Filmové honičky ze starých dobrých časů

Featured Image

Svět filmů je světem velké iluze vytvářející paralelní vesmír nad tím naším, s jeho vlastními pravidly a morálními zásadami . A tak v reálném životě jsou například zbraně špatné áno, ale ve filmech jsou tytéž zbraně správné áno. Můžete strávit celé odpoledne sledováním nejrůznějších detektivů, agentů, vyšetřovatelů a drsných policistek s velkýma kozama a ještě většíma pistolema, jak chrání zákon a pořádek, abyste nemuseli myslet na to, že hlavním úkolem policejních složek je chránit stát a jeho zájmy.

Tihle všichni odhodlaní hrdinové se kolem sebe ohánějí zbraněmi, běhají mezi lidmi s prstem na spoušti, střílí po lumpech na ulicích plných lidí a dělají různé další věci, které by soudný člověk nikdy nedělal (trénink herců na zacházení se zbraněmi stojí peníze a je třeba kchatovat kchosty). Oproti tomu, soused, který drží legálně pistoli a v režimu skrytého nošení s chodí večer venčit psa, je nepochybně rabiát, kriminálník a potenciální vrah.

Stejné je to i s filmovými honičkami. V nich dochází, obecně řečeno, k pokusu dohonit jedno vozidlo druhým vozidlem. V běžném provozu samozřejmě zavrženíhodná činnost, protože správné je jezdit jako řidička Urbancová v Lacinově kauze, ohrožovat ostatní a pak z toho ještě dělat ctnost. Honění tak provozuje pouze Policie České republiky, většinou s tristními výsledky. Samozřejmě nám to nebrání se na nějakou pěknou filmovou honičku podívat.

Některé filmové honičky jsou velmi spektakulárním aktem, na čemž se podílejí filmové triky a počítačová grafika. Smutným mementem v tomto ohledu je debilní východoněmecký seriál se Simirem Gerkhanem a Hinterladerem Schwulem. V následujících řádcích se zaměříme na ty filmové honičky, ve kterých se počítačová grafika neuplatnila a podíl trikových záběrů je přijatelný.

1. Francouzská spojka, (Pontiac LeMans vs. vlak, 1971)

Pro mě je tato automobilová honička totální základ všeho. Zarputilý a morálně trochu zkažený detektiv Doyle z filmu Francouzská spojka se v ničem nepodobal metrosexuálním detektivům ze současných mýdlových oper. Pepek Doyle si přivlastní hnědý fastback Pontiac Le Mans a pronásleduje v něm vlak, který unese zabiják namočený v drogových kšeftech. Nechybí ani matky s kočárky a další povinné atributy moderního automobilismu. Dramatičnost scén sice poněkud strádá absencí manuální převodovky, na druhé straně záběry zevnitř vozu a záběry z kamery umístěné na předním nárazníku činí zážitek neopakovatelným. Video naleznete zde.

2. Bulitt (Ford Mustang V8 vs. Dodge Charger, 1971)

Pro mnohé klasika, pro mně nikoli. Tato honička je trochu navoněná, ale v podstatě to nevadí. Volume doprava a nechte osmiválce proběhnout, to už za pár let neuslyšíme. Mustang má čtyřrychlostní manuál, Dodge má automat. Zaznamenejte superioritu podvozku Mustangu, výrazné náklony podstatně těžšího Dodge a internetoví diskutéři budou kolem dokola řešit, zda by v reálném světě Dodge Mustangu ujelo nebo ne. Mustang původně měl pronásledovat jiný výrobek firmy Ford, totiž sedan Galaxie. Bohužel podvozky sedanů nevydržely skoky přes hrboly a tak je nahradilo odolnější Dodge Charger Magnum. I Mustangy (při nátáčení byly použity dva) byly upraveny. Informace, že Steve Mc Queen celou honičku také odřídil, není zcela pravdivá. Honička v Bulittovi a ve Francouzské spojce je v personální unii osobou Billa Hickmana. V Bulittovi řídí Dodge, ve Francouzské spojce zaskakoval za Gena Hackmana.
 

 
 


20.10.2012 D-FENS

12345 (1x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
833x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017