Jak se sbírají čárky na železničních přejezdech - zpět na článek

Počet komentářů: 161

  1. Hlavně každému, kdo vjede na jednokolejný přejezd s blikajícími světly bezprostředně po projetí vlaku, přeji, aby ho nesrazil „na dohled“ za ním jedoucí další vlak – a že jsem skutečně takovéto vzácné využití zažil, kdy jely dva vlaky „na dohled“ za sebou …

  2. Stejnak si myslím že není moc dobré slepě věřit jen světlům. Osobně se většinou rozhlédnu na obě strany, zda nejde vlak, než na přejezd vjedu – bez ohledu na to co ukazují světla.
    Byť je pravda, že v autě je to u některých přejezdů komplikované, aniž by člověk skoro nezastavil.
    So mi ale hlava nebere, jak se někdo může nechat srazit vlakem na kole nebo pěšmo – to musí být skutečně na Darwinovu cenu.

    1. https://www.youtube.com/watch?v=9gsbPLCBa8s Mě to taky hlava nebere, ale stejně tak důchodci běžně lezou pod auta atd.

      1. to je dobrej kretén, ten na tom videu. POdle toho jak začal utíkaz ten vlak musel vidět, ale aby se zastavil a počkal, to ne. Idiot jeden.

        1. Měl to fakt těsný debil jeden, všimni si jakou silou mu to ustřelilo tu botu, která odletí 60 metrů daleko. O krok zpět a je dědek totálně na sračky. Spoluhráč z fotbálku je strojvedoucí a takovejch historek má… tvl…Už má asi 4 auta a asi 3 mrtvý. A to mu je 25 let a jezdí asi 2 roky. Z toho jeden takhle debilně a 2x mu tam někdo skočil schválně.

          1. Spíše se divím, že se nerozčilujete nad existencí úrovňového křížení na mezinárodní páteřním koridoru, kde jezdí jeden vlak za druhým. Debil obávám se sedí na stavebním oddělení SŽDC…

    2. Vlak ve 160 nevidite a ani neslysite. Je to rychlejsi, nez si lidi mysli.

    3. Vlak umí být nečekaně tichý. Sám to znám z dob, když jsem ještě šotoušil. No a když jede vyšší rychlostí, tak je u vás, ani nemrknete. Ona se ta rychlost blbě odhaduje, pokud ten vlak jede čelem k Vám :).
      Lidi, co lezou pod spuštěné závory, jsou skutečně adepti na Darvina.

  3. Nuže, na přejezdech si dávám pozor obecně, ovšem odkazovaný článek http://dfens-cz.com/trainspotting-dusanova-volba/ byl důvodem k opatrnosti nejvyšší.

    Zajímavé povídání, jak funguje přejezd (bez ideologismů že řidiči jsou hovada) je třeba: http://www.machinegun.cz/o-zeleznicnich-prejezdech/ . Od té doby vím, že vlak může jet, i když se zvedají závory. Ostatně, základem přežití řidiče je skutečně se přesvědčit = tzn. vizuálně, rozhledem na obě strany. Možná už jsem to tu zmínil dříve: moje žínka před časem (podzim 2017) také překonala přejezd ve fázi zvedání závor (ještě za blikání červené). Byla ráda, že to stihla, když závory začaly opět padat. Policajt za přejezdem byl asi hodně bílá vrána (a imho nemá šanci u Pomahačů a Chráničů vydržet dlouhodobě), neboť to řešil domluvou (sic !) a vysvětlením, že příště by to bylo o papíry. Já jsem to mojí squaw pouze doplnil, že game-over se mohl týkat nejen jejího řidičáku, ale také života. Čímž nepopírám, že se tak stalo na frekventovaném přejezdu na páteřní trati Pha – UL, kde jsou závory dole více jak 50% času, je vo nervy tam stát a že takových píčovských přejezdů je u nás hafo. Na takovém místě úrovňové křížení vůbec nemá co dělat.

    Pokud jde o kameru do auta, přemýšlel jsem o ní už dříve, ale paradoxně mne trochu odradil článek z tohodle weblogísku http://dfens-cz.com/coming-out-slusneho-ridice/ ; měl jsem z toho určité morální zábrany klesnout na úroveň zmr*da Nováka. Ale je zřejmě na čase to přehodnotit. No co, vedle antiradaru je na skle místa pořád dost.

    1. Instalacia kamery v aute z vas Novaka neurobi. Ty by ste sa musel stat aj videobonzakom. A to je nieco co mate plne pod vlastnou kontrolou, ze?

    2. kundohlav smrduty: To víte špatně, jakmile jdou závory nahoru, pak to znamená jistotu že přejezd neeviduje žádný přijíždějící vlak.

      1. Jak: Omyl. Některé elektronicky řízené závory musí dojet na koncový snímač, aby mohly zase padat dolů. To, co má vyšší vypovídací hodnotu o blížícím se vlaku, jsou výstražná světla. Kundohlav to ví správně.

        1. CzechDave: To nic nemění na faktu, že v momentě jak se spadlá závora hne nahoru, tak přejezd neeviduje žádný přijíždějící vlak.

          1. Nesouhlasím. Závora je jedna věc, alfou a omegou jsou světla. Když přijedu na přejezd, kde blikají světla, ale závory jsou nahoře, tak na něj nevjedu, protože světla signalizují blížící se vlak bez ohledu na polohu závor.

            1. CzechDave: Souhlasit nemusíte. Fakta jsou jasná, závora se hned vzhůru jen tehdy, když přejezd usoudí že žádný vlak nepřijíždí.

              1. jak:
                A kdykoli během jejího pohybu nahoru může být napájení motoru přerušeno a padá vlastní vahou dolů – v ten moment již začíná nová předzváněcí doba.
                Proto se na přejezd smí vjíždět až po ukončení výstrahy, tj. zhasnutá červená světla a závora zajištěná ve zvednuté poloze.

                1. corona: Na přejezd se nesmí proto, že by se nemusel stihnout celý cyklus šraňky nahoru-vyklizení přejezdu-šraňky dolu, proto se tam nepouštějí auta. Fakta jsou ale jasná, šraněk se hne vzhůru jen tehdy, když nejede vlak.

                  1. jak.
                    To ano, závora jde vzhůru, pokud nastala anulace (vlak opustil přejezd a je ve vzdalovacím úseku) a současně je splněna podmínka, že nebyl obsazen přibližovací úsek.

                    1. corona: No vidíte, sám jste přišel na to, že věta „Od té doby vím, že vlak může jet, i když se zvedají závory.“ je nesmyslná :-)

                    2. jak:
                      Tohle znám asi tak několik desítek let…

          2. jak:
            Přejezd je otevřen pro jízdu silničních vozidel tehdy, když je závora v koncové poloze.
            A to je taské moment, kdy zhasnou červená přerušovaná světla, tj. ukončení výstrahy.

            1. corona: Předpisy jsme četli všichni. De jure nesmíte na přejezd dokud to bliká, de facto žádný vlak nejede když se šraňky hnou směrem vzhůru.

              1. jak:
                A protože není závora zajištěná a může kdykoli začít padat dolů, není výstraha ukončená a nesmí se na přejezd vjíždět…

                :O)))

            2. No, a přitom by bylo naprosto logický, kdyby to bylo obráceně: v momentě, kdy opravdu nic nejede, napřed zhasnou světla. A pak se teprve zvedne závora. To dává jasnej signál, že už nejspíš bude možno jet, ale nutno počkat, že se tyčkrle zvedne. Pokud do úseku krátce na to vjede další vlak, tak opět spustí světelná signalizace (která signalizuje hlavně to, že tyčka pude dolů), závora pokud je dole, tak tam rovnou zůstane, jinak zase spadne. Protože to je obráceně a to poměrně často proti zkušenosti, tak na to lidi mrdaj. Pamatuju dyž eště býval v Heršpicích přejezd, tak tam leta byly jenom závory, žádný světýlka, a dycky to fungovalo. Jenže to taky byly závory eště ovládaný člověkem, takže ten se díval, esli mu tam kokoti furt nejezdí i když je už dává dolů (aby jim nevomrdal střechu).

              Od doby, kdy se osazuje kombinovaně obojí, je to úplně na piču. Ale to vláčkofilům a enženérům co maj dycky pravdu nevysvětlíte, že ten jejich úchvatnej vysněnej stokrát jištěnej systém je vod začátku postavenej na palici, proto budou lidi pořád vjíždět pod závoru co hned zase padá.

              1. Tak se mi vybavila scenka, kdy jsem jako maly smrkac pozoroval hradlare, kterak lamentuje pri toceni klikou od zavor ve svoji boude „sakraprace, zase se mi na tom beztak vozej ti mali smradi, vsak ja vam ukazu!“ a zabral mohutne za kliku, az sly konecne sranky do nebes.

                Kdyby ale nebyl linej se otocit a koukl pres okenka, coz mohl i bez pusteni kliky, videl by na silnici nestastneho doochodce, kterak lomi rukama ukazujic na kozla, ktery byl vysoko nad jeho hlavou zaklesnut rohy do plutku pod srankou, ktery mel branit podlezani.

                1. Člověče, kdy sepíšeš ty paměti? Máš historek za deset lidí :D

                  1. Neni cas, ani chut na exhibice. Mozna v doochode (90+?).

                    1. Já bych to pojal tak, že když už to stejně sepisuješ za účelem exhibice na D-F, tak bys tomu mohl dát nějakej ksicht.

                2. Bohušu, koza se ti oběsila!

                  1. tomu se smával už pračlověk janeček když běhal za mamutama. a pokaždý se zas a znova najde nějakej, kterej vypráví, že to viděl na vlastní oči.

                    1. njn. To je jak ten čert chcíplej v koupelně.

  4. „rozporné chování světelného a mechanického zabezpečení“

    Tohle je bohužel jen přání otcem myšlenky, nikoliv popis faktického stavu. „Směroplatná“ jsou pouze světla a je pravda, že člověk denně vidí spoustu hloupých řidičů, kteří se řídí jen závorami a pak může být neštěstí na světě – ještě něco projede, závory spadnou rychle dolů bez úvodní pauzy apod.

    Kdyby článek řešil jen nekalé jednání policie, která domnělému přestupci torpéduje šanci na spravedlivý proces ve správním řízení, neřekl bych ani popel, ale tady DFENS pro stromy nevidí les.

  5. A co má být záznam o přestupku? Trochu vás tady pan domácí lakuje…. Nic takového se nevypisuje, protože to neexistuje. Dřív se tohle dalo resit blokově (nyní příkazem),ale momentálně je to možné jen u cyklistů nebo chodců. Jediná možnost, jak to řešit, je oznámení o přestupku a to jak už vás pan domácí vsechny poučil nikdy nemáte podepisovat ani se do něj vyjadřovat:D

    1. policista: příkazní řízení (dříve blokové) – se snad netýká jen cyklistů a chodců? U řady přestupků v dopravě, zejména těch méně závažných, je možné věc projednat příkazem na místě. Nebo se pletu? Tady jsou po novele pokuty, body a druhy řízení: http://www.12bodu.cz/bodove-prestupky.php

      1. No mě šlo spíš o to, že policista nemůže konkrétně tuhle věc s řidičem motorového vozidla řešit příkazem na místě, jelikož to již zákon neumožňuje tak jako dříve. Příkazem lze řešit jen ostatní účastníky silničního provozu. Proto mi přijde dost zvláštní, že by policista v tomto případě někomu nabízel příkaz, jen kvůli tomu, aby se mu někdo přiznal. Takové přiznání nemá žádnou hodnotu. Prostě se to oznamuje, přiloží se dukazy a správní orgán rozhodne

        1. „Takové přiznání nemá žádnou hodnotu“.
          Moc sleduješ americké filmy:)

          1. tak tady nejde o to, jestli je to přiznání legální nebo nelegální, ale o to, že k oznámení na správko není žádný přiznání potřeba a teda je zbytečný podstupovat tu námahu a lákat ze sprostého podezřelého přiznání skrz nějakou fintu.

            1. Když máš jiný důkaz tak to zbytečné je. A to je právě ten problém, píše se to i v článku, bez přiznání je to slovo proti slovu.

              1. No jo ale hlavní pointa je v tom, že v článku píše o nějakém záznamu o přestupku… žádný takový formulář neexistuje

  6. Takhle se sbírají čárky i na uzavírkách – klasika: dlouhé fronty vozidel u semaforů v opravovaném úseku, kolona jede, přeskočí červená a jedno, dvě auta nezastaví a ještě jedou – „za bukem“ poldové, vystartují za tím posledním, a je to za 5.000 Kč a 6 bodíků. Zkušenost mého (bývalého) švagra. Podobně na semaforu na hlavním průjezdu městem, na křižovatce, u nás u práce, kde černá Okta občas číhá úplně stejně na toho, co, jak si myslí, dojíždí na oranžovou (a dle nich pirát projíždějící na červenou křižovatkou). Prostě s nejmenším úsilím největší vejvar, poměr výkon cena excelentní! Musej si na sebe a ty svý Oktávky vydělat. Tuhle se mne snažili chytit na omezeních rychlosti (přenosné značky 70-50-30 – konec všech omezení) a tak znovu vícekrát na silnici bez viditelné práce cestářů – jeli za mnou, černá Okta, vpředu za sklem viditelný obdelník notebooku?, a po asi deseti kilometrech (určitě zhnuseně) otočili zpět – odmítal jsem se jim vzdalovat :-)

  7. Trochu z jiného soudku – měření rychlosti v Rusku. Překvapivě tam k tomu přistupují civilizovaněji než u nás:
    http://www.autoforum.cz/zajimavosti/v-moskve-vypnuli-cast-radaru-mericich-rychlost-z-u-nas-nemyslitelnych-duvodu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

    1. Cele je to o penezich, ne o rozumu. Zrejme v Rusku maji jiny system, kam putuji penize z pokut a pres koho. Zrejme jsou malo kapitalisticti.

  8. Jen pro zajímavost. V Rakousku jsem takhle přejel po zvednutí závor asi vteřinu předtím, než přestaly ty světla blikat a v protějším pruhu na mě začali troubit 2 řidiči, kam jakože jedu, jako bych byl největší debyl. Ještě 50 metrů mi trvalo, než mi došlo, co jsem jakože udělal, kde mám prasklou žárovku, nebo jestli mi nehoří kapota – protože by mě to předtím v životě ani nenapadlo. Dnes jsem jel přes přejezd takhle na jednokolejce úplnou náhodou 2x (v Pze), v jednom případě z první lajny a čekal jsem, protože jsem si nějak vštípil ty výchovný gesta Rakušáků – v případě druhém řidič přede mnou startoval a jel hned.
    Asi by stačila 2x – 3x osvěta ve zprávách komerčních TV a ono by se to po hospodách rozneslo. Takhle je ten „podraz“ od cajtů těžký svinstvo – to souhlas, ale co už. Hlavně, že kokoti mají PR v mediích na jiný věci.
    BTW dneska jsem tuším na TV Príma slyšel, že začala mediálně negativní kampaň na dálniční měření místními samosprávami – 80+3 km/h s tolerancí v místech s omezením je prý nesmysl, že tak přístně to nemají ani v Německu – a potvrdili, že z necelých 9000 případů za 1 a půl měsíce se už jim podařilo vybrat přes 1,5 mega Kč. Asi fakt nestíhají (radši nebylo řečený, kolik toho stihli už úředníci, tady tuším v Benešově, vyřídit z toho počtu vyřídit). Tak třeba se aspoň toto pohne k lepšímu. Buď dostal někdo z Primy pokutu, nebo si čtou dfens :)

    1. K TV Prima. Probírali především, kam plynou prachy z pokut. V jednom případě tím krmí údajně neziskový prostor, v dalších oblasti bližší dopravě. Pro podporu si zavolali experta z ÚAMK nebo co to bylo za zoufalce. Německo sice zmínili, ale tak, aby to nakonec vyfunělo do prázdna. Celkově to vyznělo asi takto: Vobíráme vás co to jde, ale je to pro dobrou věc a hlavně pro bezpečnost. Kdo jede pomalu, tomu se nic samozřejmě nestane. Takže to nechte bejt a bude dobře. Tedy známá PR socanský profízlovaný žumpy.

      1. To je tezky, ceskej clovek nema liberalismus v krvi. Ted proslo medii, ze v Kanade uvolni marihuanu a v ceskych diskusich je to temer 1:1 mezi temi, co jasaji a temi, co by to zakazali vsem. Podobne je to s pokutama. Nejde vubec o to, jestli maji nejaky vychovny efekt (samozrejme, ze nemaji, protoze kdyby mely, zastavil byl se business), ale jde o to, ze ten lump, co si koupil lepsi kchar, musi za svoji drzost proste platit a my, se starou dobrou S120, ktera beztak vic nejede, si aspon pofoukame bebi.

      2. strasidlo: Pokuty nejsou na dobrou věc. Jediné možné legitimní využití pokut z uzavírek na dálnicích je zaplatit stavbařům na dálnicích noční směny a víkendy, aby uzavírky byly co nejkratší.

      3. Sysop: Chce se mi říct, a který národ má ten liberalismus (nyní v dopravě) tak nějak v krvi, že se obejde bez drábů? Jelikož kam se kouknu, většinově (např. DE, FR, GB, USA) ohýbají hřeb a platí. Prý jsou vychovaní a disciplinovaní. Že mají toleranci +5 km/hod nemohu prostě přijmout. To není liberalismus, to je pořád 1984. Jinak jsem pro uvolnění travky, protože jednak nebude důvod šmelit a zároveň pronásledovat. Dítě si vychovám, ohlídám.

        jak: Místo pokud bych spíše přijal systém BANu. Opravdu to chlapče/děvče přeháníš, nebudeš týden, dva, tři jezdit. Prachy generují v takovém případě negativní motivaci. O nereálnosti tohoto řešení se současnou společností je zbytečné polemizovat. To jistě víme všichni.

        1. Tak on hlavne ten zakaz rizeni by byl proti smyslu vyberu vypalneho. Kdo nejezdi, neplati. Jedine snad, ze by se fyzicky nebranilo v pouziti vozidla, ale byla by za to zase jeste tucnejsi pokuticka. Pak by do toho jiste stat sel.

          1. Ve Švédku mají novou fíčuru – alternativní trest k zákazu řízení pod vlivem alkoholu. Kdo potřebuje řídit, namísto zákazu řízení si vybere alternativu a prej dostane do auta to blokovací zařízení na start pod vlivem + chození k doktorům na prohlídky a protialkoholní dýchánky. (Takhle nějak jsem to slyšel před 2 týdny v rádiu.) Akorát že to vše vychází tak draze, snad na sto tisíc švédských koru, že je o to minimální zájem mezi „delikventy“

        2. …asi nejvetsi liberalnost v doprave jsem zazil ve Venezuele. Ovsem tam je to take dano tim, ze lidi jsou lini jako vsi a chtit po nich i to, aby dosli na urad podat nejake vysvetleni, je naprosto sci-fi. Takze jezdi vsechno, co ma aspon tri kola ze ctyr a jezdi, jak muze a ridic dovede.

          1. ze lidi jsou lini jako vsi a chtit po nich i to, aby dosli na urad podat nejake vysvetleni, je naprosto sci-fi
            Sakriš, to jsem se zasmál. Ale všeho moc škodí, takže žít bych tam asi nechtěl.

          2. nejliberálnější dopravu jsem viděl v Indii. Tam sice nějaký psaný pravidla asi maj, ale každej na ně sere.Když s náma jel šofér po dálnici dva kiláky v protisměru, protože tam byl lepší povrch, tak to už bylo silný kafe i na mě. Že se na dvouproudovou silnici nacpou tři až čtyři proudy vozidel a přednost má ten kdo tam dřív vlítne nebo má silnější klakson, to nepřekvapí. Semafory nad silnicí vnímaj jen jako barevnou ozdobu a něco jako technický stav vozidla neřeší už vůbec nikdo. Auto s chybějícíma světlama omotaný barevnejma světýlkama? Žádnej problém, vidět je, tak co. Palubka zarovnaná svítícím bordelem a soškama do půlky okna? Komu to vadí, v tanku maj horší průzory. Když je někde zácpa v křižovatce, přijde policajt s dvoumetrovou bambusovou holí a začne řvát a mlátit holí do hauben tak dlouho až se to nějak rozhejbe. Jinej svět. Ale kdeco tam jezdí na CNG. Jinak by se asi všichni ve městech udusili.

        3. Totální pohodu jsem zažil v Řecku Korfu i Krétě. O fízla tam nikdo nezavadil, každý jezdil jak dovedl a zaparkoval, kde musel. Ale ve všem bylo vidět použití mozku. A když někdo náhodou parkoval na blbém místě, tak nebyl od auta daleko a rychle se dostavil, aby uvolnil průjezd náklaďáku nebo autobusu a pak to vrátil zpátky a vrátil se do kavárny nebo k obědu. Všichni jezdili klidně a předvídatelně a když se to někde náhodou zaseklo, tak to posunkama spontáně řídil řidič největšího vehiklu a naznačil kdo má kam uhnout, aby to zas jelo. Ne že by tam něměli nějaké zákony a pravidla, ale každý je má v piči.

  9. Vim, ze toto neni pointa clanku, ale vzhledem ke komentarum…Clovek, ktery vjede na zeleznicni prejezd, kdyz sviti vystraha, nebo jsou dole sranky neni nic jinyho, nez debil. To vam jeste nikdy nespadly sranky pred nosem, kdyz je prave zvedli a vzapeti neprojel z druhe strany rychlik? Treba na trati Praha – Plzen je to naprosto bezna praxe. To vam opravdu nestoji zivot za tech par sekund?
    Situace se samozrejme zasadne meni ve chvili, kdy je, jak DF pise, prejezd jednokolejny, tam opravdu nevidim problem hned za projizdejicim vlakem projet i kdyby svitila modrofialova…

    1. crewer: Jezdit na přejezd s blikajícími světly se nemá, auto to nemusí stihnout. Ale nesmí se lhát, že když se šraňky hnou nahoru tak může znenadání přijet rychlík, protože to prostě není pravda.

      1. Je videt, ze jsi toho jeste nebyl svedkem. Sranky nahoru, svetlo blikat neprestane a hned dolu a rychlik z protejsiho smeru. Na trati mezi Berounem a Radotinem celkem bezna praxe…

        1. Akorát na jednokolejce by to byl asi kapku technicky problém. A právě — a také pouze! — o takové je článek; zkuste si jej pro změnu přečíst. Obecně je dobrý nápad si nejprve přečíst to, co chci komentovat, a až pak to komentovat.

          1. No jak uz tady nekdo psal, i na jednokolejce se muze stat, ze vlaky jedou tzv. na dohled, tedy dva ve stejnem smeru za sebou. Bez rozhlednuti na OBE strany nesmysl kamkoli jezdit, ale to ostatne plati treba i pri odbocovani doprava na hlavni z vedlejsi (predjizdejici auto zprava)

          2. Jak rikas, nejdriv si precti co komentujes, a pak komentuj.
            Nehlede na to, ze vlaky taky obcas jezdi na dohled, jak psal kolega nize.

            1. Ajo, Vy to explicitně rozebíráte na začátku vlákna — nevšiml jsem si, omluva!

              (Ale to tykání by fakt být nemuselo. Jsme snad nějací soudruzi, nebo co? Vím, bývalo to kdysi dávno a dávno na Netu zvykem, v dobách, kdy kdokoli, kdo měl přístup k Síti, patřil mezi malou skupinu lidí oborově spjatou — tam pak je tykání celkem samozřejmé, stejně jako mezi trampy či vodáky; to už ale pradávno neplatí a dnes je Net přístupný všem, takže tykání již nemá smyslu aniž logiky.)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017