#MordorTalking

Featured Image

Tak jsem dnes večer provedl malou privátní sondu do případu Rittig, abych se teda podíval, co dělal tak ukrutného ten Žlababa. A musím říct, že jsem se dost divil.

Žlababovo údajné porušení zákona mělo spočívat v tom, že prodával dopravnímu podniku jízdenky o 17 haléřů dráže, než je koupil. Ano, čtete správně. Celé se to narodilo tak, že existovala tiskárna, která sice uměla natisknout jízdenky, ale nedokázala vyhrát výběrové řízení u dopravního podniku. Tuto tiskárnu zastupovala firma Cokeville Assets se sídlem někde v Tramtárii, což ovšem není nic nelegálního a dokonce ani nepochopitelného při tuzemské výši daní, a ta už dokázala u dopravního podniku uspět, a za to si účtovala těch 17 haléřů za kus. Samozřejmě že tohle je jen jeden pohled na celou transakci, bylo by oprávněné se například ptát, jaké byly ty důvody, proč si dopravní podnik nekoupil ty jízdenky přímo nebo jinde, ale tuto odpověď je třeba hledat v dopravním podniku. Je mi jasné, že takový postup samozřejmě může vypadat jako tunelování, nicméně celá řada standardních obchodních transakcí mezi soukrokými subjekty vypadá úplně stejně. Jeden má nějaký produkt, ale nemůže ho prodat, protože není schopen jej uplatnit na trhu, něco k němu doložit, nést nějaké riziko, které je s ním spojené apod., a tak si najme firmu, která za nějakou odměnu tyhle věci zařídí. Úplně stejně to praktikují například automobilky, které také neprodávají auta přímo, ale prostřednictvím svých obchodních firem známých jako importéři. Dělá to tak snad úplně každý. Nechápu, co je trestného na tom něco koupit a se ziskem prodat. Navíc existuje znalecký posudek, který konstatuje, že s ohledem na specifičnost zakázky nelze říci, zda byla cena jízdenky přehnaná vzhledem k fair value, protože k takovému posouzení chybí data (Praha je v ČR halt jen jedna).

Co horšího. I média, která obyčejně nemají problém očernit kohokoli, mají očividně problém definovat, co vlastně udělal Žlababa zlého. Jako nejlepší fór z této kategorie mi připadla věta ředitele té tiskárny jménem Sitta, který pronesl: „Jako generální ředitel společnosti, která jízdenky vyrábí, s plnou odpovědností prohlašuji, že cena jednoho kusu jízdenky je předražena o provizi společnosti Cokeville Assets.“ To je hláška z nějaké televizní estrády?

Dovedu uvěřit tomu, že si politické strany dělaly z dopravního podniku dojnou krávu. Model, který umožňuje v ČR dopravní podniky provozovat, je zákonem stvořený monopol a konečný zákazník na tom obrovským způsobem doplácí. Prodělává podstatně více, než je nějakých 17 haléřů na jedné jízdence. Kdybyste se rozhodli, že si nakoupíte autobusy a budete vozit lidi, se zlou se potážete a budete mít během na krku více trestních stíhání a správních řízení než Žlababa a všichni jeho spolupracovníci dohromady. K šestimístné pokutě postačí, když si i jen sednete za volant autobusu, i s patřičným řidičákem, a vezete v něm lidi. Je jasné, že v takovém systému se kradlo, krade a bude mega krást, ale od této obecné věty je ještě daleko k tomu, aby někoho zavřeli do basy. Je třeba mu to dokázat a já tu nic takového nevidím. Nestačí, že to říkali v televizi a nestačí, že Žlababa je ošklivej a Bradáčová hezká.

To nejzajímavější teprve přijde. Nějakou dobu jsem googlil po aktivitách právní firmy MSB Legal. Tak jsem narazil na twitter jisté paní Karolíny Babákové, což je spolumajitelka a jedna z hlavních postav kanceláře. A skvěle jsem si početl. Příspěvky poskytují totiž zajímavý pohled na to, jak si státní orgány a silové složky ohýbají právo. Dozvíte se tam naprosto šílené věci, například jak ministryně spravedlnosti Válková chtěla vstupovat do vyšetřování běžících kauz apod. Pokud má někdo náhodou z důvodu chrobného idealismu dojem, že Česká republika je právní stát, paní Babáková na to má lék.  
Co horšího, s většinou příspěvků jsem se musel ztotožnit. Jenže to je problém. Je tam jasně uvedeno, že tweety vyjadřují stanoviska Mordoru. Znamená to, že jsem se ztotožnil s Mordorem? Oh my god!?

Je Mordor skutečně zlý? Musí být zlý, když je to Mordor. Mordory bývají zlé. Nebo né? Přece musí být zlý ten, s kým bojuje ten ctnostný miliardář, který nás bombardoval pozitivními vlnami tak dlouho, než se ukázalo, že je to jen takový druhořadý šupák, co ještě navíc neudrží ptáka v kalhotech.

Nevnímal já to doposud špatně? Nejedná se v té šaškárně kolem Rittiga nikoli o souboj hodného státu se zlým Žlababou, ale o nějaký souboj konkurenčních klanů? Souboj o to, kdo bude držet padesátimiliardové vemeno pražského magistrátu?

Jsou tím konkurenčním klanem silové složky státu přímo anebo to dělají pro někoho?

Zaujal mne i tento rozhovor se starostou Letňan, uvádí tam, že kvůli policii museli při schvalování účelově hlasovat tak, aby je policie nemohla stíhat, používali přitom logiku obvyklou pro popravčí čety. Policie funguje jako nebezpečí pro demokracii, protože příslušní politici ze strachu před vyšetřováním, které navíc ještě ani nezačalo, hlasovali záměrně ne podle svého mandátu, ale tak, aby se ochránili před policajty. Jsme tady svědky runu silových složek na samosprávu pod záminkou boje s korupcí?

Starostové si stěžují, že se bojí rozhodovat o zakázkách, aby je za výběr nějaké firmy na vysávání psích hoven nestrčili do vazby. Myslím, že všechno směřuje k tomu, aby si taková rozhodnutí museli předjednat a tím se nainstaluje nová řídící úroveň podřízená silovým složkám státu. Bude třeba dáno zákonem, že pro zajištění transparentnosti zakázky musí obce přibírat povinně agenturu, která „transparentně“ dohlédne na „transparentnost“ řízení, ale nakonec to ani v tom zákoně nemusí být, stačí používat aktivisty a whistleblowery, kteří budou podávat trestní oznámení na kauzy, kde agenturu nepřiberou. Ta agentura se bude jmenovat třeba FSV Ilegal (Fízl, Sledkař a Vnitrák) a ta podklady k zakázce připraví tak, aby nikdo trestní oznámení nepodal a když ho podá, aby bylo odloženo jako ta všechna trestní oznámení, která jste možná podali vy na takové ty bezvýznamné věci jako vykradená chata, vyradené auto apod. Nikdo to nebude moci napadat, protože ne celý proces přece dohlížela státem pověřená agentura a neshledala pochybení. Pochopitelně že to FSV Ilegal nebude dělat zadarmo, ale takový compliance audit samozřejmě zadarmo nemůže být. Tady není žádný komunismus. Nebo jo?
 
Osobně si myslím, že momentálně na MSB Legal a na Rittiga praktikují stejný postup jako na Janouška. Budou jim prostě tak dlouho pod různými záminkami prohledávat baráky a kanceláře, až s nimi přestanou rozhodující partneři obchodovat, protože komu by se chtělo spolupracovat s advokátem, kterému každý kvartál prosmejčí kancl nějaká tajuplná zakuklená (doufejme že) policejní složka? Tím pádem uvedené skupiny vyklidí trh, který si přivlastní zase jiné skupiny. Dokonce to při příznivé souhře náhod může zajít tak daleko, že se dotyčné osoby stanou nervově labilní, začnou chlastat a fetovat a například nakonec někoho přejedou autem, takže je bude možné odsoudit a zavřít, což by se jinak nepovedlo. Je to úplně stejný postup, jako když vás policajti chtějí buzerovat a tak vám zkontroluje lékárničku a gumy a trojúhelník a kdeco. Veřejnost tomu bůhvíproč tleská, což je velmi velmi krátkozraké.


29.10.2014 D-FENS
 

12345 (4x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
534x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017