Má se mi to líbit?

Featured Image

Sledoval jsem premiéru nové Škody Scala tento týden a vybavila se mi jedna scénka z filmu Mazaný Filip.

Hlavní postava, soukromý detektiv střihu Phila Marlowa, reprezentovaný hercem Hanákem, se dostaví do baru a objedná si drink, který podle všeho vypadá i chutná pochybně. Něco jako Božkov. Vypije tu hrůzu a barman (Viktor Preis) se ho zeptá, zda mu to chutná. „Má mi to chutnat?“, reaguje Hanák.

Koukal jsem na to vozidlo a ptal se: Má se mi to líbit?

Máme tady kombi nekombi fádních tvarů. Vypadá to, jako by se Fabia combi vyspala v garáži se Superbem a přišla do jiného stavu. Velká zející černá tlama vpředu, ano jistě, to poslední dobou vůbec není klišé. Veřejnost si žádá velkou temnou díru. Hjondé má tlamu, Mazda má tlamu, Ford má tlamu, Renault nemá tlamu, ale má skoro stejně velkou píču. Uděláme tlamu. Tlama je in a tlama nám pomůže opticky rozbít oteklej čumák. Čínská veřejnost si žádá chromované doplňky. Trendově orientovaná veřejnost si žádá, aby rámeček masky přímo přecházel do světel, protože to vypadá hitech jako u BMW. Uděláme proto velkou temnou díru s tlustým stříbrným rámečkem přecházejícím do světel. Lid ví, co je dobře, my názor nemáme.

Základní koncernové designové dogma velí – sjednotit zasklenou plochu. My proto máme ztracené sloupky. Ty jsme tam museli udělat, abychom zapřeli, že je to combi a ne každej chce combi. Takhle můžeme říkat, to je long hatchback. Sportback. Spaceback. Fakeback. Odvez-to-svý-zajebaný-kolo-back. Zlatej Golf, ten je hrdý na svůj C sloupek.

Samozřejmě kola. Musíme tam nandat co největší kola a ještě k tomu zpláclé okraje blatníků, protože to dělá ještě větší kola. Trošku tady fejkujem, my musíme udělat co největší kola, protože musíme něčím rozdrobit boční plochy pontonu karosérie a jen prolisama to nepůjde, už jich tam stejně máme na dvě auta.

Další významné koncernové dogma totiž velí zmenšit okna. Prý to působí dojmem robustnosti, solidnosti a obklopení hmotou, a taky to pomáhá s jedním parametrem, který je u konzernu kruciální, totiž torzní tuhostí skeletu. Ta musí být co? Vyšší! Udělali jsme tedy malá okna, už zase. Na fotkách studie a předváděcích autech to vypadá dobře, ale počkejte, až vám to dodáme fzákladu s plechovýma patnáctkama.

Pak takový ten nudný prolis na boku v horní třetině pontonu. Mělo to Audi. Měl to Rapid. Je to koncernové standardní řešení a tak to tam taky dáme, protože to ještě nikdo nekritizoval. Je to sice okoukané, ale pomůže nám to se šířkou interiéru ve výšce ramen a při bočním crashi. Ale jak to skamarádit s tou superbí kapotou? Jo, jasně, nějak to tam připrasíme, 3D modelování snese všechno. Hlavně aby nám to navazovalo. Příšerný.

Taky vevnitř se podržíme koncernu. Hlavní jsou Horizontální Linky, kdo nemá dneska Horizontální Linky, ten jako by nebyl. Horizontální Linky jsou základ, protože to pak vypadá jako širší. Musíme dělat dojem, že auto je širší, protože ho máme na malé platformě, takže sem s nima. Proč hrát s lidma fér, chceme sice konkurovat Focusu, co úřaduje ve třídě Golfu, ale stavíme auto na platformě pro auto o třídu menší. Snad si toho nikdo nevšimne.

Pijem Božkov a jíme smažák.

Vymýšlíme název. Scala. Google shopping vyvrhne po zadání hesla Scala regály, žebříky, inhalátor pro terapie aerosoly s maskou, konferenční stůl, sadu indukčních pánví, fungicidní přípravek určený proti strupovitosti jádrovin a plísni šedé na jahodníku, lyže, teploměr do trouby, dámskou beranici, kočárek, koupelnovou předložku a Cdčko s Marií Sallas. Je to tedy ohromně nápadité a originální obchodní název. Něco jako Favorit v době, kdy existovalo jízdní kolo Favorit, masová konzerva Favorit a těstoviny Favorit.

Scala zní velmi mdle a uměle. Asi jako celé to auto vypadá.

Na druhou stranu, naštěstí máme soudnost. Vynechali jsme dvojítý fake výfuk s koncovkami romboidního tvaru, momentálně jeden z pilířů německého automobilového průmyslu. To nevylučuje, že bychom ho tam v budoucnu mohli ještě dodělat. Taky jsme odolali  Šestiúhelníkům. Šestiúhelníky jsou letos skoro tak zásadní jako Horizontální Linky.

A pak jsme na krátkou dobu našli koule a vymysleli zadní dveře. Zadní dveře s přesahujícím sklem. Je to jako paprsek slunce, který zasvítil do temna koncernové nudy politicky korektního vyprázdněného designu. Mohl svítit déle.

Přemýšlím, jaká vlastně Scala je. Je to designové auto? Sportovní? Rodinné? Co je pro ně typické a podle čeho se pozná od jiných? Podle čeho si ho lidé zapamatují? Jak o něm budou mluvit za dvacet let… „jo, Scala, to byla ta škodovka, co měla..“, co že měla? … jakou filozofii má,  jaké poselství sděluje a na jakého zákazníka míří. Ale nemůžu vůbec na nic přijít. Nová Škodovka je politicky korektní. Neurazí, nepotěší, nezklame a nenadchne. Prostě tady je, ber nebo uteč, i když asi nemáš kam.

Představte si hezký auto… OK, tak nic.

Mám takový jeden sen. Už asi dvacet let. Sen je o tom, že jednoho přijdu do autosalónu a koupím si s radostí nové české auto. Jen jednou se mi to skoro povedlo s Octavií RS, ale než jsem to udělal, tak byla najednou vyprodaná, protože zrovna oznámili světu ta Kabaňova světla hrůzy.

Tak zas někdy příště.

 


09.12.2018 D-FENS

12345 (186x hodnoceno, průměr: 1,65 z 5)
23 425x přečteno
Updatováno: 9.12.2018 — 22:14

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!