Dvě dnešní výročí - zpět na článek

Počet komentářů: 219

  1. Historie se holt ohýbala vždy. Okřídlený výrok – historii píší vítězové – platil vždy.
    Škoda, že se nebudu moct vrátit tak za 100let, co bude v učebnicích napsáno o dnešní době.
    Ale ti zmrdi co nám dnes vládnou, nad těmi se za pár let zavře voda.
    Doufám.
    A pan domácí má pochvalu za „široký záběr“

  2. Shodou okolností jsem nedávno zjistil, že se ještě pořád vysílá Meteor na Praze, takto pořad mého dětství. A zrovna tam prob(p)írali kněžnu Libuši. Taky pěkná historie. Feťačka a běhna…no maso.

  3. Nejlepší je, když nějaký rozumprd začne po stovkách let označovat člověka, který měl nějakou zodpovědnost označovat jako nepoužitelného zmrda a sráče a glorifikovat jeho vrahy.
    Ale co, dnes je zvykem stavět masovým vrahům jako byl Vlasov dokonce pomníky, tak čemu se divím.

    1. Vrazda muze byt zcela legitimnim nastrojem pro zachranu ledasceho.

    2. Btw, zodpovednost za Treti risi mel i Ada a presto nevidim duvod ho glorifikovat. Zodpovednost neni nic, co by se automaticky muselo pricitat ke cti. Podle mne podstatny je vysledek cinnosti soudruha a ne to, do jake kolebky se narodil.

      1. Tak, navíc pokud si uvědomuje, že je k hovnu, může abdikovat a předat to někomu jinýmu.

        Pokud to neudělá, tak ho obvykle odstraní někdo z rodiny a vezme věci do lepších rukou. Todle je právě docela výhoda monarchie – vládnoucí rod chce fungovat jako celek, což nejde pokud je u kormidla kretén, kterej zemi buď prodá, nebo způsobí povstání, který šmahem smete i všechny jeho příbuzný. Takže je v jejich vlastním zájmů toho panáka nahoře korigovat, nebo odstranit. Jen to zas nesmí přehnat a krvežíznivě jít po moci i pokud věci docela fungují, to zas působí občanský války, ale to zase tak častý stejně nebejvalo (protože rodina docela dobře usměrní i toho kverulanta; obvykle to byl průser hlavně pokud se ten blbec nechal naordinovat někým zvenčí, kdo měl vlastní mocenský zájmy, že mu jako „pomůže“).

      2. Pozor lidé už přišli na to že to Áďa myslel dobře a schválili dostavbu Hitlerovy dálnice alespon v té části okolo prýglu.

      3. S tím Ádou jsem si vzpomněl na
        http://stanicezoo.sweb.cz/ada/a5.htm

        1. Málokdo si uvědomuje, že Adolf Hitler zabil největšího zločince v novodobých dějinách, tzn. člověka, co rozpoutal druhou světovou válku. To se nepodařilo řadě dalších lidí, co o jeho smrt usilovali.

          1. Skoda, ze u toho uspesneho atentatu i sam polozil obet nejvyssi. Holt, nepozornost se nevyplaci.

  4. Otázka je, jestli by rodiny těch, co zdechli na Bořkovo rozšiřování, zatímco pod Václavem si vklidu žili svoje životy, mají stejný názor.

    1. To je validní argument, samozřejmě.

      Další validní argument je porovnání toho, když s bídou přežívají pže musí platit daně a už jim nemusí moc zbývat na obživu, ve srovnání s tím, že říše expanduje, je novej „lebensraum“, suroviny, odbytiště, příležitosti…obvykle po takovým konfliktu totiž nastává boom.

      Vono to z dnešního pohledu nevypadá moc, ale 120 volů a 50 hřiven (asi 12 kilo) stříbra je na velikost toho knížectví a výkon tehdejšího hospodářství fakt dost.

      1. Až na ten detail, že Boleslav zavedl vlastní daně a to podle všeho dost vysoké, když během pár let dokázal patrně zestonásobit počet bojovníků své profesionální armády.

        Tyto daněmi zaplacené ozbrojence pak mj. využil k tomu, že převálcoval a povraždil všechny nezávislé rody a dosadil místo nich poslušné slouhy oddané Praze.

        Každá mince má dvě strany…

        1. Ale taky pomohl potřít loupeživé Maďary.

          1. A Sovětský svaz se svou Rudou armádou pomohl potřít genocidální Třetí říši – než toutéž armádou zválcoval pobaltí, maďary a čechoslováky.

            Jak říkám, každá mince má dvě strany…

            1. Jaké Čechoslováky? Leda tak Rusíny. Pobaltí, Polsko a Maďarsko je jiný příběh.

              1. Čechoslovák je co? něco jako Sovětosvazák?

                1. Anebo Afroameričan? Jasně, že žádný československý národ nikdy neexistoval, ale stejně ta křidélka s nápisem Czechoslovakia nosili…

                  Podstatné je, že socialismus nám nevnutili Sověti, ale strčili jsme hlavu do oprátky sami.

                  1. Nosili obloučky. V Severní Africe i vyšívané pásky na náramenících nebo mosazné obloučky v britském stylu tamtéž. I dkyž to byla nějaká domarobka v polních dílnách. Na kčidélkách měli RAF :) (machruju, no)

                    1. A co to změní?
                      Jasně, křidélka RAF a nad tím CS. A někteří nosili první knoflík Legion etrangere.

                    2. píšu že machruju :)

                    3. Šak to neberu úkorně. Byl to sice konstrukt, ale stejně si ten stát za těch 80 let udělal nějaké jméno a minimálně té značky Made in CS je trochu škoda.

                    4. To je. Vzato kolem a kolem, Československo byl stát vzniklej pod nešťastnou hvězdou a většinu své existence šel ze sraček do sraček. Možná karma, ale většinou to byla buď totalita nebo stav ohrožení. Za jakžtajkž dobrý by se daly brát dvacátý léta, pak bylo ohrožení republiky, pak okupace, pak tři roky předehra k totalitě a pak 41 let totality spojený s okupací. Pak čtyři roky sice svobody ale ekonomicky chaos a pak šlus.
                      Ale ta značka CS a Made in Czechoslovakia slušný renomé měla, to je pravda. Vybudovat značku trvá desetiletí.

                    5. Je zajímavé, jak se někdy historie opakuje. Tedy to, jak jsou k dispozici jen samá špatná řešení. Podunajskou monarchii nerozbourali Češi, ale v první řadě Němci, kteří chtěli do Říše, ve druhé řadě Madaři, kteří chtěli předělat historické Uhry ve velké Maďarsko… A když jsme se nechtěli asimilovat na Němce, nezbylo než se udělat pro sebe, a zkusit získat další Slovany.
                      V dnešní EU to není o moc lepší. Přežívat se tak dá, dokonce i dokonce i docela blahobytně, jenže na na obzoru už se shlukují čmoudi a Zelení Khmérové.

                    6. Podunajská monarchie byla za zenitem už sto let před svým krachem. Takže její formální zrušení byla jen odložená tečka za jejím osudem. Monarchie se ukázaly jako přežité už za Francouzské revoluce. Někde to včas pochopili a udělali si konstitučního degéna. Kde to nepochopili, tam to degén dokaučoval do hořkého konce.

                    7. V čem byly přežité? Nebýt blbého průběhu války, tak by nějaké pnutí bylo, ale třeba v Německém císařství nějak nebyl důvod měnit státní uspořádání. Možná tak Rusko nebo Turecko by čekaly nějaké revoluce. A pokud by válka dopadla pro Centrální mocnosti vítězně a rychle (vyšel by Schliefenův plán, co o chlup nevyšel) tak by to R-U národy taky hezky na čas stmelilo. A krom toho by tu nebyla síla, co by to rozervala zvenku.

                      Mimochodem poslední dva R-U císaři byli konstituční.

                    8. Pnutí? Maďaři chtěli víc a víc samosprávy na úkor všech, my samozřejmě taky, Němci chtěli naopak více moci v německých rukou ve Vídni, do toho všeobecná zaostalost, zejména od Znojma na jih, neskutečná těžkopádnost, lpění na aristokratických degénech (typicky armáda), Bach, neakceschopnost Franty Pepy Jedničky atd. Ono to od nás třeba není tak vidět, u nás se průmyslu dařilo, ale srovnání Rakous třeba s Anglií nebo Holandskem bylo pro Rakousy fakt tristní. Stručně řečeno, zaostalejší monarchií v Evropě byla už jen ta ruská.

                    9. A stejně je škoda těch starých časů…
                      Kdo je nezažil, neví, co je sladkost života.

                    10. Chybí ti hustá síť tajných špiclů? Nevěš hlavu, vol rudou barvu :-))

                    11. Většina těch sporů u nás byla hlavně o tom, jestli bude ve vesnici česká, německá nebo obě školy a který nápis na ceduli bude první. Aristokratičtí degéni třeba v sousední německé říši sjednotili Německo a skoro vyhráli Velkou válku. Nevidím v čem jsou horší nebo lepší než degéni demokratičtí, respektive původ nezaručuje schopnost, ale ani neschopnost.
                      Na jednu stranu vám vadí monarchie jako přežitek, na druhé straně vadí neakceschopný panovník. Přál bych si jako občan žít pod nějakým neakceschopným panovníkem. Znamená to žádné nové zákony, tedy žádné další omezování mě jako občana.
                      V rámci dobového srovnání bych se také zajel po síti drah podívat i k sousedům na Balkán, do Itálie, Španělska, Francie atd. Nebo se podívat do Terstu jak se kompletně z domácích zdrojů staví bitevní loď. Případně v zaostalých Rakousích mrknout na největší zbrojovku na světě.

                    12. Skoro vyhráli = zhroutili se do republikánské revoluce. Vilém byl agresivní vůl, který se nemohl dočkat války, navezl do ní i neschopného FJ prvního a vše korunoval další příbuzný degén v Rusku, kterýmu díky neustálému přehlížení reality nakonec udělali do břicha díru „smradlaví mužici“. To je obraz konce těhle přežitých monarchií.
                      Neakceschopný (resp. spíš neschopný) panovník je neštěstí v tom, že musíš 60 let čekat, až zhebne, a doufat, že následník nebude ještě větší trotl. V tom je demokracie rozhodně lepší, protože „asi/já nevím/to mi poradili“ vydrží max. ty 4 roky.
                      Zbrojení není to, co pozvedává zemi. Je to stejně absurdní jak SSSR. Výzbroj špičková, ale žereme studený zelí. Jinak jsem srovnával průmyslové země, tam nemá Itálie, Španělsko, Balkán či Řecko co dělat. Francie byla ekonomicky lepší než Habsburkovo, ale horší než Vilémovo.

              2. JH: to myslím v roce ’69. SA byla jen přejmenovaná SA, kontinuita se počítá.

                1. V roce 69 nás zválcovala ČSLA + SNB.

                  1. Kurnik překlepy – samozřejmě jsem chtěl napsat 68.

    2. Bavime se o rannem stredoveku. Na nazory poddanejch sral pes.

      1. Raném, samozřejmě

      2. Btw, kadrovat nekoho o kom vime asi tak ze dvou odstavců bulvarnich kronik je celkem blbost

  5. Džamila zase vylezla z hrobu? To už musí být dost průšvih, když se reinkarnují takové kreatury. jÁ JSEM SE TĚŠIL, ŽE MÁ NĚKDE SVOJI KLÍCKU A UŽ NIKDY NÁS NEBUDE OBLAŽOVAT SVOJÍ PŘÍTOMNOSTÍ

  6. Di do prdele, kretene. VAclav je prave idelanim patronem teto zeme. Se nad tim zamysli. Kdyby o nem lidi neco vedeli, tak se zakonite ptaji, proc zrovinka on ma bejt patronem. Prave neznalost Vaclavova zivota je primo krasnou ukazkou toho, proc je idealnim patronem.

    1. Ne ne, ideálním patronem je proto, že ho zavraždili.
      Lidi milují mučedníky.

      1. No, tak to jsem v klidu, protoze v tom pripade nam patroni v Cesku nevymrou. Diky imigracni politice Uhnije bude prisun mucedniku brzy kontinualni. A nase ztratovky na tom budou makat do roztrhani nasich tel.

      2. Tak zavrazdenej byl kde kdo, to se tak nemuze brat :) Ale ten fakt ty neznalosti toho zivota, pricemz se Venca probira na skolach, je sokujici. A nikomu to nikda moc nevadilo.

        Nakonec ja bych na tom tak nelpel, dulezita je myslenka nez samotna realita. Je to stejne, jako kdyz general Lee(myslim) rekl, ze Konfederace prohrala a nebylo by hezky stavet ji sochy, nebo nedej boze jemu. (je mozny, ze si generala pletu s jinym generalem, ale faktem je, ze jeden z generalu Konfederace rekl, ze nechce svy sochy) Dodnes mu sochy sochaji a odlevaji a staveji(a bori :D ) Proste na realitu sere pes :D

  7. Tak Boleslav je něco jako Okamura. Neboli kopnout sluníčkáře do ksichtu a po německu zažádat reparace za druhou světovou válku.
    Kopnout do prdele německy landsmanšaft co by chtěl sudety. A obnovit českou čest.

    1. Tak za tohle srovnání by tě kníže Boleslav upálil ve stodole i s příbuzenstvem.

  8. S těmi čísly se sice Flégr seknul (řekl bych, že tak o dva tři týdny, za tuto dobu bude počet nakažených odpovídat jeho předpovědím), ale jinak se jeho jarní předpovědi vesměs vyplnily. Viz jeho blog na Idnes.

    A mimochodem, co když se jeho předpovědi nevyplnily jen díky přijatým opatřením?

    1. a co když se na jaře jen náhodou trefil a jinak je to prorok na hovno? Známej jednou kdysi dávno trefil první v sazce. Znamená to, že odteď už bude jen vyhrávat?

    2. S těmi čísly se sice Flégr seknul (řekl bych, že tak o dva tři týdny, za tuto dobu bude počet nakažených odpovídat jeho předpovědím), ale jinak se jeho jarní předpovědi vesměs vyplnily. Viz jeho blog na Idnes.

      A mimochodem, co když se jeho předpovědi nevyplnily jen díky přijatým opatřením?

      Viz uj clanek o ucinnosti socialistickeho ockovani.
      Rikal jsem, ze v pulce rijna bude po hoaxu a ono to „kupodivu“ vychazi.
      Dokonce i vime, proc to vychazi, rouskama a kokotismem nasich ministru to fakt neni.

      1. Který svůj odhad myslíte?

        Ten podle kterého jsme nyní už měli být všichni mrtví, nebo ten druhý podle kterého tu nemoc už příští měsíc bude mít většina z nás bez příznaků za sebou?

      2. Tak nevim, ale pulka rijna jeste neni, tak neni moc brzo jasat, ze nejaka predpoved vysla?

        Nicmene bych se rad zeptal (bez ironie), co to presne znamena 15.10. bez hoaxu?
        Jako, ze denni pocty pozitivne testovanych spadnou zpet nekam na uroven 300-500?
        Nebo to spadne jen na nejake desitky pozitivnich?
        Nebo to bude dal pocty pres 2000, ale media se uz tomu nebudou venovat a budou resit volby, nejake zpevacky a narozena mladata v zoo?

        A dalsi otazka, uplne mi uniklo, ze uz nekdo vi, proc jsme se dostali z 3000 pozitivnich na nejake ty 2000? Cim to tedy je, kdyz ne rouskami a dalsimi nasazenymi opatrenimi (uz ani netusim, co vse se krome rousek od 1 zari zakazalo)?

  9. Možná by opravdu bylo lepší zůstat u moderní historie, autíček, letadýlek a životu v korporátu, protože tenhle článek, to je teda síla, kam se hrabe zrg1. Tím nenarážím na hysterického Flegra, ale na páně domácího výklad raného středověku, který jest poněkud…svérázný.

    Němčina má jedno krásné slovo „Schicksalgemeinschaft“, a přesně tím pro nás Německo bylo a je. Václav pouze pochopil, že se tohohle vyspělejšího, bohatšího, vojensky i kulturně silnějšího souseda nezbavíme, takže je lépe s ním vycházet. Boleslav 14 let válčil, a výsledek byl naprosto stejný, jako za Václava. Boleslav rozhodně nad říší nezvítězil, ale také nebyl poražen. Pokud chcete analogii z moderní historie, tak si představte první světovou válku bez zásahu Američanů. A kult sv. Václava nevymyslela církev, ale pěstoval ho sám Boleslav. Vražda, natož bratrovražda, byla zločinem i drsném 10. století.

    A přeskočit celá ta století, kdy Češi zpívali chorál a ke svému světci se v nouzi utíkali, a připomínat jen trapné zneužití nacistickými okupanty…

    1. …naprosto stejný jako za Václava? To tedy po 14 letech zase museli Němcům platit volama a stříbrem?

      1. Přesně tak. Platili.

        1. JH: také jsem měl zafixováno, že Boleslav také platil tribut stejně jako Václav a tudíž nula od nuly pojde – ale teď se mi to nedaří dohledat/potvrdit z žádného solidního zdroje. Máte nějaký?

          1. solidní zdroj z první třetiny 10. století? Ono i to tvrzení o tom že cáloval Venca neni zrovna dvakrát na beton.

          2. Zdroje nejsou, ani že platil, ani že neplatil. Spíš jen více či méně věrohodné interpretace. Podle toho, jak válka dopadla a jak si Přemyslovci mohli bačovat na svém (a jaké byly zvyklosti doby), tak platil.

            1. Neni mozny. Kdyz muzeme byt popotahovani za absenci Afroafricanu ve hre posazene do stredoveku, tak zajiste je mozne zpetne vymahat doplneni odkazu do zapati historickych smluv a dokumentu.

              1. Smankote, kdo vás popotahuje?

                  1. Nevěděl jsem, že sysop je Dán Vávra a že nějaký obskurní aktivismus je „popotahování“.

                    1. Ta diskuse tehdy okolo toho byla docela vyzivna, neucastnil se jen tvurce. Vyhlasovani bojkotu mi jako popotahovani docela prijde, pokud by se tech blbecku nechalo strhnout dost.

                    2. No a co to má, u všech ušatých, společnýho s váma, že si to tak berete?

            2. JH: a odkázal byste mně na nějakou inteligentní interpretaci od kvalifikovaného člověka která by vysvětlovala ten kontext, tzn. dobové zvyklosti a podle čeho je pravděpodobné, že Boleslav platil též?

            3. Ale to mi pak nepřipadá logické. Přece – vyhraju válku a bačuju si na svém – to znamená, že jsem asi protivníka zastrašil a on dal pokoj, protože má za mě respekt, nebo se válkou vyčerpal natolik, že to převážilo kýžené benefity.Takže bych spíš tipnul, že Bolek neplatil. Navíc tou dobou už vzhledem k jiným hrozbám (Maďaři) měli obě strany jiné starosti než se hádat o voly a stříbro.

              1. Jenže Bolek nevyhrál válku. Samozřejmě ani neprohrál. Pokud bych měl najít jinou historickou analogii, tak Napoleonovo tažení proti Rusům 1807 a bitvy u Jílového a Friedlandu. A následný Tylžský mír.

    2. Jó? Boleslav z něho udělal svatýho a protlačoval ho všude možně po několik století? Ale NOTAK.

      To byla naprostá znouzectnost, kdy místní církev potřebovala nějaký symboly, tak brali kohokoli. Z babky (pamatuju se dobře?) udělali svatou taky víceméně proto, že byla pečená vařená v kostele a byla jeho babka.

      1. Boleslav si chtěl udělat vlastní biskupství a k tomu potřeboval svatého, takže ano, kult Sv. Václava vymyslel a začal tlačit Boleslav.

      2. Knížata by to kněžourům zatrhla snadno a rychle, kdyby chtěla. Ale Boleslav měl přeci jen svědomí a vražda je pořád vraždou. I když podle jedné celkem věrohodné interpretace šlo opravdu o opileckou rvačku s tragickými následky, Boleslav zřejmě upřímně bratrovy smrti litoval a snažil se ji odčinit alespoň takhle. Mít svatého přímluvce u nejvyšší inštance se vždycky hodí.

        1. Dynastická vražda se tak nebrala. Většinou prudil akorát papež aby posílil moc a korunovaný vrah si moc nevyskakoval. Jenže papež prudil furt, nad tim se nikdo moc nepozastavoval. Trochu se to srovnalo když těch papežů začlo bejt víc najednou a potřebovali spojence mezi světskou mocí.
          Mimochodem, historicky vzato byla vražda dlouhou dobu jen občnskoprávní spor ze kterého se dalo vyplatit penězi a ještě ke všemu jen návrhový spor. A když náhodou nezbyl nikdo kdo by tu smrt pociťoval jako újmu, tak nebyla žaloba a tím pádem nebyla ani vražda.

          1. Od křesťanství dále byla vražda smrtelný hřích.

            1. to jo. Ale co je dovoleno Jovovi… Víš jak to chodilo. Kdyžtak se postavil kostel, převedlo se pár vsí pod klášter a v nejhorším holt korunovaný průserář došel do Říma po kolenou v košili z koňskýho vocasu. Pozdější Přemyslovci se s tim taky moc nesrali. Kníže Jaromír by moh vyprávět. Oslepenej, vykastrovanej a ani v klidu vysrat ho nenechali. Vyvraždění Slavníkovců nebo Vršovců taky nebyl zrovna dvakrát křesťanskej čin a stejně nakonec knížepána pohřbili v kostele.

              1. Pokání je přeci jen lepší než samolibé uspokojení z vykonaného díla. Machiavelli to rozetnul až za 400 let.

                1. To je pravda. Je potřeba zachovat dekorum. Ale mám jisté pochybnosti že toho ten dotyčnej opravdu litoval.

    3. Pokud chcete analogii z moderní historie, tak si představte první světovou válku bez zásahu Američanů

      To už si představovali mnozí, kupříkladu Hans Hermann Hoppe (doporučuji celé jeho dílo). V knize „Democracy: The God That Failed“ píše mj. také toto:

      „ What would have happened, if in accordance with his promise, Woodrow Wilson had kept the U.S. out of World War I?

      It is likely that the intra-European conflict would have ended in late 1916 or early 1917 as the result of several peace initiatives, most notably by the Austrian Emperor Charles I. Moreover, the war would have been concluded with a mutually acceptable and face-saving compromise peace rather than the actual dictate. Consequently, Austria-Hungary, Germany, and Russia would have remained traditional monarchies instead of being turned into short-lived democratic republics. It would have been almost impossible for the Bolsheviks to seize power in Russia, and for the Fascists and National Socialists to do the same in Italy and Germany. And rather than Central and Eastern Europe (and consequently half of the globe) falling into communist hands and for more than forty years being plundered, devastated, and forcibly insulated from Western markets, all of Europe (and the entire globe) would have remained integrated economically (as in the nineteenth century) in a world-wide system of division of labor and cooperation.“
      [kráceno]

      A já s tím — nakolik mohu na základě vlastního studia soudit — bouřlivě souhlasím.

      1. Tohle je takove klasicky americke precenovani vlastni důležitosti. Valka mohla tezko skoncit 1916, kdyz USA formalne vstoupily do valky v breznu 1917 a fyzicky az na jare 1918.

        1. shane: tak ono se na to dá dívat i jinak – jakkoliv jsou ty dohady přitažené za vlasy (monarchie by padla i bez války), tak pokud by Američani skutečně měli dojem, že to může dopadnout tak, jak fantazíruje Hoppe, je zcela přirozené, že se do války vložili. A že Wilson lhal? To jistě Franta Procházka nikdy neudělal, to se v politice nenosí, monarchii by se mělo říkat „dušínokracie“.

          Mimochodem, docela by mě zajímalo, jak někdo může do knížky v roce 2001 napsat takový strašný blábol, který neprojde ani tím nejzákladnějším pohledem do kalendáře a přitom ho tolik lidí vynáší do nebes jako že jeho teorie dávají smysl.

          1. Prvni svetova měla sanci na „predcasne“ ukončení tak do podzimu 1914 nez skoncil Beh k mori a vsichni se zakopali pod zem. Od te doby to byl pat ktery nemohl skoncit jinak nez naprostým vycerpanim jedne ze stran. USA k tomu prispely jen malo, valka skoncila driv nez se stacily poradne zapojit.

            1. Už jsme to tady řešili, USA se de facto zapojily už v ’16, byť de iure až později.

            2. shane: mě jde hlavně o tu blbost, že separátní dohody by mohly vést ke konci války, kdyby do ní nezasáhly USA, ale tyto dohody ztroskotaly ještě dávno předtím.

              Konec jako takový ale právě byl zásluhou USA, protože pomohl s rozhodující silou při poslední ofenzívě. Kdo ví, jak by to dopadlo, kdyby dál trvala přehazovaná, která v podstatě jen vedla k decimaci obou stran. Každá ofenzíva vedla k minimálním územním ziskům a přitom obrovským ztrátám na lidech a materiálu. Tohle mohlo ve finále dopadnout různě, ale vstup USA zvrátil poměr sil dost jednoznačně a dlouhodobě (nebyl výhled na to, že by je už tak oslabená německá armáda dokázala udolat v opotřebovací válce).

              Takže bych řekl, že obecně tvrzení o tom, že mohla válka skončit v letech 1916-17 považuji za naprostý nesmysl, především v roce 1916 se nikdo vzdát nechtěl a v roce 1917 byla snaha Němců o mír neúspěšná, protože si Angláni a Francouzi mysleli, že to dotáhnou do vítězného konce celkem snadno a jediný, s kým se nakonec dohodli byli Rusové, ale to už byl začátek 1918.

            3. USA k tomu přispěly hodně – podstatný a přitom očím skrytý fakt je, že právě příchod vojáků z USA zabránil masové vzpouře francouzských jednotek, která už byla na spadnutí.

              V realitě by bez zásahu USA tedy nejspíše nedošlo k žádné „mírové smlouvě“ jakou si představuje Hoppe, nýbrž ke zhroucení západní fronty, vítěznému tažení německých vojsk na Paříž, porážce Francie, a kdo ví jak by to dopadlo s expedičními silami Commonwealthu.

              Přímým důsledkem toho by dále bylo, že by nebyla poražena a nerozpadla se Osmanská říše, což by byl patrně ještě větší průšvih, než vítězství Německa.

              A úplně největší průšvih by byl, že v Rusku by naopak Lenin měl ještě významnější německou podporu, což by patrně zkrátilo válku Bílých proti Rudým, a zároveň by nikdy nevzniklo Polsko a nevycvičilo si s francouzskou pomocí armádu – takže až by se Trocký vydal na bolševickou dobyvačnou válku proti Evropě, zastavoval by se někde u Prahy.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017