vůbec nejde, a kdo to i přesto dokáže, ten si nemusí s nedotáčivým smykem lámat hlavu, protože má auto stejně dávno „v ruce“. Zařízení používané ke kurzům „bezpečné jízdy“ je zajímavá hračka, ale jinak je to pro kočku.

Dále jsem někdy začátkem listopadu poslouchal v rádiu „experta“ Pateru, což je takový zaprclý mužíček, co buduje svoji kariéru ve stínu exposlance Vojíře a ministerstva dopravy. Patera sděloval národu moudra, jak jezdit po kluzkém povrchu a skoro vše, co řekl, byla pitomost. Jádrem jeho hlubokomyslných promluv bylo, že se řidič má spolehnout na asistenční systémy. To ale k ničemu není. Tyto systémy se aktivují, až když dojde ke ztrátě ovladatelnosti, sice zpočátku neznatelné, ale dojde.

Pan expert je mediálně aktivní i na TV Nova, kde národ obohatil o tyto poznatky:

„V tomto období doporučuju vyjet si z parkoviště nebo před dům, rozjet se, přidat plyn a zkusit povrch. Když to podhrábne a rozsvítí se kontrolky ESP nebo ASR, doporučuju zavolat do práce, že přijedu později, protože pojedu tramvají.“

K čemu je tohle dobré? Že to neklouže u mně na dvorku neznamená, že to nebude klouzat o pět kilometrů dál. Naprosto nepoužitelná věc a debilní průpovídka, kromě toho v realizační fázi absurdní. Měl by mu někdo osvětlit, jak funguje ESP.

Pan expert také zabrousil do oblasti konstrukce vozidel a přišel na něco, o čem ani věhlasné automobilky samy nevědí:

„Smyk se skoro vždycky týká přední nápravy. I BMW, porsche nebo mercedes, které mají náhon zadní nápravy, jsou dnes stavěné tak, že jim klouže přední náprava. Je to z toho důvodu, aby ta auta bourala předkem a nikoli bokem.“

A nakonec návod na vybrání smyku z orálního otvoru pana experta:

„Typická situace – jedete do zatáčky a auto vám jede rovně. V tu chvíli musím okamžitě ubrat plyn. Tím zpomalím, změní se těžiště a auto se přitlačí více na předek. Přední kola lépe přilnou k vozovce a chtějí pak jet směrem, kterým mám volant.“

Použijete hlavně, pokud patříte k hardcore a v typické situaci jezdíte v zimě zatáčky pod plynem. Hlavně ta změna těžiště mi není zcela jasná. Myslel jsem, že cílem ubrání plynu je obnovení trakce, tedy aby se kola začala odvalovat, protože to je podmínka řiditelnosti a hlavní rozdíl mezi autem a saněmi. Vždy mi to tak fungovalo, ale tváří v tvář expertům z Mostu je třeba revidovat staré pravdy.

Celý poučný rozhovor s expertem naleznete zde. Bylo by však lepší přečíst si jej až v létě, aby laskaví čtenáři v důsledku podnětných a praktických rad nevstoupili do Tržilových statistik a nevyvolali další kolo utahování šroubu, například povinné sněžnice a kulichy pro řidiče a spolujezdce.

Vůbec některé mediálně prezentované rady expertů shledávám těžko praktikovatelnými. Kromě svérázného Patery se definovala ještě další větev znalců, kteří ponoukají běžné řidiče k manévrům, nad kterými by užasli i jezdci rallye narození v severských krajích. Vykládají fantasmagorie o různých bizarních pohybech volantem a intenzivní práci s pedály plynu a spojky. Tak to mohou řešit oni, ale pro zbytek národa platí, že třetina řidičů má problém se plynule a včas rozjet, když padne na semaforu zelená. Za jízdy nekoukají na silnici, ale na tachometr a poslouchaji slabomyslné policejní rady, aby nevyjížděli, když je na silnici sníh. Nějaké crazy kousky s balancováním na hraně adheze po nich nikdo nemůže požadovat, protože ztráta ovladatelnosti jejich vozítka je pro ně překvapující a strašlivá událost. Pro takové lidi vůbec není špatné východisko šlápnout na tu zatracovanou a zakazovanou brzdu. Stejně by to nevybrali a takhle alespoň umenší škody.

Myslím si, že je to celkově čím dál těžší. Zimy jsou krutější kvůli globálnímu oteplování, které se jak známo projevuje hlavně ochlazováním. Demagogie různých zmrdů sílí, protože čím zdatnější demagog jste, tím roste šance přisátí se na nějaký dotační grantový besipácký cecek nebo aspoň cecíček. A ta auta to taky nedělají snazší. Sice je dnes i taková škodárna nebo dacie nacpaná asistenční elektronikou, která před deseti lety byla jen ve vyšším levelu a za příplatek, na druhé straně přeposilovaná řízení odebrala řidiči možnost rozeznat první známky toho, že řízení přebírá Isaac Newton. Do toho moderní pneumatiky s nízkým třením nakoupené hloupým zákazníkem podle energetických štítků a už to frčí. Myslím, že je poteciálně zaděláno na nějakou pořádnou represívní kampaň, protože tohle si ty zmrdi nenechají ujít.
 


14.03.2013 D-FENS

12345 (14x známkováno, průměr: 3,86 z 5)
579x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017