Lesk a bída Octavie 2 – 1.6 TDI

Featured Image

Na úvod jen ve zkratce řeknu, že sám automobily této značky jednoduše neuznávám. Neuznávám je proto, že jsou předražené, málo vybavené, a v našich zemích mají hodnotu, asi jako jinde Mercedes nebo Aston Martin. Kdo má Škodovku je prostě frajer a je jedno, jestli je to rezavá Felda, nebo Superb. Zabývat se tímto, pro Čechy charakteristickým rysem uvažování, a z toho plynoucích pocitů hrdosti u jedněch a závisti u druhých asi nemá cenu. Na to jednou možná napíšu článek někdy jindy.

Zpátky k autu… Když jedu na služební cestu, je ve firmě k dispozici právě tady toto firemní auto – vybírat si nelze. S autem už jsem nějaký ten kilometr najel na různých cestách, takže si troufám na objektivní zhodnocení auta. Svůj celkový názor značku opakovat (snad) nebudu a pokusím se o rozumné zhodnocení kladů a záporů auta. Informace ale budou pouze z pohledu řidiče, protože jak si firma řeší servis… to mě je jedno.

Auto je Škoda Octavia 2 1.6 TDI – motor s technologií common-rail udávaných 77kW nebo 105 koní. Výbava podle výrobce pravděpodobně nějaký střed až vyšší střed… v porovnání s konkurencí nejspíš jedna z nižších výbav. Nemá to tempomat, palubní počítač je jakýsi základní, má to klimu, ale vše manuální. Zrcátka a lišty nejsou v barvě, kola plechová.

První dojem – když do auta sednete, musím objektivně uznat, že člověk zapadne do sedačky velice dobře. I když jsou sedadla spíš tvrdá a rozhodně se neblíží křeslu v obýváku, jel jsem i dlouhé trasy a co se týká sezení, nemohu si stěžovat. Následný krok po usazení je hledání ovládacích prvků k zrcátkám, nastavení teploty, a případné seřízení sedačky. Ovládací prvky by mohly být jinak, ale to je věc vkusu, zvyku a názoru. Co mě ale dostalo, byl celkem holý středový panel, kde kromě 3 koleček vlastně nic nebylo. Místo toho tam byl odkládací prostor. Na kolečcích byly naznačené dělené středy – tam jsem jindy v Oktávce viděl dvouzónovou klimatizaci. Když jsem kouknul do bočních zrcátek, byl jsem pro změnu mile překvapen. Zrcátka jsou oproti jiným autům větší a podle mě je přes ně vidět velice dobře a mít přehled nad děním.

Druhý dojem se týká hlavně motoru – po otočení klíčkem to pod kapotou nezachrochtá jako u starých TDI, je to spíš takové zachrochtání malého prasátka. Třepání celým autem jako u starých TDI (případně jiných dieselů) se nekoná. Zda je to dobře, nebo špatně je otázka. Když ale otevřu okno, nebo trochu přidám, tak zvuk je skoro stále stejný jako u starších modelů. Když si poslechnete naftový motor od konkurence, má lepší zvuk. Oproti autům, ve kterých jsem jezdil, má Oktávka delší dráhu spojky, která zabírá velmi plynule, naopak plyn mi přišel dost krátký. Zrovna s tímto motorem má člověk tendenci používat plyn jako vypnout/zapnout, nic mezi tím. Řazení velice dobré, přesné, dráhy krátké, oproti jiným autům jedno z lepších. Pro člověka, který v tom nikdy neseděl, může být trochu problém s jedničkou a zpátečkou. I když jsem v několika škodovkách už jel, asi dvakrát se mi stalo, že jsem se při zápalu manévrování někde v malém prostoru spletl (naštěstí jsem si to vždy hned uvědomil).

Další krok následuje jízda – já jsem byl zvyklý na silnější auto. Hlavně auto s větším kroutícím momentem v nižším spektru otáček. První dojem po rozjetí je naprosto katastrofální, protože auto je děsně líné. Nějaký čas mi trvalo, než jsem si zvyknul a hlavně, než jsem přišel na to, že motor je prostě potřeba točit. Je to takový hybrid mezi naftou a benzínem. Většina dnešních naftových motorů je stavěná, aby už od 1500 otáček mělo auto odpych a jelo to. V tomto případě, když motor nemá alespoň 2000-2500 otáček, tak je s ním domluva velmi těžká. Pak ale ožije a cca do 4500 otáček táhne slušně, dál to nemá význam točit. Se starými motory tento motor nemá už skoro nic společného, a kdo byl zvyklý na staré motory, bude spíš zklamán.

Přijde mi vtipná situace, když při stání na křižovatce trochu sešlápnu plynový pedál. Zkuste si do ruky chytnout nějakou průměrnou elektrickou vrtačku a roztočit ji naplno… pak zkuste totéž s aku-vrtačkou. Takový je rozdíl, když protočíte motor starší konstrukce a pak novější 1.6TDI. Osobně mám radši, když motor při mírném protočení zahoupe celým autem, a ne, že pod kapotou něco poskočí – ale to je zase věc názoru.

Když jsem motor ze zvědavosti otevřel, tak je úsměvné, jak je umístěn relativně malý motor ve velké Oktávce. Kolem motoru je opravdu dost místa. Na druhou stranu mi přišlo, že jakákoliv oprava tam bude naprosto v pohodě a přístupnost většiny důležitých dílů je promyšlená.

Zajímalo by mě, kdo vymýšlel poradce při řazení v palubním počítači. Při řazení se většinou řídím podle zvuku motoru a jeho tahu. Otáčkoměr je jen doplňkový ukazatel a už vůbec nepotřebuji, aby mi něco říkalo jak řadit. Nicméně jsem zkusil chvilku jet podle „chytrého“ řadícího pomocníka. Rádce nutí člověka řadit v příliš nízkých otáčkách, malý motor se trápí a dost duní. Podle mého názoru se podle toho jet spíš nedá, než že by se dalo. Dále by mě opravdu zajímalo, jestli při řazení auto jede ekonomicky nebo ekologicky. Ekonomicky podle mě moc nejede, protože je řidič nucen do dunícího motoru „nalívat“ plynovým pedálem víc a víc nafty aby se auto vůbec hýbalo (ekonomika jde do kytek) a z pohledu ekologie by se to zdálo být jedno, protože motor má filtr pevných částic. Zkuste ale u staršího nafťáka zařadit 4-ku při 1500 otáčkách a dát plný plyn. Když se pak za auto podíváte, tak pěkně hulí. Nový motor asi nebude tolik hulit, ale nevěřím tomu, že ani trochu nezakouří… a když zakouří, tak to bude chytat filtr, který se ucpe. Rádce je dobrý pro maxi-šetřílky a jízdu po rovině, nebo z mírného kopce – to jsou situace, kdy mi přišlo, že by se motor nemusel trápit.

Další věc, která mě (člověka zvyklého na automatickou klimatizaci) může nasrat je, když musím jak idiot každé 3 minuty točit kolečkama na palubovce, aby mi nebylo horko nebo zima, případně aby mi nebylo moc zima na hlavu, nebo na nohy a podobně. Pokud to někdo umí vychytat, tak si tohle nastaví asi lépe, než automatická klima. Vychytat nastavení, abych to po cestě už nemusel řešit je skoro nemožné.

V autě jsem postrádal parkovací senzory… přiznám se, že jsem natolik zhýčkaný tímto odvětvím auto-elektroniky, že se mi bez parkovacích senzorů parkuje špatně, ze začátku jsem i 3x vystoupil a šel se podívat, abych autu při parkování něco neudělal.  Z oblasti elektroniky bych pro auto uvítal tempomat.

Abych ukončil výčet, co mi na autě vadí, tak mě překvapilo docela špatně udělané odhlučnění. Na to, že si Oktávka hraje na jedno z lepších aut, tak už při předpisových rychlostech jde od kol hluk. Značku pneumatik si nepamatuji, ale zimáky to nebyly a nějaké levné gumy 1000kč/ks to taky nebyly, takže hluk přisuzuji špatnému odhlučnění. Podvozek hodnotím jako dobrý, ale opět si neodpustím trochu kritiky – několikrát se mi stalo, že auto začalo při vyšších rychlostech periodicky skákat. Kdyby to nemělo najeté 30tis. km, tak bych to přisoudil tlumičům, ale u téměř nového auta mě to překvapilo. Netroufnu si na 100% říct, že bylo něco špatně v autě, protože znám jednu konkrétní cestu, kde neznalému může připadat, že mu odešly tlumiče, přitom ta cesta je opravdu tak vlnitá, že to dělá ten dojem – nejeden člověk se tam zapotil nad tím, kolik bude stát oprava skákajícího podvozku.

Když by si tohle auto někdo chtěl koupit, tak ho bude určitě zajímat spotřeba. Při klidné jízdě po okreskách se jde dostat na cca 4,5l, možná i kousek míň. Při ostřejší jízdě po okreskách kolem 5L. Při předpisové jízdě po dálnici kolem 6L. Když jsem jel celou cestu 150-160 (samozřejmě v Německu, kde limit nebyl J ), tak byla spotřeba kolem 6,5L. Spotřebu na rozdíl od 80% redaktorů automobilových časopisů počítám při tankování do plné. Zmínění redaktoři automobilových časopisů, videí a článků musí být podplacení, nebo úplně blbí. Palubní počítač mi při reálné spotřebě okolo 6,5L ukazoval 5,1L. Je fakt, že sice nejde o násobek, ale pro ty, kteří najezdí hodně je to nějaký ten peníz doplatku mezi lží a pravdou.

Škodovky se podle mě dostupných informací snaží tvářit jako konzervativní a solidní auta, se kterýma není legrace. Podle mě je. Už jen to, když jedu v levém pruhu na dálnici, dobrzdím za někým, kdo jede dost pomalu, vyblikám ho a pak se na toho člověka musím ještě 15 sekund dívat, než dokážu odjet o délku auta… tak si myslím, že to vtipné je. Stejně jako adrenalin při předjíždění a závodní zvuk motoru při 4500 otáčkách – to je závodnický duch a adrenalin v jednom… kdo to dneska má?
Když se zrovna nebaví ostatní na můj účet, bavím se já. Když totiž někteří řidiči vidí, že se blíží Oktávka (český sen), tak okamžitě uhýbají. Sedět v jiném autě, tak zdaleka tolik jejich úcty nemáte. A drsné na tom je, že ti lidé mají úctu k slabé popelnici v holobytu – úctu umí udělat jen samotný znak vepředu.

Shrnutí nebo závěr bude vzhledem k absenci informací o servisních nákladech docela těžký. Další neznámou je cena, protože firma má určitě jinou cenu, než normální smrtelník.

Vzhledem k tomu, jaká cena jde dohledat na internetu, bych si auto za tyhle peníze nekoupil. V řádcích výše možná o kousek víc převáží pohrdání autem a kritika.(ono na jiné a lepší se dobře zvyká) Na druhou stranu, auto jede, brzdí, je spolehlivé, myslím si, že i bezpečné. Pokud je někdo ochoten si řádně připlatit, bude mít i solidní výbavu. Na závody ani rychlou jízdu provozem to nebude, ale pokud někdo jezdí klidně a nespěchá, tak vyšší výkon nepotřebuje. Opraví to každý servis, žere to málo… no proč ne. Mě na Škodovkách vadí image superauta a cena. Pokud bych takové auto od firmy odkoupil po 4 letech za 70000Kč se 120tis. km na tachometru (optimálně takové, se kterým jezdil jeden člověk), tak nemůžu říct ani slovo. Dokud ale budou v ceníku takové ceny, jaké jsou a pro každého druhého Čecha to bude nejlepší auto… tak říkám… za mě NE.


23.8.2013 JR

12345 (22x hodnoceno, průměr: 2,45 z 5)
4 479x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!