Laguna II 1.6 16V – Vesnické GT

Featured Image

Tento automobil jsem pořídil asi před třemi lety za cenu rovnající se příplatkové výbavě tohoto vozu , tedy 75 tisíc korun. .Automobil je původem z Boulogne (tam co dělaj ty špagety).

Motor

Jedná se o benzínovou 1.6ku s 16 ventily a výkonem 79kW (bez přesuvníku,s přesuvníkem 83kW), což je v tomto v ročníku spolu s obdobnou 1.8 jediná rozumná volba, co se spolehlivosti týče. Faktem , ale zůstává že 1.6ka ve spolehlivosti nad 1.8čkou vede díky chybějícímu přesuvníku, na který tyto motory dost trpí.

Dále se montovaly na tu dobu skvělé dieselové dCi motory, ale díky optimistickým francouzským inženýrům jsou dnes většinou již po smrti nebo se investice do oprav vůbec nevyplatí. Důvodem je doporučený interval mezi výměnou oleje, který činí u každého modelu Laguny II 30 tis. km. Jediná výhoda je, že po najetí oněch 30. tis. km jste si ušetřili práci při výměně oleje, protože se již žádný v motoru nenacházel a když ano, tak se jednalo spíše o brusnou pastu. Tudíž turbo se kazilo rychleji než olej. Dalším důvodem je, že většina těchto motorů sloužila ve firemních flotilách, což se na jejich stavu taky podepsalo.

Zpět k motoru 1.6 16v (nic slabšího se do Laguny II pořídit nedalo). 79 kW dává při 5750 otáčkách a cca 158 Nm točivého momentu. To jsou hodnoty, které bych přiřadil spíše motorce a né 1,5 tunovému autu. Na druhou stranu funguje skvěle, je tichý, úsporný a nemá problémy se studenými starty, když po něm nic nechcete. Jakmile začnete cítit potřebu trošku zrychlit, nedej bože předjíždět v kopci s plným autem lidí, je nutné vyměnit 5. r.s. za 2. r.s. a dočkáte se zátahu, který vyvolá úsměv leda majiteli dieselové fábii bez turba. Z 0 na 100 km/h to trvá nenaložené Laguně papírově 10,5 s, přičemž se každé naložené kilo navíc projeví zhoršením o t= +1 sekunda. Co se dálničních přesunů týče, tak tento motor točí při 130 kmh něco okolo 3300 ot. Což se negativně podepisuje na spotřebě a akustické pohodě, tudíž tuto hodnotu na tachometru vídám pouze svátečně a pokouším se držet otáčky pod 3000 (110 kmh). V pásmu 2 tis. ot. až 3 tis. ot. je motor tichý , bez vibrací a je schopný udržet na pátý rychlostní stupeň rychlost i v prudkém stoupání.
 
Spotřeba u toho motoru je kapitola sama pro sebe a ani já jsem zatím nebyl schopen pochopit kdo, jak a čím se vlastně u toho auta počítá. Když řeknu, že tohle jezdí za 7,5 l/100km, tak budu nejblíže pravdě. S mým stylem „občas plnej a občas brzdím i důchodce“ mám spotřebu 6,5 litru. Přes hranice 9 litrů se mi nikdy nepodařilo dostat.

Abych to shrnul, motor dobrej, jednoduchej, levnej servis,  ale nesmíte po něm moc chtít. Nejlepší službu vykoná pří městském a mezi městském ploužení. Na dálnici je to bída.

Podvozek a ovladatelnost

Podvozek jede nepřekvapivě na stejné vlně jako motor a opět platí, že toho po něm nesmíte moc chtít. Při klidné jízdě je komfortní, skvěle maskuje rychlost, moc se nenaklání. Při rychlé jízdě se sice naklání, ale stále drží stopu a nedotáčivost je daleko za hranicí, za kterou se chci kdy dostat. Problém začíná v okamžiku, kdy chcete jet rychle a ještě navíc na špatné silnici. Celé auto se pod náporem převalující se váhy a ran do podvozku kroutí a odskakováním zadní nápravy v zatáčkách dává jasně najevo, že dneska tu Imprezu prostě nedojedu.

Standardní rozměr pneumatik je 205/55 r16 , tento rozměr je cenově někde mezi  „no to ste se asi pos.ali“ a „kolo za osm kil je v poho“. Zimáky se dají sehnat už od 1200ks/kč. Při čemž rozhodně nedoporučuji šetřit na kvalitní pneumatice, která dokáže vyvážit nedostatky podvozku.

Ergonomie a výbava

Interiér mi vyhovuje maximálním způsobem. Všude je dost prostoru, sem tam odkládací plocha a držák na pití. Zkrátka z toho vozu by si i dnes mohli brát příklad automobilky a nestrkat rádio místo popelníku a obráceně. Rádio je v základní verzi, tudíž zvládne CD (ne MP3) a spolupracuje se čtyřmi výškovými a „nížkovými“ reproduktory a opět toho po nich nemůžete moc chtít. Ovládaní dvou zónové klimatizace je přesně na svém místě a digitální display je přehledný a dobře čitelný.

Kvalita použitých plastů je různorodá , ale jedná se spíše o podprůměr. Všude, kde byste to čekali jsou plasty měkčené, ale jejich odolnost není nejlepší.

Design a karosérie

Vzhled vozu je celkem neotřelý a považuji ho za nejsilnější stránku vozu. Nevím, jaké 14 let staré auto vypadá takhle dobře, ovšem je to pouze subjektivní názor majitele.

Celkový dojem vylepšují xenonové světlomety,metalická barva a zadní křídlo.

Ohledně protikorozní ochrany jsem celkem v rozpacích. V době zakoupení vozu bylo na tachometru 65tis. km a po rzi ani památky, dnes jich 40tis. přibylo a začínají „bublinkovat „ blatníky a víko kufru ve spodní části.

Bezpečnost

V základu 8 airbagů , ISOFIX, ESP a další pár prvků aktivní i pasivní v bezpečnosti.
 
Problémy

Každý by asi čekal, že tento odstavec bude nejdelší, ale není tomu tak. Za 3 roky a 40tis. km jsem řešil pouze:

– výměnu zadních tlumičů
– opravu klimatizace
– výměnu předního ložiska v kole
– senzor náklonu xen. světlometů
– prasklá manžeta

V podstatě se zatím nevyskytla žádná větší porucha, kvůli které by muselo být auto na delší dobu odstaveno.

Závěr

Laguna II dokáže být bezproblémové a dobře vypadající auto. Důležitý je pečlivý výběr a vyloučení starých dieselových verzí. Každý majitel musí počítat s nadprůměrnou péčí skoro o vše, co automobil obsahuje. Poté bude mít dobře vypadající, pohodlné auto bez větších obtíží.

+ komfortní podvozek
+ tichý motor
+ prostorný interiér
+ bohatá výbava
+ nízká pořizovací cena
– spousty maličkostí
– poměr výkon váha
– dieseloví oktávkáři tohle auto prostě neuznávaj
– antikorozní ochrana(u mého auto)
– chybí 6. r. stupeň


14.06.2015 Student

12345 (5x známkováno, průměr: 1,80 z 5)
1 322x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017