Komise expertů III

Featured Image

Tak jak jsem předpokládal, z nedávného zasedání komise dopravních expertů vylezla vlastně jenom jedna věc, na které se dopravné experti shodli a ta je ještě k tomu nesmyslná. Jedná se o návrh na zrušení institutu osoby blízké, což celkem příhodně již okomentoval sám velký D-FENS ve svém článku „Rychlostní daň“.

V čem spočívá blbost a stupidita tohoto návrhu (podotýkám, že nekopu za sebe, jezdím firemním autem, na který se „osoba blízká“ nevztahuje):

1. Institut „osoby blízké“ se vztahuje na většinu trestný činů, třeba i na vraždu. Je garantován mezinárodními úmluvami, ke kterým se naše republika připojila. Při tomto srovnání – vražda kontra parkování jedním kolem na chodníku – zcela vyplouvá na povrch blbost uvedeného jediného návrhu expertní komise

2. I při možnosti, že by tento duševní exkrement prošel parlamentem a byl uzákoněn, my čeští chytráčci, vyškolení a zocelení v boji proti vrchnosti, okamžitě přijmeme příslušná protiopatření. Jen tak v letu mě napadá, že mám dobrého kamaráda v Kazachstánu, který sem občas jezdí na návštěvu, což takhle auto napsat na něj a nechat si od něj vystavit univerzální plnou moc na používání a případný prodej tohoto auta? Jistě bychom záhy na doporučení komise expertů přijali novelu zákona, která by znemožňovala v naší prima republice vlastnit auto Kazachům. Tož dobře, a proč by auto nemohla vlastnit třeba moje devadesátiletá prababička spokojeně trávící podzim života na kolečkovém křesle v domově důchodců a vlastnící lékařské potvrzení o naprosté nemohoucnosti a neschopnosti dostavit se na úřad k podání vysvětlení?  A to jsem nad tím ještě vlastně ani nezačal přemýšlet, určitě by mě napadlo něco důmyslnějšího.

3.Jak D-FENS správně poznamenal, stíhat majitele předmětu, jímž byl přestupek spáchán, bez řádného vyšetření a objasnění, je absurdní a odporuje to zdravému rozumu. Uvedu další příklad ze života. Jistě je mnoho rodin, kdy jedním autem jezdí víc členů této rodiny. Já jako majitel mohu letět na dovolenou nebo ležet v nemocnici a autem jezdí střídavě a občasně mí tři synové (do doby, než v nádrži dojde mnou zakoupený benzín). Půl roku nato mi přijde písmo od vrchnosti k dostavení se podání vysvětlení. Svolám tedy v prosinci tři synky pod vánoční stromek a ptám se:  “Kdopak vy lumpové jel mým autem 27. srpna v 9:44 po ulici Tomáše Bati rychlostí 57 km/h, ha?“ Okamžitě se ozve trojhlasně „ Tati, nepruď, jak  to máme vědět, to už je hrozně dávno, asi jsi spadnul z višně naznak, jak si to máme pamatovat, atd. atd.“ Myslíte, že k takovéto situaci opravdu nemůže dojít? A já chudák budu bez dvou bodů a dvou tisíc, tak.

Jářku, ale ono se skutečně prasí a to tak, že velmi. Je bezesporu, že je potřeba s tím něco dělat. Co s tím, ony ty kamery by byly hrozně prima, dopravní policii bychom prakticky nepotřebovali, vše by udělali příslušní úředníci pěkně v teple kanceláře a ještě  by to přineslo nemalý přínos do státní (obecní) kasy.

Prosím, já to vím, je to jednoduché. Prostě jeden dopravní policajt vezme radar, sundá bílou čepici a vleze za keř a ten druhý se postaví o kus dál a prasícího závodníka – amatéra sejme o pár bodíků a několik tisícikorunových bankovek. Dělalo se to tak vždycky, dělá se to i jinde a opravdu to funguje. Upřímně řečeno, trošku jsme to čekali, když byl zavedený bodový systém a chvilku jsme jezdili jakž takž slušně, ale asi je málo keříků nebo nejsou radary nebo nevím, nějak to dopravní policie nepodchytila. Pravda, občas při tom fouká, prší nebo mrzne, ale profesí, které při své práci nemohou sedět v teplé kanceláři, je víc a hůř placených! Ještě jednu poznámečku, je potřeba, aby příslušný schovávací keřík byl výhradně u škol, frekventovaných přechodů, dětských hřišť a tělocvičen a nikoli na pusté, prázdné, rovné a přehledné čtyřproudové ulici s minimálním výskytem lidstva – jako je to dosud. On každý z nás řidičů dobře pozná, jestli jde skutečně o zlepšení bezpečnosti provozu nebo o vybírání peněz a bude se tak i podle toho chovat.

Nu a k expertní komisi. Kdybych ji platil já ve své firmě, asi by za takový výsledek mnoho pochvaly nesklidila a dost vážně bych uvažoval, jestli je opravdu takovým přínosem za ty peníze, co stojí. Inu stát asi k těm penězům na mzdy expertů přichází snadněji než já ve firmě. Jen tak mě napadá, proč nikoho třeba nenapadlo zrušit povinné žárovky a pojistky, když už se v tom u moderních aut skoro nikdo nevyzná a stejně musí do servisu a proč třeba neuzákonit malé hasicí přístroje do každého auta? No a co nápad se značkou označující zákaz vjezdu automobilů bez zimních pneumatik ve vybraném zimním období na vybrané úseky silnic, to je geniální, co? Zde nelze nevzpomenout chudé horákyně, která přišla-nepřišla, byla oblečená-neoblečená a donesla dar-nedar. Na to, kolik máme dopravních expertů – náměstků ministra, vrchních ředitelů, generálních ředitelů, obyčejných ředitelů, předsedů a členů výborů je to výsledek docela ubohoučký. Možná je to tím, že máme jen komisi – nekomisi expertů-neexpertů.

Jo, a vůbec,  proč není v komisi aspoň jeden obyčejný, starý, zkušený a vyježděný řidič?


26.02.2008 Beobachter

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
114x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:03
D-FENS © 2017